Nieuwjaarswenschen Het lied van Clarens. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 22 December. In het nummer, verschijnende Za terdag 31 December, bestaat gele genheid om op goedkoope en doel treffende wijze de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen bij advertentie in De Leidsche Courant aan te bieden, bijv. VAN LEIDEN. p. f. 1.1.1911. Deze advertentie kost f 0.25 per vakje. BON OM AF TE KNIPPEN. Ondergeteekende f wonende wenscht een Nieuwjaars-advertentie vol- gens ingesloten tekst over ko lommen) waarvoor de kosten hierbij gaan. Handteekening: Gemeenteraad van Warmond. Voorzitterde heer I. J. Schölvinck, burgemeester. Tegenwoordig: ;aïle leden. De V o o r z i t t e r opent de vergade- ring. De notulen der vorige vergadering van 20 Sept. 1.1. "worden voorgelezen en on veranderd gerarresteerd. Daarna wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken ontvangst goedgekeurde rekening over liet dienstjaar 1909; ontvangst goedgekeurde begroeting var. inkomsten eii uitgaven voor 't dienst jaar 1911 cntvangstbericht van Ged. Staten dezer Provincie der wijziging van artikel 11 van de plaatselijke politie verordening, inzake het doen dempen van slootcn een schrijven van den heer B. v. Dij ken, benoemd hoofd der O. L. School alhier, waarbij hij dank betuigt vcor zij ne herneming en mededeelt zijn functie als zoodanig met 20 Dec. te zullen aan vaar Jen dankbetuiging van den heer D. Tholens, onderwijzer aan de O. L. School, alhier vcor de hem verleende gratificatie goedgekeurd door Ged. Staten terug ontvangen de Kohieren Hondenbelasting en schoolgeld- 3e kwartaal goedgekeurd terugontvang1,en een raadsbesluit tot het doen van af- en over schrijving mededeeling dat bij de onlangs ge- li juden kasopname bij den gemeente-ont vanger alles in de beste orde is bevon'- dcn. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Verzoek eervol ontslag door Mej. Mr or uit de betrekking van telegrain'- laestelster voor deze gemeente. Voorge steld wordt gevraagd ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen. Al dus besloten. De Voorzitter stelt voor om de kosten van aanleg" van ,een schclge!-* ding naar het huis van den nieuw te 'benoemen tkularis voortaan te laten ko men ten iaste den betrokkene zelf en niet vcor rekening der gemeente. Aldus be sloten. Als sollicitanten voor voormelde be trekking hadden zich aangemeld de heer Breiigclmans en de dames Balkenenden, Meskers en Koppers. Tot stemming over gaande, worden 3 stemmen uitgebracht op Brengelmans1 op mej. Balkenlen- FEUILLETON Een v.Thnai uit de Fransche revolutie. 22,' Die ver klaring kon wel aannemelijk schijnen .Evenwel stak de markiezin hem niet dadelijk hare hand toe, ofschoon zij wel bespeurde dat Raffut een gebaar maakte als om hare hand te grijpen. „O, mevrouw, mevrouw," hernam Jean op een zalvenden toon van zacht verwijt, „is n te trotsch om de hulde van uw die naar aan te nemen?" Mevrouw De Clarens was niet in staat om lang achterdocht in haar hart te koes teren. Toegevend en goed van karakter, werd zij door het klagend verwijt van Jean getroffen, en in haar voortdurende vrees van iemand verdriet aan te doen, reikte zij thans den rentmeester hare hand. Jean greep ze, en bracht ze aan zijn lip pen met zooveel eerbied, dat de markie zin al hare vrees zou hebben voelen wij ken, zoo zij niet had waargenomen; dat de op hare hand gedrukte lippen ijskoud waren. Dat gevoel van koude in dezen dep 2 op mej. Meskers en op mej. Koppers. Tot 2e vrije Siemr.ing wordt overgegaan, Breugelmans 5 mej, Mes kers en Koppers beiden 1 stem. Be noemd wordt de heer Breugelmans. Adres van den heer B. Rotteveel, ge meente-opzichter auier, om verh oging van salaris. Zijne jaarwedde bed -aagt f150 plus emolumenten. De Voorzitter vindt het salaris voK doende, aangezien de