Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. Wat ons in Uit artikel, geschreven door signor B. Sienne, voornamelijk bekoorde, was de uiteenzetting van de ontwikkeling van het handelsonderwijs in Nederland. En ontegenzeggelijk is het een feit, dat het handelsonderwijs, voornamelijk inde zuidelijke provincies, aan dr. Nouwens veel dank verschuldigd is. Het is of wij nog zijn machtig woord hooren, hoe hij in wetenschappelijken kring, zoowel als in vergaderingen van middenstanders, zijn denkbeelden verde digde, om het handelsonderwijs te bren gen onder het bereik van allen die het noodig hadden. Het belangwekkend Italiaansch artikel, waarin o.a. op zoo breede wijze het han delsonderwijs wordt behandeld, eindigt met het uitspreken der hoop, dat deze mooie voorbeelden van werkkracht van dr. Nouwens en hetgeen hij in Nederland bereikt heeft, navolging zal vinden in Italië. (Middenstandsbond.) Portvrijdom en dienstzegels. Het „Vad." weet, in verband met het bereids tegengesproken bericht betreffende de te verwachten dienstzegeld voor offi- cieele stukken, mede te deelen, dat de oplossing van de quaestie der frankeering van dienststukken vermoedelijk in een andere richting zal worden gezocht. De vrijdom van port voor stukken, waaraan deze bij de wet of bij K. B. is verleend, heeft allengs zulk een omvang aangenomen, dat de kosten, bij frankee ring, tonnen gouds zouden bedragen, ja, waarschijnlijk het millioen zouden over schrijden. Behalve dat een commercieele boek houding niet toelaat, dat een dergelijk belangrijk bedrag geheel onverantwoord blijft, °is bovendien alle controle bij den tegenwoordigen toestand uitgesloten, en blijft misbruik mogelijk. Bij invoering van „dienstzegels", zooals bv. in de Vereenigde Staten, worden deze schaduwzijden van den vrijdom van port niet opgeheven, en misbruiken niet onmo gelijk gemaakt. Dit zou wel het geval zijn en zie daar de richting, waarin thans de oplossing wordt gezocht indien alle stukken, uitgaande van de Departementen, gewoon werden gefrankeerd. Het Rijk betaalt dan aan zichzelf, en ten slotte blijven slechts de trouwens geringe kosten van den aan maak der meerder benoodigde postzegels over. Maar controle is dan mogelijk en zelfs gemakkelijk uitvoerbaar door middel van de registers der in- en uitgaande stukken, terwijl misbruiken langs dien weg kunnen worden voorkomen. Collectief Arbeidscontraot. Te Delft is het eerste collectief arbeids contract gesloten tusschen de afd. Delft van den Ned. Aannemersbond ter eene zijde en ter andere zijde de timmeriioden- vereeniging „Rechten naast Piichten", het hout- en steenbewerkersgilde „St. Jo seph", den Christelijk en bouwvakarbei dersbond, den Christ.-Nationalen Werk mansbond en den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders is de vorige week in werking getreden. Bij dit contract is het minimumloon voor volwassen arbeiders vastgesteld voor timmerlieden op 23, metselaars 25, opper lieden 19 en grondwerkers 21 cent per uur De artikelen 1638c en d. van het B. [W. zijn buiten werking gesteld. Even wel zullen de arbeiders, die in een arbei dersziekenfonds zijn, van de patroonsver- eeniging een toelage krijgen, geiijk aan de uitkeering van het ziekenfonds tot een ma ximum van zes gulden per week. Betaalt het ziekenfonds dus f6 dan wordt een toe slag van f6 gegeven, tezamen f 12. Kan