BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Vork hebben Donderdag een vergade ring gehouden. Er werd een motie aan genomen en naar het Wai-Woe-Poe te Peking overgeseind strekkende om de Chineesche regeering op te wekken fcich te verzetten tegen de agressie van Russischen kant. De „Agence d'Extréme Oriënt" ver !neemt uit Tokio, dat er te Seoel weer een complot is ontdekt tegen het leven van den Japanschen onderkoning. Twee lieden, die men voor del aanstichters ihoudt, zijn in hechtenis genomen. Ande ren zijn voortvluchtig, de gedetineer den zijn lieden uit de hoogerie kringen!. Het bestuur van het verbond van veekooplieden, heeft met het oog op de nog altijd voortdurende veeschaarsch- te, eenstemmig besloten, den Duitschen Bondsraad te verzoeken mager vee uit •Denemarken toe te laten. Meer dan de Ihelft van het in Sleeswijk-Holstein aan wezige magere vee is tengevolge van meerschen van Sleeswijk-Holstein dit verbruikt. Indien geen vergunning tot den invoer van Deensch vee wordt ge geven, zullen de groote weiden in de meerscen van Sleeswijk-Holstiehin dit jaar braak komen te liggen en eenjjroot gedeelte van Duitschland zal dan onder een duurte van het vleesch te lijden heb ben, die alles wat men tot nu toe heeft beleefd, overtreffen zal. Uit Reval wordt bericht, dat bij het eiland Lemensari een ijsschol is losge raakt, waarop zich ongeveer 500 vis- schers bevonden. In het dorpje Aibge, in het gou vernement van de Zwarte zee, is een school onder een sneeuvvlawine geraakt. Twaalf jongens en zes volwassenen zijn omgekomen. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Konstantinopel, dat te Bitlis een Jiuis is ingestort, door het gewicht van de sneeuw. 29 personen werden onder de puinhoopen en de sneeuw bedolven. 15 hunner werden gedood. In de provincie O'Higgins (Chili) is een spoortrein op het oogenblik, dat deze over een brug boven eAen bergkloof reed, gederailleerd en in de kloof ge stort. Vijftig personen werden gedood of gewond. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is O. I. Bierma, secretaris van Westdongeradeel, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau; is aan den majoor J. M. baron van Boecop, van het 1ste regiment huzaren, onder toekenning van pensioen eervol ontslag verleend jrijn benoemd bij het wapen der cavale rie, bij het le regiment huzaren tot ma joor, de ritmeester C. Sandt van Nooten, van het 3e regiment huzaren; tot ritmees ter de le luit J. C. A. van den Heuvel, van het 2e reg. huzaren; zijn benoemd tot buitengewoon distr.- veearts, de assistent-distr.-veeartsen dr. A. ten Sande.Jr. te 's Gravenhage, en A. A. van Mansfeld te Bergen op Zoom is toegekend de aan de orde van Oran je-Nassau verbonden eeremedaille, in zil ver aan J. F. Hulsbus, procuratiehouder bij de naamlooze vennootschap levens verzekering-Maatschappij Rotterdamsche Verzekering-Societeit te Rotterdam. Mr. Aalberse te Haarlem. Mr. Aalberse heeft Vrijdag avond ge sproken voor de Haarlemsche R. K. Kies- vereeniging. Hij besprak daar den poli- tieken toestand en ook het gevoel van matheid dat bij velen heerscht. Het ant woord dat hij hierop gaf, kwam overeen met hetgeen hij in zijn laatste politieke rede te Almelo had gezegd. Op het gebied van sociale wetgeving hebben we o.a. gehad de Arbeidswet de Bakkerswet enz. De sociale wetgeving is zulk een ge compliceerde kwestie, dat het wiskundig zeker is, dat een Minister van eenige beteekenis de ontwerpen anders zal ma ken dan een ander Minister ook van eenige beteekenis. Ieder doet dat op zijn wijze, en komt nu een ontwerp in behna- deling, dan is het onmogelijk het ontwerp geheel ongewijzigd er door te kri^en. Natuurlijk kan men de beginseTen hand haven. Het is wiskundig zeker, dat, wan neer de heer Troelstra zijn zin had gekre gen, dan zou misschien de 1 O-uren dag in het Staatsblad zijn gekomen, doch van de rest der sociale verzekering zou in deze zittingsperiode niets terecht zijn ge komen. Is het nu niet beter, zooals wij heb ben gedaan, spijt uit te drukken dat de 10-urendag