BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. N 405. cJ)<z Ccicbche Soti/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het OEI LLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 4 Februari 1011. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEILLUS" TREERD ZONDAGSBLAD. Brieven uit Minnesota. De berfcinzegening op den 4den Zon dag van jien Advent heb ik in mijn vo- rigen brief beschreven, thans wil ik U eens laten weten hoe wij hier in Ona- mia da plechtigheid van den daarop volgende» Zondag gevierd hebben, het hpogfeest n.l. van Kerstmis. Vooraf wil ik U echter zeggen, dat gij ,u niet moet voorstellen, dat een goed geschoold mannen of kinderkoor eener Hollaoderfie parochiekerk hier den ge- loovigen op harmonieuse wijze den vre de toezong, gelijk weleer de Engeslen zulks deden aan de herders op Betle- Üiera's velden, noch dat gij U moet den ken ia een helverlichten tempel, tijdens een nachtelijk uur, voor een te midden van kaarsenlicht en bloemenpracht prij kende kribbe, voor al dat schoons is de parochie van Onamia nog te jong. Maar toeh, ook hier werd den geloo- vige, toen hij op den blijden morgen ons kerkje binnentrad, aangenaam verrast, door een eenvoudige doch smaakvtolle versiering. Vier roode rozentakjes tus schen koperen kandelaartjes met een achtergrond van" groene dennentakjes, maakten een waarlijk keurig effect, en vormden een versiering, die tevens een ware verrassing was voor Onamia's Ka tholieken, die, wie weet hoelang geleden reeds, het geluk hadden gehad ojp het blijde feest van 's Heeren Geboorte de H. Mis te kunnen bijwonen. Velen van •hen naderden ook dien dag tot de H. Tafel, en toonden op deze allerschoon ste \vij2c den goeden God dankbaarheid voor den gunst, die Hij hun bewees. Dien morgen wenschte ik onze paro chianen een zaljg Nieuwjaar, in hfet 'Engelsch. Het was voor den eersten maal, dat ik mij in het openbaar van die taal moest bedienen. U kunt dus begrij pen, dat het een paar bange oogenblik- ken waren, die ik toen doorleefde, te meer daar ik bemerkte ,dat er ook een paar andersdenkenden ter Kerstmis wa- ren gekomen. Maar zooals u kunt be merken, ik ben er niet onder bezweken, en denkend aan het spreekwoord: Alle begin is inoeielijk", hoop ik dat dat mettertijd ook wel beter en gemakkelij ker zal gaan. Mijn Eerww Confr. Fa ther v. Dinter was dien morgen afwezig. Den vorigen avond was Z.Eerwt ver- vertrokken naar een plaatsje 9 mij]en van hier, het dorpje Wahkon, waar een tiental Katholieke huisgezinnen wonen. Ook deze menschen waren vroeger uren en uren verwijderd van kerk en pries ter, vandaar dat Mgr. de Bisschop van St. Claud ons al spoedig na onze vesti ging alhier, ons verzocht zoo nu en dan ook die menschen ter wille te zijn. Op Kerstdag zou Father v. Dinter daar dan de H. Missen opdragen. Maar waar? Een kerk is er nog niet; een huis waal meer dan 10 families met hun kinderen de H. Mis kunnen bijwonen, is zoo maar niet gevonden. Vandaar dat wij ons moeten bedienen van een publieke hal, welke voor alle doeleinden te Jiuur is. lederen Zondagmorgen wordt er nu in dat lokaal een altaartje opgeslagen. Father v. Dinther zeide mij bij z^jn te rugkomst op Kerstdag, dat hij in jijn preek, dien Kerstmis vergeleken had'met de eerste Kerstmis van Bethlehem. En mij dunkt, de vergelijking ging goed op. Een plank op 2 ruwe schragen was de altaartombe ,en zulk een altaar deed al heel goed denken aan de kribbe van Bethlehem's stal. Maar toch, gelijk Ma ria en Jozef zich daar mochten verheu gen in de geboorte van Onzen Godde- lijken Zaligmaker, ook hier was reden tot blijdschap, wijl Jesus ook op dat nederig altaar waarlijk tegenwoordig kwam. De reis naar Wahkon is niet gemak kelijk, omdat men 's Zondags hier geen trein heeft, hoogstens een goederen trein, waarvan wij een paar malen ge bruik konden maken. Gewoonlijk ge schiedt de reis dus per rijtuig, of