Vrijdag V7 Februari 1911. BUITENLAND. Het iied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang. Na. 416. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS oedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Voorzichtige politiek. Den correspondent der „Neue Freie Presse" te Rome werd door een gezag hebbend persoon het volgende meegedeeld over de kwestie van de Vorstenbezoeken aan Rome gedurende de aanstaande feesten De Italiaansche regeering beschouwt het nationaie feest van dit jaar als een zuiver ltaliaansch feest. Daarom zijn er geen uitnoodigingen gericht tot vreemde Hoven en regeeringen en men heeft ook elke aanduiding vermeden waaruit de bevriende regeeringen de gevolg trekking zouden kunnen maken dat hun rechtstreeksche deelneming aan de feesten van Italië verwacht wordt. Dat Vorsten of Staatshoofden, die bij deze gelegenheid naar Rome komen, met vreugde zullen begroet worden, spreekt van zelf, maar een zedelijke verplich ting om in dit jaar naar Rome te komen is er niet. De Vorsten, die dit jaar den Koning van Italië willen bezoeken, komen volkomen uit eigen beweging. O, wat hangen die vorstelijke druiven hoog! De Italiaansche regeering weet heel goed, dat uitnoodigingen tot „rechtstreek sche deelneming'' aan de feesten voor een deel stellig met een weigering zouden worden beantwoord en dat tot de weige raars juist eenige der meest invloedrijke vorsten zouden behooren. Maar wat nood't is „een zuiver ltaliaansch feest", waarvan de mogend heden heel goed verre kunnen blijven. Heel goed. We zullen er heelemaal niet boos om zijn. O, wat zijn die vorstelijke druiven zuur. algemeen overzicht. Het begint zoo langzamerhand hom meles te worden tusschen Rusland en China. Reuter verneemt, dat aan Engeland Frankrijk en Japan officieel mededee- ling is gedaan van het voornemen der iRussische regeering, om een betooging tegen China te houden, met het oogi op de noodzakelijkheid waarin de Rus-» sische regeering verkeert om haar bij verdrag vastgestelde, rechten te hand haven. Het plan schijnt te zijn om de betoo ging door het zenden van troepen over de Russische grens te doen plaats heb ben. Het zal echter vermoedelij'k van de houding der Chineezen afhangen', .welke deze troepenbeweging precies zal izijn. Nader bericht dienaangaande de Pe- tersburgsChe correspondent van de „Ti mes": De Russische regeering heeft be sloten het gewest lli in liet N.W. van .China weer te bezetten. Krachtens het verdrag van Februari 1881 heeft het dat tijdelijk ontruimd. Volgens den corres pondent heeft de Russische regeering echter geen blijvende bezetting in den zin. Het besluit is genomen, omdat Rus- lands klachten over schending vanl dat verdrag van Chineesche zijde geen uit werking hadden. Zooals we verwacht hadden, is het ge- FEUILLETON. Een verhaal uit de Franschc revolutie. 66) „Het zal ine ontzectend leed doen, Pier nic, dat de fout van den schuldigen oom, voor hoe weinig ook, terugvalt op de on schuldige nicht; maar ik zie geen ander middel om den moordenaar aan de justi tie over te leveren, zonder dat dit ionge meisje het te weten kome." „Aan de justitie!" kreet Piemic ont steld. „!s dat dan uw doel? Wilt u Raf fut aanklagen en hem in handen van de justitie overgeven?" En zonder ci minste aarzeling ver klaarde de dame op oeslisten t „Ik iheb nooit een andere bedoeling had." „Dat kunt u nier doen", her Pier nic. „Neen, neen, op die manier :unt u nem niet straffenDe mee ter van het domein heeft al te gced zij'n voorzorgen genomen. Hem vóór den rechter te bren gen, zou niet alleen het hart va: e lief tallige Geneviève breken, dat zou ook '£en schandaal i n uw eigen familie ver- schiedt met den bouw van den Bagdadspoorweg. De „Berl. Lok. Anz." verneemt n.l. dat de Porte besloten heeft, zich omtrent den bouw van den Bagdadspoorweg tot Bagdad niet Duitschland alleen te ver staan. Aangaande de verlenging tot aan de Perzische golf zal vooreerst met Duitschland een uitwisseling van mee ningen plaats hebben, en daarop zullen zich dan eenerzijds en Frankrijk en En geland aan de andere zijde baseeren. Nadere inlichtingen door het genoemde blad ingewonnen, wijzen er op, dat Tur- kijes besluit, om zich met Duitschland ■alleen te verstaan, zoo moet worden op gevat, dat Duitschland de eigenlij"ke in stigator van de onderneming is, wien het echter vergund moet blijven, vreemd ka pitaal voor de tenuitvoerlegging van het plan toe te Haten. In Portugal is weer eens herrie geweest tusschen de koningsgezinden en republikeinen!. Er zijn te Oporto ongeregeldheden voor gekomen, waarbij revolverschoten ge wisseld en mensdien gewond zijhL Het volk trok naar het redactiegebouw der monarchistische Palavrade redacteuren verdedigden zich met revolvers. De re- publikeinsche garde verjoeg het volik, dat daarop twee katholieke clubgebou wen verwoestte, en er brand stichtte. Er zijn vele menschen gewond. De Pa lavra is geschorst, haar personeel ge vangen. De stedelijke gouverneur is on machtig om krachtig in te grijpen en heeft ontslag aangevraagd. Het grauw blijft door de straten kruisen, de Por- tugueza zingend. Verbazend veel is er al gesproken ov*er komende en nietkomende vorstelijke be zoekers aan Italië maar behalve bij de koninklijke, heeft het ook bij andere bezoeken met groote tegenwerking te kampen. Zoo heeft nu weer de Italiaansche minister van bui- teniandsche zaken aan alle diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers vam Italië in het buitenland een rondschrij ven gezonden, waarin hij de aandacht vestigt op de perscampagne, die on der het voorwendsel van het heerschen eener cholera-epidemie in Italië tegen dat land wordt gevoerd. Die epidemie heeft niets om het lijf gehad, klaagt hij, en qu maken ze er zoo'n kabaal over. 't Is gewoonweg las terlijk. De circulaire spoort derhalve de vertegenwoordigers van Italië aan er voor te zorgen, dat het jubileum van de eenheid van Italië dat weldra te Rome gevierd wordt, daaronder niet zal lijden en zoo noodig elke poging om de vie ring te doen mislukken te bestrijden met elk middel, dat bevorderlijk kan zijn aan de verspreiding der waarheid. Waar in den Iaatsten tijd zooveel ge sproken is over de Versterking van Vlissingen en nu ook, na de algemeene verkla- klaringen dat het recht aan den kant van Nederland is, Frankrijk bakzeil haalt willen we eindigen met een mop tot be- besluit. De plannen tot versterking heb- wekken en onzen jongen markies antee ren." „Mijn neef onteeren," riep lady Ros- wald zich trillend van toom, verheffend tot haar volle lengte. „Wat kan mijn neef met al die Raffut's hebben uit te staan? Och wat, Piernic, je bazelt." „Weet u dan niet," hernam Piernic, „weet u dan niet wat hier gebeurd is, sinds de terugkomst van mijnheer de markies?" En zich eensklaps herinnerend, alles wat Clarens en Geneviève gezegd had den, nadat hij hun iet uit Engeland per post ontvangen pakket had ter hand ge steld, ging hij vojrt: „Dat is waar ook; u weet van dat alles niets. U hebt de brieven niet ontvangen, welke mijn jonge meester u geschreven heeft... U maakte verre reizen. U weet nog niet, en u kunt het niet weten, dat de markies getrouwd is." „Getrouwd... mijn neef... Frédéric? En met wie, Piernic... Spreek, ik be zweer het je". „Hij is getrouwd met mejuffrouw Ge neviève, de nicht van Raffut." „Met de nicht van Raffut?" herhaal de lady Roswald met zoo grooten af schuw, dat zij machteloos op