komen op het eertijds genomen besluit en aan mej. Reijneveld alsnog de ver- hooging toé te kennen en jiit te keeren. Na eengic discussie werd besloten om haar de verhooging uit te keeren. Tevens verklaarde de Raad, zijn college op een dwaalspoor is gebracht door de verklaringen van het hoofd der school. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Mey of het met de wijziging van de Gemeentewet niet zal gaan om het geld der gemeente van het Grootboek- af te krijgen. Wij kunnen het probec- ren, zegt de Voorzitter. Hierc»;> werd de openbare vergadering geslo ten en ging men over in geheime zitdag. Gemeenteraad van Noordwijk. Voorzitter de heer Jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heer van den Berg, met kennisgeving. De Voorzitter opent de vergade ring en verzoekt den heeren van Went en Barnhoorn het nieuwbenoemde raadslid, den heer W. van Beelen, te willen bin nenleiden. Nadat hieraan is voldaan, legt dc heer van Beelen in handen van den voorzitter de bij de wet voorgeschreven ceaen af. Dc Voorzitter verwelkomt.den hr. van Beelen, en vertrouwt dat de belangen die hij zal helpen behartigen, zijn aan dacht zullen erlangen. Spr. hoopt, dat de nieuwbenoemde ai zijn tijd en werk kracht zal geven aan het welzijn der ge meente, en dat de wijze, waarop zijn verkiezing heeft piaats gehad, navolging moge vinden. De Voorzitter houdt daarna de nieuwjaarsrede, een terugblik werpend op het jaar, dat achter ons ligt. Spr. con stateert dan vele uiterlijke teek enen, die op vooruitgang wijzen. Spr. wijst er dan op, dat de opbrengst der p.ersoneele be lasting voortdurend stijgt, hetgeen op een grootere mate van welstand der inge zetenen wijst. De gaslabriek gaat snel vooruit; in het afgeloopen jaar steeg de gasproduc tie boven een half millioen kub. M. De toename van verbruik van elec- trisch licht wijst op de welvaart in het bijzonder van de badplaats. Wederom werden een aanzienlijk aan tal bouwplannen aan de goedkeuring van B. en W. onderworpen. De bevolking vermeerderde nai.r ver houding zeer weinig; naar het gehalte der bevolking te oordeelen, bestaat er voorspoed, a; spreekt het van zelf, dat, waar de hoofdbedrijven van de weersge steldheid afhankelijk zijn, niet steeds kan gezegd worden, dat liet jaar voor ieder burger in het bijzonder voorspoedig is geweest. Met ijver i s gewerkt aan de electrische tractie, en gehoopt mag worden, dat de tram dit jaar tot stand komt. Met verbetering der wegen zal ook dit jaar worden voortgegaan. Zoo zullen vele zaken den Raad bij eenbrengen, die de welvaart der geemen- te moeten bevorderen. Spr. hoopt dat de raadsleden met ijver en kracht aan de hun toevertrouwde be langen zullen arbeiden, dat hun beraad slagingen e ensgezind zullen zijn, .opdat het nieuwe jaar door hun toedoen een goed jaar voor de gemeente moge zijn. Moge het ook u persoonlijk en uw gezin welgaan. Wethouder A1 k e m ad e dankt als oudste raadslid voorde aangename woor den van den voorzitter en wenscht we- derkeerig den voorzitter en zijn huisge zin een gelukkig en gezegend jaar. Spr. ïioopt, dat de burgemeester met Gods hulp met vrucht moge arbeiden tot ver hoogden bloei der gemeente en dat onder zijne leiding en met zijne medewerking den Raad evenzeer daartoe zal bijdra gen. Spr. wenscht tevens, dat de rust en den vrede, die veneden jaar verstoord is, hersteld moge worden, en ons schoo- ne Noordwijk zijn ouden roem moge handhaven. (Applaus.) De notu.en van oe vorige vergadering zullen ter visie gelegd worden. Ingekomen zijn oe volgende stukken Verschi.lende bezwaarschriften tegen den aans.ag hoofd, oms ag. Gesteld in handen van de commissie voor de bezwaarschriften. Missive van Ged. Staten, ten geleide van de goedgekeurde raadsbesluiten tot .wijziging der begrooting 1CJ1Ü. Voor kennisgeving aangenomen. Jaarverslag over 1910 van de commis sie van Toezicht op het Lager onderwijs. De toestand van het onderwijs is over het algemeen zeer bevredigend. De resul taten