Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 28 Februari. In de op 3 Maart a.s. te houden maandvergadering van de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde zal prof. dr. L. Knappert spreken over „De vrij making der „joodsche natie" onder de Bataafsche republiek Ingekomen is voor „Schoolkinder voeding f 1.29)4, gecollecteerd in de Haagsche melksalon op den feestavond, aangeboden door den heer N. Opdam. De heer P. Buitendijk, arts alhier, heeft aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie wederom een aanzienlijke col lectie dieren ten geschenke gegeven. ROOMSCHEAGENDA. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi St. Vincentiushuis te Lisse Gisteravond werd in li'et St. Vincen- huis te Lisse die gebruikelijke Vasten- avonduit-vioering gegeven, welke werd bijgewoond door het bestuur der ver- eeniging „Liefdewerk voor Kinderbe scherming", ledlen van den Bijzo 11 deriein Raad en van de St. Vinoentius-vereeni- ging te Leiden, alsmede eenige genoo- digden. De voorzitter de heer J. P. J. Driessen, verwelkomde de aanwezigen in dit gebouw, waar, naar spr. opmerkte Kath. Soc. Actie beoefend wordt met de daad. Daarom meende spr. het lief dewerk in de bijzondere belangstelling van alle kindervrienden te mqgjeoï aan bevelen Inderdaad, datgene wat wij gisteren avond gezien htebben, motiveert ten vol le het beroep van den voorzitter om» steun voor dit gesticht, waar op hot oogenblik onder de liefdevolle leiding van een directeur en directrice met ha re helpsters, pl.m. 20 jongens en 30 meisjes, wier ouders van de ouderlijke macht zijn ontheven, worden opgevvoed om te trachten hen te verVormlen tot goede kinderen en nutti'gle leden der. (maatschappij. Dat de resultaten niet uitblijven, zegde ons de groote ordelijkhieid en net heid, en de gewillige gehoorzaamheid, zegde ons ook de genegenheid, die er, bij alle bestaat voor de pleegouc'Ktrs. Zonder dit laatste zouden bijv. de meis jes niet op zoo'n voortreffelijke wijzei het drama „Het Moederhart" hebben in gestudeerd en vertolkt, omdat dit stuk meer dan gewone krachtsinspanning ver- eischt. De jongens hadden hun best ge daan om enkele voordrachten te leej ren en om hun potsierlijke grappen gier den de kinderen het uit van 't lacheint Ondertusschen werden zij gul onthaald, zoodat zij 'n dubbel genoeglijken avond hadden. In het mfidden van den' avond vergast te mej. Driessen ons op eeinige heer lijke zangnummers, welk goed voorbeeld een der heéren, studentleden der St. Vincent-iusvereeniging, navolgden. Het was een vastenavond uitvoering, eenvoudig van samenstelling, maar waar niettegenstaande alle aanwezigen zich kostelijk vermaakt hebben. De president der Leidsche St. Vin- centius-vereeniging de heer Jac. P. Creijghton sprak tot slot een opwek kend woord tot de kinderen. Hij prees voorts de toewijding van directeur en directrice, de heer en mevr. v. Mare, en dankte allen, die tot welslagen vaiii den avond hadden meegewerkt. De kinderen zongen nog eenige lied jes en t-oen was de tijd gekomen om per tram huiswaarts te keeren. HOOGMADE. Trots stormvlagen en duisternis hadden velen Vrijdagavond gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het bestuur der R. K. Kiesvereeniging tot bijwoning der aangekondigde lezing, zoodat het ruime lokaal van den heer C. Hillebrand door een talrijke schaar van belangstellenden bijna geheel gevuld was. Groot was de verwachting, maar ook, het