2ê 34 Februari 19!!. BUITENLAND. Het lied van Garens. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Nx 422. Bwëqu SINGEL 34LEIDEN. Interc. Te.efoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en ket OBÏLLUSTREfiRD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.18 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post t I SO per kwartaal. nummers 2l/9 cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALOSttEHN OVERZICHT. In üjagcïe&d schijnt dan werkelijk be gonnen wat ie *öe bladen .net veei ophef Wordt „het begin van het ein de". Rij twee de lezing van de Veto-wet in het Laferiuri*, zal Austen Chamber lain liet vaj^aade amendement indienen, dat d*«r ém „Times het oificieele op- positi»-awie«l«cfteui wordt genoemd: „dat hte Lafefhttis een wetsontwerp ter hervomstHf va® de samenstelling- van het JHoogcriniij, terwijl de oiiathankeiijkheid daarvan afe ete Tweede Kamer gehand haafd Wijlt» ni zou begroeten; maar weigert ««a weé te behandelen, die al le werkeKp wetgevend gezag in de macht va» »sa enkele Kamer stelt en geen waaB&osgen biedt tegen het wet .worden w» ingrijpende veranderingen, zonder dt toestemming en tegen den wil va» bet volk. lu het Heogerhuis schijnt men zich lal heel zwak te voelen en grijpt men zich 'aan ieder stroohalmpje vast. Zoo zou gisteren Lord Balfour in het Hoogerhuis een wet indienen, die voorziet in stem ming van de kiezers voor het Pariement in tiet V«*e«cigde Koninkrijk met het oog op ïcirerc ingediende wetsontwer pen en ckfcarmcde verband houdende kwesti». Het reStfeeadum komt dus op het ta- pijt. Frankrijk ia gister opgeschrikt door den plofstlfagen dood van den minister van oorlog Generaal L>run. Vooral i* bet parlement heeft het be richt v»#l ontroering verwer.vt. Zonder een bijzonder op den voor grond tredende positie in te nemen, was generaal Brun in Kamer en Senaat niet temin zeer gezien en telde er veel sym pathieën. Met 457 tegen 3 stemmen werd dan ook een bedrag toegestaan om hem op staatskosten te laten begraven. Zoolaag aog geen opvolger voor ge neraal Beu» gevonden is, zal Briand als minister vr» oorlog ad interim optreden. Men veronderstelt algemeen dat Briand Nveer eca generaal als minister van oor log zal nemen en noemt generaal Ma- noury, den militairen gouverneur van Pa rijs. Dt socialistische radicalen zijn voor de benoeming van generaal Sarrail. Na afloop van de behandeling der be grafenis van Brun was in de Fransche Kamer aan de orde een motie-Sembat strekken de to? het verkrijgen van beperking van bewapening. Het eerste gedeelte van de motie-Sem- bai, luidende „De Kamer noodigt de regeering uit met de burtenlandsche mogendheden en in hot bizonder 'met Engeland en Duitsch- land onderhandelingen aan te knoopen over beperking der bewapening", wérd door Pichon bestreden, als bie dende te veel kansen op gevaar voor het land. De minister stelde de kwestie van vertrouwen. FEUILLETON. Een verhaai uit de Fransche revolutie 72) v,Waarvoor mevrouw?" „Ga, dat zal ik je later wel zeggen". Lady Roswaid wachtte niet lang in d'e ruime zaal. Piernie verscheen wel dra, houdende in de eene hand zijn' lantaarn, in de andere hand een spade. „Thans", voegde lady Roswaid, de kaars Renend, den grijsaard toe, „thans inoet je me geleiden naar de wegge- pleislerde of ommuurde deur, die naar de groene kamer geleidt". Zij bestegen de brecde su c. trap met gesmeed ijzeren leuning, en door liepen vervolgens de lange reeks zwij genden, sombere vertrekken van den voorgevel met gesloten blinden. Over eenkomstig de aanbeveling van lady Ros wald, droeg Piernie zorg, den stralen bundel van zijn lantaarn niet op de blin den te laten vallen. Het tweetal begaf zich vervolgens in de dienstgangen, voe