en 3 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 380. ■DIT I V It 1. 'per Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-adverlenliën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ffiEP" Wegens den feestdag van H.H. DRIEKONINGEN, zal de „De Leidsche Courant" Vrijdag NIET verschijnen. Brieven uit Minnesota. lii mijn vorigen brief sprak ik reeds met "weinige woorden over ons kerkje, dat Itoen nog in gereedheid werd gebracht .Goddank, het is thans klaar, en den 4den ('Zondag van den advent is het ingezegend. Om 1 uur, zoo was 's Zondags tevoren /(afgekondigd in de huiskapel, zou deplech- ytigheid beginnenreeds om half tien wa ren de meeste parochianen aanwezig, wel een bewijs voor hun belangstelling. Wat is dat schoon, father! was de uitroep, Welken iedier liet hooren, en daar armoede toch helder ja netjes kan zijn, en zulks hier het geval was, hadden zij gelijk, die goede menschen. „Father", zei mij een grijsaard, „zie, ik heb nu al zoolanggebe- den, dat hier in de buurt nog eens een katholieke priester en kerk zou komen, en vandaag is mijn gebed verhoord u be grijpt, dat ik daarvoor den goeden God van harte dankbaar ben." Om 10 uur verlieten allen de kerk, en een kleine doch indrukwekkende proces sie stelde zich op. Ik voorop ais kruisdra ger, doch ik bezweek er niet onder, want ik behoefde bij gebrek aan beter slechts een eenvoudig kamerkruisje te dragen. Achter mij kwam Father v. Dinter, die de kerk inzegende, naast hem onze Eerw. Broeder Lambertus, die de zorg had voer het wijwater, achter hen volgde de kleine schaar van Onamia's katholieken. En terwijl Father van Dinter wijwater spren kelend, de inzegening voltrok en 's Hee- ren zegen afsmeekte op het nieuwe kerk gebouw, dankten allen den goeden God, die hun thans zoo ruimschoots had ge schonken, wat een katholiek wenschen kan. Bij hen verblijven immers nu twee, priesters, en in hun midden bezitten zij een eigen kerkgebouw, waarin een altaar, waarop iederen dag het Onbevlekte en Allerheiligste Offerlam den Hemelschen Vader wordt opgedragen. Wij hebben nu jde plaats, waar de Christen zoo gaarne zijn hart uitstort, voor het H. Tabernakel ,11.1., waarin dag en nacht de God onzer altaren verblijft. Na voor het altaar de voorbede teheb- ben afgesmeekt van alle Gods Lieve Hei- lligen en na de verdere ritueele gebeden jen nadat het H. Sacrament naar de kierk 'was overgebracht, werd de plechtig heid besloten door het opdragen' van de H. Mis. Het H. Offer werd opgedragen 'voor de weldoeners en parochianen, en ^daaronder hield mijm Eerw. Confrater !van Dinter een schoome >en op deze plech tigheid ;zeer passende predikatie in' het 'Engelsch. Die Engelsche predikatie maakte mij bijna jaloersch, want mij i,dunkt: 'tis kras om zulk een schoone 'Engelsche preek te houden, als men rnog imaar gedurende zoo'ar korten tijd hier lis. De parochianen zelf zijn er ook vier honderd over, en prijzen het zeer. Zoo was dan die plechtigheid, waar naar de Katholieken en wij niet minder zoozeer verlangd hadden, geëindigd. Ze ker voor een Hollander, gewend in zijn prachtige kerk een fraai altaar, marme- i'ren Communiebank, gebeeldhouwdem preekstoel .en kunstig orgel te vindenl, 'zal hier nog wel wat ontbreken. De ge- heele inventaris bestaat nog slechts uit een houten altaar en dito communie- j bankje, uit een biechtstoel en een aan tal banken, en daarbij nog ecu omar jmentkast (tegelijk kleedtaiel) met 4 la den, die wij met den besten wil van don ^wereld nog niet kunnen vullen. Maar met Gods zegen en de zoo bekende var •dtilandsche offervaardigheid v or d'e verspreiding van ons H. Geloof hopen wij den Heer onzer Tabernakelen lang zamerhand een waardiger en schooner verblijf te kunnen bieden. Ja, wij willen hopen dat de tit llvan ons kerkje „Verheffing van het