de arbeider buiten zijn schuld op eenige andere wijze zijn werk niet ver richten, dan krijgt hij 40 pet. uitbetaald. Hiervan zijn uitgezonderd staking, uit sluiting en force majeure. Voor de wintermaanden bedraagt de arbeidsduur 10, voor de zomermaanden IO1/2 uur- Voor overwerk wordt 25 pet., voor avond- 50 pet., voor nacht- en Zon- dagsarbeid 100 pet. uitbetaald. Voor eventueele geschillen is een per manente commissie benoemd' bestaande uit vijf personen, twee leden werk-nemers twee leden werk-gevers en een vijfde, die buiten het bedrijf staat en daar de vier anderen wordt gekozen. De overeenkomst is geldende tot den len April 1912. elaar men voorts meldt, hebben twee der contracteerende patroons hunnen on georganiseerden arbeiders bekend ge maakt, dat zij die niet georganiseerd zijn. niet onder het contract werken, maar onder de oude bepaling. Hun geor ganiseerde arbeiders alleen genieten van de bedongen voorrechten. KORTE KRONIEK. Te 's Gravenhage heeft zich een comité samengesteld uit de vereenigin- gen Koningin Wilhelminabond, Patro- monium, R. K. Volksbond en de Chris telijke Werkliedenbond „Onze Hulp is in den naam des Heeren" en onder eere voorzitterschap van den burgemeester E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh dat ten doel heeft met Maart a.s. een hufdebetooging te doen plaats heb ben, ter gelegenheid yan het 121/2-jarig, Kroningsfeest van H. M. Koningin Wil- Jielmina. De verkiezing van een lid voor de Eerste Kamer door de Prov. Staten van Noord-Brabant (vacature-Raaymakers) is bepaald op Woensdag 18 Januari. De bevolking der gemeente Am- Sterdam bedroeg op 31 December 1910 2/3,988 mannen, 3UvJ,Uüo vrouwen, to taal: 573,994. Met deze cijfers is re kening gehouden met de uitkomsten der volkstelling, welke voor Amsterdam een verschil opleverde, in vermindering van de ingeschreven bevolking met 1659 mannen, 341 vrouwen totaal 2000. Een van de groote heerenhuizen in de bocht van de Heerengracht te Am sterdam is voor te som van f 86.000 wederom van eigenaar veranderd. Het perceel zal ditmaal echter niet het lot van zooveel andere heerenhuizen uit „de bocht" ondergaan en dus niet tot kan toor of zaak worden ingericht. De koo- per, notaris Charles Miseroy, gaat er zelf in wonen. De beide gemeente-veldwachters van Tubbergen, A. Heuver en H. /VI. Kort, (bekend uit de Tubbergsche poli- tie-quaestie) hebben ontslag uit hunne betrekking gevraagd. Het orgaan van de Ned. Vereen, voor Spoor- en Tramwegpersoneel meld de onlangs, dat bij de Westl. Stoomtram weg-Mij. vier 4eden van het personeel ontslagen zijn, omdat zjj zich aangesloten hadden bij de Katholieke vakvereeniging van Spoor- en tramwegpersoneel „St. Rafaël." Bij informatie deelde de directie aan de „Avp." mede, dat van deze bewering geen woord waar is. LEIDEN, 12 Januari. Bij den schermwedstrijd te 's-Gra- venhage gehouden door den Kon. On- deroff. Schermbond behaalde in den personeelenwedstrijd Afd. II den Ilden prijs serg.