de eerste in ons Kind. De leeszaal zal niet modern comfort worden ingericht en plaats bieden voor 50 personen. Drinkwaterleidingplannen. In de vergadering van het hoofdcomité voor duinwaterleidingen in een gedeelte der provinciën Utrecht, Noord- en Zuid- Holland, is tot voorzitter gekozen jhr. mr. W. F. Sandberg, burgemeester van Abcoude, lid der Prov. Staten van Utrecht en tot secretaris de heer A. Blankenstijn, burgemeester van Harmeien c.a. te Har- melen. Aan de raadsleden der betrokken ge meenten is toegezonden een plan van een gemeenschappelijke waterleiding voor Bennebroek, Bioemendaal, Schoten en Veizen. Het terrein van de prise d'au is gëdacht aan den Doodweg te Bioemendaal. Het leveringsgebied telt nu 36,373 inwoners; de waterleiding is berekend voor 61,000 ingezetenen; het daggebruik is becijferd op 3600 kub. meter met een maximum van 5500 kub. meter. De kosten der waterleidingcentrale zijn geraamd op f 214,500. De vier gemeenten zullen moeten betalen: Bennebroek f 11,000, Bioemendaal f 44,000, Schoten f 55,000 en Veizen f 104,500. Bij levering van 300,000 kub. meter zal het water aan de vennootschap kos ten 7.54 cent per kub. meter bij 600,000 kub. meter 4.21 cent, en bij 800,000 kub. meter 3.64 cent. Nieuwe sneltrein-locomotieven. Door de directie der Mij. tot Exploi- tie van Staatsspoorwegen zijn 12 nieuwe sneltreinlocomotieven besteld bij deNederl. Fabriek van Stoom- en andere Werktui gen. Ook deze spoorwegonderneming, die tot dusverre haar locomotieven uit htt buitenland betrok, wendt zich dus nu tot de binnenlandsche nijverheid. R.-K. Typografenbond. Aangespoord door den wensch van vele Bondsleden heeft de Ned. R.-K. Typografenbond evenals zoovele andere bonden een jaarboekje uitgegeven. In handig formaat en goeden druk (wat mocht men anders van Typografen ver wachtten uitgevoerd) geeft het behalve de gewone jaarboekjes, inhoud, almanak enz., vele nuttige wenken voor den Typograaf en opgave van besturen van vele vereenigingen en vakbonden. Een mooi bewijs van de kracht onzer katholieke vakorganisatie. Het Oranjekruis. De nationale bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oran jekruis" heeft gisteren zijn eerste alge- meene vergadering gehouden onder lei ding van Z. K. H. Prins Hendrik, die een openingsrede hield, waarin een schets gegeven werd van de te verrichten werk zaamheden en een voorstel aangekondigd om de regeering te verzoeken in alle ge meenten een enquête te doen instellen naar bestaande organisaties en voorhan den personeel en materieel op het gebied van het reddingswezen, ter verkrijging van de wenschelijke gegevens om kans te erlangen, waarop, in overeenstemming met door den door den Prins reeds in Juni 1909 uitgedrukten >vensch, verdere statistieke gegevens kunnen worden ver zameld, welke een blijvend overzicht ge ven van hetgeen op het gebied van het rerfdingswezen "in Nederland geschied. De rede van den Prins werd met applaus begroet. Medegedeeld werd dat de statuten koninklijk zijn goedgekeurd en dat zijn toegetreden als gewone leden 17 ver eenigingen en als buitengewone leden 12 vereenigingen en 18 begunstigers. Overgaande tot de werkzaamheden werd vastgesteld de begrooting voor 1911 in ontvang en uitgaaf op f 1600; goedge keurd het reglement betreffende het Prins Hendrikfonds en aangenomen het voorstel van den raad van bestuur om te zamen met de Vereeniging „Het Ned. Roode Kruis" over te gaan tot de oprichting van een officieel orgaan teneinde den band te versterken, die door oprichting van den Bond tusschen de verschillende op bet gebied van reddingwezen, werkzame lichamen gelegd is. Z. K. H. verliet kwart over drie de ver gadering, na een gedeelte te hebben bij gewoond van de voordracht van den heer H. de Booy, over het reddingst- wezen aan de Nederlandsche kust, toe gelicht met lichtbeelden. Na hervatting van de agenda deelde de voorzitter n og mede, dat de ^ver eeniging „Ziekiejivervoer Onderneming" haar personeel en materieel gratis in' tijden van rampen jer beschikking vam leien Bond stelt. Na de rondvraag stelde de Voorzit ter voor om H. M. de Koningin tever- zoeken toe te staan dat aan den Natio- nalen Bond voor Reddingsw encen eer ste hulp bij ongelukken „Hei Oranje- v kruis", het praedicaat van Koninklijk te voeren ^pn jjiocht H. M. dit vérleenen, het bestuur te machtigen de statuten hier Imee in overeenstemming te brengen. Met dit voorstel werd met bijval in- gestemdi i De vergadering werd hierop gesloten. