Uit Stad en Omgeving. eenige jaren leeraar in de schei- kwj* - /(kan de Rijks-Landbouwwinter- jsc. Groningen. e Vriescheloo hebben gisteren on geveer 200 kanaalgravers het werk ge staakt, omdat de aannemers Kemper en Smit weigerden loon voor uitdieping eener geul uit te keeren. Het werk staat stil. LEIDEN, 28 Januari. Jubilé. De heer mr. L. M. J. H. Kerstens, wethouder dezer gemeente, zal dezen zomer 25 jaar onafgebroken zitting hebben in de Provinciale Staten van Zuid-Holland, waarin hij het district Leiderdorp ver tegenwoordigt. Gaarne herinneren wij onze lezers aan het lof en de liefdadigheids predikatie, morgenavond te houden in de Atonpére kerk. De WEerw. Z.Gel. heer M. W. A. Wijtenubrg, leeraar aan het Seminarie Hegeveld, zal ten bate van de St. Vincen- tius Vereeniging trachten de milddadig heid onzer geloofsgenooten op te wekken. Wij vertrouwen dat de nimmer volprezen liefdadigheidszin onzer geloofsgenooten zich ook hier wederom zal toonen, opdat daardoor de St. Vincentius Vereeniging werkzaam kan blijven aan de behartiging van de belangen der armen. Het jaarjijksch Indologenbal zal dit maal niet te 's-Gravenhage maar hier ter stede worden gehouden. Wij moeten een kleine onjuistheid in ons raadsverslag herstellen. Behalve toch de heer Sijtsma stemde van de aan wezige leden der linkerzijde ook de heer van der Eist vóór de motie tot invoering van een belasting op de publieke ver makelijkheden. Door de heeren D. Bolten, militair apoth. te Paramaribo, en dr. P. J. van Breemen, te Curasao, zijn aan 's Rijks herbarium alhier twee omvangrijke ver zamelingen gedroogde planten geschonken. Den schenkers is daarvoor de dank der Regeering betuigd. De le luit.-kwartiermeester G. Buis, van het 4de reg. infanterie alhier, wordt overgeplaatst bij het korps pontonniers te Dordrecht. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 6 uur. 's Avonds Kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart. Lof en liefdadiglieidspredikatie door den Wel* Eerw. Z.Gel. Heer M. W. A. Wijten- burg, leeraar aan het klein-seminrrie Ha- geveld te Voorhout, ten bate der St Vin- centius-V ereeniging. Woensdag 81/2 uur 's avonds. Zaal Maria Gijzensteeg. Propaganda-avond van het Kruisverbond, toegankelijk voor alle Katholieken, zoo mannen ids vrouwen. Spreker de heer A. H. J. Engels. Opge luisterd door muziek en zang. AALSMEER. In eene Donderdagavond gehouden vergadering in het café van den heer Buis, Oosteinde, is besloten tot oprichting van eene zelfstandige tuin- bouwvereeniging voor Wijk I. Deze ver eeniging bedoelt de belangen der streek te behartigen. Tot bestuursleden zijn ge kozen de heeren C. Verbeek, .J Ouwer- kerk, M. Jongkind Gz., M. AlderdenCz. C. Been Dz., G. P. van Itterzon en K. Bol Jzn. De contributie wordt na langdurige besprekingen bepaald op !2 per jaar. BODEGRAVEN. De commissaris der Ko aingin in Zuid-Holland', heeft ter vervanging van den heer C. Dekker, te Zwammerdam, benoemd tot lid van de Gezondh. commissie voor de Vereeni ging van gemeenten waarvan de zetel is Bodegraven £gn heer L. C. G. Dou- wes Dekker, apotheker te Bodegraven, oud-voorzitter van d'e .Gezondh.commis sie te Sliedrecht. HAARLEMMERMEER. Door de ver eeniging Haarlemmermeer Oostzijde is bij de gisteren gehouden openbare verkooping aan 't Rijkshengstveulendepot te Bergen op Zoom aangekocht Mylord, donker kastanjebruin, geb. 15 Maart 