24 KERSTMIS. 2e Jaargang, No. 371. 9e Sou/to/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT EI.KEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Aan de herders werd op de veilden van Bethlehem de geboorte van den Messias aangekondigd door de woordenhZie ik verkondig U een groote blijdschap, wel ke voor het gansche volk zijn zal, heden is U een Zaligmaker geboren". Het Kerst feest herinnert ons aan die blijde bood schap. Het Kerstfeest is een feest van blijden vrede en van mystieke vreugde. Als wij in het stille van den nacht onder klokkengelui ter kerke gaan, voelen wij in ons een gevoel van vrede, van één zijn met de vele vreedzame kerkgangers. En als wij komen te staan voor de open deuren der Kerk, waar breede licht-stroo- men en jubelende orgeltonen de wijdte met vreugde vervullen, worden we mede getrokken met de honderden in éénzelfde genieten. En als de bevende Priester zoo verre in het heiligdom is getreden, dat zijne woorden de hooge hemelen mogen doorboren en doen nederdalen het iMensch-geworden .Woord, wordt 't stil ïn de kerk, koor en orgel zwijgen, en het rinkeelnde bel-getinkel, dat de stilte breekt, voert een siddering van eerbied door het kerk-gebouw, de honderden hef fen de hoofden omhoog en slaan op de borst. Puer natus est nobis." Een knaap is ons geboren.... Zij aanbidden en dan ken. En het oogenb'.ik nadert, dat allen zich verheffen gaan en de handen vouwen en de oogen sluiten en... het is een groote blijdschap voor het gansche volk Neen, hier, waar niet heerscht de zon de, kan niet wrokken twist of tweedracht, er. wijkt zelfs alle verdeeldheid. Kerstmis.is een vredefeest. De vrede Wordt medegedragen uit de kerk, en dringt door in den huiselijken kring, waar dieper nog d'an anders de vrede wordt gevoeld en allen gelukkig zijn misschien ondanks vele ellende. - Het Kerstfeest is een feest van blijde vrede, maar... voor de nederigen! 't Kan niet anders. Om te begrijpen de verheven heid van dit feest, moet de mensch zich losrukken van de wereld met haar stof- vergoding en zelf-aanbiciding. Hier is een mysterieuse diepte van vernedering, sléchts te peilen door de nederigen. De Kracht ligt hier zwak neder, de Oneindig heid is klein geworden, de Eeuwigheid is geboren, de Verlosser is gebonden. .Hij, die is het Licht der engelen wordt omwonden door povere doeken, de machtige Heersoher der Hemelen wordt gevoed door menschelijk voedsel. Hier geniet hij en geniet hij het hoogste genot die beseffen kan de Goddelijke grootheid van zelfvernietiging uit liefde. Toch viert de h e e 1 e menschheid feest. Men viert een vrede-feest. Maar de vrede wil me zich verzekeren door zelfzuchtig te genieten en niet te dringen in eigen ge weten en niet te beschouwen de ellende van anderen. Voor de Christus was geen plaats in Jerusalem en wordt nog geen plaats gevonden in de wereld! 't Is de vrede van de heidenen, de sahijn-vrede. W ij wllen: den vrede zoeken in de hei liging van ons zeiven en in het brengen van geluk aan anderen. Dat is de vrede, die Christus ons kwam brengen, die zal redden de kranke maat schappij en de harmonie zal herstellen tusschen de verschillende standen en klassen ,die kan heelen de schrijnende tegenstellingen in de moderne samenle ving en de misstanden kan genezen in het economisch leven, die \an Verbannen de liefdeloosheid en baatzucht. Met dien goeden wil is voor ons het Kerstfeest een waarachtig vredefeest. Het komt ten slotte aan op „den goeden ,wil", waarvan de engelen zongen en waaraan zij den „vrede" beloofden. En die vrede geeft ons de v.eugde." Welt schmerz en droefgeestigheid worden ge nezen door den Kerstv. e, door Chris tus" geest en Christus' uijheid, die wor telen in Christus' nud gheid, waaraan door alle eeuwen heen <ic ^erstdagen en Kerstnachten hunne ven el ijk e schoon heid en hunne innerlijke bezieling ont- leenen. De zoete vrede en vreugde van den Kerstdag zullen niet egsh ven in onze harten met de laatste engelen-zang jn onze kerken,- als heerscher blijft in ons hart het Kindeke van Bethelem." j,Woon in ons hart, o Vorst van Israël! Gij zijt de Koning, Gij d' Emmanuel! (Oude liederen. Alb. Thijm.) (Jit de Leidsche Vroedschap. Onder deoi indruk va,n' dén tragisdhen dood v,an den gemeentesecretaris waren de iheeren Raadisleden Dondérdlag |bi|- eengekomen in ernistige stemming, met fluisterstemmen werden' de 'bijzonderhe den vain (het sterfgeval 'besproken metf kon jaan' den indruk, die gewekt is, in deze vergadering weer een's zien, wat een uitnemend prediker de dood is, als hij zoo onvoorzien een jon'g en krachtig leven wegmaait. Op de publieke tribu ne waren ook verschillende personen, die men er gewoo.nlijk niet ziet. Met eenl steml, door aandoening bijwijieni ver stikt, deed de voorzitter niededieeling van' de officieele doodstijding en1 daarna her dacht hij, terwijl de raadsleden zich van! hunne zetels verhieven in bijzonder sym pathieke woorden den1 overleden secre taris. Elders in onls blad heeft men den' tekst dier rede kunnen lezanj, evefnals het antwoord van het oudste raadslid, den heer Fockema An'dreae. Zooverre wij er over kunnen oordeeleb, gelooven we, dat de gemeente in den heer de Vries van Heijst een uitstekenden! secretaris verliest, die in den doolhof van dé ge meentelijke administratie den weg kende als geen ander. Zijn plaats zal natuur lijk verVuld worden, maar of die zoo' goed vervuld zal worden, blijft voorals nog de vraag. Met het publiek kwajm' de heer van Heijst in zijn kwaliteit wei nig in' aanraking, maar wie hem noodig had, kon altijd rekenen op een' vriende lijke ontvangst, en op hulpvaardigheid. Door zijn impulsief karakter, gepaard aan groote openhartigheid, is de heer van Heijst misschien meermalen in' zijn leven in' ernstige botsing gekomen, maar die hem beter kenden, wisten wel dat hij zelf later die conflicten1 het meest be treurde. Streng voor zijr. ondergeschik ten, was hij niet minder streng voor zich zeiven,waar het zijn plicht gold. Hij ruste in vrede. De voorzitter deed vervolgens mede- deeling van de ingekomen' stukken. Aan de behandeling der agenda gekom'ejn', stelde hij voor ten teeken' Van rouw de vergadering op te heffen', onder mede- deeling dat de heeren' Donderdag 29 De cember opnieuw zouden worden bijeen!- geroepen. Een wijs voorstel, dat algeniéen'e in stemming verwierf. Het zou niet goed geweest zijn de heerschen'de istehiming te verstoren door de gewone 'bezighedefn van een' raadszitting. De raad ginjg daar na nog eenigen tijd in geheime zitting over BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. De obstructie der Carlisten eb Inte- gristen in de Spaansche Cortes hebben niet mogen baten!. Een telegram van gisteravond meldde dat de gren- delwet met 108 tegen 20 stemmen werd aangenomen. Het is werkelijk haast on begrijpelijk dat men toch met alle ge weld deze onderdrukking heeft willen doorvoeren. We zullen' nu moetent af wachten wat de onderhandelimigen met den H. Stoel zullen' opleveren. Ook het Ferrerproces is weer eens opgerakeld. Volgens de „Kolh. Zeitung" heeft de re- publdkeinsche fractie den afgevaardigde Melquiades Alvarez, een der 'beste ju risten vain' Madrid, opdracht gegeven de stukken van liet Ferrerproces nauwku- rig te bestudeeren. Alvarez^ die tevemts een der beste sprekers der republikeinen is, zou het onderwerp dan' in een groote redevoering te berde bren'gen. Hii heeft thans echter zijn' vrienden! medegedeeld, dat hij, na nauwkeurig on derzoek der stukken, ook zelfs niet de kleinste juridische