van het 4e en 5e leerjaar verschil len evenwel nogal, naarmate een of twee 'klassen door denzelfden onderwijzer ge geven worden. De ijver van het onder wijzend personeel is zeer te waardeeren. vVooral dat aan de R. K. Meisjesschool. Het schoolverzuim neemt af; evenwel wordt nog veel te veel land bouw verlof gegeven of wordt verzuimd wegens va- cantiereizen. In het laatste geval wordt door privaatlessen voorzien in het na deel dat het onderwijs bij de betrokken kinderen lijdt. De nadeelige invloed van het landbouwverlof is echter zeer goed merkbaar, vooral op de R. K. Jongens school. Eenige verbetering ware mis schien te verkrijgen door de vacaniie gelijk te stellen. De commissie bepleit voorts invoering van maandrapporten, geeft verschillende verbeteringen aan voor de lècrmiddelen, en in de gebouwen, maakt melding van de zeer voldoende verbeteringen op de R. K. Meisjesschool, die op weg is een moderne instelling te worden en wenscht een uniforme schoolgeld heffing. Onder dankbetuiging aan de commissie voor haar uitgebreid verslag, wori.lt het stuk gesteld in handen van B. en W. om aan de verschillende wenschen zoo mogelijk gevolg te geven. Verzoek van M. Verroon te Noord wijk aan Zee, om van de gemeente een stuk grond te mogen koopen, gelegen tusschen zijn villa Cario en het perceel van den heer van Ruiten. Gesteld in handen van B. en W. ter fi ne van preadvies. Missive van Ged, Staten, met terug zending van de verordening op het ha ven- en losgeld met verschillende opmer kingen van redaction celen aard. Op voorstel van B. en W. besluit de Raad te voldoen aan de wenschen van Ged. Staten. De Voorzitter deelt mede, dat de raadscommissie, benoemd inzake de strandquaestie een onderhoud heeft ge had met den Minister vun Financiën. De Minister van Financiën gaf te ken nen, dat geen uitzicht bestaat op een spoedige oplossing, welke de grenzen van het door de gemeente gehuurde 'strand, en dat nog niet de minste zeker heid kan gegeven worden, of eene oplos sing te verwachten is. Dc zaak is in onderzoek, en aan den Minister is niets bekend omirent de mo gelijke resultaten daarvan. Indien tusschen belanghebbenden on derling eene minnelijke schikking kon gemaakt worden, in afwachling van een latere beslissing, zou de Minister dit zeer gaarne zien. Elke stap, die tot beëindiging der gerezen moeilijkheden mocht leiden, zou ook den Atinister aangenaam wezen. Op een vraag van een der commissie leden of de Minister bereid zou zijn den landsadvocaat inlichtingen te vragen naar den stand der quaestie werd een beves tigend antwoord ontvangen. Wethouder A i k e m a d e vraagt, of niet getracht kan worden, eene minnelijke schikking te krijgen. De Voorzitter vraagt welken weg dan te volgen. Wethouder Alkemade zou een ar bitrage-commissie van 3 leden wiilen be noemen, één door den Raad, één door den eigenaar en één door beiden, of even tueel door den kantonrechter. De heer van Beelen vreest, dat één persoon van elk der partijen niet voldoen de is. Spr. wil een uitgebreide com missie en zou dubbeltallen beter vinden. De heer Kervel vraagt, wat de be voegdheid dier commissie is. Spr. zou aan die commissie geen scheidsrechterlij ke beslissing willen opdragen. Spr. wil aan die commissie opdragen een verzoe ningsvoorstel aan den Raad te doen. De Vo orzitter had gemeend, dat deskundige personen werden aangewe zen. Wethouder Alkemade zou als derde zelfs iemand wenschen uit een an dere badplaats. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten de. beslissing op hetvoor- stel-Alkemade aan te houden tot de vol gende vergadering. Wethouder A 1 k e m a d e meent, dat ondertusschen de eigenaars over deze commissie kunnen beraadslagen. De Voorzitter wijst er nog op, dat cfe commissie zich hoofdzakelijk heeft bezig te houden met de grens van het strand. B. en W. stellen voor enkele jboom-en in de Voorstraat te rooien, waardoor de spoorbaan verlegd en eene aanmerke lijke verbreeding van den weg tot stand komt. Zoo de boom en in het leven blij ven, zullen zij naar de Offembachweg ver plant worden. Zonder discussie wordit het voorstel goedgekeurd, evena's de toekenning van weesgeld, zooals door B. en W. is ont worpen. Daarna is aan de orde het Laantje van Boeren burg. Door den heer C. J. L. van der Meer is aan de gemeente verzocht in onder houd te willen nemen een weg, aan te leggen ter vervanging van het Boerenhui- gerlaantje, indien Ged. Staten besluiten dit laantje van den legger van wegen en voetpaden af te voeren. B. en W. hebben geen bezwaar hieraan te voldoen indien wordt aangelegd een weg ten hunnen genoegen en indien adressant e en som stort op het Groot boek of bij de Spaarbank van Noordwijk ad f750, uit welks rente de gemeente dien weg kan onderhouden. De heer van der Meer verlaat ge durende de bc rac dislaging over dit voor stel de vergadering. De heer Balkenende kan zich met het voorste! niet vereenigen. De voorge stelde nieuwe weg voorziet niet in die verkeersbehoefte a's het Boerenburger- laantje. De Voorzitter wijst er op, "dat deze quaestie niet aan de orde is. Alleen komt hier ter sprake of de gemeente het onderhoud van den nieuwen weg op zich kan nemen. Wat het afvoeren van den weg aangaat, dit is niet in handen der ge meente en is deze zaak in hooger beroep aanhangig. De heer Balkenende betwijfelt of het onderhoud van den weg zoo gering zal zijn als B. en W. becijferen. Wethouder Alkemade zegt, dat de weg nooit eigendom der gemeente wordt. Alleen het onderhoud komt ten laste der gemeente. De heer v. Beelen vindt den ouden weg wel den doelmatigste omdat zij alle wegen bereikt. Dit doet de nieuwe weg niet. Spr. meent dat er verband bestaat tusschen het een en het ander. De Voprzitter merkt op, dat de eisch van Ued. Staten is, dat de gemeente het onderhoud op zich neemt; anders willigen Ged. Staten het verzoek niet in. Over het al of niet nuttige wordt door de betrokkenen verschillend gedacht. Die zaak behoeft men niet opnieuw op te delven. Technisch bestaan geen bezwaren het onderhoud op zich te nemen, als maar voldoende fondsen er voor gedeponeerd worden. De heer Barnhoorn, die tegen de verandering van den weg is, betwijfelt of de nieuwe weg tegen f25 per jaar zijnde de rente van de fondsen, kan on derhouden worden. De heer van Beelen gelooft, dat het gevolg van het op zich nemen van het onderhoud, het afvoeren beteekent van een weg, die voor veie gemeentenaren van belang is. De heer Kervel meent dat dc zaak onzuiver wordt. Het al of niet afvoeren van den weg is in handen van Ged, Sta ten. Spr. herinnert, dat de Raad inder tijd heeft uitgesproken, dat geen ge meentebelang bij het behoud van den weg betrokken vis. Hier is dus alleen betrokken de vraag, of de verzoeker vol doende waarborgen stelt, dat de nieuwe weg .goed onderhouden kan worden. Het voorstel wordt aangenomen met tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren W. .N Alke made, van Went, de Groot, Passchier, C. Alkemade en Kervel. Tegen stemden de heeren Barnhoorn, v. Beelen en Balkenende. De heer van der Meer, in de verga dering teruggekeerd, dankt den Raad voor het genomen besluit. De steinbureaux 1911 worden als volgt saamgesteid te stemdistrictVoorzitter: de burge meester; leden de heeren J. de Groot en dr. Kervel, plaatsvervangende ledende heeren van der Meer, W. N. Alkemade en van Went, 4e lid, de heer E. de Grooi. 