2e Jaarganjr. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. No. 409. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. In Duitschland heeft voor de tweede maal vergadert de commissie door den Rijksdag benoemd ter voorbereiding van de behandeling van het ontwerp op de Scheepvaartrechten. Het materiaal, dat de commissie aan de regeering vroeg, is in den vorm van memories ingezonden. De commissie be sloot in de volgende bijeenkomst te be raadslagen over art. 1 van de wet, waar in het heffen van scheepvaartrechten vast gesteld wordt Door de groepen der linkerzijde werd nog de vraag gesteld, of de regeering meent, dat de verdragen met Neder land en Oostenrijk op anderen grond slag kunnen worden opgemaakt, en wat de regeering bekend is van de meening der Nederlandsche en Oostenrijksche re geeringen De minister van buiteniand- sche zaken, die de bijeenkomst van de begrootingscominissie bijwoonde, telefo neerde, dat hij Vrijdag op die vragen zal antwoorden. De zitting werd derhalve tot Vrijdag verdaagd. Veel nieuws echter zal de mi nister dan niet weten te vertellen. En overigens zijn wij er zelf toch ook nog. Nog steeds zit het velen dwars wat behandeld is op de Samenkomst te Potsdam met al den aankleve van dien. Vooral heeft zooals men weet, Frankrijk zich daarover druk gemaakt en menige harde noot is er over de Russische bondge nootschap gekraakt. Nu publiceert als antwoord de „Figaro" een telegram uit Petersburg, volgens haar uit officiëete bron De taal, die door een groot aantal Parijsche bladen en met name door de tTemps is gebruikt, heeft hier een zeer slechten indruk gemaakt. Deze herhaalde insinuaties tegen het bondgenootschap hebben de meest optimistische gemoede ren ifl verlegenheid gebracht. Men vraagt zich af welk doel de schrijvers van deze artikelen, die het Fransche publiek tot de ernstigste dwalingen brengen, naja gen. De hechtheid van ons bondgenoot schap is nooit een punt van overweging geweest. Het blijft wat het sedert 20 jaar altijd is geweest, de hoeksteen van de Europeesche politiek. De tendentieuze campagne, die er thans tegen wordt ge voerd wordt, vermag het niet te schok ken. Op zijn best kan een dergelijke han delwijze verderefüjk worden genoemd, want zij kan ten gevolge hebben, dat zoo wei in Frankrijk als in Rusland een stemming van wederzijdsch wantrouwen ontstaat. O, zoo! Nu weten de Franschen waaraan -zij zich te houden hebben. Ove rigens hebben de uitlatingen van Asquith dat ze elkaar van alles op de hoogte zul- ien houden, hen in beteren zin gebracht .en verwacht men nu een goede oplos sing van alles. Zoo'n goede oplossing, zooals we gister reeds schreven ver wacht Venesilos niet in Griekenland. ARes duidt er ten minste op dat de z^ken daar zoo gesmeerd niet zullen loo- pen. Ondanks de groote meerderheid waar mede de regeer:ngscandidaat Stratos tot voorzitter der Grieksche Nationale Ver gadering is gekozen, verwacht men in de Kamer levendige debatten. Tal van can didate» vvenschen namelijk, ondanks het feit, dat zij hun stem op Stratos uit brachten, hun eigen inzicht te volgen, wat belreft de grondwetsherziening en andere regeeringsvoorsteilen. Nu neemt Griekenland ook zijn aan deel in de bommenbenchten. Te Antivari is een Montenegrin, die uit Athene kwam, in hechtenis genomen. Men vond twee dynamietbommen in zijn bezit. Hij beweerde dat hij er een gendarme mee wilde dooden, die zijn moeder cn zuster had doodgeschoten en daarna als zijnde ontoerekenbaar was vrij gesproken. Volgens de Vossische Zei- tung gelooft men deze bewering niet recht en neemt aan dat de man een aanslag op den Koning in den zin had. Hoe zalig toch, Koning te zijn! Mc* een .klejae variatie op het be^en^e spreekwoord mogen we zeggen: „Niets veranderlijker dan de berichten