Uit Stad en Omgeving. KORTE KRONIEK. £j. M. de Koningin-Moeder iheeft het bestuur der Vereeniging tot onder steuning bij ziekte en uitkeering bij over lijden van leden van het Residentieor kest een geldelijke bijdrage doen toeko men. In een vergadering van vertegen woordigers van verschillende gemeente besturen in ons land is besloten den zetel en het bureau der vereeniging van Ne- derlandsChe gemeenten te vestigen te 's Gravenhage. De minister van binnenlandsChe za ken noodigt de besturen van de vereeni- gingen, die zich bestrijding van de tu berculose ten doel stellen en die over 1911 in aanmerking wenschen te komen voor toekenning van een rijkssubsidie uit hun daartoe strekkend, op gezegeld papier geschreven verzoek, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval vóór 1 Mei a.s., tot de Koningin te richten. Ee-nige dagen geleden deelde het feN. v. d. D." mede, dat binnenkort -„dienstzegels" zouden worden gebezigd voor officieele stukken. Uit de beste bron kan de „N. Crt." mededeelen, dat bij het hoofdbestuurder posterijen en telegrafie het voornemen niet bestaat dergelijke zegels uit te ge ven. Naar het „Vad." verneemt, heeft de minister van koloniën den heer J. van Vollenhoven, directeur der Deli-maat- schappij te Amsterdam, aangezocht, zich beschikbaar te stellen om als deskundige naar Suriname uitgezonden te worden, in verband met de opheffing van de bacoven- cultuur. De heer van Vollenhoven moet in be ginsel bereid zijn gevonden, maar ver schillende moeilijkheden dienen nog uit den weg geruimd te worden. Wie de tweede deskundige zal zijn, is nog niet bekend. Gisteren kozen de Prov. Staten van Friesland tot lid van Ged. Staten, in plaats van den heer Th. M. Ph. van ,Welderen baron Rengers (lib.), die wegens ge zondheidsredenen bedankte, de heer S. [Hannema Lan (lib.) met 16 st. tegen 9 op den heer Besuijen (S. D.) Er waren 19 stemmen van rechts blanco uitgebracht. LEIDEN, 11 Januari. inquisitie en Index. Bij de bespreking van dit onderwerp op den gisteravond gehouden apologe- tischen cursus bepaalde de Eerw. inlei der, kapelaan Th. M. P. Bekkers, zich tot de uiteenzetting van het leidend be ginsel, dat in beide instellingen tjot» uiting komt, nl. de bijzondere zorg, die de katholieke kerk heeft om de zuiver heid der leer te bewaren. Die zorg open baart zich allereerst <joor het opsporen en veroordeelen der dwaling, waahbij vaak gelegenheid werd gevonden om de ware -leer zuiverder en scherper te formuleerenvervolgens in het tegen gaan van de verspreiding der dwaling. Met het opsporen der dwaling is de eerst-aangewezene de bisschop van het diocees, wiens beslissingen door den Paus bevestigd moeten worden. De Paus, wordt in het opsporen en veroordeelen der dwaling op zijn beurt Weer bijgen staan door de Congregatie der Romein- sche Inquisitie. Was vroeger het bis schoppelijk toezicht meestentijds vol doende om de verspreiding der dwaling tegen te gaan, sinds de uitvinding der, boekdrukkunst zijn doeltreffender maat regelen noodig gebleken, waardoor het Concilie van Trente besloot tot uitvaar-, diging der Boekenwet, een lijst van ver boden boeken enz. Leo XIII heeft deze! lijst herzien en een nieuwe wet gegei ven, op welker naleving de Congregatie Van den Index toezicht houdt. Spr. betoogt uitvoerig, dat de strenge eischen, die de kerk in dezen aan haai*) leden stelt, logisch ,uit haar beginsel, volgen. De kath. kerk is krachtens haar be ginsel verplicht, alle dwaling, die bin nen haar gemeenschap zich voordoetv te veroordeelen en hardnekkige dwaalleer- raren uit te bannen, omdat in de wereld tal van stroomingen zijn, waaruit de kerk, volgens de opdracht van haar ;Stichter, de waarheid moet kunnen aan geven en omdat zij alleen als bewaar ster der waarheid recht van bestaan neeft, wijl zij op de waarheid gevestigd is. Een onredelijke en onbillijke eisch is, dat de Kerk eene meening, die tegen over de