1908, fokker J. Lamers te Elden, Gelmerland, voor f 1830. In de vergadering van de Holl. Maatschappij van Landbouw werd na am pele beraadslagingen besloten de afd^ te doen vertegenwoordigen op een te Am sterdam te houden vergadering, uitge schreven door de commissie ter bevorde ring van de veefokkerij. De heeren P. de jong en Jb. van Zijverden, werden tot afgevaardigden benoemd,. Het bestuur deelde voorts mee, dat Hollandsch bie tenzaad niet behoeft onder te doen voor buitenlandsch. Urt verschillende getuig schriften, naar aanleiding van genomen proeven, blijkt zelfs, dat het Hollandsche zaad in vele opzichten boven het bui- lenlandsch zaad staat. Tot bestuurelid in de plaats van wijlen den heer Verkuyl wordt gekozen die hr. Joh. Verkuyl Pz. Door den voorzitter worden aangewe zen in de commissie voor de stallen- wedstrijd de heeren D. Meijer, P. Man tel en J. Kofoed. H1LLEGOM. De R. K. Bloemist- en tuinlieden vereeniging „Eensgezindheid" hield gisteravond een welgeslaagde feest- vergadering in de zaal van „Flora". De zaal was met leden en hunne dames ge heel bezet. De voorzitter sprak een ope nings woord waarin hij de limactie van het vorige jaar releveerde en er op wees hoe toen weer bleek de macht der ver eeniging. Hij somde verschillende punten op, waaronder opheffing van arbeid op R. K. feestdagen voor R. K. werklieden als punten van noodige actie. Een koor uit de leden gevormd' zong opverdiens- telijke wijze het Bondslied in vierstem mige toonzetting. De avond werd met tal van luimige voordrachten prettig gemaakt. Er heerschte een zeer aange name stemming onder de leden en ge- noodigden. Met Staatscourant no. 24 zijn ver zonden de statuten der Naaml, Venn. Hillegomsche Houthandel, alhier. De vennootschap heeft ten doel den handel in hout en het verwerpen daarvan in de meest uitgebreiden zin, voor eigen reke ning van derden. Het kapitaal der ven nootschap is bepaald op f40.000, ver deeld in 80 aandeelen van f 500 elk. Voor de eerste maal wordt benoemd tot direc teur de heer P. de Vreugd, houthandel te Hillegom. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zonder ongevallen is gisterenmiddag te 3 uur het kruis op den toren der nieuwe R.K. kerk geplaatst. In aanmerking genomen dat de toren 52 M. het kruis 7 M. boog is en 450 kg. weegt voor een belangrijke taak voor de uitvoerders. Bij de inschrijving voor het schilder werk der nieuwe R.K. kerk was het laagst ingeschreven door W. Schoneveld alhier voor f700. In tegenstelling met een vroeger ge nomen besluit; is thans door het R.-K. kerkbestuur besloten tegelijk met den bouw der kerk een torenuurwerk hierin te plaatsen. LISSE. Zetelend te Lisse, is voor deze streek opgericht eene Vereeniging van levensverzekeringsagenten. Doel is het bestrijden van zwendel in dit vak. NOORDWIJKERHOUT. In de Leid- sche vaart onder Halfweg is men sinds eenige dagen aan het werk met een bag germachine om den zandbank ontstaan door het d'raaien der zandbakken, op te ruimen. Dat dit hoog tijd1 werd, bleek wel hieruit, dat er bijna geen schuit meer over of langs kon varen. De algemeene vereeniging ivoor Bloembollencultuur, afd. Noordwijker- hout, vergadert op Donderdag 2 Eer bruari a.s. 