Uit Stad en Omgeving. jen in de kamer zal brengen. Er zou dan trouwens een reden temeer zijn, om in 1911 met den tijd te woekeren. Legerbezuiniging. De minister van oorlog heeft het vol gende schrijven ter kennis gebracht van alle commandeerende officieren De eventueel invoering der ontwerp- Militiewet, zoomede vele andere maat regelen die ondergeteekende zou wen- schen te nemen tot verhooging van de waarde van het leger, meer bepaald tot het verkrijgen van encadreering en betere ge. endheid, zullen groote uitgaven ei?- "n. c gelijke offers mogen echter alleen dan van de schatkist worden gevraagd, wanneer daartegenover staat een ernstig streven om alle uitgaven te vermijden, die niet rechtstreeks verband houden met de strijdwaarde van het leger. Het is mijn uitdrukkelijk verlangen, dat door iedereen in den kring van zijn dienst bevoegdheid met de grootste nauwgezet heid worde gestreefd naar een zeer zui nig beheer. Voorts wensch ik, dat met zorg worde nagegaan op welke wijze bepaalde be zuiniging van eenigszins ojnvangrijken aard zouden kunnen worden aangebracht Daartoe moeten de commanderende offi cieren van korpsen en chefs van inrichtin gen deze vraag met hunne onderhoorige officieren in den breede bespreken. Ieder officier, die zulks wenscht, moet niet c'cchis in de gelegenheid worden ge om zijn meening onomwonden uit tc spreken, doch heeft ook de be voegdheid, zijn denkbeelden in een be hoorlijk gemotiveerd rapport schriftelijk ter kennis ta brengen van den minister van oorlog. Wanneer iemand neiging gevoeit zich darbij niet te beperken tot zijn meer engen kring, doch tot de legcrorganisatie in het algemeen, behoort dit veeleer te worden aangemoedigd dan tegengegaan* De rapporten van de commandeerende officieren en chefs van inrichtingen moe ten op 1 April worden ingezonden aan den naast hoogeren chef. Daarbij worden overgelegd de afzon derlijke rapporten van officieren, die zich tot het indienen daarvan geroepen voe len, c.q. voorzien van de opmerkingen, beschouwingen enz. van hunne chefs. De hoogere chefs zullen hunne eigen rapporten met die van de commandanten van corpsen en chefs van inrichtingen en c. q. lagere officieren uiterlijk op 15 April d. a. v. aan het departement behoo- rea in te zenden. Het reizen door ambtenaren der S. S. Tot voorheen waren een aantal amb tenaren bij'de Staatsspoor in het genot gesteld van een onbepaald aantal reizen op hare lijnen. Voor iedere reis moest steeds een af zonderlijk billet worden aangevraagd'. De ambtenaren, die nu een salaris heb ben van f1600 en hooger, ontvangen voortaan een bewijs van personeelen vrijdom op alle lijnen der S. S. geldig voor een geheel jaar. De directeur-gene raal der Staatsspoor bepaalde dit on langs bij Dienstorder. Msb. De Kustverdediging. De officieuss correspondent van de >,Köln. Ztg." te Berlijn meldt: „De verklaring van minister Pichon, dat het noodig lijkt, om, indien het plan van een versterking van Vlissingen ern stig aan de orde mocht koinen, met de belanghebbende mogendheden in gcdach- tenwisseling te treden, zal nog wel in vele opzichten een onderwerp van openbare beraadslaging vormen. Deze aankondi ging is, minst genomen, opmerkelijk. Wat de Duitsche regeering betreft, zoo kent zij zichzelve geen inmengingsrecht in de kwestie van de versterking van Vlissingen toe Het is moe.ielijk te begrijpen, hoe men een land, welks internationale posi tie door geen neutraliteitsbepalingen is beperkt, verbieden wil, op zijn eigen ge bied de door dit land doelmatig geachte maatregelen voor de verdediging te tref fen. Wij nemen aan, dat Duitschland tot een beperking van de Nederlandsche sou- vereiniteitsrechten gelijk men uit die woorden van Pichon zou kunnen afleiden, de hand niet zal bieden." Naar aanleiding van de hardnekkige geruchten welke, naar sommige bladen beweren, steeds de ronde blijven doen dat onze regeering het wetsontwerp be treffende de kustverdiging zou intrekken, zegt de „Daily Mail"het wetsontwerp zai niet worden ingetrokken, maar