IQ Het Groene Kruis. BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No, 3*1. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiCngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. (Ingezonden). (Slot) Doch het Groene Kruis wil meer dan 'de uitreiking van verp.egingsartikelen het wil ook zoo mogelijk de verpleging doen geschieden door geschoolde ver pleegsters, welke algemeen bekend zijn geworden door de z.g. wijkverpleging. Of zooal» de zusters het zelve eigenaar- iddg noemen „de wijk", en „in de wijk gaan", wanneer sprake is, dat een zuster aanstelling als wijkverpleegster zoekt Wat is nu de taak der verpleegsters ten plattelande, en waaraan hebben zij hare groote populariteit te danken? Die taak is veelledig, daar de zuster naast eigenlijke verplegingsdiensten ook andere praestaties levert Want immers: zal zij het rustig kun nen aanzien, dat de zieke huismoeder tobt over de ongeregelde huishouding en haar kwaal verergert door de zoigen over man en kroost? Neen! daar steekt de rappe zuster een kloeke hand uit, schenkend verlichting aan de patiënte, die straks een werkvrouw bezig ziet, welke gezonden is door het bestuur en door de Vereeniging wordt betaald. De zuster leert de huismoeder wat va riatie te brengen in den middagmaaltijd, leert haar hoe zij op goedkoope manier smakelijke en voedzame spijzen kan be reiden en hoe zij door een kleinigheid vaak wat meer gezelligheid kan brengen in haar woning. Zij let op de kinderen en hoe ze behan deld worden, en wijst met een enkel .woord "op het groote belang eener ge regelde reiniging, of waarschuwt de ou ders als de kinderen er bleek en zwakjes iuitzien, toch eens den dokter te raadple gen, die dan misschien wat krachtiger voedsel voorschrijft of aanraadt de kinde ren eens naar zee te sturen. En het is ons bekend, hoe juist in diie richting gewerkt wordt door tal van ver- eenigingen, die in de zorg voor het |k i n ii "de volksziekten wenschen te be- sti ij^en. Wij allen hoorden wel eens van de Rotterdamsche stichting te Katwijk-aan- 'Zee en van de Vacantie-kolonies! Het spreekt van zelf dat de zuster over zeer veel tact moet kunnen beschikken, .wil zij haar inderdaad moeilijke taak tot een goed einde brengen, en dat zelfs clan zij nog veei teleurstellingen ondervindt, Una a r daar staat toch ook tegenover dat die taak groote bevrediging schenkt, waar zij eigenlijk slechts door een vrouw kan worden vervuld. Zij is degene, die veel kan bijdragen tot den bloei der Vereeniging, welker streven zij bekend maakt in wijden kring. jWant het Groene Kruis stoot niet hard vochtig af, als een niet-lid hulp noodig heeft. Eerst heipen, dan vragen is de leus. Alvorens te eindigen, wenschen wij nog te zeggen, dat het Groene Kruis populaire geschriften verspreidt (Eerste jHulp bij Ongelukken, Voorkom be smetting, De Cholera, De Ziekenkamer, Kindervoeding, Reinheid, Rust en Regel maat, Wacht u voor den kwakzalver), lezingen houdt over hygiënische onder werpen (met lichtbeelden vaak), cur- jsussen instelt, en de aandacht der auto riteiten vestigt op ongewenschte toe standen (drinkwater voorziening, rio- leering, faecaliënafvoer), zelfs ook in sommige plaatsen op eigen initiatiefï voorzieningen treft. Het wenscht tot stand te brengen! een Centralen Onrsmettingsdienst, te regelen het ziekenvervoer, te bestrijden de kwakzalverij. En hiermede is vluchtig vastgesteld Wat het Groene Kruis wil, of nog liever Wat het Groene Kruis hier en elders tot 'Stand heeft gebracht. Toch zijn er nog plaatsen waar het Groene Kruis ontbreekt. Zijn het er weinige in Friesland (Schiermonnikoog) Groningen, (Kantens en Aduard), en (Drente (Anloo, Roden, Schoonebeek en iZweeloo), jn Zuid-Holland zijn er nog |59 gemeenten, waar men tot eigen scha lde het Groene Kruis niet kent. Qok in de naaste omgeving van Leiden zijn