2e stemdistrict: voorzitter: wethouder v. d. Meer; plaatsverv. voorzitter wet houder C. Alkemade; leden de heeren Passchier en van Beelen, plaatsverv. le den de heeren Barnhoorn en v. d. Berg, 4e lid de heer van Dijk. Benoemd worden tot leden van de commissie inzake reclames hoofd. omsl. en het opmaken van het kohier hoofd, omslag, de heeren Kervel, Passchier en W. N. Alkemade. Laatstgenoemde be dankt voor de benoeming, waarna in zijn plaats gekozen wordt de heer van den Berg. B. en W. stellen voor het onderwijzend personeel der openb. lagere school te Noordwijk-B-innen met één uit te breiden. Hierdoor wordt het onderwijs zeer ge baat en wordt tegemoet gekomen aan den wensch door de schoolcommissie in het jaarverslag over 1910 geuit. De mini mum-jaarwedde wordt door het rijk ver goed De heer Ke rvel wijst er op, dat deze nieuw te benoemen onderwijzer ten goe de moet komen aan de klassen van het lager onderwijs. Het voorstel van B. en W. wordt daar na zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De bedrijfsverordening, voor de gas fabriek, door den gemeenteraad vastge steld in zijne vergadering van 14 Sept. 1910, heeft tot een uitvoerige gedachten- wisseling geleid tusschen B. en W. en Ged. Staten, niet zoozeer over de redactie als over de strekking van sommige be palingen, speciaal wat betrett de afschrij ving op het materiaal. B. en W. stellen nu voor in de verordening "te bepalen op welke wijze en op welke materialen de afschrijving zal geschieden. Hiervoor zijn door hen de cijfers genomen, die reeds eenige jaren hebben gegolden. Voorts wordt de gelegenheid geopend het kas geld te beleggen bij de Rijkspostspaar bank en de titel van bedrijtschef te ver anderen in directeur, 't laatste ook in verband met de uitstotende wijze, waar op het beheer der gasfabriek werdt ge voerd, waardoor de gasproductie hier een der hoogste cijfers van het land bereikt. De heer Kervel wenscht liever den bedrijfschef den persoonlijken titel van di recteur te geven, ook met het oog op la ter. De Voorzitter gelooft dat ook bij een nieuwe oproeping een directeur noodig is. De veranderingen door B. en W. voor gesteld, worden ongewijzigd na nog eeni ge discussie van ondergeschikt belang, goedgekeurd. Zonder discussie keurt de gemeente raad goed eenige af- en overschrijvingen op de begrooting van 1910. Hiermee is de agenda afgehandeld. De heer N. W. Alkemade bepleit bij de rondvraag den Lijnbaansweg wat op te knappen, die is onbegaanbaar. De heer Kervel vraagt of het Dom- pad in vollen draf met r,*tuig met twee paarden mag worden; beredén. De Voorzitter, antwoordt hierop bevestigend en zegt den heer Alkemade toe nota te zullen nemen van zijn op merking. Daarna sluit de Voorzi'tter de ver gadering. Gemeenteraad van Alfen. Voorzitter: de heer C. W. T. Visset^ burgemeester. Afwezig Wethouder Overes wegens ongesteldheid!. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna sluit de voorzitter de openbare vergadering tot behandeling van punt 1 der agenda, Rapporten betreffende wa terlevering aan naburige gemeenten ejj het bouwen van een tweeden waterto ren. Na heropening der vergadering deeld de Voorzitter mede dat is ingekomen een Rapport van den Heer Biezeveld en een van de Commissie. Aan de gemeenten Woubrugge en Nieuwkoop, Aarlanderveen, voor zoo verre het 't dorpsgedeelte betreft, is gevraagd of ze ook aanb'e* i"ge:i wensch- tcn te omvangen van den prijs tot leve ring van .water. Van alle drie Gemeen ten is daarop gunstig antwoord' ontvan gen maar nu blijkt dat nimmer water zal kunnen geleverd worden, zonder uit breiding van het pompstation. Daarvoor worden de kosten voor de gemeenten te hoog, zoodat Alfen zal berichten aan de betrokken Gemeenten dat wegens te hooge kosten het niet mogelijk is wa ter te leveren. Overeenkomstig dat ade vies zonder hoofdelijke stemming te be sluiten. Het voorstel tot het stichten van een tweeden watertoren volgens rapport der Commissie wordt zonder hoofd. stem. goedgekeurd: Vaststelling van het Raadsbesluit tot vestiging van een bouw verbod op de gronden voor aanleg van straat of plein bestemd begrepen in het plan tot stel selmatige bebouwing. Bezwaarschriften zijn ingekomen van de Heeren Voets Alfen D. Munnik, Rot terdam en Schouwenburg, Amsterdam: De Voorzitter stelt voor de beslissing te verdagen tot de volgende vergadering ter onderzoek van de bezwaarschriften. Conform besloten. 