2e Jaargang. Ni. 404. 3 BUITENLAND. Het lied van Clarens. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc, Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLiS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27> cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Februari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Verantwoordelijkheids gevoel. 't Beste bewijs voor het feit, dat ie mand het verkeerde zijner daden gaat in zien, pleegt wei hierin ge.egen te zijn, dat hij de verantwoordelijkheid op ande ren schuift Ea dan is het in dift verband merk waardig te zien, hoe gretig de anti-cleri- cale pers ach werpt op een nagelaten artikel vaa wijlen H'éffri des Houx, in weik stuk deze voorstander der door den Paus afgekeurde cultueele vereenigngen de schuld van den huldigen toestand der R, K. Kerk in Frankrijk op Rome tracht te schuiven. De „Matin" publiceert het artikel, terwijl „Land en Volk" er aanstond bij i« om het zijn lezers voor te zetten als de penaevrucht van ,,een gezaghebbènd godsdienstig Katholiek", dde „klaagt over den éroev.gen toestand waarin door de Pauselijke onverzoenlijkheid de kerk in Fraakrijk is gebracht." Ja, Henri des Houx klaagt De Fransche regeering meende het toch zoo goed, was tot „allerlei bemidfde- liugs- em schikkingsvoorstellen" bereid, maar die Paus bleef op zijn stuk staan en zoo h de Fransche kerk tot treuri- gen toestand gekomen. En „Laad en yolk" klaagt met hem mee, noemt de toestand „inderdaad treu- rig-' u We zouden zoo zeggenwaar bemoeit j,Land en Volk" zich mede. De katho lieke kerk kan het heusch zonder het medeoogen van dait blad wel stellen. En wat de onverzoenlijkheid des Pau sen betreft, indien de Fransche regee- ttng eew aanving de reiigieusen weer vrijheid t« geven zich in den geest der Kerk te vereenigen en aan armen en ziekea, als vanouds' haar zorgen te wij den, ge zoudt eens zien, hoe toeschiete lijk datzelfde Rome zou zijn. Het zou de religieuzen aansporen kwaad met goed te vergelden gesteld deze aansporing ware noodig. De Kerk kan zich echter niet laten wel gevallen, dat een Briand de paden voor haar afbakent De Kerk is de eerste om 's lands wetten en instellingen te eer biedigen maar zoodra de wereldlijke overheid haar terrein wil betreden dan is zij „onverzoenlijk". En de verantwoor delijkheid voor de gevolgen komen dan voor rekening van hen, die aan de kerk het onmogelijke vroegen. Henri des Houx constateert, dat „de geestelijkheid zich zonder morren heeft gebogen" voor den Paus-. Hij schijnt dat te betreuren, maar voer ons is daar gelaten de weinig eerbiedige woorden keus van den schrijver in die hou ding der geestelijkheid de waarborg ge legen, dat de kerk het op den duur win nen zak In de eenheid toch ligt de kracfit. ALGEMEEN OVERZICHT. Zooals in alle landen bij de h'erope- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 54) "Jt bent uit het bosch te voorschijn gekomen, juist op het cogenblik, dat ik .verlangde je te ontmoeten," sprak ze „En dat kwam mij eerst als iets boven natuurlijks "voor, zoodat ik een bewe ging van verbazing niet achterwege heb kunnen laten." „Ef is niets bovennatuurlijks in," zei de oude man droef, „u hebt zooeven het lied van Clarens gezongen, en u weet wel, dat dit tusschen ons een soort van overeengekomen sein is. Ik heb beloofd, telkens te zullen toesnellen, wanneer ik dat refrein hooren zou." Geneviève had in werkelijkheid' daar aan niet gedacht. Zij werd dus nog meer verlegen, en Piernic, die haar gadesloeg, daardoor nog droeviger gestemd, raadde (de reden dier verlegenheid. „Hadt u niet meer aan onze afspraak jgedacht?" vroëg hij. „Herinnerdet gij tl niet meer, dat het refrein van CLaxieps