No. 3bl BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. S)e Geicbeh e Qowtmit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 7 Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. liet oude liedje. In een artikel over de beweging yoor algemeen kiesrecht, schreet het „H a n d e l s b 1 a d" van 4 Januari „Wij meenen niet van geringschat ting, noch van onze medeburgers, noch van andere politieke partijen verdacht te mogen worden,, wanneer wij zeggen dat de Nederlanders, die niet de ma te van welstand hebben kunnen ver werven, voor de uitoefening van het kiesrecht thans vereischt, gemakkelijk hetzij de met groote woorden en klin kende beloften werkende volkslei ders, hetzij den R. K. of Protestant- schen geestelijke zullen volgen". Het orgaan meent niet van „gering schatting" verdacht te mogen worden, maar le. reikt het leukweg .allen nietkie- fcers een diploma als stemvee uit, een voudig op grond van hun staat van be- izit, of liever van niet-bezit. 2c. stelt het zoo eventjes terloops de geestelijken op één lijn met „volkslei ders", die „met groote woorden en klin kende beloften werken". ;t ls wel vriendelijk! En weel, ge hoe 't „Hbl." tot die Vleiende oordeelvellingen komt? Licht versch'aft dienaangaande 't zinnetje vlak Vóór bovenstaand citaat, in welk zin netje wordt gezegd, dat de politieke overtuiging der vrijzinnigen „zeer zeker niet de gangbare overtuiging, is onder de lagen der bevolking, die thans van het kiesrecht verstoken zijn." Ziet u Daarom zijn die „lagen der bevolking" zulk stemvee, luisterend naar .Volksleiders en geestelijken. Waren die :niet-kiezers vrijzinnig, dan zou 't wet (anders wezen, want dan behoorden zij ïummers tot het denkend deel der na tie. Het oude liedje. algemeen overzicht. Langzamerhand, al is de verkiezing nog .ver at, beginnen de verschillende partijen' in Duitschland jhun canöidaten te stellen voor den Rijks- idag. Hierbij doen zich soms wel verma- ikelij'ke dingen voor. Zoo heeft Graaf Po- "jsadowsky verklaart geen mandaat te zul- ,'len aannemen, wil men hem echter als 5,teicandidaat" stellen dan stelt hij zich Voor dat experimente disponibel. In Os- ,;terode-Neldenburg heeft men weer can- jdidaat gesteld den onverdroten strijder iyoor meer alcohoiverbruik, Nehbel die Zich met zijn amend, om het percentage Van de jenever te verhoogen onsterfelijk belachelijk heeft gemaakt. En eindelijk iwordt in Osnabruck de exjesuïet graaf 'CHoensbroech door de z. g. vrijzinnigen jcandüdaat gesteld. Proficiat met zoo'n [exemplaar. Over het Russisch-Duitsche geval be gint meer lichtte schijnen. De EveningTi- mes" weet n. 1. den text der Russische nota aan Duitschland te publiceeren. De ze zou o. ade volgende conclusie be vatten: le Rusland zal zich niet verzet ten tegen de voltooiing van den Bagdad- Bpoorweg, noch beletten, dat vreemd ka pitaal in de onderneming worde gesto ken; 2e. Rusland verbindt zich, een spoor lijn te bouwen ter verbinding van den :[Transperzischen spoorweg met den Bag- 'dad-spoorweg door een zijlijn van Sadije paar Khanekiii; 3e Duitschland verbindt Zich geen lijnen te zullen laten aanleggen in de zone, begrepen tusschen den Bag- dad-spoorweg en de Russisch-Perzische grens, ten noorden van Knanekin, noch ':eenige onderneming van dien aard te zul len dulden ;4e Duitschland erkent, dat het geen politeke beilangen in Perzië heeft en alleen commercieele doeleinden na streeft en dat het zonder een voorafgaan de overeenkomst dienaangaande met Rus land, noch eenigen afstand van grond gebied noch iets anders zal trachten te Verkrijgen ten noorden van de lijn over Ispalian-Jezd-Kasrisjirin-Khakh tot aan de 'Afgaansche grens. Na dat laatste punt zal de ongerustheid Van Engeland wel wat verminderd zijn, terwijl Frankrijk zich in liet geheel niet