niet op het programma staat, doch den Minister rustig aan 't werk te laten blijven? Dit inziende kan er bij de arbeiders geen sprake <van wrevel zijn. Iets anders was "het bij de Bakkerswet ten. De A. R. vroegen zich af, hoe zal het gaan met de sociale wetgeving zonder den steun der Chr. Hist.? Dat is een lastig geval. Spr. erkent het gaarne, op den steun der linksche partijen valt niet te rekenen. Het streven van hun is: te zorgen dat er zoo weinig mogelijk wordt verricht op het gebied der sociale wetge ving. Dat zou een prachtige stok zijn voor de a.s. groote verkiezingen. Wij weten te voren reeds wie voor en tegen de ont werpen zal stemmen. Het is dus noodig dat de drie partijen tot eenheid komen. Spr. is te dezen opzichte niet zoo pes simistisch gestemd. Ook onze partij maakte een dergelijk proces door, doch ook wij zijn tot eenheid van denkbeelden gekomen. De tegenstanders adviseeren tot een andere partijgroepeeringconservatieven en vooruitstrevenden. In deze heele voorstelling, zegt spreker, ligt Jieel wat gezichtsbedrog. Zijn die vooruitstrevenden het allen eens? vraagt spr. Volstrekt niet! Zelfs de ultra-vooruitstrevenden, de S. D., zijn het lang niet eens. Men kan het eens zijn over een program, doch het verschil komt eerst bij de uitvoering. Spr. hoopt dat de Rechterzijde het eens zal zijn over de beginselen, en dat men komt tot een compromis over de uitvoering. Spr. vreest, dat we bij een andere par tijgroepeering nog meer in verwarring zullen komen. Is het program uitgewerkt, dan zal men altijd komen tot de vraag: Wat nu? Heel anders is het bij een principieele partijgroepeering. Wel hebben wij verschil van meening, daarvoor hebben we niet één partijpo litiek, doch een coalitiepolitiek. Laten we dat steeds bedenken en laat ons eenig verschil nooit ontmoedigen. Spr. hoopt, dat de ongerustheid voor de toekomst verdwijnen zal, en dat de kalmte weer zal keeren. De grondwetsherziening. De Staatscommissie voor de grond wetsherziening, heeft nog geen beslis sing genomen, omtrent eenig punt van ingrijpenden aard. Intusschen is reeds gebleken, dat de meerderheid niet geneigd is tot invoe ring van algemeen kiesrecht te adVi- seeren. Wel is men over het algemeen gestemd voor uitbreiding van het kies recht. Wat het vrouwenkiesrecht aangaat, predomineert het denkbeeld, om de be letselen daarvoor uit de grondwet te doen vervallen, zoódat- eventueel in de kieswet aan de vrouwen het kiesrecht kan worden toegekend. In de bevoegdheden der Eerste en Tweede Kamer der Staten Oeneraal zul len vermoedelijk geen veranderingen worden voorgesteld, althans geen ver anderingen van beteekenis. Wel echter kunnen belangrijke wijzigingsvoorstel len met betrekking tot de gemeente besturen worden verwacht. (Tel.) Rotterdam in proces. In de Vrijdag gehouden vergadering van den Rotterdamschen gemeenteraad deelde de voorzitter mede, dat door het beheer van den straatweg tusschen Delfs haven en Schiedam aan de gemeente een proces is aangedaan, wegens het dwars over dien weg laten loopen van den ha venspoorweg. Machtiging werd verleend zich in recht-en te verweren en tevens, langs wettelijken weg onteigening aan te vragen, daar het verkeer over tien havenspoorweg niet belemmerd mgg worden. Wijziging Militiewet. Over dit binnenkort in te dienen wets ontwerp weet de „N. R. Ct." het vol gende mede te deelen: Gelijk te verwachten viel, sluit minister Colijn zich in menig opzicht bij de denk beelden van zijn ambtsvoorganger aan. Contingent (23.000 inan), diensttijd bij militie en landweer (resp. 6 en 5 jaar) blijven in het wetsvoorstel onveranderd. Andere denkbeelden worden niet prijsge geven, maar min of meer gewijzigd over genomen (zoo de regeling van de op komst der ploegen en de invoering van het instituut der militaire werkers). Doch hier en daar wijkt minister Colijn ook in niet geringe mate van de plannen van zijn ambtsvoorganger Cool af. Het 2-ploegen-stelsel blijft bestaan. Maar de fout, welke de thans geldende regeling aankleeft, de omstandigheid na melijk, dat