Uit Stad en Omgeving. gen overlading, en is er naar gestreeld., net program een éénheid te doen vor men. De te behandelen onderwerpen zijn els volgt verdeeld over 2 serieën: le se rie: de Staat en het Alcoholisme. A. Overzicht van wetten en stelsels, plaat selijke keuze. B. Koloniën, theorie, prak- Itijk, ervaringen. C. Dwangverpleging, l/oorwaardelijke veroordeeling. D. Hoe (wint men regeering en volksvertegen woordiging. 2e serie: de Maatschappij en het Al coholisme. A. Organisatie, stad en platte land, religieus of niet. B. Indirecte drank bestrijding: woningen, tuinsteden, huis vlijt, toynbeewerk. C. Bemoeiingen met a'coholisten, in de gewone samenleving (nuisbezoek, patronaten, consulatie-bu- •reaux) en daarbuiten (asylen). D. Me dische onderwerpen. Dagelijks zal van elke serie één on derwerp behandeld worden. In de ope ningszitting zal een overzicht van den vooruitgang der beweging sedert het vo rige Congres gegeven worden. KORTE KRONIEK. Te Baarn is opgericht eenè bouw- vereeniging Koningin Emma" om in het beiang van de volkshuisvesting arbeiders woningen te bouwen met voorschot van het Rijk. Te 'sGravenhage is in den ouder dom van 70 jaar overleden de oud-inspec teur-generaal van den Rijkswaterstaat, de heer C. E. M. H. Schnebbelie. In 1878 -*w -='-'mt hr'l-it 111 ft Vjet onder- wcr.e.i oer Maasmond, en hij ontving daarvoor in 1904 vjuj <l£ Ko ningin het commandeurskruis in die or de van den Ned- Leeuw. De begrafenis zal Zaterdag a>.s. op het R. K. Kerkhof plaats hebben. ir aanleiding van het bericht van „Arnh. Ct.", dat de heer E. C. baron Sweerrs de Landas Wyborgh, burgemeester van Den Haag, als zooda nig zal aftreden en het voorzitterschap van de Eerste Kamer aanvaarden, wendde h. zich tot den heer Sweerts. Dcz». ..uemde het van allen grond ontbloot en was zeer verbaasd het te vernemen. LEIDEN, 10 Februari. Nederl. R. K. Volksbond. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond eene s.echts matig bezochte huishoudelijke vergade ring. Le voorzitter, de heer W. de la Ri viere, opende de vergadering met gebed en mocht met genoegen constateercn, dat hij zijn nieuwjaarsuenschen voor den Bond reeds deze maand in vervulling zag gaan. Opgericht werd immers een debatingclub, welke, naar spr. hoopt, mannen van ken lis en wetenschap in on zen bond zullen kweeken. Verschillen de fabrleksarbe.esiers zijn tot den Bond toegetreden en het zal met lang meer du ren, of een gilde fabrieksarbeidsters zal tot stand komen. Moge ook in de volgen de maanden een kracniige actie voor den Bond worden gevoerd. Spr. herinnert er voorts aan, dat de ge meenteraad in zijn laatste zitting de be handeling ten einde bracht v.n het pread vies van B. en W. op het adres van den R. K. Volksbond. Met overgroote meer derheid werd aan de verlangens van en- zen bond voldaan. Spr. brengt gaarne hulde aan alle raadsleden, die het aures steunden, inzonderheid aan den heer Aal- berse, en het bondslid, den heer van Tol, voor het gesprokene te diïer zake. Spr. meent, als een bewijs van goede sa menwerking, tusschen bestuur en leden, niet onvermeld te mogen laten, dat een der bondsleden, de heer Aleven, het ini tiatief voor dit adres nam en ook hem komt dus een deel van het succes toe, te meer daar hij het bestuur meerdere malen in dezen krachtig hielp. (Applaus) Spr. hoopt, dat dit voorbeeld navolging vinde en aldus de leden