-majoor Nelck van het 4e reg. inf. alhier. Voor „Schoolkindervoeding" is inge komen bij den penningmeester f 4.16, gecollecteerd op het diner van Geeëfhaa in empee en bij den secretaris f 13. gecollecteerd op het zeventien jarig bestaan van de vereeniging „Kunst na Arbeid". De academie van wetenschappen te Petersburg, aldus seint Reuter, heeft prof. Lorentz, hoogleeraar in de physica alhier, benoemd tot correspondeerend lid. De van zijn detacheering bij het O. I. leger teruggekeerde officier van ge zondheid 2e klasse W. C. Klaassen wordt ingedeeld bij het militair hospitaal alhier. Mr. F. L. Dee, alhier, heeft aan de Kroon verzocht schorsing en vernieti ging van art. 5 al. 2 der Leidsche melk- verordening wegens het treden in alge meen Rijksbelang. Genoemd lid verbiedt het hebben en verkoopen onder het eti- quet „tweemaal afgeroomde melk" van betere melk uit vrees van bedrog. In de week van 4 tot en met 10 Ja nuari werden uit de provincie Zuid-Hol land ter kennis van den Centralen Ge zondheidsraad gebracht 9 gevallen van typhus en febris typhoïdea, 55 gévallen van roodvonk en 24 gevallen van diphte- ritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 1 geval van diphteritiste Aaarlander- v e e n 1 geval van typhus of febris typhoï dea en 1 geval van diphteritis; te Alfen 4 gevallen van roodvonk; te H ill eg om 1 geval van roodvonkte Voorhout 1 geval van roodvonk; te Voorscho ten 1 geval van roodvonk; te Wad dingsveen 1 geval van typhus of febris typhoïdea en te Zevenhoven 1 geval van typhus of febris typhoïdea. Te Haarlemmer meer kwam 1 geval van roodvonk voor. ROOMSCHE AGENDA. Zondag U/2 uur 's middags. Ge bouw R. K. Volksbond. Algemeene verga dering van den Prov. Bond van R. K. kiesvereenigingen in Zuid-Holland. Spr. Mr. A Baron van Wijnbergen. Toegang vrij voor de leden der aangesloten ver- eenigingen. ALFEN AAN DEN RIJN. Gisteren ver' gaderde de R.-K. Centrale Kiesvereeniging voor het district Alfen der Provinciale Staten. Alhoewel de agenda niet veel belang rijks bevatte, waren toch, op een enkelen uitzondering na, alle Gemeenten vertegen woordigd. De heer Klijn van Boskoop las een uitvoerig verslag voor van de ver gadering van den Provincialen Bond voor welk verslag hem door den Voor zitter, den Heer Bes, onder luiden bijval van alle aanwezigen, hartelijken dank werd gebracht. Voor 1911 12 werden met groote meerderheid gekozen tot af gevaardigden de heeren Klijn van Boskoop en Vlasman van Alfen. De belangen der vereeniging bespre kende werd inzonderheid gewezen op het toetreden van alle kiezers tot het lidmaat schap der totale vereenigingen. Menigen nuttigen wenk werd hier aangegeven. Vooral werd den besturen der lokale ver eenigingen aanbevolen hun beste krachten aan te wenden voor deze zaak. Het was een aangename vergadering. De Z.Eerw. Heer Pastoor van Nieuwveen bracht dan ook een woord van lof èn aan Bestuur èn aan gedelegeerden voor de goede organisatie. De voorzitter de heer Bes dankte den Z.Eerw. Heer Pastoor voor zijn schoon woord en sloot de vergadering met den christelijken groet. GOUDA. In den ouderdom van 55 jaren is alhier gisteren overleden de heer D. C. W. van der Laar, directeur! der Goudsche Waterleiding en secretaris der Ned. Vereeniging van Waterleiding- directe,u,i cn. LiSSE. Dinsdagavond melu ul vei- eeniging „tot instandhouding en verbe tering van de Mallegatsloot" in 't café „Buitenzorg" aan de Engelbrug alhier hare jaarvergadering. De voorzitter, de heer H. Slegtkamp, opende met een woord van welkom de 'vergadering en zeide, dat verschillende rédenen er toe hadden bijgedragen dat verleden jaar geen vergadering is gehouden. Uit het ver slag van den penningmeester bleek dat in kas was een som van f 366.21Door de heeren L. Onderwater