BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is benoemd tot burgeemester der gemeente Bocholtz, H- J. Rhoen, secretaris dier gemeente; is benoemd tot directrice van het post kantoor te 's Heerenberg, mej. J. M. Brinck, thans commies-titulair der pos terijen en telegrafie. Wijziging ongevallenwet. Het bestuur der Vereeniging van Ne- dcrlandsche Werkgevers heeft een adres gericht aan de Kamer naar aanleiding van den brief door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel tot de Kamer gericht omtrent de voornaamste wijzigingen, welke de Onge .a'lenwet 1901 z.i. zal moeten ondergaan in verband met de bij de Kamer aanhangige ontwerpen Radenwet en Ziektewet. Wel isnog geen ontwerp tot wijzi ging van de Ongevallenwet verschenen, maar de brief van den Minister geeft ze kerheid omtrent zijn denkbeelden in d-i' opzicht. Uitvoerig zet adressante haar be zwaren uiteen. Koloniale landbouwschool. Er schijnen nog al liefhebbers te zijn voor deze school. Eerst werd vooral De venter genoemd eri Zaterdag gingen er in den gemeenteraad1 van Nijmegen ook al stemmen op om de school daar ter plaatse te krijgen. Nu vernemen we dat ook in Haarlem moeite gedaan wordt om de vestiging der koloniale landbouwschool daar te krijgen. Reeds zijn de besturen van de R. K. Middenstandsvereeniging en van de afd Haarlem van den NedJ. R. K. .Volksbond opgeroepen om een actie voor te bereiden, welke reeds in beginsel is aangenomen. Diocesane R. K. Patroonsbond. In een j.l. Dinsdag te 's Bosch gehou den vergadering van fabrikanten en groot Sndustrieelen is dehnitef besloten tot die oprichting van ee.i >iocesaan R. K. Pa troonsbond voor het bisdom den Bosch. Eerstdaags zullen aan verschillende pa^- troons circulaires gezonden worden tot bijeenroeping eener vergadering ter vast stelling van statuten enz. tlaarlemsche Katholiekendag van 1911. Als onderwerp voor den Haarlemschen Diocesanen Katholiekendag, die dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden op een nog nader te bepalen datum in Sep- temder of October, is vastgesteld en door Z. D. H. Bisschop goedgekeurdGods dienstzin". De Katholiekendag zal in drieafdee- lingen vergaderen in de eerste afdeeling zal worden besproken: de Gopsdienstzin in het huisgezin in de tweede de Gods dienst in het openbare leven in de derde: de Godsdienst in het maatschappelijk leven. Door het Hoofdbestuur is als Voorzitter van het Uitvoerend Comité aangezocht de heer Mr. E. P. F. A. van den Bogaerdt, die deze benoeming heeft aanvaard, ter wijl de heer Mr. L. J. W. Smit, te Am sterdam, als secretaris van het Uitvoerend Comité optreedt. De namen der inleiders zullen later werden bekend gemaakt. KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van d-e Mi nisters van Financiën, Waterstaat enl Marine zullen resp. op 9, 10 en 11 Fe bruari niet plaats hebben. Een Waive compagnie infanterie is naar Billiton gezonden, waar die rust op Manggar hersteld is. Ook naar Celebes zijn acht briga des marechaussee gezonden om de rust te herstellen. LEIDEN, 7 Februari. R. K. Textielarbeidsters. Gisteravond vergaderde in den R. K. Volksbond het textielarbeidersgilde „St Bavo" om te komen tot de oprichting van een gilde voor de textielarbeidsters. 