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad van Velsen heeft besloten zich tot de Regeering te wen den met het dringend verzoek om zoo spoedig mogelijk te doen overgaan tot den bouw van een nieuwe brug over het Noordzee^anaal met voldoende door- vaartwijdte voor groote zeeschepen. De Raad was van oordeel dat de brug op niet voldoende wijze voorziet en kan voor- xien in de behoefte van het verkeer. De Vrije Liberalen te Amsterdam heb ben voor de herstemming van een lid voor den gemeenteraad den katholiek boven den sociaai-democraat verkozen. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 22 December. Bond van Technici. Op uitnoodiging en door de ijverige pogingen van de propaganda-commissie van den bond van Technici waren gis teravond op de bovenzaal van de „Har monie" verscheidene technici saamgeko- men, om door den heer K. A. Grondijs technisch ambtenaar le kl. der Staats spoor te Utrecht te worden ingelicht over het doel en wezen van voornoemden bond en het nut van afdeel in gen. In Leiden telt de Bond, aldus de lieer Grondijs, een voldoend aantal leden om eene afdeeling op te richten. Dit ver groot den invloed van (Jen bond, die op 't cogen'blik reeds 1000 leden in ver schillende afdelelingen telt en waarin plaats is voor allen, die in de techniek den strijd om het bestaan voeren. Als spreker hier over strijd sprak, dan bedoelde hij daarmede geen werkstaking, lock out, boycot met alle ellenden daar aan verbondendaarentegen heeft hij de inspanning, het overleg, de taaie vol harding op 't oog, die over het algemeen van technici gevorderd worden om zich een positie in het maatschappelijk leven te verwerven en te handhaven. Spr. be toogt daarna uitvoerig, dat in den bree- den arbeidskring de behoefte gevoeld is om te doen herleven, wat door ihet gildewezen te niet is gedaan. Na 14 jaar van bestaan, komt de Bond van Tech nici, als de organisatie, waarin' allen, die op geldelijke wijze willen medewer ken tot verheffing hunner positie een plaats moeten vinden. Er moet eenheid in ons handelen bestaan. De Bond is een vereeniging van practisch nut, die door selfhelp voorziet in de behoefte, die ijvert voor verbetering van het tech nisch onderwijs en technische kennis, voor de positieverbietering der technici en saamwerking wil langs wettelijken weg met andere organisaties. Spr. wekt ten slotte velen tot aansluiting op. Ter vergadering werden propaganda- brochures verspreid, waarin de voordee- Ien van den Bond werden uiteengezet. Verschillende vragen werden gestefd en ebantwoord. Een volgende vergadering zal worden belegd voor de definitieve oprichting. Spoorweg Rijnsburg—Noord wijk. De minister van waterstaat deelt in het antwoord op het afdelingsverslag der Tweede Kamer over het onteinigings- ontwerp voor de verbetering in de ligging van den spoorweg Rijnsburg—Noordwijk mede, dat, naar hij vertrouwt, de bezwa ren van het kerkbestuur voor de betrok ken partijen op bevredigende wijze zullen kunnen worden opgelost. Eerst als de verklaring van het algemeen nut wet is geworden zal de tijd daar zijn om aan gaande de richting in bijzonderheden te beslissen. Mr. M. C. de Vries van Heyst. De teraardebestelling van het stoffelijk "overscnot van wijlen Mr. M. C. de Vries van Heyst zal plaats hebben op Zaterdag 24 December, ten 12.30 ure van het sterfhuis, aan de begraafplaats Groene- steeg. Bij den heer S. de Boer Az., pen ningmeester van „Schoolkindervoeding" is ingekomen van de klasse eener