bij één zelfde onderdeel de miliaiens op verschillende tijdstippen op komen, zal niet worden bestendigd. In het wetsvoorstel toch is een zoodanige regeling getroffen, dat de miliciens van éénzelfde bataillon ook allen op hetzelf de tijdstip (15 Januari of 15 Juli) opko men. Minister Colijn echter geeft er de voor keur aan het aantal compagnies onver anderd te laten, doch daarentegen aan elk regiment een vijfde bataillon toe te voe gen. Door aldus te handelen wordt de waarborg verkregen, dat ook de miliciens van de zomerploeg in bataillonsverband geoefend worden; bij de herhalingsoefe ningen trouwens zullen zij ook in nog grooteer verbanden moeten optreden. Ook in het stelsel van minister Colijn zal de ploeg, die in Januari opkomt, veel sterker zijn dan de zomerploeg, al zal de verhouding wellicht niet juist die van vier tot één zijn. In een gemeente b.v. waar thans drie bataljons infanterie liggen, zouden in het stelsel van minister Cool na 1 October slechts drie compagnies onder de wape nen zijn. Thans zal (mocht het wetsont werp wet worden) zorg worden gedra gen, dat er ook in den winter op zijn minst een vol bataljon aanwezig is (wel licht zelfs twee bataljons.) Het stelsel van Minister Cool bracht mede, dat in alle plaatsen, waar een ba taillon troepen is ondergebracht, in den winter althans één compagnie onder de wapenen is. In het stelsel van den te- genwoordigen minister is dit niet wel mogelijk. Enkele plaatsen (Gouda b.v.) zullen in den winter vrijwel van soldaten (ook van blijvend gedeelte) verstoken zijn Naar het schijnt, vreest de minister hier van geen nadeelen voor het kader. Na een instructie van 8V2 maand kan z. i. in bedoelde plaatsen de overblijvende tijd zeer nuttig voor oefeningen op de staf kaart, verkenningen enz., gebruikt woe den, terwijl ook bij de detacheeringen ter vervolmaking van de militaire opleiding voor het kader van deze garnizoenen in het bijzonder op het tijdsbestek tusschen 1 October en 15 Januari acht worden ge slagen. Het blijvend gedeelte zal in het stelsel van minister Colijn in beperkten getale gehandhaafd blijven. Reeds op grond van het feit, dat op 1 October de zomerlichting nog slechts 21/2 maand onder de" wapenen is, terwijl reeds voor de individueele oefening (bui ten verband) van den soldaat 4i/o maand van het minimum geacht wordt, zal, naar Ce meening van den tegenwoordigen mk nister, een blijvend gedeelte niet geheel kunnen worden gemist. Dit blijvend ge deelte zal slechts in sommige garnizoens plaatsen gekazerneerd worden (in ver band met (je handhaving van de neturali- teit, met het oog op eventueele binnen- landsche onlusten enz.) Het blijvend ge deelte zal in twee ploegen (elk van om streeks 2000 man) moeten opkomen. Aangezien de Januari-lichting grooter is dan de zomerlichting, zullen tot de tweede ploeg van het blijvend gedeelte ook sommige miliciens der Januari-lich ting behooren. De gelegenheid tot num merverwisseling zal in niet geringe mate verruimd worden. Konden tot dusverre slechts de manschappen van hetzelfde corps van nummers verwisselen (b.v. gre nadiers en jagers met grenadiers en ja gers); voortaan zal men het ook kunnen doen met manschappen van andere corp sen (mits van hetzelfde wapen), ja, zelfs met manschappen van vroegere lichtingen (mits nog onder militieverband staande) Invoering van kaderplicht zal worden voorgesteld. En bovendien zal de oefen tijd van het kader 4 maanden langer du ren dan die van de gewone soldaten. De voor kader bestemde miliciens zullen na de 81/2 maand te hebben uitgediend, naar huis terugkeeren, en daarna in Mei van het volgende jaar nog eens voor vier maanden moeten opkomen. Een verlengde oefeningstijd wordt ook ingesteld voor de militaire arbeiders. Deze 1500 militaire arbeiders (die in oorlogstijd voor depót zullen dienen) zul len 14 maanden onafgebroken moeten dienen .waartegenover staat, dat zij van alle herhalingsoefeningen zullen worden vrijgesteld. Dat verwezenlijking van al deze denk beelden niet zonder verhooging van het eindcijfer