hare staat, even hoog zal waar- .'deeren. Dit zou een verloochenen zijn van haar beginsel Geen enkele waar heid duldt de tegenovergestelde meer ning even waardig naast zichzulks is pok geheel jn overeenstemming met 's menschen natuurlijken aard. De protes- tantsdhe en ongeloovige wereldbe schouwingen bewijzen dit. Dulden zij runtig naast zich de opvatting der kath. kerk? De een heeft er kille verachting voor; de andere verfijnde haat. Onze onver draagzaamheid komt echter uit ons be ginsel voortde hunne daarentegen niet. Datzelfde beginsel gebiedt ons ook de verspreiding van de dwaling tegen te gaan. De mensch is van nature ge- makkejijk geneigd het kwaad aan te booren. Wie kent de invloed van het ge sproken en geschreven woord, de macht van het voorbeeld? Bovendien zijn de meeste menschen niet met dat verstand begaafd om kwaad van goed te onder scheiden. D,aarpra ?egt de kerk terecht: Gij zult niet vrijwillig de dwaling zoeken ze lezen of hooren. Aan die strenge eischen moeten wij ons edelmoe dig onderwerpen, omdat Jietgaatom het hoogste goed, de leer van Christus zui ver te bewaren. Waarom zouden wij ons laten beïn vloeden door de beschuldiging der te genstanders, dat de kerk de geesten der menschen verknecht? Die menschen, die bandelooze vrijheid voor den geest eischen, vragen overdreven maatreges len van de overheid voor de bescherming- van het lichaam. Dit is een inconsequent standpunt. Spr. zet uitvoerig uiteen, dat het boe kenverbod de wetenschap niet belem mert. Er wordt dispensatie gegeven aan hen, die voor de wetenschap noodig heeft kennis van dwaalleeringen te ne men. Het groote aantal kath. geleerden op allerlei gebied bewijst spr. bewe ring schitterend. Spr. weerlegt nog verscheidene op merkingen, die tegen het lezen van vers boden boeken worden gemaakt, eindi gend, dat de kath. kerk nooit beter ge diend wordt, dun wanneer haar leden zich beijveren in alles goede leden te zijn. Museum „De Lakenhal". Het museum werd in het afgeloopen jaar 'bezocht door 4643 betalende en 8478 niet betalende bezoekers. In het jaar 1909 waren die cijfers onderschei- delijk 4556. en 9169, hetgeen een ver meerdering aanwijst van 87 betalende en eene vermindering van 691 niet be talende personen. Het afnemen van het laatste getal is hoofdzakelijk ver oorzaakt door het minder gebruik dat in het afgeloopen jaar door de leerlingen der verschillende scholen van het museum is gemaakt. Ten behoeve van het museum konden de navolgende voorwerpen door de Commissie worden aangekocht: le. 4 zilveren eetlepels met het stads wapen als stempel. Blijkens de jaarlet- ters op de lepels voorkomende, zijn deze vervaardigd in de jaren 1721 en 1722. 2e. een kóperen zegelstempel, waar het keizerlijk rijkswapen en het rand schrift: Ju ge de paix. a Lei de. Bouches de laMeuse. 3e. een zilveren medaille van de Maat schappij tot nut van 't Algemeen uit gereikt bij het 25 jarig bestaan der Nut Spaarbank in 1843 aan den heer A. Hartevelt Jzn. Gisteravond had in het gebouw van den Ned R. K. Volksbond,de 3de op voering plaats van de kin der-operette „Roza, de schoone slaapster in 'tbosch". De heer de la Rivière opende dezen, feestavond, en zeide dat hij iij.de „Leidi- sche Courant" had gelezen, diat bij den uitverkoop, van Peek Cloppenburg de politie'er met de gummistok bij te. pas moest komen. Toen dacht hij bij zich zelf, dat dit misschien ook hedenavond wel eens -hier had kunnen gebeuren. Al hoewel, het niet geschied is, is spr. toch tevreden over den opkomst. De heer de la Rivière, sprak nog een woord van dank aan het Dames-comité dat zich zooveel moeite heeft getroost, en aan de jorigéjuffr. Bergers, die zich zoo verdienstelijk van haar taak kweet, even- zoo aan den heer Cornelissen, die de lei ding van die dans op zich had genomen. Het stuk liep dan ook weer goed! van stapel,vooral de voordracht, van „De laatste Mode" die een daverend applaus