moet gezegd, niet minder groot, ja nog grooter de voldoening. Nadat de Voorzitter in een kort woord ter in leiding had blootgelegd waarom deze spreker en dit punt ter bespreking waren uitgekozen, verkreeg de Weleerw. heer Aalberse het woord ter behandeling van het onderwerpWelke zijn de plichten van den Katholiek in het maaatschappe- lijk leven? Ernstig en breed,afgewisseld door rake zetten, waarbij ook de humor niet werd vergeten, goed verstaanbaar tot in het uiterste hoekje der zaal, schetste ons de F.erw. spr. de tegenwoordige maatschappij als een kasteel opgericht door de ongeloovige wetenschap evenals het paleis van koning Nabuchadonosor in wedstrijd met den Almachtige en toonde hij ons hoe die maatschappij niet op socialistische wijze moet worden om vergeworpen, maar op Roomsche wijze moet worden verbeterd door op het maatschappelijk kasteel te plaatsen het kruis. Daartoe is noodig kennis van den godsdienst (bovenal), van de politiek en van de maatschappelijke toestanden. Zeer schoon en pakkend werd dit alles duidelijk gemaakt. Na de pauze gaf spr. een duidelijke afbeelding van de K. S. A., spoorde allen aan om vooral te worden „Katholieken van de daad" en eindigde met eene beschouwing over de wijze, waarop de Katholieken hunne maat schappelijke plichten moeten vervullen met opoffering, met volharding niet het minst met eendracht. Een stormachtig applaus, na zijne met geestdrift uitge sproken rede bewees den spr. hoe hij tot het hart zijner hoorders had ge sproken en de Voorzitter was zeker de tolk van de geheele vergadering toen hij den Eerw. spr. dankte en den wensch uitsprak hem nog dikwijls in de Ver- eeniging te mogen hooren. „Al had het tot 12 uur geduurd, dan was ik het niet zat gewordenDit woord van een eenvoudig toehoorder moge den Eerw. spr. tot voldoening strekken. LISSE. Gisteravond gaf de tooneel- vereeniging „Nut en Genoegen" haar 25e uitvoering op de bovenzaal van de „Witte Zwaan." Met deze uitvoering is gebleken dat men het op Vastenavondmaandag best zonder een vreemd tooneelgezelschap kan stellen, want de zaal was propvol. Met groot succes werd opgevoerd „Twee vreemdelingen in de Stad", klucht in bedrijven. Na een voordracht getiteld „Hannes aan de Table d'Hötle" werd opgevoerd „Barbier-brugwachter", klucht in één bedrijf. Tot slot kregen we „Dirk en Aal aan 't potverteeren", waarmee deze goed geslaagde uitvoering werd ge sloten. NOORDW1JK. Gisteren was het een vreugdedag voor de minder bedeelden, maar, vooral ook voor de jeugd van ons dorp. Het was de huwelijksdag van Graaf van Limburg Stirum. Al had deze plech tigheid in den vreemde plaats, toch zou zij voor Noordwijk's ingezetenen niet on gemerkt voorbijgaan. Reeds 's morgens zag men de aller kleinsten, de kleuters van de bewaar school, met stralende oogen en beladen met lekkernijen zich huiswaarts spoeden, om bij moeder hun blij hartje uit te storten en hun schatten te toonen. Des middags had de uitdeeling van vleesch plaats en ook deze zal in vele huisgezin nen een weinig gekende vreugde ge bracht hebben. Om twee uur begon het feest voor de schooljeugd. Op werke lijke royale manier werden de kinderen op de verschillende scholen onthaald. Hoe weinig is er noodig om de kleinen in een feestelijke stemming te brengen. En nu, zooveel heerlijks te genieten en dan nog met volle handen naar huis. Men begrijpt, de vreugde steeg ten top! Me nig geestdriftig „Lang zal hij leven" werd