rende naar de kleine geheim,e. vertrefc- Dit gedeelte van de motie werd met 352 tegen 180 stemmen verworpen. Over het overige gedeelte der motie werd niet gestemd. Daarna diende de afgevaardigde Char les Dumont een motie in, waarin hij de regeering uitnoodigt oin in samenwer king met de verbonden en bevriende mo gendheden alle mogelijke pogingen in 't werk te stellen, om op de a.s. Haagsche Vredesconferentie het vraagstuk van ge lijktijdige vermindering van bewapening aan de orde te stellen. Pichon antwoordde dat de regeering geen het minste bezwaar heeft tegen deze motie, die niets anders is dan een bevestiging van de opdracht, die den Franschen afgevaardigde ter Haagsche Vredesconferentie is verleend en die de regeering vrij laat, het haar gewensch- te oogenblik te kiezen. De motie-Dumont wordt met 447 te gen 156 stemmen aangenomen. Over de hangende geschillen tusschen Rusland en China begint langzamerhand een waas van rust te dalen. Slechts op een paar punten geeft de Chineesche nota voor Rusland geen volledige voldoening, maar dat is van zoo weinig belang, dat dit waar schijnlijk geen aanleiding tot ernstige moeilijkheid zal geven. Men is dan ook in Rusland erg optimistisch gestemd, wat wel blijkt uit een officieel e verkla ring in de „Nowoje Wremja" luidende: Met het oog op het algemeen ka rakter van het antwoord, zullen de beide punten, welke ons nog niet volkomen vol doening geven, spoedig worden geregeld door onderhandelingen, zonder dat het noodig is, fot eenige pressie over te gaan." Ook in Berlijn meent men, dat Rus land de Chineesche nota als een goeden grondslag voor onderhandelingen aan ziet, en dat de geheele kwestie door de kritieke periode heen is, zoodat aan een vreedzame oplossing niet meer wordt getwijfeld. GEMENGD. De „Norddeutsche Allgeineine Zei- tung" bericht, dat de Kroonprins en de Kroonprinses, wanneer zij in den loop van April uit Egypte terugke'eren, een officieel bezoek aan Rome zullen bren gen en den Koning en de Koningin van Italië de gelukwenschen van den Keizer en de Keizerin zullen overbrengen, naar aanleiding van de nationale feesten Ln Italië. Volgens de „Lokal Anzeiger" heb ben Mexicaansche opstandelingen, die zich in Zuid-Californië bevinden, ver klaard, dat zij buiten de andere opstan delingen om, maar in samenwerking met AmerikaansChe socialisten een socialisti- schen staat willen stichten. De WeensChe correspondent Van het „Berliner Tageblatt" seinde, dat de handelskringen te Triëst het plan over wegen, om als protest tegen het lijde lijk verzet der staatsbeambten, het ge heele zakenleven drie dagen stop te zet ten en dus ook de winkels te sluiten. De beweging duurt onverminderd voort. Het personeel, dat naar Triest gezon ken. Beiden stonden te gelijker tijd in een der donkere gangen stil voor de weggepleisterde deur waar ook de mar kies en Geneviève hadden stilgestaan bij hun eerste en eenige nasporingen in den rechtervleugel van het kasteel. Maar Piernie en lady Roswaid licht hebbende, konden duidelijk de ruw over de deur gestreken kalk zien, waarop de jonge markies in het donker had getast. „Deukt gij met uw spade snel en ge makkelijk de deur van de kalk te kun nen ontdoen vroeg lady Roswaid. „Ja, dat denk ik we!. Die kalk werd door Raffut; zelf haastig en onhandig aangebracht, want hij is een erbarme lijk metselaar. Bovendien moest hij die voorzorg vrijwel overbodig achten, wijl hij reeds de sleutels van alle deuren in zijn bezit had en niemand zonder zijn vergunning op het kasteel mocht ko men. Me dunkt, dat dit ellendige met selwerk zelfs bij den eersten stoot met mijn schop wel zelf zal vallen". „Ga dan je gang", hernam de dame. „Dat zal ons, om de groene kamer te be reiken, de