meewerken tot bloei van den bond. Nadat de secretar.s, <je heer G. Hl Lan- gezaal, de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, en deze onveranderd waren goedgekeurd, installeerde de voor zitter, met een kernachtige toespraak, eenige nieuwe leden, van wie spr. ver wachtte, dat zij met vollen ernst zouden streven goede Volksbonders te zijn en zouden meehelpen de vakbeweging tot ontwikkeling te brengen. Verschillende nieuwe leden werd/en voorgesteld. In de volgende verplichte vergadering komt aan de orde verkiezing van centrale raadsleden; drie der aftredenden stellen zich herkiesbaar. De heer de 1a Rivière meent om verschillende redenen te moe ten bedanken, en zijn in diens plaats voor het bestuur gecancideerd de heeren Nij- huis en Langezaal. Het bestuur deelde vervolgens medfc na gehouden conferenties met den Z. Eerw. heer Deken der stad, besloten te hebben, voortaan slechts eenmaal p er maand een openbare vermakelijkheid op Zondagavond in het Bondisgebouw toe te staan. In geen geval zal de groote zaal voor andere vcreenigingen des Zon dagsavonds beschikbaar worden gesteld voor uitvoeringen. f Half Maart zal een gecombineerde be stuursvergadering van de vakorganisaties worden gehouden inzake het verplichte lidmaatschap. Bij de rondvraag kwam ter sprake een bord voor de vergaderingen, de ventilatie van de leeszaal en andere ,za(ken van hujs- ho.ud el ijk e,n paid* Daarna werd de vergadering met ge bed gesloten. Gezondheidscommissie Katwijk. In het gemeentehuis te Oegstgeest ver gaderde gisteravond de gezondheids commissie voor groep XI, bestaande uit de gemeenten Noordwijkerhout, Noord- wijk, Hillegom, Lisse, Oegstgeest, Rijns burg, Katwijk, Valkenburg, Voorschoten, Wassenaar, ter vaststelling van het jaar verslag. De vergadering werd bij uitlan- digheid van den heer C. J. L. v. d. Meer voorgezeten door den heer H. G. v. Sil- levoldt, die na opening, op de gebruike lijke wijze, het woord gaf aan den se cretaris den heer J. Hueting ter voor lezing van het jaarverslag. Hierin werd zeer helder, hoewel beknopt, uiteenge zet wat de commissie in het aïgeloo- pen jaar had gedaan tot verbetering van den toestand in de verschillende gemeen ten waarbij naast vele teleurstellingen toch menig succes te boeken viel. Verschillende malen was het advies der commissie gevraagd, zoo in zake de uitbreidingsplannen le Lisse, hetwelk eenigszins gew eizigd en te Oegstgeest dat goedgekeurd werd. Nog werd medegedeeld dat in Katwijk een verordening op de keuringsdienst van levensmiddelen was tot stand geko men, dat in Voorschoten zoo juist de wa terleiding was geopend: Een jammerklacht werd geuit over de drin1 erzorging te Noordwijk. 'v ir opmerkiniren van Dr. Van rscö V,... -V. ualoft IC t^ijnsOurg in Yiet als gebruikelijk is, was gekend en over de watervoorziening te Noordwijk!* welks gemeentebestuur bij het verwer pen der waterleidingplannen had ge zegd f voor te zullen zorgen, iets waarin ummissie niet veel vertrou wen had (een en ander werd nog in,' het verslag aangeteekend) werd het ver slag goedgekeurd. Na het in druk verschijnen komen wij er nader op terug. De penningmeester van „School kindervoeding" deelt mede, dat bij hem is ingekomen van de L O. V. „Offen bach" een bedrag van f 107.08, zijnde het batig saldo van de liefdadigheidsuitvoe- ring op 28 December j.l., ten voordeele van het arme schoolkind gegeven. De