1 Vele vrouwen en meisjes had-den aan 4 den oproep gevolg gegeven. De verga- deling werd geleid door den voorz. van „St Bavo", dtie. na opening met gebed' en ;een korte inleidende toespraak het woord gaf aan den W.Eerw. Pater C. Zuidgeest, Geestelijk Adviseur. De eerw. spr. zette uiteen, dat het plicht van de vrouw is om mede te strij den tot verbetering van de sociale noo- iden. Er is een tijd geweest, dat de vrouw h en het meisje thuis bleef of huiselijke be roepen uitoefende. Maar ook de vrouw is gesleept op de wereldmarkt en deelt thans in het lijden op, in de misstanden van de fabriek. Zij staat hier naast den ""man. Men ziet de mannen overal zich or- ganiseeren om hun positie te verheffen. /Ook hier geldt het als in het aardsche .Paradijs, dat het niet goed is, als dQ jnaji alleen staat Met en naast hem <fjno.et strijden d;e arbeidster, wier toe stand evenmin rooskleurig is als die van <jden man. Door aaneensluiting zal een be tere toekomst kunnen aanbreken, en zal 'jnet uw macht rekening kunnen worden gehouden. De meisjes hebben ook hun y5elangen op allerlei gebied en men moet jter behartiging van die belangen aan zijn /«easchen kradht door vereeniging kunnen bijzetten. Het eigenbelang spoort ons dus tot organisatie aan. Spr. zet het doel van het gilde in al- gemegae lijnen jurteefl, de bijzofld,e,rh&- den overlatend aan een man, die zeli arbeider is geweest en te Enschedé de kath. arbeidersbeweging tot bloei bracht. De heer Engels betoogde, dat de ar beiders en arbeidsters onmisbaar zijn in de samenleving. Waar zij dus zoo'n voor name plaats innemen, hebben zij in ruil daarvoor diverse rechten: diat de arbei ders als zoodanig worden geëerbiedigd. Een feit is evenwel dat aan den arbeidl geen hooge waarde wordt gehecht. De zelfzucht weerhoudt de palroons, datgene voor de arbeiders te voelen, wat zij als medemenschen voor hen moesten voelen. Wij hebben recht dat rekening wordt ge houden met onze lichamelijke en zedelij ke belangendat men niet te zwaren en te langen arbeid van ons eischt; dat men ons geeft een behoorlijk mensonwaardig bestaan. Allen zonder onderscheid heb ben hier aan mede te werken. Nu hoe langer hoe meer de zwakke vrouw aan de machines de plaats van den man kan in nemen, nu de vrouw lager betaald wordt dan de man en meisjes en kinderen ge ëxploiteerd worden, is de tijd gekomen, dat de vrouw zich moet doordringen van de groote waarde, welke de vakorgani satie voor haar heeft. Zoo lang de vrouw niet meedoet, helpt de strijd van dien man niet, gelijk spr.- met voorbeelden uit de practijk aantoont. De vakorganisatie moet de vrouw haar waarde doen Deseffen, moet haar doen inzien, dat zij zich niet behoeft te laten afsnauwen door meesterknecht en afdee- lingschef, dat zij niet de concurrente moet zijn, va het loon betreft, van den man. De vakvereenig.ng heeft in Twente ge heel andere toestanden in het leven ge roepen. Allereerst beoogen wij met onze vakor ganisatie langs vredelievenden weg ver betering te krijgen. Mislukt dat, dan kan men tot andere maatregelen overgaan. Dit geldt vooral voor de vrouwen veree- ndgingen. De taak der vakorganisatie van de vrouwen is vooral om de vrouwen op te voecfen, haar wat algemeene kennis van het bedrijf bij te brengen, den stoot geven dat de opvoeding van het meisje beter is, opdat ze de nöodige kennis voor het huishouden erlange. In dit verband geeft spr. tal van de siderata, die de vakbeweging zal bevor deren. Willen wij gaan uit die eliendige