er aangeheven. Door het perso neel van de scholen werden telegrammen van geluk wensch aan den feesteling go- zonden. Door de leerlingen van den heer heer C. B. Duijster werd gisterenavond in „Het Hof van Holland," een uitvoe ring gegeven met welwillende medewer king van den heer S. Verhoeff Jr. (bios cope) en den Jongenheer J. F. uit Lei den (fluit). De opbrengst van deze uitvoe ring was bestemd voor de beide vereeni- gingen: Ziekenzorg en St. Luidwina. Door een twaalftal meisjes werden eenige aardige koornummertjes uitge voerd, waarbij vooral „Leliën der dalen" en „Gij vriendelijke zonne" goed gezon gen werden en zeer in den smaak van van het talrijk publiek vielen. De heer Duijster had voor een prettige afwisseling gezorgd, zoodat wij tusschen de koor nummers door vergast werden op eenige lieve solo's door jongejuffr. B. uit Noord- wijk-aan-Zee. Hoe fijn klonk dat teere „Elfenliedje"! Deze jonge dame heeft zich ook nog op andere wijze verdienste lijk gemaakt, zoowel in haar pianosolo „Tempeldans" als in een paar quatre- mains, die zij in vereeniging met jonge juffr. v. B. speelde. Wat aanslag en voor dracht betreft hebben deze beide artis- ten eene voor haar leeftijd reeds vrij groo te hoogte bereikt Zij doen haar leermees ter alle eer aan. Nog bood het programma het publiek een groote verrassing. Er verscheen op het podium een jeugdige fluitvirtuoos, die eenige solo's ten gehoore gebracht, op zulk eene voortreffelijke wijze, dat de aanwezigen in geestdriftig geraakten. Zooals wij vernamen, is de Jongeheer .J P. nog geen veertien jaar. Zijn succes was groot, maar hij was niet te bewegen tot een toegiftje. Het muzikale gedeelte van het pro gramma werd gesloten door „Een reis door Europa" een potpourri voor piano en allerlei mogelijke en onmogelijke kin derinstrumenten. Ook in dit nummer liet de fluitsolist voortdurend zijn welluidende tonen weerklinken. Na de pauze gaf de heer S. Verhoeff Jr., een voorstelling met zijn bioscope, klaarblijkelijk en uitstekende machine,, die duidelijk en met zoo goed als geen hinderlijk geflikker de verschillende ta- fereelen op het doek tooverde. Natuur- tooneelen, zoowel als dramatische en ko mische geschiedenissen kregen de toe schouwers te zien. Ds. S. Verhoeff gaf bij de meeste voorstellingen de noodige verklaringen. Dit verslag mogen wij niet eindigen zonder een woord van dank te brengen, zoowel aan den heer Duijster als aan Ds. Verhoef voor de genotvolle uren, die zij aan zoovelen hebben verschaft. In een lokaal van de R. K. Jon gensschool alhier waren gisteravond eeni ge jongelui te samen geroepen, teneinde bekend gemaakt te worden met de bepa lingen en voorwaarden geldende bij de eventueele te houden voorbereidende schietoefeningen. De lieer Diemont, officier der Infan terie wees, alvorens met de opsomming dief bepaliiigen 3a.11 je yangen op het groote nut dier schietoefeningen zoo wel voor 's lands weerbaarheid als voor de sport. Genoemde oefeningen zullen gehou-# den worden van 1 Mei—1 Sept. Deel nemers kunnen zijn miliciens, landweer- plichtigen, zij die een verbintenis bij het reservekader hebben gesleten en verder alle mannen van 16—35 jaar. Aan iedere deelnemer zal een schietboekje worden worden uitgereikt, waarin hij zijne vorde ringen kan aanteekenen, Tevens worden zij, die dit jaar loten, en in aanmerking willen komen als 4 inaander zijn dienst plichten te ve'rvullen, in de gelegenheid gesteld een