BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 384. e £cicbclie Sou/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag II Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden inededeelingen van 1—5 regels t 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. algemeen overzicht. Het was te verwachten, dat na liet be richt over den aanval, welken wij gisteren vermeldden op de drie monarchistische dagbladbureaux in Portugal wel spoedig berichten zouden komen, die oorzaak en reden van dien aanval vermeldden. En natuurlijk zijn er ver schillende lezingen van het geval ver schenen. Sommigen zeggen dat de aan val werd gedaan door waschechte republi keinen, omdat die bladen, en vooral het laatste, volgens minister Machado, een zeer onhebbelijken toon hebben aange slagen tegenover de republikeinen, die het „Kalabreesche roovers" noemde. Het werd dan ook verdacht te heulen met hen die in den laatsten tijd valschelijk verontrustende berichten omtrent Por tugal verspreidden. Na de vernieling trok de menigte voorbij die verschillende gezantschapsgebouwen, die zij eerbie dig groette, ten bewijze van hare vriendi- schappelijke gevoelens tegen de vreem de mogendheden en van hare veront waardiging, over het leugenachtig ge schrijf van hen, die er slechts op uit zijn, Portugal in internationale moeilijkheden te wikkelen. Enkele arrestaties hadden jDlaats. De woningen van de redacteuren der aan gevallen bladen worden bewaakt. Dit zal wel de juiste lezing zijn van het geval en het is alleszins begrijpelijk dat de opgezweepte menigte, die zoo moeilijk in het gareel te houden is, zoo nu en dan eens uitbreekt tegen zijn te genstanders. Echter heeft ook de Ka- tholickenhaat en Jezuietenvrees een an dere lezing in de pen gegeven. De ci viele gouverneur van Lissabon weet n.L te vertellen dat het heele relletje door de aanhangers van het oude regime is op ftiet getouw gezel En die zouden nu om de schuld op de republikeinen te schui ven hun eigen ruiten ingegooid hebben. vt Bewijs? Erwas geen enkele redac teur op de bureaux. Die hadden natuur lijkbijtijds de plaat gepoetst. Je zoudt eens hartelijk lachen om zulk een onzin, als er nog niet een treurige bij zonderheid was. Men herinnert zich mis schien nog hoe eenigen tijd geleden de Jezuietenpater Cobral een krachtig pro test tegen h et despotisch optreden der republikeinsche regeering tegen de Kerk het licht deed zien, waarop allerwege ge- teekend werd. Dit is de regeering altijd een doorn in het oog geweest en daarom is het begrijpelijk, dat de schuld van al'les wordt geegven aan Pater Cobral, die als leider van de antirepublikeinsche actie wordt gedoodverfd. Natuurlijk, wie een hond wil slaan In Duitschland is gister de Pruisische Landdag in naam van den Koning door Bethman jHoll- weg geopend. In de Troonrede werd ver klaard, dat de verbetering in den toestand van 's lands geldwezen aanhoudt. Het tekort over 1909 is veel kleiner dan ge raamd was. De gunstige ontwikkeling duurt voort. Toch is er ook op de be- grooting voor 1911 nog een tekort ge raamd Tothet brengen van evenwicht in de begrooting zal een leening van 29 mit- lioen Mark noodig zijn. •De Troonrede kondigt o.a. aan: de op richting van een gemeentenverbond"Groot' Berlijn voor een aanleg van tram- en spoorwegen en straten en de instand houding van een gordel vun weiden en bosschen, op den grondslag van vrije au tonomie. Sprekend over de binnenlandsche ko lonisatie, zeide Bethmann Hollweg, dat de Regeering de economische en socia le eischen, die zich daarbij voordoen, onder de oogen blijft zien. Onder toe kenning van aanmerkelijke bedragen heeft de Regeering onlangs nog in Branden burg en Pommeren gemeenschappelijke organisatiën in het leven geroepen, die zich de