's avonds 7 uur in café het Wapen van Noordwijkerhout. De agenda vermeldt o.a. ballotage, rekening en verantwoording van den penningmeester en bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heer ren E. Oostdam Hz., en L. M. van Noort, alsmede wegens het bedanken van den heer B. C. Vos. NIEUW VENNEP. Op Donderdag avond 16 Febr. 1911, des avonds ten 7 uur, zal de R. K. Kiesvereeniging te Nieuw Vennep haar gewone jaarverga dering houden. De agenda vermeldver slag over 1910 rekening en verantwoor ding van den penningmeesterbestuurs verkiezing door een vacature £n ver kiezing v&n 2 leden en 2 plaatsvervan gers naar de algemeene vergadering van het R. K. Centraal Comité. OEGSTGEEST. De gemeenteraad ver gadert op Woensdag den len Februari 1911, des voormiddags te IO1/2 uur. Agenda: 1. Mededeeling ingekomen stukken; 2 comptabiliteit; 3 Verkiezing stembureau; 4 Uitbreidingsplan bouw- bod; 5 Verzoek plaatsing palen electr. tram Schoolplein; 6 Benoeming recla me commissie; 7 Voorstel wijziging schoolgeldheffing raadsleden Lubbe, Boon en Leiderweg. RIJPWETERJNG. De tooneelveree- niging „Eensgezindheid", welke onlangs zoo'n goed geslaagde uitvoering gaf, heeft voor den a.s. Vastenavond in stu die genomen het oorspronkelijk klucht spel Fotograaf telefonist, gn het schoo- ne zangstuk „De Bekoring", voor alt en bas. SASSENHEIM. De heer Th. G. F Zitwing alhier is benoemd tot onder wijzer aan de R. K. School te Wormer. Benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Par. Jongensschool alhier de heer J. van Dijk te Terheijden. STOMPWIJK. Tot ambtenaar ter Gem.- Secretarie alhier is van de 27 sollicitanten benoemd de heer J. H. van Delft, thans werkzaam in Oud-Heusden en woon achtig te Drunen. VOORHOUT. De afd. van Bloembol lencultuur vergadert Donderdag 2 Febr. a.s. in café Boerhaave. De agenda ver meldt jaarverslagen van secretaris en penningmeester, verkiezing van bestuurs leden, bespreking spreekcel telefoon en lezing van den heer J. Braun, van Noord wijk, over het gebruik van kunstmest stoffen in het .bloembollenvak WASSENAAR. Gisteravond hield' de afdeeling Wassenaar van de Holl. Mij. van Landbouw haar jaarvergadering. De vergadering werd geleid door den h.eer W. Peereboom, die 't jaarverslag uit bracht. De commissie belast met het na zien der rekening deelde bij monde van den heer J. J. Vogel mede, dat alles in orde was bevonden. Tot bestuursle den werden herkozen de heeren M. Pee reboom en S. van der Stoel. De heer L. B. v. d. SI ikke van Zwijndrecht ihieflct een voordracht over „Bemesting". Na eerst op duidelijke wijze verklaard te hebben, wat noodig is voor den groei der planten en op welke wijze het land daarmee in overeeqstejnjning moet worr den gebracht, behandelde hij de samen stelling der planten en betoogde, dat de samenstellende deelen lang1 niet vol doende aanwezig zijn in den stalmest. Vreemd zal het zeker velen in d'e ooren geklonken hebben, toen $pr. den raad' gaf alle stalmest te verkoopen en voor dit geld hulp- of kunstmest aan te schaf fen. Hij bestreed de meening als zou stalmest de humuslaag vergrooten. Ten slotte behandelde spr. speciaal de ber in esting der weiden. Hij nam daarbij goed in acht, dat we hier grootendeels op zandgrond' zitten. Onderscheid ma kende tusschen de bemesting van hooi land en land dat wordt afgegraasd, gaf spr. duidelijk antwoord op de vragen hoeveel hulpmeststof van iedere soort en wanneer moet ze op de wei worden ge bracht. De heer Peereboom dankte den spreker voor zijn leerzame reden en gaf gelegenheid om over een en ander vra gen