Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 13 Februari. Ned. Natuurhistorische Vereeniging. Zaterdagavond hield deze vereeniging in de Kleine zaal der Stadsgehoorzaal een feestvergadering ter viering van haar (tienjarig bestaan. De voorzitter, de heer F. P. Muller heette alle afgevaardigden van het hoofd bestuur en de zusterverenigingen, le den en geïntroduceerden van harte wel kom. Grooter nog zou het genoegen voor hem geweest zijn indien hij ook B. en "W. onzer gemeente het welkom toe had kun nen roepen, echter hadden zij kennis gegeven hiertoe, tot hun leedwezen ver hinderd te zijn Echter kon de voorzitter hieraan toevoegen dat Mr. de Gijselaar als begunstiger tot de vereeniging wenschte toe te treden. In korte woorden schetste spr. daar na hoe een plaatselijke vereeniging, hoof- zakelijk uit leerlingen van Gymnasium en H. B. S. bestaande na de oprich ting der Ned. Natuurhistorische ver eeniging zich bij deze had aangesloten hoe langzamerhand ineer oudere leden tot de vereeniging toetraden, en hoe zij ondanks tijden van tegenspoed en zorg was gegroeid tot wat zij thans was. Spr. hoopte dat velen der aanwezige tot lid der vereeniging moge toe treden. Hierna kreeg de heer Heukels, voor zitter van het hoofdbestuur, het woord, om namens dvt bestuur, de feestvierende afdeeling geluk te wenschen. In Korte woorden herinnerde hij, hoeveel krach tig leven van deze afdecüng is uitgegaan, hoe ook zij heeft medegewerkt tot den bloei der vereeniging op wier werk thans een schitterende Kroon is gezet door de uit haar ontstane „Vereeniging tot be houd van natuurmomenten", door wier bemoeiingen de Leuvenumsche bossclien en het landgoed Hagenau ook in de toekomst voor natuurvrienden open zul len staan. Na dezen spreker kreeg de heer Jac. P. Thijsse het woord tot het houden van zijn lezing over „Vogelbescherming". Spr. zou thans geen pleidooi houden tegen de dames wier hoeden prijken niet andermans veeren. Heden avond wilde hij slechts wijzen op het nut der vogels; op het recht dat zij hebben op onze be scherming op hetgeen wij voor hen doen kunnen. Spr. begon met ons den zanglijster'te toonen, met zijn kunstig nest, reeds vroeg in het voorjaar eerst in de dennen, la- in de gewone struiken te vinden. Toen trokken ze aan ons oog voorbij, onze gevederde vrienden, fluiter en tjif-tjaf, grasmuscli en specht, meeuwen en sternt jes, ijsvogeltjes en strandpluvieren, rei gers en meesjes, dan sperwers en vlaam- sclie gaaien, die toch ook zoo'n slechten naam niet verdienen, want al vergrijpen zij zich wel eens aan een vogeltje, 't zijn toch uitsluitend de zwakkere dieren die hen ten prooi vallen, en die an ders wellicht toch spoedig in den strijd om het besiaan verongelukt zouden zijn. Verder liet spr. ons zien, hoe de jonge koekoek, reeds direct na zijn geboorte, zijn pleegbroers en-zusjes uit het nest wipt, en dan vol welbehagen het er zich makkelijk maakt. Maar dan juist is er voor vogelvrienden een mooie gelegen heid om prachtisch aan vogelbescher- te doen, door de jonge vogeltjes in nes ten van soortgenooten te brengen waar zij in liefde opgenomen en verzorgd worden. Na deze lezing, bracht de voorzitter onder algemeen applaus een woord van dank aan den heer Thijsse, daarbij de hoop uitsprekend dat de vereeniging hem nog dikwijls als spreker hier zou mogen zien optreden. Na sluiting der vergadering ver- eenigde het bestuur zich met de afgevaar digden aan een gezellig souper, terwijl de leden gisteren een bezoek brachten aan het museum van Natuurlijke Historie waar dr. Jentink hen rondleidde, en aan het Maneralogisch Museum waar zij, we gens ziekte van Prof. Martin, door een zijner assistenten begeleid werden. Prof. dr. W. Einthoven, die op 18 Februari a.s. den dag herdenkt waarop hij 25 jaren geleden het ambt aanvaardde, als hoogleeraar in de physiologie bij de faculteit der Leidsche Universiteit, heeft den wensch te kennen gegeven, dat op dien herinneringsdag hem geen openbare hulde zal worden gebracht. Op Dinsdag 14 Februari, den laatsten dag voor Kiesaangifte, zal de Centrale ifdeeling der gemeente-secretarie geopend tijn tot middernacht voor het inleveren ran kiezersbiljetten. Te dezer stede heeft zich een af deeling gevormd van den „Bond van be ambten van het Gevangenis, Rijkstucht en Opvoedingswezen". Het bestuur werd samengesteld uit de heeren A. Struijk, voorzitter, v. d. Wal, secretaris (beiden beambten bij het K. O. G.) en Wielenga, penningmeester (beambte bij de R. W. I.) ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw JR. K. Volksbond, Rapenburg 10. Soci ale cursus. Spreker Dr. C. Meuleman, overZiekteverzekering. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge- Bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis .met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. .81/2 uur Catechismus met lichtbeelden yoox alle Katholi.ekeaJjoven 16 iaar» toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Mi AALSMEER. In de vergadering van den gemeenteraad werd overeenkomstig het advies van de commissie voor de gemeentewerken afwijzend beschikt op het verzoek van den Legmeerpolder om bij te dragen in de kosten van onder houd van de kade langs de Westpias te Kudelstaart. Nadat een voorstel ver worpen is om den duur van het erf- paclitsrecht op de gronden in het uit breidingsplan te bepalen op 25 jaar, werden de volgende besprekingen over dit punt aangehouden tot de volgende vergadering. Medegedeeld wordt, dat met de wed. Buis inzake de schade vergoeding rietland een overeenkomst is getroffen waardoor deze zaak nu geheel ten einde is. Op het verzoek van de bewoners van wijk IV om wederaan stelling van een nachtwacht stellen B. en W. voor, voorloopig afwijzend te be schikken, omdat zij eerst een wilde af wachten, welk resulsaat surveillance aan den nieuw aangestelden veldwachter op levert. Na ampele bespreking wordt dit voorstel goedgekeurd. Een voorstel Ra- vestein 0111 den nachtwacht Zeihof f25 toelage per jaar toe te kennen, wordt met 6 te_gen 5 stemmen verworpen. Een oproeping za! worden gedaan voor de benoeming van een onderwijzer meti hoofdacte en acte Engelsch aan de school in wijk II. Over de veriiooging van den leeftijd grens voor toelating tot de openbare school van 5 tot 6 jaar, zullen B. en W. met de hoofden der scholen en de school commissie nader confereeren. Het salaris van den gemeente-ontvanger wordt be paald op f 550. De heeren J. van Dille wijn en A. G. Buis worden herkozen als lid van het armbestuur. HILLEGOM. De afdeeling Hillegom der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield Zaterdagavond in Hotel Sistermans een vergadering. Onder de ingekomen stukken kwam voor een aanvrage tot adhaesie-betuiging aan het voorstel Rijnsburg tot stichting van een fonds tot vernietiging van minder waardige bolgewassen. Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenomen en tot nadere orde ter zijde gelegd. Als candidaat voor Hoofdbestuurslid in de tusschentijdsche vacaturen, H. Veld- huijzen van Zanten stelt de afdeeling den heer R. Schoor te Hillegom. Vanwege de afdeeling zal voor de 122e Algemeene Vergadering, op voorstel van den Heer F. van Waveren, aan de orde worden gesteld een schrijven te richten tot de Regeering, uitdrukkende, dat zij bij eventueele herziening van in voerrechten de belangen van den export van bloembollen wel in het oog wil houden, als mede op voorstel van den heer E. Hansen, om het hoofdbestuur te mach tigen om op de wijze, die het doelmatigst voorkomt te trachten te verkrijgen een kleurenkaart met kleurbeschrijving in 4 talen, die hetzij kosteloos of tegen betaling verkrijgbaar komt voor alle leden der vereeniging. De heer J. van Waveren Pzn., deed rekening en verantwoording van zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat de inkomsten van 1910 bedroegen f 1488,745 en een saldo tevens van f7,64s geboekt kon worden. Bij de rondvraag vroeg de heer van Waveren naar den prijs van de afdeeling op de tentoonstelling van het vorige jaar toegewezen. De voorzitter antwoordt, dat de prijs uitreiking op de eerstvolgende algemeene vergadering zal plaats hebben. KATWIJK. De algemeene jaarverga dering der „Katwij'ksche Ziekenverple ging" zal gehouden worden op Dinsdag 21 Febr. a.s. te Katwijk aan Zee. LISSE. In café Geerlings vergaderde de Tuindersvereeniging „De Eendracht". De voorzitter, de heer G. Schilder, opende de vergadering en heette allen hartelijk welkom. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Hierna kwam het belang rijkste agendapunt aan de orde, nl. den verkoop doperwten in het seisoen 1911. De voorzitter verklaarde de doperwten te hebben verkocht, aan de firma's Wouterlood en Hoogestraaten te Leiden en wel aan ieder voor een gelijke hoe veelheid. Het verkochte kwamtum bedroeg 40.000 K.G. voor den prijs van 11 cent per K.G. franco fabriek. De voorzitter wees er op, dat dit een prijs was in jaren bekend. Spr. spoorde dan ook aan om de erwten zeer netjes en op tijd te plukken, want die veel looft, kan ook veel eischen. Hierna kwam de Coöpe ratieve inkoop van zakken aan de orde. De monsters van zakken waren aanwezig. Staande de vergadering werden er eenige honderden besteld. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter deze ver gadering onder dank voor de trouwe opkomst. NOORDWIJK. In onze gemeente cir culeert een lijst met hef doel handtee- keningen te verzamelen onder een' adres opgesteld door 5 notabelen, waarin op gekomen wordt tegen de verkeerde mee ningen, die tengevolge van de laatste zitting van het Kantongerecht te Lei den over de politie hebben pastgeVat. Dit adres, dat opgesteld is door den Zeereerw. heer Th. Sartar, pastoor en de heeren B. de Groot, W. Tappen beek, van Beelen en Bussink, luidt: Ondergeteekenden, allen inwoners der gemeente Noordwijk, getroffen door *t voor d£ nolitie dezer gemieente zeen onaangename verloop der zitting van het kantongerecht te Leiden, gehouden op Maandag 6 Februari LI., verklaren, dat naar hunne overtuiging de politie van Noordwijk in geenen deele verdient dat van haar gezegd worde, dat ze in den regel overmatigl"streng o'f tactloos optreedt. Integendeel meenen ondergeteedein den, dat de politie nog altijd veel en velerlei naar het oordeel van sommigen zelfs teveel met tact door de vingers ziet. Gelukkig echter maakt ze van meer ernstige gevallen ook ernstig welk, ten gevolge waarvan de toestand te Noord wijk, die vroeger bijna hopeloos was, in de laatste jaren belangrijk verbeterd is. Maar toch komen er op sommige tij den en bij enkele gelegenheden nog ge vallen voor, van dien ernstigen aard, dat de ondergeteekenden zich bezorgd gevoelen, wanneer zij bedenken, dat door de vorenbedoelde zitting van het kantongerecht gedaan, het gezag der politie finaal verloren zal gaan, zoo dat zij in de uitoefening harer functiën geheel belemmerd zal worden, en daar door zonder lust of kracht voor haren ar beid zal staan. De bandeloosheid zal'verergeren, de oude toestanden zullen terugkeeren. Dat moet en dat kan voorkomen worden door de politie dat vertrouwen te schen ken, dat zij volgens ondergeteekenden ten volle verdient De politie behoeft zich de waarschu wing van den ambtenaar van het O. M. te Leiden, om te zorgen, dat zij niet in opspraak kome, niet aan te trekken. Zij is niet in opspraak en zal dat, door gaande op de thans gevolgden weg, ze ker nimmer komen. Na nog de hoop te hebben uitgespro ken, dat onderzocht zal worden, wie die betrouwbare persoon te Noordwijk is, die den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Leiden de over tuiging heeft geschonken, dat over het optreden der politie (alhier) niet gun stig wordt geoordeeld en op welke gron den die persoon die inlichtingen meen de te mogen geven, eindigen /onderge teékenden met UEd.gtestr. beleefd te verzoeken aan deze hunne mededeelin- gen Uwe gewaardeerde aandacht te wil len schenken. Dit adres zal worden gezonden aan den ambtenaar van het O. M. en den Kantonrechter te Leiden, aan den offi cier