Leidsche tooneelvereeniging „Jacob Cats", die reeds meerdere malen met groot succes operettes uitvoerde, kondigt thans tegen 19 Februari a.s. in den Schouwburg een opvoering aan van de operette „Een dag Khalif". Ruim 100 personen zullen hieraan hun medewer king verleenen. Koor en orkest is van Otto Ludwig Wernicke en onder leiding van den heer C. B. Duyster. Heden herdenkt de sergeant-tam boer B. Hollebeek, van het 4e reg. inf. alhier, den dag waarop hij 12 jaren ge leden in uiilita.ren dienst trad- Voor het front van den troep werd hem i:n de Morschpoortkazerne de bronzen medaille uitgereikt Bij Kon. Besl. is aan den sergeant le klasse M. M. A. Bakker van het 4e regiment infanterie alhier, voortdurend pensioen toegekend, met gelijktijdige overgang bij het reservepersoneel der Landmacht. Het 2e reg. veld-artiDerie alhier, is aangewezen om van 14 tot 25 Augustus a.s. deel te nemen aan schietoefeningen in de Legerplaats bij Oldebroek. AALSMEER. Het inschrijvingsregister dezer gemeente voor de lichting 1912' is voorloopig gesloten met een geial van 52 ingeschrevenen. HILLEGOM. Voor de afdeeiing van het Hollandsch Bloembollenkweekersgenoot- schap alhier sprak gisteravond de heer J. Braun van Noordwijk over Kunstmest en haar gebruik. De voorzitter, de heer J. H. M. Balvers leidde den spreker bij de niet druk bezochte vergadering in. Hij wees op het groote gebruik van kunstmest in andere provincies, waar oogenschijnlijk improductieve gronden tot welige landouwen zijn omgeschapen. Waar vooral de vraag der bemesting de productiviteit in de bloembollenteelt sterk beheerscht is, het gebruik van kunstmest voor ons vak een niet onbelang rijke kwestie. De heer Braun sloot hierbij aan en hield op zeer onderhoudende wijze een zaakrijke bespreking over zijn onderwerp. Wij kunnen voor zijn rede verwijzen naar de verslagen dezer voordracht door spr. elders o.a. te Voorhout, Sassenheim, Heemstede enz. reeds gehouden. Van de gelegenheid om vragen te stel len werd druk gebruik gemaakt. De voor zitter sloot onder dankzegging aan spre ker en debaters dezen leerrijken avond. De Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding van Turberculose houdt Don derdag 16 Februari te 8 uur in de zaal van hotel Sistermans haar jaarvergade ring, waarop o.m. het jaarverslag zal worden uitgebracht en verantwoording van het finantiëel beheer zal worden af gelegd. Voorts heeft een bestuursverkie zing plaats, wegens aftreding van alle bestuursleden. NOORDWIJK. Onder voorzitterschap van den heer Th. van Dam vergaderden in café „Levenslust" de aandeelhouders van de coöperatieve i brood bakkerij. Na ampele bespreking werden de statuten vastgesteld en de coöperatie gedoopt Noordwijksche coöperatieve broodbakke rij en verbruiks vereeniging „De Vei bete ring". De heeren W. A. Benschop, H. B. Haanappel, J. van Konijnenburg, Gz., A. van Konijnenburg en Alt van Schie werden tot commissarissen van toezicht benoemd. NIEUWVEEN. Het aantal ingeschre venen voor de Nationale Militie voor de lichting 1912 bedraagt volgens het in schrijvingsregister dezer gemeente 12. ROELOFARENDSVEEN. Dinsdag en Woensdagavond1 gaf de Si Rancratius vereeniging, ter gelegenheid van het jaarfeest hare 5de uitvoering voor leden, eereleden en genoodigden. Beide avon den was de zaal, welke ruim 400 zitplaat sen biedt, propvol. Behalve den Z.E, Heer Pastoor en beide