nog enkele gemeenten, die het zon der Groene Kruis tot dusverre hebben gesteld. Als wij om Leiden heen een cirkel beschrijven, die den afstand, welke Lei den van de zee scheidt, tot straal heeft dan zien wij daarin Wassenaar, Oegst- geest, Warmond, Zoeterwoude, Stomp- wijk en Voorhout, zonder Groene Kruis- vereeniging, en op de grenzenBent huizen, Veure.a. die de zeigenrijVe werking eener dergelijke vereeniging nog niet kennen. Van ganscher harte hopen wij <iat hier in spoedig verandering kome. En dan zouden wij willen wijzen op een andere academiestad, waar slechts 2 jaren een Groene Kruisvereeniging bestaat, welke nu reeds 4800 leden telt, op Groningen, en op de gemeente Ha ren, een uur van' Groningen vandaan, waar de in 1903 opgerichte vereeniging thans over 800 leden beschikt, welke trotsch zijn op hunne zuster, die reeds enkele maanden in dienst is. En Haren telt toch ook maar 5 9 0 0 zielen. Moge dit voorbeeld navolging vinden in onze provincie, die zooveel overeen stemming vertoont met het nijvere Gro ningen en het: Voor allen door allen! ook hier haren zegen verspreiden. Op daartoe strekkende aanvrage zendt Dr. Fleischer te Winterswijk gaarne aan belangstellenden toe een exempltaar der „Wenken bij de oprichting van Groene Kruis-vereenigingen" en verstrekt deze met groote bereidwilligheid inlichtingen over sprekers, die geheel kosteloos de Groene Kruis-zaak willen inleiden in een openbare vergadering. Roomsche bewindslieden. Er wordt vaak in de vrijzinnige pers zóó afgegeven op de mannen aan Chris- telijken huize men herinnere zich b.v. de minachtende wijze, waarop het „H.bld" zich na de jongste verkiezingen over de meerderheid uitliet dat het geen kwaad kan, er telkens op te wijzen, wanneer diezelfde pers zich genoodzaakt ziet, onze mannen te prijzen. Dit doet zich nu weer voor naar aan leiding van het dezer dagen door minister Regout ingediende wetsontwerp xot scher per omlijning van het begrip onrecht matige daad, zoodat de oneerlijke con currentie beter dan tot dusverre binnen de termen der strafwet zal vallen. In ons persoverzicht releveerden we reeds het gunstig oordeel van 't „N. v.d. D." over dit ontwerp, maar op een enkel zinnetje daaruit willen we nog even de aandacht vestigen. Het blad bracht n.l. onwillekeurig in herinnering, dat ook minister Loeff zijn aandacht reeds aan dit voor den middenstand zoo gewichtige onderwerp had gewijd. Men ziet weer: onze Roomsche be windslieden nemen met eere hun plaats in. V De interview-bacil. De beste bestrijding van dit gevaarlijk beestje, hetwelk thans we hoorden er juist gisteravond mgr. Nolens over klagen zoo bedenkelijk knaagt aan de opinies over de kustverdedigingsontwerpde beste bestrijding van dit onbescheiden diertje wordt wel geleverd door inter views, zooals het jongste nummer van het Hbld. er een publiceerde. Dit orgaan bevat n.l. een onderhoud metSigrest, den man, die de Nacht wacht beschadigde. Waarachtig, als het dien kant uitgaat zal niemand, die zichzelf respecteert, zich nog willen laten uithooren als nieuwsbron voor een dagblad. We vragen intusschen in gemoedeis het wel verstandig te achten, een man als dezen onverschilligen vernieler zooveel aandacht te schenken, dat men zijn mede deelingen en ervaringen als iets gewich tigs in de krant gaat zetten. In de oogen van zijn kornuiten komt hij daardoor op een begeerenswaardig voetstuk te staan. Sensatie-verhalen en detective-geschiede nissen werken tegenwoordig al nadeelig genoeg op de breinen der jongelui van zeker gehalte, zoodat het waarlijk ver meden dient te worden, de bedrijvers van een of andere euveldaad op eenigerlei wijze als „held" te laien fungeeren. 