te stellen. Hiervan werd nog al ge bruik gemaakt. De vergadering werdl besloten met de verloting van eenige 'prijzen. WARMOND. De „Harmonie van War mond" zal eerdaags optreden met een gemengde zangafdeeling. Voor de nationale militie, lichting 1912, zijn slechts 13 jongelieden inge schreven. De gemeenteraad van Kamerik heeft besloten niet in te gaan op een bod van het gemeentebestuur van War mond om 10 schoolbanken aan te koo- pen tegen f3 per suk. Algemeen oor deelde men, dat de prijs, welken War mond bood', te laag was en werd be sloten het verzoek van de hand' te wij zen. ZOETERWOUDE. „De Jonge Garde" houdt een algemeene vergadering op Dinsdag 31 Januari 1911, des avonds te 7 uur, bij L. v. Leeuwen (Dorp). De agenda vermeldt o.a.Jaarverslag van den secretarisrekening en verant woording door den penningmeester;ver kiezing van bestuursleden wegens perio dieke aftreding van de heeren J. van Vliet (die zich niet meer herkiesbaar stelt) Jac. van Leeuwen, H. J. Westhof en B. Mulder (die volgens art. 8 niet meer herkiesbaar is. In de bestuursvergadering d«:r Roomsch-Kath. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht, die gisterenavond bij L. Dolle in 'Weipoort gehou- werd, werden de functies verdeeld als volgt: de heeren J. B. Wes- selingh, le voorzitter; H. J. Mentink, 2e voorzitter en 2e secretarisW. Pio- terse, le secretaris; Q. Doeswijk, pen ningmeester; A. de Boer, C. Dolle, C. P. Paardekooper, G. Belt en C. Lager- berg leden. Als leden die het bestuur der kiesvereeniging vertegenwoordigen bij de Jonge Garde, werden aangewe zen de heeren Mentink en Lagerberg voor de afdeeling Dorp, en Paardekoo per en Pieterse voor de afdeeling Rijn dijk en Haagweg. Voorts werd besloten een algemeene vergadering te houdein op Vrijdag 17 Februari bij L. Dolle, in de Wei poort. ZEGVELD. Het aantal ingeschrevenen voor de Nationale Militie voor de lichting 1912 bedraagt voor deze gemeente 11 waarvan geene vrijstelling als broeder- dienst kan laten gelden. Het bestuur der afd. van het „Groene Kruis" heeft totvoorzitter gekozen den heer G. Swartsenburg, geneesheer, tot vice- voorzitter den heer J. B. van der Wind, tot Secretaris den heer A. den Bruinen Jr. en tot penningmeester de heer G. Beukers, terwijl als vijfde lid in het bestuur zitting heeft de heer A. de Leeuw Jr. Tot maga zijnmeester werd benoemd de heer L. Ritmeester. Het bestuur heeft nu op zich genomen om met lijsten in de gemeente rond te gaan ter teekening voor nieuwe leden. Door het gemeentebestuur is in zijn laatstgehonden vergadering reeds subsidie voor deze hoogst nuttige in stelling toegezegd. GEWESTELIJK GEMENGD. Vrijdagmiddag ging een zoontje van 7 jaar van den landbouwer van Griet huizen te Woubrugge uit school huis waarts, en heeft vermoedelijk langs een schoeing van 'n wijk geloopen, althans men vond hem te half vijf daarin drijven de. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken werden aangewend mede door dr. Asman, doch het leven was helaas geweken. Kerknieuws. Te Weert is overleden in den ouder dom van 47 jaren de ZeerEerw. Heer P. M. H. Hermans. De overledene was sedert 1890 aan het Bisschoppelijk College ver bonden. Voor korten tijd werd hij be noemd tot pastoor te Well. Te Zwolle is overleden in den ouder dom van 70 jaren Sr. M. Josephine (in de wereld mej. De Peters). De overledene was werkzaam als overste te