haa,r zetel ben weliswaar, de gemoederen van tal loos velen, die met het geheele gievtal niet het minste te maken hebben, tot kookhitte verwarmd, maar die overmati ge warmte vond tot dusver voldoenden uitweg in couranten en tijdschriften Nu echter heeft Vlissingen bloed doen vloeien en dat bloed vloeide te.... Syd ney. Wel gewichtig is onze verdedigings kwestie, dat ze aan het andere einde van de wereld aanleiding geelt tot een ver woed gevechf en een paar vredelievend'e kooplieden er toe brengt pogingen te doen elkaar om het leven te brengen. Het geval was zoo. Te Sydney ontmoet ten een Engelsch en Duitsch koopman elkaarhet gesprek kwam ongelukki gerwijze op de politiek en ten slotte op de kwestie van de versterking van Vlis singen. En de beide politieke tinnegie ters maakten zich zoo warm, dat woor den weldra gevolgd werden door vuist slagen. De tegenstanders werden ge scheiden, maar den volgenden dag had een duel op den sabel plaats, waarbij de beide duellanten ernstig werden ge wond, en toen volgde de verzoening. GEMENGD. Het schijnt, dat de neusbloedingen van koning Nicolaas van Montenegro niet zoo onschuldig zijn als men wel wil laten voorkomen. De koning is zeer zwak en de familie is telegrafisch van den toestand op de hoogte gesteld. In de Grieksche pers doet een be richt de ronde, dat de regeering stap pen heeft gedaan om de diplomatieke betrekkingen met Roemenië aan te ktnoo- pen. De Spaansche Ministerraad heeft besloten de Cortes tegen 6 Maart bij een te roepen. Japan zal bij de kroningsfeesten in Engeland vertegenwoordigd zijn door prins Hajasji. Onder de leden der dele gatie, die aaii den prins is toegevoegd vinden we vermeld, admiraal Toge en generaal Nogi. Schitterender vertegen woordigers kon Japan niet aanwijzen!. Volgens aan den correspondent van de „Koln. Zeit." verstrekte inlichtingen heeft de regent Nasr-el-Moelk voor de bezetting van de vrije ministerplaatsen voorgedragen prins Ain ed Dauleh, pre mier en minister van Binnenlandsche za ken Moetemin el Moelk, Financiën Moawen ed Dauleh, Justitie. Daarmede schijnt de partij, die Sipachdar en Ser- dar Assad in het Kabinet wilde brengen het onderspit gedolven te hebben. Volgens het „Berl. Tageblatt" heerscht er op het oogenblik in Berlijn een hevige influenzaepidemie. Er moeten tusschen de 12000 en 14000 menschen ziek zijn. Toen de Portugeesche minister van oorlog te Guarda de kazerne van het 12e reg. infanterie bezocht, is de vloer van de ontvangzaal waarin een groote menigte aanwezig was, ingezakt. 150 menschen zijn gewond, sommige ernstig. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot substi tuut-officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te 's Hertogenbosch mr. K. C. neerzakte en over haar geheele lichaam beefde. Op datzelfde oogenblik deed zich in de laan de hoefslag hooren van een ga- loppeerend paard, en op zijne beurt bevend, mompelde Piernic, na aandach tig te hebben geluisterd. „Daar komt de markies terug. Spaar hem, mevrouw, en spaar zijn jonge vrouw. Zjj koesteren niet de minste achterdocht. Wellicht zult u beter doen te wachten, tot u gekalmeerd bent, al vorens met uw neef te spreken." „Ik heb uw raad niet noodig", zeide lady Roswald, weder opgerezen en op haar hooghartigen toon. „Ik wil aan stonds met mijn neef spreken en zal hem zeggen, wat ik hem zeggen moet. Pas alleen maar op, dat niemand iets van mijn komst wete; en dat men ons onder houd niet verstore. Hoort gij niet, dat mijnheer de markies stilhoudt vóór het perron Ga de deur openen, en zeg hem, dat ik hem hier wacht." Zij scheen thans, door een buitenge wone wilskracht, geheel en al zeker van zich zelve. Niets restte nog van den vree- selijken schok dan