't Is waar, een interview als het hier bedoelde ligt geheel in de lijn der heden- daagsche zucht naar sensatie-nieuws. Wie een misdrijf pleegt van eenig gerucht kan er welhaast zeker van wezen, dat zijn beeltenis in een of meer tijdschriften wordt afgedrukt. Dit is waarlijk al erg genoeg. Laten we daar nu niet de on verstandige daad aan toevoegen, derge lijke personen waardig te achten, op be langstellende wijze te worden uitgevraagd. Wie misdeed worde daarvoor behan deld ook in 't belang der opvoeding van het komende geslacht. ALGEMEEN OVERZICHT. Gelijk wij gisteren meldden, waren niet van alle patroons in de Luiksche mijnindustrie gunstige antwoorden gekomen op de eischen der arbeiders. Daarom werd eerst gemeld dat de arbeid hervat zou worden uitgezonderd in de drie kolen mijnen van Bois d'Aroy (Luik), Pate- rice et Beaujon (Ans) en Hauts Four- neaux (Ougrée), waar de onderhande lingen nog niet zijn afgeloopen. Echter schijnt de »aak er nog slechter voor te staan. „Slecht nieuws", zegt de „Gazette de Liége", de staking duurt voort, ten minste nog eenige dagen, en ziehier om welke reden. De afgevaardigden hebben onderhan delingen gehad met de directies der mij nen en 43 hunner hebben tde gestel de eischen ingewilligd, 3 maakten voor behoud en 6 konden niet antwoorden, uit hoofde van afwezigheid. Een enkele, M. Banneux van Horloz, weigerde formeel de stakende werklie den terug in "dienst te nemen. En Maandag heeft citoyen Bijver, op het balkon van het socialistisch lokaal afgekondigd, dat om die laatste reden de staking voortduurt. De stakers eischen een eenparig en gunstig antwoord, alvorens het werk te hernemen. Nog meer ongunstig nieuws komt uit het Luiksche. Volgens het „Journal <le Bruxelles". weigeren de mijnwerkers in het bekken van Luik beslist zich te voe gen naar hl et besluit tot hervatting vian den arbeid, door de afgevaardigden der mijnwerkersvereeniging genomen, wijl de afgevaardigden zich tevreden stelden met mondelinge beloften, terwijl zij de opdracht hadden kort en goed intrek king van de reglementen, die de staking ten gevolge hadden, te verkrijgen. Op deze manier kan de staking nog een aardig tijdje duren. De toestand in Portugal begint meer en meer de andere staten te verontrusten. Mag men den .Roniein- schen correspondent van de „Daily News" gelooven, dan zouden de pant serboot „Roma" en de kruiser „Ligu- ria" gexreed zijn om te vertrekken. Haar bevelhebbers hebben verzegelde bevelen gekregen. Men weet, dat de schepen naar Portugal moeten, en men is van oordeel dat hun vertrek een bewijs is voor den ernstigen toestand in Portu gal. Canalejas, die in alles toonde, met zekeren onrust de zaken in Portugal gade te slaan, heeft nu gemeend eens te moe ten zeggen wat zijn opinie was. Onge rust? Heelemaal niet. Portugal, zeide hij, is een onafhankelijke natie, die zich zelf de instellingen geeft, welke haar goeddunken. Wij hebben dus slechts één gedragslijn te volgen: de onafhankel ijkheid van Portugal eerbiedigen, en, ingeval van onlusten, onze eigen grenzen te doen eerbiedigen. Nu weer opstanden en staatsgrepen in Zuid- en Midden-Amerika aan de or de van den dag zijn, is het niet onaardig eens te zien, hoe gemakkelijk zooiets kan ontstaan. Het Engelsche smaldeel dat tegenwoordig was bij de eerste Muiterij in Brazilië en nu in het vaderland is teruggekeerd, brengt er nu nadere bijzonderheden van. De oorzaak van de muiterij, het is. meer beweerd, was het handhaven van de lijfstraffen, waarover de bemannin gen hoe langer hoe ontevredener zijn geworden. De onmiddellijke aanleiding leverde het kaartspel. Een matroos van de Minaes Geraes was van valsch spelen beschuldigd en in den loop van het twist gesprek doodgestoken. D,e dader werd voor den commandant gebracht en tot de ongelooflijke lichte straf van 150 slagen veroordeeld. Deze straf werd vol trokken, ten minste gedeeltelijk, want na 37 slagen greep de bemanning in en easchte Pfizer ^voe^ng vap eeg ka nonier nadrukkelijk dat