en C. v. Klaveren werd de rekening nagezien en accoord be vonden. Hiertoe aangemoedigd door de goedvoorziene kas, deed het bestuur liet voorstel de Mallegatsvaart, vanaf de Ringsloot tot aan de Leidsche vaart, te doen uitdiepen en deze te doen brengen op een diepte van 1 Meter 80 c.M. met een bodembreedte van 3 M. Dit voorstel mocht de algeheele goedkeurng wegdra gen en werd tevens het bestuur opgedra gen hiertoe de noodige stappen te doen. Namens zijn medefirmanten stelde de heer J. Veldhuijsen van Zanten voor ook het vaarwater de Beek, als zijnde een gemeen schappelijke uitvaart, in de vereeniging toe te laten. Hiertegen bleken nog al be zwaren te bestaan. Na een breedvoerige discussie werd hem opgedragen, met den heer L. Onderwater een onderzoek in te stellen, en in een volgende vergadering rapport van hare bevinding uit te brengen en in verband hiermee een voorstel te doen. De bestuursverkiezing had tot uit slag dat de aftredende leden, dè heeren H. Slegtkamp en Th. F. van Rijn resp. voorzitter en secretaris als zoodanig her kozen werden. Hierna werd de vergade ring na het dankwoord des voorzitters gesloten. De loteling P. v. d. Veld is geslaagd voor het examen voor de korte oefenin gen. NOORDWIJK. Voor een volle zaal gaf de Bloemist-Werkliedenvereeniging „Door Eendracht Verbonden", hare derde uit voering in het café „Flora". De eerste uitvoeringen waren alleen toegankelijk voor leden en donateure. De avond werd geopend met een hulde in dichtmaat door drie godinnen gebracht aan de Eendracht in het bij zonder aan de eendracht tusschen de leden van D. E V. Voor de pauze werd opgevoerd „De Vadervloek of misdaad en wroeging", tooneelspel in 7 tafereelen. Hoewel dit stuk aan de meeste der spelers hooge eischen stelde, liep het toch goed en vlot van stapel. Op een enkele uitzondering na spraken de per sonen duidelijk, zoodat het publiek het spel goed kon volgen. Een bijzonder woord van lof komt toe aan de vertolkers der rollen van Frede- rik, zoon van Wallenstéin, van Baroa van Randervoort en van Rasberg, de Rentmeester. Na de pauze werd nog een blijspel opgevoerd „Schuiven gaan ze", een blij spel met zang in één bedrijf, dat flink en vlot werd gespeeld eh meermalen de zaal deed daveien van het lachen. Hoogst voldaan ging het publiek huis waarts, behalve natuurlijk de dansgrage paartjes, voor wie nog gelegenheid be stond naar hartelust van de edele dans kunst te genieten. r— Gisteren deed het Dagelijksch Be stuur van „Vreemdelingenverkeer" onder de Bestuursleden van deze vereeniging ttnlijst ier teekening circuleeren, waarin het voorstel werd gedaan, om Graaf v. Limburg Stirum bij gelegenheid voor zijn ondertrouw een telegram van geluk- wensch te sturen. De bevolking dezer gemeente be stond op 31 December 19Ü9 uit 3143, mannen en 3159 vrouwen, totaal 6302 personen. Zij vermeerderde door geboor te met 82 m. en lüd v., totaal 19i, do^r vestiging met 149 m. en 151 v. totaai 300 zij verminderde door overlijden met 38 m. en 42 v. totaal 80door vertrek, met 162 m. en 164 v. totaal 326. Het verschil tusschen vermeerdering en ver mindering toont dus een toename van bevolking van 31 m. en 54 v. totaal 85. De bevolking bestond dus op 31 De cember 1910 uit 3174 rqannen en 3213 vrouwen, totaal 6387 personen. Er werden 47 huwelijken gesloten en 10 kinderen levenloos aangegeven. Door tusschenkomst