3. Rapport over de oprichting van een openbaar slachthuis. B. en W. advieseeren niet verder op de zaak in te gaan. De heer Dros stelt voor in deze vergadering nog geen beslissing te ne men. Spr. zou nog gaarne Keenige iopj- heldering wenschen, hierbij sluiten zich aan de Heeren Bes en Vlasman. Over het voorstel Dros staken de stemmen'mef 5 tegen 5, zoodat de beslissing wor'dt verdaagd naar volgende vergadering. Adres van J. H. D. van Hemsbergen betreffende demping der sloot bij de Oranjestraat, er een 2 tal Burgerwoon- huizen een een 6 tal arbeiderswoningen te plaatsen B. en W. stellen voor onthef fing ie verleenen en goedgunstig te be schikken onder voorwaarde dat van af de Conradstraat tot fabriek Varrossiou wordt bestraat. Zonder jioofd. stenii- ming besloten. Voorstel van B. en W. tot het afschaf fen van de wekelijksche Kaasmarkt. B. en W. stellen voor de kaasmarkt met 1 Maart a.s. af te schaffen, daar geen en kele kaaswagen meer verschijnt. De heer Be s stelt voor gr niet op in te gaan, hij is er nu eenmaal, kosten zijn er niet aan verbonden als t 10 aan de N H, Gemeente. De Commissie zal weer pogingen aanwenden, nu of later. Voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Voorstel tot het afschaffen van de Voor- en Najaars koeienmarkten, wordt met algemeene stemmen aangenomen, uitgenomen de paardenmarkt, die zich in een gestadigen bloei mag verheugen. Subsidieaanvragen van het Bestuur der Zwem en Badinrichting „de Rijn". B. en W. stellen voor even als vorige jar ren f 50 te erleenen, zonder hoofdei, stem. besloten. Missive van de Pomologische vereeni- ging te Boskoop met Jjetrekking tot het aangeboden subsidie voor de tentoon stelling. Het bestuur betuigt dank voor aangeboden subsidie maar kan onder de gesieide voorwaarde geen subsidie aan vaarden. De tentoonstelling zal des Zon- dogs onder de Godsdienstoefening ge sloten zijn. De Voorzitter stelt voor nu de ten toonstelling op Zondag onder de Gods dienstoefeningen gesloten Jis de f 100 subsidie te verleenen, welk voorstel met 5 tegen 2 stemmen wordt verworpen. Adres van het Bestuur der plaatser lijke afdeeling der Holl. Maatschij. van Landbou\va over aanstelling van onder wijzers met acte Landbouwkunde. B. en W. achten deze aanstelling van zoo groot belang, maar zullen zooveel mogelijk met verzQek rekening houden. Benoeming financieele commissie voor 1911, waarvoor de heeren A. Streng, Herngreen en van Leeuwen werden ge kozen. Wijziging begrootingen 1910 en 1911 werden goedgekeurd. De Voorzitter deelt aan den raad mede, dat namens B. en W. het nieuwste portret van H. M. de Koningin wordt aangeboden aan den Raad, hetwelk met applaus werd begroet. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de Voorzitter de vergadering. Land- en Tuinbouw. Kaascontröle-station. Te 's Gravenhage is de 10e algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Kaascontróle-station Zuid-Holland, onder voorzitterschap van den heer S. C. Korte- weg, die in zijn openingstoespraak zijn groote ingenomenheid te kennen gaf met de plannen der regeering om een rijks- kaasmerk in het leven te roepen. Aan het door den secretaris-penning meester, den heer A. Bos uitgebrachte jaarverslag over 1910 is het volgende ontleend Het getal der aangesloten boerderijen steeg van 7 tot 88. Bovendien trad in 1910 ééne fabriek toe. Het jaar opende met f 1148.50 als goed slot van de exploitatie-rekening 1909; echter moest toen nog f 1250 oprichtings- schuld worden afgedaan bij de Holl. Maatij. van Landbouw. Die resteerende oprichtingskosten zijn thans afgedaan, terwijl de rekening 1910 bovendien sluit met een batig saldo groot f 719.66% zoo dat de vereeniging ruim f800 vooruitging. Die gunstige resultaten zijn te danken aan lo. het rijkssubsidie 2o. het subsidie der prov. Zuid-Hollar.d, groot f1000; 3o. den aanwas van leden en f175 bij drage van donateurs en 4o. bezuiniging op de explotatie. Véél werk werd gemaakt van de keu ring en tentoonstelling van gecontroleerde kaas in September, in de afdeeling Oude water der Holl. Mij. van Landbouw. Propaganda werd verder gemaakt met