een lichte bleekheid op haar wangen, en men kon haar wer kelijk gekalmeerd .wanen, zoo fliet haar J. M. Sassen, ambtenaar van het Open baar Ministerie te 's Hertogenbosch. is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in de het kanton Groningen, mr. A. W. Koch, advocaat en procureur te Groningen is F. de Vries, te Heerenveen be noemd tot schoolopziener in het arron dissement Heerenveen; is, benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht de iadspirant-admini>- strateur P. Rijnders is benoemd tot adjunct-administrateur bij de zeemacht, de adspiranl-adininistra- teur P. Rijnders. Alg. maatregelen van Bestuur. Men schrijft aan het Arnh. Dbl. Op de, in de Kamerstukken omtrent de algemeene beschouwingen over de S'.aats begrooting 1911 voorkomende vraag, of de Regeering bij de publicatie van alge meene maarregelen van bestuur niet, even als in Belgic geschiedt, telkens een kor te toelichting zou willen geven, waardoor het publiek, dat thans de voorschriften dikwijls slecht begrijpt, zou worden ge baat", werd de t oezegging gedaan, dat een onderzoek naar de wenschelijkheid hiervan zou worden ingesteld. Naar ik verneem heeft, in verband hiermede, de minister van Binnenlandsche Zaken zich thans tot zijn ainbtgenooten gewend, om hun meening hierover te vragen. Ned. R. K. Typografen. De Ned. R. K. Typografen Bond heeft een referendum gehouden tot verkiezing van een vrijgestelden. De uitslag was, dat de heer J. van Eyndthoven te Utrecht gekozen werd. De Graanhandel. "Reuter seint uit St.-Petersburg d.d. 16 Februari: Heden is de eerste internationale con ferentie betreffende den graanhandel van Rusland met West-Europa, en die het Duitsch - Nederlandsch graancontract nieuw moet onderzoeken, haar werk zaamheden begonnen. Reuter seint Charkof: Een bijzondere conferentie van verte genwoordigers der Zemstwo's hield zich op voorstel van den Minister van Han del bezig inet den uitvoer van Russisch graan. Zij achtte 'het noodzakelijk den uit voer van graan, dat meer dan 3 pet. vreemde bestanddeelen bevat, te ver bieden. Rijksmiddelen. De minister van Financiën geeft ons wederom een overzicht van hetgeen Januari 1911 voor de schatkist is geweest. Nu er behoeft, gelooven we, niet erg ge klaagd te worden, want reeds terstond valt er te constateeren, dat er ruim 9H ton meer in kas kwam dan verleden jaar Januari. Dat batig saldo is op een paar uitzonderingen na zoo ongeveer over alle inkomsten gelijkmatig verdeeld. Onder die uitzonderingen behooren ten eerste de opbrengst der accijnzen, deze zijn in vergelijking van verleden jaar Jan. buitensporig groot, doch men moet niet vergeten, dat verleden jaar Jan. de in komsten der jeneveraccijnzen beneden peil waren, een ieder immers had „zijn vingers, verborgen onder haar reispels, bijna onzichtbaar hadden gebeefd van ongeduld. HOOFDSTUK V. Lady Roswald wachtte niet lang. Door Piernic verwittigd, sprong de markies van het paard, doorliep de vestibule en verscheen op den drempel. „Hoe! u hier, tante!" riep hij leven dig uit, de hand der dame eerbiedig kussend. „Wat een bfijde verrassing 1 •Maar langs waar en hoe bent u aange komen? Waarom mij vooraf geen ken nis gegeven? Ik ben vreeselijk ongerust geweest, wijl ik geen bericht van u ontving.... hoegenaamd geen antwoord zelfs op mijn brieven, en die ongerust heid nam dezet dagen nog zeer toe, toen de intendant mij inet tal van brie ven aan uw adres ook mijn twee epis tels terugzond. Ik vroeg mij af, wat dat beteekenen moest. Maar nu u hier bent, is alles opgelost. Wilt u de brieven voor u hebben, tante, ik heb ze hier in een lade van mijn schrijfbureau weggebor gen." Eenige moeten ongetwijfeld tijdingen1 injiouden vaji pom, die, meen