van den Burgemeester, werd in den loop van het jaar 1910 uit gekeerd aan behoeftige gezinnen, een bedrag van f239.10 wegens door het Rijk betaalde vergoeding voor diensten door miiitieplichtigen aan den lande be wezen. Men verwacht, dat de electrische aanleg van de Noordwijksche lijn in het laatst van het badseizoen gereed zal zijn. Men is deze week begonnen met de werkzaamheden van de Kannaalbrug bij Rijnsburg. I11 de volgende week wordt te Noordwijk aan Zee aangevangen, zoo- dat dan aan de beide einden de lijn te gelijkertijd onderhanden wordt geno men. NIEUWKOOP. De broodjager J. v. d. W, had gisteren het buitenkansje op een zudde in den Noordschen Polder een volwassen otter te schieten. De visschers hebben zoo'n vangst zeer gaarne. OEGSTGEEST. De bevolking dezer gemeente vermeerderde in den loop van 1910 met 58 m. en 57 v., door vestiging met 397 m. en 451 v. Zij verminderde door overlijden met 37 m. en 57 v., door vertrek met 352 m. en 425 v. De toename der bevolking overtreft de afname met 66 m. en 26 v. zoodat up i Januari 1911 in de gemeente aan wezig waren 2123 v. en 2471 m., totaal 4594 personen. Er werden 23 huwelijken voltrokken en 5 kinderen levenloos aangegeven. OUD ADE. Eergisteravond heeft de tooneelvereeniging „Door Vriendschap Saamgebracht" 'n uitvoering gegeven in Café Klein Rustoord welke bijzonder geslaagd is. De zaal was goed bezet; ook de ZeerEerw. Heer Pastoor was aanwezig. Opgevoerd werdentwee leuke boer tjes, komisch duetGekke Jan, tooneel spel in twee bedrijven, voor vijf heeren Terug van 't julianafeest, voordracht voor twee heeren; en Verhaal zonder eind, terwijl voor de pauze nog als toe gift werd gegeven, kalmte kan je red den. Na de pauzeEen half uurtje in doods angst, kluchtspel in een bedrijf voor 5 heeren als toegift Jan ongeluk, voor dracht voor één heer. Als slotnummer werd gegeven: Er is een dubbeltje verloren, groot spectacle Ensemble Scene. De grimeering was uitstekend; alle eer aan den heer Staats^ kapper te Lei den. Donderdag 13 Januari wordt het zelfde programma opgevoerd. VOORSCHOTEN. Vanwege de afd. het Groene Kruis is J. Lamboo als ont smetter bij den ontsmettingsdienst benoemd De Jonge Garde zal Zondag 22 Jan. s'avonds te 7 uur een buitengewone vergadering houden, toegangkelijk voor alle katholieken, waarin als spreker zal optreden de WelEerw. Heer Beukers, Rector Pensionnaat O.L.V. van Lourdes Bijdorp, met het onderwerp„Katholiek leven". Om te luisteren naar de lezing van den heer P. J. Vermaas, van Rotterdam, over de Universala Esperanto Asocia wa ren slechts twee belangstellenden opge komen, zoodat de voor dat doel belegde vergadering in hotel Deurlo niet kon door gaan. WOUBRUGGE. Van open winters voorspelt men in den regel weinig goeds, toch vindt men thans hier weinig zieken, maar het gure jaargetijden open baart zich weder op een andere wijze, nl. in een oogziekte die tal van perso nen hier aantast. WARMOND. De gemeenteraad verga dert op Maandag 16 Januari e. k., voor middags te IOVj uur. Punten van behandeling zijn1 Ope ning. 2 Notulen vorige vergadering. 3 In gekomen stukken. 4 Benoeming van di verse commissiën. 5 Een adres inzake demping eener sloot. 6 Opheffing van de betrekking van onderwijzer van bijstand aan de Openbare Lagere School. 7 Ver zoek van restitutie van Hoofdelijke Om slag. 8 Wat verder ter tafel zal worden gebracht. 