over den opstand in Mexico. Het telegraafagentschap Wolff ver neemt nu uit El Paso, de Texaansche stad, die tegenover het belegerde Ciu- dad ligt, dat de opstandelingen na het gevecht van Zaterdag, waarin zij kolonel Rabago van de regeer;ngstroepen tot d«n terugtocht dwongen, Ciudad Juarez ge heel hebben ingesloten. Maandagmid dag om twee uur is een sterke afdeeling hereden opstandelingen in westelijke rich ting, dus naar Casas Grand es, vertrok ken. waar het 18e regiment infanterie, dat tot ontzet van Ciudad Juarez op rukte, op de vlucht is gedreven. Uit deze berichten zou dus blijken, dat er geen sprake van is, dat regee- ringstroepen zich door de gelederen van de opstandelingen hebben heengeslagen, en de stad zijn binnengetrokken. De revolutie in Honduras schaft beter nieuws. Wel bericht Reu ter dat, volgens berichten uit Puerto Cortez, de opstandelingen onder lei ding van Christmas, de stad hebben in genomen, nadat zij was verlaten door d regeeringstroepen, maar tegelijk komt over Washington het bericht dat Presi dent Davila en ex-president Borilla be sloten hebben tot een wapenstilstand Zoodat we mogen hopen dat ook daar aan alle lijden een eind komt Ditzelfde is helaas, nog niet te zeggen van de Pest in China. Te Charbin moet de toestand' in de Chineesche wijk verschrikkelijk zijn. De menschen, die eerst onverschillig ble ven bij het voortwoekeren der ziekte, hebben nu het gevaar voor besmetting ingezien en zoodra er een In een huis ziek wordit, zet men den lijder gewoon op straat, van waar hij dan naar de ba rakken wordt overgebracht om er te sterven, terwijl ook velen aldus ten ge volge van de strenge koude omkomen. Het aantal dooden in de Chineesche wijk van Charbin bedraagt thans reeds 5174, terwijl in de Russische stad 1126 lieden door 'de ziekte werden weggle- gemaaid. Te Foétsjiatsjeng is men gereed geko men met de verbranding van 2300 lij ken, die daar op zestien stapels en ver der in groote kuilen lagen. Het laatste bericht uit Charbin luidt: Gisteren zijn hier 23 Chineezen en 3 Europeanen aan de pest gestorven. Te Kwang-tsjoeng-tsje inaakt de pest iederen dag 50 k 100 slachtoffers. De kazernes van het garnizoen Moek- den zijn, omdat er een pestgeval in is voorgekomen, verbrand. De soldaten zijn in andere gebouwen ondergebracht GEMENGD. Uit Rome wordt gemeld, dat koning Victor Emmanuel zich in het begin van Maart naar Venetië zal begeven om daar keizer Wilhelm te ontmoeten op diens reis naar Korfoe. De Duitsche Keizer is gisteren, we gens een verkoudheid, niet verschenen op het Hofbal. Hij zal heden ook aan het militaire feest te Potsdam niet kun nen deelnemen. De Koningin van België, vergezeld van den Koning, zal Zaterdagmorgen Brussel verlaten, om zich naar Sint-Mo- ritz (Zwitserland) te begeven. De reis van Koning Peter van Ser vië naar Rome, tot het brengen van een bezoek aan het Italiaansche hof, is thans defünitef vastgesteld op 14 dezer. Ko ning Peter gaat over Agram en Laibach regelrecht naar Rome. De Servische mi nister van buitenlandsche zaken, Milo- wanowits, zal den .Koning vergezellen. De Weensche correspondent van de „Echo de Paris" meldt, onder alle mogelijke voorbehoud», dat de Tsaar van Rusland van plan zou zijn, naar Zuid- Frankrijk te gaan en ditmaal over Oos- tenrijksch grondgebied te reizen. Er zou zelfs sprake zijn van een ontmoet' ng met Keizer Frans Joseph. Volgens particuliere berichten uit Konstantinopel zou Ie ex-sultan Abdioel Hamid aan influenza tijden. Lord Cawdor, oud-minister van En geland, een van de conservatieve leden van de constitutionee!e conferentie, is overleden. Te Madrid Is overleden de bekende republikein en geleerde Joachim Costa. (=i Londtui yoor Jager <ea mjd(ckj- baar onderwijs uitgeeft: de begrooting, in den graafschapsraad