4 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. No. 379. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.3Ó per kwartaal. Franco per post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Januari 1911. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Ons Episcopaat en het Arbeidscontract. Juist terwijl in den Leidschen Gemeen teraad als in zooveel andere kringen gestreden wordt over de toepassing der wet op het Arbeidscontract, verschijnt kalmpjes volgend voorschrift van den Aartsbisschop van Utrecht: „Aan alle aan ons rekenplichtige be sturen verbieden wij, bij het laten uit voeren van werken, in het arbeidscon tract met werklieden uit het bouwvak, buiten werking te stellen art. 16-38 c en d van het burgerlijk wetboek." En „Het Centrum" verneemt daarbij, dat in de overige bisdommen aan ons vaderland gelijk verbod zal worden uit gevaardigd. Deze mededeeling is inderdaad van niet geringe beteekenis. Er pleegt van Katho lieke zijde heel wat gebouwd te worden kerken, gestichten, scholen alom en zonder tal. En bij al die bouwwerken is nu den arbeider voortaan verzekerd, dat twee veel- bestreden artikelen van aanvullend recht voor hun patroons eenvoudig van dwin gend recht zullen zijn. Voorwaar een" aangename boodschap, waar ook de patroons wei niets op tegen zullen hebben, want zij kunnen er natuur lijk bij de aannemingssom op rekenen, 't zij dat zij de risico zelf dragen dan wel zich daarvoor verzekeren. Maar naast dit materieele staaltje van materieel voordeel staat ook het mo- reele voordeel, dat een keer te meer uitkomt, hoezeer van Katholieke zijde voor de arbeiders wordt gezorgd. De Roomsche bestekken plachtten men zie er de uitgaven van het Bureau voor de Statistiek maar op na reeds meerdere bepalingen ten gunste der ar beiders te bevatten, o.a. wat betreft maximum werktijd, minimum loon en uitbetaling van loon op z.g.n. „door-de- weeksche Zondagen". En nu komt daar zoo eenvoudig mogelijk nug dit voor schrift bij, hetwelk voor een talrijke schare van arbeiders aan veel onzeker heid een einde maakt. Zoo eenvoudig mogelijk, als iets dat vanzelf spreekt. Kom, „V o 1 k", wijs nu den arbeiders eens op dit welsprekende staaltje van Roomsche sociologie! ~1) Deze artikelen waarborgen een ar beider voor zekeren tijd behoud van loon als hij door omstandigheden buiten zijn schuld den bedongen arbeid niet kon verrichter'. V v te** Colijn. Arme heer Duymaer van Twist! Deze anti-revolutionaire afgevaardig de behoort tot de meest ijverige Ka merleden. Hij is trouw op zijn post en vooral bij legerquaesties roert hij zich geducht. Hij ziet dan niet op tegen een redevoering van een paar uur eji praat soms tot hij er schor van wordt. Hij heeft liefde voor zijn beroep de heer Duymaer is officier en lief de voor zijn lard, welke twee genegen heden, gepaaid aan jjver en doorzet tingsvermogen, hem op' den voorgrond brachten als militaire specialiteit. En ziet: nu hij, de vader immers der motie, die generaal Cool zoo onverwacht ten val bracht, naar parlementaire zede minister van oorlog had moeten wor den, nu wordt hij gepasseerd en ver- Verft de heer Colijn de vacante porte feuille. 't Is .wel hard voor den afgevaardig de van Steenwijk, maar ook hij zal den heer Colijn als zijn meerdere moeten er kennen en ge zult het zienbij de eer ste gelegenheid de beste zal de heer Duymaer in de Kamer loyaal blijk ge ven, dat geenerlei rancune hem ebzielt en hij nog altijd even ijverig is in de behartiging der legerbelangen. Wat nu de nieuwe bewindsman betreft 'door hem aan te zoeken heeft de Re- Igeering .willen toonen, dat zij goems- zins terugdeinst voor de consequenties onzer huidige legertoestanden en daar om een man uit de rechterzijde met de oorlogsportefeuille .wilde belasten. Hulde aan den heer Colijn, dat hij de