9 Comptabiliteits besluiten. 10 Rondvraag. WARMOND. Voor een stampvolle zaal gaï gisteravond de R. K. Zang- Harmonie- en iooneeivereeniging „st. Ceciiia" een wel geslaagde uitvoering in de Concertzaal van het Hotel de Zon. Door de afdeeiing zang werd de uit voering ingezet met liet Oratorium „St. Michael" voor koor en solo Muziek van Pet. Faszbander, woorden van Ferd. Ludwigs. Uveroodig zou het zijn in bijzonderhe den te treden, volstaan kan worden met te zeggen dat dit gcdee.te onze verwach ting overtrof, temeer, daar een klein getal zangbeoefenaars, deze vrij zware muziek durfde instudeeren. Met een woordt van hulde aan solisten, pianiste en hun directeur dé Heer Corn. A. Bon ten uit Leiden in het bijzonder, kan wor den volstaan. Wat de aid. Harmonie betreft, die op hun repertoir 3 nieuwe nummers ver meld had, ook zij kweet zich uitstekend van haar taak. Te merken was, dat met ijver en lust gearbeid wordt en zij thans over krachten beschikt, waarmede wer kelijk iets goeds kan gegeven worden. Ook hun directeur de Heer Vink uit Lei den toont de capaciteit te bezitten in een kort tijdsverloop iets flinks daar te stellen. Moge beide afdeelingen met hun di recteuren steeds groeien en bloeien, op dat we nog ve»e malen door hen op zul ke avonden vergast worden. Moge beide afdeelingen steeds met Jjver en lust door gaan dan voorzeker zuhen zij 11a weinig tijd de eerste plaats op 't gebied van muzeik en zang in deze gemeente inne men. Wat de afd. tooneel betreft. Hiervan kregen we alieen te hooren Nieuwjaars wensen door Thomasvaer en Pieternel, vervaardigd door den Heer J. v. d. Voo- ren alhier en voorgedragen door de Hee ren Jac. Zwetsloot, B. Kouwenhoven en den Vervaardiger, 't Was waarlijk iets schoons en leuks. Och wat waren ze eenig in hun voordracht en hoe schoon was de wensch ineengezet. Passeerde vooraf 1910 de revue, en werd menig maal de lachlust opgewekt, ook hun wensch toonde dat waarlijk een kun stenaarshand een en ander had ineenge zet. Te ver zou het ons voeren om alles in finesses te omschrijven, doch dat 't in den geest van het aanwezige publiek was, getuigde het daverend apjplau^, toen 't slot genaderd was. Namens de afd. tooneel, werd hun in dichtvorm bij monde van den Heer Kou wenhoven, een krans aangeboden. Jammer, dat Hij aan wien den eersten wensch voor zich en zijn gv/.iu ijd was, n.l. onzen Burgemeester, niet aan wezig was. Thans zij ook van deze plaats een woord van hulde gebracht aan Thomas vaer en Pieternel. Moge het ons gege ven zijn nog menig jaar door hun op treden verrast te worden. Moge Thomasvaer en Pieternel nog vele jaren hunne krachten aan de Ver eeniging St. Cecilia wijden, voorzeker deze Vereeniging zal er wel tjij varen, hetgeen we haar van harte toewenschen. En U Thomas en Pieternel roepen we toe „Al woont Nelleke ook in Leien, Speelt nog jaren met Uw beien ZOETERA4EER—ZEGWAART. Do*>r de Harmonie vereeniging „Kunst en Vriendschap" alhier, werd met algemee ne stemmen besloten, ter gelegenheid van haar 15-jarig bestaan in de maand Juli 1912 een groot internationaal co.i- 5cours voor zusterverenigingen uit te schrijven. Het voorloopig comité is reeds met de voorbereidende maatrege len begonnen. Door eenige ingezetenen is reeds fi- nantieelen steun tot een onbeperkt be drag toegezegd. Het concours zal gehouden worden overeenkomstig de