Landverhuizersweê ZATERDAG 28 JANUARI 1911 hoe sommigen onzer medemenschen in onzen tijd over den oceaan reizen en met welke moeilijkheden: een paar kiekjes van de Uusissche landverhuizers, die dezer dagen van Amerika naar Rotterdam werden overgevoerd, doch te Rotterdam door de weigering der Duitsche regeering om ze door te laten reizen, een heele poos moesten blijven wachten. De diplomatie is er bij te pas moeteD komen om dezen Russen doortotht door Duitsch'and te verleenen, daar dit land de reizigers liever over Duitsche scbeepslijnen en Tuitsche zeehavens zou willen vervperenEen kijkje van het reisverblijf op het schip en van een groep cLer te Rotterdam gedwongen-verblijvende landverhuizers illustreert deze historie van den dag voldoende RM en ellen dig, beu van den honger en het ge brek en de uitputting en de droeve toestan den van land en volk, waren ze jaren ge leden uitgetrokken uit het eigen land naar verre streken, over den Oceaan 1 Russen en Polen, bij honderd- en dui zendtallen, hadden met vrouwen en kin deren soms, met oude vaders en grijze moe ders, de reuzenreis aanvaardeerst dagen lang in donkere, vun zige vierdeklas wa gens op den trein, dan opgepakt in de stinkende ruimten van het landverhuizers schip En in de Nieuwe de wereld hadden ze het beloofde land óók niet gevonden: het was er hard en. slaafsch werken, dag in dag uit, wéér honger dikwijls, wéér ellen ie, nu niet de ellende van het steppenland, maar de dikwijls nog grooter ellende van de groote stad voor sommigen... En velen gingen onder... Maar anderen waren wat gelukkiger. En door hard en ononder broken werk van jaren lang wisten zij een klein fortuintje bijeen te zamelen, waarmeê ze de toekomst minder duister inzagen. En dan, dan kwam de herinnering aan en het verlangen naar het vaderland weer op in hun hart, en ze gingen weer in het ruim van het lacidverhuizersschip, om naar het land der vaderen terug HOE WE ZULLEN REIZEN OVER EEN VIJFTIG JAREN OF KORTER MISSCHIEN 1 luchtexpress" van New-York naar Parijs, waarmede onze kleinkinderen (of misschien wij zelf?) mg eens u.tstapjes zullen maken over den Oceaan, met een fantastisch kijkje op het wereldverkeer \an de toekomst. te keerendoch nauwelijks aan de kust van Europa gekomen, werd hun beduid, dat er politieke en administratieve bezwaren waren, dat ze niet mochten terugkeeren, dat ze niet verder konden reizen 1 En zoo kampeerden zij in een grensplaatsje dagen en weken lang, of bleven in de vunzige ruimten van het land verhuizersschip, verlangend naar patria, dat evenwel op hun terug komst niet zoo gesteld was Onze lezers kennen allen de historie der landverhuizers, die in Oldenzaal en Rotterdam afwachten moesten, wat de autoriteiten besloten. Onze foto's geven een paar kiekjes hiervan.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 9