e £eicbdve SouTant 3 BUITENLAND. Het iied van Clarens. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang^ No. 428, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27i cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Maart 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van t—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. Deze week heeft de tweede lezing plaats gehad en loopt het vierdaagsch debat ten einde over de Veto-wet Hierbij had Austen Chamberlain een motie ingediend waarin hij de wensche- lijkheid van hervorming van het Hooger- huis, met behoud van de onafhankelijk heid als Tweede Kamer, betoogt en te kennen geeft dat het wetsvoorstel der regeering geen waarborgen biedt tegen het kracht van wet verkrijgen van belang rijke wijzigingen buiten toestemming van het volk. De sprekers der unionisten we zen ndrukkelaijk op de noodzakelijkheid om een duurzame regeling in zake de verhouding tusschen de beide Huizen te bereiken. Dit nu kan alleen bereikt wor den door in te gaan op voorstellen, die den steun zoowel der regeering als van de oppositie hebben. De leden der regeeringspartij deden daarentegen duidelijk uitkomen, dat de regeering weigert een compromis in overweging te nemen en vast besloten is, de vetowet verder te laten behandelen. Daarna heeft het Lagerhuis de veto- wet in tweede, lezing aangenomen met 368 tegen 243 stemmen nadat de motie- CHamberlain met 365 tegen 244 ver worpen was In Frankrijk is nu als volgt definitief samengesteld het Ministerie-Monis Monis voorzitter van den ministerraad en binnenlandsche zaken, Perrier jus titie, Cruppi, buitenlandsche zaken, Cail- laux financiën, Steeg, onderwijs, Ber- teaux oorlog, Delcassé marine, Dumont openbare werken, Pams landbouw, Mas- sé handel, Messimv koloniën, en Boncour arbeid. De minister van justitie heeft Monis nog leelijk dwars gezeten. Geruimen tijd heeft hij in zijn auto Parijs af moeten rijden, om een minister van justitie te krijgen. Om drie uur kwam hij eindelijk terug in hotel Continental, waar hij ka mers heeft en waar de andere ministers de journalisten en de fotografen hem -wachtten. Monis was vergezeld door een statig heer met een lange witte sik, waarin men senator Perrier herkende. Daarmede was de crisis uit, na nog een klein ahassé croisé tusschen Pams en Massé. Een bericht van gisteravond zegt nog, dat onderstaatssecretaris Malvy die eerst eeredienst onder zich zou krijgen, thans gevangeniswezen zal krijgen. Som migen maken hieruit op, dat het nieuwe ministerie zijn anli-cleiicale karakter niet al te zeer accentueeren wil. Het Jour nal des Débats is woedend en minach tend-agressief. De Temps vindt het mi nisterie een teleurstelling, en had van Monis iets beters verwacht, maar de Temps wil haar oordeel opschorten tot daden van het ministerie te beoordeelen vallen. De openbare meening schijnt weinig tevreden met het nogal liechlvaardig om springen met de portefeuille van buiten landsche zaken en met het toekennen de zer portefeuille aan iemand, die er wei nig voor aangewezen en berekend leek. FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 77) „Dat is allemaal vreemd, heel vreemd. Achter Piernic loopend, in het dnoker, had ik een gevoel van naar den rechter vleugel, langs den „slechten kant", te rug te keeren. En ook komt he; mij voor dat ik te meer heb gezien, deze kamer, dat behang met die vee fletse figuren, dieOch, wat. geen dwaashe den! D4e ouwe dwaas iet zijn jenever en zijn spookgeschiedenissen 1 ee t me 't hoofd op hol gebracht't Is hier vochtigdat maakt me koud over mijn heele lichaam, en toch brandt mijn hoofd als een vuur. Wat een idéé van Geneviève om mijn logies zoover te