Delft, Groes- beek, Den Bosch en Zwolle. De E.E. P.P. Jezuieten hebben nabij de Braecken vlak naast de halte Vught (Zuid-Ooster) ^en stuk grond gekocht van 5 H.A. om een Retraitehuis te bou wen voor het bisdom den Bosch. Men meent dat met de voorbereidende werk zaamheden spoedig een begin zal worden gemaakt. Academienieuws. UTRECHT.Bevorderd tot arts de heeren L. H. van Aubel, H. J. Harting en C. H. Steenmeijer. Bevorderd tot tandmeester de Heer H. Collard, C. A. Groenendijk, J. J. Timmenga en M. J. Wilmink. DELFT. Prof. P, Meiier aanvaarde het ambt van Hoogleeraar in de werktuig bouwkunde aan de Technische Hooge- school met het uitspreken eener open bare rede, in de Duitsche taal getiteld „De bouw van de gasmachines in de laatste twintig jaren". Inhoud van tijdschriften. Kath. Soc. Weekblad. I11 een tweede artikel voert Jules Nijst de Algemeene bepalingen van het Wets ontwerp tot wijziging der wet op de naamglooze vennootschappen aan - de hand, terwijl Alb. v. d. Kallen [Het ont werp Ziekte- en Radenwet bespreekt; verder bevat het de gewone rubrieken. Rechtszaken. Beleediging. Gisteren stond voor de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middelburg weder terecht H. A. van Dalsum, notaris te Hulst, uitgever van „De Volksiwil". Hij had zich te verantwoorden over het ojpzettelijk aanranden yan de ejer -en' den goeden naam van den burgemeester van Hulst door in zijn blad „De Volks wil" te hebben opgenomen lo. een door hem, aan (je Koningin ingediend request om gratie, waarin dien Burgemeester wordt ten laste gelegd„Dat die bur gemeester jegens hem bij de justitie heeft ingediend een lasterlijk rapport" en „dat dit geschokte rechtsgevoel ook Vraagt straf voor het valsche ambts-rap- port van den burgemeester van Hulst, en 2o. in een stuk getiteld: „Recht of Krom" den Burgemeester ten laste te hebben gelegd het opmaken van een, valsch rapport met de woorden„Een Edelachtbare heeft te kwadertrouw in een ambtsrapport een mede-inwoner bij de overheid belasterd". Slechts twee getuigen waren gedag vaard de burgemeester van Hulst en de drukker Van „De Volkswil". Het O. M. eischte veroordeeling van bekl. tot een maand gevangenisstraf. Arbeidsconflict, De kantonrechter te Enschede heeft uitspraak gedaan in de zaak der Konink lijke Weefgoederenfabriek te Hengelo tegen de meisjes G. J. Nijhof en F. J. ter Waarbeek, die zonder het .\verk veertien dagen te voren op te.zeggen, dien arbeid aan de fabriek te hebben neergelegd. De kantonrechter heeft aan eisch;eres- se de vordering ontzegd, overwegende, dat niet is komen vast te staan dat de arbeidsters in den zin yan artikel 1639 B. W. de dienstbetrekking harerzijds hebben beëindigd, zoodat de grondslag der ingestelde actie niet is bewezen. Land- en Tuinbouw. In aansluiting bij het bericht over de nieuwe cultures aan den Langedijk wordt medegedeeld, dat zich thans ook ver schillende bouwers hebben bereid ver klaard te zamen ongeveer 1 H. A. met rabarber te willen betelen, met tuin- boonen als tusschenvrucht. De uitkomsten, verkregen met den teelt van asperges op een proefveld te St. Pancras, zijn oorzaak, dat ook daar mede verdere proeven zullen worden genomen. Voor de nieuwe cultures worden door het rijk gratis zaaizaden en pootgoed verstrekt. Burgelijke Stand. KATWIJK. Geboren: Roelof z. van L. Wielders en R. van Dee. Trijntje d. van T. Langmuus en E, van Dijk en Teunis