maat schappij, waarin wij leven, dan moeten wij ons zelf verbeteren. Ook uit het oogpunt van sociale wet geving acht spr. van groot belang de or ganisatie der vrouwen; ter illustratie hier voor haalt spr. de Radeinvet van Minister ,Talma aan. Spr. spoort aan, de zaak die men nu zal beginnen ernstig op te vatten. Het of fer der contributie "gil mjsschien op het oogenblik zwaar vallen maar het is geld in een spaarpot weggelegd. Spr. zet uiteen, dat de godsdienst onze actie moet doordringen en dat wij soli dair moeten zijn in ons optreden, het werk niet overlatend aan anderen. Spr. "wekt ten slotte op toe te treden tot de vakvereeniging. Beide sprekers werden met applaus be groet. Het resultaat was, dat ^7 vrcyiwen en meüsjes zich als lid van het gilde opga ven. Binnenkort zal vanwege de afdeeling een groote propaganda vergadering wor den gehouden. R. K. Kantoor- en Winkelbedienden. De afd. Leiden van den Ned. Bond van van R. K. Handels- Kantoor- en Winkel bedienden hield Zondag hare maandelijk- sche ledenvergadering. De 2e voorzitter, de heer G. J „Schoonderwoerd opcnd!e deze vergadering met den Christelijken groet en deelde mede, dat binnen kort eene openbare vergadering zal plaats vin den, waarop een der bestuursleden zal optreden met het onderwerp: Vervroeg de Winkelsluiting, en wekte de leden op zelf een voorbeeld te geven door niet des avonds laat en vooral niet des Zon dags te koopen. Het bestuursvoorstel om de contributie voor adsj>iran deden onder de IS jaar op 10 cent per week te bepalen werd aangenomen. Voortgezet werd de behandeling van het huishoude lijk reglement. Alle resteerende artikelen werden vrijwel ongewijzigd aangenomen. Uitgebreide discussie ontspon zich over het plaatsen van verslagen in neutrale bladen. .Uit Katholiek beginsel waren eenigen voor uitsluitend katholieke bla den, anderen braken een lans voor neu trale bladen uit propagandistisch oog punt. Ten slotte werd met meerderheidi aangenomen alleen verslagen in kath. bla den te plaatsen, 't Geheele huishoudelijk reglement werd aangenomen, waarna door een derafgevaardigden verslag werd uitgebracht van de gehouden bonds vergadering te Nijmegen. Vooral vestigde de afgev. de aandacht op de oor de afdeeling Leiden aldaar besproken pun ten en deelde mede met 1 Juni a.s. alle leden gratis maandelijks een vakblad wordt toegezonden. De taak van het voor loopiige bestuur was hiermede afgeloo- pen en werd overgegaan tot yerkiezing van een definitief bestuur waarvoor wer den gekozen de heeren Engels, Sdhoon- derwoerd, Gerdes, v. Luxemburg en Heemskerk. Daarna werd als voorzitter gekozen de heer P. Heemskerk. De overi ge functiën worden onderling verdeeld. De nieuw-gekozen voorzitter sprak nog een opwekkend woord tot de aanwezi gen, waarna de vergadering op gebruike lijke wijze werd gesloten. M^u deelt in: ju ede, dat ii; de bestuurs vergadering de functies als volgt werden verdeeld: Voorzitter, P. Heemskerk. Tweede voorzitter A. H. J. Engels. Penningmeester M. C. Gerdes. .Tweede secretaris G. Luxemburg. Secretaris C. J. Schooniderwoerd P.Jz., Morschweg II F, Oegstgeest. Volkssanatoria voor borstlijders. Gistermiddag werd in het Nutsgebouw een algemeene ledenvergadering gehou den van de sub-commissie voor Leiden en Omstreken der Vereen, tot oprich ting en exploitatie van sanatoria voor borstlijders in