BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No, 401. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met gratis POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiên) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Speculate op de harts tochten. Aan deze verfoeilijkste aller specula ties neemt zelfs de componist Richard Strauss deel. Strauss, de man van de moderne sym- phoniën „Teuersnot", „Domestica" en j,Till Eulespiegcl"-de man ook van de moderne opera's „Salome" en „Elec- tra". Strauss, »p muzikaal gebied een twee de Wagner, die nieuwe banen bewan delt en zich daar gelukkiger dan de meester van Bayreuth nu reeds door opgetogen bewonderaars gevolgd wordt. Strauss, wien bij zijn leven reeds een gedenkteeken is gewijd. Zoo iemand dan moest toch deze ge niale man zich te verheven achten om het publiek dingen voor te zetten, die niet door den beugel van het fatsoen kunnen. Hij heeft toch niet noodig, door ge waagde dingen een zeker soort publiek te trekken. Hij beheerscht immers de menigte door de macht en de kracht zijner tonen. Helaas, zelfs deze groote geest spe culeert op de hartstochten. Waaraan zou het anders toe te schrij ven zijn, dat hij voor zijn jongste toon werk, de „Komedie fur Musik Ros en- ka val ie r", een tekst zich liet welge vallen vol we citeeren hier Cornelie van Oosterzee in 't H b 1. „onnoodig rijkelijk opgedischte critiek", die ook volgens deze schrijfster, al zoekt zij naar verzachtende omstandigheden, „iet wat afstootend" werkt. Zóó erg is het hiermede gesteld, dat mej. van Oosterzee, nadat ter generale repetitie ten tooneete egnige „niet ver der te omschrijven beschouwingen om trent de vrouwen" waren verkondigd, 2 recensenten achter haar hoordp zeggen „Hab nix verstanden Was hat er denn da Allen's gesagt?" „Louter Schweinerei hat 'r gesagt". Louter zwijnerij Eo daaraan wijdt dan Strauss zijn groot talent. Is het niet diep treurig. Een kunstenaar, die zoo veel ten goe de zou kunnen uitwerken, misbruikt al-, dus zijn gaven, laf bukkende voor den verdorven geest van zijn tijd. ,t Feit stemt wel pessimistisch. Kostelijk Louis Bouwmeester is blijkens een verslag in „Het Theater" aan het praten geweest met j. H. R. liet denkbu-eid van een lijfrente, als de huldeblijk-commissie getracht heeft voor hem bij elkaar te brengen, trekt hem achteraf bezien, weinig aan. Hij verkiest een eigen huisje of een jachtveld. Een eigen huisje in Watergraafsmeer is zelfs zijn illusie. „Als het hoofdbestuur der vele commissies mij een eigen huisje aanbood, zou ze me in m'n zwak tasten, en me meer dan een vroo- lijke vijf minuten bezorgen. Dank baar en trotsch zou ik voor mijn kosten een gedenksteen in den gevel laten maken en daarin met cho- cola-tetters doen beitelen: „Natio- naal-huldeblijk," met de namen van het hoofdbestuur er bij, in het hoek je. Palsambieu, dat zou wat zijn! -Telkens als ik thuis kwam, zou iik er naar opkijken, naar du natie bo ven me en het bestuur er naast, dat over me waakte bij nacht en ontij. Zou de commissie zulk een hul deblijk te weinig kostbaar achten, dan heb ik maar cén wensch meer me -een groot jachtveld cadeau ma ken. Want na tooneelspeler ben ik jager. Op dat jachtveld zou ik 't dichtst aan den weg een groot bord laten plaatsen en ook daar op laten vermelden: „Nation ai huldeblijk" met de namen v n her hoofdbestuur. Op mijn verjaardag zou ik dan een groote jachtpartij geven aan hoofd bestuur-commissies en sub-commis sieleden en uit voorzichtigheid en heer Doesburg, den tooneeklokter, meenemen. Je kunt 't nooit weten vrind, commissie eden zijn doorgaans onhandig. Je ku,nt 't nooit wej;en,l" Prachtiger persitfiage van de commis soriale opzetters lazen we nog zelden. Die „namen van het hoofdbestuur in het hoekje", 't is kostelijk. Heerlijk