Het lied van Clarens. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 406 Bureau OÜOE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering jn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Ier post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/> cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Februari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Knabbelaars. Wat wordt er todh voortdurend aan Je coalftie geknabbeld!. Van bulten en van binnen. Van buiten doen het die anti-clericalen fan allerlei gading. Maar die hebben liet veel succes. Die buitenkant is vrij ïardhun tanden worden stomp. Gevaarlijker zijn de knabbelaars van binnen, zooais er nu weer een opstond )n den persoon van een predikant te poorn. Zijn naam wil ons niet te bin- pen schieten, terwijl naspeuren waar- (ijk niet de moeite loont. Genoeg zij het te zeggen, dat dleze Öomine in een brochure voor de zooveel- fcte maal „samenwerking met Rome" kenschetst als „te zijn noch ter eere pods, noch in 't belang van ons vader land". Een nieuwe vinding is dat alles bphal- re, terwijl ook de argumenten y^n d'en feerw. schrijver tjet aantrekkelijke der tferra99ing totaal missen, zoodat zijn naam er heusch niet door zal vereeuwigd 'vo reien. Desniettemin vindt die anti-clericafe pers hot boekje prachtig en werkt dezen knabbelaar in de hand door lange cita ten eruit over te drukken een beleefd heid, weïlcc aan schrijvers, die de coa litie verdedigen,'zelden of nooit te beurt *alt. Wat het resultaat van dit in- en uit- prendlg geknabbel zal wezen Wel, dat in de coalitie een gaatje onit- ytaat, waardoor we dien Doornschen do- minéloozen Eu dit behoeft slechts loo'n onmerkbaar klein gaatje te we ken, dat 't totaal onschadelijk is. Aan de coalitie knabbelen cloet voor gaar ook misschien wel pnbewust Jtet kamerlid Van Asch van Wijk. Maar die heeft ten minste wat nieuws gevon den. Hij heeft „linksdie neigingen" ont dekt bij minister Kolkman en zijn be zorgdheid daarover gelucht in een rede voering- Die neigingen zouden vooreerst blij ken uit 's ministers financieele plannen', maar ook spr. gevoelde zelf, dat hiij nog wat meer noodig had uit het feit, -idat de heer Kolkman indertijd vóór de Leerplichtwet stemde. Wat n „oude-koe-uit-die-sloot." En een met 'n luchtje! De leerplichtwet toch is heelemaal geen rairffrgebleken voor ons land en als er weer over gestemd moest worden zou de heer Kolkman rechts stellig heel Wat meer medestanders .vinden dan toen Idr. Sdhaeprnan ook al een man met „linksche neigingen"/ en hij daar ide eenige voorstemmers waren. Kom, heer van Asch van Wijck, als ge nu niets beters weet, laat dan het knab belen aan de coalitie over aan mannen als den dominé van Doom. Voor dezul ken staat tenminste geen politieke repu tatie op het spel. Tien tegen een dat de geachte afge vaardigde voor Amersfoort het niet zoo kwaad bedoeld heeft. „In het vuur eener rede", nietwaar FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 56) „O neen, Piernic", kreet Geneviève, en aan haar wimpers trilden tranen, „dóór je zwijgen zal ik niet gelukkig zijn, wel pet tegendeel, en mijnheer d'e markies Zal niet vertrekken. Hij blijft te Clarens, jhij heeft me gezworen te zullen blijven, en hij zal zijn eed houden. Maar ik, ik zal aan mijn woord niet getrouw kunnen Zijnwant ik had hem beloofd hem te jhelpen in zijn nasporingen om te weten!, iwat er van zijn moeder geworden was, ik bad hem beloofd dat je genegenheid voor mij hem bevrijden zou van het e eni ge verdriet zijns levens... En pu moet ik mcineedig worden.... Wat een wan hopige gedachte voor hem te weten, Idat de ongelukkige markiezin geen graf heeft.... Wat een wanhoop voor mij, ,'Piernic, voor mij, wier plicht het thans Is, al zijn leed te deelen." „Zijn leed