13 Hinderbcgrafettis Een stoet in 't zwart, Stijf zonder smart!. Een dag vol mist Een kleine kist Wit kleed met kruis. Een werkmanshuis 1 Een eng'lenmis. Een gansche ris Meelijdend volk!.... Een kruis, de tolk Van ons geloof En blaad'renloot EEN NIEUW SOORT VAN VERVOERMIDDEL VOOR ZIEKEN een ziekenstoel, die op zeer gemakkelijke wijze door een hond wordt voortbewogen, door de zieke zelf echter gestuurd en geregeld kan worden. Het ei van Columbus, zou men zeggen, en op het oog veel practischer dan de vei moeiende zeil bewegers voor lammen en zieken die men nu gebruikt! Smith zijn vaart en sprong van de machine. Mc. Pherson deed hetzelfde De eerste had voor hij den sprong waagde de kruk omgedraaid, zoodat de trein weer met volle vaart doorstoomde. Misschien had de oogenblikkelijke vertraging de aandacht der reizigers getrokken, maar hij had zijn snelheid reeds weer herno men voor hun hoofden aan het portier verschenen. Met een razende vaart vloog de trein vooruit en wipte met een gevaarlijk geknars der wielen over den ongelijken grond. Ik zag het gelaat der reizigers van nabij. Ik meen dat Caratal bad: iels dat op een- rozenkrans geleek hing hem tusschen de vingers. De ander snoof als een wilde stier, die het bloed van de slachtplaats ruikt hij zag ons staan op de helling en gaf allerlei onzinnige teekens. Toen maakte hij zijn portefeuille van zijn pols los en wierp die ons toe. Het was onmogelijk de beteekenis zijner bewegingen te ontken nen: daar waren de beschuldigende bewijsstukken, en men beloofde ons stilzwijgen als wij hun het leven wilden redden. Wij zouden niets beters gewenscht hebben dan te kunnen voldoen aan de bede der beide mannen; maar zaken zijn zaken en het lot van den trein ontsnapte ons zoowel als hun. „Het geloei hield op toen de trein met een verschrikkelijk ge kraak van ijzerwerk den hoek omboog en de reizigers met schrik den gapenden ingang der mijn bemerkten. Wij hadden de palis sade, die den ingang verborg; weggenomen om hem geheel vrij te maken. De rails lagen oorspronkelijk niet tot aan den rand der schacht maar wij hadden twee of drie staven er bij gelegd, die in plaats van tot aan den rand te loopen er een eind overheen staken. Wij bemerkten de beide hoofden voor het portierCaratal beneden, Gomez er boven. De angst sloot hun den mond. En zij sehenen niet in staat zich van hun plaats te bewegen als verstijfd door de vrees voor hetgeen zij zagen. Ik heb mij afgevraagd hoe, bij die groote snelheid, de trein nog in de schacht terecht kwam.' Er ontbrak maar weinig aan of hij was er overheen gevlogen. Gelukkig evenwel hij viel, maar de buffers raakten nog met een vervaarlijk geluid de over zijde. De schoorsteen vloog in de lucht. Tender, rijtuigen en ba gagewagen liepen in en op elkander te pletter en verstopten met de overblijfselen der machine een oogenblik de opening Toen gaf in het midden iets mede en ijzerwerk, gloeiende kolen, kope ren pijpen, wielen, hout werk, kussens, de ge heele massa stortte om laag, verbrijzeld en ver pletterd. Wij hoorden al die voorwerpen tegen de muren slaan en ver volgens vernamen wij een schok alsof het overblijvende van den trein den bodem be reik e De stoomketel moest gesprongen zijn, want een geweldige uit barsting deed zich hoo ren; een wolk van stoom en rook dwarrelde uit de zwarte diepte naar boven en viel als een stofregen op ons neer. Eindelijk scheurde de wolk, de zon verdeelde de kleinere wolken en alles keerde weldra terug tot de rust van de ver laten mijn. Het grauwe graf Neemt 't kindje af Van 't huisgezin En moedermin En geeft het weer Aan God, den Heer I N. v. H. Toen ons plan aldus tot het einde toe volvoerd was, hadden wij nog slechts alle sporen te doen verdwijnen. Reeds had onze kleine groep werklieden den wissel en de verbinding verwijderd en de rails weer opgenomen. De schoorsteen werd bij de andere overblijfselen in den put geworpen wij deden de rails verwijderen die tot over den rand gelegd waren en herstelden de palissade. Eindelijk verlieten wij allen zonder overhaasting, maar ook zonder vertraging het land. Mc Pherspn vertrok naar Southampto vanwaar hij emigreerde naar Amerika. Ik heb gezegd, dat Gomez ons de portefeuille had toegeworpen onnoodig te zeggen, dat ik die in verzekerde bewaring nam en ze niet dan in vertrouwde handen overgaf. Het kan evenwel in teressant zijn voor hen, die toen van mijn diensten gebruik maakten, te vernemen, dat ik er twee of drie stukken uitnam om mij bij gelegenheid daarvan te bedienen en als souvenir. Ik verlang niet ze openbaar te maken, maar ieder voor zich in deze wereld, en welke andere partij blijft mij over te kiezen als mijn vrienden mij hun hulp weigeren P. S. Dit stuk overlezende, bemerk ik iets vergeten te hebben. Het betrof den ongelukkigen Mc. Pherson die de dwaasheid be ging aan zijn vrouw te schrijven en een samenkomst met haar te beramen te New-York. Toen wij dus niet meer op hem konden vertrouwen waren wij genoodzaakt te zorgen, dat hij zijn vrouw nooit meer terug zag. Ik heb dikwijls gedacht, dat het vriende lijk zou geweest zijn te schrijven, dat er geen beletsel voor haar bestond een nieuw huwelijk aan te gaan." Tot eer der Marseiller justitie moet getuigd worden, dat de afschuwelijke booswicht die dit alles neerschreef, zijn duizendmaal verdiende straf niet ontging ondanks de geweldige invloeden, die op zijn bevrijding aanstuurden 1 EINDE. Rijke ondervinding. Onderwijzer. Die twee anderen zal ik het zoo kwalijk niet nemen, dat ze het juiste jaartal van den slag bij Nieuwpoort niet weten, maar dat jij het niet weet, Lemans dat is schande jij die al voor de tweede maal in deze kias zit en den heelen tachtigjarigen oorlog al meegemaakt hebt Talent. Studeert uw zoon nog?" „Neen, hij is boekver- kooper." „Kent hij dat vak?" „Jawel, want toen hij student was verkocht hij reeds al zijn boeken." Een halve waarheid is dikwijls een heele leugen. Ook een uitrekening. Vader (van het meisje.) Je zegt zelf dat je bij de grootst mogelijke zuinigheid nog maar vijf gulden in de maand op zij kunt leggeD. Hoe zal dat gaan als je getrouwd zijt? Jongeman (naif.) Ja, maar dan sparen we toch immers met z'ntweeën! HET NIEUWE LICHTSCHIP VOOR PARAMARIBO, onlangs op de werf 'Conrad te Haarlem gebouwd, en dat dezer dagen onder kapitein Wijsmuller naar West-Indië vertr:kt.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 15