verleggen. En die deur, d;e ik nog altijd zoek, waar is ze voor de.; donder! Ze is toch niet van p!aa j e erJ Toch moet ik ze vinden, die deur!..., Men zegt zelfs vanavond reeds, dat de nationale senator Gaudin de Vilaine inter- pelleeren wil over toekenning van de por tefeuille van buitenlandsche zaken aan Cruppi. Hoewel gister onder voorzitterschap van koning Alfons een ministerraad is ge houden waarin de kerkelijk politieke kwestie behandeld zou worden, is nog niets bekend over de verhouding tus schen Spanje en de Heilige Stoel. Wat de houding in deze van het Va- ticaan aangaat, blijkt uit een nota» in de „Osservatore Romano", waarin de H. Stoel zich bereid verklaart, op het voorstel der Spaansche regeering, be treffende de hervatting der onderhan delingen over de beperking van het aan tal kloosterorden, en religieuze oommu- nauteiten, alsmede de uitlegging der betwiste artikelen 29 en 30 van het Concordaat, in te gaan, onder de vol gende voorwaarden, a. de nieuwe onder handelingen moeten de bepalingen van hef Concordaat en de beginselen van het kanonieke recht tot uitgangspunt ne men, in dien zin, dat zonder vooraf ge gaan overleg met den H. Stoel in de rechterlijke positie der Orden en Con gregaties geen verandering worde ge bracht, b. de onderhandelingen moe ten ook loopen over dat gedeelte der vereenigingswet, hetwelk de religieuze communauteiten behandeltc. de Spaan sche regeering, zal tijdens den duur dezer onderhandelingen geen bepalin gen mogen uitvaardigen, die het resul taat der onderhandelingen vooruitloo- pen. Tegenover een groep journalisten beweerde Canalejas, de pauselijke nota nog niet hebben ontvangen! Een cri sis bestaat er volgens hem, niet. Wat de bedoelingen van Canalejas zijn heeft hij weer eens aan een corres pondent van de Matin gezegd. Wij hebben ons zelven van den be ginne af een gedragslijn voorgeschre ven, verklaarde hij, en zullen ons daar onvoorwaardelijk aan houden. Er is geen aanleiding om van een crisis te spre ken, er bestaat geen de minste redeni, waarom wij zouden aftreden. Meer dan ooit ben jlc besloten op den ingeslagen weg vootr te gaan en ik ben in het ge heel niet ontmoedigd. Ik ben er, ik blijf er en zal mijn por tefeuille eerst dan neerleggen, wanneer het Parlement het met me oneens is ge worden, want tot dusver heb ik geen noemenswaardige bezwaren op mijn ge vonden. Rusland en China schijnen het met elkaar eens te zullen' worden, d.w.z. als China doet wat Rus land wil. In wederantwoord n.l. op de repliek van China ter beantwoording van de Russische dreignota heeft Rusland aan China doen weten dat het met voldoe ning heeft kennis genomen van de nota der Chineesche regeering. 'Het Russische gouvernement hoopt, dat de toezegging, door China op som mige punten gedaan, ook onmiddellijk zal worden in praktijk gebracht. Rusland staat er echter op, dat inzake den vrijen handel in bepaalde gebieden Hij was naar het behang geloopen en volgde dit, den wand betastend. Zijn hand gleed eindelijk over hout, ze raakte het slot, maar hij kon niet open doen, de deur was gesloten. Hij zocht of de sleutel ook bijgeval op den grond was gevallenAlsdan trad een moment van verbluftheid in en herhaalde Ihij twee-, driemaal: „Geslo ten?.. Waarom?... Wat moet dat be- teekenen?... Droom ik? Hij deed een poging om zijn gedachten bijeen te rapen. „Komaan, bromde hij weder, „laat ik het hoofd niet kwijtrakenHier is de deurLaten we probeeren ze te ope nen... Neen, onmogelijkWat be duidt dat?... Misschien ben ik door een andere deur binnengekomenMaar neen... 'tis dezeHeeft Piernic me uit vergissing opgesloten?... Of Neen, laten we niet verder redeneeren, niet verder denken, dat brengt me nog meer in de war... 