Gemengd Nieuws. Uit Stad en Omgeving. ding van ingekomen vragen door den j iW.Eerw. Heer J. Duijmel, kapelaan van St. Agnes t*e 's-Gravenhage. 2. Confe rentie over de leer der katholieke kerk door den WelEerw. Heer Th. M. P. Bekkers, kap. van St. Petrus, 3. Slot woord van den ZeerEerw. Heer A. M. J. Hafkenscheid, Pastoor van St. Pe trus. LISSE. De Tooneel vereenigin „St Gene- sius" van den N. R. K. V, zal met mede werking der zangvereeniging ,St Gregorius' op Dinsdag 21 en Woensdag 22 Febr. telkens des avonds te 7 ure, haar Vasten avond uitvoering geven. Opgevoerd zul len worden „Zwabberdoes of de erfenis der Tante" Kluchtspel in vier bedrijven, en „Nihilisten" blijspel in drie bedrijven. In het gebouw van den .NederlL R. K. Volksbond werd gisteravond door de leden der muziekvereeniging „Eens gezind", het zilveren huwelijksfeest van den directeur den heer G. Verheij te Leiden, feestelijk herdacht, hiervoor in staat gesteld door den jubilaris. Voor deze gelegenheid had men het gebouw op passende wijze versierd. NOORDW1JK. Gisteravond gaf het St. Jeroensgilde zijn eersten feestavond in de zaal van den heer C. Gordijn. De waarnemende voorzitter de heer C. Al kemade sprak een kort openingswoord waarin hij den aanwezigen het weikóm toeriep en den wensch uitte, dat allen zich dezen avond uitstekend mochten amuseeren. De groote opkomst was voor spreker een bewijs, dat het werk van „Utile Dulci" wel gewaardeerd wordt. Het eerste nummer van het program ma bestond uit eenige komische cou pletten, op verdienstelijke wijze gezon gen door de heeren C. en J. Westgeest. Hierna was de reciteerclub „Utile Dulci" aan het woord. Opgevoerd werd „De twee Broeders, of een Venetiaansch Vende.ta", drama in drie bedrijven. Het stuk verplaatst ons in de 14e eeuw, den tijd, waarin de republiek Venetië tot het toppunt van bloei was gestegen en den wereldhandel beheerschte, zoo dat zij dë „Koningin der Zeeën" werd genoemd. In den tijd van „dogen" en „den raad van Tien", en de bloedige veeten of „Vendetta's". Het tooneel stelt voor de onderaardsche gewelven van Roco-Negro, in de nabijheid der stad Venetië. De inhoud van het drama komt in het kort hierop neer. Francesco, de zoon uit een hoogadellijk Venetiaansch ge slacht, wordt wegens doodslag, voorden „Raad van Tien" gedaagd, voor altijd verbannen „uit 't Gulden Boek", het boek der edelen, geschrapt. Door zijn vader, een der „Tien" vervloekt, stelt liij zich aan het hoofd eener bende Con- do tierri (bandieten) en bestreed! zijn verder leven om zich te wreken, totdat hij in den laatsten der tien, op wie hij zijn wraak koelde, zijn broeder herken de. Onder ademlooze stilte volgden de talrijke aanwezigen de ontwikkeling van dit aangrijpende drama. Als wij bewe ren, dat ieder der spelers zijn best deed dan zeggen wij beslist te weinig. Men "kon het zien, dat zij niet alleen hun rol hadden ingestudeerd, maar dat zij ook getracht hadden zich zooveel mogelijk in te leven in den toestand van den voor te stellen persoon. Het spel van ieder te beschouwen, zou te veel plaats vergen, maar toch mogen wij een woord van lof niet onthouden aan den hoofd persoon Francesco Contarini. Op voortreffelijke wijze wist hij zijn zware rol ten einde toe te vervullen. Zijn spel, zijn mimiek, zijn manier van spreken, waren voorter f fel ijk. Geheel zijn optreden kenmerkte den man ,die gebieder was over duizenden. En toch hoe ontroerend waren die oogenblikken waarin hij leed