ongerust behoeft te mah.cn. Men zal zich herinneren dat het bestuur van de arbeiderspartij in Engeland had besloten, de algemeene vergadering die eerlang te Leicester wordt gehou den, voor te stellen de gelofte voor leden der partij te laten vervallen, hopende daarmede het voornaamste bezwaar tegen herstel van den toestand van vóórhetOs- berne-vonnis weg te ruimen. Keir Har- die en anderen in de partij waren daar tegen en om nu hun voorstel er door te krijgen heeft het bestuur er wijziging ingebracht. De belofte, dat een lid geen andere politieke partij zal hebben, zou blijVen, en vervallen alleen de bepaling, dat een lid moet stemmen overeenkom stig het besluit van de meerderheid. Da/ aldus het bezwaar om de vakverenigin gen weer toe te laten, hoofdelijken omslag voor politieke doeleinden te heffen, voor velen gehandhaafd wordt, zal misschien blijken. 'De Iersche kwestie die vooral "bij de laat ste verkiezingen op den voorgrond is ge bracht staat er volgens Redmond goed voor. In „Raynolds' Newspaper" zal een manifest verschijnen van den Ierschen na- tionalitischen leider waarin hij o. m. zegt; De uitslag der algemeene verkiezin gen in December 1910 kan met het vol ste recht beschouwd worden als een voor- voorbeeldelooze overwinning van de pro- gressistische en democratische partij in Groot-Brittannië en Ierland. De verkie zingen hebben een eind gemaakt aan de macht van (het veto van het Hoogerhuis en aan den eersten minister een duidelijk mandaat gegeven om de Iersche quaestie binnen den kortst mogelijken tijd defini tief te regelen door aan het Iersche volk volledige zelfregeering toe te kennen ten opzichte van alle zuiver Iersche quaesties. Het schijnt Veniselos ernst te zijn met zijn hervormige plannen in Griekenland Hij heelt zioli tegen 'n vertegenwoordiger van „Havas" uitgelaten, dat de eerste stap der reg. zou zijn verbetering van de zee- en landmacht, maar beide zouden evenre- zij'n aan de middelen en men zoulvoor(aller er naar streven, 't toevertrouwde geld beter te gebruiken dan te voren. Frankrijk willigde het verzoek in om militairen te zenden tot hervorming van het leger. Het commanuo over een divi sie, een brigade, een regiment en een ba- taijon zou worden toevertrouwd aan Eransche officieren, om deze eenheden als voorbeeld te gebruiken. Op die ,wijfz.e hoopte inen binnenkort een dlegelijk en, goed gedisciplineerd leger te bezitten. Men verzocht Engeland om een mari nezending, maar ontving nog geen ant woord. Het voornemen was op dezelfde wijze het bevel over de verschillende een heden aan Britsche officieren op te dra gen. Voor hervorming van het boschwe zen had men de huip van Oostenrijk in geroepen en voor d« reorganisatie van de gendarmerie zich gewend tot Italic. Er was niet beslist weLk volk men zou ver zoeken te heipen bij de reorganisatie van den douanendienst. Met een enkel woord zij nog gespro,- ken over de staking der Belgische mijnwerkers Ten gevolge van het gebeurde te Se- raing, waar bij een treffen tusschen de stakende mijnwerkers in het kolen bekken van Luik en de gendarmen, en kele personen gekwetst werden, is nu de algemeene werkstaking afgekondigd. Gisteren zijn op verscheidene plaatsen vergaderingen belegd, en trokken de stakers door de straten van Luik. Ee stoet was ruim 4000 mijnwerkers groot. Talrijke vrouwen en kinderen hadden zich bij den stoet gevoegd, waarin roo- de vaandels werden gedragen met zwar te crêpe omhangen. Tal van redevoerin gen werden gehouden, waarbij op voort zetting der staking werd ^angednon- gen. In het kolenbekken van Luik staken nu 14000 mijnwerkers. GEMENGD. De berichten omtrent den gezond heidstoestand des Oostenrijkschen kei zers blijven gunstig luiden. De verkoud heid betert goed. De keizer is alleen nog wat heesch. De doktoren verwach