Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. LEIDEN, 16 Februari. Maandag 20 dezer herdenkt het Leidsche theologisch dispuutgezelschap „Quisque suis viribus" zijn 7Ö-jarig be staan. Het werd den 19 Febr. 1841 op gericht. Maandagmiddag twee uur zal plaats hebben de intocht per rijtuig der reunis- ten, waaronder zich e enige Leidsche hoogleeraren in de theologie bevinden daarna een rijtoer, dan receptie in het Nutsgebouw en ten slotte een gemeen schappelijk diner. 's Avonds te acht uur heeft de gewone dispuutvergadering plaats. De heer L. Slingenberg, hoofd eener christelijke school te Kampen, is benoemd tot leeraar aan de christelijke kweekschool alhier. De Kath. Kiesvereeniging geeft ter versterking harer financiën op Dinsdag 21 Februari a.s. in de Stadsgehoorzaal een soirée waarvoor ingevolge een annonce, kaarten verkrijgbaar zijn bij de heeren j. Bots, van Haiteveld en Pieck. Te dezer plaatse willen wij met ce.i enkel woord de aandacht op deze soirée vestigen. Een verkiezingsactie kan in den te- genwoordigen tijd niet zonder geld ge voerd worden en de kiesvereenigingen zijn er oin die actie te leiden. Willen wij dus op politiek gebied succes hebben met onzen strijd, dan moeten wij voor »en sterke kas der kiesveieeniging zor gen. Nu doet zich het geval voor, dat de Kath. kiesvereeniging alhier niet allce.i een zeer slechts gevulde kas heeft, maar dat zij bovendien een leening moest aan gaan om haar loopende schuld af te doen. In den a.s. zomer wachten wederom verkiezingen voor den gemeenteraad en 't iaat zich aanzien, dat er zeer veel ge daan Zal moeten worden, om onze can- didaten de victorie te bezorgen. Uit al deze overwegingen hopen wij, dat de pogingen welke de Kath. Kies vereeniging aanwendt om geldelijken! steun te verkrijgen, zullen slagen. Te meer, omdat onzen kunstiievenden stadgenooten een aangename avond wacht. Daarvoor behoeft men slechts de namen na te gaan van degenen', die zich bereid verklaarden hun medewer king te verleenen. Alles te saam genomen hopen wij, dat velen zich van kaarten zullen voorzien, om zoodoende een ruime opbrengst van de soiree te verzekeren. In de week van 8 tot en met 14 Februari werden uit de provincie Zuid- Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 9 gevallen van typhus en febris, 60 gevallen van rood vonk en 29 gevallen van diphtcritl Hiervan kwamen voor te Leiden 1 geval van diphteritiste Aarlander- veen 1 geval van typhus of febris ty- phoidea en 1 geval van roodvonk; te Alkemade 1 geval van roodvonkte j Alfen 1 geval van typhus of, febris ty- phoidea; te Bodegraven 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphteritis; te Sassenheim 2 gevallen van roodvonk, teVoorhout2 gevallen van roodvonk te Waddingsveen 1 geval van ty phus of febris typhoidea en te Zwam- merdam 1 geval van roodvonk. ROÜMSCHE AGENDA. Donderdag, S'/o uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. .81/2 uur Catechismus metlichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi Zondag, 81/2 uur, 's avonds Gebouw :R. K. Volksbond, Rapenburg 10. Vocaal en komisch concert door de zangvereeni- jgingen „St. Caecilia", directeur L. J. W. Beijersbergen van Henegouwen. Maandag, 8 uur 's avonds, Ge bouw St. Josephs-Gezellen Vereenïging Rapenburg 52. Alg. vergadering „Ge loof en Wetenschap", spreker de Wel- Eerw. pater Raphael Ligtenberg, O. F. M., onderwerp: Meer Licht. Dinsdag, 's avonds 8 uur. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische Cursus. 1. Beantwoording van ingeko- toien vragen. 2.Conferentie over de leer der Katholieke Kerk, door den Weleerw. lieer Th. M. P. Bekkers. 3. Slotwoord van den Zeereerw. Heer A. M. J. Haf- kenscheid, Pastoor van St. Petrus. D i n s d a g^ 8 uur 's avonds. Stads gehoorzaal. Soirée ten bate der R. K1. Kiesvereeniging, met medewerking der dames D. de Graaf, A. Bertels, M. Pieck en de heeren H.W. Spendel, J. ('e Graaf en A. Timp. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Geschiedenis inet lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers. AARLANDERVEEN. Op Zaterdag, 18 Febr. a.s. des morgens te ÏQV* uren zal de Gemeenteraad, welker trouwe opkomst voor die vergadering dringend wordt aan bevolen, bijeenkomen, om bespreking te houden met de bestuursleden der Martha- Stichiing, over de voorwaarden van de verleende dispensatie lot bouw van een kinderhuis, j ALFEN AAN DEN RIJN. De heer iT. A. Coenen, ontvanger der directe be- lasting en 'accijnzen .alhier, js bij reso lutie van den Minister van financiën be noemd tot lid der commissie, belast met het instellen van een onderzoek naar de bedrevenheid van rijksklerken der 3e klasse bij de administratie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. BOSKOOP. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den gemeen teraad (vac. v. d. Berg) R.K.) is geko zen de heer J. W. Ebbinge (Lib.) L1SSE. De R. K. Kiesvereeniging hield gisteravond een goedbezochte vergade ring. Na met den Christelijk en groet de vergadering te hebben geopend, bracht de voorri.ter een woord van dank aan de propagandisten voor hun moeite bij het werven van nieuwe kiezers. Na het vaststellen der notulen gaf de voorzitter het woord aan den spreker van deg avond den heer F. A. Moerel, die op zeer onderhoudende wijze het nut en de noodzakelijkheid van het verenigings leven in het algemeen uiteenzette en daar daarna meer speciaal de vereenigingen op sociaal gebied behandelde. Spr. wees daarbij op, de groote kracht, welke kan uitgaan van een goedgeschoolde arbei- ders-vakvereeniging, evenzoo van Mid denstanders en Patioonsvereenigingen. Hierna besprak de heer Moerel net nut van de R. K. Kiesvereeniging en meer in verband met de verkiezingen voor den gemeenteraad. Steeds de vergaderingen bezoeken is noodig. Niet het minst echter de vergadeiingen bezoeken waar de ver kiezingen tot het stellen van candidaden voor den gemeenteraad en een plaats hebben. Wii men op zoo'n vergadering met voorgestelde candidaten afkomen heel goed, maar is eenmaal de beslissing ge vallen dan hebben we als goede leden, ons onvoorwaardelijk te onderwerpen en het genomen besluit helpen uitvoeren. Dat is goede tactiek. Dan zijn we op den goeden weg. Na de pauze gaf spr. na een overzicht van de werkzaamheid van ons Rechtsch Ministerie. Een dankbaar applaus loonde spreker voor zijn moeite. De heer Warmerdam vroeg de mee ning van spr. over de wenschelijheid dat Patroons lid of donateur worden van den R. K. Volksbond. Voorts of het niet wenschelijk is, dat menschen naar de 2e Kamer worden af gevaardigd met meer democratisch en geest. Op de eerste vraag antwoordde spr. dat wenschelijker is dat Patroons Mid denstanders en werklieden zich afzonder lijk vereenigen en federatief samenwer ken. Op de tweede vraag antwoordde spr. dat 't zeker wenschelijk is, dat men zeker met meer democratischen geest worden afgevaardigd mits het zij in echt R. K. democratischen geest. Na een dank woord van den voorzitter wérd de verga dering gesloten. LEIMUIDEN. De R. K. Kiesvereeni ging „Leimuiden-Rijnsaterwoude" hield hare jaarvergadering in de Parochiale Jongensschool. Deze vergadering werd behalve door een groot aantal leden, bijgewoond door den Z.Eerw. heer Pas toor en den Weleerw. heer kapelaan. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek1, dat het ledental in het afgeloo; en jaar met 24 vermeerderde en dat ce toe stand der vereeniging gunstig is te noe men. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Jac. van Haaster,, wees uit, dat er voor Lefmui- den een batig saldo was van f6.011/2. en voor Rijnsatenvoude van f 8.491/?. De heeren G. Bernard en J. van Bege ren, door den voorzitter aangezocht om de rekening en verantwoording na te zien, en bevonden alles in orde, waarom de penningmeester werd gedechargeerd. Daarna bracht de heer Viddeleer ver slag uit van de Centrale Kiesvereeni ging „Katwijk-Leiderdorp", de heer van Galen van „Alfen" en de heer Broekhui zen van „Haarlemmermeer". Dan was het woord aan den spreker van dien avond ,den heer F. A. Moerel, van Oudewater, die sprak over: „Room- schen van onzen tijd". De Zeereerw. heer Pastoor was on getwijfeld de tolk der geheefe vergade ring, toen hij den spreker dank' bracht voor zijn boeiende rede. De aftredende bestuursleden, ce hee ren Jac. van Haaster, C. Broekhuizen en H. W. Hogenboom, werden bij ac clamatie herkozen, evenals de afgevaar digden ter Centrale vergaderingen. De voorzitter dankte de talrijk opge komen aanwezigen, waarna hii, de ver gadering met gebed sloot. NOORDWIJK. Zijn tweede uitvoe ring gaf het St. Jeroensgilde gisteren avond ook voor een stampvolle zaal, die in ademlooze spanning het boeien de spel vólgde. Hetzelfde programma werd zonder stoornis en goed afgewerkt. In aansluiting met ons verslag van: gisteren moeten wij nog eenige bij zonderheden vermelden. De décors, l e- noodigd voor het tooneel, dat, zooals men weet een onderaardsche spelonk voorstelde, waren geheel ontworpen en vervaardigd door de leden van „Utile Dulci" zeiven. Toen het scherm opging bood de sombere, zoo natuurlijk nage bootste spelonk, slechts spaarzaam door eenige lantaarns verlicht, een verras senden aanblik. Voor dit kranige werk komt vooral een woord van lof toe aan den heer J. v. Eeden, aan wiens vinding en werkkracht voor een groot gedeelte dit schitterende resultaat te danken is. Ook moeien wij nog met een enkel woord melding maken van de costu mes, in jiet bijzonder van den Jioofdper,- soon, en van de kinderen. Die kleurige rijke kleeding stak scherp af bij de som bere omgeving. Aan het slot van het drama kregen de toeschouwers een apotheose te zien, die ook een machtigen indruk maakte. De achtergrond stelde voor Venetië bij het maanlicht. De spelers waren met het gelaat gekeerd naar en wijzende op Ve netië. Over het geheel wierp het Ben- gaalsch vuur een rooden gloed. Het was werkelijk mooi. Wij mogen dit verslag niet eindigen voordat wij hulde gebracht hebben aan den Eerw. regisseur kapelaan Niehus, zonder wiens bekwame Jeiding en ijve rige zorgen van „ytile Dulci" niet zon den geweest zijn, wat ze nu waren. Naar wij vernemen, zijn op het adres in zake de poiitiekwestie reeds meer dan 100 liandteekeningen verkie- gen. Thans js het adres in handen gesteld van de bekende commissie. Met staatscourant no. 39 zijn ver zonden wijzigingen in de statuten van de Duin-exploitatie Maatschappij „De Toekomst", alhier. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Gouda brak gistermorgen brand uit in de woning van den sigarenmaker Zwanenbeek, aan de Ketelstraat, door dat de bewoner struikelde en tei bran dend petroleumlampje, dat Jiij in de hand hield, liet vallen. De man behield zijn tegenwoordigheid va/i geest en hij bracht zijn talrijke huisgenuoten in vei ligheid. De woning brandde geheel uit, verzekering dekt de schade. Gemeenteraad van Leiden. Vergadering van hedenmiddag. Voorzitter: de heer Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. Aanwezig bij de opening 26 leden. Af wezig met kennisgeving de heeren Hoo- gebooin en van Hoeken, wegens onge steldheid, Vergouwen wegens verhinde ring en Timp wegens uitstedigheid. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige raadsvergade ring worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Dispositie van Gedep. Staten ten ge leide van het goedgekeurd raadsbesluit tot verhuring van perceel Terweepark 8 aan Dr. J. C. v. Schalkwijk. Mededeeling van Mevr. W. W. Muys van de Moer, dat zij de benoeming tot lid van het college van vrouwen Kraam- moeders aanneemt. Koninklijk Besluit houdende goedkeu ring van het besluit van Gedep. Staten tot vaststelling van de jaarwedde van den Gemeentesecretaris op f 40(10. Mededeeling van Gedep. Staten dat de beslissing op het Raadsbesluit tot op heffing van de school in de Heerenstraat en om het gebouw dier school te be stemmen voor eene school der 2e kl., wordt verdaagd. Een en ander aangenomen voor ken nisgeving. Adres van de afd. Leiden en omstr. van de Ned. Bond van Koffiehuis- So ciëteit- en Restaurant-houders en slij ters „Vergunning" in zake invoering van de belasting op publieke vermakelijkhe den. Zal behandeld worden tegelijk! met de in te dienen concept-verordening op de belasting op de jjubliekse vermake lijkheden. Verzoek van de wed. J. G. de Tonke- laar- v. d. Kaag om bestendiging van de haar bij besluit van 26 Sept. 1901 verleende wekelijksche toelage ad 16, VeLZoek van de afd. Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers om aan de school 2e kl. in de Heerenstraat slechts 5 onderwijzers (essen) aan te stellen en het hoofd dier school het onderwijs in een klas op te dragen. Gesteld in handen van B. en' W. ter fine van preadvies. De heer Bosch vraagt, of het adres wordt aangenomen in de vreemde taal, waarin het geschreven is. Spr. vindt het verwaand van de heeren onderwijzers, aan een officieel lichaam aldus te adres- seeren. De Voorzitter /egt, dat bij B. en W. geen bezwaar bestaat het adres te be handelen, al is het in de nieuwere spel ling geschreven. De heer S ij t s m a verded'^d het recht der onderwijzers het Kollewijns te ge bruiken. De Raad neemt toch ook nota van taalkundig slecht gestelde adressen. De heer Bosch merkt op, dat de of- ficiëele taal is de spelling van de Vries en te Winkel. Wenden de onderwijzers zich tot een officiëel lichaam, dan heb ben zij zich aan de officiëele spelling te houden. Het request wordt daarna gesteld in handen van B. en W. ter fine van praead- vies. l Verzoek van de Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, om de belasting op publieke vermakelijkheden niet toe te passen op de door die maatschappij te geven muziekuitvoeringen. Zal behandeld worden tegelijk met de concept-verordening. Nog werd medegedeeld: dat aan Christine van Tongeren, eervol ontslagen werkvrouw aan de Bewaar school in Elisabethshof met ingang van 1 April 1911 een pensioen is verleend ad f213. 's jaars Aan de orde is vervolgens lo. Benoeming van twee leden dei- Commissie tot wering van Schoolver zuim. Voorgedragen worden de heeren: le. P. G. Hoeks (aftr.) en 2e. F. W. Zeelenberg; le. D. F. Maijer (aftr.) en 2e. F. A. Dee. Benoemd worden de heeren, Hoeks en Maijer, beiden met alg. stemmen. 2o. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3e kl. no. 1 (vacature-Horree). Voorgedragen worden de heeren le. H .van Lienden te Wageningen 2e. J. L. van Leeuwen, te Amerongen en 3e. G. A. van üverbeeke te Krimpen, aan de Lek. Benoemd wordt de heer van Lienden. 3o. Benoeming van een onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de school der 3de klasse No. 1 (vacature-Schuit). Voorgedragen worden de heeren le J. L. van Leeuwen, 2e. H. v. Lienden en 3e. G. A. v. Overbeeke. Benoemd wordt de heer van Leeuwen. 4o. Benoeming van een dprde onder wijzeres in de handwerken a^n de school der 3e klasse no. 1. Voorgedragen worden de dames le. D. Merfielse, 2e. H. Plasman en 3e G. J. Konings, allen alhier. Benoemd wordt mejuff. Mechelse. Voorstel tot bestendiging van T. van Lohuizen in dc betrekking van tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gym nasium. Conform het advies van curatoren wordt de heer van Lohuizen in zijne be trekking bestendigd. 