't Is alles zoo zonder ling wat me van avond overkomtLa ten we ons eens oriënteeren, stellen we in het maanlicht eens een onderzoek in. Eindelijk zal ik er wel achter komen, waar ik ben een meer definitieve toezegging wor de gegeven door China; en ook dat de mondelinge beloften van goede trouw schrijftelijk zullen worden bevestigd. De algemeene toon van de nieuwe Rus sische nota was vrij dringend, zoodat alle kommer nog niet van de lucht is. GEMENGD. Een telegram uit Athene meldt, dat koning Gfeorges van Griekenland besloten heeft, in de komende Mei maand den koning van Italië een! be zoek te brengen. Hij zal vergezeld zijn van den minister-president en deiHjmi nister van buitenlandsche zalcein Venizelos heeft in de Grieksche Kamer verklaard, dat het kabinet zal aftreden wanneer de Kamer de door de grondwetscommissie voorgestelde .wij zigingen van het door de regeering inge diende wetsontwerp tot revisie van de grondwet mocht aannemen De Portugeesche ministerraad zal den door minister Costa genomen maat regel goedkeuren, waarbij de voorle- zing, gedurende de mis van het herder lijk schrijven der bisschoppen wordt ver boden. De procureur-generaal zal de brieven, welke betrekking hebben oj? de opgelegde straffen, onderzoeken. Battle y Ordonnez is met algemee ne stemmen tot president der republiek Uruguay gekozen. ,Men moet het met die unanimiteit echter niet zoo nauw ne men. De tegenstanders van den nieu wen president durfden er niet onder uit komen, want tegen de aanhangers van Blanco, waren allerlei voorzorgs- of lie ver onderdrukkingsmaatregelen geno men. Tal van Blanco-isten zijn vóór de stemming gevangen genomen. De Perzische politiemannen teTa- bris die al in drie maanden geen soldij hadden ontvangen hebben nu... gestaakt. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot ad junct-hoofdopziener der domeinen in Zeeland, ter standplaats Middelburg, A. G. Verhoeven, civiel-ingenieur te Sprang, is aan den reserve-luit. B. C. D. Hanegraaff, van het 11e regiment infan terie eervol ontslag verleend. Afschaffing van bakkersnachtarbeid. Het nationaal comité voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf heeft te Amsterdam vergaderd onder voorzitterschap van den heer F. W. Hutter. Uitvoerige besprekingen werden ge houden over het gewijzigd ontwerp bak kerswet. ,Het comité meende, dat het wetsontwerp aanneembaar is behoudens enkele uitzonderingen. De aangesloten patroons- en gezellenorganisaties zullen zich daarover nader hebben uit te spreken, en alsdan zal het comité zich voor de gemeenschappelijke belangen tot de Tweede Kamer wenden met een adres. Algemeen werd uitgesproken, dat de minister krachtig moest gesteund wor den, zal het doel waarvoor jarenlang geijverd is, bereikt worden. Raff ut verwijderde zich van de deur, keerde naar het midden van de kamer te rug en keek rond. Hij maakte een wan hopig gebaar.. doffe kreten rezen uit zijn keel op „Dat is de kamer van den noordelijken torende groene kamer lO, alle bl ik ben opgesloten in de groene kamer: Door wien? Hoe heeft dat kunnen ge beuren? Dat is niet mogelijk... Ja, ja, 't is wel degelijk de groene kamer! Ik herken het behang, de lichtkroon, de ta fel, den schoorsteen... en het portret... O, het portret der dame,... ik wil het niet zien... Neen, neen, ik wil niet!" En zijn ijskoude, sidderende handen vóór zijn oogen houdend, als om ze te gen verwonding te beschermen, deinsde Raffut terug, smartelijk zuchtend„ik ben dronken... O, ik voel, dat ik mijn ver stand zal verliezen!" Een oogenblik stond hij daar met het hoofd in zijn handen, in elkaar gedoken, als iemand, die een ontzettenden slag wil