dee'en, mejuffrouw? Wat ïegt gij. daar .Waarom de spian- ALGEMEEN OVERZICH T. Zoo langzamerhand komt er wat meer leven en beweging in de politieke brou werij. Allereerst komen egruststellende berichten over de volgende kamer-cam pagne in Engeland Volgens de parlementaire correspon dent van de „Daily News" zou Asquith heden voorstellen tot Paschen, allen tijdi waarover het Lagerhuis beschikt aan de regeering en de cjopr haar voor gestelde maatregelen te laten. De leden zouden dan moeten afzien van hun VrijV dagen en hun Dinsdag- en Woensdagl- avonden. Deze maatregel, betoogt de correspon dent, beveiligt d'e Vetowet tegen alle mogelijke tegenstroomingen. Verder wordt de baan vrij gemaakt voor een' spoedige afhandeling van het ontwerp. Onmiddellijk na de debatten over het adres van antwoord op de trooinreda, zal de vetowet voor die eerste lezing aan de orde komen. De tweede lezing zal' na een zeer korte tussdhenpoos volgen. De arbeiderspartij heeft dezer dagen op het congres te Leicester de voor naamste reden van het Osborne vonnis uit den weg geruimdl Tot nog toe moes ten de candidaten o.a. beloven, dat zij zidh, bij verkiezing, in het Lagerhuis bij de groep der Arbeiderspartij zouden aansluiten en zidh onderwerpen aan de besluiten der meerderheid. Deze gelofte vervalt door het nu genomen besluit. De candidaten beloven nu enkel, dat zij al leen als arbeiders candidaten voor de kie zers zullen verschijnen, zich niet bij an dere partijen zullen aansluiten nodh daarvoor werken en „de verantwoorde lijkheid aanvaarden, die het parlemen taire gebruik heeft ingesteld." Er is ook weer een staking uitgebro ken op den Noordoosten spoorweg]. Even plotseling als het vorige jaar js zij nu in Huil ontstaan, waar een aantal beambten belast met het behandelen van vischzendingen weigerden hun werk te doen, tenzij hun grieven onmiddellijk behandeld werden. Tweeduizend beambten staken te'Huil en in Newcastle en Gateshead is ook reeds vergaderd. Vermoedelijk zal men zich ook daar bij de staking aansluiten; De laatste berichten uit Hull luiden niet hoopvol. Slechts vier treinen kon den Zaterdagmiddag met hulppersoneel uit het hoofdstation vertrekken. De Za- terdagsche pleiziertreinen kondien niet vertrekken. Het verkeer van de dóórgaande trei nen is alsnog gehandhaafd. De belang rijkste storing van het verkeer doet zich in de dokken te Huil voelen. De karre- voerders en de bootwerkers hiebben 'zidh met de stakers solidair yerklaard. De goederen blijven overal op dó kaden lig gen. De bemanningen dpr schepen moe ten zelf laden en lossen. Interessante berichten komen nu uit Spanje over Engeland en Portugal Deze zijn uit Badajoz afkomstig en teii van den jongen man uw smarten! zijn „Omdat ik hem liefheb, Piernic", zei Geneviève met betraand gezicht en smeekend gevouwen handen, „omdat ik zijn verloofde ben". „Wat zegt ge?... Zijn verloofde?4.. Gij?"... En wankelend ging Piernic op doffen tooii voort: „Dat is niet moj- gclijk.... O, neen, mejuffrouw, zeg me dat het niet waar is". „Het is de zuivere waarheid! en een waarheid, die mij zeer gelukkig maakt. Zie dien ring maar. Frédéric heeft als verlo'Jingsgeschienk den ring van zijn moeder aan mijn vinger geschoven". „Van zijn moeder", riep Piernic diep ontsteld en zijn bevende handen vóór zijn oogen houdend, alsof een akeilig vizioen voor zijn blikken oprees. „Den ring van zijn moeder aan uwen vinger.., O, onheil... Al mijn voorgevoelens zijn dus in vervulling gegaan. Alles wat ik vreesde, toen de jonkman op den top van den heuvel zich vertoonde, is dus gebeurd." En geheel buiten zich zeiven, met'ver- wildered1 blikken, naderde Piernic, de doodelijk verschrikte Geniviève en brul de, onder heftige gebaren ^Neen, dat zaj £i£t... d&t kagjiiet in luiden: dat daar twee