ning der parlementen, kwam ook in den Fransche Senaat aan de orde de samenkomst te Potsdam en de Vlissingsche fortenkwestie. Vooral die Russisch-Duitsche samen komst zit den Franschen dwars. En of minister Pichon nu al verklaarde dat alle buitenlandsche betrekkingen zeer goed' zijn en hij zich niet kan begrijpen hoe telkens weer op minder welwillende wij ze het bondgenootschap met Rusland ter sprake wordt gebracht, men wil het maar niet laten. Nu weer heeft Dela- haye meegedeeld dat hij de juistheid onderzocht heeft van de berichten aan gaande de aanzienlijke vermindering in de sterkte der bezetting van de west grens van Rusland en een verandering in het mobilisatieplan van het Russische leger. Hij ziet hierin het bewijs van de feitelijke beëindiging van het Fransch- Russische verbond hij heeft daarom be sloten de regeering over d'e kwestie te interpelleeren. Ook de afgevaardigde Dumas zal in de Kamer interpelleeren, en wel of het gerucht juist is dat Rusland van plan jg, een nieuwe leening op de Fransche markt te plaatsen. Hij hoopt op deze wijze den minister tot een pitvoerige uit eenzetting over de buitenlandsche poli tiek te bewegen. Deze uiteenzetting is noodig met het oog op het gevoel van onzekerheid, dat door jje redevoeringen van Pichon en Aehrenthal niet uit de we reld is geiiolpen. De kwestie van het fort te Vlissingen kwam slechts zooverre ter sprake dat Lamarzelle den minister erop meende te moeten wijzen dat in deze zaak alleen Duitschland zijn wil op duidelijke en krachtige wijze heeft doen blijken. Ook vroeger bij de inlijving van Bosnië en Hezegowina en nu weer in de kwestie van den Bagdadspoorweg was dit het geval. Altijd toch maar die Germona- phobie. De Franschman is niets op zijn gemak. Er doen zicih weer moeilijkheden voor in Portugal. De correspondent van de „Times" te Lissabon wijst op de splitsing, die dui delijk in het Portugeesche ministerie is waar te nemen. De radicale groep staat onder leiding van Costa, den minister van justitie, terwijl d'Almeida, de mi nistervan binnenlandsche zaken en Brito Camacho, de bewindsman van publieke werken, de aanvoerders zijn van 'tmeer gematigde element. Uiterlijk wordt de eenheid natuurlijk hoog gehouden, betoogt de Times-cor respondent. Maar uit de bladen, die on der invloed der respectieve ministers staan, blijkt zeer duidelijk, welke ver schillen in politiek en principe op den voorgrond treden. Men kan daaruit ook opmaken, hoe de partijgroepeering in het Parlement zal zijn. En volgens berichten aan de ,,,'Paris Journal" kunnen eiken dag groote on- eenigheden tusschen de vrijmetselaars en de yepublikeinsche partijen uitbreken. De vrijmetselaarskliek heeft besloten den eisch ,ie stellen, dat de regeering een beroep was op uw ouden vriend O, juffrouw, 't ware beter te zingen voor den ouden man dan voor den jongen, voor de vriendschap dan voor de liefde. Zoo gij voor dezen jongen man het cou plet hadt willen zingen, dat voor 'hem paste, had gij niet dat moeten kiezen, maar het laatste, het couplet van be dreiging en ongeluk." „Ik heb u gewaarschuwd," mompelde de markies, „die oude dwaas, vvien ik toch in mijn leven nooit eenig kwaad heb gedaan, kan me niet zien zonder me onheilspellende woorden toe te voe gen. Mij te zien alleen maakt hem woest" „En ik bezit de gave, om hem tot be daren te brengen," zei Geneviève. „Laat mij met hem spreken. Gij ziet wel, dat hij tot nu toe hee! redelijk heeft ge sproken. Zoo wij hem niet ruw behande len, zullen we uit hem krijgen, wat gij begeert te weten. Ik za! hem verzoeken, ons alles te zeggen ,wat hij van u/ve moeder weet. En zelfs zoo hij wartaal spreekt, laten we dan pogen in die war taal de waarheid1 