H. Kruis" 1 meer en meer bewaarheid noge worden'. jTDat het teeken van onze Verlossing eens J.Schittere pp eene grootere kloosterkerk. Jjvan de Orde van1 het H. Krui-, en dati geheel .Qnaniia eui dlegzelfs omtrek den invloed spoedig ondervinde, die er steeds uitgaat yan een heilige en voor het zie- lenheil .werkende kloostergement. Fr. J. v. d. HULST, Kruisheer. Onamla, (Minnesota). ALGEMEEN OVERZICHT. Waar overal op de gebruikelijke wijze Nieuwjaar is gevierd en zelfs Portugal aan die algemeene receptie mededeed, heeft men niet willen achter blijven in de Vereenigde Staten President Taft heeft nieuwsjaarsdag ge vierd met een cour van handdrukken zon der aanspraken te geven, welke vermoei ende bezigheid twee uren geduurd heeft De diplomaten, het Congres en de amb tenaren trokken zoo één voor één aan hem voorbij, in 't geheel 5625 personen. Je moet er maar pleizier in hebben! Binnenkort staan den staat New-York weer feesten te wachten. De in November nieuwgekozen gouverneur van dien staat, Dix, zal zijn ambt op bijzonder schitteren de wijze aanvaarden, daar Dix te Albany, de hoofdstaid van den staat, als eerst de mocratische gouverneur sedert 18 jaar, zijn post betrekt. Ook een flink proces staat ons van over den Oceaan te wachten. De regeering der veerenigde staten heeft namelijk bij het Federale Hof een vervolging aanhangig gemaakt tegen dertien stoom vaar anaait- schappijen, w. o. de Holland-Amerika- Lijn, en .waarbij feitelijk alle groote trans atlantische maatschappijen zijn begrepen, pen, die in strijd met de anti-trustwet, hebben gepoogd het vervoer van goede ren en passagiers tusschen de Vereenigde Staten en het buitenland te monopolisee- ren. De district-attorney beweert, dat er tusschen de verweerders een contract be staat, waarbij van Londen uit in een ge lijkelijk verdeelde trafiek wordt voorzien met een boete-systeem voor overschrij ding van het daarbij naar evenredigheid onderling vastgesteld percentage. Waar in Amerika tegenwoordig nogal te velde wordt getrokken tegen de Trusts deze aanklacht voor de betrokkenen min der aangenaam. Duitschland en Rusland die een tijdlang minder vriendelijk tegen over elkaar hebben gestaan schijnen nu wat beter over elkaar te spreken te zijn. In bevoegde kringen word tenminste be vestigd, dat tegenwoordig de Russische en de Duitsche regeering een gedachten- wisseling plaats heeft, met het doel de wederzijdsche belangen in Perzië afdoen de te regelen. Of de uitslag van deze onderhandelingen in den vorm van een wisseling van nota's zal bekend worden of aanleiding zal geven tot een bijzon dere overeenkomst tusschen Rusland eh Duitschland, is in het tegenwoordig sta dium van de onderhandelingen nog niet te zeggen. Wat het algemeen karakter van de te wachten overeenstemming be treft kan men wel aannemen, dat de grondslag der onderhandelingen zullen vormen de besprekingen bij de bijeen komst van Potsdam over deze aangele genheid. Over een en ander is men minder ge sticht in Frankrijk dat ook verlangen uitziet naar verklarin gen van den minister van buitenlandsche zaken over de buitenlandsche politiek. Zeker om aan nieuwsgierigheid een een einde te maken, bevatte de „Petit Pa- risien" gisteren een officieuse mededee- ling, waarin gezegd wordt, dat minister Pichon op 12 Januari aanstaande, verkla ringen zal afleggen over de buitenland sche politiek van Frankrijk. De rede, die, zoowel in Frankrijk als in het buitenland, met groote spanning wordt afgewacht, zal, zoo zegt het Parijsche blad, Frank- rijks standpunt in de wereldpolitiek hel der uiteenzetten. Na de verklaringen van den Duitschen rijkskanselier over de samenkomst te Potsdam en de geruchten over de toena dering tusschen Oostenrijk en Rusland, zal de minster zonder twijfel de noodige verklaringen en ophelderingen