Nederland. Wegens verhindering van den voor- zïtter, prof. Oort, werd de vergadering geleid door prof. Nolen, die na opening het woord gaf aan dr. Meuieman, voor het lezen der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat Dr. Lechner in den loop van het jaar als se cretaris heeft bedankt. Het deed spr. leed dat dr. Lechner zijn functie neerlegde, hij is lange jaren een ijverig bestuurslid geweest. Dr. Meuieman werd bereid ge vonden het secretariaat op zich te nemen Uit de jaarverslagen bleek, dat de sub commissie 241 leden telt die te samen bij dragen f775. Hiervan is f700 aan den algemeencn penningmeester gezonden. Het ledental verminderde met 18 en nam toe mei 1. De rekening werd nagezien door mej. Driessen en prof. Nolen en in orde be- vndoen. De Voorzitter merkt op, dat ondanks dezen teruggang, het aantal leden zeer bevredigend is. Niet alleen "betrekkelijk maar ook volstrekt draagt Leidien het hoogste bedrag af. Dr. Meuieman bracht vervolgens ver slag uit van de laatst gehouden algemee ne vergadering. Tot afgevaardigde naar die e.v. alge meene vergadering werd benoemd) dr. Meuieman en tot diens plaatsvervanger mej. van Geer. Besloten werd op de volgende leden vergadering reglementswijziging aan de orde te stellen. Enkele artikelen zijn ver ouderd en andere moeilijk na te komen, o.a. is in de bepaling, dat er 15 be stuursleden moeten zijn, moeilijk te voor zien. Dc periodiek aftredende bestuursleden, de dames Driessen en van Geer, werden met algemeene stemmen op één na her kozen. Bij de rondvraag kwam ter sprake het zenden van meerdere Leidsche patiënten naar het sanatorium Hellendoorn waarop de aandacht van het bestuur zal blijven gevestigd. Hierna sloot de voorzitter op die ^ge bruikelijke wijze de vergadering. De Minister van Binnenlanlcfsdhe Zaken brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 14 Febr. de na te noe men afdeelingen van 's Rijks Etftno- graphisch Museum alhier alle werkda gen van 124 uur voor het publiek t£r bezichtiging zijn: lo. in het gebouw Rapenburg no. 69 de afdeelingen Nederlandscli Nieuw- Guinea (gedeeltelijk), Philippijnen, Per- zië, Arabië en Turkije; 2o. in het gebouw Hooge Woerd no. 108 de afdeeling West-Borneo, terwijl de afdeelingen Zuid-, Oost- en Centraali- Borneo. Bali. Lombok, Celebes en Mo- lukken geheel gereorganiseerd en nieuw opgesteld zijn. Volgens de statistiek d'er geboorten en der sterfte voor den leeftijd en del oorzaken van den dood in de maand December 1910 bedroeg het aantal le vendgeborenen, behoor en de tot de wer kelijke bevolking dezer gemeente 128. Levenloos werden aangegeven 2 per sonen. Er stierven op den leeftijd van min der dan 1 jaar 18, van 14 jaar 1, Van 513 jaar 1, vna 1419 jaar 4, van 2029 jaar 5, van 3039 jaar 3, Van 4049 jaar 6, van 5054 jaar, 11, Van 6579 jaar 24 en van 80 en daarboven 12. Er stierven tengevolge van longtuber- culose 8, andere vormen van tuberculose 1, kanker en andere kwaadaardige ge zwellen 9, beroerte en hersenverweking 2. accute bronchitis 2, chronische bro- chitis 3, longontsteking 10, darmonj^ steking 2, leveraandoening 2, Engelsche ziekte 2, aangeboren zwakte en gebre ken 5 en ouderdlomszwakte 5. Het totaal der overledenen, behooren- de tot de werkelijke bevolking dezer ge meente bedroeg 76. Het sterftecijfer bedroeg per 1000 in woners voor .Leiden 1^16 en voor het