te oni3ekken." Piernic bleef vóór hen staan etn.ljen daar zoo jong en zoo schoon naast el kander ziende zitten, scheen de grijs aard, ifi p>ats van erdppr yejteed,eid te haar moest raadplegen-over alle in te voeren hervormingen. Moeten wij nu nog zeggen, wie in Portugal de lakens uitdeeit? Van gisteren melden de bladen weer twee gevallen die een helderen kjjk ge ven op de scheiding in bevolking en het bewijs geven dat de monarchie nog niet voor goed afgedaan heeft. Twee missen, welke ter herdenking van den moord op koning Carlos en zijn zoon voor dezen werden gelezen, jiadden veel be.angstelling. De graven der koningsmoordenaars werden door v rschillende veree ;i J :gen en revolutionaire groepen met boem en getooid. Ook echter waren de graven van den koning en den kroonprins met tal van kransen behangen. GEMENGD. De Koning van Saksen is gisteren middag aan boord van de Grosser Kur- fürst te Napels aangekomen. Hij maaic- te met den uuftsclien consul en gevolg een auto-tocht naar Capo di Pozel.ipe. L>e studenten van de unweroLcii te Sofia heb oen Desloten, in de Paasch- vacante een uitstapje te maken naar Athene, z.g.n. met w eLnach. ppe.ijke doel einuen. op dezehoe vergadering w erd net uenkbecla van de oneksch-uulgaiarscJie toenauer.ng stormacmig toegejuicut. L>e Weensche correspondent van de „Daily Cnronicle" verneemt uL Saloni- ki, dat het Jong-1 urkscne comLe besloten heeit nog oÜU.üOU reservisten op te roe pen. Van officieele zijde wordt daurom- irent medegedeeld, dat dit slechis ge schiedt, om eventueele moeilijkheden in het voorjaar uft den weg te ruimen. Maar de correspondent-wijst er op, dat er in Bulgarije een zeer oorlogzuciitge stem ming heerscht en de Sobranje in gehei me zitting den Min. van Uonog een som van 7 mUlioen francs ter beschikking zou hebben gesteld. In de Lokal Anzeiger lezen we, dat bij Sanaa weer heft.g gestreden is door Turksche troepen en opstandelingen, die zich onder de vanen van Said Idriss heb ben geschaard. Blijkens officieele mededeeingen, zijn de troepen opnieuw tusschen Epha en Hodeida door een groote macht Arabie ren aangevallen. De troepen v. Foren een bergkanon en vele gevangenen. Verster kingen hebben de AraoLren teruggewor pen, die 200 man verloren. De troe pen verloren 50 dooden en gewonden. De Lokal Anzeiger bericht, dat de Turksche minister van onderwijs gelast heeft, alle soc.a Ltische onderwijzers en leerlingen te outs.aan. Vermoedelijk om den staat te behoeden voor een school jongensrevolutie. De Dutsche regeering heeft afwij zend beschikt op het verzoek van den ge meenteraad der grensstad Emmerik, om den vrijen invoer van levend slachtvee uit Nederland ten behoeve der bevolking vrij toe te laten. Mecklenburg-Svverin is zoo zeer met mond- en klauwzeer besmèt, dat een veetentoonstelling, die dit jaar te Schwe- nn genouden zou worden, komt te ver vallen. worden, zichtbaar te lijden. Zijn gelaat was althans krampachtig vertrokken. Dat verontrustte Geneviève eenigs- zins. „Wees niet ondeugend', Piernic," voegde ze hem op liefkozenden toon toe. „Zie me niet aan met dien harden blik, want dan zou ik denken, dat je niet meer de goede Piernic bent, dien ik liefheb. Je moet wel zien, dat ik zeer gelukkig ben op dit oogenblik, en dat deze dag voor mij een dag van groot geluk is. En moet jij dan, mijn oude vriend> mij door dat somber en onvriendelijk uiter lijk bedroeven Maakt de tegenwoordig heid van den jongen markies je boos Waarom?... Hij is zacht, edelmoedig en loyaal, hij wil ons niets dan goeds doen. Bovendien, daar hij mijn vriend is, Pier nic, moet hij ook de jouwe zijn. Kom na der, zet je bij ons neer; ik heb je iets te vragen. Je zult niet weigeren mij te antwoorden, of ik zou moeten denken dat je van de juffrouw niet meer houdt..." „Ja, ja, ik houdt wel van haar," stot terde Piernic, getroffen door die zachte woorden en meer nog door die lief- ende stem, waaraan hij niets weige ren kon. ,,En yi weet heel goed, diat ik u liefheb en dat ik aan u gehecht ben <U fe.ea4er»taU mi de herdeiia. 