bij de gedachte aan zijn geliefde moeder. En dan die liefelijke tooneelen, waarin het zoontje van Fran cesco met zijn speelmakkertje en de kin deren van Francesco's broeder optraden. Voorwaar het succes van het stuk was voor een groot gedeelte te danken aan het natuurlijke, rustige spel van die kleine artisten. Vooral Francesco's zoontje, Rafaël, was voortreffelijk. Zijn helder stemmetje weet zoo juist den toon te pakken, die bij de woorden past. En dan het spel van den kleinen Manfredo. Zelden nog hebben wij z oo ets vani een kind van dien leeftijd gezien. De grimeering, het werk van den heer v. d. Heijden, was, zooals altijd, uit stekend. Na het drama werden de aanwezigen nog vergast op eenige leuke coupletten van de heeren Westgeest In zijn sluitingswoord bracht de waar nemenden voorzitter dank aan den re gisseur, den* weleerw. heer Kapelaan, aan de spelersvooral ook aan den heer Nijssen, die zich voor en tijdens de uitvoering op verschillend gebied zeer verdienstelijk had gemaakt. Na het zingen van het St. Jeroens Gildelied, ging men uiteen. Wij besluiten met te zeggen, dat de leden van het Gilde de zen avond in den waren zin des woords genoten hebben. NOORDWIJKERHOUT. De nieuwe Piet Gijzenbrug is bijna gereed. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met het voltooien van het hekwerk, zoodat spoe dig alle werkzaamheden afgeloopen zul len zijn. Van de noodbrug werd giste ren het houtwerk verkocht. Hiervoor waren veel liefhebbers en werd een flinke prijs besornd ...L. .'L!" I■"'"«'■I-ui .11111 1 STOMPW1JK. Het groote succes be haald met de eerste uitvoering van het fanfare gezelschap „Juliana" alhier, deed menigeen reikhalzend uitzien naar de 2e uitvoering. Geen wonder dus, dat Maan dagavond allen, die daartoe het recht hadden, optrokken naar de kolfbaan van den heer J. Al, alhier, want (laar zou de 2e uitvoering gegeven worden. De mu ziek voldeed uitstekend en de woorden van hulde door den eere-voorzitter, den Ztereerw. heer Bekker gebracht aan directeur en leden, waren zeker ten volle verdiend. Jammer dat niet met evenveel lof kan gewaagd worden over de komische voordrachten. Waren we door de eerste uitvoering wat herwend of was de stem dezer heeren niet be rekend voor zoo'n groote zaal Door 't bestuur zullen daarom pogingen worden aangewend om tegen Maandag 20 Febr. a.s. nieuwe krachten aan te werven. WARMOND. Tot voorzitter der com missie tot wering van schoolverzuim werd benoemd#de Weleerw. heer H. J. M. Taskin, president van het R. K. Semi narium alhier en tot secretaris dier com missie de heer H. L. van Delft, gemeente secretaris alhier. Door beiden is de benoeming aan genomen. Heden werden door B. en W. dezer gemeente vastgesteld de kiezerslijsten voor de patroons en de werklieden voor de Kamer van Arbeid voor de bloem bollenteelt te Sassenheim. Op deze lijsten komen respectievelijk 13 en 22 namen voor. T uberculose-bloem. Het dagêlijksch bestuur der Tuber- culose-bloem verzoekt ons plaatsing van het volgende Er blijkt ten opzichte van de tubercu- losebloem. een misverstand te bestaan, dat een verklaring onzerzijds noodza kelijk maakt. Toen, in het begin van het vorige jaar in navolging van het buitenland, be sloten werd ten bate der tuberculose bestrijding een bloemendag te organi- seeren, was de eerste vraag, die in; ons Dag. Bestuur ter sprake kwam,, de ze, hoe dit plan ware uit te voeren, met de grootst mogelijke kans op financieel succes. Noodig