Rijk 14,41. Het was dus voor Leideoi ongunstig. Eveneens bleef het relatie ve geboortecijfer beneden het gemiddel de van het Rijk. Het aantal levendgebo renen bedroeg per 1000 inwoners voor Leiden 25,53 tegen 27,55 voor het Rijk. In de jaarvergadering van den Nat. Bond van Handels en Kantoorbedienden afd. Leiden, werd besloten iter alg. verga dering tegen de motie den Haag te stemmen, beoogend, die deelneming aan het volkspetitionnement voor algemeen kiesrecht in het orgaan aan te moedigen. Als bestuursleden traden af de heeren F. G. Mastenbroek Jr. en A. W. Viink, die niet herkiesbaar waren. Als le voorzitter werd herkozen de heer H- K. Vierkant, als nieuwe bestuursleden werden be noemd de heeren M. Kolkman en J. Marks. Tot secretaris is .benoemd de heer J. Ac Mooij Gzn, Ten bijpostkantore aan de Plantage zullen thans ook postwissels boven f 10. ter uitbetaling kunnen worden aange boden. De afdeeling Leiden van de Ned. Natuur-historische vereeniging zal ter herdenking van het 10-jarig bestaan een feestvergadering houden in de kleine concertzaal der Stadsgehoorzaal op Zater dag 11 Februari a.s. 's avonds 8 uur. Het programma vermeldtOpenings woord van den voorzitter der afdeeling, den heer F. P. Muller, toespraak van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Henkels en voordracht met licht beelden van den heer Jac. P. Thijsse (Bloemendaal) over Vogelbescherming ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds St. Lo- dewijkskerk Steenschuur, Apologetische cursus, lo. Behandeling der ingekomen vragen; 2o. Conferentie over de Biecht door den W.Eerw. heer J. Duijmel, ka pelaan te 's-Gravenhage. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezelleu-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers. Woensdag 81/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg 10, algemeene vergadering van „De Hanze". Spreker de Weleerw. Heer Hoozemans, kapelaan te Rotterdam. HILLEGOM. De tooneelclub van het Kruisverbond gaf gisteravond voor een stampvolle zaal in „Flora" een welge slaagde uitvoering van het anti- alcoholische drama „De Misdadigers van Doornstad en hunne rechters" van den bekenden drankbestrijder Pater Servatius Ord. Cap. De voorzitter, die den feest avond met een welkomstwoord had ge opend, sprak tevens nog een korte rede uit om op te wekken tot daadwerkelijken steun der Katholieke Drankbestrijding te Hillegom. Het komt ons voor, dat deze uitvoering goede vruchten zal afwerpen. In intiemen kring hield de vereen. St. Joseph van R. K. spoor- en tramweg personeel een feestelijke bijeenkomst. De voorzitter gaf een overzicht van het ont staan en het werken der vereeniging, waarna de avond gezellig werd gepas seerd. Wij vernemen dat deze organisatie langzaam maar zeker alle R. K. spoorlui uit haar ressort in haar verband weet op te nemen. Waar de geestelijke adviseur in een korte toespraak op de hulp der vrou wen in het organiseeren der vakvereeni ging wees, zullen de aanwezige vrouwen zeker hun mannen in het doel helpen en meerderen daartoe aansporen. De gemeenetraad vergadert Vrijdag 10 Februari, 's morgens 10 uur. De agen da vermeldt: 1. Ingekomen stukken. 2. Subsidie Fröbelschool voor het jaar 1911. 3. Af voering Gerrit Avenweg van den leg ger der wegen en voetpaden. 4. Ver zoek van I. H. Spenkelink om vergun ning tot plaatsing van een hek voor de Rooilijn. 