ten deel viel. Deze feestavond fs dan ook best geslaagd en werd onder een gezellige marsch ongeveer 11 uur geslo- etn. De decoratie van het tooneel is ge schied door den heer Aniba, die zulks gratis heeft gèdaan, waarvoor hem zeer zeker een woord van dank toekomt. Met ingang van 1 Januari zijn be noemd tot leden van het historisch Ge nootschap te Utrecht de heeren Jhrl Mr. W. A. Beelaerts van Blokland te Wassenaar; dr. J. Th. Beysens, te Utrecht, Mr. A. Meerkamp van Embden te Leiden en Mr. C. W. van der Pot, te Leiden. In een door christen-socialisten be legde vergadering, deelde de spreek ster, mej. A. van der Vlies (Enka) gis teravond medé, dat op nader te bepa len avond tusschen dr. R. J. W. Rudolph en haar een openbaar debat zal plaats hebben overprivaat- of gemeenschap pelijk bezit. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 5i/2 uur. 'savonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers. AAR LAN DERVEEN. Gisteren verga der de alhier de Commissie tot Wering van Schoolverzuim ter vaststelling van het jaarverslag over 1910. Slechts vier personen zijn in het vorige jaar voor de Commissie gedaagd. Wel een bewijs, dat het ongeoorloofd schoolverzuim in deze gemeente niet groot is. Tot Voorzitter en Secretaris werden respectievelijk her kozen de heeren W. Bol en W. Blok. HILLEGOM. Gisteravond Jjield de Middenstansvereëniging alhier een uit stekend geslaagde openbare vergadering met den heer J. S. Meuwsen, voorzitter Middenstandsbond', als spreker over: „Moderne organisatie en Coöperatie in den Middenstand". De voorzitter sjDrak een wóórd,vian welkom en leidde de spreker bij het pu bliek in. Deze stelde al direct de vraag: waarom heeft de middenstand zich met het moderne wapen der organisatie zich te verweren. In een beknopte en dui delijke beschouwing gaf hij dien over gang van het tijdperk van het gildewe- zen dat door de Fransche revolutie werd weggemaaid, naar den tijd der vrije be drijfsuitoefening. Hij schilderde hoe de ze tot groot nadeel van, den kundigeni vakman werd losbandigheid en hoe met de machine het industrieel grootbedrijf het handwerk kwam knakken. Zeer uitvoerig stond spr. stil bij den toestand, die in Oostenrijk ontstond. Hij zette breed uiteen hoe de Oostenrijlc- sche regeering zich genoopt zag, tot in grijpen. De sociaal democraten vroegen echter of het wel in orde was staatsgeld te gaan gebruiken voor opheffing van een stand. De minister stelde de medevraag of het parlement het noodig achtte, dat er tusschen het groot kapitaal en de pro letariërsrangen een middenstand be stand. Hierop werd eenstemmig b'ea;- mend geantwoord. Bovenal bleek' dat echter eerst ov'er- wonnen worden de valsche schaamte der middenstanders zelf. De spreker gaf nu weer leerrijke en interessante ervaringen, die hij met Dr. Nouwens op een studiereis door hem van regeeringswege gëmaakt, van Ops- tenrijksche toestanden. Daarbij schilderde hij den toestand! der kléin-industrie en Van den kleinhan del en wees vooral op het belang van boekhouding. Met een drietal series allermooiste lichtbeelden lichtte spr. zijn gesproken woord allerzeldzaamst toe. Na de eerste serie kwam het pjor- tret van Dr. Nouwens op het doek', ter wijl de laatste serie met een woord van enthousiasme van den kant Van den, spreker met een portret van H. M. de Konnigin besloten. De spreker eindigde met een woord van opwekking de vereeniging Midden stand te steunen. De voorzitter den spreker dank bren gende, sloot hierna de Openbare verga dering. HOOFDDORP. De derde Roomi- sche school in deze gemeente, die alhier wordt opgericht, is een gift van een ver leden jaar overleden ingezetene. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren avond gaf de tooneelclub „Weldadigheid," voor een goed gevulde zaal haar eerste uitvoering in dit seizoen. De vereeni ging mag met voldoening op dezen avond terug zien. Het publiek wist een en, an-' der te waardeeren. Het luid applaus, dat door de aanwezigen na-elk nummer werd aangeheven mag beschouwd worden als een uiting van dank 'en een ,,tot weer ziens". L1SSE. Op Zaterdag 21 Jan: des avonds te half 8 zal op de zaal van de „Witte Zwaan" het „Ondersteuningsfonds bij zieken" haar 14e Jaarvergadering houden Behalve die gewone werkzaamheden zal de verkiezing ptaats hebben van een Secretaris in de plaats van den heer A. v. d. Mei die als zoodanig heeft bedankt. De automatische bluschapparaten. die men eenigen tijd geleden op 20 gas lantaarns heefd geplaatst bij wijze van proef blijken uitstekend te voldoen, reden waarom het aanschaffen van dergelijke apparaten voor alle gaslantaarns waar schijnlijk een feit zal wórden. LEIMU1DEN. In deze parochie is op gericht een afdeeling van het Liefdewerk der gesloten Rëfraiten. Het bestuur be staat uit den ZeerEerw. Heer Pastoor, directeur, de WUEerw. Heer kapelaan secretaris-penningmeester, de heeren J. J. Kiebert, J. van Leeuwen, Th. B. Noord man en J. Rijkelij khuizen. NOORDWIJK. In de laastgehouden vergadering van de nieuwe opgerichte Sociëteit „Noordwijk", -heeft het voorT loopig bestuur plaats gemaakt voor een definitief. Tot Bestuursleden zijn gekozen de Heeren Bussink, G. Ai E. Duijsteren K. Sanders, die staande de vergadering de benoeming aannamen en de heeren W. Benschop en B. J. Haanappel, wien kennis van benoeming zal worden gegeven. Gisteren werd te Leiden het exa men afgenomen ter verkrijging van verkorten oefeningstijd het zoogenaamde examen voor viermaander, voor de mili^ ciens van de lichting 1911. Uit onze ge meente zijn geslaagd voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid de lotelingen J. v. d. Holst, W. Vink, C. Alkemade en Jan Janson; en voor mili taire bekwaamheid de loteling L. Steen voorden. NOORDWIJKERHOUT. In den nacht van Zondag op Maandag was een der zandbakken in gebruik aan de Zan derij van Mevr. van Lijnden afgedre ven naar de Halfw^gsche brug over de Leidsche vaart en midden voor de brug blijven steken. Toen nu schipper R. Maandagmorgen in den (jonker door de brug wilde varen, stiet hij met zijn schuit op den bak, waardoor deze zonk. Het duurde gëruimen tijd, eer de bak gelicht en de stremming van het ver keer opgeheven was. Bij het Dinsdag te Leiden gehou den examen ter verkrijging van een di ploma voor lichamelijke geoefendheid en militaire feek^amljeid, slaagden vp.or beide vakken. P. A. Goemans, Cl v. <J. Berg, Th. Kors en L. de Jong, voor het faatste vak J. Aartsman en L. via.n der! Voet. NOOTDORP. Maandag hield de R. K. Kiesvereeniging haar jaarvergade ring. De opkomst was niet onbevredi gend. Alles werd in orde bevonden en goedgekeurd. Met groote meerderheid werden drie aftredende bestuursleden herkozen. Namens den Z.Eerw. Pastoor, die afwezig was, nam de WelEerw. Ka pelaan het woord. Z.Eerw. wenschte de herkozenen geluk. De Graag-op-baan- tjes-quaestie was Z.Eerw. een aanlei ding, om de leden aan te zetten, waar dit nuttig kon zijn, flink op te treden voor het recht der Katholieken. Helaas waren de Roomschen van de zgn. uit sluiting somtijds zelf oorzaak geweest. Eenige voorbeelden werden toegevbegd. Met den Christelijkën groet werd de vergadering gesloten. VOORSCHOTEN. In de maand Decem ber is bij de R.-K. Spaarbank St. Antho- nius van Padua ingelegd f 30,50 en terug betaald f 20,50, Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 307. WARMOND. De lijst Model A, be doeld bij art, 18 der Leerplichtwet, be vat voor deze gemeente voor 't jaar 1911 niet minder dan 307 namen van Leer plichtige kinderen. GEWESTELIJK GEMENGD. In de Ringvaart bij de draaibrug te Lissenbroek, geraakten den laatsten tijd verscheidene schepen aan den grond. Men besloot eens te onderzoeken wat hiervan de oorzaak was, het bleek dat zich een heipaal van 15 meter lengte op de bodem bad vastgezet. In de omgeving van Vijfhuizen Haarlemmermeer