is ook de „Seitenhleb"„Zou de commissie zulk een huldeblijk te wei nig kostbaar achten". Wat 'n scherpe critiek nietwaar, op de moeite om een flink bedrag bijeen te krijgen. Indien Bouwmeester schrijver ware ge worden, zou hij een groot satiricus zijn geweest. algemeen overzicht. Voor den Turk komen steeds meer onrustbarende berichten uit Arabië over den opstand in Yemen. De strijdmacht der opstandelinegn groeit steeds aan. Bij den pproerigen Imam Jahia hebben zich nog 5 stammen aangesloten. Reeds beschikte hij over meer cfan 8000 met geweren bewapende manschappen, die deels aan de Turk- sche troepen bij vroegere .pveivallen ontnomen, deels binnengesmokkeld zijn. Ook tien buitgemaakte, maar verwaar loosde kanonnen bevinden zich in zijn bezit. Hij moet echter niet veel muni tie hebben. Volgens de „Ikdam" zijn er nu, als ge volg van den kritieken toestand, 3 Turk- sclie legerkorpsen als aanvullingsreser ve opgeroepen. Een steeds grjoter aan tal soldaten sluurt de Turk dus uit om de in Sanaa ingesloten troepen te ontzet- zetten. Deze staan er zoo slecht nog niet voor daar, blijkens een bericht aan de „Pol. Korrespondenz" uit Konstan- tinopel de gouverneur-gen. van Jemen in het vooruitzicht op de nu tot standi gekomen omsingeling van Sanaa groote voorraden in de stad heeft laten opstr. pe len die de bevolknig in staat stellen het beleg verscheidene maanden uit tc -.ou den. Nu echter wordt bevestigd, dat onder de ingesloten troepen een cholera-epide- mie is uitgebroken. Voorts hebben de opstandelingen de post Beit-us-Sa!eni tusschen Sani en Menakka bezet en daar door de telegrafische aansluiting van verschillende punten verroken. Bij Hodeida vielen zij met groote dap perheid ce Turksche troepen aan, maar werden teruggeslagen met een verlies van 600 man. De Turksche verliezen be droegen 156 man aan dooden en gewon den. Mag men nu de „Börsen Courier" ge- looven, dan is de vrees gewettigd voor een hernieuwing der Balikaai-crisis ten gevolge van den toestand in Yemen, wel ke 1 urkije noodzaakt een aanzienlijke strijdmacht aan het effectief van; het Turksche leger ip Europa te onttrek ken. Een schijn van waarheid aan dit be weren geeft ook het vplgende telegram uit Sofia. D e minister van financiën heeft gelast, tot nader order, het aige- meene tarief van invoerrechten toe te passen op uit Turkije afkomstige goe deren. Echter verneemt de „Temps" uit Kon- stantinopel, dat Turkije en Bulgarije om een tarie venoorlog te voorkomen, in af wachting van het tot stand komen van een definitief handelsve;d ag, voor den tijd van een jaar een voorloopige over eenkomst hebben gesloten. Een strijdlustiger bericht vernam weer de „Times". Dit blad meldt dat de ,BuJ- gaarsche minister van oorlog in gehei me Sobranjezitting medegedeeld heeft, dat Bulgarije in staat is 450.000 goed gewapende soldaten te mobiliseeren. Er is ongeveer twee millioen gulden toege staan voor de kleeding der troepen. Misschien dat de eerstvolgende weken meer licht in dpze duisternis brengen. Overigens houdt men zich in den Balkan nog al rustig. Kreta en Griekenland waarvan men het zou verwachten, ver schaffen geen nieuws. Een gelijke rust is totaal afwezig In Midden Amerika. De gevechten van de Mexicaanse he re.geeringstroepen met de opstandelin gen worden steeds heftiger. Laatstge noemden hebben bij Galanea gewonnen. De regeering heeft 400 man naar Chi huahua gezonden, maar het is bijna ze ker, dat het dorpje Casas Grandes In handen der rebellen zal vallen., waar door d,e weg naar Oiu^ajuargz au jopea staat. Groote scharen Mexicaansche vluchtelingen trekken met paarden en vee de Texaansche grens over. De re geering te Washington zend steeds meer troepen om de neutraliteit van de grens te verzekeren. De vluchtelingen worden als landverhuizers