van Justitie en den president der Arrond. Rechtbank te 's Gravenhage en aan Mr. Fokker te Leiden, die de poli tie zal verdedigen. Den eersten dag, Zaterdag waren al reeds een 50-tal handteekeningen ver kregen. Wij zijn er stellig van overtuigd, dat nog een groot aantal handteekeningen zal volgen. Ieder weldenkende ingeze tene toch zal willen medewerken, om te voorkomen, dat menschen, die een moeitevollen en zware taak te vervul len hebben slachtoffers van hun plicht worden. Velen zullen de politie in haar pogingen, om orde en rust in onze ge meente te handhaven, willen steunen. NOORDWIJKERHOUT. De Burge meester dezer gemeente, de heer J. P. J. H. Sweens, is dezer dagen vrij ernstig ongesteld geworden. Wij hopen tech- ter dat de ziekte niet van langen duur zai zijn en dat de burgemeester spoedig zijn taak zal kunnen hervatten. VOORSCHOTEN. De R. K. Jonge Garde kwam gisteravond in het Vereni gingslokaal bijeen ter invulling der for mulieren van de R. K. kiezers. Hierna kwam in behandeling een schrijven van de R. K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", als antwoord op een schrij ven van de Jonge Garde, om bij de vie ring van het eerste lustrum der Jongie Garde, haar medewerking te willen ver- leenen. St. Caecilia wenscht vooraf een eigen uitvoering te gevien en was dan niet ongenegen de Jonge Garde ter zijde te staan. Alhoewel enkele leden hiermede iac- coord gingen, kwam evenwel een voor stel ter tafel, om bij die gelegenheid de R. K. Harmonie St. Caecilia van Leid- schendam uit te noodigen, welk voorstel met overgroote meerderheid van stem men werd aangenomen. De datum van luisterijke viering van het eerste lustrum is vastgesteld op 23 April e.k. WARMOND. De St. Barbaravereeni- ging, onderafdeeling van den R. K. Volksbond Sassenheim-Warmond verga derde gisteren in „De Zon" alhier. De heer C. M. van Stein, voorzitter opent en leidt de vergadering. De notu len worden voorgelezen en goedgekeurd. Door den penningmeester wordt verslag der inkomsten en uitgaven uitgebracht. Het batig bedrag bedroeg f 15,07. Me degedeeld werd, dat bedankt hadden 5 leden en 2 nieuwe leden waren toege treden. De voorzitter stelde een regle- mentswijzignig voor, t.w. volgens het bestaande artikel konden ook niet-leden van den R. K. Volksbond, lid zijn van St. Barbara, de voorzitter stelde voor, jn het vervolg alleen Volksbonders in de St. Barbaravereeniging op te nemen. Na eenige gedachtenwisseling wordt die wijziging aangenomen. De bestuursverkiezing, nu aan de or de, had ten uitslag, dat het bestaande be stuur herkozen werd n.l. de heeren C* M. van Stein, C. Heemskerk Cz., J. Hei mans en C. van Vel zen. Met een dank woord sluit de voorzitter de ,vercade- ring. I. Kerknieuws. Naar wij vernemen, lijdt Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bisschop van Roermond, lichtelijk aan influenza, Z. D. H. moet het bed houden. Vrijdag is de ZeerEerw. Heer van Deyck, pastoor te Balgoy terwijl hij op ziekenbezoek was plotseling overleden. De overledene werd in 1852 geboren, in 1878 priester gewijd en sinds 1899 stond hij aan 't hoofd der parochies van Balgoy en Keent. Onderwijs. Een Jubileum. Zaterdag was het vijfig jaar geleden, dat de broeders der Congregatie van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen zich in het St. Vincenliusgesticht, in het Westeinde te 's-Gravenhage, vestigen' om zich niet het onderwijs aan de daar bestaande scho len te belasten. Later strekten zij hun werkzaamheden uit over de achtereenvol gens opgeriche R. K. scholen in Den Haag. Hierdoor is het aantal broeders, dat bij de vestiging zes bedroeg, tot over de vijftig uttgebreidzij worden bijge staan door ongeveer evenveel Ieeken-on- derwijzers. Vrijdagavond hebben de leerlingen der hoogere klassen, ongeveer 900 in getal, met drie muziekkorpsen, een serenade gebracht, die met hun algemeenen overste br. Bertoldus, van Maastricht,- en den overste in Den Haag, br. Willibrordus, voor den hoofdingang van het gesticht stonden