m i 3 mt S)e Ceicbeffe Gou/tont het nieuwe parlement in €ngeland. ZONDAG 19 FEBRUARI 1910 9 ET overgroote staatsie en praalvertoon is het nieuwe parlement in Engeland door Z. M. George V geopend in Engeland heerscht op het punt van uiterlijke vormen de traditie ten strengste, en allergelukkigst worden in de nieuwste en meest moderne eischen van den tijd op regeerings en administratief gebied sameDgeweven met den altijd- zooveel-mogelijk-bewaarden vorm van oudtijds. Dat ziet men bij voorbeeld aan het Engelsche Lagerhuis, dat eigenlijk de almachtige wetgevende macht uitmaakt, maar dat in uiterlijken vorm en ook in naam niet anders heet te zijn dan de vertegenwoordiging der gemeenten die in sommige gevallen de universeele macht der kroon heet bij te staan. De ver houding is, zou men haast zeggen, in on zen democratischen tijd precies anders om, maar de woor den en vormen zijn toch dezelfde geble ven als die van zes- of achthonderdjaren her. Zoo gaat het ook met de rechterlijke macht, die nog im mer moet rechtspre ken met de aloude pruik op het hoofd en in vormen en taal en ceremonieel dat van eeuwen geleden dagteekent, doch die in vele opzichten door z'n vrijheid van spreken en han delen toch de meest- moderne rechtsple ging bezit die men zich denken kan. In de parlemen taire reglementen en gebruiken gaat het al eveneens. In hetHoogerhuis zetelt de lord kan selier als president op den „wolzak," de roode canapé die de voorzitter- stoel ishij heeft dé pruik op, evenals z'n collega de .spea ker" in het Lager huis, en als hij de pruik even afzet, vanwege de warmte b.v. wat al heel men- schelijk is, dan mist hij het recht om een lid tot de orde te roepen 1 Ook de plecht statige gebruiken waarmede een parlementszitting geopend wordt, dagteekenen van ouds dus. Zoo'n plechtigheid heeft plaats in het Hoogerhuis, en deleden van het Lagerhuis mogen achter een hekje naar de toespraak des konings komen luisterenmerkwaardig genoeg, omdat eigen lijk het Lagerhuis wordt geopend, en het Hoogerhuis in betee- kenis danig is achteruitgegaan. De lords van 't Hoogerhuis dan zijn bij zoo'n gelegenheid in groot gala. Ze dragen hun schitterende mantels van purperfluweel, aan welker getal men den rang der dragers en draagsters kan kennen: hoe hooger rang, des te meer strooken! Ook de draag sters, want de „pairesses" hebben het recht die plechtigheid in bet Hoogerhuis mee bij te wonen, en ook zij dragen mantel en kroon. Als de „pairs" bijeen zijn, en een der eigenaardige functionarissen, de «sergeant of the black rod." de La gerhuisleden is ko men roepen om achter het hekje de plechtigheid bij te wonen, ver schijnt de koning, hand in hand met zijn gemalin. Ze zetten zich op de tronen, en Z. M. leest dan de „bood schap" voor aan zijn getrouwe my- lords en gentle men, een „bood schap," hem ge heel door de ministers, die in naam óók al niet anders zijn, dan „secretarissen de konings," in den mond gelegd. Dat oogenblik is op onze plaat ge troffen, die van de werkelijk indruk wekkende pracht en praal, die door het Engelsche hof ten toon gespreid, een duidelijk en aardig kiekje geeft. Ook een dreige ment Schuldei- scher. Ik moet mijn geld hebben. Schuldenaar. Het is mij niet mo gelijk te betalen. Schuldeischer. Als ik geen geld krijg, dan ga ik aan al de anderen, die geld van u moe ten hebben, zeg gen, dat ik het mij ne gekregen heb. DE OPENING VAN HET ENGELSCHE PARLEMENT: koning George van Engeland heeft het eerste parlement van 2ijn regeering in plecbtigen stoet geopend. En die gebeurtenis ia er te méér eene van buitengewoon belang, omdat dit parlemenc zal te beslissen hebben over een zeer belangrijke wijziging in de Engelsche staatsinstellingen, de door de liberalen voor gestane kortwieking van de rechten van het Hoogerhuis. Deze plechtigheid heeft altijd met groote praal plaats en onze plaat geeft er een trouwe afbeelding van.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 12