fout heeft kunnen! ontdekken' en dat hij er dus va^l afzag deel te nemen1 aan de debattenl f De positie van de conservatieve oud- ministers Maura en' La Cierva, die eigen lijk de verantwoordelijke mannen; zijn geweest, is hierdoor niet ojnjbleitapg)- rijk gestegen. Het is nu niet te verwachten dat men! de Ferrerherrie weer zal doen oplaaien'. De Stakingswetten van Briand brengen reeds vele pennen in beweging. Meldden we gisteren' reeds dat de „Temps" slecht te spreken was over het ontwerp, ook het „Journ'al des Debats" dat eerst nogal ingenomen' was met de plannen is na bétere lezing tot de con clusie gekomen, dat 'het ontwerp onvol doende en' onvolledig is. De Londensche correspondent van de „Temps" heeft Engelschen spoormannen hun oordeel gevraagd over agreement van 1907. Over het algemeen zijn zij te vreden. Zij verklaarden echter met klem niet te zullen dulden, dat deze vrije conk tractregeling een wettelijke verplichting zou worden. Dit zou er de waardigheid' en de kracht aan' ontnemen. Er bestaat nog eenige hoop, dat de Kamerleden in den rusttijd van Kerstmis door een perscampagne en een goedé? bestudeering van' het ontwerp, krachtig geharnast ten strijde zullen 'komen en het al te toegeeflijke wetje van Briand een duchtige verscherping zal ondergaan! Wellicht zal dit slechts in den geest zijh van den sterken stakingsminister die slechts in een oogenblik vain' wankel moedigheid dit ontwerp uit de pen heeft doen vloeien'. Zooals men bereids weet is een' wet tot kiesrechtuitbreiding ingediend in Italië Het zal te bezien staan', of fteze wet, gelet op de houding van Z. H. den Paus, genade zal vinden in de oogen der Ka tholieken, daar zij door de stemplicht in conflict komen met het Pauselijk ver bod. We laten hier eenige bepalingen' van dit ontwerp volgen Kiezers zijn alle burgers, die kun'nenl lezen en! schrijven. Om als zoodanig in geschreven te worden', moet een schrif- lijlk eigenhandig onderteékenld verzoek worden ingediend. De can'didaatkiezers zullen ten' overstaan Van' een commis sie een examen (in lezen' en schrijven) moeten afleggen. De stemming zal verplicht zijn. Vrijgesteld van het uitbrengen van' een stem zullen zijn: de ministers, ondier- staatssecretarissen zekere categoriën, als doktoren, bediem'aars van den gods dienst (hiermede wordt dus tegemoet ge komen aan den eisch van' het pausej- lijk verbod, non' expedit), en degenen die door ziekte verhinderd zijn'. Zij die zich onttrekken aan hun' stem plicht, zullen een boete moeten beta len van' 25 lires, welk bedrag "Voor reci divisten wordt opgevoerd tot 50 lires. Deze Iaatsten zuilen bovendien' vjoor 5 jaar uitgesloten worden' van het bekleen den van' openbare ambten!. i Gister heeft de nieuwe president van Chili de regeering aanvaard. Ratnon Barros Luco is reeds 75 jaar oud. Van beroep is hij advocaat, maar reeds meer dan 50 jaar legt hij zich uitsluitend op de poli tiek toe en meermalen was 'hij minister. Bij de revolutie in 1891 tegen' Balma- ceda streed hij aan de zijde der revo1- lutionairen. Hij was aan boord van' het oorlogsschip „Blanco Eucalada", toen' dit door een torpedovernieler in deni grond werd geboordhij redd'e zich' zwemmende. In 1897 werd hij gezant te Parijis. GEMENGD. Naar enkele En'gelsche avondbla den m ededeel en' zal konin'g Manuel van zijn villa te Richmond eenigen tijd de universiteit van Oxford bezoeken, daar na een' reis om de wereld maken en darl weer naar Engeland terugkeeren'. Naar de „Liberté" mededeelt heeft de Zwitsersche katholieke volksvereeni- gir.g een adres gericht aan den Paus, waarin zij mede namens de 100,000 le den bij haar aangesloten de verzekering geeft van haar onwankelbare trouw aan den H. Stoel en haar leedwezen uit spreekt over de aanvallen