hebben in de laatste da gen weer verschillende kleine diefstallen plaats van kippen en eenden. Bijna elk jaar komen er in den winter tijd in dien omtrek dergelijke dieverijen voor, zonder dat het tot nog toe gelukt is den dader er van te attrapeeren. Bij den landbouwer W. heeft men nu weer een achttal volwassen eenden ontvreemd en bij den landbouwer G. den volgenden nacht een tiental kippen. Een uitgebreid onderzoek is door de politie ingesteld, terwijl door haar maat regelen zijn genomen om te trachten her haling te voorkomen. Gemeenteraad van Hillegom. Voorzitter: de heer D. Wentholt, bur gemeester. Tegenwoordig alle leden. Na de opening met gebed wordt nie- dedeeling gedaan van de ingekomen stukken waarbij verschillende missives van Ged. Staten begeleidende goedge keurde raadsbesluiten. Deze worden voor kennisgeving aan genomen. Na vaststelling van eenige kleine af- en overschrijvingen gaat de Raad over tot benoeming der stembureaux voor de in 1911 te houden gemeenteraadsverkie zingen. Benoemd worden in stemdistrict 2, waar ambtshalve Voorzitter is de Bur gemeester, tot leden de heeren A. Top pen en H. Veldhuijzen van Zanten tot plaatvervangers de heeren A. v. d. Schoot en J. van Til Rz. Tot controlee rend Jid de heer A. Sluis, tot diens plaatsvervanger de heer A. M. van der Jagt- In Stemdistrict 1 tot voorzitter ide heer D. Lommerse, tot leden de hee ren J. H. M. Balvers en J. Guldemond, tot hun plaatsvervangers de heeren H. A. van Waveren en G. Veldhuijzen van Zanten Sr. Tot controleerend lid de heer P. H. van Waveren Hz. en tot zijn'plaats- vervanger de heer E. Meijer. Overeenkomstig het preadvies van B. en W. besluit de raad met eenparigheid van stemmen de rooilijn der Pastoors- laan, in verband met het bouwplan eener timmerfabriek van G. Philippo vast te stellen: een lijn, loopende evenwijdig aan en gemeten op 5 Meter uit het hart Van den weg en aan weerszijden. Thans komt aan de orde het voorstel van den heer Guldemond om de bestaan de rooilijn van de Westzijde van de Weeresteinstraat, tusschen het woonhuis van A. Hermans en de Treslongstraat in te trekken en opnieuw vast te stellen als volgt een lijn, loopende evenwijdig van en gemeten op 10 Meter uit het hart der bestrating van de Weeresteinstraat. Dit voorstel werd in de vergadering van 2 Dec. '10 aangehouden om te on derzoeken, of de door den Gemeente-' raad vast te stellen rooilijnen kunnen worden toegepast bij de plaatsing van hekken langs de straten, in verband met art. 2 der Verord. regelende Volkshuis vesting in deze gemeente. Tevens werd aan dit onderzoek toegevoegd de bepa ling zoodanige wijziging te doen gel den langs den geheel en Rijksstraatweg tot aan de grenzen der gemeente. De meerderheid van B. en W. is van oordeel, dat de door den Raad1 uitgestel de of vast te stellen rooilijnen, volgens genoemd art. der Verordening ook van toepassing zijn bij de plaatsing van hek ken langs de straten, maar dat daarvoor ter beantwoording van het beoogde doel dit arf. toch gewijzigd moet worden. Zij deel en daarom aan den Raad mede, dat door hen in het verviolg geen toe stemming meer zal worden verleend tot plaatsing van hekken, anders dan op de vastgestelde rooilijn en dat zij hierom- trcm te zijne/ rijd een wijziging van re dactie zullen voorstellen. De heer D. L o m rn e r f e ril meer derheid in hei college van B. eo NS§.' stemde in de vergadering van B. en NQ, tegen dit advies, en was van meen big, dat door hel terugbrengen in hef "ver volg der hekken lot op de rooilijnen te veel in particuliere eigendommen wordt ingegrepen. De heer J. Guldemond verdedigde zijn voorstel en wees er op, dal sedert men daar in de practijk reeds tol de ge dachte van zijn voorstel volgt, er kans; op hinderlijke onregelmatigheden v. 