Uit Stad en Omgeving. overnam, is eveneens een paketboot van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij, doch een kleinere type dan de „Van Imhoff". KORTE KRONIEK. Naar wij vernemen, staat het vast, dat Z. K. H. Prins Hendrik bij gelegen heid van het landbouwkundig congres een bezoek aan Venlo zal brengen. Bij de Centrale vereeniging to' be vordering van den bloei van Groningen, bestaat het plan het koperen reg,ee- ringsfeest van H. M. te vieren, o. aj door de slichting van een fonds, ten doel hebbende, bij het 25-jarige feest daar ter stede een monument ter eere van H. M. op te richten. De gezondheidstoestand van den heer Mr. J. G. Patijn, commissaris der koningin in Zuid-Holland, die zeer ern stig ongesteld is, was gisteravond) iets gunstiger, doch blijft zorgelijk. De heer H. de Groot, c. i. ingenieur aan het Technisch Bureau van het mi nisterie van Koloniën, is, behoudens d'e goedkeuring der begrooting van binnen- landsche Zaken door de Eerste Kamer benoemd tot directeur der op te richten Middelbare Technische school. LEIDEN, 4 Februari. Gisteravond heeft de studentcnaf- deeling der vereeniging „Oost en West" haar eerste algemeene vergadering ge- houden, waarop ee.i reglement werd vast gesteld en de toekomstige werkzaamhe den werden geregeld. De studiebelan- gen, voor zoover ze de koloniën raken, zullen aan de universiteit te Leiden wor den voorgestaan. Er zullen ter bestudee- xing va:i koloniale onderwerpen docr de leden studie-kringen worden gevormd en lezingen van Indische specialiteiten ge- organiseeru worden. Men zal pogingen in het werk stellen om in andere hooge- scholen afdeeüngen van Oost en West op te richten. Het bestuur werd als volgt gekozen L. Lips, voorzitter; B. B. Faber, schrijver; P. P. Quartes, penningmeester; mej. P. B. Molenaar en B. J. O. Schrieke. Gisterenavond had de overdracht plaats van het saldo in kas der opge heven vereeniging „Leiden's Belang", aan de kas voor Schoolkindervbieding tot een bedrag van f259.6U/2- Van de Leidsche tuiniers- en Bloe- mistenvereeniging „Door Eendracht ver bonden", is ingekomen f 13.03y2. -- De Heeren- en Dameszangvereeni- gingen „St. Caecilia", Directeur de heer L.U. W. Beijersbergen van Henegouwen, onaerafd. van den Ned. R. K. Volksbond alhier, is voornemens om voor de Vasten een extra Concert-avond te geven in de groote zaal van den Volksbond. Voorde piano-begeleiding heeft Mej. Annie van Ulden welwillende medewerking toege zegd. Mejuffr. B. Joustra alhier is benoemd tct hoofd der bewaarschool van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen te Woerden Gevonden Voorwerpen. Gouden Heeren- en Damesring; R. K. Kerkboekje; Handschoenen; Portemon- naies (w.o. met geld); Broches; Lederen Fietskap; Huissleutels; Lorgnetten; Olie- jas; Knipmes; Witte Veer; Leesboek; Ceintuurs; Eenige Centen; Damespan talon; Vrouwenzak met inhoud; Eenige buitenlandsche koperen Geldstukken; Schroevendraaier van een rijwiel, Zilveren Medaillon in een doosje; Potlood; School- tasch met inhoud; Pakje zwarte Lappen Dameshoed; Schaar met schroefsluiting; Rol grijs Papier; Wandelstok; Smous- hondje; Zilveren Dameshorloge met ket ting; Kasboekje van „Eigen Hulp",Zil veren Manchetknoop; Duimstok; Peur- schuitje; ZweepCahier (grootboek) Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve des Vrijdags, van 1 tot 3 uur n.m. ten Politiebureele alhier. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag, 8 uur 's avonds St. Lo- dewijkskerk Steenschuur, Apologetische cursus, lo. Behandeling der ingekomen vragen; 2o. Conferentie over de Biecht door den W.Eerw. heer J. Duijmel, ka pelaan te 's-Gravenhage. Woensdag 5i/2 uur- 's avonds. Si Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Geschiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der Si Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eenv. Heer Th. M. P. Bekkers. AALSMEER. De gemeenteraad verga dert op Woensdag 8 Februari, 's na middags half drie. ALFEN AAN DEN RIJN. De gemeente raad vergadert op Donderdag 9 Februari, 's morgens 10 uur. Aan de orde isVaststelling van het raadsbesluit tot vestiging van een bouw- verbod op grond voor den aanleg van straat of plein bestemd, begrepen in het plan voor stelselmatige bebouwing; Herstemming over het voorstel Dros, om het rapport betreffende de oprichting van een openbaar slachthuis aan de com missie ad hoe te renvoyeeren, ter fine van inlichtingen in verband met de daar tegen geopperde bedenkingen. Missive van Gedeputeerde Staten over het berijden van het Goudsche rijpad met motorrijtuigen met voorstel van B. en W. Benoeming van een onderwijzer. ALFEN. De Martha-stichting besloot een nieuw Kinderhuis te doen bouwen. Maandag 6 en Dinsdag 7 Februari zal in de St. Jozephzaal eene uitvoering gegeven worden, door de Liederentafel „St. Caecilia" en het Symphonie gezel schap, beide onder Directie van den Heer A. J. Markx. Voor beide avor.den zullen ook plaatskaarten te bekomen zijn. Voor de loting dier nationale militie hebben zich in de daarvoor be stemde registers ten raadihuize doen in schrijven 54 jongelieden. GOUDA. In de gistermiddag gehou den raadsvergadering werd zeer langdu rig gesproken over de voorstellen tot uit breiding d~r marktruimte. Nadat <-L meeste leden over deze zaak het woord hadden gevoerd werd aange nomen eene motie-Van der Ree waarin de wenschelijkheid van uitbreiding der marktruimte wordt uitgesproken, en waarin B. en W. worden ultgenoodigd over te leggen eene kostenberekening van de demping der Turfmarkt. Een crediet van f800 werd toegestaan voor het instellen van een onderzoek docr een bekwaam waterbouwkundige en hei doen opmaken van plannen en begroo tingen voor eene verb'1 -'ug van de toe gangen tot de stad aan it itionszijde. Hieronder zou dan b'égr.pcn zijn verleg ging van het BloemenJaalsche verlaat en het maken van een tunnel onder den spoor-overweg. HAARLEMiMERMEER. Op plechtige wijze is gistermorgen op het terrein aan den Spaarnwouderweg de eerste steen voor de nieuwe R. K. School gelegd door den ZEerw. heer W. Kemper, pas toor der parochie. HAZERSWOUDE. In café Roden burg werd de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging „Ziekenverpleging" bijgewoond door 23 leden. De voorzit ter, de heer-Mr. O. S. van Dobben d'e Bruijn, opende de vergadering en bracht nadat de secretaris, ds. N. Warmolts, de notulen der vorige vergadering had voorgelezen, jaarverslag uit. Het afge- loopen jaar heeft voor de vereeniging een rustig verloop gehad. Het ledental is met 25 vermeerderd en bedraagt nu 245 benevens 17 donateurs, liet mate riaal der vereeniging is 225 maal in bruikleen afgestaan en van de 4 aanwe zige ligtenten zijn er thans 3 op het dorp in gebruik, die aan den Rijndijk is op geborgen. Aan ijs bestond ditmaal geen behoefte en ook het fonds voor verple ging behoefde