contrölekaas hulpmiddelen bij de controle ter tentoonstellingen Woerden, Holl. Mij. van Landbouw; de Grocers Exhibitions te Manchester en Londen, en door ze, onder andere kaas te doen toekomen, op verzoek, aan de Hoogere Rijks-, Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wagenin- gen, enz. Er moet naar het bestuur opmerkt nog krachtig worden gewerktóók door de leden, a om méér aansluiting te krijgen b om de vraag naar gecontroleerd vol vette kaas onder de afnemers te bevor deren. Aan het jaarverslag van de directeur- scheikundige dr. H. van Gulik is het volgende ontleend Het opdrukmerk heeft geen aanleiding tot kaasgebreken gegeven. Het tatoueer- merk gaf hier en daar aanleiding lot op merkingen. Over dit punt is van gedachten gewisseld tusschen belanghebbenden op eene vergadering, Door liet tatoueerfnerk niet aan te brengen na afloop van liet persen, doch zoo vroeg mogelijk tijdens de bereiding, gelijk voor tiet Friesche merk was voorgeschreven, bleken de on aangename verschijnselen te verdwijnen. Hinder van de blauwe kleurstof trad hier bij het napersen niet of zoogoed als niet op. Het aantal leden bedroeg op 1 jan. 1910: 28, op 31 Dec. 1910: 91. Onderzocht werden 996 kaasmonsters Een uitvoerig overzicht werd gegeven van het vetgehalte. Gememoreerd werd een onderzoek, aangevangen over de samenstelling van het beslag op kaas, in verband met een veronderstelde veran dering het vetgehalte tijdens het bewaren. Een klacht over giftige gecontroleerde kaas bleek ongegrond. Zoo ook twee klachten van handelaren over onvoldoend vetgehalie van gecontroleerde kaas. De directeur-scheikundige eindigde zijn uitvoerig jaaroverzicht met den wensch, dat spoedig het voor de kaas onmisbare rijksmerk er op zal kunnen worden aan gebracht. Die machtige, officieele steun van regeeringswege zal het vertrouwen van het buitenland in onze volvette kaas bevorderen. De rekening over 1910 werd goedge keurd. Blijkens deze rekening bedroegen in 1910 de ontvangsten f 10,558.27, en de uitgaven f 9838.60% zoodat er een batig saido is van f 719.66% Voorts werd vastgesteld de begrooting voor 1911. Verschillende ter vergadering aanwezi gen gaven aan het bestuur denkbeelden in overweging, om het doel en streven van het controle-station meer ingang te doen vinden. De voorzitter deelde o.a. mede, dat het station ook zal uitkomen op de in Maart a.s. te 's-Gravenhage te houden tentoonstelling van hotel-wezen, enz. De heer Bos deed, meer in 't bijzondei in zijn hoedanigheid als zuivelconsulent voor Zuid-Holland, eenige mededeelingen omtrent proefnemingen, door hem aan gevat om door een beter stelsel van ont- roomen van wei op de boerderij, de ge controleerde kaasmakers te steunen bij de hooge eischen, welke zij ten opzichte van het controle-station moeten nakomen De heer van Hoek, directeur generaal van den landbouw, ter vergadering aanwe zig, zeide het een zaak van groote beteeke- nis te achten, dat een rijks controle merk op kaas zoo spoedig mogelijk tot stand kome, Hij verklaarde zich volkomen be reid, alle mogelijke medewerking te ver leenen tot steun van regeeringswege voor het contrólestation. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Koopt geen Mestmengsels. Het gebruik van kunstmeststoffen is de laatste jaren ook in den tuinbouw, aanmerkelijk toegenomen, maar een ra tioneel, oordeelkundig gebruik is het nog lang niet overal. Wij willen nu slechts wijzen opden aftrek, dien de mestmengsels nog bij velen vinden. Waaraan is dit toe te schrijven? „Wel", hoor ik iemand zeggen, „men kan, als men een mengsel koopt, dan juist krijgen wat men behoeft: aardappelmestj boo- nen- en erwtenmest, uienmest, vruchf- boomenmestv enz. zonder er verstand) van te hebben ot zonder hoofdbrekens' krijgt men dan toch wat jnen jiooidigl heeft." Zij, die aldus meenen, oordeelen echter, verkeerd, wat ieder ^ij eenig nadenken! direct kan begrijpenuien kan tpch QfM

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 6