ten dat de patiënt binnen .eenige dagen geheel genezen zal zijn. i Koningin Elisabeth van België zal eerstdaags voor volledig herstel naar het .zachtere Zuiden vertrekken, fctftfc doel der reis is echter nog onbekend. Waarschijnlijk zal het één der plaatsen in de Fransche Riviera zijn. Koning Al- bert zal zijn gemalin vergezellen en haar een paar weken gezelschap houden, waarna hij weer naar Brussel terug zal keeren. - Blijkens een bericht uit Lima, gis teren te New-York ontvangen, heeft de regeering van Peru er in toegestemd, het grensgeschil met Ecuador te onder werpen aan scheidsrechterlijke beslech ting door het Haagsche Hof. Uit Romè verneemt de „Éclair": Koning Manuel zal in de a.s. lente naar Rome vertrekken, en de gast zijn van Victor Emmanuel. Op Madeira blijkt het nog steeds niet pluis te zijn. De regeering zendt troepen van het garnizoen-Lissabon met een mitrailleuse, naar het heet, om de gewenschte .hygiënische maatregelen met den noodigen nadruk te kunnen doorvoeren. Naar de „Vossische Zeitung" uit Athene verneemt, heeft de Christenbe volking van Kreta besloten de Mohame- danen te boycotten, om hen te dwingen het eiland te verlaten. Zij beschuldigen de Mohamedanen verbindingen met Konstantinopel te onderhouden, intus- schen zetten de Kretenzers hun bewape ningen voort. Het rapport van Louis Renault, Jules Roche en André Weiss over de constitutioneel e organisatie van het vor stendom Monaco en een desbetreffende grondwet, die de vorst van Monaco heeft goedgekeurd, is gepubliceerd. De Emir van Boekhare, Abdoel Akhad Khan is overleden. De thans over leden Emir is in '1859 geboren en hij kwam in 1885 aan het bewind. Zijn zoon Seiïd Mir Alim, is zijn op volger en is reeds als zoodanig door d'e Russische regeering erkend. Mir Alem is in 1880 geboren. Uit New-York verneemt de Matin: Majoor Squier heeft een toestel uit gevonden, dat toelaat dat tien personen tegelijk aan één enkelen telefoondraad gpreken. De staking der zetters te Helsingfors duurt voort. De sociaal-democratische drukkers hebben de looneischen der zet ters ingewilligd en de stakers hebben toezegging van steun ontvangen van de internationale socialistische organisatie. De Finsche papierfabrikanten hebben, op voorstel van de drukkersvereeniging besloten zoolang de staking duurt, al leen aan die drukkerijen en uitgevers papier te leveren met wie jaarcontrac ten bestaan. Het „Journal des Debats" ver neemt uit Petersburg, dat te Moekden ernstige onlusten zijn uitgebroken naar aanleiding van een belastingverhoo- ging. Talrijke Chineesche kooplieden hebben levendig geprotesteerd. De dis trictschef moest met het oog op zijn per soonlijke veiligheid een beroep doen op de troepen. Deze vuurden op de (be- toogers. Er zijn tien dpoden en tal van gewonden gevallen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is J. J. Beenen be noemd tot burgemeester der gemeente Herten is W. J. H. Prick benoemd tot bur gemeester d.er gemeente Gulpen is A Mol be.noemd tot burgemees ter der gemeente Rucphen en .Varens- einde is aan den reserve le luit. J. M. F. E. Wintgens, van het 2e reg. inf. een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; is aan den ingenieur van den Rijkswa terstaat der le kl. met den .titel van hoofdingenieur (met verlof) J. Nele mans te Delft op zijn verzoek eervol ont slag als zoodanig verleend; is aan K. j. Perk eervol ontslag ver leend als notaris te Hilversum. Generaal-majoor Cool. De afgetreden minister van Oorlog*, generaal-majoor Cool, had bij het aan H. M. gericht verzoek om eervol ont slag uit het ministersambt zooals na der gebleken is tevens het verlan gen te kennen gegeven om weder Ln militairen dienst te worden geplaatst. Zondagsrust* Door ,den mjniiUr yau ffiAteataat U de medewerking van den minister van