geschaard. Na de feesteiijken ommegang voerde de president van een feestcomité, dat zich gevormd had om de broeders een huldeblijk aan te bieden, rector L. j. Ha- geraats, het woord om de leden der 011- derwijs-congregatie te huldigen voor de groote diensten, gedurende een halve eeuw aan het R. K. bijzonder onderwijs verleend. De serenade werd door de Zeereerw. dekens van 's-Grazenhage en Poeldijk, alsmede door vele geestelijken, Vincenti- anen, ouders en belangstellenden bijge woond. Sport. De voetbalclub der jongens van het R. O. G. alhier speelde gisteren tegen de Leidsche club „Sportman". Bij de rust was de stand 40 in 't vooideel van eerstgenoemde club, maar inmiddels was 't veld volgens den scheidsrechter te drassig geworden om voort te spelen. Land- en Tuinbouw. Landbouwtentoonstelling in 1913. B. en W. van 's Gravenhage stellen den gemeenteraad voor' ten behoeve van de landbouwtentoonstelling in 1913, uit gaande van de Koninkl. Nederl. Land- bouwvereeniging, als tentoonstellings terrein beschikbaar te stellen een terrein, omsloten door het kanaal, den Nieuwen Duinweg, de nieuwe Parklaan en den Wagenaarweg. Voor het in orde brengen van dit terrein is f 126.000 voor wegen aanleg en rioleering noodig, een som, die de gemeente ook afgescheiden van de tentoonstelling zou hebben uit te geven. Een bedrag van f 14,700 is noodig voor wijziging van leelland in weiland en het maken van terreinafsluitingen, uitsluitend benoodigd voor de tentoonstelling. Rekent men hierbij, dat de gemeente f 3375, meenen B. en W., dat geen aan leiding bestaat een subsidie ad f 15.000 te verleenen, zooals ook door de koninkl. ver. gevraagd. Besmettelijke veeziekten. In de maand Januari kwamen de vol gende gevallen van besmettelijke veeziek ten in Nederland voor: mond- en klauw zeer bij de herkauwende dieren en de varkens 0schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen 118rotkreupel bij schapen 9vlekziekte bij varkens 15 en miltvuur onder alle vee 74. Hiervan kwamen o.a. in Zuid-Holland voorte T e r A a r 1 geval van schurft bij eenhoevige dieren en de schapen en te Waddingsveen 7 gevallen van miltvuur, Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. De zaakDe Haas. Voor heden stond slechts op de rol de zaak van het O. M- tegen Abraham Jo hannes de Haas, meer bekend onder den naam „Prof. de Haas" wonende aan den llaagweg onder de gemeente Zoeter- woude, wiens volgens dagvaarding was ten laste gelegd dat hij, hoewel hij niet is toegelaten tot de uitoefening van het beroep van geneeskundige, waartoe de wet van 1 Juni 1865, Staatsblad No. 60 eene toelating vordert, zonder noodzaak in zijne woning dat beroep heeft uit geoefend, hetgeen blijkt uit de volgende feiten. In den loop van Maart 1910 heeft hij aan Maria Heidelberg, huisvrouw van P. L. v. Ooyen ,te 's Gravenhage, die hem kwam raadplegen, gezegd dat zij leed aian de ingewanden en haar druppels meege geven. Op of Omstreeks 6 October 1910 heeft hij aan Jacob Stigter, te de Lier, voor een beenkwaal een smeersel gegeven. Aan Johanna v. d. Hoef, vrouw van Schaick voor maagziekte kruiden gegeven Aan Geurtje de Vries te Zaandam, ge- zegd dat zij leed.a&n ^steenen jn ,de en ten gevolge of door een operatie on gesteld was, en haar hiervoor pillen en druppels meegegeven. Aan Petronella Rehl, huisvrouw W. v. Oorschot, te 's Gravenhage, wijl zj* last had van zenuwen en hoofdpijn, een fleschje druppels gegeven. Aan C. J. C. Pijpers, te 's Graven hage die naar zijn zeggen leed aan een darmscheuring een zalf of smeersel ver strekt. Aan Jansje Veen, huisvrouw van Gey- sel tc Amsterdam, die met een aan toe vallen lijdend kind bij hen kwam, pillen gegeven, Op of omstreeks 7 October heeft hij: aan Jan Dirk Harting te Alphen die hoestte een smeerseltje gegeven om aan te wende nop de schouderbladen. aan Gerrardus Overdeest, te Zoeter- woude voor pijn in de lendenen en rug een pleister gegeven en hem gezegd: het zit je in de beenen en het merg. aan Grietje van Egmond, vrouw