en de beleedi- gingerf waaraan de Kerk in den Iaatsten tijd opnieuw heeft blootgestaan1. Volgens de „Daily Telegraph" ver zekeren te Washington verschijnende bladen, dat de toestand op Cuba critiek is. Het departement van' oorlog zou 500 tnian gereed houden'. Men zegt, dat het eiland in' de eerste maanden van 1911 voor goed door de Vereen igde Afeten! bezet zpM jyorden. En de „Monning Post" verzekert, dat er niets, absoluut niets van aan is. i „Petit Journal" verneemt uit Bar celona,- dat een aanval is gedaan qp de bureaux van het blad „El Diluvia", dat het beheer van den' radicalen gemeente raad heeft gehekeld. De politie moest in grijpen. Na een vergadering Van den' alge- neri arbeidersbond te Pontoise, waarin de veroordeeling yam' stakers door het poIitiegerechtshof werd aangevallen', trokken 200 grondwerkers onder het uiten van' Vijandige kreten naar de wo ning van den advocaat. Een commissaris van politie, die de rustverstoorders tort bedaren wilde brengen werd mishandeld en gewond. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij kon. is besluit benoemd tot tweede j klerk bij het Staatstoezicht op de mijnen J. B. L. H. Meijers; is aan den directeur van het postkan toor te Middelburg P. Keg Czn., op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is thans ter vergadering opgeroepen tegen Dinsdag 27 December, 's avonds te 8M uur. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden herstemming voor den gemeenteraad district II in Amsterdam, is gekozen de heer J. van den Tempel (S.-D.) met 1523 stemmen. De heer J. W. Smit (R.-K.) verkreeg 1251 stemmen. De vrijzinnig-democraten verliezen door dezen uitslag een zetel aan de sociaal democraten. Wijziging leerplichtwet. In de Tweede Kamer heeft Minister Heemskerk! medegedeeld, dat hij binnen zeer korten tijd zal ter han'd nemefril een wijziging der leerplichtwet. Uit breiding van den leerplichtigen' leeftijd en verplichting tot bijwonen /an höt herhalingsonderwijs zijn echter van'.den minister niet te wachten. Hij wil echter bepalingen scheppen om den arbeid van leerplichtige kinderen zooveel mogelijk te verhinderen en om de administratie te vereenvoudigen. Federatie van R.-K. Hanzebonden. Te Utrecht had eene vergajle|ri|ng> plaats van gedelegeerden' van de vijf R. K. Hanzebonden in Nederland, pm' te komen tot het stichten van een'e fe deratie van die vijf bomden, i Men kon' na uitvoerige besprekingen niet tot een' resultaat komen, zoodat er besloten werd in Maart a.s. de bespre kingen' voort te zetten. De Kustverdediging. De „Times" bevat het vervolg van het artikel, dat haar militaire medewerker, over de Hollandsche kustverdediging heeft geschreven. De schrijver meent, dat de vesting Vlissingen van geen belangvoor de Hol landers is, echter geeft hjj toe, dat de Hollanders daar anders over denken, zij vinden' de versterking van' Vlissitigeni even belangrijk als de overige defensie. Hij meent daarom^ dat de versterking van Vlissingen nog maar een begin is. Aan het einde van zijn artikel sChrjjft hij, De Hollanders zouden1 goed doen, zich geen illusies te vórmen' aangaande hun defen'sieontvverp, nu het Britsche Gouvernement geen tegem\verpingen ge maakt heeft. Het is geen gewoonte bij 'het Britsche gouvernement zich in te la ten met de huishoudelijke zaken' Van onafhankelijke staten. Maar zeer zeker zal het Schcldevraagstuk door onze of ficieele zaakkundigen onderzocht wor den, wanneer de positie van het Hol landsche Gouvernement geheel duidelijk isen de pers zal medespreken, wan neer de belangen, die in djeze zaak zijn gewikkeld, begrepen worden. In een hoofdartikel verdedigt de Mor- n ingPost het ontwerp op de kustverde diging en zegt, dat het waarschijnlijk is, dat DuitsChland's politiek ingeval van