regeering wel tot dit betoon van kracht en zelfbewustzijn heeft willen in staat «tellen, pndanks het onpmstootelijke feit dat een zeer zware taak hem wacht. t Is toch geen kleinigheid een func tie te aanvaarden, welke in korten tijd eerderen mannen te zwaar bleek. Func tie, welke tegenwoordig een organisee- rend talent van groote kracht vereischt. Nu, de heer Colijn is een man van durf en doorzicht, van wiens beleid wij goede verwachtingen koesteren, ook wijl hij uit het Indische leger stamt en dus een frisschèn kijk kan hebben op de toe standen en nooden van het Hollansche leger. Moge het Kabinet nu van verdere ver wisselingen verschoond blijven. algemeen overzicht. Diepe rust, altijd volgens officieeie be richten, is neergedaald over Portugal en men' heeft de tijd gekomen geacht, ter herinnering aan de heldendaden der revolutionairen, te moeten stichten een Museum der Revolutie. Dezer dagen is het geval geopend met de noodige plech tigheid, bijgewoond door vier ministers een groot aantal andere autoriteiten en een talrijk publiek. In het museum dat talrijke herinne ringen aan de omwenteling bevat, is ook een kamer, die den naam draagt van 'Hall der koningsmoordenaars. Daar zij i ten toongesteld de mantel van Buicca en de wapens door dezen en Costa, de moor denaars van koning Carlos en den kroon prins, gebruikt, benevens hunne por tretten en de kransen, die op hunne gra ven waren gelegd. 't Is schande, dat men daarop nog durft pochen, maar men kan alles ver wachten van die mannen der vrijheid. Zoo hebben ze een vee. tien dagen ge leden 15 December, een aanslag ge pleegd op het eigendom van Duit- sche onderdanen, iets wat hen, gezien het reeds gezonden protest der Du.tsche regeering over de verdrijving uit de ko loniën leelijk kan opbreken. Het gaat over de annexatie van het klooster der Zusters van den Goeden Herder te Oporto. In 1896 was de stich ting op verzoek van de overste Zuster Maria Gravin Droste-Vichering gekocht door Graaf Droste-Vichering, om die bezitting financieel in veiligheid be brengen. Zuster Maria werd met inacht neming der wettelijke voorschriften tot bestuurster aangesteld, welk ambt na haar dood overging op Zuster Ida Maria Biernath. Toen deze in de eerste dagen der revolutie moest vluchten, werd het be stuur overgedragen op den heer J. G. Cortez, die na overleg met de toenmalige overheid in 'tklooster zijn intrek nam. Den 15n Dec. verscheen 'n regeerings- commissie met politiebeambten en beval Cortez binnen 15 minuten het huis te ontruimen. Krachtdadig protest bleef zonder gevolg. Een Luitsclie vlag on der welker b scherming l ij zich wil .e t .l- len, werd hem, als behoorende tot den inventaris afgenomen en hij moest voor de overmacht der politie wijkend, het huis waarover hij als beheerder was aan gesteld. door den rechtmatigen eigenaar in handen der dievenregee.ing achter laten. Zulke feiten zijn toch wel eem bewijs, dat de toestand in Portugal alles behalve in den haak is en gaarne schen ken we geloof aan berichten als de vol gende Uit Londen wordt aan het „Journal" geseind: Particuliere telegrammen uit Lissabon ontvangen melden, dat de toe stand zeer kritiek is, men gelooft dat elk oogenblik ernstiger troebelen kun nen uitbreken. De Engelsche onderda nen hebben de Engelsche vlag geheschen om te voorkomen, dat hun eigendommen bij deze onlusten zouden aangetast wor den. En uit Vigo wordt gemeld aan de „Imparcial" De autoriteiten van Moncao op de Portugeesche grens hebben twee automobielen aangehouden beladen met geweren, die in het Portugeesche grond gebied trachten door te dringen. Het garnizoen van Valenz de Minho staat ge reed om op het eerste bevel te vertrek ken. Er komen weer eens berichten over een Revolutie in Honduras Volgens berichten te New-York ont vangen, is de oud-president