'bouw is, als 8 M. als uiterste grens blijft ge handhaafd. De heer P. H. v. Waveren Hz. be toogt aan de hand van arresten van clcn Hoogen Raad, dat bij de praktijk van het voorstel Guldemond van aantasting van particulieren eigendom kan worden ge sproken. De heer Balvers zegt, dat ide heer van Waveren gesproken heeft aan de hand eener rede van den Heer Van der Biegen lid der le Kamer. De zaak is deze, dat het niet aangaat, bouwgrond improductief te maken, zonder daarvoor onteigening te verbinden. Na veel debat, dat geen nieuwe ge zichtspunten opleverde, werd het voor* stel Guldemond verworpen met 9 tegen 2 stemmen, die der heeren Guldemond en Balvers. In behandeling kwam een adres der firma gebr. van Waveren, goedkeuring vragende van een plan tot het aanleggen eener straat op Lenterreng, ter breedte van 10 M., waajvan 4 M. bestraat, met behard pad aan weerszijden ter breedte van 3 M. Daarbij verzoekt adressant te vens de straat te mogen doen uitko men op de Sixlaan en daartoe eeriig laag kreupelhout te mogen rooien en een slootje te dempen, tevens vragen adressanten om een zijspruit van het hoofdriool van gemeentewege. Conform het preadvies van B. en W. besloot de Raad het stratenplan goed te keuren onder voorwaarde dat de straat in zijn geheel bestraat en behard en ge- rioleerd zal worden alvorens et eenige in bouw langs zal plaats hebben en vergunning te verleenen tot het ge vraagde hakken en dempen, maar over eenkomstig voorschriften en aanwijzing van B. en W. Het verzoek tot het leggen eener zij- spruit van het 'hoofdriool werd aangehou den tot de noodzakelijkheid zal zijn aan getoond. De Voorzitter bracht alsnog ter tafel de benoeming van een wethouder. Daartoe werd voorgelezen een missive d.d. 30 December 1910 van den heer G. Veldhuijzen van Zanten Sr., houdende de ontslagname als wethouder, nïet het oog op zijn gevorderden leeftijd. Overgegaan tot stemming bracht de Raad uit bij eerste stemming op den heer H. Veldhuijzen van Zanten 5 stemmen,- op den heer P. H. van Waveren Hz. 3 stemmen, op den heer R. A. van der Sohoot 1 en op den heer van Tol 1 st.f terwijl 1 stem werd uitgebracht in blan co. Bij de tweede stemming verdeelden zich de stemmen insgelijks, de .1 stem blanco -werd niet uitgebracht, maar ,6 stemmen op den 'heer H. Veldihiiij'zen van Zanten, die daarmee gekozen was. Deze behield zich den wettelijken ter mijn van beraad voor. De Voorzitter van dit ©ogenblik gebruik makende, sprak den scheidenden wethouder namens zichzelf als burge meester, namens den Raad en namens de v geheele gemeente voor het vele dat de heer E. Veldhuijzen van Zanten als wat houder in het belang der gemeente had gepresteerd. De heer G. Veldhuijzen van Zanten,- op deze woorden antwoordende, gaf te kennen, dat het hem aangenaam was de- -ze woorden te hooren. Hij hoopte even wel nog tijd te vinden om als raadslid de gemeente van nuttigen dienst te kun nen zijn. De Raad ging hierna over in comi té-generaal tot behandeling van recla mes en kohier van schoolgelden. Inhoud van tijdschriften. Van onzen tijd Het nummer van deze week geeft he* slot van De Legende van St. Juliaan den< gastvrije van Flaubert in de vertaling van Marie Koenen die ook weer een schotsche Ballade afstond. G. v. Poppeli geeft eenige proeven van vertaling in het Duitsch van Vondels Lucifer, vooral1 wat klank en rythmenavolging betreft, zeer goed getroffen. Vervolgd wordt Const. Eeckels', Hat» venschuimers, terwijl A. J. Kropholler' ons mooi kijkjes in Amsterdam geeft, vooral wat illustraties aangaat Sluitplaat dezer week: Visscherspink) naar Jacob Maris. Kerknieuws. Zondag 1.1. overleed te Venlo, voorzien van de H.H. Sacramenten, de Weleerw. Zeergel. heer Dr. J. H. Geenen, rustend pastoor van Baarlo. Geboren te St; Odiliënberg 1836 werd hij in 1863 te Rome priester waar hij tot Doctor S. Theol. bevorderd werd. In 1865 benoemd tot prof. te Rolduc en in 1878 kapelaan t« Maasbree, stond hij sedert 1890 aa^ 't hoofd der parochie te Baarlo.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 2