z. van T. Langmuus en E. van Dijk. Neeltie d. van A. Krijgsman en M. van der Bent. Jacob z. van C, van Duijn en J. van den Oever en Willem z, van C. van Duijn en J. van den Oever. Huig z. van J. Kuijt en G, Hartevelt. Adrianus Wilhelmus z. van C. Vreeburg en M. van Wouw. Arie z. van H. Ouwehand en K. Ouwehand en Jannetje d. van H. Ouwehand en K. Ouwehaad Maria d. van J. Rijsdam en A. Hosma. Jan z. van C. van Duijvenbode en J. van der Plas. Ondertrouwd: K. Parlevliet jm. en A, Ravensbergen jd. Getrouwd: H. Kuijt jm. en L. Snijders jd. A. Schaap jm. en L. Hoek jd. Overleden: Johannes Dulser, 68 j. echtg. van T. Plokker. NIEUWVEEN. Geboren: Cornelia Petro- neila d. van J. Kuipers en J. l'Amie. Familieberichten uit andere Bladen Geboren: d. van P. Boer en C. Boer-van Domburg, Delft 24 Jan. Ondertrouwd: A. Herman Naber en Cla- sina Fleuren, Nijmegen, 27 Jan. Jacobus A. Bosse Jzn. en Bernardina C. Meijer, Haarlem- Delft, 26 Jan. Caspar H. H. de Jong en Adriana M. van Dijk,'s Bosch—Oosterhout, 27 Jan. Getrouwd: B. v. Schijndel en Greta van Dijk, Waalwijk Nijmegen 24 Jan. Overleden: Elisabeth W. Sinnige-Muur- link GO j., echtgen. van Agatius Sinnige, Utrecht, Henricus A. Scheers 88 j. wedn. van E, Scheers-Vlaswinkel, Utrecht. Hendrika F. Rikkers-Geinets 91 j. wed. van C. Rikkers Gro ningen. Adrianus Grobben, 86 j., Delft. Bastiaan Looyaard, 94 j., Rotterdam. Maria J. van Yperen—Clement, 46 j., echtgen. van C. van Yperen, Rotterdam. Joannes B. Teunisse 45 j„ echtg. van M. C. C. Teuniseen—v. Wijk, Amsterdam. Carolina J. M. Lievendag—de Loor, 90 j., wed. van J. A. Lievendag. P.M. V. Mohr Jr., Blerik. Julianus J. Teddema, 68 jr., Kloosterburen. Anna M. van den Tillaart, 78 j., Vlijmen. Geertruida E. Brouwer, 64 j., Delft. C, J. Soeterbroek, 83 j., Delft. Aanbestedingen. HAZERSWOUDE. Door B. en W. is de uit voering van de in dit jaar voorkomende ge meentewerken opgedragen, voor wat het tim merwerk betreft aan H. Muller en de Wed. Boers, voor metselwerken aan C. J. Vreeburg en J. v. d. Staai, voor verfwerken aan A. van der Werf en de Wed. A. van den Berg. Stoomvaartberichten. Het ss Wilis, van Java naar Rotterdam, arriveerde 27 Jan. te Marseille en zette de reis voort. Het ss C e 1 e b e s arriveeede 27 Jan. van Ba tavia te Amsterdam. H<:t ss Amstelland, van Buenos Ayres 11. Amsterdam, arriveerde 26 Jan. te Santos. Het ss Soestdijk, van Baltimore naar Rot terdam, passeerde 27 Jan. Dover. Het ss Pa tan, van Baltimore naar Rotter dam, vertrok 26 Jan. van Newport Naws. Het ss Bali, van Java naar Amsterdam, arriveerde 27 Jan. te Marseille. Het ss Vondel vertrok 26 Jan. van Batavia naar Amsterdam. Het ss Pyrrhus vertrok 27 Jan. van Am sterdam naar Java. Het ss Potsdam arriveerde 27 Jan. van New-York te Rotterdam. Het ss Sandhurst vertrok 27 |an. van Am sterdam naar Buenos Ayres. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Januari 1911, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 777.0 Arlon. Laagste barometerstand 754.3 Haparanda. Verwachting tot den avond van 29 Januari, zwakke meest westelijke wind nevelig tot be wolkte lucht, waarschijnlijk droog weer, zelfde temperatuur. Uit de Leidsche Vroedschap. Eindelijk is de Raad dan toch döor zijne achterstallige nummers van ver schillende vorige agenda's heen gewor steld. B. en W. hadden er een vergade ring voor bepaald en slechts enkele on derwerpen op de