afwenden. Maar alles bleef stil en leeg ora hem heen. Zijne armen weder latende vallen, opende hij de oogen en keek schuw om zich heen. „Nefin, ik ben niet Jtrgpfegpnig," fluis- R. K. Onderwijzers. Op de agenda van de 18e algemeene vergadering van de Diocesane Ver. van R. K. Bijz. Onderwijzers, waarvan wij gisteren melding maakten komen o. a. voor: Verkiezing van twee leden voor het Hoofdbestuur, reglementsherziening, en een voorstel van de afd. „Amsterdam en Omstreken", dat aldus luidt: Het Hoofd bestuur der Dioc. vereeniging voere een zoo breed mogelijke actie tot financi- eele gelijkstelling der Bijz. school met de Openbare ten opzichte van het Rijk en de Gemeenten. Het praeadvies van het Hoofdbestuur ihierop luidt: Het H. B. acht actie in deze richting ongewenscht eerstens omdat ze ontijdig is en ten twee de omdat die actie nadeeligen invloed kan hebben op de aanhangig zijnde voor stellen tot herziening onzer salarisrege ling Ook is er een voorstel van de afd. 's Gravenhage en Omstreken" in dezen geest Als plaats voor de volgende algem. vergadering wordt door het Hoofdbe stuur Leiden voorgesteld. Leeszalen. De Raad van Zwolle heeft in een vo rige vergadering in beginsel besloten' geldelijken steun te verleenen aan de op te richten openbare leeszalen en bi bliotheek. Maandag werd echter het voorstel van B. en W. om gedurende 4 jaar 41000 subsidie te verleenen, met 10 tegen 8 stemmen verworpen. De beide Christ.-Hist. leden, die de vorige maal vóór steun hadden gestemd, stemden thans tegen. Zij motiveerden hunne bekeering ,met de vrees, dat de leeszaal niet aan hunne verwachting zou voldoen en uitdraaien zou op een' open bare leesbibliotheek. Weigerende Gemeenteraadsleden. Eenigen tijd geleden weigerden de raadsleden van Zaandam op twee na te voldoen aan de opdracht van dew raad om van twee rapporten één te ma ken. In de laatste zitting besloot de gemeenteraad dezen arbeid op te dra gen aan den heer Duijs, die daartoe be reid is geweest. De gemeente en algemeen kiesrecht. De heer J. E. W. Duijs heeft bij den gemeenteraad van Zaandam een motie ingediend, strekkende om de regeering uit te noodigen ten spoedigste alge meen kiesrecht voor mannen en vrou wen in te voeren. Deze motie komt de volgende vergadering in behandeling. KORTE KRONIEK. Te Utrecht overleed gisteren prof. Mr. H. J. Hamaker, hoogleeraar in het burgerlijk recht aldaar. Van zijn hand verschenen verscheidene .werken op rechtskundig gebied en in wetenschap pelijke kringen stond de overledene hoog aangeschreven. Bij enkele candidaatstelling werd tot lid van den gemeenteraad te Delft gekozen de heer H. L. M. v. d. Seijp; (R. K.) B. en W. van Leeuwarden vragen aan den gemeenteraad om hun een cre- diet te verleenen van f 30.000 voor de uitbreiding der veemarkt en aanverwan te werken. terde hij bang, koortsachtig bevend,... „Dat is wel de groene kamerdat daar is de alkooiDaar staat het bed achterde groendamasten gordijnen de gesloten gordijnen Waren ze toen ook gesloten... in dien nacht De dame was daarin die alkoof achter die gordijnen... O, die nachtmer rie... Ik voel dat ik tegen een nacht merrie vecht... Alles herleeft... ik zie weer dat vreeselijke oogenblik... Het is mij of ik haar zal weerzienO, God, als ik ze nu werkelijk eens terugzag. Zich door een zonderlinge macht voe lende aangetrokken, deinsde hij nog meer terug, om echter het volgende oogenblik terug te keeren, met steeds meer ge smoorde, doffer stem stotterend „Maar watscheeltwat scheelt me toch Wat haal ik medat alles toch in het hoofd? Ik ben niet gek... ik ben niet dronken... de dame kan... daar niet wezenZij is daar niet, omdat ik, ja... omdat ik haar gedood hebIk heb de