der oorlogsbegrooting zal kun- plaats vinden, laat zich voorzien. Het is wellicht mede daarom, dat minister Colijn zich heeft verklaard voor een denkbeeld, dat in de Tweede Kamer herhaaldelijk door den heer Eland verdedigd is, de vrijstelling namelijk van de zoogenaamde kostwinners. Dat zal in allen gevalle een besparing van op. zijn minst f750.000 me debrengen. Is de „N. R. Ct/' wel ingelicht, dan staan behalve de wijziging der Militiewet die urgent geacht wordt, nog op het werkplan van den Minister voor de eerst volgende jaren de positieverbetering van de officieren, de encadreering der land weer en de reorganisatie van de artillerie. KORTE KRONIEK. De firma Asscher heeft- besloten de mêlée-slijpers en -verstellers te zamen een 60-tal dit overeenkomstig het advies van den A. N. D. B. weigeren voor het verlangde loon te werken, niet meer tot de fabriek toe te laten,, zoo dat hun reeds heden de toegang zou worden geweigerd. De werkzaamheden aan de verbou wing van het koninklijk pallefs t Loo hebben Vrijdag morgen e?n aan vang genomen. De gepens. luit.-kolonel, der Ar tillerie, de heer A. Veen Valck, die te 's Gravenhage overleden is in den ouderdom van 72 jaren, stond bekend als een zieer kundig man op artflleris- tisch gebied. Omstreeks 18S2, was hij alks kapi tein gedelegeerde onzer regeering bij den aanmaak bij de firma Krupp van snelvuurgeschut vc^or onze veldartille rie. Na zijn pensioneering trad de heer Veen Valck tot voor enkele jaren op als vertegenwoordiger van de firma Krupp voor oorlogsmateriaal. LEIDEN, 27 Februari. De heer W. Reinders, ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd tot len klerk ter secretarie van Franeker. ROOMSCHEAGENDA. Maandag 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Liefda digheidsuitvoering door de zangvereeni- ging St. Caecilia ten bate van Hulp in Nood. Donderdag, 5^2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. jF. Mi LISSE. Gedurende de maand Februari is bij de spaarkas „St. Thomas v. Vel- lanova" ingelegd f 8.35 en terugbetaald f 43.37. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 188. NOORDWIJK.Door eenige jongere leden van den Werkmansbond alhier is een ver- eeniging opgericht met het doel eenige keeren per jaar een Tooneeluiivoering te geven. Deze vereeniging, die den naam heeft aangenomen van „Het tooneel is ons streven" staat geheel op zichzelf» zoodat ook niet-leden van den Werkmans bond kunnen medewerken. In het lokaal van den heer P. v. d. Voort gaf deze jonge vereeniging gisterenavond hare eerste uitvoering. Aan belangstelling ontbrak het de nieuwe club niet, want de zaal was stampvol. Door uitgebreidheid van het programma waren wij niet in de gelegenheid de geheele uitvoering bij te wonen, maar reeds het eerste nummer: „Een avond ondervroo- lijke jongens", blijspel in twee bedrijven, deed zien dat er werkelijk goede krachteu tot „H. T. I. O. S." behooren. Enkele fouten daargelaten, die wel bij alle be ginnelingen in meerdere of mindere mate zullen voorkomen, doet deze vereeniging nog veel voor de toekomst verwachten. In aanmerking genomen dat de meeste spelers voor het eerst op de planken waren, en dat het blijspel niet het ge makkelijkste genre der tooneelkunst is, moeten wij verklaren, dat er vrij los en gemakkelijk werd gespeeld. De aanwe zigen zullen zich ongetwijfeld goed heb ben geamuseerd. Wij wenschen de jeug dige dilletanten veel succes bij hun stre ven, en hopen dat zij het Noordwijksche publiek nog menige gezellige avond mo gen verschaffen. SASSENHE1M. Zondagavond vierde de afdeeling Sassenheim en Omstreken van den R. K. Volksbond haar jaarfeest. De voorzitter, de heer A. Weijer, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de aanwezigen en besprak de vele nuttige instellingen van den bond. Hierna werd het bondslied gezongen en eenige leden geinstalleerd. De tooneelafdeeling begon alsnu met hare werkzaamheden. Opgevoerd werd het drama in vier tafereelen „Den dood ontkomen". Dit drama werd over het algemeen zeer goed gespeeld en we kun