vermeerdering van het bóeren- bezit en de nederzetting van arbeiders lal'daar ten doel gesteld heeft. Om de lichamelijke en zedelijke krach ten der jeugd, wanneer zij de school ver laten heeft, te ontwikkelen en haar voor bet volgend leven beter voorbereid te doen zijn, heeft de regeering besloten daarbij systematisch te werk te gaan. Deze jeugdverzorging zal op de bestaan de grondslagen moeten voortbouwen en meerdere concentratie van krachten na streven. Ook blijft de Regeering actief wat uitbreiding betreft van het voortge zet schoolonderwijs. Van de kiesrechthervorming, die in de vorige zitting schipbreuk leed, wordt met geen woord melding gemaakt De begrooting sluit in inkomsten en uitg. met een bedrag van 4.085.314.749 Mark, d. i. 153.583.405 Mark hooger dan de begrooting voor 1910. Nog steeds is geen mildering geko men in de toestanden van het stakings- gebied der Belgische kolenmijnen. Zondag vergaderde de Fédération ré gionale des mineurs de la province de Liege in het Volkshuis, waar, na bespre kingen, die ongeveer 6 uur duurden, de volgende besluiten werden genomen: lo. Het Verbond zal een proclamatie afkondigen, waarin de redenen van de staking zullen worden uiteengezet. 2o. Het zal Donderdag, des morgens om 11 uur, een betooging op touw zet ten van al de stakers der provincie; 3o. Het gelast het Bondscomité de noodige onderhandelingen te voeren om de eischen der mijnwerkers recht te doen wedervaren 4o. Ten slotte doet zij een beroep op aller solidariteit om de staking voort te zetten. In de vergadering van het hoofdbe stuur van de mijnwerkersbonden, welke Zondag heeft plaats gehad, weiden de eischen der arbeiders aldus vastgesteld: lo. Behoud van den ouden arbeidstijd) in de mijnen, waar tot nu toe door bij zondere omstandigheden minder dan 91/2 uur werd gewerkt; 2o. vrije keuze der schafturen door de arbeiders /elf; 3o. straffen voor het wegblijven van den ar beid mogen slechts voor diegenen wor den toegepast die zonder voldoende re den rust nemen en üch daarbij openlijk weerbarstig toonen; 4o. de arbeid moet voor allen op denzelfden tijd beginnen: 5o. voor het gebruik van ertshouwers voor sleepersdiensten, mogen slechts ar beiders worden gebruikt beneden de 32 jaar. Ten slotte verlangen de arbeiders, dat men hun de keuze late van twee gedele geerden die aan het bestuur van het on dersteuningsfonds zullen deelnemen. Het aantal stakers bedraagt thans on geveer 22.000, medegerekend die van Hervé, welke gisteren eveneens in sta king zijn gegaan. In de bekkens van Ghar- leroi en Bergen blijft het rustig. gemengd. President Porfirio Diaz, zoo le zen we in de New-York Herald, heeft zijn ongenoegen te kennen gegeven over de inderdaad verre van schitterende cam pagne, die de Mexicaansche troepen te- geu de opstandelingen in het Noorden hebben gevoerd, of misschien nog voe ren. Senor Cozio, de minister van oor log, heeft uit deze critiek de conclusie getrokken, die het meest voor de hand lag en is afgetreden. Mohammed Ali, de vroegere Sjah van Perzië, vertoeft incognito in een hotel te Berlijn. Er wordt verzekerd dat men aan het Belgische hof afziet van het plan, .H M. de Koningin naar 't zuiden te zenden om haar volledig herstel af te wachten. Dit is inderdaad zoo. En nu verne men wij, zegt het Hbld. v. Antw., dat H. M. van plan is, in de eerste dagero vna Februari, zoo het weder zulks toe laat, te gaan verblijf houden te Oosten de in gezelschap van den Koning. Bevel is inderdaad gegeven om al les in het chalet aan den dijk voor de mogelijke komst van H. M. in orde te brengen. Het Oostenrijksche Huis van afge vaardigden is bijeengeroepen tegen Dinsdag 17 Januari. Op de agenda staat de eerste lezing van de 'begrooting voor 1911. Te Parijs is weer sprake van een