hem de rest zou geschonken worden. De kapitein bleef even nadrukkelijk op zijn standpunt staan, en het einde was, dat de muiters hun revolvers trokken en den comman dant en andere hooge officieren neer schoten. Men kent het verdere verloop van deze geschiedenis. Een groot geluk mag het genoemd worden, dat de sluit stukken van de zware kanonnen nog niet aan boord waren, zoodat deze niet af gevuurd konden worden. Het Duitsche Rijk vierde gisteren den 40sten verjaardag van zijn stichting. De herdenking van den 18den Januari 1871, toen in de prachtige Salie de Glacés van het paleis te Versailles in het hart van het vijande lijk land, Wilhelm, koning van Pruisen, tot erfelijk keizer van het Duitsche rijk werd uitgeroepen. Door de geheele pers werd dit feit in hoog gestemde artike len gevierd. Ook in het Huis van Afge vaardigden herdacht de voorzitter den 40sten jaardag der grondlegging van het Duitsche rijk in het koninklijke slot te Versailles. De afgevaardigden hoor den den voorzitter staande aan. De Longpest die in Noord- en Zuid-Mansjoerije zoo fel woedt en zoo snel om zich heen grijpt, is reeds doorgedrongen tot bezui den van Sjanhai-kwam, waar een quaran taine-station voor spoorreizigers uit het Noorden is gevestigd. Te Tientsin is een geval voorgekomen nog wel in de wijk der Europeanen. Volgens het laatste Reuter telegram uit Charbin, werden in de afgeloopen 24 uur 10 pestzieken en 6 lijken gevonden. In observatie zijn 1709 personen, onder wie 22 Europeanen in afzondering zijn 23 personen, onder .wie 2 Europeanen. Sedert het begin de repidemie, werden op het kerkhof 40 pestlijders ter aar de besteld. GEMENGD. Koning Peter van Servië zal zich den 13n Eebruari naar Rome begeven, via Fiume, om een bezoek te brengen aan het ltaliaansche hof. Zijn bezoek aan Parijs zal in Mei plaatsvinden. Tijdens de afwezigheid van koning Pe ter van Servië zal de kroonprins de staats zaken voeren. Volgens de „Vossische Zeitung" verluidt, dat koning Peter te Parijs koning George van Engeland zal ontmoeten. Volgens Engelsche bladen heeft het departement van Staat, te Washington, een krachtig vertoog gezonden aan Ca brera, den president van Guatemala, waar in dezen regeerder wordt beduid, dat Guatemala zich niet moet bemoeien met den opstand, die onder leiding van dr. Bonilla is uitgebroken in Honduras. Nasr-ei-Moelk, de nieuwe Perzische regent betoont nog steeds weinig haast om zijn nieuwe waardigheid waartoe hij door het Perzische Parlement is ge roepen te gaan aanvaarden. Hij is nog steeds „op weg naar Teheran". Maar het gaat Langzaam. Evenals in Parijs, is hij ook in Ween en geruimen tijd blijven hangen. Hij is nu eergisteren van daar verder gereisd. Het wordt op deze wijze de-reis-na ;r-Teheran in-tachtig-dag en. Berichten uit officieele bron, welke in Argentinië zijn ontvangen, melden dat de minister van oorlog in Paraguay den president der republiek heeft gedwongen af te treden, zelf het presidentschap op zich heeft genomen en een nieuw kabi net heeft geformeerd. Volgens den Atheenschen corres pondent van de „Vossische Zeitung" Zeitung" doen in den laatsten tijd onrust barende berichten over een samenzwe ring de ronde, die ten doel zou hebben de tegenwoordige regeering ten val te brengen. De Kalroi waarschuwt tegen ge waagde ondernemingen en drukt even- tueelen liefhebbers daarvan op het hart, dat hun rekening .bij voorbaat niet klopt, omdat de bevolking, die met den gang van zaken tevreden is, zich in geval van onlusten zeer zeker tegen hen zou wen den. De Fransche Senaat heeft met 137 tegen 122 stemmen het geheele wetsont werp aangenomen tot beperking der hui zen van drankverkoop. Mejuffrouw Martha Steinheil heeft de wereld vaarwel gezegd, en is in het klooster getreden. Reeds tijdens het beruchte proces van haar jtnoqderj ha,d zij den wensch te kefl- nen gegeven, om den sluier aan te ne men, thans is zij in het Carmelitessen- klooster van Troyes getreden. Bij een ketelontploffing op het Ame- rikaansche slagschip Delaware, van welke explosie de oorzaak niet bekend is, zijn in het ketelruim 9 man op de plek gedood* Anderen stierven later aan hun brnad- wonden. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is E. W. A. Snoek, waarnemend adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Arnhem, benoemd tot adjunct-inspec teur dier middelen aldaar. Prins Hendrik. Z. K. H. de Prins is gisteravond met den trein van 6 uur 28 te Apeldoorn aangekomen, vergezeld van den adjudant Van Suchtelen en per tweespan naar het paleis gereden. Tweede-Kamerverkiezing. De Centrale A.-R. iKiesvereeniging in het district Sneek heeft gisteren tot defi nitief candidaat voor de Tweede Kamer (vac.-Colijn) gekozen den heer dr. J. G. Schreurer, zendeling-arts, vroeger direc teur-geneesheer van 't Petronella-hospi- taal te Djocjokarta, thans directeur van 't krankzinnigengesticht Veldwijk, te Er- melo. Op den gekozene waren 46 stemmen uitgebracht, mr. Rutgers te Hilversum kreeg 13, mr. L. K. Okma te Sneek 9 en dr. Rudolph te Leiden 5 stemmen. Werk aan den winkel. De Haagsche briefschrijver aan de „Tijd" wijst op het vele, dat de Kamer te doen wacht. Wil men dus werkelijk, behalve de groote wetsontwerpen, die 1912 brengen kan, iets verwezenlijken, dan dient in 1911 intensief te worden gewerkt. De Kamer heett het in de laatste jaren in Februari erg gemakkelijk gehad. Er was in den regel niets gereed voor dadelijke behandeling. Thans is dit anders. Zij vindt werk in overvloed, om niet tot niets doen te worden gedwongen, wan neer zij van af 7 Februari tot de Goede Week naarstig en nuttig arbeiden wil. Om niet te spreken over de bakkerswet, die zeker nog een veertien dagen vragen zal, liggen ongeduldig te wachtende successiebelasting, het wetsontwerp tot bestrijding van de zedeloosheidde ar beidswet ook een kluifje voor enkele weken de verplaatsing van de Rijks landbouwschool het wetsontwerp betref fende de dekking van het tekort der Rijksverzekeringsbank de hinderwetde regeling van de begrootingen en reke ningen der Staatsbedrijven het eedswetje, de regeling van de positie van vrouwe lijke Rijksambtenaren en onderwijzeressen bij het openbaar lager onderwijs, die in het huwelijk treden. Mij dunkt, dat, gegeven eenmaal de werkwijze van ons Parlement, er alle reden zal zijn de Kamer een pluimpje te geven, wanneer men, vroeg beginnende, half April daarmede gereed is en nog tevens de ziekteverzekering, het voorstel betreffende de kustverdediging in de afdeelingen zal hebben onderzocht. Men kan dan den zomer benutten tot behan deling in het openbaar van de wets ontwerpen, die thans bij de commissiën van voorbereiding zijn, indien deze wat haast maken de regeling vandegemeente- financiën, de naamlooze vennootschappen en tot behandeling in de afdeelingen van het Tarief, dat doch eindelijk wel eens zal bomen, indien het althans, zooals altijd gezegd is, bestemd is, om vóór de verkiezingen te werken. Wanneer men zóó dit jaar eens gebruikt voor opruiming en schoonmaak, dan kan 1912 alles terecht brengen. Het is dan echter niet alleen hoog tijd, om aan het werk te tijgen, maar ook, om het te doen met methode en naar een vast plan, zoo dat men zich, evenals in den begrootings- tijd, houdt aan een bepaald program, dat op een bepaald oogenblik moet zijn afgewerk. De Kamer late daarom de com missiën rustig arbeiden en kome 7 Febr. bijeen. De voornaamste commissie, te wier behoeve het uitstel in hoofdzaak zal moeten dienen, de grondwetscommissie, heeft tijd genoeg. Ik kan mij ten minste niet voorstellen, dat de regeering haar voorstellen vóór de algemeene verkiezin-

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1