kapelaans der parochie werd de uitvoering bijgewoond door den Z.Eerw. Pastoor van Strae- len uit Oud-Ad e en Pastoor Kuijper uit Leimuiden, met eenige eerw. heeren kapelaans uit omliggende plaatsen. Opgevoerd werd „De MaiteLdood van den Gelukkigen Joannes Gabriël Per- boyre", historisch drama in drie bedrij ven en een naspel. Gezegd moet worden dat het avonden waren vol kuusigenot Daar was succesvolle uitbeelding van een tooneelstuk, waarvan de moeilijkheden jn verschillende passages niet te licht ge teld kunnen worden. Reuzen lauweren waren het dan ook die de vereeniging beide avonden oogstte, waartoe de hee ren koorzangers, versterkt met eenige sopranen ook niet weinig bijdragen De reerie. in handen van den Z.Eerw. heer kapelaan de Meu.der, bleek aan hem wel toevertrouwd. Aan het einde van het stuk werden de acteurs op gees tige wijze toegesproken door den Z.E. heer Pastoor van Leimuiden. "Wij wenschen de vereeniging de vol gende week bij de uitvoering voor het publiek, evenvolle zalen, en niet minder succes. ROELOFARENDSVEEN. Met de werk zaamheden van de aan te leggen spoor weg OudeweteringLeiden, is men hier ook al goed begonnen. t Werk schiet vlug op. De loswal is reeds zoo goed als gereed, terwijl het heiwerk van de brug ook goed vordert. VOORSCHOTEN. Gistermiddag werd alhier in tegenwoordigheid van den waarnemenden commissaris der Konin gin in Zuid-Holland, mr. H. A. Van der Velde, den hoofdinspecteur en den inspecteur der volksgezondheid, dr. W. P. Ruysch en jhr. G. De Graefr, de le den der gezondheidscommissie en van den Gemeenteraad en yerdere belang stellenden de gemeentelijke waterleiding feestelijk geopend. De burgemeester, de heer E. Vermède, gaf een overzicht van de totstandko ming dezer waterleiding. De dorpsbewoners verkeerden jaren geleden in den waan, dat het drikvvater uitstekend was vooral gold dit voor de dorpspomp en de pomp bij de school. Spr. liet uit deze pompen in 1893 wa ter chemisch en bacteriologisch onder zoeken en toen luidde het testimonium radicaal ongeschikt voor drinkwater. Niet alleen de gemeentenaren, maar ook de gemeenteraad schudden ongeloo- vig het hoofd. Een tweede onderzoek door een ander deskundige leverde ech ter hetzelfde resultaat op. Toen was de diagnose voor goed gesteld en men kon zoeken naar een geneesmiddel. Er wer den pogingen aangewend om aansluiting bij de Leidsche Duinwatermaatschappij en bij de Maatschappij te Voorburg doch deze mislukten. De gemoederen waren echter veront rust en er kwam een adres van 147 inge zetenen, die vroegen óm beter licht en beter drinkwater. De gaskwestie werd in 1906 opgelost door aansluiting aan Leiden en voor wa tervoorziening voerde een gelukkig ge sternte het gemeentebestuur tot d-en heer Schotel, die een plan ontwierp, dat de algemeene goedkeuring van den Raad mocht verwerven. Spr. had in den Raad het voorstel verdedigd, door te wijzen op het groote belang, dat, ook het platte land bij goed drinkwater heeft, terwijl ook bij het blusschen van brand de wa terleiding belangrijke diensten kan be wijzen. Voorschoten is gunstig gelegen tus schen twee groote steden en wanneer hier goed licht en goed' drinkwater zou kunnen verkrijgen, zou dit wellicht me nigeen, die het drukke stadsleven ziet te ontvluchten, of ook wel om de hooge belastingen de stad uitgaan wilde, no pen zich te Voorschoten metterwoon te vestigen. Dank zij