nieuwe Marokkaansche leening van 40,000,000 frs. Óver de revolutie in Honduraü, wordt gemeldDe strijdmacht van ge neraal Bonilla heeft de havenstad. Jola ingenomen en rukt op tegen Geiba. Bo nilla heeft den titel aangenomen van President van Houduras. De opstandelingen in het zuiden van Peru zijn uiteengedreven. De re geering verklaart, dat de orde in de geheele republiek is teruggekeerd. - De acten van het Ferrer-proces worden op last der Spaansche regeering verzameld, om daarna in druk uitgege ven te worden, opdat de Kamer kunne oordeelen of een gerechtelijke rehabili tatie van Ferrer gewenscht is. Het dos sier zal worden uitgegeven jn derftgl boekdeelen, ieder van 300 pagina's. Wel ke gewetensvolle Spaansche Kameraf gevaardigde zal de moed hehben deze dertig volumina te doorworstelen? Het Centraal-comité der Katholie kendagen in Duitschland heeft bepaald, dat de eerstvolgende Katholiekendag te Mainz zal worden gehouden van den 6en tot den lOen Augustus. De bisschop van Mainz heeft medegedeeld, dat kardinaal Fischer den Katholiekendag zal openen. Het Chineesche vóórparlement, dat te Peking bijeen is, heeft het voorstel in behandeling genomen om den Chi- neeschen kalender af te schaffen. Deze voldoet niet en levert o. a. bezwaar op voorde landman. De voorstellers kwamen voor den dag met een wijzigingsont- werp, dat ook al gebrekkig was. Het vóórparlement heeft de ingediende voor stellen niet aangenomen maar zich er vóór verklaard, het Japansche systeem aan te nemen. De Japanners hebben naast hun traditioneele, oude J'jdreke- ning, den Gregoriaanschen kalender in gevoerd. De kruitfabriek in het dorp San Martin, Brazilië, is door een ontplof fing vernield. Men heeft 12 lijken ge vonden, maar vreest, dat er meer slacht offers zijn. Na een pauze van 11/2 maand is weer een geval van pest te Odcssn voorgekomen. Te Warschau is een overval ge pleegd op een bank. Een beambte werd gedood, twee werden gewond. De mis dadigers zijn ongedeerd met een groot bedrag ontkomen. Tengevolge van een inzakking van den spoorweg bij Thuin, konden ver scheidene treinen naar of van Parijs hun weg niet vervolgen. Men meent dat de buitenlandsche treinen van Parijs naar Keulen een omweg moeten nemen. Er zijn geen ongelukken voorgeko men. Uit Astraken wordt gemeld: Vijf entachtig visschers met achtendertig paarden zijn op een ijsschol, die los raakte de Kaspische Zee ingedreven. Er is een stoomschip vertrokken om hen te redden. Tengevolge van hevige regens is de heuvel Montignot, op 2 kilometers van Bellenaves, aan 't glijden geraakt op den weg van Ebreuil naar Bellenaves. De massa aarde die in beweging is heeft een lengte van 400 mater op een diepte van 150. Er worden maatregelen genomen. Te Toulon en omstreken hebben de schoolkinderen besloten tot staking, daar de scholen hun niet warm genoeg gestookt worden. De staking zou giste ren beginnen en niet minder dan 11000 leerlingen zouden eraan deelnemen. Dat is nog eens „organisatie". De eischen zijn reeds ingewilligd. De staking heeft dus succes gehad. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is aan M. Groenwoudt weduwe van J. Pijper eervol ontslag ver leend als adjunct-directrice in het Rijks krankzinnigengesticht te Medemblik; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oud-Beierland D. J. Huijer, thans te Monnikendam; is aan W. O. Swaving, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg. R.-K. Vakorganisatie. Door bemiddeling van het R.-K. Vak bureau is te Delft opgericht een „Ned, R.-K, Bond van Fabrieks- en Losse Ar beiders". Het R.-K. Vakbureau stelt pogingen in het werk om aldaar te geraken tot de oprichting van van een „Ned, R.