beschouwd en hoe ven geen invoerende rechten te beta len voor hun paarden en hun huisraad1. Voor het andere vee moet wel worden betaald. Voortdurend worden nog wapenen en munitie over de grens gesmokkeld. Zoo heeft men bijv. vier kisten patronen aan een Pullmancar bevestigd gevonden. Verschillende beambten werden in hech tenis genomen, maar alle op één na ble ken Mexicaansche burgers te zijn. In Honduras winnen de opstan delingen eveneens terrein. Zij hebben Ceibas genomen en zijn Puerto Cortez voorbijgetrokken. Vervolgens hebben zij zich meester gemaakt van Joro ,de belangrijkste stad! tusschen Ceibas en d ehoofdstap Te gucigalpa. Men verwacht dat binnen en kele dagen Tegucigalpa van drie zijden zal wor'den aangevallen. Een Ameri- kaansch en een Engelsch oorlogsschip waken streng voor de handhaving eener neutrale grens om de belangen van En- gelschen en Amerikanen te beschermen. Daardoor wordt echter generaal Pedro Diaz, de aanvoerder er regeerings- troepen, ten zeerste belemmerd in zijn actie tegen de opstandelingen. En ten slotte is het onrustig in N i ca ra gua en hoewel Guatamala zich on zijdig heeft verklaard, is de kanonneer boot Hornet, die dezer dagen door een Amerikaansch oorlogsschip is opge bracht, klaarblijkelijk daar uitgerust. Over de nog steeds ernstig heerschendie Pest in China, komen geruststellende berichten. De plaatselijke autoriteiten in China zijn nu met de actieve bestrijding der epidemie begonnen, zulks vooral op de krachtige aansporing van cjen Regent en van de prinsen Tsai-tsjoen en Tsai- tao. Huizen, waar pestgevalien voorge komen zijn, worden verbrand, de ziexen geïsoleerd. Dooce ratten worden nu er voor de lijkjes een premie wordt be taald bij duizenden daags ingele verd In Charbin is dr. Woe belast inet de bestrijding der ziekte. In opdracht van het departement van buitenl. zaken laat deze daar ter stede 20U0 doodkisten met lijken van pestlijders verbranden. Het is bar koud winterweer in Charbin en de grond is er zoo steenhard, dat er van het graven van kuilen geen sprake kan Hjn. Dus nu moet het vuur war den te hulp genomen. Daar echter de Chineezen sterke tegenstanders van lijk verbranding zijn, kan door de overheid dan ook geen begin gemaakt worden met de verbranding der doodkisten vóór een sterke militaire macht ter plaatse was aangekomen. Hoe virulant de ziek te optreedt, blijkt o. m. uit het feit, dat in Moekden op 151 gevallen, 9 der aangetasten binnen de 2i uren bezwe ken. Uit Moekden komt bericht, dat de doktoren en de oyerheid er de ziekte beginnen meester te worden. Vrijdag 1.1. stierven er nog 32 menschen aan pest. De houding van het spoorwegperso neel is in de Italiaansche Kamer ter sprake gekomen. De ministerpresident Luzatti zeide dat de regeering alle gepaste maatregelen nam voor een krachtige onderdrukking van aanslagen op het vrije treinverkeer. De regeering zal in het belang van die vei ligheid en de waardigheid van het rijk onverbiddelijk zijn waar het ge.de eerb,.- diging der wet en bescnerming van de veiligheid van den openbaren dienst, wél ke in nauw verband staat met de eco nomische en militaire macht en verdeui- ging van het vaderland. De Minister van Openbare Werken zeide, dat de regeering be eld~ is elke mogelijkheid het hoofd te bieden. Zij kan niet dulden, dat men straffeloos een aan slag doet op den openbaren dienst en weet, dat wanneer er sprake is van de verdedigingen van de belangen van het land, zij kan rekenen op den z r krach- tigen steun van het parlement en het land r Luzzatti nam ^aarop opnieuw het .woord en zeide clat tfq regqeryig ceeds lang is voorbereid op de mogelijkheid van een staking, maar dit belet haar niet het parlement die maatregelen aan te bevelen, welke zij menschelijk en ge- wenscht acht en welke niet worden in