was daartoe de bloem te verkoopen op een d.?g, waarop veel publiek op straat was te verwachten en aangenomen kon worden, dat d;t voor het koopen van een bloempje in de meest geschikte stemming zou zijn. De eerstvolgende dag ^waarop een en ander was te voorzien, was wel de toen- aanstaande eerste herdenking van den geboortedag van Prinses Juliana, en besloten werd voor 1910 dien dag te kie zen Een verdere bedoefing had genoemd bestuur daarmede niet en eerst was be paald, dat een blauw bloempje (het ko renbloempje) zou worden vervaardigd. Alleen om technische redenen is la- ter het' madeliefje gekozen. Het door het Dagêlijksch Bestuur ge nomen besluit, heeft echter velen toch aanleiding gegeven in den verkoop van de tuberculosebloem als het ware een huldebetuiging aan de Prinses te zien en het gevolg daarvan was, dat door de groote menigte aan de bloem zelve den naam van Julianabloein werd gegeven. Dit heeft echter nooit in onze bedoeling gelegen. Toen de verkoop ten tweeden male voor dit jaar moest georganiseerd wor den, zou de keuze van het Dagêlijksch Bestuur betreffende den dag, op den verjaardag van Koningin Emma zijn ge vallen, indien het niet, na ernstige over weging, tot de overtuiging ware geko men, dat die dag, op 2 Augustus, in het volle reisseizoen, om velerlei redei;e.i voor het doel niet geschikt kon worden geacht. Indien het in de bedoeling gelegen had, jaarlijks op 30 April, een Juliana- bloem te verkoopen, zouden wij ons zeer zeker niet gei echtgd hebben geacht daar toe over te gaan, zonder ons vooraf te hebben vergewist, of dit plan de goed keuring zou mogen verwerven van Hare Majesteit de Koningin. Die vraag hebben wij echter niet aan Hare Majesteits beslissing onderworpen. Toen het Dagêlijksch Bestuur gedwon- ge nwas van de keuze van den 2en Aug. af te zien en de gedachten zich bepaal den tot den, overigens wat het jaarge tijde aanging, volkomen geschikten dag van 30 April deden zich verschillende bezwaren kennen. De overgroote meerderheid van ons volk wil op dien dag dan haar gevoelens uiting geven door het dragen van oranje het scheen ons nauwelijks geoorloofd, haar als het ware te willen dwingen, in plaats daarvan zich met een wille keurige, door het bestuur derCentrale vereeniging gekozen bloem te tooien. In verband inet het beoogde doel, zou deze bloem onmogelijk telken jare een oranje bloem kunnen zijn. E>e wensch is vernomen dat ook ditmaal liet madeliefje van het vorige jaar te koop zou worden geboden, maar het is duidelijk, dat dit niet doenlijk zou wezen, omdat de ge- heele uitslag ten bate van de tuberculose bestrijding daardoor in de waagschaal zou worden gesteld. Om zeker te zijn, dat geen onbevoegde verkoopers de bloera ten eigen bate verkoopen, zal telkens jare eenander model, dattothet laatste oogenblik geheim ge- hoiiden wordt, gekozen moeten wor den, DftarvQ.or ieder jaar een ,pranjekleu| te kiezen, ware niet w-el mogelijk, maar toch zou dc uitkomst wezen, dat het pu bliek die bloem ging dragen ter eere van een Prinses van het Huis van Oran je en dat de aloude oranjeversitring toch terug zou worden gedrongen. Door de beslissing ten slotte door den Raad van Bestuur genomen, dat de ver koop niet verbonden zou worden aan de geboorte der Prinses, maar dat de plaatselijke en andere vei cenigingen daar toe een of meer dagen rvan 29 en 30 April en 1 Mei zouden kunnen kiezen, werd ook aan andere, bekend geworden bezwaren van godsdienstigen, sociafen en localen aard tegemoet gekomen,. ^ij vertrouwen met het bovenstaande de motieven, die geleid hebben tot de organisatie van den verkoop der tuber culose bloem in dit jaar, voldoende klaar te hebben gemaakt. 