niet te worden aange sproken. De stand der financiën js gun stig en daarom zal een voorste! worden gedaan een depot aan fien Rijndijk op te richten. Spr. herinnert eraan, dat de vereeniging thans 10 jaar bestaat en hij meent te mogen oonstateeren, dat (hij aan de verwachting heeft beantwoord. De penningmeester, de Zeereerw. heer pastoor G. A. de Groot, bracht ver slag uit, waaruit bleek, dat de ontvang sten hadden bedragen f 404,911/2? de uitgaven f 231,93, Het batig saldo fl72,98i/2. Het verplegingsfonds heeft f 212,07 in kas. De rekening en bescheiden werden door ile heeren H. Muller en M. Heijker nagezien en in orde bevonden, waarna de penningmeester onder dankzegging voor zijn beheer werd gedechargeerd. Van het batig saldo werd f85 bestemd voor het verplegingsfonds. Het aftredend bestuurslid, de lieer dr. P. Dekker, werd als zoodanig met bijna algemeene stemmen herkozen. Na breedvoerige bespreking werd' be sloten het bestuur te machtigen een de pot op te richten aan den Rijndijk. Van den heer R. van 't Riet was een schrijven ingekomen, waarin werd aan geboden tot 1 Januari 1012 op nader omschreven voorwaarden ijs in voorraad te zullen houden voor de Vereeniging. Het bestuur werd gemachtigd dienaan gaande met den heer van 't Riet te on derhandelen. De heer Franken bracht bij de rond vraag nogmaals het denkbeeld ter spra ke een cursus in de verbandsleer te hou den. Dc heeren W. S. Maijer en Dekker zegden overweging toe. Daarna sloot de Voorzitter de verga dering. Heden waren wij in de gelegenheid een achtkanten schepradwatermoleu in werking te zien, met een vlucht wan 2.75 m. diameter scheprad o,63 M. op- voerhoogte o.5 M. dus een geheel com plete watermolen in miniatuur, gemaakt ter opluistering van een landbouwten toonstelling te Boston, \oor de firma Farcuha aldaar. De uitstekende werking, alsook de keurige afwerking doen den maker alle eer aan. Bij ministerieel besluit is aan den den heer J. van Exter, brievengaarder alhier, op zijn verzoek met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag uit zijn be trekking verleend. Op bovengenoemde datum is het juist 40 jaren ge'eden, dat de heer van Exter bij de Administratie der Posterijen en Telegraph ie werd aangesteld'. Zijn lioogen leeftijd noopte hem, d'e betrekking, die hij gedurende al dien tijd trouw en eerlijk heeft vervul dj, neer te leggen. In dc algemeene vergadering Ider „Harmonie van Hazerswoude" werd het jaarverslag voorgelezen door den heer A. van Rijsse! die als secretaris is gekozen in plaats van den heer L. Gaarkeuken^, die zich niet herkiesbaar had gesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester, deji Jieer S, Can _Gur- kum, die zich geheel aan de vereeniging, onttrokken heeft en voortaan nog slechts als donateur van zijn sympathie doet blij ken, werd voorgelezen door den nieu- titularis den heer Jb. Raaphorst. HOOGMADE. Donderdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging hare eerste ver gadering in het nieuwe jaar, die ook ver eerd werd door de tegenwoordigheid van den Eerw. kapelaan der parachie. Nadat de voorzitter in zijn openingswoord de aanwezigen had verwelkomd en zijn beste wenschen voor leden en vereeniging had geuit, werd een korten terugblik gewor pen op het afgeloopen jaar en gewezen op den plicht om het huidige ministerie zooveel mogelijk te steunen. De voorle zing der notulen en van het jaarverslag gaf geen