werkzaamheden niet van zulkerr greoteri omvang zijn. De lieer Kruseman vraagt 'hoe de rege'ing is in andere omliggende ge meenten? De Voorzitte'r antwoordt, dat de bezoldiging daar wel hooger is, maar dat ook de werkzaamheden meer dere zullen zijn. Met nlgemecne stemmen wordt beslo ten afwijzend op genoemd adre=; te be schikken. De Voorzitter doet mededeeling van een adres van eenige Westeinde-be woners, waarbij zij verroeken om meer dere verlichting in dit dorpsgedteclten; wijl zich op den weg van af de Hol'. IJz. Spoorweg tot aan 't Warnmnderhek slechts één lantaarn bevindt. De weg wordt vooral des avonds veelvuldig ge bruikt. Uit de bespreking blijkt dat alle le den zich er mede kunnien vereenigen. Besloten wordt dat deel der gemeente voortaan met 3 gaslantaarns te verlich ten. ndres van den H.Eerw. H.Gel. heer president van het Seminarium om bete re verlichting in de lanen bij vcorrrneld Seminarium, op grond dat de daar staan de petroleumlantaarns nog niet in gas lantaarns zijn veranderd. De Voorzitter deelt mede, dat de bedoeling ook was om daar gas te heb ben, doch dat door den eigenaar van de Oostergeesterlaan niet toegestaan is de gasbuizen er door aan te brengen, zoo cl at nu toestemming zal moeten wor den verzocht aan het R. K. Seminarium. Uit gemeld schrijven blijkt dat wel toe stemming daarvoor kan worden' verkre gen mits ook de lanen daar beter wor den verlicht n.l. door plaatsin'g o. a. van één gaslantaarn meer en de olielan taarns te vervangen door gaslantaarns. De heer We ijl wilde 't eerst be proeven met meerdere petroleumlan taarns. De heer Heemsker k' is hierte gen en zegt dat men daardoor op dubbele kosten zou komen. De discussie wordt gesloten en beslo ten tot meerdere verlichting op kosten van de gemeente. B. en W. zullen voor c!e plaatsing der lantaarns zorgen. Voorts wordt besloten een gedeelte van den haven weder te verhuren aan den heer N. C. v. d. Geest, alhier op dezelf de conditiën als voorheen. Adres van het R. K. Parochiaal Kerk bestuur, waarbij wordt verzocht tot af koop van de grondrente, rustende op dc begraafplaats, bedragende f 10 per jaar. Volgens B. en W. kan dergelijke grondrente worden afgekocht tegen be taling van het 20-voud' der jaarlijks te betalen rente. Besloten' wordt toe te staan den afkoop der grondrente voor den som van f 200. Vastgesteld wordt het Kohier school geld Ie kwartaal tot een bedrag van f 25.521/2 en dat van hondenbelasting tot een bedrag van f 1.25. Voorste! om vrouw v. Noort voor het vullen van lampen enz. ten Randhuize inplaats van f25 voortaan f 15 toe te kennen, met het oog op de gasverlich ting. Aldus besloten. Voorstel om voormelde vrouw voor het schoonmaken der O. L. School inplaats van f 33 slechts f 25 te geven, op grond dat slechts een lokaal voortaan behoeft worden schoongemaakt. Aldus besloten. Voorstel om B. en W. te machtigen de oude petroleumlampen van het Raad huis en school te verkoopen. Aangeno men. Voorstel om de toelage van f10 voor het innen van schoolgelden aan lijet Hoofd der O. L. School te doen ver vallen, aangezien zich thans slechts niet meer dan 14 kinderen' deze school be zoeken. Aldus besloten. Bij de rondvraag vraagt de heer P a- pöt hoe of 't komt dat de Heer.enweg, welke door 't zandrijden voor de ver- hcoging van 't Kerkhof, zeer verontrei- lauwen zomernacht maakte op de jonge vrouw een zoo onverwachten en onaan- genamen indruk, dat, onder deze geheel physieke inwerking, veel sneller dan bij alie redeneering, haar achterdocht terug keerde. Toen Raffut zich een tweede maal beklaagde van hare komst niet ver wittigd te wezen, was zij dan ook genoeg zich zelve meester, om hem eenigszins uit de hoogte tè durven antwoorden „En waarom zou ik u mijn komst heb ben aangekondigd, Raffut, zoo het in mijn bedoeling lag er niemand kennis van te