'sGravenhage, Febr. 1911. S. M. S. DE RANITZ, lste Voorzitter der Ne- derlandsche Cent) ale Ver eeniging tot bestrijding der tuberculose. Dr. M. v. d. PIJNAPPEL, 2de Voorzitter en Voor zitter van het Dagêlijksch Bestuur. Dr. DE JOSSEL1N DE JONG. Dr. C. NOLEN. Prof. Dr. W. NOLEN, Prof. Dr. P. K. PEL, Leden van het Dagê lijksch Bestuur; C. DEKKER, Secr.-Penningmees er. Leger en Vloot. Ilooikisten voor het leger. Door den luitenant-generaal, comman dant van het veldleger is bepaald, dat naar de militaire magazijnen van levens middelen in verschillende garnizoenen o. a. Delft, Gouda, een hooikist zal wor den gezonden, opdat het verplegingsper- soneel in de gelegenheid zal zijn zich te oefenen in hei bereiden van het eten, om de troepen op marsch, bij de eerstvol gende groote manoeuvres, op elk gewild oogenblik. van een warmen maaltijd te kunnen voorzien. (Hbl.) - Reserve-officieren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de reser ve-officieren, wier vrijwillig onder de wapenen zijn beperkt was tot het tijdvak 1 Mei 1 Octvoortaan kan worden toegestaan in elk gedeelte van het jaar gedurende drie weken in werkelijken dienst door te brengen. Gemeentezaken.' - In de Raadsvergadering van Don derdag 16 Febr. komt alsnog aan de orde Voorstel tot bestendiging van F. van Lohuizen in de betrekking van tijdelijk leeraar in de Natuurkunde aan het Gymnasium. Curatoren van het Gymnasium stellen voor den heer T. van Lohuizen als zoodanig te contineeréri. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Wilhelmina Henriette Cornelia d, van J. de Koster en A. C. H. Augustinus. Hendrik z. van H. Riebeek enj. P. Zee. Adriana Johanna Theodora d. van H. F. Straathof en C. Ruygrok. Roelfina d. van H. Kastelein en P. H. Spa. Jacob z. van C. Rosdorff en G. Laman. Willebrordus Bartholomeus z. van B. J. Hermans eri M. E.J. de Sciarone. Johanna d. van K. C. Boeff en C. van Nieuwenhoven. Jacoba Clasina d. van J. van Leeuwen en P. M. Aan der Salm. Marinus z. van J. v. d. Berg en A. Mieloo. Maria Johanna d. van W; F. Devilee en M. W. Devilee. Ida Josina d. van H. Hoogewoning en I. van der Deiji. Cornelia Apolonia d. van B. van Lange en A. Huisman. Antonia Fran- cisca Anna Sophia d. van P. J. Rosier en M. M. Slegtenhorst. Jacobus Corneiis z. van B. C. Ie Nobel en M. Gressie Herman z. van J. Bekooij en J. A. de 1' Ecluse Cornelia Ber- nardina Elisabeth Alphonsa Albertina d. van A. Pruis en J. Willemse Karei Jacobus Phillip- pus z. van J. Boon en J- Starre Jacobus z. van J. Nieuwenburg en E. van der Nat Anna Alida Henriette d. van B. R. Beulinck en A. M. Neher. Gehuwd: A. Copier jm. en C. Hoogewo ning jd. J. W. van der Burgh jm. en J. Bul. jd. J. Halff jm. en N. Bruin jd. H. Linschooten jm. en A. Runhaar, jd. Overleden: J. Boom m. 69 j. E. D. Brune d. 37 j, W. den Dubbelden, m. 53 j. D. M. Filippo d. 6 j. J. Zeegtrs m. 77 j. E. Kok d 61 J. J. Schols-Deldik w. 80 j. D. de Ridder w. 72 j. C. Voorbij m. 67 j. P. Klinkhamer m. 80 j. A. van der Post m. 80 j. J. Klinkhamer-v. Polanen v, 74 j. A. Verheezen z. 7 md. K. J. Keij-Bruning. d. levenloos. Afloop Verkoopingerh KATWIJK. Op de gister in Hotel de Roskam gehouden verkooping, werd het huis met stal en ert aan den Molenweg, bewoond door