nen niet anders zeggen, dat de tooneel- listen weder hun best hebben gedaan, want we hadden niet verwacht, dat zij in den korten tijd, waarin zij dit drama moesten leeren, zulk een spel te zien zouden geven. Na de pauze werd opge voerd het kluchtspel in een bedrijf, „Barbier-Brugwachter", en de komische scène „De Artisten-Revue" welke stukken de lachtspieren der aanwezigen in be weging brachten. Wij vertrouwen wel, dat het publiek even als wij, zeer voldaan huiswaarts is gegaan. STOMPWIJK. Zaterdag zou de eerste uitvoering gegeven worden voor het publiek door ons fanfare gezelschap „Juliana". Had het bestuur in stilte de hoop gekoesterd met dezen avond weer eens succes te hebben, vooral met de humoristen de heeren Hellman te Leiden en Elfrink te Haarlem, bij hun eerste optrede reeds was 't welslagen verzekerd. Het publiek, de zaal vl/as eivol, had dan ook geen spijt van het betaald entrée want het heeft in de goeden zin genoten van de heerlijke muziek, tranen met tuiten gelachen om de humoristen. VOORSCHOTEN. Vrijdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging een buiten gewone vergadering, bijgewoond door 64 leden. Na opening door den voorzit ter, den heer H. C. Koot, las de secre- saris de notulen voor der varige verga dering, welke onveranderd werden goed gekeurd. Vervolgens werden goedge- Keurd eenige mededeelingen omtrent ce.i gecombineerde bestuursvergadering met het bestuur der anti-rev. partij en een schrijven van de laberale kiesvereeni ging. Na de bespreking van een inge diende motie en verdere discussies hier mede in verband, werd met meerderheid van stemmen beslotenBij de uitbrei ding van het getal raadsleden met vier leden, aan elk der politieke partijen, een zetel af te staan en dat bovendien de 3 aftredende R. K. raadsleden door de andere partijen worden overgenomen. Dit besluit za' aan de verschillende kies- vereenigingen worden overgebracht. De bespreking omtrent het houden van een verloting was een amusant oogenbltk. Op de eerste jaarvergadering zal de eerste verloting gehouden worden. Een voorstel van den heer Tromp, om in verband met het voorstel om de con tributie voor den werkman van vijftien cent te brengen op 25 cent en van de meergegoeden van 30 cent op 50 cent, werd met' één stem meerderheid aange- genomen. Nadat bij de rondvraag eeni ge discussies van meer huishoudelijken aard in het midden waren gebracht, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering. WARMOND. Nóg beter dan Dinsdag 1.1. werd gisterenavond door het tooneel van St. Cecilia „Joseph in Dothan", voor de tweede maal opgevoerd. Zeiden wij onlangs, dat het Trio Eberle den kroon spande van alles, wat op muziek.terrein te Warmond gepresteerd werd, we zijn overtuigd, dat op tooneelgebied St. Cae cilia thans het record heeft geslagen. De recensent van Dinsdag zeide in zijn bespreking, hier een diamant gevonden te hebben, we voegen met Vondel er aan toe: „een puijksteen is wel slijipens waerd". En dus: de regisseur blijve steeds zulke prachtige keuzen van too- neelstukken doen. Toen het scherm na afloop van het vijfde bedrijf weer opging en de dames en heeren executanten op de planken1 vereenigd stonden werden zij door doc tor Walenkamp op zeer waardeerende wijze toegesproken. Ook den dames, die de .oostuums yeryMrdigden, en den heer K'Uiweiihoven, die zich voor dit werk geïnteresseerd had, werd een dankwoord gebracht Was de vorige keer de zaal propMot zoodat aan verscheiden personen geenl toegang meer kon verleehd worden, gis teravond waren er nogal veel onbezette stoelen. Ook het getal vreemdelingen' was niet groot. Het ruwe weer en de verschillende uitvoeringen, die gisteren in nabuurtschap gegeven werden, zul len hiervan de oorzaak wel zijn geweestl De gemeenteraden' van Warmond en Sassenheim hebben geconfereerd in zake den straatweg onder beide ge meenten gelegen. De provincje wil de zen weg best-raten, waarna Warmond enj Sassenheim dien moeten overnemen en' voor het onderhoud zorgen. GEWESTELIJK GEMENGD. Uit H ill ego m meldt men