geven, zoo ik een reden had, om hier te komen, zonder gezien te worden!" Die toon van mevrouw De Clarens deed den rentmeester op de lippen bijten. Evenwel wist hij zijn gevoel van verbitte ring te beheersclien en verontschuldigde hij zich nederig. „Vergeef me in dit geval mevrouw de markiezin, dat ik mij bij u heb gevoegd. Maar zelfs de vrees van u onbescheiden toe te schijnen, zou mij niet hebben kunnen weerhouden toe te snellen en u den eersten welkomstgroet te brengen." „Hoe wist gij dat ik hier was?" vroeg mevrouw De Clarens, zonder nog die houding te laten varen, die haar ?oozieer or haar zuster gelijken deed, nigd is, niet schoongemaakt is door den r.nneir.cp de v. verplichting is gewe zen, maar deze heeft verzocht even te mogen wachten hiermede tot dat 't weer beter werd. De heer Kruseman vraagt inlichtin gen omt ent '.ie uren waarop licht moei worden gebl ind langs den openbarlen weg. De Voorzitter antwoordt dat zulks verband houdt met het opkomen van den maan. De heer Kruseman zegt. dat het echter ook bij heldere maan met betrokken lucht nog zeer duister op den weg kan zijn en of hier niets aan te doen is. De Voorzitter meent dat hierme de onmogelijk rekening kan worden ge houden. Ten siotte wordt nog gesproken over het recht van opslag van de ht-iereni Kruseman en Machen op de havtens, aangezien zij volgens de koopakte wel wet rec.it van iossen en laden hierop heb ben. De Voorzitter meent evenwel dat 't rechc van opslag, heei iets anders is dan dat van lossen en laden. Wel wil iiii hieraan tegenzet komen door bij ge noemde heeren 3x24 uur te geven voor opslag, zonder betaling daarvoor, over eenkomstig de bestaande verordening. De heer Heemskerk is hiertegen en ziet niet graag, dat ais 't ware op die manier nieuwe privilegiën worden ge schept. Besloten wordt dit punt aan te houuen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering en gaat de Raad in Comité-Ge neraal. STATEN-QENERAAL. TWEF.DE KAMEK Vergadering van Woensdag 21 Dec. Het algemeene debat over de Marine- begrooting wordt voortgezet. Dc Minister van Marine begint met dank ie zeggen, aan hen die zijn beleid gesteund hebben (Hevig tumult, de heeren Thomson en Schaper roepenWie zijn dat De Voorzitter hamert en verzoekt drin gend niet te interrumpeeren. De Minister (Ik zal wel even wachten.) De Minister gaat dan voort en ontkent dat hij ten aanzien van het eindcijfer der begrooting geen rekening zou hebben gehouden met den financieelen toestand. Hij heeft bezuinigd wat hij kan, zonder 's lands belang te schaden, en toont dit met verschillende cijfers aan. Hij bestrijdt tevens dat hij kans gezien zou hebben 5H millioen in de wacht te sleepen voor marinematerieel. De Minister verdedigde nadrukkelijk de aangevraagde pantserbooten, welke aanvraag geen verband houdt met het kustverdediglngsvoorstel. Er gaat geen wijziging van het bestaande verdedigings stelsel mee gepaard. De pantserbooten zijn niet bestemd om hier op te treden. Afgescheiden van het kustverdedigings- voorstel is het dringend noodig den aan bouw van materieel voort te zetten, om het tekort aan materieel te dekken. De pantserbooten zijn onmisbaar als schakel in ons verdedigingsstelsel. Zij moeten den aanval der torpedobooten ondersteunen. De Raad van Defensie heeft aangedron gen op bespoediging met den aanbouw der pantserbooten. Spr. zette nog uiteen, dat de geschutbevvapening dier booten zeer voldoende is. Spoedige aanbouw van drie diex booten is noodzakelijk. Uitstel is niet mogelijk en daarom raadt de Minister intrekking aan van het amen dement om dien aanbouw uit de begroo ting te lichten. De Minister besprak daarna den geest onder het personeel. De Minister is zich ten volle bewust van zijne verantwoorde lijkheid voor dien geest en hij zal er steeds zijn volle aandacht aan wijden. De desertie -tijdens' het vlagvertoon Australië bedroeg 14 5 gevallen, doch zij was te wijten aan bijzondere omstandighedenb.v. de hooge loonen en betere arbeidsoverwaarden in Austra lië, de goudvelden, die een ware goud koorts hebben doen ontstaan en dan de trouwlustige meisjes, die vele sche pelingen verleid hebben (daverend ge lach). Wat het vlootbezoek aan Rotterdam betreft, zullen de machinisten, die weiger- „Op heel eenvoudige wijze", antwoord de Raffut, met dezelfde droeve uitdruk king op zijn gezicht „Mijn nicht, de klei ne Geneviève..... herinnert gij u haar, mevrouw?...." „Ja, ik herinner mij haar," zei me vrouw. De Clarens op vriendelijker toon en een glimlach, waarvan het ontroerde aan het sluwe oog van Raffut niet ont snapte. „Ik herinner mij dat zachte, be koorlijke kind.... Ik hield veel van haar moeder, Raffut; op dezer verzoek heb'ik u als onzen boschwachter aangesteld, en ik houd ook van de kleine. Het schijnt, dat ze zoo schoon, zoo goed en zoo be mind is hier, dat men in de wandeling haar slechts de kleine witte jufrfouv* noemt, een lieve naam!... Welnu, uw .uw nicht?".... ve naam!.... Welnu, uw nicht?"... „Uit het dorp terugkeerend en het kerk hof overloopend, heeft zij u neergeknield gezien op het graf van onzen armen goe den heer, en thuis gekomen, was dat na tuurlijk, het eerste, dat zij vertelde." „Ik heb haar niet gezien, maar ik heb inderdaad iemand hooren voorbijgaan...... Waarom is zij mij niet genaderd en heeft ze mij niet toegesproken?" s*Za Aeeft y AQ yw ge^ed njet duryen den naar den schouwburg te gaan, daar voor niet in hun promotie worden be lemmerd. In bewerking is een nieuwe regeling betreffende de positie der machinisten, stokers. De gunstige voorwaarden van voedings- geld kan de Minister met uitstrekken tot de matrozen en mariniers 3e klasse, Verder zegde Minister ovei weging toe van enkele kleinere lotsverbeteringen. Verdere beperking van passagieren ligt niet in de bedoeling van den Minister. In vergelijking met andere zeemachten verkeeren wij in dat opzicht in geen ongunstige conditie. Partieele wijziging van de regeling der officierentracteir.cnten komt den Minister niet gewenscht voor. Bij een eventueele herziening zal de Minister op de gegeven wenken letten omtrent de regeling der godsdienstoefening aan boord, zal gere geld een commissie bijeenkomen, samen gesteld uit predikanten van verschillende kerkgenootschappen, om daarover te be raadslagen en een ontwerp in te dienen. Wat dc geestelijke verzorging van de schepelingen betreft, staat de Minister op het standpunt dat het wel tot de regee- rings behoort gunstige omstandigheden te scheppen, om die geestelijke verzor ging te kunnen, doen plaats hebben, maar dat de regeering niet zelf daartoe stappen moet doen. Ook waar door verschillende leden om een andere regeling gevraagd is, zal de Minister ernstig overwegen om een andere richting in te slaan, meer in overeenstemming met de bedoelingen dier leden. Wat het Heldersche conflict betreft, in deze zaak is nieis wat het daglicht niet mag zien. In dat verband betreurde spr. zeer dat de vice-admiraal van den Bosch aan den heer De Meester alle inlichtingen en stukken gegeven had op zijn zaak betrekking hebbende. Maar inconsequent achtte de Minister dien houding van den vice-admiraal wel waar deze toch tegenover een verslag gever geweigerd had zich uit te laten en gezegd dat hij zich niet gerechtigd, achtte de kwestie openbaar te maken. De minister zeide in deze zaak alles te heb ben medegedeeld tot aan het ontslag van van den vice-admiraal, wat daarna, mon deling of schriftelijk is voorgevallen, acht te de Minister niet in aanmerking te ko men voor bespreking. De Minister constateerde dat vrij al gemeen wordt toegegeven dat er geen aanleiding bestaat tot bedenking tegen ds. Warners, in verband met diens op treden, maar dat wel de rege'ing van het predikantenbezoek tot bedenking aanlei ding gaf. Aldus beschouwd komt de ont slagaanvrage van den vice-admiraal in een zonderling licht. De Minister erkende dat hij den vice- admiraal in zijn kabinet heeft ontvangen na het gebeurde. Maar dat de Minister toen niet met hem over de zaak gesproken heeft, is niet 's Ministers schuld, maar de schuld van den vice-ad miraal zelf, die niet over de zaak begon nen is te ^preken, terwijl de Minister verwachtte dat hij wèl daarover zou beginnen. De Minister betoogde dat de vic?