0, Naar luid van een telegram Mexico (stad) is daar ambtelijk bericht ontvan gen, dat den 29en Januari in een gevecht bij Scoc.amonya 75 revolutionairen zijn gesneuveld en 12 man regeeringstroe- pen. Vier visschersbooten zijn op de klip pen bij Cambr.Is vergaan; vijftien men- schen verdronken. Tal van vaartuigden zijn aan de MiddeÜandsche Zeekust ver gaan. Bij Castellon zijn vijf menschen om gekomen. De Imparcial verneemt uit Sagonta, dat de Abanto gezonken is. Er zijn reeds 6 lijken aangespoeld. Verder zijn bij Sagon ta twee Spaansche stoomschepen in zeer gevaarlijke positie op de kust geworpen. Het is onmogelijk hulp te vereenen. Een telegram uit Napels meldt, diat daar een individu aangehouden is, dat een buitengewone gelijkenis met Peter den Schilder vertoont. Bij Maikop, in het Koebangebied, heeft zich in het Kozakkendorp Apa- cheron een nieuwe spuitende naphtabron gevormd, die dagelijks 500.000 poed naphta uitwerpt. Tijdens een gewone oefening van onderdompeling, is een torpedo te vroeg gesprongen, waarbij drie onderofficie- en twee matrozen zijn gewond. Moelai Hafid wil het begrip tucht in zijn leger ingang doen vinden. Twee soldaten die zich aan ernstigen diefstal hadden schuldig gemaakt en daarna wa ren gedeserteerd, zijn daarvoor op be vel van den Sultan en in tegenwoordig heid van alle troepen te Fez gefusileerd. De bevolking is zoo opgewonden, dat men onlusten yreest, verzekert de Voss. Zeitung. De Voss. Zeitung verneemt ,dat Te heran door ongewoon sterken sneeuw val ,sedert weken bijna geheel van de buitenwereld is afgesloten. Het tele fonisch en het telegrafisch verkeer is gedeeltelijk verstoord. Onder de bevol king heerscht door de koude en duur te der levensmiddelen groote nood. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is mr. A. L. E. Gast man, president van de beide Hooge Ge rechtshoven in Ned.-Indiië eervol ont slagen en bevorderd tot commandeur im de orde van Üranje-Nassau. Nieuw portret van Prinses Juliana. In de Cadetten-almanak van de Kon. MiL Academie en de Cadettenschool is opgenomen een nieuw portret van prin ses Juliana. De Koningin zelve heeit di'. portret vervaardigd. Het stelt de Pr.nses voor in het wit gekleed, staande op een stoel in een kamer. Met de eene hand houdt de kleine Prinses zich vast aan de stoelleuning, in de andere hand heeft zij een stuk speelgoed. Dit portret zal niet mogen worden na gemaakt, het auteursrecht van den Ca detten-almanak is verzekerd. Malthezer-orde. De Prins-Grootmeester der Souvereine gij, lieve juffrouw, die mij uit de diep ste ellende heeft bevrijd.... Vraag dus... vraag dus.... Het zou al heel gewichtig en heel moeilijk moeten wezen, als Pier nic u niet zou antwoorden." De oogen van Genevfiève richtten zich op den markies, een b!ikv waarin te lezen lag: „U hoort wel, mijnheer, dat mijn arme Piernic geen wartaal spreekt." Piernic was inmiddels genaderd en Geneviève noodde hem uit om zich naast haar neer te zetten. Toen de .arme oude echter bij het gebaar, dat het meisje maakte, den gouden ring opne te, wel ken zij aan haren vinger droe;' ^ef hij eensklaps weder staan, terwijl een nieu we bezorgdheid zich op zijn gelaat af- teekende. „Wij hadden je reeds veel vroeger daarover willen spreken. Piernic,." ging het inei«?ie voort; „maar men ziet je niet meer op het kasteel. Mijn oom was evenwel afwezig, en