ingediend* geeft aan dat de uitgaven voor het lager on derwijs zullen bedragen 4,062,170 pd. st. voor het middelbaar 918.940 pd. st., teza men 4,981,110 pd. st., d.i. bijna 60 milli- oen gulden; ruim 2y2 millioen gulden meer dan het vor:ge jaar. Daar staan echter inkomsten tegen over, zoodaj de zuivere uitgaven zullen bedragen 2,688,440 pd. st. voor lager, en 667.670 pd. st voor middelbaar on derwijs, tezamen 356.200 pd. st, d. i. ruim 40 millioen guldenongeveer 2i/2 millioen meer dan het vorige jaar. Volgens een gistermorgen aan het Fransche departement van Koloniën ont vangen kabeltelegram beeft een gewel dige wervelstorm, die drie dagen en twee nachten duurde, gewoed boven Reuni on. De schade schijnt aanzienlijk doch is onmogelijk te ramen, daar alle verbindin gen zijn verbroken. Bij Podol, in Russisch Polen, is een goederentrein in de sneeuw blijven ste ken. Vijf beambten zijn doodgevroren. De „Lokal-Anzeiger" bericht, dat het verkeer op de westelijke lijnen van de Trans-Kaukasische spoorwegen door den ongewoon zwaren sneeuwval geheel stop gezet is moeten worden. Verschil lende treinen zijn in de sneeuw^ die op een hoogte van 2 Meter ligt, blijven ste ken. In verschillende dorpen van het gou vernement Koetai zijn de daken ingestort Het vee verhongert, omdat de vvinter- weiden onder dikke sneeuw liggen. De toestand der dorpsbewoners is met het oog op de ongeloofelijke strengheid van den winter, vertwijfelend. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot pre sident van het Hooggerechtshof in Ne- derlandsch-Indië mr. A. J. Andrée Wil- tens, thans procureur-generaal bij dat college zijn benoemd tot officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Bre da, mr. Th. W. F. A. Mathon, officier van justitie te Roermond bij de arrond.-rechtbank te Roermond, mr. C. van Lookeren Campagne, subst.- officier van justitie te 's-Gravenhagei tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-redhtbank te 's-Gravenhage, mr. N. J. L. Brantjes, substituut-officier van justitie te 's-Hertogenbosch zijn benoemd: tot burgemeester te Ossendrecht, J. F. Theunstot burge meester te Heerewaarden, G. van Eyse- rentot burgemeester te Hurwenen, H. de Visser, secretaris dier gemeente; tot burgemeester te Ubbergen, jhr. J. IJ. G. G. Dommers van Poldersveldttot burgemeester te Beemster, J. Koopman tot burgemeester te Oostzaan, D. Teer, secretaris dier gemeente tot burgemees ter te Neuze j. A. P. Geilltot bur gemeester te Schimmert, P. Eyssen, se cretaris dier gemeente. Tweede Kamer. Voor de beide aanhangige wetsont werpen 'tot wijziging van de wet toit regeling van het lager onderwijs, zijn door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd tot rapporteurs, de heeren Smeenge, Snoeck Henkemans, Ketelaar, Ter Laan en Van der Molen. De Commissie van voorbereiding voor de wetsontwerpen tot regeling der ar- beidsziekteverzekering (Radenwet en Ziektewet) is samengesteld uit de hee ren Goeman Borgesius. De Visser, Van Vliet, Schaper en Nolens. Als plaatsver vangers treden op de heeren Patijn, Van Idsinga, De Vlugt, Duys en Kooien. Kamerfracties. Zooals gewoonlijk bij een wederbij- eenkomst der Tweede Kamer nu reces vergaderden verschillende Kamerclubs: Dinsdagvoormididag de sociaal-democratfl ten. Dinsdagavond de Liberale-Uniefra(> tie en de clubs uit de vrijzinnig-democra-»1 ten en uit de anti-revolutionnairen. R. K. Vacantiekoloniehuizen. Gisterenmiddag is te Amsterdam in een vergadering, gehouden in het ge bouw „Eensgezindheid" in beginsel be sloten tot het in het leven roepen van een Centraal Comité tot exploitatie van R. K. Vacantie-koloniehuizen. ^li.e Jot au t&e b^t^an^e plaatselij ke comité's nl. van Alkmaar, Amster dam, Den Haag, Haarlem, Leiden en Rotterdam waren vertegenwoordigd, ter