-K. Bond van Handels- en Transport-Ar beiders". Zondagrust. Ten einde de Zondagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen, en aan particulieren een voorbeeld te geven, wordt door den commissaris der Koningin in Noord- Brabant, aan de gemeentebesturen ver zocht, des Zaterdags na 12 uur 's mid dags dienststukken, welke geen spoed vereischen, niet meer ter post te doen bezorgen, Geleerdheid. In 't Gedenkboek van den „Nieuwen Gids" schrijft prof. Bolland den volgen den geleerden zin: „Maar de redeneering der meer dan ver standige rede ontwikkelt de zeggelijkheid, dat de ons om te beginnen voorstaande of voorzwevende en als voorhanden on verzekerde en ondoorziene werkelijkheid door geleidelijke zelfbepaling van het zichzelf nagaande begrip in ons zeiven tot de waarheid komt, die hare ware een heid is, om zich daarin te verklaren voor het van zich zelf verzekerde, het op en voor zich zelf begrijpelijk, dat aan bewijs en verklaring van elders geen behoefte meer heeft." In 't zelfde artikel schrijft de professor nog: „Intusschen zal een verstandig mensch in alles zekerheid en klaarheid wenschen." Nou en of! Het Vredespaleis. Het „Vad" vult zijn bericht omtrent het gereed komen van het Vredespaleis in 1913 aldus aan Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat dan ook alle ondërdeelen van het reusach tige gebouw gereed zullen kunnen zijn. Zoo zijn er b.v. interieurs, waarvan de „aankleeding" een bewerking van jaren vereischt. Om slechts enkele voorbeelden te noemen, wordt aan de Fransche go belins, d e toegezegd zijn, tien jaar ge werkt, de Japansche behangsels eischen vijf jaar, enz. Het spreekt dus van zelf dat een aantal onderdeelen eerst in de loop van jaren aangebracht zullen worden. Ooic zullen allicht sommige buiten-détails, als enkele gedeelten van het beeldhouwwerk, enz, zooals dat overigens bij bijna elk bouwwerk het geval is nog niet geheel gereed zijn bij de opening. Uitsluiting van Katholieken. In het officieele aanplakkastje der Leid- sche Universiteit bevindt zich een curieus stuk, vanwege het Curatorium der Uni versiteit geplaatst. Er wordt in gezegd, dat voor een vrouwelijk student in de medicijnen een beurs van 1000 gulden verkrijgbaar is, mits de solicitante behoort „tot een derProtestantscheof Israëlitischekerkgenootschap- p e Dat wil dus voor Nederland zeggen voor iedereen behalve voor Mohamme danen en Katholieken. 't Ware de moeite waard den „milden gever" met ietwat fanatische uitsluitings allures te kennen Misschien echter heeft de man gedacht: de Katholieken krijgen geregeld de R ij k s b e u r z e n, ik zal hen daarom van de mijne uitsluiten. Wie onderzoekt nu eens, b. v. over de laatste tien jaren, of de Rijksbeurzen inderdaad zoo ruim den Katholieken toevielen (Tijd). Waterleiding de Vechtstreek. Gisteren heeft te Maarssen de offici eele opening; plaats gehad van de wa terleiding De Vechtstreek, een werk uit gevoerd door de N. V. Nederl. Bureau voor Waterleidingen. Het woord werdi daarbij gevoerd door de heeren Mr. R. A. Vogelsang, president-commissaris, G. J. M. Couvee, directeur der vennootschap en T. J. Cambier van Nooten, burge meester van Maarssen en Maarsseveen. Verschillende belangstellenden waren te genwoordig. Voor prise d'eau zijn gemaakt drie diep boringen van 45 M. Elke bron heeft een capaciteit van 40 kub. meter per uur. De watertoren heeft een totale hoogte van 29 Meter, de laagste waterspiegel in het hoogreservoir is 21 Meter pi. A. P. In dien toren is aangebracht een ontijzering- inrichting naar het gewijzigd systeem Piefke en een reinwaterkelder, welke ge heel van verglaasde steenen is gebouwd Het hoogreservoir heeft een inhoud van 100.000 liter. De filtreering van het wa ter geschiedt door een dubbel stel fil ters, bestaande uit fijn zand, grof zand grindzamJ, fijne kiezel en grove kiezel