geven. Het is buiten twijfel, dat Rusland wellicht alleen om aan de spanning, die zijn econo mische belangen schaadt een einde te ma- keu ziqh jnoeite geeft, de .betrekkingen met Weenen en Berlijn te verbeteren. Frankrijk kan geen bezwaar hebben tegen een toenadering binnen zekere grenzen, want zelf heeft het in 1909 met Duitsch land het Marokkansche verdrag gesloten en nog onlangs aan minister Iswolski zijn verlangen tot handhaving van den twee- bond te kennen gegeven. GEMENGD. .Uit Weenen wordt geseind, dat, daar Keizer Frajns Jozef het groote hof bal .wil bijwonen en zijtn spreekorganen! nog moeten worden ontzien, het voor- genomen bal in plaats van 10 Januari a.s. tot 16 Januari is uitgestöfd. Jn het 15e legerkorps te Straats burg ;zijn pamfletten verspreid, waarin keizer .Wilhelm beleedigd wordt. De overheid gelooft, dat dit het werk) is van socialisten. Al de soldaten, die te Straatsburg van! het Kerstverlof terugkeeren, worden nui streng gevisiteerd. Prins Heinrich van Pruisen zal deel nemen aan een Duitsche Zuidpool-expe- ditie, \ve!ke door luitenant Filchner voor bereid .wordt. Uit Port Say aan de Algerijnsch Marokkaansche grenzen wor'dt g-emeld, dat de Spaansche militaire overheid in Presidio buitengewoon groote toebereid selen voor de ontvangst van koning Al fonso maakt. Dag .en nacht wordt hard gewerkt om den koning de maritieme be'ceekenis van het oostelijk kustgebied te doen in zien. .Honderden arbeiders zijn aan dé voltooiing der wegen- en kanaalaanleg te .werk gesteld. 150 aanzienlijke Chineezen te Shan ghai zijn 1.1. Zondag ten huize van een hunner, .Woeting-fang, bijeengekomen, en hebben het besluit genomen om den 15 Januari hun staart te laten afstrijden. Volgens berichten uit Guatemala heeft de revolutionaire kanonneerboot Hornet welke Honduras aan de re geering te Washington verwijt te heb ben laten wapenen en uit Louisana ver trekken Trujilla overmeesterd. Het garnizoen van het eiland Boatan is overgeloopen naar de revolutionairen. ,Het Portugeesche muntwezen' zal eenige wijzigingen ondergaan. De gou den standaard blijft gehandhaafd. De munteenheid zal de kroon jijn, welke de milreis zal vervangen en overeen komt met den dollar of de pezo van' Brazilië. .De stukken zullen in goud of zilver geslagen worden. Er zullen ook halve kronen, eveneens in goud of zilver komen en ook enkele andere munten van Lagere .waarde, verder zullen centavos en halve centavos in omloop gebracht worden. .Een halve centavo zal in waad de overeenkomen met 5 reis. Een troep werkstakende mijnwer- kers, door de straten van Seraing loo-< pende, heeft op de gendarmen gevuurd. Dezen stelden zich te weer, met het ge volg, dat vijf personen gewond werden. Uit Madrid wordt aan de Temps ge seind, dat Canalejas gisteren in den Mi nisterraad heeft medegedeeld, in Maart a.s. aan de Cortes een wetsontwerp te' zullen indienen, over de vereenigingen in zake leekenonderwijs. .Uit Lissabon wordt bericht, dat de cholera op Madera afneemt, en dat de bewoners van het eiland langzamerhand meer bereidwilligheid toonen om de voorschriften van de overheid op te vol gen. Duizenden kinderen hebben in Bel gië naar de kleine prinsen nieuwjaars kaartjes gezonden, gefrankeerd met den postzegel Caritas. AI die kleinen hebben vanWege het koninklijk secretariaat een antwoord ge kregen, luidende als volgt Paleis van Brussel, „H.H. K.K. H.H. de hertog van Bra bant, de graaf van Vlaanderen en prinses Maria José bedanken u van ganscheF harte voor de genegenheid hun bewezen' bij de aankondiging van de a.s. en vol ledige genezing van Tiunne lieve moe der". Op de achterzijde der kaart ziet men een lieve groep, voorstellende de koningin met hare kinderen. Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën. Gisteren had te Utrecht een buiten gewone algemeene vergadering van dit genootschap plaats. Voorzitter was dr. H. H. Rogge. Tegen woordig waren o.a. dr. Vinkestijn, inspec teur der Gymnasia, voor den minister van binnenlandsche zaken de heer Fabius, inspecteur L. O., prof. Hubrecht, dr. Coe- lingen, vertegenwoordiger der vereeniging van Directeur n aan H. B. S. met 5-jarigen cursus, prof.Kohnstamin, dr van der Plaats, vertegenwoordiger der vereeniging V. O., de heer Brandenburg, vertegenwoordiger van het Genootschap van Onderwijzers, en dr. Molenbroek, vertegenwoordiger der Academie. De presentielijst was geteekend door 57 leden. Dr. Leendertz, leeraar aan het gymna sium te Amsterdam besprak het pread vies, dat hij heeft uitgebracht over; „De aansluiting van het voorbereidend hoo- ger onderwijs aan het lager onderwijs, en de onderbouw van het lyceum." Hij behandelde slechts eenige onderdeelen van dit rapport. In een geanimeerd debat weerlegde dr. Leendertz de opmerkingen van de heeren dr. E. Hogendorf, dr. Bruins, dr. Goelingen en prof. Kohn- stamin. Na de pauze behandelde dr. J. H. Gunning Wzn., zijn preadvies over de op leiding der leeraren. In het debat traden: Dr. Bessem, dr. Leendertz dr. van Gils, de heer Noorle Jansen, dr. Bückmansk, welke door dr. Gunning beantwoord wer den. Daarna bracht dr. Bückmann (hulde voor de wijze waarop deze vergadering was voorbereid. R.K.Kiesvereenigingen in Zuid-Holland Zondag 15 Januari des namiddags half twee wordt in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond te Leiden, eene alge meene vergadering gehouden, waar Mgr. Dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer, als Voorzitter van den Bond wordt geïnstalleerd. Verder komt in behandeling een voorstel der afdeeling Vlaardingen De Bond vergadere niet meer op Zondag. Mr. A. Baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer zal eene politieke rede houden. Kamervacature Sneek. Het antirev. orgaan „De Getuige" noemt voor de vacature-Colijn R. J. W. Rudolph, Leiden: mr. V. H. Rutgers, Hilversum; en J. G. Scheurer, zendeling-arts met verlof. Statenverkiezingen. Bij de gisteren gehouden stemming voor de Provinciale Staten van Zeeland in het district Goes (vac. Lucasse A. R. is ge kozen de heer W. Kakebeeke (lib.) met 3747 stemmen tegen 3578 op den heer J. Sieketee (a.-r.). De Rechterpartijen verliezen door dezen uitslag een zetel in de Staten. LEIDEN, 5 Januari. In de week van 28 December tot en met 3 Januari werden uit de provin cie Zuid-Holland ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad gebracht 7 gevallen van typhus en febris typhoi- dea, 46 gevallen van roodvonk en 27 gevallen van diphteritis. Hiervan kwamen voor te Leiden 2 gevallen van roodvonk en 5 gevallen van diphteritus, te Aarlanderveen 2 gevallen van roodvonk te Bodegra ven 1 geval van roodvonkte Go u-' dal geval van roodvonkte Hill e-' gom 3 gevallen van roodvonk; te Lei derdorp 1 geval van diphteritis; en te ,W a dd i n gs v e e n 2 gevallen van' typhus of febris typhoïdea. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. Ml Dinsdag 10 Januari 8 uur 's avonds Lodewijkskerk, .Steenschuur. Apologeti sche cursus. 1. Behandeling van inge komen vragen. 2. Conferentie over In quisitie en Index. Spreker Weleer*. Heer Th. M. P. Bekkers, Kapelaan der St. Petruskerk. HOOGMADE. De kostelooze inenting zal plaats hebben in het locaal naast de openbare school alhier, op Dinsdag 10 januari a.s. des namiddag ten half drie. HILLEGOM. Bijzonder herhalings-on- derwijs. Van 3 Jan. 1911 is aan de R. K. jongensschool alhier, voorloopig als proef herhalingsonderwijs ingevoerd. Dit on derwijs zal worden gegeven door den heer R. J. J. Heirman, onderwijzer aan die school en voor zoover het godsdienston derwijs betreft door den Wel Eerwaarden heer kapelaan P. Cielon. LISSE. Gisteravond