P. Oudshoorn te samen 7 A. 32 cA. in bod gebracht do r Z. van Dijk te Katwijk aan Zee op f 2950. Het huis met schuur en Erf aan de Peper- steeg, bewoond door P. Freeke groot 2 A. 20 cA. door M Zwanenburg te Katwijk aan den Rijn op f 1700. Het huis en erf aan den Klappermansteeg be woond door Jac. de Jong, groot 45 c.A, door C. J. Meijer Fz. op f 1100, TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Februari 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Blldt. Hoogste barometerstand 779.5 Clermont. Laagste barometerstand 749.2 Bodo. Verwachting tot den avond van 16 Februari afnemende westelijke, later toenemende, zuid westelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, later wellicht regen, mogelijk nachtvorst, overdag zelfde temperatuur. Eindelijk Naar het „huis van be waring te Arnhem is gsitermiddag over gebracht de viouw uit „het fort Chabrol" te Wychen, die eïndeiijk in handen der marechaussee gevallen is. Van een verloren bontje. Een dienstmeisje te 's Hage bemerkte eenige dagen geleden tot haar spijt, dat zij een nieuw, mooi bontje, dat zij van haar moeder ten geschenke had gekre gen en in haar slaapkamertje bewaarde, kwijt was. Waar zij ook zocht, in kasten of Ihoeken, schrijft „L. en V.", het bon- jchleef weg. Vandaar groote treurigheid in het hart van 'het meisje, en de traantjes biggelden haai over de wangen. Het kostte haar moeite, lom het droevige feit aan haar moeder mede te deelen. Aan gissingen, hoe zij het bontje kon verloren hebben ontbrak het natuurlijk niet. Het vermoe den werd zelfs geopperd, dat het kon gestolen zijn, maar door wien? En jawel: gisterenmoigen toen het meisje aan de deur stond te praten met den bakker, kwam een juffrouw, die acht huizen Verder woonde, naar haar toe en vroeg'haar of zij misschien iets had verloren! „Ja, juffrouw, ik ben een bont je kwijt." Daarop toonde de juffrouw het Verloren voorwerp aan het verheug de meisje. Zij had het in haar huis ge vonden, waar het door de kat was bin nengesleept. Poes was door het open raam in het dakkamertje van het meisje gekomen en had bet bont met den bijtenden kop blijkbaar voor een lekker hapje aange zien en het, langs goten en over daken meegesleurd. Geen kleinigheidje, als men bedenkt, dat het ruim tweemaal zoo lang was als dc kat zelf. Het merkwaardige van bet geval was, dat ook aan het bontje niets was beschadigd. Een regenboog bij maanlicht Begin Januari vertoonde zich te Cu rasao een eigenaardig en verrassend na tuurverschijnsel. Het was ongeveer half elf. De hemel was in het oostelijk ge deelte met dikke regenwolken bedekt, waaruit een fijne stofiegen neerviel. Daar tegenover stond de maan in vollen glans. Plotseling vertoonde zich van Zuid naar Noord een boog, aan een rigen- boog gelijk, van wit licht. Ongeveer een half uur bleef hij aan den hemel zicht baar. Cok in den loop van deze week is een ander prachtig verschijnsel gezien, n.l. een krans om dc maan met de breedte en de kleuren van den regenboog. Het stadhuis te Haarlem. De „Haarl. Crt." schrijft: Wij vernemen, dat vermoedelijk dit jaar nog de vroegere torens van ons stadhuis weder zullen worden aange bracht, althans, dat er ernstige plannen toe bestaan. Volgens de oude afbeeldingen waren er oudtijds twee torens aanwezig; de kleinste, en eenvoudigste stond aan de zijde van de Koningstraat, teiwijl de grootste, die zich door zijn fraaie vormen van den anderen zeer onderscheidde, aan de zijde der