Bpnjlla, de leider van de revolutionaire beweging bij Puerto Cortez geland. Hij procla meerde zichzelf tot „constitutioneel pre sident van Honduras". Een aanval van land- en zeezijde op Puerto Cortez kan ieder oogenblik worden verwacht. De stoomboot „Hornet" is gereed om de stad te bombardeeren als zij zich niet overgeeft. Deze stoomboot vertrok on langs van New-Orleans z.g. naar Nica ragua. De gezapt van Honduras te Was hington protesteerde toen bij den Ame- rikaanschen minister van buitenlandsche zaken,, dat Amerika het vertrek van sche pen uit de havens toeliet, welke buiten eenigen twijfel bestemd waren voor een revolutionaire expeditie tegen Hondu ras. Het zal de vraag zijn of deze protes ten .wat baten. Met groote verwonderiii'g zitten we ook de staren op de handel wijze der Porte, die weer niet nota's smijt. Nu weer hebben de Turksche am bassadeurs opdracht ontvangen, bij de beschermende mogendheden van Creta te protesteeren niet alleen tegen het aabneinen van 'de Grieksche mi.itiewet door de Kretenzische volksvertegenwoor diging, maar ook in het algemeen tegen de toepassing van Grieksche wetten. Hij protesteert nog zoolang tot er oorlog van komt. Hiervoor schijnen Griekenland en Turkije even bevreesd te zijn. Immers men hoort weer van schepenaankoopen van beide kanten. Naar Turksch ebladen melden, heeft de minister van marine op Engelsche werven 10 kanonneerbooten besteld, waarvan er 8 bestemd zijn voor de Per zische Golf en 2 voor de Albaneesche kust. Binnenkort zullen nog aanbesteed worden 30 kleine kanonneerbooten, die in de kustbewaking in de Roode zee zullen vooizien. De GrieKSche regeering moet onder handelen njet de regeering den Veree- nigde Staten over den aankoop der bei de slagschepen Kentucky en Kearsage. Veniselos zou de verwachting hebben uit gesproken ,dat de onderhandelingen spoe dig tot een resultaat zulien leiden. Genoemde schepen werden in 1S98 van stapel gelaten, zijn voortreffelijk bewa pend en loopen zeventien mijlen. Hun be stemming zou zijn om samen met den nieuwgebouwcen gepantserden kruiser Averof en een behoorlijk aantal torpe dojagers het eskader der Egeïsche Zee te vormen, terwijl de oudere schepen het reserve-eskader zouden vormen. GEMENGD. De „Osservatore Romano" meldt in zijn oit.cice.e ruüriek dat tut degenen, die op Nieuwjaarsuag teiegramincn van ge- lukwenscnen aan Z. H. den Paus zon den benoorden: H.H. M.M. keizer Praiis Jozei, Wilhelm 11, Mahomed V, Freue- rik August van Saksen, Alfonso XIII van van Spanje, GusLai V van Zweden, Haa- Kon Vil van Noorwegen, Albert I van Bel- gie, ex-koning Manuel II van Portugal en koningin Christina van Spanje, bene vens tal van nadere vorstelijke personen, onder wie de prins-regent van Beieren. Naar aan de „köln. Volusrtg." uit Rome gemeld woret, bewil.igde Paus Pius X in d-e ontslagaanvrage van den nuntius te Weenen mgr. vorst Gennaro Granlto Pignatelli di Belmonte. Mgr. di Beimonte werd op 10 April 1851 te Napels geboren, in 1879 priester gewijd en was in 1896 lid van het buiten gewoon Pauselijk gezantschap bij de kro ning van den Tsaar. Op 10 November 1899 werd hij als nuntius te Brussel be noemd tot titulair-aar.sbjsixhop van Edes- sa. Hij vertegenwoordigde als nuntius den H. Stoel bij de Oostenrijksche monarchie sedert het jaar 1904. De Beriijnsche ochtendbladen deelen mede, dat de regeering spoedig in den Bondsraad en daarna in den Rijksdag een een wetsontwerp betreffende pensioens- verzekering van part.culiere beambten zal indienen. Met 1 Januari is in Engeland het ouderdomspensioen ook uitgestrekt tot de personen, die na 1 Januari 1908 onder stand van het armbestuur hadden ontvan gen. Aanvankelijk waren die uitgesloten. De minister van financiën heeft indertijd geschat dat deze uitbreiding de schatkist 2,000,000 p.st. in het jaar