ons: Zaterdag verspreidde zich in onze ge meente het nieuws, dat het personeel der werkplaats van de Noord-Zuid-Hol- landsche stoomtrammaatschappij met primo April a s. overgeplaatst wordt bij de Electrische tramwegmaatschappij te Rijnsburg. Tevens meldt men ons, dat het Admi nistratiebureau zal worden overgebracht naar Haarlem en de heer A. Sluis, Chef van Dienst, zich metterwoon aldaar gaat vestigen. Door zijn vertrek ontstaat in den gemeenteraad, een vacature voor een zetel, tot nog toe door een Roomsch- Kathoüek bezet. Gemeenteraad van Warmond. Voorzitter de heer A. J. Schölvinck, burgemeester. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. lngekomeh waren verschillende stuk ken, o.a. een goedgekeurde af en over schrijving; een schrijven van de gemeente Zegveld, dat zij ingaat op den verkoop van 10 schoolbanken a f3 per stuk; een verslag van het seminarie alhier, waar bij wordt medegedeeld, dat het studiejaar geëindigd is met 67 studenten, terwijl er 25 zijn ingekomen, zoodat het totaal nu 92 bedraagt. Een verzoek van den heer Leeman, om den Oostergeestiaan, die thans begrint is, te veranderen in een schulpweg, wordt goedgekeurd. Het verslag der volkshuisvesting wordt voor kennisgeving aangenomen, eveneens het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim. Nog wordt goedgekeurd een af- en overschrijving, dienst 1910 ad f43, en een dienst 1911 ad f 13.35. Ged. Staten hadden een schrijven ge richt tot het gemeentebestuur van War mond, intake hei eervpl gegeven ontslag aan den heer D. Tholens, onderwijzer aan de O. L. S. Ged. Staten waren van mee ning, dat men den heer Tholens eerder had moeten in kennis stellen met zijn ont slag. Warmond heeft daarop geantwoord, dat de heer Tholens, reeds een jaar te voren zijn ontslag had kunnen bevroeden omdat door het oprichten van een school met den Bijbel de.openbare school zou leegloopen. Ook de heer Korswagen had met het oog hierop reeds lang te voren naar een andere plaats gesolliciteerd. Ged. Staten oordeelen echter, dat tot Mei den heer Tholens in het genot van zijn salaris moet blijven. Aldus wordt be sloten. Bij de rondvraag kwam niets ter tafel waarna de raad over ging in geheime zit ting ter behandeling van het kohier H. Omslag. Kunst en Wetenschappen. „Schakels". Een ongeluk zit toch maar in een klein hoekje! Indien de oude „Pancras duif", een zakenman, die t-octfi waarlijk niet van gisteren is, niet zoo onverstandig! ware geweest om momenteel voor hem - belangrijke papieren qp te bergen int zijn... sigarenkastje, dan zou zijn zoon) „Toon", wiens sleutelbos n.b. óók toe-i gang gaf tot die onsecure bewaarplaats, bedoelde papieren niet hebben gevondeni en dan zou de familieraad niet zoo mak-i kei ijk werk hebben gehad om „Pan- eras'" aanstaande de deur uit te werken.» Heyermans had evenwel zoo'n gemak kelijk te verbreken schakel jjoodig om{ zijn „vroolijk spel van den huiselijker haard" vlot te laten loopen, want int Pancras' brandkast zou zoonlief, die lou ter een sigaar zocht niet zijn gaan snuffe len en toch was het bekend worden der papieren om de aanstaande, die 't fami liekapitaal bedreigde, en heel wat maris bleek, met den noodigen spoed te ver wijderen. Dit zwakke punt daargelaten,, biedt Heyerman's stuk waren al zijn penne- vruchten maar zoo onschadelijk! nog genoeg levenskrachtige tooneelen om het een lang bestaan te voorspellen. Die woedende familieraad bijv. is kostelijk, evenals de wijze, waarop de schrijver ift 't eerste bedrijf weet te kenschetserty hoe „Pancras" door zijn eenen zoon fe* .telijlc uit zijn zaak wordt gewerkt, al heet hij dan „gedelegeerd comimissai- ris". In datzelfde bedrijf echter treedt de oude heer tegenover een paar andere zoons weer zoo doortastend op, dat de sigarenkastjeshistorie eigenlijk benedeail zijn doorzicht staat en zoodoende deJit indruk van 't stuk blijft verzwakkert. J „Schakels", werd gisterenavond in onh_ zen schouwburg door Royaards schap opgevoerd, dat een pitstekjpn.ui

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2