ge lijk nu, daar er veel sneeuw ligt, per sle de. Zulk een toertje in open rijtuig of slede valt niet mee, geachte Lezeir, in den tegenwoordigen strengen wintertijd, in een temperatuur, waarbij de thermo meter dikwijls tot 40 graden onder nul üdaalt. Vooral daar, waar ,de weg langs een-ontzaggelijk groot meer loopt, is het soms verschrikkelijk koud. De wind1 welke daar vrij spel heeft, heeft ,de sneeuw verbazend hoog opgejaagd', de paarden gaan er tot hun J)uik toe döor, en behalve de koude wind, komt dan ook de losgewroete sneeuw er ook nog, in het gezicht waaien. Dat ongemak is natuurlijk alleen maar den winter eigen, 's zomers moet zulk een reisje allerschoonst zijn, gelijk ieder hi.er getuigt; over dat natuurschoon hoop ik U dan later pok pens iets te schrijven. Thans wilde ik U alleen maar eens laten weten hoe wij hier te Onamia en ook te Wahkon het H. Kerstfeest heb ben gevierd. U zult thans des te beter kunnen begrijpen dat de Katholieken van Onamia verheugd zijn een kerkje te bezitten, waar de plechtigheden van onzen H. Godsdienst toch steeds veel be ter tot hun recht komen dan in een pu blieke hal, waarin '_s avonds te voren dik wijls een wereldsche vergadering is ge houden. Beste lezers, Iaat ons den Goeden God' eens vurig bidden, opdiat de geloovigen van Wahkon ook spoedig mogen bezit ten een eigen Roomsch kerkgebouw, waarin ook zij eens hun hart kunnen uit storten voor Jesus pi het H. Sacrament. Fr. J. v. d. HULST. Onamia, Minnesota. ALGEMEEN OVERZICHT. Dat het Pausdom alles behalve een sinecure is, blijk wel uit het volgende, na welks lezing men niet begrijpt waar Z. H. edn tijd vandaan haalt voor zijn om vangrijke andere bezigheden. Een mede werker van een Turijsch blad heeft n.l. eens uitgerekend hoeveel audiënties Z. H. de Paus. in het afgeloopen jaar heeft verleend, waarbij de audiënties aan pelgrims niet zijn medegerekend, maar alleen die wel ke 'de Paus in zijn particuliere vertrekken verleend heeft. In het geheel bedraagt dat aantal voor het afgeloopen jaar 49.597 en wel 11.581 in het eerste; 20.116 in het tweede; 9846 in Jiet derde en 8054 in het vierde kwar taal. Hierbij komen dan nog de z.g. dienst- ;audiënties (udienze di tabella), welke verleend worden ter bespreking van za kelijk aangelegenheden en door d«n Ma- jordomus worden geregeld. Voor dit doel bezoekt de majordomus Z. H. dagelijks. lederen dag van 9 tot 10 wordt dan ook de kardinaal-staatssecretaris ontvan gen. Eens per week verschijnen bij den Paus verder de secretaris voor buiten gewone kerkelijke aangelegenheden de substituut van den staatssecretaris, de kardinaal-secretaris van de Congregatie van het Concilie, en de kardinaal-vicaris van Rome. De kardinaal-prefecten voor de overi ge takken van dienst, worden twee maal per maand ontvangen. Voorts zijn er nog audiënties voor de prelaten (rapporteurs) van welke sommi gen eens per week a.nJeren eens per maand ontvangen worden. Meldden we gisteren iets over den ver jaardag van den koningsmoord in Portugal die nogal een kalm verloop had gehad, la tere berichten doen inzien dat toch niet alles zoo mooi is geweest. Coimbra is het tooneel geweest van he vige ongeregeldheden, waar.an de schu'.-d natuurlijk weer op de uitdagende hou ding van een monarchistisch dagblad „Nova Patria" wordt geschoven. Een woedende menigte heeft het ver- eenigingslokaal van de monarchistisdh- katholieke club verwoest, de meubels kort en klein geslagen, naar buiten geworpen en verbrand Even schandelijk is de bendie opgetreden in een vergaderlokaal der der Franquisten, Zingende troepen volk trokken door de stad. De burgerlijke gou verneur van de stad wist ten slotte de or de te herstellen. De „Paris Journal" komt ook weder met ongunstige berichten over de verhou ding der republikeinen onderling. Vol gens dit blad loopen Sn de hoofdstad hard nekkige geruchten, dat ieder oogenblik oneenigheden