moeite besparen, om naar beneden te gaan en de deur vani dein toren in te beuken. De ingang van hier uit z,al mijn plannen ia de liajid yyerken den is om den toestand te verbeteren, sluit zich bij de beweging aan. Volgens de bladen hier is de Engel- sche posterij eerlang van plan, den tele- foondeinst met Nederland, Duifsch- land en Zwitserland belangrijk uit te breiden. Naar Amsterdam, Frankfort en Keulen zoo de verbinding over Rijssel loopen, naar Zwitserland over Parijs. De „Timis"-correspondent te Te heran bevestigt het berichtt dat Russb sdhe troepen uit Ardebil het Perzische grensdorp Veraroeni hebben uitgemoord, daarbij een 50-tal mannen, vrouwen en kinderen doodend. Het bloedbad zai ge lukkig geen nadee'ige invloed hebben op de betrekkingen tusschen Rusland en Perzië, want de Russische regeering heeft zich gehaast haar diep leedwezen te betuigen over het gebeurde. Te Londen, in East-End, zijn' ge vallen van pestpokken voorgekomen. Al le maatregelen zijn getroffen om uit breiding der ziekte te voorkomen. Op vele plaatsen in Engeland heer- schen sedert een paar maanden de ma zelen. In Sheffield heeft de epidemie een bizonder kwaadaardig karakter. Se dert het begin van'December is iii nage noeg driehonderd gevallen de dood ge volgd. Er zijn daar nog een 3000 ge vallen. Van een Chineesch dorp bi de bpurt van Charbin zijn alle bewoners aan pest overleden. De lijken waren on der de sneeuw bedojven, zoodat men ze eerst nu heeft ontdekt. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester van Bergen-op-Zoom B. J. Hulshoftot burgemeester van Lierop J. van Dijktot burgemeester van Ba tenburg, G. M. Jansentot burgemees ter van Ridderkerk, J. G. de Zeeuw tot burgemeester yan Yerseke J. Sin- ketot burgemeester van Soest Mr. C. J. W;. Loten van Doelen Grotüie tot burgemeester van Idaarderadeel C. F F.. Rinia van Nouta tot burgemeester van Franekeradeel A. Draaisina de Vries; tot burgemeester van Adorp G. Rockmaker, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Onstwedde I. H. Reijnders secretaris dier gemeentetot burgemeester van MeedenH. K. Ve- nema, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van MuntendamR. E. Torringa, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van SimpelveldL. H. Houbiers, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Mook en Midde laar F. G. O. Cooymans, secretaris dier gemeente is aan E. Jacobs eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Stad-Almelo zijn benoemd tot ridder 4e kl. der Militaire Willemsorde, de Europeesrfie sergeant W. H. Loef en de Amboinee sche korporaal M. Wairata beiden van de infanterie van het leger in Neder- landsch-Indië. De gehuwde onderwijzeres. Het Nederlandsch Onderwijzers Ge- Haast je, en maak zoo weinig mogelijk gerucht?". Piernie begon met zijn schop te stoo- ten en ontdeed eerst het beaiedetiigfe deeite der deur van het omniuursel. Dit bood veel meer tegenstand dan hij had vermoed. Dioch toen alleen het metsiel selwerk van boven nog restte, waren vijf of zes krachtige stooten voldoende oin het in groote brokken op den vloer te doen tuimelen. „Ziezoo", voegde lady Roswaid den cuden man toe, „laat nu het slot maar springen". „Het is beter het les te schroeven", merkte Piernie op, „en het er dan weer cp schroeven. Met de punt van mijn mes zal ik dit wel klaar spelen". Daarmede ging nc-g. een heele tijd heen. Achter den grijsaard stond lady Roswaid te - rappelen van ongeduld. Ein delïjk was Piernie gereed en de door gang vrij. Met de kaars in de hand stortte lady Roswaid zich vooruit. Staande tegen over de kruising der open gangen voor haar, moest zij evenwel wachten op Piernie, om zich te laten geleiden. Het portaal van de kleine draaitrap door- loopen hebbende, opende zij zonder moeilje de deqr en je drongen eiftdelijk nootschap heeft in een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer nader zijn bezwa ren uiteengezet tegen het wetsontwerp tot regeling van de positie van vrou welijke rijksambtenaren en onderwijze- essen bij het openbaar lager onder wijs, die in het huwelijk treden. De Rijksverzekeringsbank. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel te Maastricht, is, na lange besprekin gen met 6 tegen 4 stemmen besloten, naar aanleiding van het door de com missie uitgebracht verslag in zake de Rijksverzekeringsbank, zidi tot den mi nister te wenden met verzoek een on derzoek te willen instellen, daar deze bank te kostbaar werkt en zoo noodig bezuinigingen aan te brengen, voorts voorts de verplaatsingen van den con troleerenden geneesheer, welke te kost baar blijken te onderzoeken en in hoe verre die te vereenvoudigen zijn. Schrijvers op Jaarloon Dep. v. Koloniën Bij het Minister van Koloniën kun nen eenige personen geplaatst worden' om, bij gebleken geschiktheid, te wor den benoemd tot schrijver op jaarloon, op een traktement van f400 's jaars, welk inkomen bij bekwaamheid, ge schiktheid en dienstijver telken jare met f 50 wordt verhoogd, totdat het ge klommen is tot f 800 per jaar. Voor deze betrekking komen in aan merking personen die reeds in liet ge not zijn van pensioen of gegamenten Verder wordt gecischt: goed en vlug schrijven met de schrijfmachine. Tot aanbeveling strekt bekendheid met de moderne talen, zoodat men stukken in die talen geschreven zonder veel moeite en zonder fouten kan overschri/- n. Belooning in den proeftijd f 25 voor de eerste maand, daarna f 30 per maand tot aan de aanstelling. Zij die in aanmerking weuschen' te komen moeten dit per gezegeld en eigen handig geschreven request vragen. KORTE KRONIEK. - Gisteravond is te Breda overleden, 55 jaar oud ,de generaal-majoor jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie. Naar aanleiding van het door den gemeenteraad van Vlijmen genomen' be sluit, dat voortaan bij gemeenteraads verkiezingen de herbergen den gehee- Jen dag gesloten moeten zijn, is er een vergadering gehouden van koffiehuis houders, waarin is besloten, bij Ged. Staten van Noord-Brabant er op aan te dringen dit raadsbesluit, op grond van art. 4 der Grondwet, niet goed te keu ren. Naar het „Hbld." verneemt, is dr. De Gelder, gewezen onder-directeur der Gemeentelijke Electriciteitswerken te Amsterdam, door nagenoeg alle ambte naren der G. E. W. een tegeltableau aangeboden, de Centrale aan de Hoogte Kadijk voorstellende. Een oorkonde bevat de mededeeling, dat dit geschenk aangeboden wordt als bewijs van de aangename verstandhou ding, welke tusschen dr. De Gelder en de met hem samenwerkende ambtenaren heeft bestaan. Door Gedeputeerde Staten van' Noord-Holland is de jaarwedde van de wethouders van Amsterdam, met ingang van 1 Januari 1911 vastgesteld op f6000 voor elk. LEIDEN, 24 Februari. Tot subsl.-ontvanger, belast met het in ontvangst nemen van het accijns op het geslacht en het afgeven van gelei biljetten, is aangewezen de heer M.J. H. Bernard, rijksklerk alhier. De sergeant Bellaard van den hoofd cursus te Kampen wordt van 1 Juli tot 15 September voor practische oefeningen gedetacheerd bij het 4e regiment-infanterie alhier. Gisteravond hield prof. dr. J. van Leeuwen zijn 2e lezing over de Grieksche Tragedie. Na de vorige maal een beeld te hebben gegeven van de toestanden en de denk wijzen ten tijde van het ontstaan van de Perzen, treurspel van Aeschylus, gaf spr. ditmaal een schetsmatige inhoudsopgave. Uitgenoodigd door de juridische faculteit aan het Leidsche Studentencorps sprak