zou kosten. De Grieksche minister van binnen- landsche zaken heeft gisteren een bezoek gebracht aan de door de aardbeving ge teisterde streken. Jn Lechana zijn Jbijna alle huizen onbewoonbaar. De meeste in woners zijn gevlucht naar Patras en Py- gros. De aardschokken duurden volgens een bericht van gistere nvoort. Het Portugeesche Staatsblad publi ceert een decreet, waarin gemeld wordt, dat door Portugal en Italië een ëontract gesloten is over een uitkeering aan ko ningen Maria Pia, die verstrekt zal wor den totdat de volksvertegenwoordiging een is. - De armenzorg stelt groote eischen aan de gemeentekas van Berlijn. In het dienstjaar 1909/10 heeft Berlijn onge veer 32y2 inillioen mk. voor zijne armen moeten u.tgeven waarvan maar 6 millioen mk .door inkomsten gedekt was. De ge meente moest dus 261/2 millioen bijpas sen. De som, die de gemeente moet toe leggen, is in de vijf laatste jaren, waarin de bevolking maar met 24.000 zielen toe is genomen, met 7 millioen mk. verhoogd. Gisteren zijn te Weenen ongeveer acht duizend personen, die bij het con- fectie-vak betrokken zijn, in staking ge gaan. Te Triëst hebben de slagers hun winkels gesloten als protest tegen de duurte van het vleesch. Volgens een bericht uit Innsbruck van gisteren is bij het station Bludenz een sneeuwploeg ontspoord. Acht arbei ders werden er af geslingerd, zoodat eeni gen ernstig gewond werden. Drie kwa men onder de machine en werden onmid dellijk gedood. Koninklijke Besluiten. Bij Koninklijk besluit is G. F. C. baron van Till, controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken te bc.ioonhoven benoemd tot essaieur bij het dienstvak te Utrecht: is aan I. A. D. E. Pappers eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Bochoitz; zijn benoemd tot leden van het be stuur van het fonds „Weldadig en Zorg vuldig' 'Joh. Krap, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hoiland, en E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemees ter van 's Gravenhage R. K. Kiesvereeniging te Nijmegen. De heer jhr. mr. O. van Nispen tot Se- venaar heelt besloten de keuze van voor zitter der R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" weder te aanvaarden. In een schrijven aan den secretaris der vcreeni- ging verklaart de heer Van Nispen, dat, hoewel het verloop van de ledenvergade ring van 16 December 1.1. bij hem ide vrees deed ontstaan, dat moeilijkheden als zijn gerezen in October 1.1. zich opnieuw zul len voordoen, meende hij, waar hij is verzekerd dat zijn opnieuw aanvaarding kan bijdragen om in Nijmegen de een heid onder de katholieken op staatkun dig gebied te bewaren, zijn persoonlijke voorkeur te moeten achtersteilen en op nieuw deze taak op zich te moeten nemen. Een nieuw koninklijk paleis. De „N. R. Ct." schrijft omtrent de plannen van een nieuw koninklijk pa leis te Amsterdam, waarmede gepaard zou gaan de teruggave van het voorma lig Raadhuis aan de gemeente Amster dam, dat in het college van B. en W .om trent deze ziak nog geen overeenstem ming is ve kregen. Publieke werken had het volgende plan ongemaakt: Een nieuw koninklijk paleis, dat vol doet aan alle eischen, welke men aan een dusdanig gebouw i: oct stellen, zal, naar raming kosten, 3 millioen gulden. Daarvan zou het Rijk ten minste de helft moeien betalen, en de gemeente zou bereid zijn tot een even groot offer mits zij dan de vrije beschikking er langde over het Kon. Paleis op den Dam waarin dan weer de zetel van het ge meentebestuur zou worden gevestigd. Amsterdam zou hare f 1.500.000 vol doen voor de eene helft in geld en voor de andere helft in grond. Zij zou n.l. aan den staal in eigendo n aanbieden het gunstig gelegen terrein van de Amster damsche IJsclub, liggend i,n een omge ving van openbare gebouwen, (het Rijks Museum, de Rijks Postspaarbank, het