Oorlog verzocht, om het algemeen stre ven naar de Zondagsrust van het perso neel in staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen. Door den Minister van Oorlog is be paald, dat, ter bevordering van den Zondagsrust van de postbeambten, de deinststukken, welke geen spoed ver- eischen, niet des Zaterdags na 12 uur middags ter post zullen bezorgd wor den. Rapporteurs Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: over de Algemeene Beschouwingen en de Hoofdstukken II (Hooge Colleges tie), V (Binnenl. Zaken), VUB (Finan- enz.), Ill (Buitenl. Zaken), IV (Justi- ciën) en XII (Onvoorziene Uitgaven) der Staatsbegrooting voor 1911 en eeni ge daarmede verband houdende wets ontwerpen, de heerenvan Wassenaer van Rosande, Vermeulen, Roëll' van Bas ten Batenburg en Havelaaren over de Hoofdstukken VI (Marine), VIII (Oorlog), IX (Koloniën) ded Staatsbegrooting voor 1911 en eenige daarmede verband houdende wetsont werpen, de heeren d'AumaJe van Har- denbroek, Verheijen, Staal, van der Mae- sen de Sombreff en de Marez Oijens. Paleis Het Loo. Met de voorbereidende maatregelen voor de verbouwing van het Koninklijk paleis is men druk bezig. De oude stal len zijn ontruimd voor tijdelijke werk en bergplaatsen vele boomen, w.o. zeer zware, zijn geveld voor de noodige ruim te van het eerst bij te bouwen gedeelte. De aanwijzing zal geschieden op 25 Jan., de aanbesteding op 6 Februari. De „Prins Willem V". Men schijnt zich ongerust te gaan ma ken over het lot van de „Prins Willem V", van den Kon. West-Ind. Maildienst. Het schip vertrok den 23sten Decem ber van Amsterdam naar West-Inldi»: en sedert dien tijd is geen bericht om trent d'lt schip binnengekomen. Mist kan hiervan de oorzaak zijn en vermoedelijk zal men de eerste dagen ook" wel geen tijding van het schip ont vangen. Het moet thans reeds Ouessant en de Hebriden gepasseerd zijn, zoodat de aankomst in West-Indië dient afge wacht te worden. Volgens het vaarplan moet het stoom schip den 9den Januari te Paramaribo aankomen. Men kan dus gerucht wach ten tot den 11 den Januari, voor jnen zich ook maar eenigszins bezorgd be hoeft te maken. De Kustverdediging. „Truth" schrijft, sprekende over de critiek van de „Times" op het ontwerp wet voor de Nederlandsche kustverde diging: Door die critiek heeft de „Times" opnieuw een bewijs van zijn ongeluk kige anti-Duitsche gezindheid. Maar door te beweren, dat Nederland handelt onder pressie van Berlijn, wijl het de kustverdediging wenscht te versterken, rekent het leidende blad te veel op de lichtgeloovigheid van zijn lezers. Geen volk zooals de „Times" behoorde te weten hechter sterker aan, heeft groo ter lieMe voor zijn zelfbestuur, dan de Hollanders, en daar is geen man, noch vrouw, noch kind, in Holland, die niet den laatsten druppel bloed zou geven voor het behoud der nationale onafhan- kelijkhedi tegen allen, die haar zouden willen aanranden. Waarom zou Nederland zich aan de zeezijde niet evengoed verdedigen als aan de landgrenzen? De Hollanders kunnen even goed opkomen tegen onz; plannen tot het aanleggen van een ma ritieme basis te Rosytli, als wij tegen hun versterking van Vlissingen. Even als de Belgen moesten zij hun neutra liteit beschermen, in geval van een oorlog tusschen Frankrijk en Duitsch land en als een Fransche en Dui.tsche macht den mond der Schelde bezette, zouiden wij de eersten zijn, om te kl gen over de NederMndschc zoi geloosheid'. Wat d^e „Times" voorbijziet, is, dat de belangen van België en Nederland' dezelfde, of gelijksoortig zijn en dat, hoe sterker de verdedigingswerken van Nederland zijn, des te <Je Belgi sche neutraliteit kan &Qrdeii beschermd. Nieuwjaarsbal ten Hove. Het galabal ten Hove heeft gister avond, later dan in de laatste jaren ge woonte was, plaats gehad. De Kon. familie