-admiraa! aan zijn opdracht om in niet duidelijk wat de reden is dat de vicc- voldaan, niettegenstaande hij nu juist in 's Ministers Kabinet daartoe gelegen heid had. Het is den Minister nog steeds niet duidelijk wat de reden is dat device- admiraal de geheele zaak zoo heeft opge blazen. De Minister meende toch dat het vaststaat dat de vice-admiraal van den aanvang af de werkzaamheid van Ds. Warners heeft tegengewerkt. De heer v. d, Bosch gaf aan die werkzaam heid een uitlegging, welke Ds. Warner's optreden noodwendig moest belemmeren, ren. Wat nu aangaat de bewering dat de vice-admiraal alleen heeft gewild, dat slechts die arrestanten predikantsbe- zoek ontvangen, die erop gesteld waren, deelde de Minister mede," dat in de gang, waarin zich de cellen bevonden, op luiden toon, zoo dat alle andere ge vangenen de vraag konden verstaan, ge roepen werdwie wil den dominé ont vangen. Men kan zich het antwoord: voorstellen! (gelach). Door den Minister is, wat de geschiedenis van de boeken kist betreft, overlegging gevraagd van storen, mevrouw de markiezin." Die geheel natuurlijke verklaring en vooral de herinneringen aan de moeder van Geneviève, verzachtten den afkeer- wekkenden indruk van den ijskouden handkus Hebbende waargenomen, dat de herin nering aan zijn zuster en de naam der kleine Geneviève een kalmeerenden in vloed op mevrouw de Clarens hadden uitgeoefend, begon Raffut over de moe der en het kind alles te vertellen wat hij geschikt oordeelde, om de markiezin te pluimstrijken, toen deze eensklaps vroeg: „Waarom draagt gij de livrei van Cla rens niet meer, Jean?" Die vraag bracht den rentmeester niet in verlegenheid, want in zijn sluwheid! had hij ze evenals nog vele andere voor zien. „O, mevrouw", antwoordde hij over moedig, „die vraag alleen bewijst dat u volkomen onkundig bent van 't geen hier omgaat! Er hebben in uwe afwezig heid groote veranderingen plaats gehad. Met alle eerbied1 voor uw persoon, maar de edellieden staan niet in al te hoog aanzien meer. Door het dragen van uwe livrei zou ik achterdocht hebben gewekt, me verdacht hebben gemaakt en me aan het oorspronkelijke rapport van den cipier maar liet was niet eerder te vin<< den. En zoo is een stuk geproduceerd^ eerst later dan het gebeurde opgemaakt De Minister hertiaalde dat men den( arbeid van Ds. Warners heeft tegenge werkt en dien aan banden heeft trach ten te leggen. Die predikant moet zijn een universeel man1. AI dfe handelingen van vice-admiraal van den Bosch wezen' op tegn ingenomenheid tegen den ar beid van den predikant. Tegie<n idiejtfl arbeid moge misschien de,admiraal geien' leenman gehad hebben, maar zooveel te meer tegen de regeling, maar daartegen' heeft de admiraal zijn bezwaren miet speciaal doen hooren. Intusschen zal nu worden nagegaans doch met den nieuwen vlootvoogd, wel ke wijziging in de regeling van de gees telijke verzorging zal behooren te wor den gebracht. Bij de replieken hieki de heer De Meester vol dat de vice-admiraal slecht behandeld is geworden, waar hem geen enkele blaam treft en de Minister is niet er in geslaagd zijn houding goed te pra ten. De heer Hugenho ltz gispte de weinige karakter van de ministers, zoorat nu blijkende aan zijn toegeven aan den aandrang om in de richting