gegeven door ongst maar door sociaal gevoel en gevoel van billijkheid, In Portugal is de beraadslaging in den raad der voorloopige regeering over de eerste 10 hoofdstukken van het ontwerp kieswet geëindigd. Deze hoofdstukken handelen over het kiesrecht, de kiezers, de verkiesbaren, het aantal districten, de verga eringen van den eersten graad, de candidature*!. Stemplicht zal niet ingevoerd worden. In Lissabon en Oporto zal men de even redige vertegenwoordiging invoeren. In de andere districten zal men bij verkre gen volgens het lijststelsel te werk gaan. Men gaat nu eens onderzoeken waar een groot deel der kerkelijke goederen gebleven zijn, die men na de revolutie mist. Het te Lissabon verschijnende „Jour nal do Commerclo", meldt, dat verle den week door de justitie een onderzoek is ingesteld om de plaats te ontdekken, waar zich eenige voorwerpen van groo te waarde moeten bevinden, die uit het klooster der Carmelieten dos Candieiros d'Olivaes zijn verdwenen Onder deze voorwerpen moet zich ook een zeer rijke relikwie bevinden, de hand van de heilige Theresia, omsloten in 'n relikwiekast, met schitterende diamanten bezet, en van groote artistieke waarde^ die op een 20 conto de reis wordt ge schat (ongeveer 54.428 gulden.) Men vermoedt dat deze voorwerpen reeds over de grenzen zijn. Als getuigen in deze zaak zijn gedag vaard Leal, kap. der artillerie, Ribeiro serg.-majoor van de artillerie en de priesters Rodolphe dos Martires en Adolpho de Faria. gemengd. Op 1 Februari loopt de termijn af, vastgesteld door het „Obermarschallamt" te Weenen voor de vaststelling, dat er rechtsvermoeden bestaat dat Johann Orth vroeger aartshertog van Oostenrijk, over leden is. Sedert de afkondiging van het boven genoemd edikt, heeft zich niets voorge daan, dan twijfel zou kunnen doen rijzen of Johann Orth werkelijk overleden is. Het ingestelde onderzoek heeft het reeds lang bestaande vermoeden, dat de gewe zen aartshertog bij het omzeilen van Kaap Hoorn met de „Santa Marghuerita", waarop hij het gezag voerde, jn een storm met zijn schip in de golven is ver dwenen, bijna tot zekerheid gemaakt De nalatenschap bedraagt ongeveer drie millioen kronen. Volgens verschillende Zondagoch tendbladen hebben de procureur-generaal en de advocaat-generaal, optredende na mens den koning, een vervolging wegens laster ingesteld tegen Edward J. Mijiins. De zaak zal Woensdag a,s. in behande ling komen voor den opperrechter en een speciale jury. De aanklacht spruit voort uit een in een Parijsch blad „Le Libéra- teur" genaamd, verschenen artikel, waar in zinspelingen geacht worden voor te komen op een jaren geleden verspreid gerucht, als zou Zijne Majesteit, toen hij nog prins van Wales was, te Malta een morganatisch huwelijk hebben gesloten met de dochter van een admiraal, welke geruchten op een afdoende wijze zijn tegengesproken na 's konings troonsbe stijging. Mijiins bevindt zich op het oogenb'.ik in arrest. Verleden week Woensdag werd hij in verzekerde bewa ring gesteld en de borgtocht op 20.000 pond vastgesteld, doch hij bleek niet bij machte deze som bijeen te krijgen. Het gerucht doet de ronde van de verloving van de net 15-jarige grootvor stin Olga, de oudste dochter van den Tsaar, met grootvorst Dmitri Pawbowitsj den zoon van des Tsaren oom. Dmitri en zijn zuster zijn tijdens de verbanning van hun vader Paul Alexan- drowitsj wegens diens huwelijk met mevrouw Von Pistohlekors opgevoed door de zuster van keizerin Alexandra! grootvorstin Elisabeth. Dmitri heeft het reusachtige vermogen geërfd van zijn oom grootvorst Sergius. De regent van Perzië zet zijn reis naar Teheran voort, maar langzaam, zeer langzaam. Hij is. nu te Resjt, ma^r gaat niet verder, omdat het zoo hard sneeuwt Volgens een bericht uit Madrid aan het „BerL TagebL, zullen