H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K.H.da Prins, bevonden zich van 9 uur afttot om streeks middernacht te midden van de ge- noodigden. De salons, die in cirkelvorm rondom, de groote balzaal loopen, waren glinste rend verlicht, de ineenloopende zalenl waren met palmgroepen getooid. Het aantal gasten bedroeg pl.m 1000. hoofdzakelijk genoodigd uit de volgen de categorieën: de Huizen van Hare Ma jesteiten en Z. K. H.den Raad van State en andere hooge staatslichamen, onder welke de leden van de Eerste Ka mer der Staten generaalverder de le den van de Tweede Kamer te 's Graven- hage wonendede Ged. Staten de Ge meenteraad van den Haagde leden d'eij rechterlijke collegiën en van het kanton gerecht te 's Gravenhagehoofd- en andere ambtenaren der departementen de opper-, hoofd- en verdere officie-; ren tot en met den kapiteinsrang vanj het garnizoen een groot gedeelte dei( luitenants van de korpsenofficieren van het Indisch leger te 's Gravenhage j aanwezigvertegenwoordigers der ver- eeniging tot het verleenen van Koninki lij'ke subsidiën aan jeugdige kunste naars benevens dames en heeren den uitgaande wereld, als particulieren. Tot deze laatsten behoorden eenigei in den Haag vertoevende vreemdelingen. Amerikaansche, en Engclsehe dames en heeren, dfie door bemiddeling van de gezanten van hun land aan H. M. de Koningin zijn voorgesteld. De voorbereiding, beiuing en regeling van dit buitengewoon druk bezochte bal heeft ditmaal voor het eerst in handen van het vorige jaar benoemden hofmaar, schalk, jhr. Boreel, berust. In djie verschillende gedeelten van. het Paleis waren buffetten opengesteld, dat voor de thee in de kleine eetzaal. Zoowel in de galerijzaal als in de Rembrandtzaal torsten sierlijk gedekte tafels, getooid met bloemstukken van' acht rose tulpen en guirlanden, de schotels met allerlei smakelijke avond- gerechten, producten van de bereiding kunst van den hofmeester en zijn staf van koks van het Koninklijk keukende partement. Het nieuwe tarief. De te Beriijn verschijnende „Kreuz- Zeitnng" weet omtrent het door Minister Kolkman aan den Raad van State ge zonden tarief het volgende mede te deelen De tariefverhoogingen zullen op vrijwel alle arlikelen van invoer betrekking heb ben, behalve op goederen, die Nederland niet zelf voortbrengt en die tot de eerste levensbehoeften van de bevolking moeten worden gerekend. Ook tabak zal ver schoond blijven van elke tariefverhoo- ging, opdat de Hollandsche tabaksmarkt, die een van de eerste ter wereld is, geen schade zal worden gedaan. Maar de kleinhandel in tabak zal door een bij zondere belasting worden getroffen. De door het nieuwe tarief te treffen artikelen zijn in vier klassen te verdeelen. Het maximumtarief van 12 pet. zal op die goederen worden toegepast, die de Neder landsche nijverheid concurrentie aandoen, zooals meubelen, stoffen van de weef nijverheid, behangsels, schoenen, kleede ren enz. Het minimumtarief van 3 pet daarentegen zal aan die goederen worden toegestaan, die in Nederland nog verder bewerkt moeten worden of voor de arbei ders onontbeerlijk zijn. Bovendien be staan voor verscheidene goederen nog tusschentarieven van 6 en 10 pet., en het ontwerp kent aan de regeering de be voegdheid toe, de wettelijke maxima nog zonder eenig limiet te verhoogen voor goederen van die landen, welke op het aanhangig gemaakte Nederlandsche tarief met represaille-maatregelen zouden ant woorden. korte kroniek. H. M. de Koningin schonk f 200 aan het Militair Tuberculosefondis. Stct. no. 6 bevat de Wet van den 31 en December 1910, betreffende het aangaan van eene geldleening ten laste van den Staat. Z. K. H. Prins Hendrik zal in ff laatst van deze maand eenige .dagen p»i( Met Loo doorbrengen.

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1