den heer Schotel heeft de gemeent eeen waterleiding, die maar ruim f 50.000 kost en ook in de verre toekomst de gemeente van voldoend drinkwater van uitnemende kwaliteit zal kunnen voorzien. Spr. wees er voorts op, dat Voorscho ten nu de kleinste gemeente van ons land is, die een eigen drinwaterleiding heeft. Spr, zal niet veel 'mededeelen vlan de financieele resultaten, maar wil er alleen dit van zeggen, dat, wanneer de helft der bevolking zich aansluit, er voor de gemeente reeds eenige winst zal overschieten. Doch dit is voor spr. niet de hoofd1- zaak. Verbetering der volksgezondheid! is het hoofddoel geweest, en spr. is er van overtuigd, dat de inrichting, die hij thans voor geopend verklaart, rijke vrudi te i voor de gemeente zal opleveren voor het heden en voor de toekomst van Voor schoten. Nadat de eer e wijn was tontlgediendk deelde de lieer Schotel eenige techni sche bijzonderheden mede, waaruit bleek dat met het tot stand komen dezer klei ne waterleiding een puzzle is opgelost die van grooten invloed kan zijn voor het platteland. De kosterrider inrichting zijn klein en toch zal zij voor lange jaren voldoende wezen. Mr. v. d. Velde en Dr. Ruijsdh pre zen zeer het initiatief van het gemeen tebestuur van Voorschoten dat hierin vele kleine gemeenten tot een voorbee d kan zijn en hoopte, dat dit voorbeeld navolging zal vinden. Daarna werden de diverse werken be zichtigd en een der brandkrancn be proefd. Kerknieuws. Z. D. H. Mgr. de Bisschop van Roer mond heeft benoemd tot pastoor te Well den welecrw. heer H. J. F. Gudiden, tot pastoor te Griendtsveen den weleerw. heer H. W. Bosch en tot rector te As- selt den weleerw. heer P. J. H. Con- ra edts. Mutatiën in de West. Aan den WelEerw. heer F. A. E. van de Pavert, R. K. Priester op Curasao, is op grond van tienjarigen onafgebroken dienst in de kolonie, een jaar verlof naar Nederland verleend. Aan den Weleerw heerR. J. C. Wahlen, Directeur van het Leprozen- en Krank zinnigengesticht op Curagao, is. ten einde zich naar Nederland te begeven, ccn jaar verlof verleend en de WelEerw. heer P. Euwens, R. K. priester op Bonaire, ge durende de afwezigheid van den heer Wahlen belast met diens functiën. Aanbestedingen. WADDINGSVEEN. Door B. en W. is aanbesteed het aanbesteden van een nieuw raadhuis. Hoogste inschrijver H. Sekeris, te Waddingsveen voor f 14.499 en laagste inschrijver G. den Hoed te Waddingsveen f 10.600. 395e Staatsloterij. VIJFDE KLASSE. 17e LIJST. Trekking van Vrijdag 10 Februari. Hooge Prijzen. f 3000: 13383. f 400 5195. f 200 6823. Prijzen van I TO 714 4043 6481 7605 8981 15247 16275 18014 3102 5207 6512 7972 9214 15701 16393 18451 3528 5440 6700 8647 11134 16274 16461 18720 3641 5892 7191 8939 12985 BIETEN. 324 3288 6346 9210 10613 13119 168Ó2 19353 879 3443 6572 9572 11265 14060 17145 19405 1061 3584 7128 9643 11354 14348 17236 19763 1331 3788 7174 10055 11941 14360 17327 19805 1441 3794 7263 10145 12193 14740 17957 20196 1469 4547 7857 10417 12580 15011 18074 20697 2131 5732 8541 10589 13019 15626 18408 20820 2933 5829 8937 10605 13078 16403 19246 20845 3077 6024 9165 Gemeenteraad van Alfen. Voorzitter: de heer C. W. C. Th. Vis ser, burgemeester. Afwezig de heer Dros, met kennisge ving. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen is eene mededeeling van Ged. Staten, houdende goedkeuring der regeling voor het gemeenschappelijk be heer der Gasfabriek. Door den heer Gerwich wordt ver zocht <e en gedeelte tuin ter grootte van 75 M2 aan de Gemeente in eigendom te mogen overdoen, welk gedeelte zal worden bestraat en van een ijzeren af sluithek op steen en voet zal worden voorzien. Adressant stelt de voorwaarde, dat er nimmer op gaande getimmerten, of dergelijke, op het terrein worden opge trokken. Voor een en ander zal adres sant f 200 storten. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, omdat de spoorlaan aan merkelijk zal worden verfraaid. Het voorstel wordt geamendeerd door den Heer Spreij, om adressant het onder houd van het ijzeren hek op te dragen, aangenomen met 8 tegen 2 stemmen, die van de Heeren Bes en Herngreen. Het voorstel van B. en W. om de nieuw aangekochte asch verzamelplaats te beschoeien er voorloopig een schut- tung te plaatsen, een schuit te huren tot vervoer van vuilnis en tot aanbesteding van de afbraak der oude aschschuur en woning van J. Capel, werd met alg. stemmen aangenomen, met uitzondering wat betreft het plaatsen van een hou ten schutting, waarvoor de Heer Vlas man een ijzeren hek in de plaats wilde hebben. Hierover staakten met 5 tegen 5 de stemmen zoodat in de volgende vergadering herstemming noodig is. Aan de orde is vervolgens: vaststel ling van het raadsbesluit tot vestiging van een bouwverbod op grond voor den aanleg van straat of plein bestemd, be grepen in het plan tot stelselmatige be bouwing. De Secretaris leest de ingekomen be zwaren voor van de Heeren J. Voets, alhier, D. Munnik, Rotterdam en H. J. de Jong Schouwenberg, Amsterdam, die zijn opgeroepen om met het Dage- lijksdi Bestuur en den Inspecteur der Volksgezondheid de zaak te bespreken, welke besprekingen tot een goed resul taat hebben geleid, maar waarover de Voorzitter den raad de beslissing over liet. Zonder fooo{d.stemfiring vv,ojdt cpn- form het voorstel van B. e» W. beslob ten. Herstemming over het voorstel-Drefil om het rapport betreffende de opriefc- ting van een openbaar slachthuis aan d« Commissie ad hoe te renvoyeeren tel fine van inlichtingen in verband met df daartegen geopperde bedenkingen. Dit voorstel wordt thans aangenomeó met 8 tegen 2 st. Alsnu stellen B. eW W. voor, niet in te gaan tot oprichting van een openbaar slachthuis, welk pust met 6 tegen 4 stemmen werd aangeno men. j Missive van Ged. Staten over het be rijden van het Goudsche Rijpad met mo torrijtuigen met voorstel van B. en W* en in verband hiermede een adres der Pomologische vereenignig te Boskoop om het verbod, het Goudsche Rijpad t€ berijden met motorrijtuigen, op te hef fen ,of het Rijpad althans tijdens «ff tentoonstelling in April voor auto's open te stellen. B. en W. stellen voor, daar tegen af- geheele opheffing bezwaar bestaat wa gens de geringe breedte van den wegy gedurende de .maand April ontheffing te verleenen, hetgeen met alg. stemmen' wordt goedgekeurd. Tot onderwijzer wordt benoemd de heer Andringa, te Wageningen. Bij de rondvraag informeert de Heec Spreij, of de raadsleden bij een proef les Van een onderwijzer tegenwoordig kunnen zijn. Deze vef;" ïwug.i voorzitter zeer; vroeger altijd kennis gegeven wanneer proefles werd gehouden, maar wegens de weini ge belangstelling geraakte de2e gewoon te in het ongereeae Spr. zai voortaan (te raadsleden van event, proeflessen op de hoogte houden. Niets meer aan de orde zijde, wordt de