De ma^-capaciteit der w^te,rli'i3ing is 90 kub. meter per uur, of met één stel machines 1080 kub. meter per etmaal, dus voor ruim 15.000 zielen berekend 70 li ter per hoofd en per etmaal. De hoofdbuisleicing van Mannesmann- buizen is gelegd door alle straten en we gen der gemeente Maarssen en Maarsse veen en heeft een lengte van ruim 8000 meter. In de leiding zijn aangebracht 53 afsluiters en 67 brandkranen. Voor machinekamer, woning machi nist en kantoor is een gebouw opgetrok ken in oud-HoIlandschen stijl, met een flink overstekend dak, terwijl bij het in wendige is gelet op de tegenwoordige eischen der hygiëne. De waterleiding is zoodanig ingericht dat zij de geheele Vechtstreek, Breuke- len, Loenen, Vreeland, Westbroek, Tien hoven en Zuylen van water kan voor zien. De bouwkosten hebben bedragen on geveer f 16 per inwoner. Wijziging Militiewet 1901. Wij vernemen, dat het veelbesproken ontwerp tot wijziging van de Militie- wet, gisteren het departement van Oor log- heeft verlaten. Grondwetsherziening. De staatscommissie voor de grond wetsherziening heeft gisteren hare ver gaderingen hervat onder leiding van haar vice-voorzitter, jhr. mr. J. RoëlL, daar haar voorzitter, minister Heems kerk/heden verhinderd was. Mr. D. Fock. Naar de Haagsche correspondent van de „Tel." verneemt, zal mr. D. Fock, goveruneur van Suriname, in Juli van' dit jaar aftreden en naar Nederland te- rugkeeren. Tweede Kamerverkiezing. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voon een lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal in het kiesdistrict Sneek, noodig geworden door het optreden als minister van oorlog van H. Colijn, zal plaats hebben op Woensdag 1 Februari, de stemming, zoo noodig, op Maandag) 13 Februari, de herstemming, zoo noo dig, op Donderdag 23 Februari. „De Zeven Provinciën" te Kaapstad* Reuter seint uit Kaapstad dd. 10 Ja nuari Op den geboortedag van prinses Juliana hadden de hier wonende Ne derlanders pitten van oranjeboomen ge- poot. Heden zijn de jonge planten in tegenwoordigheid van den Nederland- schen consul-generaal, senator Reutz, de officieren van den oorlogsbodem de Ze ven Provinciën en vertegenwoordigers van de Nederlandsche Afrikaanders naar den stedelijken plantentuin overge bracht. De consul-generaal zeide in zijn welkomstwoord tot de tegenwoordige Nederlandsche officieren en burgers, dat het leven van den Oranje-boom beteekc- nisvol en vol symboliek >yas voor Ne derlanders en Nederlandsch sprekende; Afrikaanders. De commandant van het oorlogsschip, beantwoordde de welkomstrede. De plechtigheid werd met het zingen van het Nederlandsche Volkslied beslo ten. Koningin en Prins op het Casinobal* Een geveldecoratie van gloeilampjes met een dito vorstenkroon in het midden lichtte in kleurschakeering boven den hoofdingang van het hotel den Ouden Doelen in den Haag ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan het Casino-bal van gisteravond. In de vestibule werden H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik opge wacht en langs de wit marmeren hoofd trap, aan de beide zijkanten bekleed met groen, waarop oranje-rozen, door de oommissarissen van de sociëteit naar de feestzalen geleid. En terwijl het balorkest bij de intre de van de Koningin en den Prins het Wilhelmus liet hooren, schreden de hoo- ge gasten tusschen de rijen van de onge veer 150 genoodigden en leden aan weerszijden opgesteld, door het conver satiesalon naar de balzaal, naar de voor hen bestemde fauteuils. Van daar aan schouwden H. M. en Z. K. H. het dans vermaak. De Koninklijke familie bleef van 10. tot kwart over elf in dezen feestkringj waarin ook bijna het geheele oprps-di-| pLojn.atique tegenwoordig wa%

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1