wijl de voorzitter van het Rotterdamsch Comité, pastoor E. Mersel, de leiding der vergadering had. Na ampele discussie werd o.a. be sloten, dat de zetel zou zijn Den Haag, en dat door ieder der plaatselijke co mité's één lid voor het Centraal Comité zou worden aangewezen. Een commissie, die de statuten zal ontwerpen, werd staande de vergade ring gevormd om zoo spoedig mogelijk hare werkzaamheden aan te vangen, ter wijl aan de onvermoeide zorgen van pas toor Suidgeest, die mede tegenwoordig was, en aan wiens initiatief het eerste R. K. Koloniehuis te danken is, alle hul de werd gebracht. Bestrijding van Neo-Malthusianisme. Dinsdag werd te 's-Hertogenbosch de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijdng van het Neo- Malthusianisme. Des namiddags om 3 uur had de eer ste vergadering plaats in de sociëteit „Casino". De opkomst was vrij groot. Onder de aanwezigen waren vele leden der rechterlijke macht, het bestuur der 's-Hertogenbossche afdeeling van den Nederlandschen bond, geestelijken van verschillende kerkelijke genootschappen, ook van elders ,de wethouder yan der Ven ^vertegenwoordiger van het Ge meentebestuur, enz. De heer mr. P. Loeff opende als voorzitter van de 's-Hertogenbossche af deeling de bijeenkomst. Daarna sprak de heer dr. H. Pinckhoff, de bondsvoor zitter, een inleidingswoord en gaf de heer Van Munster een verslag van het afgeloopen jaar, inhoudende een over zicht van de vele werkzaamheden gedu rende dien tijd. Als spreker trad op de heer dr. Snoeck Henkemans, die mede behandel de het wetsontwerp Nelissen, gewijzigd door minister Regout, in zoover dit ver band houdt met de bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme. Daarna had de huishoudelijke vergadering plaats. Op de avondvergadering, die eveneens goed bezocht was, voerde in plaats van baron Van Wijnbergen, die verhinderd was, het woord de heer dr. Aussems uit Utrecht. Deze bestreed het Neo-Mal thusianisme uit een medisch oogpunt, terwijl de heer Van Voort van Zijp, lid' der Tweede Kamer, dit onderwerp be handelde van uit een godsdienstig stand punt. De heer mr. P. Loeff opende en sloot ook deze bijeenkomst, waarop geen de bat werd gevoerd. KORTE KRONIEK. De Prins zal 3 April als bescherm heer een concert bijwonen van de Konink lijke liedertafel Zang en Vriendschap te Haarlem. De vorige week hebben de heeren mr. dr. D A. P. N. Kooien en mr. P. J. M. Aalberse, leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal een bezoek gebracht aan de Koninklijke Stoombleekerij en de Nederlandsche Stoombleekerij te Nijver- dal (Ov.) Beide heeren vroegen aan de directies en de aldaar werkende arbeiders hun oordeel over de aanhangige voorstellen tot wijziging der Arbeidswet. Het „Vad." verneemt, dat de heer G. J. de Jongh, lid van de Tweede Kamer voor Rotterdam V. zich bij de Liberale Unie-fractie het ingesloten. LEIDEN, 9 Februari. De Hanze. In het gebouw van den R. K. Volks bond vergaderde gisteravond de AfcL Leiden van de R. K. Middenstandsver- 'iging „De Hanze", idat de voorzitter met den dhriste- lijken groet de vergadering had geopend üaarbij allen, vooral den Eerw. spreker kapelaan Hoozemans en de heer v. d. Bergh, Secretaris van het H. B., harte lijk welkom toeroepend, gaf hij het woord aan den secretaris voor het lezen der notulen van de vorige vergadering die onveranderd werden goedgekeurd. Vervolgens was aan de orde een voor stel tot aanvrage der koninklijke bewil liging op de statuten waartoe z&ader steuLmJiig werd besloten. De voorgestelde leden van de com missie voor de credietbank de Heeren Bots, Creijghton, Martinot, Ruigrok en Spendel werden zonder hoofdelijke stem ming gekozen. Vervolgens deelde de secretaris o.a. mede dat de credietbank in werking was, en men dus