schietbewijs te halen, het welk hem na een onderzoek naar geoe fendheid zal worden uitgereikt. Voor hen, die aan driekwartoefeningen hebben deelgenomen, wordt een wed strijd uitgeschreven waarbij de prijs- waarde gesteld wordt op een maximum van 71 per persoon. De oefeningen zullen waarschijnlijk gehouden worden óf Za terdag van 791/2 óf Vrijdag eveneens van 7—91/2- Reeds denzelfden avond ga ven zich 25 deelnemers op. NOORDWIJKERHOUT. Zondagavond kwamen de Land-, Bloemist- en Tuin- werklieden van „Plicht en Recht" alhier in vergadering bijeen. De voorzUter de heer W. Warmen- hoven, opende de vergadering en zeide, dat er sinds lang stemmen waren op gegaan, om alhier een eigen vereeniging te stichten, vooral omdat zij in haar tegen- woord igen toestand niet als katholiek erkend kan worden. Dit bleek op de audiënte, die eenige leden bij den bis schop hadden. De bisschop zeide nl. dat hij geen versnippering in het ver- eenigingsleven dulde, nu alleen te Voor hout een afdeeling van den R. K. Volks bond bestaat. Vervolgens toonde de voor zitter nog in den breede aan, dat de belangen op beide plaatsen nog al uit- eenloopen en gaf den vergaderden in overweging, alhier een eigen afdeeling te stichten. Bij groote meerderheid van stemmen, beslist men, pogingen daartoe in het werk te stellen en dat het bestuur de werkzaamheden, daaraan verbonden, zal regelen. Aan het prijsjassen in café „de Zwaan", werd door 36 personen deel genomen. De gelukkigen waren voor dezen avond F. Smit, J. Slingerland, S. Pardon, N. Duivenvoorde, P. v. d. Raadt en L. de Winter. SASSENHEIM. Maandagavond gaf de tooneelafdeeling van. den R. K. Volksbond Genot door Samenwerking eene uitvoe- rnig voor hare donateurs, begunstigers en kunstlievende leden. De voorzitter, de heer E. Franken, wenschte alle aanwezigen een genoeglij ken avond, en, laten we het maar dadelijk zeggen, we geloovenven vertrouwen wel,, dat deze wensch vervuld is geworden. Geen der aanwezigen zal onvoldaan huis waarts gegaan zijn. Opgevoerd werden dezelfde stukken als den vorigen avond zijn gespeeld op de uitvoering van den R. K. Volksbond, n. 1. het drama. Den dood ontkomen, het kluchtspel Barbier-Burgemeester, en de de komische scène „De Artisten Revue" Alles liep weder uitstekend van stapel, de tooneellisten hebben weder hun uiter ste best gedaan om ie£s goeds voort te brengen. Dat de tooneelvereeniging „Ge not door Samenwerking" weder zooveel succes had, is zeer zeker voor een groot deel te danken aan de uitstekende leiding van haar regisseur, den heer Jac. Bruij- nen. Ook de grimmeering door den heer J. Ossendarp van Warmond, was zoo als we trouwens van deze firma ge woon zijn uitstekend. De nieuwe pianist, de heer jac. Hoo- gervorst van Oegstgeest bleek een uit stekende virtuoos te zijn. VOORSCHOTEN/Zondag was het de tweede en laatste feestavond van de viering van het 15de jaarfeest van de afd. Voorschoten van den Ned. R. K. Volksbond. Het zelfde piograipma werd opgevoerd als den eersten avond, met een evengroot succes. De tooneelvereeniging „Weldadig heid" van Katwijk heeft met deze uit voeringen een goeden indruk achter gelaten. WADD1NGSVEEN. De gemeenteraad verwierp een voorstel van B. en W. om aan de Pomologische Vereeniging te Boskoop ten behoeve harer jubilé-tentoon- stelling in April ook een subsidie ad f 100 te verleenen. GEWESTELIJK GEMENGD. Zaterdagavond omstreeks 6 uur be merkte de manufacturier K. aan den Rijn