vergadering gesloten. "^TATËrLGENËRAAL. EERSTE KAMER. Zitting van D-jndtrdag 9 Febr. (V-erv.) De Minister van Marine, den spr. beantwoordende verdedigde zijn ba- leid ten opzichte van de bestemming der schepen voor den Indisch en dienst en ten aanzien van den aanbouw der vior pantserschepen voor de kustdivisie. Ver der verdedigde hij den aanbouw van pantserbooten. De Minister ontken le dut hij dien' aanbouw noodig acht alleen om 'de werven aan den gang te houden. Wel houdt hij bij zijn 'algemeen plan van aanbouw rekening met de marinewerven, maar hij volgt geenszins het stelsel van schepen aanvragen uitsluitend 'in het be lang der werven. Verder zette de Minister uiteen dart hij pantsermateriaal voor de handhaving dei neutraliteit op de Wcsterschelde niet noo dig achtte. De geestelijke verzorging van het per soneel, daarna breedvoerig besprekende, meende Minister Went hokt, dat het heden gevoerde debat geen nieuwe ge zichtspunten geopend heeft. Een uitvoe rig overzicht gevende van de geschiede nis der verzorging liet hij uitkomen, dat deze gelegenheid eigenlijk niet bepaalde lijk door hem, Minister, is opgezet, maar reeds dateert uit de jaren 1904 en 1905. De Minister erkende, dat de proef, zoo als dS-e tot dusver genomen is minder doeltreffend is, gelijk hij dat ook reeds m de Tweede Kamer heeft erkend en daar om zal een nieuwe proef moeten worden genomen door wijziging der instructies van de commandanten, waardoor de werk zaamheden van den predikant vrucht baarder en strubbelingen voorkomen kua nen worden. Met een. kort woord verdedigde de de Minister daarna nog op de bekende gronden zijn optreden tegen den vice-Ad miraal v. d. Bosch. Minister .Heemskerk behandelde hierna de politieke vraag, of militaire ministers zitting kunnen nemen in een kabinet, zonder dat speciaal op hun rich ting wordt gelet. De Minister betoogde in dat verband, dot de Minister betoog de in dat verband, dat de Minister vaa Marine 'in geen enkel opzicht van over tuiging veranderd is af doarvan blijk heeft gegeven, en zijn ambtgenooten kennen hem dan ook als zoodanig. Minister Wentholt is nooit bij een po litieke partij aangesloten geweest. In welk kabinet minister Wentholt beter op zijn plaats ware geweest, in een lib era si of in het tegenwoordig, is niet te be spreken zonder kabinetsgeheimen ie ont hullen, maar de mogelijkheid is niet uit gesloten dat daarbij zou kunnen blijken dat hij in het vorig kabinet in 't geheel niet thuis behoorde. Minister Wentholt zou vrijz.-liberaal of nationaal-historisch kunnen zijn, maar in elk geval, en hierop komt het aan, is de door hem geno men maatregel in zake de geestelijke ver zorging geen zoo clericale maatregel, dat hij daardoor in strijd zou komen te han delen met zijne vroegere overtuiging. Minister Wentholt toch heeft niets an ders gedaan dan een proef nemen met oplossing eener aangelegenheid, die ge faald heeft door niet genoegzame mod©- werking van kerkelijke zijde. Ook minister Heemskerk, besprekerf de de geestelijke verzorging van hel personeel, deed uitkomen dat deze ge>- heele moeilijke zaak een proef is, maar betwijfelde of zij aanleiding mag zijrf voor een deel van de Kamer om zijn vertrouwen in een miaister op te zeggen. Vooral omdat ook naar ministers overtuiging, de zaak vrees©- lijk ppgebl.azen i§. Het inpakt ia Addeg

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2