van P. Brussee te Rijnsburg, voor pijn in de maag en rug, een doos pillen verstrekt. Aan Adrianus Vierkant te Schoten, een pleister op de beeiien gelegd en ge zegd dat hij „aan het water leed." Even eens heeft hij hem kruiden voor een af treksel gegeven. Aan Wilhelmina Margaretha Boer te Boskoop voor zenuwziekte pillen meege geven. Op of omstreeks 19 December 1910 heeft hij aan Willem Hemmelcan te's Gra venhage pillen voor zenuwlijden gegeven en beweerd dat hij geen maagpijnen had, zooals de dokter gezegd had. Op of omstreeks 2 Januari 1911 heeft hij aan Arie Groen te 's Gravenhage voor gewrichtsiheumaiiek en 'hartkloppingen 2 doosjes pillen gegeven. Op of omstreeks 6 Januari 1911 heeft hij aan Dingeman Tromp te 's Gravenha ge als geneesmiddel voor toevallen pillen gegeven. aan Petronella Hoogendam te Zeg waard had hij voor nierziekte pillen ge geven. aan Wilhelmina van de Poel te Zoeter- woude wegens zware neusbloedingen en nierziekte zalf verstrekt. aan Marie van Hemert, vrouw van J. Boumap te Piet Gijzenbrug voor nier ziekte druppels gegeven. aan Fokje Aarsen, vrouw van R. de Jong te Heemstede voor nierziekte pil len en druppels- gegeven. Verschillende patiënten hadden hier voor betaald, welk geld hij aangenomen, althans niet geweigerd heeft. Als getuige deskundige was gedag vaard dr. den Houten inspecteur der volksgezondheid. Er was enorm veel belangstelling van het publiek, waaronder o.m. werden op gemerkt prof. Jelgersma en andere dok toren, leden van de balie enz. Bekl. die bij het begin der zitting niet verschenen was kwam even later binnen- strompelen, waarna nogmaals een begin met de behandeling der zaak gemaakt werd. De lijvige dagvaarding werd hem door den ambtenaar voorgelezen, waarna hem door den kantonrechter werd ge vraagd of hij toegelaten was tot de uit oefening der geneeskunde, waarop hij antwoordde toegelaten te zijn om allen die zijn hulp vroegen, hulp te verschaffen Een diploma bezit hij niet. Als eerste getuige werd gehoord Maria Heidelberg, huisvrouw v. Ooyen. Zij ver klaarde op 24 Maart bij beklaagde te zijn geweest. Beklaagde had haar niets gevraagd slechts gezegd dat ze er „on gelukkig uitzag". Op haar zeggen dat zij geen eten kon verdragen, had hij ge antwoord dat zij alles mocht eten. „En dat is me goed bekomen". „Daarover hebben we het straks" zei de kantonrechter. Beklaagde had haar kruiden en drup pels gegeven en gezegd hoe zij die ge bruiken moest. Zij had geld neergelegd „omdat je bij een dokter ook betalen moet." Beklaagde verklaarde de kruiden gege- geven te hebben met het doel getuige van haar kwaal te genezen. Er is geld neergelegd, hij heeft het niet' aangenomen. „Nu ligt het geld er niet meer; hoe moest hij er anders komen, daar hij f9000 per jaar noodig heeft !"- Jacob Stigter verklaarde in October van het vorige jaar bij de Haas te zijn ge weest omdat hij pijn in zijn been hadj zoodat hij haast niet gaan kon. Hij bad zijn been niet ontbloot. De Haas had hem daarvoor kruiden gegeven en een fleschje smeersel. Kantonrechter vraagt nog aan de beide getuigen of ze zoo ernstig ziek waren, dat ze niet een ande ren dokter hadden kunnen raadplegen voor ze bij de Haas kwamen, waarop ze ontkennend antwoordden. Johanna van der Hoef, vrouw van Schaick, was bij de Haas geweest, die haar vroeg wat haar scheelde. Op bet antwoord dat zij „aan de maag;' leed, had hij haar een pakje kruiden en een doos je pillen gegeven, waarvan hij het ge bruik had voorgeschreven. Beklaagde verklaart op een vraag van den kantonrechter, dat hij die pillen zelf vervaardigt. Geurtje de Vries verklaart in October 1910 bij de Haas te zijn geweest omdat zij onwel was. De Haas had haar aan keken en gezegd dat zij geopereerd was en dat had niet moeten gebeuren, ver der leed zij aan steen. Allerlei soorten steen, galsteen, niersteen, leversteen en hierdoor kon zij niet eten. Het bleef opj de maag Wggen door de steen. J Zij had kruiden gekregen om |e

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2