waar schijnlijk zullen er eenige veranderingen in worden aangebracht, van dien aard, dat zij zoowel het buitenland als de oppositie in Holland zelf zullen tevreden stellen. Een part. telegram uit Parijs, aan de „Tel" meldt: In politieke kringen te Parijs, werd heden een telegram uit den Haag ontvangen, meldend, dat de Neder landsche regeering het ontwerp der kust verdediging zal intrekken, en een nieuw indienen, dat tot geen critiek aanleiding zal geven. Een port. telegram van de Parijsche Correspondent der „N. R. Ct." is van de volgende inhoud. Eenige Fransche bladen publiceeren heden een mededeeling, die zij als offi- cieele mededeeling van de Nederlandsche regeering beschouwen en die een ver taling van bericht van het Nederlandsch correspondentiebureau is. Men is hier algemeen zeer verbaasd over den toon van de laatste alinea, waarin men een vreemde, overhaaste uiting van prikkel baarheid ziet. Aan buitenlandsche zaken scheen men deze verbazing te deelen. Men ziet er niet in, dat minister Pichon's verklaringen in het Journal Officiel van gisteren, die in karakter geheel over eenkomen met hetgeen de minister mij eergisteravond zeide, een vinnigen uitval van de Nederlandsche regeering konden motiveeren. Prov. Statenverkiezing. Gisteren zijn voor een lid van den Prov. Staten van Zuid-Holland in het district Ridderkerk (vacature Platinga A.R.) candidaat gesteld de heeren J. L. van Rij (A.-R.), te Bolnes en K. S. de Wijn (Lib.) te Lijndrecht. Minister Kolkman. H. M. de Koningin* ontving gisteren den Minister van Financiën Mr. Kolkman in conferentie. Ziekteverzekering. Over de ontwerpen Ziekte- en Raden- wet zullen de afdeelingen der Tweede Kamer half Februari het onderzoek be ginnen. Het nieuwe Eerste Kamerlid. Mr. W. M. van Lanschot, gisteren door cie Prov. Staten van Noord-Brabant ge kozen tot lid van de Eerste Kamer, is dan 13 April 1869 te 's Hertogenbosch geboren. Als een en veertig jarige is hij waarschijnlijk wel het jongste Eerste Kamerlid. In 1893 promoveerde hij te Leiden tot doctor in de rechtswetenschappen Na eenige tijd de advocatuur in zijn geboorte stad te hebben uitgeoefend, werd hij be noemd tot ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantongerechten te Oss, Heusden, Waalwijk en Oirschot, later bij het kantongerecht te 's Hertogenbosch. Den' 21 Januari 1902 kozen de Staten van Noord-Brabant hem tot griffier, in welke betrekking hij gedurende zeven jaren werkzaam bleef, nl. tot 1 Januari 1910 met ingang van welken dag hij als opvolger zijns vaders optrad als agent der Nederlandsche Bank te 's Hertogen bosch. Eveneens werd hij het vorig jaar ge kozen tot lid van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch. Bij den laatst gehouden Katholiekendag van het bisdom 's Hertogenbosch nam hij het voorzitterschap waar. Mr. W. van Lanschot heeft zich bij verschillende gelegenheden doen kennen als een vlot en vaardig spreker. Hij.is o. a. lid van de Nederlandsch-Belgische commissie en ridder in de orde van den Ned. Leeuw. LEIDEN, 19 Januari. Jubilé. A. v. d. Meer. Blijde feesttoiien klonken ons heden morgen tegen, toen wij het schoolge bouw aan de Haarlemmerstraat binnen gingen, 't Was in betrekkelijk korten tijd de tweede jubilaris, onder het on derwijzend personeel, die men zou gaan huldigen. De heer A. van der Meer heeft zidh gedurende zijn 25-jarige werkzaamheden aan de school van den heer Kuijpers de algemeene achting weten te verwerven, niet alleen bij zijn superieuren door zijn trouwe plichtsbetrachting, maar even zeer bij zijn medeburgers, die hem even als een vriendelijk, welwillend en hulp vaardig mensch, steeds bereid ieder met raad en daad bij te staan. En wie kent in Leiden de heer van der Meer niet, de kundige vervaardiger der Oranjeliederen, die jaarlijks door de schooljeugd op Koninginnedag worden gezongen Wie nog mocht twijfelen, dat de heer van der Meer geen echten jongensvriend is, dat zijn oud-leerlingen hem dankbaar zijn en hun meester niet vergeten, ver tellen wij, dat