kunnen uitbreken tusschen de radicale en de historische republi keinen; reeds zouden ds .wpnjjigejQ ^er ministers door politie moeten bewaakt worden. In Mexico gelukt het der regeering nog steeds niet den opstand onder den knie te krijgen. Een telegram uit El Paso meldt dat Don derdag nabij Juarez bereden regeerings- troepen in gevecht zijn geweest met op standelingen onder bevel van generaal Orozco. Daarbij zijn 32 man regeeringstroepen en 6 opstandelingen gedood. Juarez is als uitgesotrven. De inwoners zijn in al lerijl naar El Paso gevlucht, omdat elk oogenblik gevreesd werd voor een aan val van 1500 opstande'ingeri op de stad. De aanvoerder der opstande'in?en heeft den burgemeester en de buiten andsche consuls in Juarez ervan verwittigd, dat Vrijdag-middag om drie uur met de be schieting der stad een begin zou worden gemaakt, indien zij zich niet overgaf. Nadere bijzonderheden over den strijd van de Mexicaansceh opstandelingen met de regeeringstroepen om C.udad Juarez zijn echter schaarsch. De poiite heeft de kruitvoorraiien van de regeer.ng vernield om ze niet aan.de opstandelingen behoe ven uit te leveren, sein: het telegraaf - agentschap Wolff. De Amerikaansche consul heeft alle Amerikaansche bur gers in de stad dringend geraden zich op Amerikaansch grondgebied te begeven. Zij behoeven daarvoor slechts de brug over te wandelen en zijn dan in El Paso dat in Texas ligt. Naar het schijnt wordt er verbitterd gevochten. Ook begint het weer meer te roeren op Kreta. Te Kanea hebben Christenen een m oord-aanslag gepleegd op drie Moham medanen. Twee v. n laatstgenoemden wei den ernstig gewond. De schuldigen zijn in hechtenis genomen. Als dit maar niet het begin is van een burgeroorlog op Kreta, iets waarvoor men al lang ge ducht is. De beschermende mogendhe den zijn echter besloten alle troebelen krachtig te onderdrukken. GEMENGD. De kroonprinses van Du/tschland, die van plan was, zich komende week te Alexandrië naar Napels in te schepen, zal, nu de kroonprins terugkomt, in Egyp te blijven, om hem op te wachten. Te gen het einde van de maand zullen zij dan samen de thuisreis doen. Naar verluidt heeft de koning van. Pruisen zich uit eigen beweging bereid verklaard, van het voorrecht, dat hij' geen belasting van de waardevermeer dering van zijn grond zal hebben te be talen, afstand te doen. Op het oogenblik moeten met de andere bondsvorsten on derhandelingen gaande zijn, om hen tot dezelfde gedragslijn te bewegen. Zij zou den daartoe niet bereid zijn geweest, indien de Rijksdag hun in dezen de wet gesteld had. Maar nu de Rijksdag hen toCh nog van de belasting heeft vrijge steld, moet er goedie hoop zijn, dat zij de belasting vrijwillig zullen betalen. Op het hernieuwde verzoek van verschillende Duitsche steden en corpo raties in het Nederrijnsche gebied om de Hollandsche grens open te stellen voor voor het invoeren van levend slachtvee tot vermindering van den vleeschnood heeft de minister van landbouw opnieuw weigerend geantwoord, met een verwij zing naar zijn vroeger in den Rijksdag afgelegde verklaringen. in belanghebbende kringen wil men thans een adres aan den kpizer zenden. Het St. Petersb. Tel. Ag., is ge machtigd tot de verklaring, dat het ge rucht, dat aan de Parijsche beurs een Russische spoorwegleening tot een be drag van 1200 millioen francs binnen kort zou worden uitgegeven, alle jjrond' ontbreekt. De Russische regeering is niet voornemens tot dergelijke opera ties over te gaan en heeft dit ook niet noodig. Evenmin is er in den eersten tjjd een staatsleening voor spoorwegen te wachten. Het Lagerhuis in den staat Cali- fornië heeft een voorstel aangenomen waarin een aanvulling van de Grondwet wordt verlangd waardoor het kiesrecht voor vrouwen op dezelfde basis als dat der mannen kan worden ingevoerd. De opstandelingen in Honduras maken steeds grootere vorderingen. De regeeringstroepen