Zeilstraat het gebouw ver sierde. De spits van eerstgenoemde to ren reikte ongeveer ter hoogte van den nok van het dak, de laatste verhief zich ver boven de zes nog bestaande schoor- steenen. Wegens den bouwvalligen toe stand, waarin ze later begonnen te ver- keeren, werden de torens weggebroken en een overleden geschiedschrijver schreef daarvan, dat daarmede een daad van vandalisme werd gepleegd, dat ieder belangstellende in oud-Hollandschebouw kunst tot ergernis strekte. Door wijlen mr J.. A. Enschedé werden reeds ern stige pogingen in het werk gesteld om deze torens te doen herbouwen, doch diens dood verhinderde de voltrekking van het plan Zonderling ongeval. Op de ooster-tiamlijn te Parijs is een ernstig ongeluk gebeurd. Vermoedelijk dooY kortsluiting werden de blokken eensklaps geëlectriseerd op heel de lijn. Op ver schillende plaatsen zijn paarden, die op de bokken trapten, gedood. Onmiddellijk nadat bij het hoofdkantoor bericht was ingekomen, sneed men den stroom af. Te half twee was het verkeer nog niet her steld. Gelukkig zijn er geen menschen verongelukt Werkdadige liefde voor het onderwijs. Geheimraad Betheke, een inwoner van Halle, heeft .aan zijne vaderstad anderhalf millioen mark ten bate van onvermogende leerlingen van middelbare scholen en studenten aan hoogescholen, en twee stukken grond, ter waarde van een kwart millioen ver maakt, om daarop bewaarscholen op te richten. T r e i n v e r t r a g i n g. Op het hoofdspoor bij het station Gouda is gis teren door de gladheid der rails bij het rangeeren een goederenwagen ontspoord en omgevallen, wat voor de treinen van en naar Rotterdam en Den Haag vrij be langrijke vertraging veroorzaakte. In den namiddag is men er reeds in geslaagd de belemmering op te heffen. LEIDEN, 15 Februari. Sociale cursus. Gisteravond werd door het Comité yaa de K, S, A. wederoiu een. cur§,u«s ^!,!i ii iwij gegeven. Spreker was ih. Meulcntan over: Ziekteverzekering. De vice-voorzitter dc heer Tepeopen de de vergadering met den christelijken groet, drukte z.jii spijt er over uit dat deze sociale cursus zoo slecht berochtj was, en hoopte dat de aanwezigen drf aan hun kennissen zouden mededccleiX of anders zou een sociale cursus in het volgend jaar onmogelijk genraakl worden Daarna kwam dr. Meuleman aan het woord en bracht eerst een woord van hulde aan minister Talma voor zijn ort- gineele ziekteverzekering, minister Tal- ma bewijst daarin dat hij veel voor den werkman voelt. Ook de ministers Kuy- per en Veegeus hebben zulk een wet gemaakt maar zij verschilden hierin vah minister Talma dat deze alleen verplicht wil stellen de verzekering voor uitkce- ring bij ziekte en niet voor medische hulp, tenminste niet rechtstreeks. Re den hiervan zijn dat de rechtsgrond hiervan betwijfeld kan worden, men kan immers niet iemand verplichten om me dische hulp te aanvaarden, indien de geneesheeren zich niet disponibel stel len tot het verleenen van hulp. Vervol gens omdat er in pns land vele goed georganiseerde ziekenfondsen zijn en deze zouden door een bepaling in tegen- overgestelden zin niet meer kunnen be staan. Ook de verplichte verzekering vopr. begravenis is er niet in opgenomen, omdat er al zooveel goede begrafenis fondsen zijn en omdat het eigenlijk twee tegenstrijdige begrippen zijnziekte verzekering en begrafenisverzekering. 