van bovenge- genoemde heeren te gaan. De heer Tydeman zette nader het hoogst verkeerde uiteen van het feit, dat dc regeling van de geestelijke verzor ging wordt overgelaten aan den christe lijke officierenvereeniging. En nu gaat de Minister dadelijk in de richting van een staatspredikant, waariegen door mi nister Heemskerk reeds is gewaarschuwd. De heer L o h in a n betoogde nader dat de verhouding van den persoon die inet de geestelijke verzorging der schepelin gen belast is, tot den Minister door geen ander dan door het Departement moet geregeld worden, met buitensluiting van elk ander orgaan. Indien geen behoorlij ke regeling echter mogelijk is, dan geve de Minister liever niets. Als de Minister in,de Toekomst niet komt met een regeling waarbij de Mi nister het heft in handen houdt, zal spre ker voortaan stemmen tegen den post tot subsideering van de christelijke officie renvereeniging. De heer v. d. Voort van Zijp hield! vol dat alle mogelijke kleinigheden tegen ds Warners zijn uitgespeeld geworden. De heer M a r c h a n t deed uitkomen^ dat het feit, dat de Minister hier als zijn meening heeft te kennen gegeven dat ds. Warners moest zijn een universeel man,- bewijst dat dan ook het monopolie voor dien predikant werd opgeëischt. Want zonder monopolie is men geen universeel man. Sprekers hoofdgrief tegen 's Minis ters beleid is dat hij aan een, zooals den minister het zelf noemt: futiliteit, een verdienstelijk vlootvoogd heeft ojïgeof- ferd, en ook dat de Minister voor karak tervastheid zoo weinig waardeering be toont De Minister verdedigde nader den toon van zijn brief aan den vice-admiraal die zoo moest zijn, omdat de vice-admi raal een onbeduidende zijl; zoo heeft op geblazen. En de Minister was verstoord over het schrijven van den vice-admiraal, waaruit kon worden opgemaakt dat de predikant niet op de medewerking van den vloot voogd 7-zu kunnen rekenen. Hec algemeen debat wordt gesloten. Na c!e pauze werd besloten de door Minister Cool gewijzigde Oorlogsbegroo ting voor 1911 in behandeling te ne men na afdoening van de kleinere wets ontwerpen, welke aan de orde zijn ge steld na Hoofdstuk Financiën. Bij de voortzetting van dc behandeling der Marinebegrooting, bepleit de heer H u g en h o 11 z positieverbetering van de schrijvers aan het Departement, maar de Minister kon daarop geen vooruitzicht openen, omdat de regeling betreffende dc schrijvers er eene is die alle Departe menten aangaat. In behandeling komt verder het amen dement Verhey c.s. om den post voor aanbouw van pantserschepen f320.000, te s oil rappen. De heer Janssen (den Haag) ver dedigde het op gronden reeds bijl het alge meen debat uiteengezet. het gevaar van arrestatie hebben bloot gesteld. Ik heb het dus beter geoordeeld, niet voor mij, maar oin u, om dit gewaad te kiezen. Het heeft me de dienstcuil vergemakkelijkt, welke ik u moest bewij zen in het bijzonder bij den verkoop vart de voortbrengeselen van uw bezittingen. Wetend dat dit ten profijte vain edel lieden was, zou men mij niet eens het koopen hebben vergund Door dien toon van oprechtheid ge troffen, was mevrouw De Clarens op het punt van Raffut voor zij.ii toewijding te bedanken. Maar andermaal dacht zij aan de gesprekken van Piernic, en eenige stappen in dc richting van het kasteel doende, bepaalde zij zich den rentmeester door een gebaar te bevelen haar te vol gen. „Ik weet inderdaad niet, wat er om gaat, Raffut", sprak ze. }tMaar toch weet ik, dat het domein als nationaal goed in veiling zal worden gebracht." Raffut sidderde. „Wie heeft u dat gezegd, mevrouw?"- vroeg hij, „zei u me zoo even met, dat u niemandi Jcennis liadt gegeven van .uw; komst, dat u niemand had gezien De beweging van Jean .was aan ck( markiezin niet ontsnapt. {\j^ordt verv^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5