dijk onder Hazerswoude dat een pak inhoudende 2 vrouwenrokken van de toonbank verdwenen was en zijn winkel deur openstond. Onmiddelijk trok de heer K. met den rijksveldwachter v. Niekerk die van het geval in kennis was gesteld, op onkerzoek uit, en mocht het hun bei den gelukken nabij de R. K. Kerk aan den Groenendijk den dader te achterhalen die al spoedig bekende het pakje met 2 vrouwenrokken te hebben ontvreemd. Proces-verbaal is opgemaakt. Het tweejarig zoontje van G. Kloot wijk te N i e u w-V e n n e p, dat ernstige brandwonden bekwam door 'tin brand geraken der kleertjes, is aan de gevolgen bezweken. Sport. Voetbal. De voetbalclub der jongens van het R. O. G. won het gis.ter.ep. van J>. O. ,S. ailuex ialêjIj 2—2* Onderwijs. Nuttige handwerken, 's GRAVENHAGF. Geëxamineerd 15, geslaagd 13 candidaten, nl. de dames: C. G. J. Rijke, M. Brandenburg, J. H. Heuvelink, A. F. P. Leistra, allen Rotter dam L. de Vogel, BerkelM. J. C. Bes- selaar, RotterdamW. Pouptit, A. Bak vis, A. J. Verschoor, allen Scheveningen K. Ciggaar, Voorschoten; H. fe. J. M. Scholte, A. Verkade en W. M. L. Lin deman, allen Schiedam. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen geneeskunde de heeren J. Wechter Loos (Rotterdam) en J. J, van de Velde (Benkoelen)theoretisch geneeskundig examen de heeren J. J. A. Rodbard (Dor drecht) en A. van Vliet (Den Haag). Kerknieuws. Mgr. Bronsgeest deken en pastoor te Nijmegen heeft aan Mgr. van de Ven, bisschop van 's-Hertogenbosch eervol ontslag gevraagd als zoodanig, hetwelk hem gegeven is. Land- en Tuinbouw. v. P. N. Onder leiding van den heer C. G. J. A. van Genderen Stort, van 's-Graven- hage is te Utrecht een buitengewone vergadering gehouden van de Vereeni ging ter bevordering der pluimveeteeld in Nederland. Het eenige punt dat in behandeling zou komen was de door het bestuur voorgestelde statutenwijziging. Besloten werd den zetel der vereeniging te Utrecht te handhaven en niet te den Haag zoo als verlangd werd. Vervolgens werd in beginsel besloten tot het aanstellen van een bezoldigd secretaris. Daarop vingen uitgebreide discussies aan over de vraag of de bestuursleden zullen worden benoemd door de alge- meene vergadering of dat elke afdeeling een lid benoemd in het hoofdbestuur. De afdeeling Zuid-Holland verlangde uit iedere afdeeling een hqofdbestuurslid. Van de zijde van het hoofdbestnur werd er op gewezen, dat de toch al niet roos kleurige toestand der financtiën het be noemen van elf of twaalf afgevaardigden en den gesalarieerden secretaris niet konden wettigen. Een bemiddelingsvoorstel van de afdeeling Limburg n.l. om de hoofd bestuursleden te doen kiezen door de algemeene 'vergadering uit voordrachten van drie personen van de verschillende afdeelingen, werd eindelijk aangenomen, nadat het voorstel Zuid-Holland verwor pen was. Daarna kwam in stemming het ge amendeerde bestuursvoorstel alinea 1 lui dend als volgt: „Het hoofdbestuur der vereeniging bestaat uit ten minste zeven leden, allen gekozen door de algemeene vergadering, volgens regelen bij algemeen huishoudelijk reglement te stellen. Zij verdeelen de functies onderling." Deze alinea werd verworpen, de overige 4 ali nea's aangenomen en ten slotte het ge heele artikel weer verworpen. Zoodat nu weer besloten was geen bezoldigd secre taris aan te stellen. Daar bij de laatste stemming bleek dat de statuten vereisch- te meerderheid van stemmen niet zou kunnen verkregen