prof. L. Renault, hoogleerear in het Handelsrecht aan de Parijsche uni versiteit, lid van het Hof van Arbitrage, thans in Nederland vertoevende als scheidsrechter in de Savarkarzaak, over „Arbitrage". Besluitend echter maakte spr. de leus der Puriteinen tot de zijne: vertrouw op arbitrage, doch laten we ons steeds ge reed houden onze rechten te verdedigen met de kracht onzer wapenen. Het is heden vijf en twintig jaren geleden dat de vijf en twintigjarige dr. W. Einthoven zijn intree-rede hield als hoogleeraar in de physiologie en weef- selleer aan de universiteit alhier. Op uitdrukkelijk verlangen van den jubilaris blijft ieder openbaar huldebetoon achter wegen. Gisteravond hield de Unie-Liberale kiesvereeniging „Thorbecke" haar jaar vergadering, waarin door den secre:rris, dr. J. A. Vollgraff, verslag werd uit gebracht over 1910. Uit het verslag blijkt, dat het ledental sedert de oprichting in Februari 1910 gestadig is vooruit gegaan. In de laatst gehouden Statenverkiezing heeft de ver- eeniging een zeer actief deel gehad. De financieele toestand is voldoende. Tot afgevaardigden voor de vergade ring van d,e Liberale Unie werden ge kozen de heeren prof. dr. B. D. Eerd- mans en D. van Gruting; tot plaatsver vangende afgevaardigden dr. H.J. Zwiers en mr. E. C. Wiersma. Voorz. der kies vereeniging is thans prof. mr. Heeres; secretaris dr. J. A. Vollgraff, en pen ningmeester dr. H. J. Zwiers. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 8 uur 's avonds. Gebouw R. K. Volksbond Rapenburg 10. Propa- de groene kamer binnen. Er was niets veranderd. Piernie meen de op te merken, dat de schildering der massieve balken meer verbleekt, de ko peren luster doffer waren. Maar de don kere alcoof scheen even diep achter de gordijnen van groen damast. Geen spoor van worsteling, geen schijn van wan orde. Raffut had zorg gedragen alles weder in behoorlijken staat te bren gen. Lady Roswaid stond stil voor het por tret van mevrouw de Clarens, de kaars in de hoogte houdend, beschouwde zij het langen tijd. Geen zachte ontroe ring drukte haar gelaat uit. Haar oogen schitterden integendeel met verhoogden glans, hare lippen klemden zich vast besloten op elkander en geheel haar houding teekende vastberadenheid. Daar trad zij naar de alcoof, en licht te de groendamasten gordijnen oj>, waar achter het eikenhouten ledikant stond. Alles stond op zijn plaats. Piernie en lady Roswaid merkten evenwel op den parketvloer, een lichtere plek op, alsof er over het hout was gekrast, en het ver volgens opnieuw was geboend. En bei den bedenkend dat dit een bloedvl'ek had kunnen zijn, zwegen ontsteld. £ia dit k,ort maar pijnlijk zwijgen, liep lady Roswaid naar de tafel, zette er de kaars op neer, en zich vervolgens tot den ouden dienaar kcerend, sprak ze „Thans, mijn goede Piernie, terwijl ik hier alles ga voorbereiden, moet je gauw de kalk enz., van de ommuurde deur bijeenvoegen en verwijderen, opdat er geens poor van onze inbraak overblij- ve. Vervolgens moet je naar beneden gaan, naar de groote zaal, welke wij zooeven hebben veriaten en moet je op de tafel zetten alles, wat je aan eet- en drinkwaren in dc keuken kunt vinden. Zie je een flesch jenever, plaats die dan goed in het gezicht: het zou niet kwaad wezen, zoo Raffut een wei nig beschonken was, voordat hij slapen gaat. Doe je best, om het eruit te doen zien, alsof voor den terugkeer van den meester alles in gereedheid was ge bracht. Je wél wachtend, de minste zinspeling te maken op mijn komst, moet je «Raffut doen gelooven, dat Geneviève en de markies je van de hoeve naar het kasteel hebben gestuurd om hem bij het betrekken van zijn nieuw logies te be groeten". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1