zeer velen van hen, die vroeger in de klas van dezen verdienste lijken onderwijzer zaten, hem dezer da gen (de eigenlijke datum van het jubilé was 16 dezer) van hun belangstelling deden blijken. Hedenmorgen werd, gelijk gezegd, op school het jubilé gevierd. In het ver sierde schoollokaal hadden zich veree- digd de Z.Eerw. heer H. L. Gadet, en heeren leden van het schoolbestuur de weleerw. heeren Bergansius, als ver tegenwoordiger van den Z.Eerw. heer Hafkenscheid, die verhinderd was, en Moerel. Voorts liet hoofd der school, de heer J. H. J. Kuypers en het onderwij zend personeel. Om halt 11 werd de jubilaris per rij tuig van zijn woning gehaald en in iiet schoolgebouw begroet met een blij wel komstlied zijner leerlingen, evenals de andere liederen, door den hetr Li. H. Laagland vervaardigd. Daarna nam de Z.Eerw. Heer H. L. Gaaet het woord, om bij ontstentenis van den Z.Eerw. Heer Deken den ge- achten jubilaris dankbare huide en op rechten waardeering te brengen voor diens arbeid. De taak van den onderwijzer js op zichzelf reeds eervolj maar daarnevens ook zwaar en moeilijk. In liet bijzon der is ait het geval voor üen Katholie ken onderwijzer, die zich zelfbewust is, meer te moeten doen, dan de kinderen de nuttige en noodige kennis bij te bren gen. Hij weet, dat zijn eerste en voor naamste taak is, diegenen, die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd, te leiden en te >;-n:c:i, opdat zij zich later niet al'cen door de wereld kunnen helpen en nut tige menschen in de samenleving goe de burgers van den staat zijn, maar ook trouwe dienaren van de Kath. Kerk. Hun eerste zorg is, al de dagen huns levens de kinderen tot Jesus te brengen, om ze met Hem inniger te verbinden. Als de Katholieke onderwijzers zoo hun taak opvatten, als alle Kath. ouders wel doordrongen waren van het geluk om hunne kinderen naar Kath. scholen te zenden, wat zou er dan een heerlijke saamwerking bestaan en hoeveel goe de vruchten zou de Kath. school niet voortbrengen. Van onze Roomsche onderwijzers in de stad mogen wij hopen en veron derstellen, dat zij aldus hun taak opvat ten. Maar geheel en ten volle inag dit getuigd worden van den heer v. d'. Meer, die 25 jaar aan deze school verbonden is. Hij is altijd de man geweest van de echte godsdienstig en Katholieke grond beginselen; man van trouwe plichts betrachting, Katholiek van de daad1, ook in het openbaar leven van deze stad mannen, zooals wij ze zoozeer noodig hebben. Hij heeft 25 jaar lang met dezelfde liefde, ijver en toewijding ge arbeid aan zijn taak en honderden kinde ren heeft hij steeds nader gebracht tot Jezus, hen verrijkend met vverelidsche kennis, maar tevens in hen levendig hou dend het Katholiek geloof.- Daarom brengt spr. den jubilaris warme hulde, hooge waardeering en innige dankbaarheid. De ware dankbaarheid evenwel kan de wereld niet toonen. Zij is weggelegd voor hiernamaals en dit zal het grootste loon zijn. Dat loon zij echter nog lange jaren uitgesteld.. Moge de heer v. d. Meer met dezen feestdag een nieuw tijdperk intreden van goede gezondheid, groote lichaams kracht en algeheele toewijding aan zijn taak. Moge hij nog veel doen voor het heil van deze school en van de honder den kinderen. Namens het schoolbestuur overhandigde pastoor Gadet een ge schenk in couvert. De heer Kuijpers vertolkte de gevoe lens van het onderwijzend personeel. 25 jaar lang heelt de heer v. d. Meer gearbeid met inspanning en zorg, maar eveneens met opgewektheid en jjver aan deze school. Gola dien arbeid steeds den meergegoeden, de ware godsdienstzin, het vroom gemoed deden de jubilaris voor de arme kinderen meer zijn dan de tien onderwijzershij was ook een va der, die hun vriendelijk tegemoet kwam. Altijd wist de heer v. d. Meer de kinde ren aan zich te binden en hun maat schappelijk belang verloor hij niet uit het oog als ze de school reeds hadden verlaten. Ook namens de mede-onderwijzers bood spr. de oprechtste gelukwenschen aan, hopend, dat God de nocjdige kracht moge schenken om nog