hield de R. K. Kies- vereeniging hare Jaarvergadering. Met den Christelijken groet, opende de voor zitter, de heer J. Pijnacker de vergadering en na de leden 'n „Zalig Nieuwjaar" te hebben toegewensckt ging hij in 't kort na, wat 't jaar 1910 op politiek gebied had gebracht. In 't algemeen kunnen wij tevreden zijn De verkiezingen èn voor de Prov. Sta ten èn voor den Gemeenteraad zijn te onzen voordeele uitgevallen. Toch betreu- de de voorzitter het, dat zoovele.. Katho lieke Kiezers van de stembus ware weg gebleven. Spr. drong er op aan dat allen in hun omgeving propaganda zouden ma ken wanneer wederom een verkiezing mocht plaats hebben. Tevens drong hij er ook op aan propaganda te maken voor de kiesvereeniging zelf. Na de notulen bracht de Secretaris een goed uitgewerkt jaarverslag uit welks in houd getuigde van opwekkend leven en goede harmonie. Uit het verslag van den penningmeester bleek f 123.50 en de uit gaven f 148.44 zoodat dit jaar een nadeelig saldo valt te constateeren van f 24.95. Het verslag der leesbiblotheek sloot met een voordeelig saldo van f5.16. Tot ferifica- teurs werden benoemd de heeren A. van Schie en H. G. van Lierop. Na de ac- coordbevinding dankte de voorzitter den penningmeester voor zijn beheer en stelde voor hem tc dcchargeeren, welk voorstel de vergadering met applaus onderstreep te. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat de aftredende leden de heeren J. Pijn acker, J. J. van Zoele en A. H. Schra- mer met overgroote meerderheid van stemmen werden herbenoemd. De heer Plieger bracht verslag uit van de centrale te Haarlemmermeer en de heer P. Warmerdam van de vergadering van den Prov. Bond. Tot afgevaardigde naar de Centr. te Haarlemmermeer wer den benoemd de heeren C. Langeveld en H. Promis. Tot afgevaardigden naar Kat wijk-Leiderdorp de heeren C. Langeveld, L. Oudewater en M. Beelen en tot afge vaardigde naar de Prov. Bond de heeren A. G. Plieger en P. Warmerdam eD voor zitter vroeg eenige jonge krachten voor een propagandac.ub. Enkele leden gaven zich hiervoor op. Bij de rondvraag stel de heer P. Warmerdam om, ter meerdere ontwikkeling der kiezers in 't najaar een spreker te doen optreden en niet in den vastenavond. Spr. verwachte hier veel nut van. Zoo mogelijk zag hij gaarne twee maal de sprekers optreden. De voorzitter zeide dat de kas niet toeliet tweemaal een spreker te doen op treden en met 't oog op de verkiezingen is 't beter in 't voorjaar dan in 't 'najaar een spreker te vragen. Hierna werd de vergadering gesloten. NOORDWIJK. In een gisteravond ge-I houden vergadering van de commissie! tot .wering van schoolverzuim, zijn her kozen respect, tot voorzitter en secre-i taris de heeren B. J. Haanappel en C. J. Alkemade Cz. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteravond gaven de gymnastiekvereniging en de Hannoniekapel „Crescendo" eene ge combineerde uitvoering 111 „Het Hof van Holland", met medewerking van de Harmonie „Eensgezind" uit Lisse. Deze uitvoering was alleen toegankelijk voor donateurs en kunstlievende leden. Na opening door den voorzitter vajil D. O. S., den heer Oostveen, die den! aanwezigen een gelukkig Nieuwjaar toe-! wenschtc, en zijn dank bracht aan derf instructeur voor de uitnemende wijze waarop hij de club weet te leiden, gaf de gymnastiekvereniging eeinige iium-i mers ten beste. De verschillende oefeningen aan rekj en brug en de staafozfeningen werd erf goed ten uitvoer gebracht. Vooral het laatste nummer, athletische standen, had veel succes. De instructeur van D.' O. S. de heer C. J. Hellmann heeft eer van zijn werk. Na de pauze, die gelukkig niet al te zeer gerekt werd was „Crescendo" aanl de beuit. Dit muziekgezelschap bracht ir\ vereeniging met^Eensgezindhedi" uit

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1