agenda geplaatst. Slechts een heel enkele benoeming moest plaats hebben, behalve dan nog een spoedeischende kwestie. Er is aan de H. B. S. een leeraar benoemd' voor een jaar. Dat jaar is verloopen en ge woonte is, dat dan de aanstelling vast wordt. En nu kwam het geval, dat de commissie van toezicht op het M. O. verzocht opnieuw bedeelde leeraar tij delijk aan te stellen, en nu niet voor een jaar, maar tot aan de groote vacantia 1912, terwijl genoemde leeraar zelf het ook verzocht. De zaak was spoed- eischend, en de voorzitter stelde voor onmiddellijk behandeling. Maar d_£ heer Fokker vond en terecht, dat de Raad er toch wel iets meer van mocht weten, de leden hadden natuurlijk geen stukken ge zien. En de voorzitter deed daarna on middellijk voorlezing van de desbetref fende stukken. De commissie van Toe- zich kon nog niet voldoende beoordee- len of definitieve aanstelling gewenscht was. Eerst bij het eind-examen in 1912 kon men meer zekerheid hebben. Ook 'd'e beer Dumont, de bewuste leeraar, vond! het op deze wijze uitstekend. Nu schijnt het ons toe, dat de heer Dumont al een zeer bijzondere man moet zijn, als men zoo lang noodig beeft, om zijn kwali teiten als leeraar te beoordeelen, terwijl anders een jaar voldoende is. We hoor den vertellen dat er wat anders achter, zit en dat xjie tijdelijke aanstelling ver band houdt met een pensioenkwestjel voor den heer Dumont. Indien het waar,) is, zou het dan eigenlijk niet zijn „in fra dignitatem" van een hoogstaand coD lege, als de commissie van toezicht opt het Middelbare Onderwijs, om op de ze wijze met schijnarguinenten .een be sluit aan den Raad te ontlokken. Had| men dan niet verstandiger en beter ,ge- daan, desnoods in geheime zitting, de zaak royaal mede te deelen. We begrijpen niet, dat geen enkel raadslid, behalve de heer Fokker, die zich ten slotte ook met 'tzelfde kluitje in 't riet liet sturen, zich tegen deze ge heimzinnige behandeling van de zaald heeft verzet, en daarover volkomen op heldering verlangde. Voor Jict prestige; van de Commissie van Toezicht, op het Middelbaar Onderwijs ware het bete»! geweest. En toen kwam men weer aan de be handeling van de bepalingen in de ge meentebestekken inzake toepassing vart art. 1638 c. en d. van het Burg. Wetboew bet arbeidscontract. Voor d« verschiL- lende bijzonderheden zie men bet raads verslag. In 't algemeen mag gezegd, dat met deze bepalingen Leiden vele andere- gemeenten vooruit is, en 't is geen ge ringe verdienste van den heer Aalbersejj die bij de behandeling dezer kwestier, een zeer belangrijk aandeel in het de-*'. bat had en ,die bij amendement nog ver4 schillende voor de arbeiders gunstige bepalingen mocht zien opgenomen. Zijn betoog was helder en volkomen! logisch, zoodat zelfs prof. Foclcema Ait-( dreae, die op enkele onderschikte pun-,, ten bezwaar maakte, zich overtuigd ver-, klaarde. De geheele reeks van bepaling gen ging er jnet groote m eerderheidij door slechts de heeren v. d. Lip en Ha-} mei verklaarden er zich tegen, gelukkig! waren hunne stemmen als yan die éertsj roependen in den woestijn. Opnieuw kunnen de Katholieken er o# wijzen, dat het consevatisme, en de aCtej terlijk die hun zoo vaak worden veiv weten, gewoonlijk toch maar allen b'esj staat in de verbeelding van de zoo er® vooruitstrevende». Ier bewijze dijen e QQB

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2