lang met succes de taak als onderwijzer te ver vullen. Als bi ijk van waardeering bood spr. een paar artistieke etsen in eikenhou ten lijst aan, vergezeld van een caili- graphische opdracht, kunstvol vervaar digd door den heer J. Pommée. De leerlingen wenschten J)ij monde van één hunner, Henri Lucassen, hun onderwijzer geluk vereerden hem een schoone bloemenstandaard met pot en plant. De heer van der Meer dankte aange- daan voor zooveel bewijzen van vriend - schap. Allereerst bracht spieker dank aan den Z.Eerw. Heer pastoor Gadet, voor diens hartelijke woorden, verzekerend, dat spr. slechts zijn plicht deed en steedis bezield is geweest om zooveel mogelijk voor de school te doen. Spr. hoopte, dat hem nog lang daartoe kracht en ta lent zou worden gegeven. Spr. dankte voorts den heer Kuijpers, met wien hij altijd aangenaam had mogen saamwer- ken, wat voorzeker van goeden invloed op den gang op school is geweest dankte ten slotte collega's en de leer lingen. Toen zongen de leerlingen nog eenige van die uitstekende feestliederen van den heer Laagland ondei^ leiding van den heer Kathman, terwijl de dichter op een orgel van den heer Bik accompagneer de. Middelerwijl werd de eerewijn rond gediend en verscheen de heer H. C. v. d. Heijde, secretaris der Schoolcom missie, die als vriend van den jubilaris hem kwam complimenteeren. De jongens werden gul onthaald en hadden den verderen dag vrijaf. Hedenmiddag hield de heer v. d. Meer receptie, die zeer druk was be zocht. Een nieuw dagblad... in het verschiet? Alhier is een proefnummer versche nen van „De Balans", zich aandienend als democratisch orgaan voor Leiden en Omstreken. In een voorwoord zegt de redactie o.a. Het is een niet te loochenen feit, dat Leiden, een gemeente met circa 60.000 zielen, een vooruitstrevend orgaan mist. Somt vervolgens de hier verschijnende dag- en weekbladen op en zegt verder: De meergegoeden onder ons houden, naast het Leidsch Dagblad, er nog één of meer couranten, grootere bladen el ders verschijnend bij aan, en zoo redt men zich, niet al te zeer gevoelende dat wij hier geen keuze hebben. Doch in dagen van verkiezingen mist men een plaatselijk orgaan om zich uit te spreken of voorlichting te vernemen, en nu mo gen velen dit een geluk achten, er zijn I er (ofili ook d)e daar ^pd^.rs over denken. Er verscheen dan ook wel eens in zul ke dagen een speciale verkiezingscou rant, laatstelijk de „Sleutelbode", en die zou worden gecontinueerd (voortge zet) doch ten slotte kwam daar niet van omdat de medewerkers te hooge eischen stelden. Doch er is nog een andere catego rie avn Leidcnaars, wien ons „Leidsch Dagblad" niet voldoet. Het zijn onze arbeiders en arbeidsters, zij die in loon dienst van anderen hun brood moeten verdienen. Ons „Dagblad" geeft geen beeld van 't geen er omgaat in de Leid- sche arbeiderswereld, wij zullen dit nu niet met bewijzen staven, onze arbeiders weten zelf dat het waar is, wat we hier schrijven. „De Leidsche Courant" en de door ons genoemde weekbladen dragen een, we zouden haast zeggen, dogmatisch karakter en bedoelen, ieder voor zich, hun menschen te bewerken. Ons komt het voor dat ons Leidnsch. Dagblad een supplement behoeft, en dat dit democratisch moet zijn. Het moet de zaak der vrijheid dienen, geiijk de democratische beginselen dat eischen. En al beschikken de Leidsche demo craten tot heden over geen eigen plaat selijk orgaan, zij zijn er, en zullen het krijgen, nu of binnenkort. Verder bevat dit nummer opwekkin gen, om deel te nemen aan de kiesrecht actie. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 51/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 84/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. iVL Ma an da g 71/2 uur s avonds. Stads gehoorzaal. F.éestvergadering van de Jon ge Garde. Spreker de heer J. A. Moerel van Oudewater. Optreden van v Le.eu- wen en Hellmann. Maandag 8 uur 's avonds. Gebouw SL Josephs Gezellen Vereeniging Rapen burg 52. Geioof en Wetenschap. Spreker Prof. J. Knaapen, over de beteekenis der Liturgie voor het kerkelijk leven. Dinsdag, 8 uur, 's avonds. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling van inge komen vragen. 2. Conferentie over In quisitie in.de Middeleeuwen. Spreker de WelEerw. Heer Th. M. P. Bekkers, Ka pelaan der St. Petruskerk. Woensdag 5Vs uur. 'savonds. SL Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers. KATWIJK AAN DEN RIJN. Op initia tief van het bestuur der Onderi. Ver „Landbouwbelang" hield de heer C. F. O. v. d. Hurk, hoofdinspecteur der Coöp. Centrale Raiffcisenbank, gisterenavond jn Hotel de Roskam een lezing, betreffende de oprichting eener boerenleenbank hier ter plaatse. Zeer weinigen waren opgekomen, zoo weinig zelfs cat een half uur na den be paalden tijd het bestuur het wensche- lijk achtte, per bekkenslag den leden nog maals aan deze lezing te herinneren. De voorzitter opende de vergadering en gaf het woord aan den spreker. Deze begon met een beeld te geven van de organisatie van het credit op landbouwgebied, voorheen en thans. Voorzeker mag de boerenstand op het gebied van verenigingsleven niet geheel achterlijk genoemd worden. Spr. keurde sterk af wanneer dat door dwang van overheidswege moet geschieden. Alleen moet de siaat steunen, waar het platte land daarin te kort komt. Zoo ook is de boerenleenbank een instelling op eigen initiatief gesticht, gesteund door het rijk Door spr. worden behandeld 2 soorten van crediet, n.L; het grondcrediet en het bedrijfscrediet, en juist dat laatste is het waar de boer zoo'n last mee heeft. Het crediet moet niet zijn om uit den nood te komen, doch om er niet in te komen. Door gebrek aan bedrijfskapitaal wordt de boer zoo dikwerf gedwongen zich afhankelijk te stellen van den koopman bij het aankoopen van voeder, meststoffen, enz. waardoor een woekerrente betaald wordt, niet alleen door hooge koopprij zen doch tevens door slechte kwaliteit; of is men somwijlen verplicht den waar ontijdig te verkoopen. Een boerenleen bank is het, die veel beter dan eenige andere instelling van dien aard, aan al die ellende van gebrek aan bedrijfska pitaal tegemoet kan komen, door voor korten en langen termijn groote of kleine bedragen aan de leden als voorschotten te verstrekken, waarvoor nooit meer dan 41/2 pet. renie betaald behoeft te worden. De boerenleenbank is het tevens, die den boer vrij laat, en zorgt, dat deze den men schen niet naar de oogen behoeft tc zien omdat hij in het krijt staat. Het crediet moet niet dienen, om de menschen onder de plak te. krijgen. In zijn zeer duidelijke rede zette spr. uiteen den oorsprong der Raiffeisenbauk, hoe in Heddesdorf burgemeester Frie- drich Wilhelm Raiffeisen, inziende, hoe zijn gemeentenaren onder den druk der kooplieden leefden, er toe kwam, deze nuttige instelling in het leven te roepen. In geheel ons werelddeel en zelfs geheel daarbuiten heeft hei voorbeeld van bur gemeester Raiffeisen navolging gevon den. Dc Hollands-:hè landbouwer is van nature altijd zeer conservatief geweest;. Doch dai dit eonserva.ïsine verslapt,- wordt hierdoor bewezen dat sinds de p- richting der Coöp. Centrale Raiffei cu- tank, 650 banken in Holland waren op gericht, aangesloten bij de Centrale cn aan de Centrale geregeld tusschen 25 a f30.000.000 wordt omgezet, waarvan ongeveer f 15.000.000 in crediet aan de boeren is gegeven. In zeer korten tijd zijn meer dan 25 nieuwe banken opgericht aangesloten hij de centrale spr. behandelde voorts de samenstelling van bestuur, raad van toe zicht enz. Om de onkosten bij de oprich ting te bestrijden worut door het Rijk op aanvrage tevens een toelage van f175 toegekend. Na de verschillende vragen der aanwezigen op duidelijke wijze be antwoord te hebben, werd den aanwezi gen de gelegenheid gegeven zich voor het voorloopig lidmaatschap op te ge ven. Op nader te bepalen datum zal een vergadering uitgeschreven worden waar het bestuur benevens de heden opgege ven leden, verschillende personen zalu.t- noodigen, en tot oprichting zal worden overgegaan. 