gordijnen slechts te ver wijderen en ikik zal zien, dat er niemand is... dat alleen de drank me be neveld e "t... En t 'dl durf ik nie' Wat? Ben ik Kalf ut of niet, voor den LEIDEN, 3 Maart. La Damnation de Faust. Tot onze verwondering en ergernis) wordt ons bij advertentie de uitvoering] van „La Damnation de Faust" aange-i kondigd, te geven door de Maatschappijl „Toonkunst1", waarvan verscheidene Ka-i tholieken lid zijn. Behalve dat dergelijke uitvoeringen,' in strijd zijn met den ernst en den geest! van versterving, vvelken wij gedurende den H. Vastentijd moeten bewaren, is, er bovendien een andere reden, welke ons de medewerking en bijwoning ervan aan alle Katholieken met klem doet ont-, raden. De tekst .welke daar zal gezongen! worden, en dien wij gelezen hebben,/ is grootendeels lichtzinnig en laf, hierj en daar zelfs liederlijk en spottend meti alle schaamtegevoel en begrip van zen delijkheid. Hieruit volgt van zelf, dat! ieder, die den naam van Katholiek, met eere wil dragen, dezen tekst niet mag) koopen, noch lezen, noch zingen, noch! aanhooren. P. L. DESSENS, I Deken Pastoor. Voor den Raad van State, afd. geschillen van bestuur zullen in openbare vergadering, te houden op Woensdag 8 Maart a.s. 's morgens 11 uur, behandeld worden lo. de beroepen, ingesteld door J. de la Beije en Lui Bos en anderen, allen alhier, tegen een besluit van B. en W. van deze gemeente, dd. 13 October 1910, waarbij aan de firma P. Clos en Leem bruggen voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van hare wollengarenfabriek aan de Langegracht no. 5, door het daarbij trekken van per ceel Korte Mare no. 28 2o. het beroep, ingesteld door J. van Weeren Hzn., alhier tegen een besluit van B. en W. dezer gemeente, dd. 24 October 1910, waarbij hem vergunning is geweigerd tot het uitbreiden van de be waarplaats van lompen in het perceel Raamsteeg no. 85, door bijtrekking van het aangrenzend perceel Raamsteeg no. 83. Gisterenavond vergaderde in het Café de Vergulden Turk de afd. Leiden van den Ned. Bond van Confectie Be dienden. Bij afwezigheid van den Voorzitter werd de vergadering geopend door den waarn. voorzitter die, na afdoening der gewone zaken het woord gaf aan den Heer H. J. van Kerkhoff, die in kwaliteit van Centraal Voorzitter van den Bond met andere Heeren ter audiëntie was ge weest bij zijn Exellentie den Minister van landbouw, Nijverheid en Handel ter bespreking van de wettelijk geregelde winkelsluiting. Uit een en ander bleek dat er nog werk te over was, alvorens genoemde wet zal worden ingediend, doch ook wij niet be hoeven stil te zitten. Na dankzegging voor het gedane verslag werd het be sluit genomen, om alleen of in combinatie op den weg van vervroegde winkelslui ting voort te gaan. duiv.. Is Raffut bang voor een leege kamer, bang voor een niets? Wanneer ik zal gezien hebben, dat de alkoof ledig is dan zal het over zijn dat zal de koorts, die nu mijn bloed doet branden en me allerlei hersenschimmen in mijn kop doet rondspoken, terstond doen verdwijnen Al wat hem nog aan wilskracht restte, samenvattend, schreed Raffut naar het ledikant, verwijderde mét een driftige be weging de gordijnen en zag, in het maan licht, als een lichtbeeld afstekend tegen dén donkeren achtergrond der alkoof, de dame. De dame, zooals hij haar het laatst had gezien, met haar grijs mantel tje en grijze japon, en met hare over hare schouders golvende kastanjebruine krullen. Roerloos en wit als krijt staar de zij hem strak aan met dienzelfden kou den blik, welke op haar had gerust voor dat zij stierf. Raffut stiet een razend gebrul uit: „De dame... de dame!"... lÜIot volgt)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1