5. Vervanging van de eiken boompjes langs de westzijde van den Endelaan door een regel Iepen. 6. Rio- leeren van den Endelaan en Molenstraat en aangaan van eene geldleening tot dekking van de kosten. 7. Wijziging be grooting dienst 1911. 8. Reclames en verzoeken tot afschrijving hoofdei ijken omslag, dienst 1910. In de jaarvergadering van de af deeling Hillegom van het Holl. bloeml- bollenkweëkersgenootschap zijn als be stuursleden herkozen de heeren J. H. M. Balvers, voorzitter, J. Meskers en W.'H. Lommerse. De rekening en verantwoording van,' den penningmeester sloot met een batig saldo van f 70,40. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden gekozen de heeien Th. Jonkheer en F. Lommerse Pzn. LISSE. Door de Tui ndersvereeni ging de „Eendracht" is tegen Vrijdag 10 Febr. een algemeene verg. uitgeschievn. LEIMUIDEN, Gisteren had in de R. K. Pastorie alhier de jaarlijksche rekening en verantwoording plaats van de St. Eli sabethvereeniging. Het bleek ter vergade ring, dat de jeugdige vereeniging weder om zeer veel goed had gesticht door het uitreiken van levensmiddelen aan behoef tige zieken. Zelfs heeft zij haren werk kring uitgebreid en wordt aan den arme in sommige gevallen kleeding verstrekt. De uitgaven beliepen in 1910 op f338.11 waarvoor 0. m. het volgende was ver schaft 189>épond vleesch, 692 eieren, 1172 liter melk, terwijl niet minder dan 203 grootere of kleinere kleedingstukken wa ren geschonken. Deze cijfers spreken voor zich .zeiven en bevelen als van zelf de Vereeniging! aan in den steun van iederen weldenken- den Katholiek. Ten slotte sprak de Z.E. Heer Pas toor nog een jvoordje om de leden te) prijzen voor haren ijver en hare werk zaamheid. Z.E. scoorde haar aan op den' ingeslagen weg voort te gaan en wees haar op de belooning die God haar daarvoor eenmaal schenken zal. NOORDW1JK. De reciteerclutt „Utile Dulci" zal Dinsdag 15, Woensdag 16 en Donderdag 17 Februari, voor de leden van het St. Jeroensgilde, eene uitvoering geven. Opgevoerd zal worden het drama: „De twee broeders". Bij het vervoeren der rails door de Bronkhorststraat bleek een der balken, waardoor de rails gedragen worden niet tegen het groote gewicht bestand, en brak doormidden, hetgeen gelukkig geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had Zaterdagavond werd de sociëtei Concordia ontbonden, en met algemeene stemmen weder opnieuw opgericht. Be sloten werd de sociëteitsavonden op Woensdag en Zaterdag te stellen. Verder werden de nieuwe statuten goedgekeurd en den heer P. Hoogeveen tot vijfde be stuurslid gekozen. OUDEWETERING. Donderdag 9 Feb. zal de Rederijkerskamer Joost van den Vonden haar 9e uitvoering geven in Hotel „Hollandia" alhier. Opgevoerd zal worden, De Valsche Munters, drama in 3 bedrijven en De gemeenteraads ver kiezing van Whadorp blijspel in 3 be drijven. STOMPWIJK. De schoorsteenschouw langs den Veenweg, gemeente Stomp- wijk zal gehouden word'en op Zatert- dag 11 Februari 1911. VOORSCHOTEN. Het tuberculose- museum van het Groene Kruis, dat Zon dagavond gesloten werd, is bezocht door 1652 personen, welk aantal voor deze gemeente zeer groot genoemd mag wor den. WARMOND. Zondag a.s. vergadert de St. Barbara-vereeniging, 's avonds ten 7 ure in Lokaal „de Zon". Punten van behandeling zijn o.a.: Rekening en verantwoording van den Penningmeester Herziening