17 personen gaven zich de zen avond reeds op voor het lidmaat schap, waarvoor de contributie 50 cent bedraagt en slechts éénmaal betaald be hoeft te worden. Na den spreker voor zijn duidelijke en heldere r^de, en de aanwe zigen voor hun aandachtig gehoor te heb ben bedankt, sloot de voorzitter de ver gadering niet den wensch, dat de op te richten bank moge bijdragen tot bloei der gemeente. LE1MUIDEN. De ijsclub „Leimuiden'* houdt eene buitengewone algemeene ver gadering ten huize van den kastelein J. Keyset op Vrijdag 20 Januari a.s. des avonds 7 uur. Punten van behandeling zijn 0. m.Verkiezing van bestuursleden wegens ontslag aanvrage van de heeren W. C. v. Heijningen en J. C. Omtzigt. Verslag omtrent aanschaffing van een ijsschaaf. NOOTDORP. Van heinde en verre komen bijna geregeld iederen nacht tie stroopers ongestraft het water uitvisschen. Zóó onbeschaamd wordt daarbij te werk gegaan, dat het meest persoonlijk eigen dom geschonden wordt. Het treurigste van 't geval is, dat er hier zoovelen z.jn, die in de visscherij hun bestaan moeten zoeken. Daar andere middelen vruchteloos blijken, is eenparig en krachtdadig optre den van belanghebbenden het eenigste hulpmiddel. RIJPWETER1NG. Dinsdagavond 1.1. had in het Café van den heer Dolleman de jaarüjksche vergadering plaats van iiet Ondersteuningsfonds bij ziekten. De Voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezigen van harte welkom. Nadat de Secretaris de notulen van vorige ver gadering had voorgelezen, deed de Pen ningmeester rekening en verantwoording van de onder zijn beheer ontvangen gelden. Hieruit bleek dat de financieele toestand van het fonds vooruitgaande is. Aan ont vangen contributiën, rente, enzbedroeg dit eene som van f550.91. Aan zieken en eenige andere onkosten uitgekeerd eene som van 165,21*. De beide aftredende leden de heeren J. van Benten en de Vette werden met meerderheid van stemmen herkozen. Na de Rondvraag sloot de Voorzitter onder dank voor de getrouwe opkomst de vergadering. GEWESTELIJK GEMENGD. Men schrijft aan het „Hbld". Wie eens met een auto of stoomkar door de Haarlemmermeer is gereden, zal met onshebben ondervonden, dat de landbouwers geen vrienden zijn van boven genoemde vervoermiddelen. Eerst na aan houdend toeteren wijken ze iets niet te veel uit of blijven bij een grinthoop staan. Of dit laatste geschiedt uit dom heid of met opzet is moeilijk te zeggen, doch het is in zoo'n geval in den regel voor den chauffeur een moeilijke taak zijn auto op den weg te houden, wil hij het rijtuig niet aanrijden. Ook nu weer moest een automobiel een met steenen geladen wagen van een zekeren v. S. passeeren. De auto reed den wagen aan, deze kantelde, waarvan het onmiddelijke gevolg was, dat de stee nen in 't water terrecht kwamen. De rech ter zal nu spoedig hebben uit te maken, wie de ware schuldige is. De vrachtrijder zegt te zijn uitgeweken, doch volgens den automobilist niet ver genoeg om te kunnen passeeren. Na een heftige woor denwisseling moet de bestuurder der auto opzettelijk den wagen hebben aan gereden met het bekende gevolg. Het komt ons echter niet aannemelijk voor, dat er een automobilist zal zijn, dié zijn kostbaar rijtuig opzettelijk in botsing zal brengen met een boerenkar,zwaar beladen met steenen. Bij de drukkersfirma Bos te Gouda, is gisteren een staking uitgebroken. De veertien knechts verlangden hooger loon en successievelijk invoering van de door den Typografenbond voor Gouda vast gestelde eischen Reeds hadden hoofd bestuursleden van den R -K. Typografen bond en van den Alg. Ned. Typografen bond een conferentie met den heer Bos, welke echter geen resultaat opleverde. Voor de drukkerij werd gepost. In een 's avonds gehouden bespreking kwam men tot een vergelijk en werd de staking geëindigd. Toen de landbouwer N. uit N i e u w- v e e n zich met een vracht kaas naar de Bodegraafsche Kaasmarkt wilde begeven geraakte door de gladheid van den weg fn den Nieuwkoopschen polder bij he

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2