worden, hield de voor zitter de overige voorstellen aan en deel de mede IMei a.s. na 7 jaren voorzitter schap der V. P. N. deze betrekking te zullen nederleggen. Hij hoopte, dat men eindelijk in de vereeniging eens breken zal met het discussieëeren over allerlei kleine persoonlijke belangetjes en het uitoefenen van afbrekende critiek. In hoo- ge mate steunde de Regeering tot nu toe de V. P. N., doch spr. was dat be kend wanneer men doorging als nu het geval was, zal het der Regeering onmogelijk zijn te blijven steunen. De secretaris, de heer Samson, deel de daarop mede eveneens het secreta riaat verder niet te zullen blijven waar nemen. Hij zal evenwel de werkzaam heden blijven verrichten tot een opvol ger is aangewezen. Van uit de vergadering werd nu ge poogd den voorzitter tot andere gedach ten te brengen. Hij verzekerde evenwel het voorzitterschap niet langer te zullen waarnemen. De heer Lampe, afgevaar digde van Zuid-Holland, zeide voorzit ter en secretaris dank voor al hetgeen zij voor de V. P. N. deden, waarop de bijeenkomst werd gesloten. Rechtszaken. Kantongerecht te Alfen. De kantonrechter veroordeelde H. M. t-e Ter Aar, wegens overtreding van het reglement op het Aarkanaal tot f5 of 2 d. K. K., te Katwijk, wegens overtreding van het reglement op de rivieren tot f 4 of 2 d. P. J. T. P., te Alfen, en A. S. te Boskoop, beiden wegens overtreding der leerplichtwet,, tot 50 ct. of 1 dag ieder. J. S. te Haarlemmermeer, wegens overtreding van art. 453 W. v. S. tot f 2 of 2 d. B. v. E. te Nieuwvjeen, P. P. v. E., te Oudshoorn, H. J. te Ter Aar, T. van O. te Alfen, en IJ. v. B. te Bode graven, allen wegens ov.ertnekiing van art 453 W. v. S. tot f 1 of 1 d. ieder. J. de G., te Aarlanderveen, wegens overtre ding van art. 427 W. V. S., tot 50 ct. of 1 d. M. J. V. te Korteraar, wegens overtr.edjpg vau ait. .431, yt S. tpt f 1.50 of i u. G. S. te Aarlanderveen, we gens 2 maal visschen zonder vergunning t-ot f 10 of 2 dagen en 3 d. principe hechtenisA. B. H., te Aarlanderveen, wegens visschen zonder vergunning des nachts, tot 5 dagen princ. hechtenis. K. H. H. te Oudshoorn, wegens idem tot f10 of 2 dagen. R. W. V. te Ouds hoorn, wegens visschen zonder vergun ning tot 3 dagen princ he.chtenis. P. Z. te Rijpwetering, wegens idem, tot 1" 3 of 2 d. J. W. te Reeuwijk, wegens idem. tot f 5 of 2d. H. K. te Oudshoorn, W. F. K. te Boskoop, W. S. te Leiderdorp, IJ. K. te Boskoop, J. H. S., te Ouds-i hoorn en W. S. te Hazerswoude, allen wegens rijden zp.ader licht, tot il of 1 dag. ieder. A. van B. te Oudshoorn, wegens idem, tot f 0.50 of 1 d. G. B. te Waddingsveen, wegens idem tot 50 ct. of 1 week tuchtschool G. van E., W. van der M. en A. de J., allen te Aarlan- derveen, wegens overtreding der poli-i tieverordening tot f2 of ld. T. van Z. te Aarlanderveen, wegens idem tot 50 ct. o! 1 d.,M. P. P. te Bodegraven we gens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden tot f 1 of 1 d. P. K. en IJ. van V. beide te Alkemade wegens overtreding van de verordening van het hoogheemraadschap Rijnland tot f 3 of 2 d. ieder W. F. van W. te Leiden en J. H. van der B. te Zoeterwoude bei den wegens visschen zonder vergunning- tot tweemaal »3 of tweemaal 2d.; A. B. L. K. te Leiden wegens idem tot twee maal {3 of tweemaal 2 d. en f10 en f 1 of 4 en 1 d. Vrijgesproken werden L. C. S. te AD fen en C. B. Azte Boskoop, die te-» recht stonden wegens overtreding art. 453 W. van S. en