art. 2 van het Reglement en Bestuursverkiezing. WASSENAAR. Bij Koninkrijk besluit van 3 dezer is, met ingang Van 16 Maart, benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor alhier. C. Flens^ thans in gelijke betrekking te Hasselt1.. GEWESTELIJK GEMENGD. In den nacht van Zondag pp Maan!» dag zijn bij de weduwe de V. te Voor hout niet minder dan 53 kippen ge stolen. Kerknieuws, Eerste. H. Communie der kinderen. Op a.s. Zondag „Septuagesima" zal een mandement van het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland in alle paro chiekerken en openbare bidplaatsen wor den afgekondigd houdende voorschriften ter uilvoering van het decreet van Z. H. Pius X betreffende de Eerste H. Commu nie der kinderen. Priesterjubilea 1911. Volgens „St. Bavo" zullen in het Bis dom Haarlem de volgende Eerw. Hee ren Geestelijken hun priesterjubilé vie ren 15 Februari: Het T2i/2-jarig jubilé van de Eerw. heeren P. J. Bcnne, kapelaan te Wordershoef; G. v. d. Boogaard, lee- raar aan het Seminarie Hageveld; J. C. Clavan, kapelaan te Poeldijk; L. Dolle,- Rector der Kapel van liet H. Sacrement te Rotterdam; Fr. F. X. P. Duynstee, O. S. A., kapelaan te Amsterdam (H. Augustinus); H. J. C. Haver, kap. te Delft (H. Hippolytus); H. F. Heyt- yeldt, kapelaan te Goes; P. J. de Kok kapelaan te BovenkerkTh. Kwakman- kapelaan te Amsterdam (Allerh. Hart)A. H. M. Meyers, O.S.A., kapelaan te (Am sterdam (H. Augustinus); M. A. Pieper, kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Vi sitatie); L. J. C Spoorman, kapelaan te Rotterdam (H.H. Martelaren van Gor- cum). 10 April: Het 25-jarig jubilé van den WelEerw. Pater fr. H. J. M. Steenha gen, O. F. M., kapelaan te Rotterdam) (H. Rosalia). 15 Augustus: Het 5.0-jarig jubilé van, de ZeerEerw. Heeren N. J. Smeulders,- deken en pastoor te Warmond en H. L. Sloots, emer.-pastoor. Het 40-jarig jubilé van de ZeerEerw.; Heeren F. .Th. M. Buhrs, pastoor te Soe- terwoude aan den hoogen Rijndijk; S. van Ginkel, pastoor te Driehuis (Velscn); J. A. van Leeuwen, emer.-pastoor; Th. P. C. Sarter, pastoor te NoordwijkH.: W. Strijthout, emer.-pastoor; P. C. Wij- tenburg, deken en pastoor te 'sGraven- hage; A. J. Willemse, pastoor te War- menhuizen. 5 Het 25-jarig jubilé van de Wel.Eerw.. Heeren C. J. A. Borsboom, pastoor te 't Kalf; dr. Chr. C. A. van Dillen, rec tor van het Gesticht „Duinzicht" te Oegstgeest; D. F. W. Pichot, pastoor te Haarlem (St. Jan); fr. H. Poodt, O. P.s kapelaan te Schiedam (O. L. Vr. Ro zenkrans). 18 September: Het 12i/2-jarig jubilé van de Eerw. Heeren fr. J. W. B. van: Heel O.F.M., kapelaan te Rotterdam (He- Rosalia)Th. J. van de Laar, kapelaan te Leiden (H. Petrus); H. A. J. M. Quant,- kapelaan .te Haarlem (St. Jan). 19 September: Het 121/2 jubilé vah| de Eerw. Paters fr. E. Th. Kraayvange^ O. F. M., kapelaan te Woerden en fr.; H. C. Willemse, O. F. M., kapelaan te Delft (H. Jozef).j STATEN-GENERAAL. I Eerste Kamer. Vergadering van 6 Fëbrufifi. j Staatsbegrooting 1911. ij In behandeling komt Hoofdstuk' Bui- tenlandsche Zaken. i; De heer v. Basten Batenburg] betoogt dat de opheffing der consultaten: te Tien-tsin en te Penang niet in het be lang van den handel is. De heer Franssen kon zich' niet tenl volle vereenigen met den lof in het Voor- loopig Verslag der Kamer, gebiecht a^g)

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2