de autoritei tetien te Barcelona binnenkort een hon derdtal vrouwen aanstellen, wier taak zal zijn de gangen der anarchisten na te gaaii^ '1 e Parijs is bericht ontvangen, dat te Lissabon iiefiige betoogingen hebben plaats genad. Wat met deze betoogingen is beoogd, weet men niet, vermoedelijk is het teiegram verminkt. Costa en Ma chad o, de Portugeescha ministers van jstitie en buuiteiilandsche zaken hebben Uporto bezocht Volgens de „Kölnische Zeitung" zijn zij buiten gemeen hartelijk ontvangen. President Falliercs zal na Paschen een bezoek komen brengen, verluidt ta Brussel Te Melbourne is op de scheeps bouw werven staking uitgebroken. De bin nenscheepvaart ligt geheel stil. Een nieuwe ramp te Charbin is een werkstaking met niet minder dan 3600 arbeiders in de werkplaatsen van den Chi neeschen Oost-Spoorweg. Zij verlangen betere gezonüheidsmaairegelen en uit wijzing van de Chineesche arbeiders in het verpeste Foedsjidau, Het spoorweg- bestuur wil de Chineezen evenwel niet ontslaan, omdat dezen naar het voor geeft, reeds genoeg geprikkeld zijn. Maar de arbeiders staan op hun stuk. Inmiddels kwam bevel uit St. Peters- burg alle arbeiders terstond te ontslaan en uit hun woningen te zetten. Blijkens berichten uit liet district Taal (Manilla) zijn vijf kleine dorpen ver woest door een vloedgolf ,die op een vul kanische uitbarsting is gevolgd. Er zijn in die streek tenminste 300 per sonen gedood. Velen zijn omgekomen in branden, die zijn ontstaan, door de gloei ende massa's gesmolten lava. Van de slachtoffers van de mijngas- ontploffing op Zaterdagavond te Ham- bom, zijn er tot dusver elf overleden., Acht gewonden liggen in het ziekenhius, een hunner ligt op sterven. In den afgeloopen nacht om 2 u. 40 heeft een tamelijk krachtige aardbeving een smalle aardspleet gesch; urJ, dwars over het stadsplein te C.irlstad (Zweden) Ook te Smeijdjebacken in Dalarone is ter- zelfdertijd een aardbeving waargenomen Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan den inspecteur der posterijen en telegrafie te 'sGravcn- hage, B. J. R. Engelbregt, eervol ont slag verleend; is benoemd tot inspecteur der poste rijen en telegrafie te 'sGravenhage J., W. Overboscli, thans directeur van het telegraafkantoor te 'sGravenhage; is aan den directeur van het telegraaf kantoor te Leeuwarden C. L. Lütkebuhl Jr., eervol ontslag verleend; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Doesburg, G, Dronkers, thans commies der telegrafie le klasse; zijn de na te noemen ontvangers der d/. ecte belastingen '"en accijnzen be noemd tot adjunct-controleur der grond belasting: A. G. Jalink te Wcsterfoort* met bepaling dat hij ais adjunct-contro leur, worut toegevoegd aan den contro leur der groncioelasting te Uirecht; A, A. H. Souiendijk te Spanbroek, met be paling dat hij, als adjunct-controleur, wordt teogevoegd aan den controleur der grondbelasting te Breda; L. A. Zi- sink te Mantguin, met bepaling, dat hij als adjunct-controleur wordt toegevoegd aan den controleur der grondbelasting te Almelo;. C M.. L. de Haan te Venray^ met bepaling, dat hij als adjunct-contro leur wordt toegevoegd aan den contro- troleur der grondbelasting te Assen. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Johs. dq Rijke, hoofd-ingenieur, belast geweest met de leiding der Whangpoowerken tq Shanghai, en tot ridder in de orde van van Oranje-Nassau H. W. Forbes, oud* kapitein der genie,, eerstaanwezend inget nieur bij die werken; is aan B. J. Gorter te Zutphen, eer vol ontslag eend als adjunct-opzich» tei van den rijkswaterstaat; benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 4e kl. a. L. van Wingaardq thans ndspirant-commies der opslcrijei cn telegrafie; b4 j,- G Molegraaf, tnajn(

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1