5o. Vaststelling van het aan Ged. Sta ten uit te brengen verslag aangaande de wijze, waarop het op de gemeente- begrootiiig voor schoolkindervoeding toe gestaan bedrag is besteed. Het verslag wordt vastgesteld over eenkomstig het concept van B. en W. 60. Voorstel tot wijziging der begroo ting dienst 1911, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. B. en W. stellen voor, teneinde te voorzien in de behoefte aan kasgeld, het als kasgeld op te nemen bedrag met 1500.000 te verhoogen. Goedgekeurd. lo. Voorstel tot verhuring van het per ceel Nieuwe Rijn no. 21 aan de firma J. J. van der Pas te 's Heriogenbosch. B. en W. stellen voor het perceel Nieuwe Rijn 21 voor den tijd van 3 jaar te verhuren aan de firma J. J. v. d. Pas, tegen f600 's jaars. Goedgekeurd na eene opmerking van den heer Bots. 80. Vèrzóek van J. W. van Wijnen, op zichter bij de gemeentewerken om ver hooging van salaris of toekenning eener personeele toelage. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Goedgekeurd zonder discussie of hoofdelijke stemming. 9o. Verzoek van H. J. J. Labree, e.a., om den toegang tot de perceelen aan het Kort Rapenburg Wz. nos. 7, 9 en 11 te verbeteren. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. De heer P e r a acht de verbetering van de perceelen op 't oogenblik zeer twij felachtig. Er moeten zeer groote kosten gemaakt worden om de waarde van deze huizen te doen stijgen. Als bejvijs hier voor voert spr. aan, dat een der eige naars aanzegging- heeft gekregen de op zijn eigendom rustende hypotheek te verlagen. Deze zaak beveelt spr. daarom in de belangstelling van B. en W. aan,. Spr. hoopt, dat zij alsnog aan de ver langen van adressanten zullen tegemoet komen. Het praeadvies wordt daarna goedge keurd. lOo. Voorstel: a. tot den bouw van eene nieuwe Hoogere Burgerschool voor Jongens, waarvan de bouwkosten niet meer zullen bedragen dan f200.000; b. als plaats voor die school te bestem men een gedeelte van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk. De heer Aal berse komt ter verga dering. De heer Roem motiveert waarom hij tegen beide voorstellen zal stemmen, al hoewel spr. toegeeft, dat een nieuwe H. B. S. noodig is. Een som van f50.000 is voldoende voor een H. B. S., die aan alle moderne eischen voldoet, en als bouwkundige acht spr. zich niet verant woord ten minste 2 tot te motiveeren. Spr. is tegen het Raamland om het ge raas op den Rijndijk door tramverkeer en anderszins. Spr. gelooft bovendien, dat het aantal leerlingen, door de vermeerde ring van het schoolgeld voor de buiten leerlingen, zal afnemen. De heer Sijtsma zou de vorige keer, toen de zaak aan de orde kwam, beslist hebben tegengestemd, omdat hij geen tijd voor het inzien der stukken heeft gehad. Spr. is thans echter van oordeel, dat het beter is een nieuwe school te bouwen dan f80.000 uit te geven voor verbouwing. Toch acht spr. f200.000 als bouwsom zeer hoog en acht bovendien het Raam land, gelegen aan het uiteinde der stad, een ongeschikte plaats. De heer B ri ët motiveert zijn stem te gen het voorstel en wel omdat uit het rapport der jneenschakelingscommissie blijkt, dat over de inrichting en het on derwijs op H. B. S. £n gymnasium zeer geklaagd wordt Nu de stand van zaken zoo is, acht spr. het zeer gewaagd tot den niéuwen bouw over te gaan, 't Is een algemeene opinie, dat het onderwijs niet deugt. Men weet, dat een geheel andere inrichting voor het onder wijs zal komen na verloop, waarmede zal gepaard gaan een veranderde inrichting De heer Me uleman motiveert even eens zijn stem tegen het voorstel, op grond dat de meerderheid der commissie van toezicht zich tevreden stelt met de verbouwing. Spr. wenscht zich niet te storen aan de adviezen van den directeur en den inspecteur M. O., die overdreven eischen stellen. De inspecteur heeft bo vendien geen rekening gehouden met de financiën. Wie zegt, dat er niet van bijzonderen kant gelegenheid voor Middelbaar Onder wijs zal worden gegeven? Te 'sGraven- hage wordt opgericht een groote H. B. S. door Jezuiten, waarheen de Katho lieken zeer waarschijnlijk hun jongens zullen zenden. Wij leven in een tijd van overgang. De heer v. d. Eist verdedigt den bouw van een nieuwe school. Spr. wijst er op, dat bij verbouwing onteigening zal noodig zijn, welke