J. S. te Boskoop van de hem ten laste gelegde visscherijover- treding. P. H. te Rijnsaterwoude, die terecht stond voor jachtwetovertreding, werd van rechtsvervolging ontslagen. Kantongerecht te Delft. De kantonrechter veroordeelde: W. H. W. en C. v. d. K. te Nootdorp, wegens in vereeniging jachtdelict, ieder tot 2 maal f5 of 2 maal 1 d. C. F. te Stomp- wijk, wegens ongerechtigd loopen op anders grond, tot 1 of 1 d.A. H. v. S. te Stomp wijk, wegens ongerechtigd een schaap laten loopen op een wei- latid, tot f 1 of 1 d.P. O. te Stomp wijk1, wegens ongerechtigd loopen op anders grond, tot f 150 of 1 d.C. v. K. te Stompwijk, wegens voor zonsopgang rij:- den met kar zonder licht, tot f 1 of .1 d.J. H. te Zegwaart wegens leerplicht overtreding tot f 2 of 2 d.J. Bi te Stompwijk en P. Th. H. te Stomp wij-V wegens openbare dronkenschap fl of 1 d. ieder. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 28 Februari. Daar tegen 11 uur hei vereischte aantal leden niet aanwezig was, wordt de ver gadering tot 11 uur verdaagd. De heer Scheurer, nieuwgekozen lid voor Sneek, nam na eedsaflegging zivLng. Voortgezet wordt de behandeling van het ontwerp tot bestrijding der zedeloos heid, en wel nopens het artikel betreffen de de zedeloosheid van personen van het zelfde geslacht, van meerderjarigen met minderjarigen en de daarop voorgestelde amendementen: van den heer de Geer: (niet te spreken van meerderjarigen maar van andere); van den heer Limburg (die wil straffen de meerderjarige die ontucht pleegt met een minderjarige van hetzelfde geslacht, als eerstgenoemde weet, dat het een minderjarige is, en van de heeren Troelstra c.s. (strafbaarstelling van elke ontucht met een minderjarige waarvan de minderjarigheid den meerderjarige be kend is of althans redelijkerwijze door hem vermoed kan worden en als die minderjarige door hem tot het plegen van ontucht verleid is door giften of beloften van geld of goed. De heer j a n n i n k bestrijdt het amen dement-Troelstrais overigens wel bereid met den Minister de hier bedoelde om gang te bestraffen, maar heeft wel be zwaar tegen de bedoeling der regeering oip uitsluitend den meerderjarige als den schuldige te beschouwen, waar toch ook de schuld wel kan berusten bij den min derjarige. De heer van Sasse van IJsseltj bestreed het amendement-Troelstra waarvan hij vreesde dat het de defun wijd zou openzetten voor chantage. Spre-i ker is voor de redactie van het antende- ment-Limbiurg, welke hij gaarne in het regeeringsartikel zou zien overgenomen!. De heer van Doorn behield zich' over het amendement-Troelstra zijn stemi voor, maar betreurde reeds nu dat daarin,' het element, vvinstbejag niet was opH geniomen. Overigens oordeelde hij in het algemeen dat door een regeling van den ze aangelegenheden te veel in een weer zinwekkend onderwerp geroerd wordt wat maar aanleiding geeft tot een on- gewenschte litteratuur. De heer T y d e m a n ontwikkelde het hoofdbezwaar dat thans aan deze zede loosheid een afzonderlijke positie in on!s] strafrecht wordt ingeruimd. Hij vroeg zich af of 't met dit soort van zedeloolH heid in ons land al zioover gekomen' i$ dat men Nederland bij een Sodom -eh! Gomorrha kan vergelijken. Het debat! over het bestaansrecht van dit soort z«H deloosheid wordt door deze regeeringsH bepaling geopend. En dat wilde spretteW niet. Opk achtte hij het b.eter beft i&oAfljl

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2