hebben eergisteren ook Puerto Cortez aan de grens van Guatemala on.r i i 1. i- imde beheer- «tel ie a.anli.aiiüe.s vaij ijmaUJa sie te,- heele Atlantische kust van Honduras. Haiti en San Domingo hebben de troepen van de gemeenschappelijke grens teruggetrokken. De Vereenig,de Staten zullen het geschil beslechten. Op een scheepsbouwwerf te Co- wes is een gevaarlijke brand uitgebroken Men vreest ,dat de model- en machine kamers zullen afbranden. Twee torpedo vernielers konden zich juist bijtijds red den. Een hevige storm gepaard met sneeuwjacht, heeft het spoorwegverkeer in vele deelen van Canada ontredderd. Overal, van de Stille Zee tot aan den Atlantischen Oceaan, heeft de storm huis gehouden. In Britsch Columbië, in de westelijke vlakten van Cn'ario, in Que bec en in de kustprovincies zijn trei nen opgehouden. Te Montreal en Ot tawa kunnen de trains niet rijden. Landarbeiders. Omtrent het ontwerp van wet tot ver krijging door landarbeiders van woning met land in eigendom of van een stuk je grond in pacht, meldt de Stand, thans dat de minister zijn ambtegenooten, wier departementen hij de zaak betrokken zijn, reeds er mee in kennis heeft gesteld, en hun verzocht heeft voor 1 Maart a.s. him opmerkingen te doen kennen, daar het zijn voornemen is, een zeer spoedige indiening van het ontwerp te doen plaats vinden. De dertien hoofdstukken, waarin het ontwerp is ingedeeld, moeten handelen over: leden landarbeider en de vereisch- ten, waaraan hij moet voldoen; 2o. het plaatsje,- als voren; 3o. het losse land, als voren; 4o. de landarbei-ders-commis siën (3 leden, onder de vaste leden een landarbeider)5o. de gemeenten en pri vaatrechtelijke lichamen, uitsluitend ter bevordering van verkrijging van Oproe rend goed door landarbciers werkzaam, en den geldelijken steun van Rijkswege; 6o. den rechtsvorm (eigendom), waar onder het plaatsje verkregen wordt en de aanvragen7o. den rechtsvorm (pacht), als voren, van het losse land; 8o. het be sluit omtrent de aanvrage en de voorzie ning daartegen; 9o. de verkrijging van het plaatsje en de te stellen zekerheid; lOo. de verkrijging van het losse land; 11 o. het gebruik en de gebondenheid van het onroerend goed; 12o. de ont eigening (aanvul'.ing onteigeningswet) 13o. slotbepalingen. Het debietrecht op sigaren en tabak. De indiening van het aangekondigde wetsontwerp n de heffing van een de bietrecht va.. '9 pCt. op sigaren en ta bak, kan, naar wij vernemen, thans spoe dig tegemoet worden gezien. Zooals wij reeds vroeger meedeel den, is de strekking van dit ontwerpt dat de winkeliers en andere kleinhande laars van de (bruto) opbrengst der si garen en tabak, door hen aan het pu bliek verkocht, 10 pCt. aan den fiscus moeten betalen. Natuurlijk rijst onmiddellijk de vraag hoe men deze heffing practisch wil', uitvoeren. Hieromtrent vernemen wij het vol gende Volgens het ontwerp zullen alleen die genen een sigaren- en tabakdebiet mo gen hebben, die daartoe vergunning ge kregen hebben. Deze vergunning zal wordeii verleend, nadat men ze bij de bevoegde overheid heeft aangevraagd. Het recht wordt gelieven van de ont vangsten. Bij verreweg de meeste sigarenwin keliers ontbreekt echter, evenals trou wens over liet algemeen bij den mid1- denstand', ieder spoor van eenige boek houding, zoodat zij niet het minste over zicht van hun ontvangsten en uitgaven hebben. Daarom zullen vanwege den fis cus aan alle sigaren- en tabakswinkeliers (en bandelaren) staten worden ver stekt, waarop zij dagelijks hun ont vangsten kunnen invul'en, terwijl als con- tró.e maatregel bepa. wordt, dat alle zendingen van de fabr eken naar de win keliers en handelaars van geleidebiljet- ten voorzieii moeten zijn, vermeldende den aard1 en den prijs der zending. De belasting moet cjoor de winkeliers en handelaars in maandelijksche termij nen worden voldaan, terwijl zij bij het verkrijgen der vergunning moeten be