ik, nog te voorraad" opgedaan in Dec. 1909 met het oog op de toenmaals toekomstige verhooging der jeneveraccijns. De tweede in 't oog loopende uitzon dering is de opbrengst der successie rechten, deze bleven ruim 234 ton bij verleden jaar ten achter, doch zooals licht te begrijpen is, kan men van dezen post toch nooit veel zeggen, alleen dat deze zeer wisselvallig is. Ook de belasting op gouden en zilveren voorwerpen bracht iets (doch niet veel) minder op dan verleden jaar. Dat op Via der raming van het jaar 1911 een tekort van 2.1 millioen is, kan nog van geen beteekenis zijn. Landbouwongevallen verzekering. In de vergadering van 11 dezer van de Eerste Kamer heeft minisler Talma mee gedeeld, dat hij iemand gevonden heeft om een onderzoek in te stellen naar de werking van de Centra.e Landbouw-On- derlinge. Men bericht, dat dit onderzoek zal geschieden door den heer P. Keule- mans te Amsterdam, inspecteur der agen ten van de Rijksverzekeringsbank. Riouw. Reuter seinde gisteren uit Singapore: De Sultan van Riouw, die nu hier ver toeft, schrijft jn een der bladen een pro test tegen zijn afzetting, Hij zegt, dat de Nederlanders al jaren en jarenlang een politiek hebben gevolgd van geleidelijke beperking van zijn macht. KORTE KRONIEK. Gisterochtend is te Gouda een sta king uitgebroken onder het personeel der drukkerij en zetterij der N. V. v. h. Koch Knuttel aldaar. Men eischt hoo- ger loon en een betere verhouding van personeel. De staking omvat 60 perso nen. Alleen de stypeur is aan 't werk gegaan. Het bestuur van de 's Gravenhaag- sche Roomsche-Katholieke Middenstands- vereeniging heeft aan B. en W. een adres gezonden houdende verzoek dat bijaldien het bezoek aan ons land van den koning van Engeland en de President der Fransche republiek officieel wordt aangekondigd, het daarheen te willen lei den dat de Residentie als dan niet zal worden voorbijgegaan. Ter gelegenheid van de ingebruik stelling van het nieuwe gebouw van den keuringsdienst van eet- en drinkwaren te 's Hage heeft de directeur van dezen tak van dienst eene tentoonstelling van ver- valschte levensmiddelen georganiseerd. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is. lOo. Voorstel: a. tot den bouw van eene nieuwe Hoogere Burgerschool voor jongens waarvan de bouwkosten niet meer zullen bedragen dan f 200.0U0 b. als plaats voor die school te be stemmen een gedeelte van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk. De heer Fokker wijst er vervolgens op, dat de gemeenteraad indertijd op advies van B e.n W. dure perceelen aan de Lokhorststraat heeft gekocht om de H. B. S. er te kunnen bouwen. Périval is, en u zult wel erg nieuws gierig wezen, hoe hij het maakt. En ook ik zal verheugd zijn te vernemen, dat het hem goed gaat." Het was vrij duidelijk, hoezeer de jonkman ook zijn best deed om zijn ver legenheid te verbergen, dat hij zijn vra gen verinenigvludigde, ten einde te be letten, of beter gezegdte vertragen die, welke hem-zelven konden worden gedaan. Lady Roswald was er echter volstrekt niet de vrouw naar, om zich door zulke kinderachtige kunstjes te la ten vangen. „Ik heb nog kort geleden zeer goede berichten van uw oom gehad, Clarens," zei lady Roswald met een stem, waar van zij het .zenuwachtige tevergeefs poogde te verbergen, „en pas twee of drie dagen geleden heb ik hem uitste kend gezond te Périval verlaten. Laten we dus dit onderwerp rusten, en laat ook! maar de laden van uw schrijfbureau ge sloten. Ik heb op het oogenblik niets te maken met mijne correspondentie, want ik houd me op het oogenblik bezig! met een honderdmaal dringender en ge wichtiger zaak..." {Wordt .vervolgd).

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1