Engelsche ge neraals zijn aangekomen, die als han delsreizigers bezoek hebben gebracht aan Lissabon, Oporto, andere Portu* geesche plaatsen en de Spaansch-Portu- geesche grenslinie, om zich van den toe stand in Portugal op de hpogte te stel len. De generaals, Lamose en Frierzon genaamd, handelden hier waarschijnlijk in opdracht vafti hun regeering, zeggen de Spaansdhe bladen. Ja, de „Corres- pondencia die Espana" gaat zelfs zoo ver met te zeggen, dat men in politieke en handelskringen het vermoeden heeft, dat Engeland met de hulp van Spanje in Portugal handelend zal optreden. Dat zou meer dan dón streep door de rekening zijn der Portugeesche regee ring die beweert dat alles als gesmeerd gaat. Zoo zeide Vrijdag de minister van buitenlandsche zaken tegen de buiten- la nd-sche pers nog, dat in geheel Portu gal propaganda wordt gemaakt voor de verkiezingen in de j>ers zoowel als in vergaderingen. Deze propaganda zou van veel invloed zijn op de politieke gevoe lens van het volk. De minister ontkent dat de houding van het land de nieuwe regeering vijandig gezind was. De ont vangst van den minister te Oporto was zeer geestdriftig geweest. O zoo! geen koud je aan d'e lucht. Of dit eveneens het geval is met Turkije en Griekenland zou men niet kunnen ppmaken yit de laatste telegrammen gedateerd van giste ren uit Saloniki. Twaalf batterijen snelVuurgeschut zijn naar de Grieksche grens gezonden, om dat in de Grieksche manoeuvres in de streek van Tirnovo Trikala een militaire demonstratie wordt gezien. De ochtendbladen van gisteren meld den den dood van den kranigen Boeren generaal Piet Cronjé die te Klerksdorp Zaterdag overleed. De Boerengeneraal Piet Arnoldus Cronjé werd in 1840 in de Transvaal geboren. Hij voerde in 1881 het bevel over een afdeeling Transvalers tegen de Engelschen bij Doomkop en Majuba- berg. In den aanvang van 1896 viel hij de bende van Jameson aan bij Krugersdorp en dreef ze uiteen. In den oorlog tegen Engeland kreeg hij het oppperbevel over een korps van 6000 man. Hij viel Kim- berley vergeefs aan, maar versloeg 28 November bij de Modderrivier, en 11 December bij Magersfontein de Engel schen onder Lord Methuen. Toch moest hij tegen het einde van Februari 1900 wijken voor de Engelsche cavalerie on der generaal French. Hij werd bij Paar- deberg omsingeld en gaf zich 27 Februari met 4300 man over wegens gebrek aan levensmiddelen. Hij werd met zijn vrouw en zijn staf in April naar St. Helena gevoerd en na het sluiten van den vrede keerde hij terug naar Transvaal. GEMENGD. De Duitsche Kroonprins is te Cal cutta aangekomen en daar feestelijk en hartelijk ongvangen. zen... ik wil u niet bij elkander zienw. ik wil niet... Ik begrijp het maar al te goed... de sluwheid heeft het masker der onschuld aangenomen. De logen be dient zich van de stem der waarheid... Gij zijt geen verloofden, ik wil het niet... Ik zal het beletten." Bij die onsamenhangende woorden, welke de grijsaard1 in zijn woede slechts onduidelijk uitstotterde, hief Geneviève ontzettend angstig, hare arm op, om den markies te beletten, den ouden man te rug te stooten. Partij trekkend van dit gebaar, greep Piernic hare hand, rukte den ring van den vinger en wierp dien1 in den vijver, voordat de markies goed begreep, wat er gaande was. „O, Piernic," kreet Geneviève, losbar stend in krampachtig gesnik, „o, boo ze Piernic, wat maak je den schoonsten dag van mijn leven afschuwelijk. Ik houd niet meer van je". En wijl Frédéric zich op d'en grijsaard wilde storten, plaatste zij zich tusschen beiden, en riep: „Ga heen, Piernic ga heen". Zoodra hij d'en ring in het water had zien wegzinken, was Piernic weder kalm geworden, en sprak hij met ernstige, plechtige stem: uGii .z2tf. yeriQo^d^n eie^rt.. üet Volgens het te Ween en verschij nende „Vaterland" zou er sprake zijn van een ontmoeting tusschen den Tsaar en Keizer Frans Jozef te Jschl in den a.s. zomer. Keizer Wilhelm zou tijdens de samen komst met den Tsaar te Potsdam op deze ontmoeting hebben aangedrongen. Officieel is er te Weenen van een der gelijke ontmoeting nog niets bekend. Wel van plannen tot een bezoek van een Rus- sischen Grootvorst aan het Weenschehof, Saini Ed Dauleh, de Perzische mi nister van Financiën, is Zaterdag door twee Armeniërs doodgeschoten, toen hij van het parlementsgebouw terugkeerde. Op de politieagenten, die onmiddellijk toesnelden, werd door de kameraden van de moordenaars eveneens gevuurd. Twee agenten werden gedood. De beweeg grond, welke tot deze daad geleid heeft ligt nog volkomen in het duister. President Da villa heeft tot Taft het verzoek gericht, tusschenbeiden te wil len komen in den opstand in Honduras. President "Taft heeft daarop aan den bevelvoerder over de Amerikaansche oor logsbodems in de wateren van Hondu ras opgedragen een poging te doen om een wapenstilstand te verkrijgen tusschen de opstandelingen en de regeeringstroe- pen. De Turksche commissie tot afbake ning van de Turksch-Bulgaarsche grens is te Sofia aangekomen. Deschanel en eeriige andere leden van de Fransche Kamer gaan een studie reis maken in Marokko. Verschillende of ficieren zullen de heeren begeleiden. Bij het Pruisische Huis van afge vaardigden is een wetsontwerp ingeko men betreffende de bewilliging van nieu we middelen uit de schatkist voor ver betering van de behuizing van arbeiders in staatsdienst en lagere beambten. Het ontwerp vraagt een crediet van 12 mil- loen Mk. Totnutoe zijn in Pruisen ireeds 132 millioen mk. voor dat doel toegestaan In de zoutmijnen van Dieuze bij Metz is een staking uitgebroken. Tus schen stakers en werkwilligen kwam het tot vechtpartijen, waarbij zelfs van re volvers werd gebruik gemaakt Een groote gendarm eriemacht is naar het tooneel van de staking gezonden tot handhaving van de orde. Het Christelijk arbriderssyndicaat waar toe de stakers behooren, eischt 15 pet loonsverhooging. Gedurende den jongsten storm zijn op de Spaansche kust 15 visschersbooten in de golven verdwenen; 43 zeelieden kwamen om het leven; alleen in Cata- lonië. Bij Castellon spoelde de zee 5 lijken en tallooze stukken wrakhout aan. Van 29 tot 31 Januari zijn drie nieu we gevallen van cholera en een sterf geval voorgekomen in de stad Funchal, op het platteland kwamen 10 ziektege vallen en 1 sterfgeval voor. Op Madeira is de cholera feitelijk ge daan; de schepen beginnen weder te Funchal binnen te loopen. De pest schrijdt voorwaarts en volgt op haar weg de spoorlijn. Zij woedt ook is uit., het was slechts een drooi^L. Spreek nooit meer van uw verloving,.», spreek nooit weder van qw liefde.. Ofschoon door Geneviève teruggehow- den, was de markies zich-zelven niet meester meer. Hij trad dreigend op Pier nic toe, doch zonder verdediging of schijn van weerstand te willen bieden, vlood deze- thans heen, snelde over de weide en verdween eensklaps in h<et bosch. De twee jongelieden stonden te genover elkander. Geneviève snikte hartverscheurend, en De Clarens poog de met zachte woorden haar te troosten. „Heb ik u niet gezegd, dat dóe man niet bij zijn verstand was, Geneviève? Gelooft gij het thans?" „Helaas, ja. Piernic moet inderdaad een aanval hebben gehad, hij, die an ders zoo goed is, om plotseling zoo wreed voor mij te worden". „Gij hebt hem te veel bedorven, Ge neviève.Hij heeft de innige gene genheid, die wij elkander toedragen, niet kunnen dulden... Mij bij u te zien, en te hooren, dat gij mijn verloofde waart, heeft hem woedend gemaakt". „Deze verklaring is de eenig tnoge^ lij'ke". „En die ring aan uw vinger, deed ?ijn woede to,t razernij klimmen". al langs de baan van den Sjangtoeng- spoorweg. Het verkeer van tweede- ea derde klasse passagiers op deze lijn is tusschen Tsjingtau en Tsi-nan-foe ver boden. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besl. zijn benoemd tot leeraar aan de Rijks H.B.S. te Middelburg G. Lef fetstra, 1 eeraar aan het gymnasium en de H. B. S. te Sneek tot adjunct-inspecteur der .post. enl tel. te Middelburg A. J. F. Wouters* hoofdcommies der posterijen. Vereeniging tot behartiging van Waterschapsbelangen in Zuid-Holland Naar wij vernemen, is de commissie! voor het ontwerpen van de statuten den in December jl. opgerichte Vereeniging) tot behartiging van Waterschapsbelan gen in de provincie Zuid-Holland thans met haar taak gereed gekomen. Het ontwerp zal binnenkort, vergezeld van! een memorie van toelichting en een ont- werp-huishoudelijk reglement, aan alle waterschappen in d£ provincie ZuidM Holland worden toegezonden met ver zoek, thans omtrent de definitieve toei- treding tot de vereeniging te beslissent Het antwoord wordt vóór 1 Juni inge wacht overal waar dit noodig wordt geoordeeld', zal de in het voorjaar te houden ingelandenvergadering zich over deze toetreding kunnen uitspreken Hieruit blijkt reeds, dat de commissie vastgehouden heeft aan het oorspronke lijke denkbeeld1 om als de eigenlijke le den der vereeniging te beschouwen de watersahappen zelve, die zich op de vergadering door één of meer leden van het bestuur of den secretaris kunnen! doen vertegenwoordigen. Daarnaast kun nen bestuursleden, secretarissen en pen ningmeesters van waterschappen per soonlijk lid der vereeniging worden, en het buitengewone lidmaatschap staat voor ieder belangstellende open. Reeds heeft de commissie, die het initiatief tot de oprichting dór vereeni ging nam, zich met de ontworpen sta tuten vereenigd. Zeer spocdiig na 1 Juni zullen alle toegetredenen tot een ver gadering te Rotterdam worden samen geroepen, aan welker goedkeuring een en ander zal worden onderworpen Te vens zal daar dan tot de verkiezing van een bestuur worden overgegaan. Spoorweg Gouda-Schoouhove». Weldra n' u ]e Tweede Kamer inkomen eei ,*rp van wet, houden de bekrachtiging van een overeenkomst met de Mij. tot Expl. van SJS. betref fende de exploitatie van den spoor weg Gouda-Schoonhoven. De uitvoering van de werken tot voltooiing van der* spoorweg, met gelijktijdige wijziging der spoorwijdte, zal aan' genoemde iiipip. gegund worden, met wier materieel do exploitatie zal plaats vinden. De snel heid zal hoogstens 35 K.M. per uur zijn in elke richting zullen dagelijks minstem 5 treinen rijden. (Stand.) „O, die ring, mijn armen lieven ring, waarvan ik zooveel hield, omdat hij van uw moeder was, hij heeft hem in den! diepen vijver geworpen... Nimmermeer zal ik hem terugzien... O, Clarens, wat een droef en bang voorteeken... Ik, die me zoo blij gevoelde, nauwelijks een uur geleden, hoe had' ik kunnen denken, dat een zoo zoete dag in zoo bittere tranen zou eindigen?" „Gij zult een anderen ring van me krijgen, Geneviève, een anderen ring van mijn moeder". - „Helaas, liet zal niet de eerste, nietf de ware zijn... O, Frédéric, ik sliep ia onzen mooien gouden droom zoo zalig in.... welk een ontwaken.... Ik zal me altijd dat vreeselijk verwrongen gezicht van Piernic herinneren en altijd zal zijn' bedreiging in mijn ooren klinken... Hi t scheen me toe, dat zijn gebaar een Ewk over ons afriep... Zooeven nog zc.o vol vertrouwen... ben ik nu angstig... ja, ik ben angstig voor onze liefde." „Dierbaar kind", zuchtte Frédéric^ „vergeet dit pijnlijk tooneel, en denld aan mijn woorden van teederlici erf liefde, d'enk aan mijn eeden, waarvan! ik de vervulling inet het innigst verlan gen tegemoet zie". (Wordt vervolgd)*.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1