aanleiding tot opmerkingen, De dank der vergadering was het loon voor dit werk van den secretaris. Ook den penningmeester, wiens rekening sloot met een saldo van f58, werd dank gebracht voor zijn gehouden beheer. Na vaststel ling der contributie voor het loopende jaar, werd overgegaan tot het kiezen van afgevaardigden naar de verschillende cen trale vereenigingen. Terwijl hetstembureau de stemmen controleerde gaf de voorzit ter een kort woord ten beste over d>e kiezersteelt, spoorde allen aan te zor gen, dat op de kiezerslijst komt, wie daarvoor in de gelegenheid is en ver klaarde zich bereid' de daartoe noodige formulieren in te vullen. Inmiddels had het stembureau gijn taak beëindigd' en maakte bekend, dat- de heeren C. P. v. d'. Geest, J. Zwetsloot, C. W. Lieverse, H. Meijer en W. J. v. d. Salm ais afgevaardigden waren geko zen. De gekozenen verklaarden zich be reid deze benoeming aan te nemen en zullen onder elkander bespreken welke personen de verschillende centralen zul len bezoeken. Nog werd besloten een spreker uit te noodigen om, zoo moge lijk, op Vrijdag 24 Februari alhier een lezing te houden. Bij de rondvraag werd door den Heer L. v. d. Kroft het liefde werk „Oud papier" ter sprake gebracht en door het Bestuur ten zeerste aanbe volen. Niets meer aan de orde zijnde;, sloot de Voorzitter met een hartelijk woord de Vergadering. LEI DSCH EN DAM. Door de R. K. Harmonie-vejeeniging „St. Ceciiia" wer den met medewerking van de R. K. too- neelvereenig.'ng van Voorburg twee goed geslaagde uitvoeringen gegeven. LEIMUIDEN. De heer R. A. den Ou den, hoofd der Christelijke school al hier is in gelijke betrekking benaemd te Rotterdam. NOORDWIJK. 53 jongelingen, geboren in 1892, hebben zich ter secretarie aan gemeld tot inschrijving voor de Nationale Militie. NGORDV/iJKERHOUT. Naar wij ver nemen is de heer H. Oostdam, wethou der dezer gemeente ernstig ongesteJd. Wij hopen echter, dat deze ongesteld heid van korten duur is en de heer Oost- dam spoedig weer gezond moge zijn. OUD ADE. Tegen 13 Februari a.s., des namiddags 7 uur, is in het locaal van den heer J. G. Veldhuizen te Lei den een vergadering belegd van inge landen van den Boterhuispokter. ROELOFARENDSVEEN. Door de Too- neelclub „St. Pancratius" alhier, zal op Maandag 6, Dinsdag 7 en Woensdag 8 Februari een uitvoering worden ge geven, uitsluitend voor hare leden, Dona teurs en Eereleden. Opgevoerd zal worden: De Marteldood van den gelukzaligen „Johannes Gabriel Perboyre", treurspel in drie bedrijven, en een naspel; dooi den Weleerw. Heer W. Verhoeven, R. K. Pr., onder leiding van den weleerw. heer J. M. j. Vermeulen, Geestelijk Adviseur der club. De zang zal uitgevoerd worden door de leden van het R. K. Zangkoor, met behulp van eenige knapen, onder leiding van den heer J. Hendrix. Daar deze merkwaardige dood van den Missionaris in China ons alier bewonde ring wekt, zoo zal ook het publiek in de gelegenheid worden gesteld dit prach tige en indrukwekkende drama te zien opvoeren en wel op Maandag 13 en Dinsdag 14 Februari. De laatste zal door een advertentie in dit blad uitvoeriger worden bekend gemaakt. SASSENHEIM. Op het postkantoor alhier is gedurende de maand Januari bij Rijkspostspaarbank ingelegd f2055,50 en terugbetaald f3175,14. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje droeg het nummer 453. TER AAR. In de zaal van L. v. d. Laan te Langc-raar werd door de Jasclub een dubbelen wedstrijd gehoudenprijs- jassen en vlotbrugspel. Door de twaalf deelnemers werd prachtig gespeeld. De jasprijs wonnen de heeren C. Vermeulen en Th. Versluis, de premie de heeren L. v. d. Laan en J. Wallensteijn. Op de Alotbrug waren de winners van prijs en premie de heeren H. J. Mohr en Bern. Sassen. De heerlijke pianomuziek van den heer G. Mourits bracht daarbij de deelnemers en belangstellenden in eene feestelijke stemming. De Vereeniging „De Ter Aar- sche Augurkenveiling" zal op Donder dag 9 Februari a. s. eene buitenge wone ledenvergadering houder;, hooid- zakelijk oin machtiging te verleenen aan het Bestuur tot het aanbrengen van ver anderingen op het veilingsterrein en het aangaan van eene geldleening ten be hoeve der onlangs onder den naam van „Nieuw Leven" gestichte onderafde ling van tuinders, die zich toeleggen op vervroegde groententeelt. Tevens zal ge legenheid gegeven worden Jot het be stellen van augurkenspeenpotjes. VOORSCHOTEN. Het aantal bezoekers aan het Tuberculose Museum is zeer groot, 't bedraagt al meer dan 1000. WASSENAAR. De afdeeling van bloem bollencultuur vergadert a.s. Dinsdag 7 Februari 's avonds 7 uur ten huize van den heer Th. v. d. Zalm. Punten van be handeling zijn o.a. Ballotage van leden, candidaatstelling lid hoofdbestuur, en re kening en verantwoording der tentoon- stelligscommissie. WOUBRUGGE. Voor deze gemeen te h ebben zich aangegeven 23 jongelinge i voor de Nationale Militie. ZEVENHOVEN. Naar gemeld wordt zal in het a.s. voorjaar worden aange vangen met den bouw van eene coöpe ratieve boter- en kaasfabriek. De nakomelingen van den heer B. Koeleman, die na den dood van ge noemden heer de verplichting op zich hadden genomen voor de zorg en in standhouding van het gemeentehuis, het welk door wijlen hunnen vader als. aan- aandenken aan het bezoek van Z. M. W! III, in het Noordeinde was ge bouwd, hebben deze verplichting door betaling van een bedrag van f500 aan de gemeente overgedaan. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Ree uw ijk is J. V., door de duisternis misleid, jammerlijk te water geraakt en verdronken. Eenige maanden geleden heeft de 17- jarige B. aan den Kruisweg nabij de Cru- quius te Haarlemmermeer de ou derlijke woning heimelijk onrloopen, zijn ouders in groote onrust achterlatende. Het lezen van avontuurlijke reisbeschrij vingen scheen lust tot navolging bij hem gewekt te hebben. Geen enkel spoor liet hij achter; elk door den vader ingesteld onderzoek bleef vruchteloos. Thans werd de vader verrast met e en brief van zoonlief, gedateerd uit Brussel en waarin hij nederig vroeg weer naar huis te mogen terugkeeren. Zijn reis lust of reisziekte was genezen. Hij schijnt de reis te voet te hebben gedaan en steeds in België te hebben rondgezworven en werkzaam te zijn ge weest .Hij schijnt het er evenwel niet zoo goed gehad te hebben als thuis. Bij een rijwielhandelaar te Leiden kwam een vreemdeling in den winkel, om een paar nieuwe handels te koopen. Hij plaatste zijn rijwiel in het rek op de stoep waar de kar van den winkelier ook stond. Na de handvatten te hebben gekocht en betaald vertrok de man met een bedankje van den handelaar, voor de klandizie. Toen deze echter later zijn rijwiel wilde gebruiken, merkte hij, dat het verdwenen was. Een oud karretje stond er voor in de plaats. Land- en Tuinbouw. Voor 'de vacature Veldhuizen van Zan ten in het Hoofdbestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zijn door de afdeeüngen tot dusverre can did a at ge steld de heeren W. H. de Graaff te .Lei den, J. H. M. Balvers te Hillegom en G. J. van Meeuwen te Heemstede. Aanbestedingen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij de aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis met bakkerij voor rekening van den heer J. v. Maanen, alhier, werd ingeschreven door G. Vooys voor f4960, K. Haasnoot voor f 4690. Aan laatstge noemde is het werk gegund. Rechtszaken. Kantongerecht te Haarlemmermeer. Voor het kantongerecht had zich te verantwoorden P. H. te R ij n s a t e r - wou de, beklaagd van het onbevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde bij een paard van den lieer J. van Leeuwen te Leïmuiden. Bekl. ontkende; hij heeft al leen gezegd tegen van Leeuwenals dit mijn paard was zou ik er dit en dat aan doen. Veldwachter van .den Berg vertelt echter anders, maar bekl. en van Leeuwen beweren, dat de veldwachter liegt. De zaak wordt daarop aangehouden. Tegen zekeren T. uit Hillegom werd wegens jachtovertreding geëischt tweemaal f 3 of iweemaai 2 d., terwijl A. S. en v. d. \V., die te Hillegom resp. een paard en wagen alsmede een hon denkar onbeheerd lieten staan, f3 of 2 dagen tegen zich hoorden' eischen. Wegens rijden zonder licht werd te gen W. te Leimui de n f2 of 3 d. ge- eischt. Faillissementen. Uitgesproken: B. van Gemert, koop man in groenten, te Rotterdam. Curator mr. J, B. Crol. H. S. J. Zieihorst, kapper Curator mr. J. van den Hoek. S. 8. J. M. van Gerven bierhandelaar en expediteur te Haarlem. Curator mr. M. Slingenberg. De nalatenschap van P, J. Wortman. in leven burgemeester en secre taris der gemeente Zaarnslag. Curator mr. P. Dieleman. W. G- Schnets, laatstelijk te 's-Gravenhage, thans zonder bekende woon plaats Curator mr. L. F. A. de Rooij. Geëindigd: W, H. H. Haas, koopman en winkelier in sigaren H. Leyger, kapper te Rotterdam. D, Bij!, winkelier te Maassluis. G. Jans en P. de Vries, rijwielhandelaren te Heerenveen. Opgeheven: G. van der Meulen Wed* Willems, zonder beroep te Amsterdam. Familieberichten uii andere Bladen Geboren: Maria H. M. d. van A, Aukes en M. S. Aukes-Hulschbosch Haarlem. Johan d. z. van F. G. Mastenbroek-Wiersma Leiden 3 Febr. Ondertrouwd: Cornells L. Paardekooper en Cornelia M. Straathof Leiden-Wassenaar. 3 Febr. D. Th. H. van Beek en C. J. van Grieken Oegstgeest 3 Feb. Ge t rou wdJhr. C. W. Sternen J.L. Fischer, 's-Hage. 3 Feb. A' Lans en J. M. S, de Her- togh, Delft 3 Feb. Overleden: Petrus L. Bangert 46 j. echtg van P. L. Bangert Sprenkeling. Amsterdam. Wed, J, J. Schilham-Van der Vorst 76 j. Leiden Adrianus Stijger 27 j. Leiden. .TELEGRAi 1 SCH WEl.RBETÏÏGÏÏT"'" naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Februari 1911, medegedeeld door het Kon Nederl. Meteorologisch instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 7S0.5 Malinhead. Laagste barometerstand 747.7 Haparanda. Verwachting tot den avond van 5 Februari, toenemende noordelijke tot noordoostelijke, later weder afnemende en krimpende wind, mogelijk sneeuw of regenbuien, betrokken, later opkla rend, zelfde temperatuur. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het voorbe reidend kerkelijk examen de heer O. G. Heldring, (Rijswijk bij Delft.) Bevorderd tot arts de heer I. Jacobsen (den Haag); tot semi-arts, de heer H. J. Meijling, (Borne, O.j Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten de heer J. F. van Rosseur, Jr., fden Haag.) UTRECHT. Bevorderd tot arts: de heer J. J. Herman tot tandmeester, de heer S. Schoustra. Bevorderd tot doctor in de rechtswe tenschap, de heer J. H. A. Dubois, gebo ren te Utrecht, op stellingen. Een Onderhoud met „Prof. De Haas". Naar aanleiding van het bericht, de zer dagen ook door ons gepubliceerd* als zou het O. M. bij het Leidsche Kon- tongerecht den heer de Haas, meer be kend onder den naam van „Prof. de Haas" hebben gedagvaard wegens liet onbevoegd uitoefenen der geneeskunde meenden we niet beter te kunnen doen dan ook bij hem ons licht te gaan opste ken. Zoo zag dus de grauwe voorjaarsmor gen van heden ons over den Haag weg peddelen waar wij bij villa. Habris-Perka- ra afstapten om te trachten toegang tot de woning van den „wonderdokter" te krijgen. De bekende zijingarig voor de patiën ten was gesloten, de banken van het wachtlokaaltje stonden ter schoonmaak1 in een der tuinpaden. De zitting was dus blijkbaar geëindigd. Ook het hek bij de voordeur was ge sloten, doch bij nauwkeurig onderzoek1 ondekten we op een der spijien een elec- trisch-belknopje. Een lichte druk.... wachten.... nog eens bellen.... toen zagen we een dienstbode door de deurruit glu ren. Onze persoon maakte blijkbaar geen goeden indruk. De deur bleef gesloten. Nogmaals bellen, nu langer, ongeduldi ger. Overhaast kwam nu de dienstbode naar buiten, het mutsje flapperend in den wind. ;,Of mijnheer de Haas thuis was". „Jawel! wie ik was". Mijn kaartje stak ik door het nogj steeds gesloten hek. „Of ik als patiënt kwam?" „Neen ik wilde mijnheer als partin culier spreken." Met een schok van teleurstelling vloog het mutsje weer naar achter. Ze zagj zich de extra fooi van een vetten voor deursklant ontglippen. Een oogenblik later was ze weer te rug met een rammelenden bos sleutels en toen werden de poorten van dit mo derne heiligdom voor ons geopend. 'n Klein spreekkamertje, met een tafel en zes zeer ouderwetsche stoelen bijna geheel gevuld. Aan den wand eenige1 familieportretten o.a. de Haas met vrouw, en beide stiefkinderen: Na een korte poos strompelde de oude heer op zijn stok moeizaam binnen in een blauw colbertpak, een pet op de zil verwitte haren, die daaron'd eruit om het hoofd golvend zich mengden onder de dunne bakkebaardjes. Aldoor mummelde de tandelooze mond als hij niet sprak' of aan zijn sigaar zoog. „Goeden morgen, mijnheer, wat heb' je voor nieuws". „Pardon mijnheer de Haasi ik kwam1 om nieuws. Uit echt journalistie ke nieuwsgierigheid wilde ik wel eens weten wat uw piannen zijn in verband! met uw dagvaarding op den 13den." „Wat ik van plan ben." lachte hij ge moedelijk, „Niks! Ze doen me niks hoor! Ze hebben het al wel meer ge probeerd. Ik ben voor den Haag geweest niet een dokter, 't Ging met gesloten) deuren. De dokter moest betalen. Ik lek ker niets". „Of hij zich niet van rechtsgeleerden bijstand zou voorzien. „Denk het'niet, hoor! Ik kan het met mijn eigen boerengezicht wel af. Boven dien wat kunnen ze me doen Als er! een kind in het Galgevvater valt, moet ik het er toch uithalen. Dat ben ik vo\gen$ de wet verplicht. En alle middelen ge bruiken om de levensgeesten op te wek ken. Nou, wat doe ik andersj, Ze kon men pas bij me als z^ half doodl zijn"1.)' „l^aar kan men u dan onfeeyoegd U.Ü-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2