het uitbreken Van een Engelsdh- Duitsdhen oorlog zijn zjal onmiddellijk Holland te bezetten'. De natuurlijke gevolgtrekking uit het geen bekend is omtrent de Hollandsche v.ejdyd.igingspj^yyien is, dat Dui tschland aan de Hollandsche regeering de keus; heeft gelaten tusschen het handhaven cler Hollandsche onafhankelijkheid mits Hol' land de zijde van Duitschland wil kiq zen in' geval van gen oorlog tegen En geland of een' inval der Duitschers ge volgd door annexatie wanneer Holland neutraal mocht blijven of tegen Duitsch- Land partij modht kiezen'. KORTE KRONIEK. Te Utrecht is opgericht eene R. K. Vereeniging van geemployeerden bij het logement- en koffiehuishoudersbedrijf, de eerste vereeniging van dien aard in ons land. - Donderdag werd door Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg een drijfjacht gehouden in den Scheurpolder bij Hoek van Holland. Er werd geschoten 124 konijnen, 140 frazanten, 10 liazen, 8 patrijzen, 4 houtsnippen en 1 watersnip. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 24 December. Jubilé. De heer J. Markx, apotheker alhier, herdenkt 3 Januari a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaar tot apotheker werd be vorderd. - De le Luitenant P. H. J. van der Heem van het 4e Regiment Infanterie, wordt met ingang van. 1 Mei a.s. gede tacheerd bij de eskadrons van het 3e Regiment Huzaren te 's-Gravenhage in garnizoen. Voor de Vereeniging „Ontwikke ling naar Roomsche Beginselen" te Am sterdam zal Woensdag 4 Januari a. s. als spreker optreden de heer C. M. J. Ale- ven, redacteur van „De Leidsche Cou rant" alhier. Tot buitenlan'dsch lid van de Ko ninklijke Commissie voor de Nederland- sche geschiedenis te Venetië is eb* noemd Prof. Dr. P. J. Blok, alhier. Voor de benoeming tot 1 eeraar in de natuurlijke historie aan H. 6. S. en Gymnasium te ,Tiel worden voorgedragen de heer M. C. E. Stakman, assistent al hier. Gisteren is in de Nederlandsch-In- dische afdeeling van 's Rijks Ethno- graphisch Museum (Hoogewoerd 108) eene tentoonstelling geopend van Ja- vaansche botikkunst. D schoonst enl meest typische batiks, die wegens plaats gebrek gewoonlijk opgevouwen' in de kasten liggen', zijn geexposeerd. ROOMSCHE AGENDA. Maandag, (Tweede Kerstdag) 8 uur 's avonds, gebouw R. K. Volksbond, op voering van de kinderoperette „Roza", de schoone slaapster, gevolgd door komi sche voordrachten. Dinsdag, 8 uur 'savonds St. Lode- wijkskerk. Steenschuur. Apologetische cursus, lo. Beantwoording der ingekomen vragen; 2o. De Onfeilbaarheid. Inleider den WelEerw. Heer J. Duijmel, kapelaan te 's Gravenhage. Woensdag 51/2 uur. 'savonds. St Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg^ 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel Eerw. Heer Th. Bergansius. Woensdag 71/2 uur 's avonnds St. Josephs Gezellen Vereeniging RapenH burg 52, Lezing van den W.Eerw. Heer Chr. Dessing, kapelaan' te Rijpwetering! over ihet Kerstfeest met toepasselijke^ zangntimmers onder orgel en pianobege leiding. Donderdag 8 uur 's avon'ds, Ge bouw R. K. Volksbond Rapenburg Pro- pagandavergadering R. K. Textielarbei ders en arbeidsters. Spreker de W.Eerw. heer Lambert J. J. M. Poell. Vrijdag 7 uur 's avonds, Gebouw, St. Joseph Gezellen Ver. Rapenburg 52. Vergadering Leidsche Maria-Vereèni- ging. Spreker de W.Eerw. pater Hentzen O. F. M. over de vrouw als martelares en overwinnares. Opvoering van „De Sneeuwkoningin." ALKEMADE. De jongelieden die ge boren zijn in 1892 moeten zich in de maand Januari a. s. ter secretarie dezer Gemeente aanmelden en wel bij voor keur op 9 Januari a.s. (Koppermaandag). BOSKOOP. Woensdag 28 en' Donder dag 29 December zal de Tooncelver- eeniging „Lensge/iAdheid" liAar eerst*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1