Stedelijk jVluse irn, het Concertgebouw, enz.) en aanzienlijke woonhuizen. Tot zoover het plan van Publieke wer ken, dat eeds in bijzonderheden bere kend is üet verschil van gevoelen, nu, in, het college van B. en W., waarover hierbo ven gesproken werd, loopt over de vraag of de gemeente zich te dezer zake moet wenden tot H. M. de Koningin, die im mers het Koninklijk Paleis in bruikleen! heeft van de hoofdstad, of dadelijk tot het Rijk. Eenerzijds wordt de meening verdedigd, dat het aanbeveling verdient Hare Majesteit niet rechtstreeks in de quaestie te betrekken, anderzijds zou men in deze niet gaarne de Koningin willieiH voorbijgaan. R, K. Gemeenteraadsleden. Den 11 en Januari zal te Arnhem een bijeenkomst gehouden worden met het doel te-geraken tot de oprichting van een Bond van Katholieke Gemeenteraadsleden in het land. Minister Kolkman. H. M. de Koningin-Moeder ontving gisternamiddag den Minister van Finan ciën, Mr. Kolkman. Militiewet en'Kustverdediging. Wij meenen met stelligheid te kunnen berichten, dat het optreden van den nie- wen Minister van Oorlog noch aan het tijdstip avan indiening der Militiewets- wijziging noch in den inhoud van dat ont werp, voor zoover deze laatste door Mi nister Cool reeds was bekend gemaakt, beduidende verandering zal brengen. Wat het tijdstip van indiening betreft, valt op te merken, da.t het ontwerp nog wel niet, zooals van elders is bericht, naar den Raad van State is verzonden, m:.ar dat dit toch eerstdaags is te wachten, zoodat Minister Cool's vertrouwen, dat het ont werp de Tweede Kamer zou bereiken, voor dat deze het Kustverdcdigings-Ont- werp in behandeling gaat nemen, ook on der zijn opvolger kan worden uitgespro ken. En wat de essentialia van den inhoud belangt, ook deze zullen door z.jn opvol ger worden gehandhaafd, met name de contingents-verhooging, de verdeeijng van de infanterie in veld -en vesting-111- fanterie (in verhouding van 4/s Vfi) en de oprichting van een corps militaire werkers. Ten aanzien van het Kustverdedi- gings ontwerp, hebben wij zeer goede re denen, om aan te nemen dat de regeering, die zich in haar geheel verantwoordelijk stelt voor dit ontwerp, geen nieuw lid in haar midden zou hebben opgenomen, in dien dat nieuwe lid op dit belangrijke punt van regeeringsbelcid in deze niet met de andere Ministers homogeen ware geweest Zoodat ook in dit opzicht nu de minister- wisseling geen verandering of vertraging zal brengen. („Hbld.") KORTE KRONIEK. De broederschap der notarissen in Nederland heeft aan den Minister van Justitie een uitvoerig request gericht, waarin de wenschelijkheid wordt uiteen gezet van een Centraal testamenten re gister. Vermoedelijk zal in Februari een buitengewone vergadering van het gezond heidscongres bijeengeroepen worden, ter bespreking van het welsontwerp tot her ziening van de Gezondheidswet. De gewone audiënties van de mi nisters van landbouw, nijverheid en han del, van oorlog en van waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 4 Januari. R. K. Vacantiekolonies. Gisteravond hield het plaatselijk co mité voor R. K. Vacantiekolonies alhier in het gebouw der St. Josephsgezvlleit vereeniging eene algemeene vergade ring. Door de penningmeesteresse Mevr. Tepe-Molkenboer, werd rekening en ver antwoording gedaan wegens haar beheer over het jaar 1910, welke werd vastge steld met een batig saldo van f6. Tot lid van het comité werd met al gemeene stemmen benoemd den Zcer- eerw. heer Pastoor A. J. M. Hafken- scheid alhier. In principe werd besloten om cok dit jaar .wederom eenige zwakke arme kin deren van de R. K. scholen van de fris- sche buitenlucht te laten gemeten doof uitzending naar de R. K. Vacantiekolo- nie. Ook werden plannen beraamd om do financiën .der vereeuwiging te versier^

Leidsche Courant | 1911 | | pagina 1