het was dus een mooie ge egenheid voor je, mij op te zoeken, zoo je ten minste, zooals be weerd wordt, baqg bent oom te ontmoe ten." l Prernic zag, dat de jonge markies hem op dat oogenblik scherp gadesloeg, en terstond namen zijn trekken jéén zondler- linge fierheid &m, Orde van Malta heeft tot leden van het Kapittel van de Nederlandsche afdeeluig benoemd: Tot Baljuw: J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, adjudant van H. M. de Koningin generaal-majoor op non-activi teit; tot Coadjutor F. M. A. J Baron van Wijnbergen; tot Werkmeester A. M. J. E. A. Baron van Lams weerde, lid van de Eerste Ka mer der Staten-GeneraaL tot Schatmeester mr. dr. G. F. M. Ba ron van Hugenpoth tot Aerdt, lid van den Centralen Raad van Beroep; tot Kanselier jhr. mr. E. B. F. F. Wit- tert van Hoogland, commies-griffier van de Eerste Kamer der Staten-GeneraaL, Raad van State. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den Raad van State werd o. a. benandeld. lo. Het beroep van den Raad der ge meente Nibbixwoud tegen hei beslui. Vuil Gedeputeerde Staten van Nov,rd-Ho.land waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van den Gemeenteraad tot samensme.ting van de beide bestaande scholen in die gemeente en tot het bou wen van eene nieuwe schooi met slu.ting van de beide thans bestaande. Inlichtingen werden nog verstrJct door den burgemeester en door den predikant der Herv. Gemeente te Nibbixwoud, die beiden zich verklaarden vóór het behoud van de twee bestaande scholen. KORTE KRONIEK. De R. K. Boud van Spoor- en Tram wegpersoneel „St Rafael" telde op 1 Januari j.l. 3560 leden, dus ruim 10U0 leden meer dan de neutrale Ned-er.. Bond. In de algemeene ja rlijksche verga dering van de vereenigiug tot bestr.jding van het Nieuw-Ma.thunianisme op 7 Fehr a.s. in 's Bosch te houden, zal worden gesproken door de heeren J. N. van Munster ,A. J. M. J. baron van Wijn bergen en C. v. d. Voort van Zijp. Prins Hendrik is te Berlijn afgestapt in het hotel Esplanada. Het eerstvolgend Congres voor Openbare Gezondheidsregelmg, zal waar schijnlijk in Juni gehouden worden ter behandeling van de voorstellen tot wijzi ging der Gezondheids- en Woi.i ïgwetten.. Hr. Ms. pantserschip „Koningin Re gentes", is onder bevel van den kapitein ter zee J. A. A. C. ridder van Rappardi, den 2en Februari te Cartagena aangeko men. LEIDEN, 3 Februari. Landbouwtentoonstelling. De burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, heeft het eere-voorzitters- schap aanvaard van het eere-comité der groote landbouwtentoonstelling, welke in de 2e week van September hier ter stede vanwege de Holl. Maatsch. van Landbouw wordt gehouden. „Ik bang voor- Raïfui riep hij uit „Wie beweert, dat ik bang ben voor Jean Raffut? Hij is het veeleer die mij ont loopt en me vreest. Ik... ik vrees alleen den goeden God En wijl bij die woorden van minach ting ten opzichte van haar oom Gene viève blijk gaf van onaangenaam getrof fen te zijn, hernam de oude dadelijk, met een glimlach, die over zijn vermoeide trekken een glans van goedheid .deed glijden „Neen, neen, ik ben niet bang voor Raf- fut... maar ik ben bang voor zijn nicht O ja, ik ben bang, haar droef en onge lukkig te zien, mijn juffrouw!... Ik ben bang, haar te zien schreien Daarvooi ben ik bang!" Onder het uitspreken van die woor den drukte zijn gelaat de.grootste tee- derheid uit. Geneviève keek beurteling* naar den grijsaard en naar den jonkmaa hetgeen niet anders kon worden ver tolkt dan in dezen zin: „Had ik ooi* gelijk ,toen ik u zeide, dat hij mij lief had en dat hij niet weigeren zou te ant woorden, de goede Piernic!" (Wordt vervolgd}^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1