ZATERDAG 4 MAART 1911 De eerste Katholieke Openbare Ceeszaal. Daar zit toch pit en durf en levenskracht en levensmoed in ons Roomsche volk! Nauw is, helaas, en allen ten spijt die prijs stellen op het behoud van den gods dienstzin, en die vreezen voor de verleiding der zwakkeren, ooder het mom van neutrali teit, de Staat bereid gevonden om de z. g. neutrale leeszalen te steunen en dus meer nog dan tot nu toe te brengen onder het volk, of ons katholieke volk, op tegenweer bedacht, heeft weer een nieuwen last zich vrijwillig op de schouders genomen, en is aan het werk gegaan om Roomsche openbare Leeszalen op te richten, waar het onrijpe en het verderfe lijke dat de „neutrale" leeszalen juist vanwege die neutraliteit wel verplicht zijn op te nemen, wordt geweerd en waar nauwlettend gewaakt wordt op het keeren van hetgeen noodlottig werkt op de vorming en de ziel van de be zoekers. En Rotterdam is hier voorgegaan. Van de groote kbopstad aan de Maas gaat sinds de laatste jaren uit een verblijdende kracht van sociaal en politiek werk onder de christelijke partijen. Dat is weer getoond met deze stichting, eene die in alle opzichten den toets der critiek kan doorstaan. Terwijl andere plaatsen de pogingen om tot zulk een instituut te komen, voorloopig nog moesten opgeven, ging Rotterdam kloek vooruit, dank zij bovenal het enthousiasme dat onder de jongere katholieke strijders be- DE EERSTE R.K. OPENBARE LEESZAAL IN ONS VADERLAND, is Zondag jl. te Rotterdam geopend. Onze foto geeft een kiekje in de doelmatige zaal, Weste Wagen straat 55. bij de plechtige opening welke verricht werd door den ZeerEerw. Heer P A. F. Thier, deken van Rotterdam. Aan de bestuurstafel (links) de leden van de Commissie: in het midden de HoogEerw. Heer Deken Thier, eere-voorzitter, aan wiens rechterhand nog even zichtbaar is de heer A. C. A. van Vuuren, lid der Tweede Kamer. Voorts zijn op onze foto nog verschillende bekende figuren uit het Katholieke Rotterdamsche leven te herkennen. BLOEMENTENTOONSTELLING TE OVER VEEN door de R.K. bloemistwerklieden-vereeniging „St. Isidorus" werd de vorige week in het café „Ruimzicht" een uiterst gelukkig geslaagde tentoonstellirg van bloeiende bolgewassen georgani seerd, die wel toont hoe ook de werklieden-zelf lust en bekwaamheid bezitten om midden in den winter krachtige bloemen te kweeken De tentoonstelling, die druk is bezocht, maakte ook wat de organisatie en opstelling betreft, een voortreffelijken indruk. staat, dank zij ook den krachtigen steun die door zoovele eminente katho lieke persoonlijkheden, op wie nooit te vergeefs een beroep wordt gedaan met de meest vorstelijke vrijgevigheid werd geschonken. Het mooie lokaal, waarvan wij op deze pagina een goedgeslaagde foto geven, bij de -openingsplechtigheid ge nomen, draagt een aangenaam karak ter. Onder leiding van den jongen architect Paul Biesta ingericht, beant woordt het ten volle aan zijn doel en draagt het dat karakter van intimiteit dat zoo prettig aandoet voor zulke in richtingen. De openingsplechtigheid, waarbij onze kiek genomen is, werd bijgewoond door de besturen van alle katholieke vereenigingen der stad, vele Eerw. Heeren Geestelijken met den Hoog waarden Deken Thier aan het hoofd, het Kamerlid van Vuuren en andere belangstellenden. Deken Thier verrichtte de gebruike lijke ritueele plechtigheden der inwij ding, waarna de heer van de Vijver, die tot het Voorzitterschap der Com missie is geroepen, een belangrijke rede hield, en ook de heer van Vuuren nog enkele woorden sprak.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 12