credietaanvragen kon rich ten tot de secretaris der commissie.. Dat een propagandacommissie was in gesteld, waartoe ieder die lust daartoe gevoelde kon toetreden. Hierna werd het woord- gegeven aan den Eerw. spreker voor zijn onderwerp: „Nieuw leven in den R. K. Midden stand." Waarom is het zoo noodig dat Katho lieken zich vereenigen in R. K. Midden- standsvereenigingen Het is noodig dat de middenstander zich vereenigt in het algemeen, omdat de middenstand wordt gedrukt van twee kanten, de groote ven nootschappen en de arbeiitereooperaties, waardoor dc concurrentie zoo groot wordt. Om dit te keeren hebben de midden standers die vereenigingen willen boy cotten, ze hebben die instellingen van! staatswege willen doen verbieden maar niets heeft mogen baten. Integendeel daardoor hebben ze reclame voor die coöperaties gemaakt. Het eigenaardige der arbeiderscoöpe raties is dat meergegoeden er veel ge bruik van maken. Spr. rekent even voor welke baten die coöperaties uit hunne leden trekken. Niet alleen de socialis tische, ook de katholieke arbeiders stichten tegenwoordig coöperaties, waaruit zulke goede geldelijke steun voor de partij te krijgen is. In Rotterdam nu is men begonnen en inen hoopt dit door te voeren, de R. K. Middenstand aan die coöperaties te doen medewer ken. Dit wilde spreker overal ingevoerd zien wat slechts bij een flinke midden standsorganisatie mogelijk is. Als een bewijs van nieuw leven in den mid denstand wijst spr. op verschillende middenstandsvereenigingen, die, over tuigd dat het noodig is coöperatie te genover coöperatie te stellen, zich reeds; tot inkoop coöperaties vereenigd hebben. Met te wijzen op het streven der so ciaal democratie toont spr. het nood^- zakelijke hiervan aan. Dit zal yooral moeten geschieden in de vakafdeelingen die zich in de middenstandsvereenigin gen moeten vormen. Het groote bewijs van nieuw leven ia de Kath. Middenstand is dat ons door de hoogste Kath. autoriteiten is aange zegd dat Kath. zich moeten vereenigen in Katholieke organisaties. Ten bewijze hiervan haalt spr. het schrijven van Z. H. aan de Italiaansche organisaties aan, waarin deze gemengde organisatie ver biedt, en een schrijven van Mgr. Merry del Val aan Durand de voorzitter der. Fransche boerenleenbank een schrijven' van dezelfde strekking. Zulke verklangen hebben slechts een algemeen bindend! a.c.vi waarbij aan de -Bisschoppen, zekere vrijheden worden toegestaan re kening houdende met de bestaande toe standen. Duitschland o.a. heeft inter confessioneel e organisaties. Voor ons geldt de vraag, hoe denken onze Bisschoppen erover. Onze Bis schop heeft zich voor R. K. organisatie! speciaal R. K. Middenstandsvereenigin gen uitgesproken. Evenzoo spraken de gezamelijke Bisschoppen zich uit, met een zeer klein voorbehoud. Het is dus! de plicht van iederen middenstander, zich in Kath. Middenstandsvereen. te vereenigen. Spr. wijdt nog verder uit over de re denen waarom. Ten eerste d it in R. K. eenigingen de R. K. belangen het best tot hun recht kunnen komen hierbij spe ciaal zich rechtend tegen den voor vechter van de voortdurende samenwer king inet niet katholieken onder voor wendsel dat onze belangen zuiver eco nomisch zijn. Voornamelijk wees spr. op de noodzakelijkheid te zorgen voor de jongens van den middenstand, zooalsl voor jongens uit de arbeidersklasse pa tronaten gesticht zijn. Met treffende staaltjes bewijst spr. de noodzakelijkheid hiervan. En zelfs indien, vervolgt spr., de be-* langen strikt economisch waren dm zijn! de manieren waarop die behartigd wor den ons toch niet onverschillig. Er be staan toch nog goddelijke en zedelijkd wetten. Men leze er de „Rerum NovaJ rum" eens op na. Vervolgens h.et tweetje punt ctat hd

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1