veel geld zal kosten. Bovendien za! een mooie oude gevel van de Lokhorststraat gesloopt moeten wor den, hetgeen spr. jammer zou vinden. De heer Reimeringer, welke be* hoort tot de minderheid der commissie van toezicht, verdedigt den bouw, er op wijzend, dat verschillende lokalen in zeer slechten staat verkeeren en de f80.000 die er aan besteed zouden worden, bttiT telt spr. als weggeworpen geld. Spr. meent, dat onze H. B. S. de slechtste van het geheele land is. De heer CarpentierAiting meent dat beide voorstellen van B. en W. aange nomen moeten worden. Spr. gelooit dat iedereen tot deze conclusie zal komen, in dien hij een bezoek in de schooi brengt. Een rationeele verbouwing is niet moge lijk en toezicht uitoefenen za! niet gaan. Verreweg de meerderheid der advisee- rende autoriteiten zijn voor den bouw van een nieuwe school, omdat bij verbou wing niet voldaan wordt aan billijke wen- schen. Spr. wijst er op, dat ten hoogste 2 ton gevoteerd wordt en spr. vertrouwt dat B, en W. met het ontwerpen der plannen rekening zuilen houden. Spr. meent, dat men een open oog moet hebben voor de belangen van Lei den, die zich als bloemenstad ontwikkelt. De raad moet niet zien op enkele duizen den, ja zelfs tienduizenden guldens. Het terrein aan het Raamland is hef eenig mogelijke; wij hebben hier geen' kiezen of deelen en aan de bezwaren van geruis zal een ervaren bouwmeester te gemoetkomen. De heer Per a iegt er nadruk' op, dat- men ten opzichte van het Middelb. On derwijs in een overgangstoestand ver keert en ingrijpende maatregelen, als nu' voorgesteld, niet goed verdedigbaar zijn. Als wij overtuigd waren, dat een nieuw; gebouw in de toekomst dienstig zou zijn voor Leiden, zou er geen stem tegen op gaan. Thans weten wij niet, wat wij aan de uit te geven som hebben. De heer CarpentierAiting zegt, dat de voorstanders van het openbaar onderwijs moeten zorgen, dat de lokalen en de toestand van het onderwijs van1 dien aard zijn dat de ouders uit dien hoofde hun 'kinderen niet naar het bijzon der onderwijs behoeven te zenden. De heer van Gruting, die voon den bouw van een nieuw H. B. S. isy acht het gewenscht, dat de kosten ervan' zoo gering mogelijk zijn. Den heer Fokker is het moeilijk! te stemmen voor het voorstel van B. en' W. Er zijn zooveel bezwaren tegen ge opperd, dat spr. zijn stem aan de voor stellen zooals zij daar liggen, niet kart' geven. 1 Spr. acht het beste, dat eerst gestemd wordt voor het beginsel van den bouw van een nieuwe H. B. S. (De vergadering duurt voort.) Karborundum=briljanten. Het karboriindum wordt in den elec- trischen oven vervaardigd uit een meng sel van zand, cokes, zaagsel en keuken zout. Het is, na de diamant, de hard ste van alle bekende stoffen en krast zelfs het korund, de hardste natuur steen na het diamant. Tot dusver kon' slechts karborundum van donkerbruine of zwarte kleur, een spoor van onge bonden koolstof bevattend, geprodu ceerd worden, zoodat het voor sieradiënj niet bruikbaar was. Thans is het echter, gelukt, kleurlooze doorzichtige karbo rundum kristallen te verkrijgen, wier, licht brekend verinogen zelfs nog groo- ter is dan dat van diamant. Men verkrijgt die kristallen jdoor in den electrischen over een mengsel van! 30 deelen zuivere kool, 37 deelen kwarts, 9 deelen zaagsel en 4 deelen; zout to*t smelten te brengen. Door toe voeging van een geringe hoeveelheid metaaloxyd, b.v. chroomoxyd, wordt eltó spoor van kleurstof verwijderd. Daar nu' het Ichtbirekend vermogen van diamant een zijner kostbaarste eigenschappen is en de karborundumkistallen derze inj nog hoogere mate bezitten, schijnen de nieuw ontdekte edelsteenen bestemd om ernstige concurrenten van de dia-i manten te worden, vooral wanneer het blijkt dat er elke gewenschte vorm aani gegeven kan worden en zij ook in den( brillantyorm geslepen fcugjiep. vyojrdenk

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2