reglementen der Ned. Fed. voor Harmonie en Fanfare ver eenigingen. Land- en Tuinbouw. Heide ontginning. De in September ji. opgerichte Noord- Nederlandsche Cultuurvereeniging, ge vestigd te Leeuwarden, is onlangs bij openbaren verkoop in het bezit gekomen van ongeveer 280 HA. heidegronden, lig gende in een kavel tusschen deFriesche Palen en Siegersvvoude (gemeente Smal- lingerdam en Leek). Met de ontginning zal zoo spoedig mo gelijk een aanvang worden gemaakt. Ook door particulieren worden in die omgeving grooté uitgestrektheden heide ontgonnen. Uitslag Verkoopingen. LISSE. De laatste houlveiling in dit seisoen lieefi gisteren alhier plaatsgehad en wel bij de maatschappij „Veenenburg- Elsbroek". Waren de prijzen op alle voorgaande veilingen hoog, ditmaai waren ze laag te noemen, want het eikenhakhout bracht gemiddeld op 50 cent per roede. De oor zaak hiervan is hoogstwaarschijnlijk dat het te verkoopen hout niet bijzonder ge makkelijk gelegen was voor het vervoer. Gisteravond had ten overstaan van Notaris Tuimelaar in het hotel de „Witte Zwaan de verkooping plaats van een burger woonhuis in tweeën bewoond, in eigendom toebehoorende en staande in den Lisserbroek aan den heer P. Faas. Kooper was de heer C. Zwetsloot te Lis serbroek voor f 1950. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 4 timmerlieden,-3 opper lieden, 3 metselaars, 12, schilders, 1 wagenmaker, 1 voorslaander, bankwerker, 1 loodgieter. 1 letterzetter. 1 bankketbakker, 3 bakkers (1 nood hulp), 1 huisknecht, 3 koetsiers. 2 schippers knechten, 1 boomsnoeier, 5 grondwerkers, 1 oppasser, 1 ziekenoppasser, 1 portier, 1 riet- vlechter, 1 kalkbrander, 5 loopknechten, 2 loop jongens, 63 losse werklieden, 1 verstelnaaister. 4 dienstboden, 6 werksters, 1 waschvrouw. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen rail 12 Januari 1911medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 773.0 Horta. Laagste barometerstand 740.7 Wisby. Verwachting tot den avond van 13 Januari. Krachtige, noordelijke tot noordwestelijk, later afnemende en krimpende wind, aanvankelijk buiig, later tijdelijk opklarend, zelfde temperatuur. Ongelukken. Te Beriijn is weder iemand door het gebruik van margarine vergiftigd, een 68-jarige vrouw. Zaterdag avond werd zij onder hevige vergifti gingsverschijnselen ziek, Zondag overleed zij. Te Rhienthael zijn vijf houthakkers uit Scharnachthal gisterenachtend door ecu lawine verrast. Vier hunner werden in een ravijn meegesleurd. Drie heeft men dood, een zwaar gewond gevonden. De vijfde is levend onder de sneeuw van «aan gehaald. Dinsdag heeft te Winterswijk de landbouwerszoon K., bij het schoonma ken van 'n geladen geweer de lading in borst en schouders gekregen Aanvankelijk scheen de toestand bevredigend, thans evenwel vreest inen voor bet behoud van den jongen. Gisterenmiddag waren een drietal jongens aan het spelen aan bet Antwerp- sche hoofd te Fijenoord. Een hunner J. L., viel van den kaaimuur in de rivier en verdronk. De beide andere jongens gin gen op de vlucht en deelden e*rst giste renavond het gebeurde mede. De arbeider K Maandagmorgen het Uithuizer-Wad opgegaan om mosse ten te visschen, is sinds niet terugge keerd. Algemeen wordt vermoed, dat hij door mist overvallen, verdwaald is geraakt en omgekomen is. Er wordt ijverig ge zocht.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2