't Is de taak en dus het recht der over heid om zorg te dragen dat de loonuit- keering ook bij ziekte van den arbeider blijft doorgaan, evenals b.v. de over heid moet zorgen dat- de arbeider een familieloon krijgt (een loon waarvan hij niet alleen zich zelf maar ook zijn familie kan onderhouden), Kath. so ciologen als Pesch, Lemkuhl, Anionic Aengenent enz. hebben dit steeds ver dedigd tegen de Manchesterschool. De ziekteverzekering wordt verdeeld in Radenwet en Ziektewet, de eersie houdt zich beter met organisatie dc an dere met verzekering. Deze wet er- schilt hierin voornamelijk van de on gevallenwet dat de eerste decentrali- seerend, de laatste centraiiseerend werkt. Daardoor wordt de weg tot giüo- te onkosten afgesneden. Daarna behandelde spreker de werking- der Raden van Arbeid volgens de Raden- wet. Het eigenaardige is hierbij dat deze niet alleen een organiseerend karakter hebben wat ebtreït de ziekteverzekering; maar ook ten opzichte van andere toe komstige gelijkwcrAende wetten. De uitkeering bij ziercte heeft plaats als dc arbeider is ingeschreven in een bij de wet erkend ziekenfonds, daardoor wordt dus slechts zijdelings, niet recht streeks de verzekering voor geneeskundi ge hulp verplichtend gesteld. De Raad van Arbeid heeft echtei ook tot taak zich te bemoeien met zieke arbe ders die niet in een fonds zijn, en die bemoeiing moet zich vooral in dier voege uitstrekken dat de bedoelde arbeider, zich in een zieken fonds laat inschrijven. De premie vooi de verzekering wordt door de Raden van Arbeid vastgesteld, dc werkgever en de werknemer betalen hiervan ieder 50 pet. Na aldus de werking der Raden van arbeid eenigszins te hebben duidelijk^ge- maakt, kwam spreker tot de behande ling van de Verzekeringsraden, en be* sprak voornamelijk de indeeling ervan. De arbeider behoeft zich niet bij hun uitspraak neer te leggen, maar kan daarvan in beroep gaan bij de Konin gin. Bij de behandeling der ziektewet gat spreker aan wat in de wet onder ziek te verstaan wordt, nl. ongeschiktheid tot werken en noodzakelijkheid van ge neeskundige of verloskundige hulp. Daaruit volgt dus dat de ziektefondr sen ook de verloskundige hulp op hun program moeten nemen om erkend te worden als wettelijk. De bedoeling van de wet is dat de ar beider zich terstond als hij in dienst treedt laat verzekeren. Spreker behandelde daarna nog eeni ge punten waarover reeds eenigen strijd gevoerd was, welke strijd zich in de Kamer nog wel zou voort zetten. Ten eerste de bepaling dat er min stens 2 artsen en 2 apothekers aan een fonds moeten verbonden zijn, vervolgens ook de controle. Dit blijft echter steeds een zwak punt, sommige ziektegevallen immers openbaren zich door geen enkel zichtbaar verschijnsel, spreker haalde daar eenige voorbeelden van aan. Ten slotte prees spreker nog eens deze wet van Minister Talma. Er zal nog wel iets aan te verbeteren zijn, 't blijft immers altijd menschenwerk. Na een kort debat werd de vergade-» ring door den heer Tepe gesloten. Lijst van onbestelbare brieven en bricf'ta&rten van hier verzonden geduren de de le helft der maand Februari 1911* Brieven. B. Lagrouw, Amsterdam; P. ten Cate, Amsterdam; v. d. Wiel en Co., Amsterdam; P. v. Achen, Delte- haven; Mej. M. Schouten, 's-Hage; Mme C. Zadelaar, 'sHage; Mej. Boers, 's Hage; J. J. Kruijff, 'sHage; Castries Leiden; F. Vogler, Leiden; Inspecteui Root, Leiden; Zeeuwsche Courant, Goes J. Zuid, Ter Aar; Mej. H. Hoefnagels* Utrecht; G. Schuhbath, Oudenhoorn. EiielkaarJen, J j. gefle, Arastsfr

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2