ginnen, het recht over één piaand voor- Uit te stofte;!. Exportzendingen zijn vrij van recht, doch moeten van een geleidebiljet ver gezeld gaan, terwijl de fabrikanten, die onmiddellijk aan particulieren leveren, evenals de winkeliers van de op deze wijze geleverde sigaren en tabak het verschuldigde recht moeten betalen. Tot zoover in groote lijnen de plan nen der regeering. Het behoeft wel nauwelijks betoogd* dat de uitvoering daarvan nogal eenigef moeilijkheden zal opleveren. Immers, het is de vraag, of in alle winkels, waaronder er zijn, die als bij zaakje door de vrouw des huizes wor den gedreven, de ontvangsten wel over eenkomstig de waarheid zullen worden aangeteekend. Niet,dat wij twijfel wil len opperen, omtrent de goede trouw dezer winkeliers, maar velen van hen' zijn altijd gewoon geweest, alles, zoo wel de uitgaven voor hun zaak, als de kosten hunner .huishouding te betalen, zonder hiervan .eenige aanteekening te doen, en weten dus zelf niet hoe groot hun dagelijksche ontvangsten zijn. Het lijkt ons niet zoo gemakkelijk, deze men schen, aan eenige boekhouding, hoe een voudig ook, te gewennen en de moge lijkheid van onjuiste opgaven lijkt ons zeer groot. Nu meent men weliswaar een contro lemiddel te vinden in de geleidebiljetten maar wij kunnen niet inzien, hoe men uit de inkoopsprijzen de verkoopsprijzen' zou kunnen afleiden, daar immers des sigarenwinkeliers niet allen voor de zelfde merken Jietzelfde winstpercenta ge nemen. Een andere vraag is, hoe men de zoo genaamde „rookertjes" door de fabri kanten aan hun personeel verstrekt, niet het recht zal kunnen treffen. (Tel.} Arbeidscontract. In het bijvoegsel van het „Sociaal Weekblad" zijn onderstaande rechter lijke beslissingen inzake de wet op de arbeidsovereenkomst opgenomen Kantongerecht Enschedé Ziekte van den arbeider, van hoe lam- gen duur ook, doet niet de arbeidsover eenkomst eindigen. Contractu eel e of reglementaire bepa lingen welke zouden medebrengen dat de werkgever het in /,ijn macht heeft ingeval van ziekte van den orbeider de overeenkomst als beëindigd te beschou wen, zijn nietig. Kantongerecht II te Amsterdam: De verklaring van een arbeider aan zijn werkgever gedaan, dat hij hem een dag in de volgende week in den steek zal laten, levert voor den werkgever geen dringende reden op tot een onmid dellijk doen eindigen der dienstbetrek- king. Wanneer een arbeider door z'n schuld een kachelplaat bedorven heeft .doch dit reeds meerdere maanden geleden is ge schied en de werkgever nooit blijk ge geven heeft dit den arbeider te willen fn" enen, moet de werkgever geacht w i deze schade voor zijn rekening! te nemen. Een buffetier lean .niet door zijn werk gever aansprakelijk gesteld worden voor onvrijwillig in zijn dienstbetrekking aan gerichte kleine schade als het breken van glaasjes. Het koperen Kroningsfeest. Van de 56 vereenigingen te 's Hage, door het comité tot viering van Ijet ko^ peren kroningsfeest der Koningin tol medewerking uitgenoodigd, waren 42 vertegenwoordigd op eene bijeenkomst die gisteravond is gehouden. Besloten werd, dat waarschijnlijk op 6 Maart a.s. tusschen 3 en 4 uur, eer aubade, gevolgd door een défilé vooi het paleis zal plaats hebben. Voorts zal er geen afzonderlijk comiti van uitvoering worden samengesteldi, doch zullen de voorzitters van de deel nemende vereenigingen zulk een comih vormen. Uit een drietal dirigenten >verd d' lieer Beijersbergen yan Henegouwen drecteur der Natoniiale Zangschool, ge kozen. S.S. Van Imhoff. Blijkens een bij de Koninklijke Pake vaart Maatschappij uit Batavia ontvange telegrafisch bericht is het ss Van Imhoff de Straat Sapé (tusschen Soembawa en Fl< res) vergaan. De passagiers en bemannli zijn gered en aan land gebracht. Hue en waardoor het stoomschip verongeluk! is nog niet bekend. De ,Van Outhoorn", die de passagie

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1