meis jesschool f 2.50 van den verkoop van zilverpapier en capsules, van de vereeni ging „Nut en Genoegen f 7 gecollecteerd op haar jaarfeest en van N. N. een coupon Stad Amsterdam, groot f 1.50. In het Rijksmuseum van Oudheden is geopend de opgravingskamer, waarin zijn tentoongesteld de voornaamste re sultaten van het door dr. J. H. Holwerda ondernomen onderzoek bij Nierssen en het Uddelermeer. Verder ziet men hier de resultaten van de opgravingen door dr. M. A. Evelein, te Katwijk ondernomen in het Kleinduin. Ook werden in overleg met de ver eeniging Arentsburg de kaart en de be langrijkste photo's van de opgravingen, die dit jaar te Voorburg hebben plaats gehad, met een aantal mooie Romeinsche vazen en een kleine keurcollectie uit de ontzettende massa Fragmenten daar ge vonden, ter bezichtiging gesteld. Eindelijk is ook de prachtige verguld zilveren helm met bijbehoorende voor werpen, dezen zomer in de Peel gevon den, tentoongesteld Uit het jaaivciciJ. vm iictLeidsch Universiteitsfonds blijk.» 4a het ledental daalde van 1477 tot 143o op i Mei IK L inkomsten bedroegen f 7/90.59; dc uitgaven f6325.01yj (verleden jaar f 7950.25H en f 6219,02)zodat blijft een batig slot van f 1465,57H. Het kapitaal van het fonds is thans gestegen nominaal tot f 93.500, terwijl het fonds Schlegel f 1.024,58, en het fonds Kaiser f 1.196,07 bedraagt. Voorts worden met dank vermeld de giften ontvangen van de commissies voor de huldeblijken aan prof. P. J.- Blok en prof. H. G. van de Sande öakhuyzen, welke commissies het overschot van de door haar verzamelde bijdragen gedeel telijk of geheel aan het Universiteitsfonds schonken. Een tweetal toelagen aan studenten werden verleend, tciwijl nog melding wordt gemaakt van de toelagen verstrekt aan privaatdocenten enhoogleeraaren voor drukwerken enz. en o. a. een toelage op aanvraag van prof. De Groot voor de aanschaffing van Japansche boeken. Ook voor de orthopaedische polikliniek werd een jaarlijksche toelage verleend van f 500, evenals een van omstreeks f 100 aan de studenten-vereeniging voor Paedagogie ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 5i/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegapg tegen bewijs. S1/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Wejeerw. Pater J. G. Tesser, O. F. ML Maandag, (Tweede Kerstdag) 8 uur 's avonds, gebouw R. K. Volksbond, op voering van de kinderoperette „Roza", de schoone slaapster, gevolgd door komi sche voordrachten. Dinsdag, 8 uur 's avonds St. Lode- wijkskerk. Steenschuur. Apologetische cursus, lo. Beantwoording der ingekomen vragen; 2o. De Onfeilbaarheid. Inleider den Weleerw. Heer J. Duijmal, kapelaan te 's Gravenhage. Woensdag 51/2 uur. 'savonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenjs met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel- Eerw. Heer Th. Bergansius. ALFEN AAN DEN RIJN. Alhier is op gericht eene St. Virtcentius-Vereeniging. Het bestuur bestaat uit de heeren J. L. M. Breukel, H. Heeman, F. v. Hofwegen, H. Jolliet, J. Ranke en J. C.Scheerder. Moge de nieuwe vereeniging veler steun vinden en rijke vruchten afwerpen. Z. D. H. Mgr. van de Ven, bisschop van 's Hertogebosch, heejt de wijding van van het Subdiaconaat toegediend aan onzen vroegeren plaatsgenoot, den Eerw. Fr. Paschalis van de orde der Carme- lieten. HOOGMADE. Gisteren vergaderden in 't café „Hildebrand" het voorloopig comité tot onderlinge verzekering tegen ongevallen van den landbouwarbeider. Bijna alle werkgevers waren opgekomen. Den heer T. P. Kleyn, voerde het woord en bepleitte het oprichten van plaatselijke kassen. Na eenige bespreking en toelichting op vragen traden een twin tigtal landbouwers toe en werd een com missie gekozen n.m. de heeren C. P. van der Geest en J. Zwetsloot die met de heeren T. P. Kleijn A. Wisman en Staal duinen van Woubrugge als voorloopig comité de zaken zullen regelen voor een algemeene vergadering in de eerste helft van de volgende mand. NOORDWIJKERHOUT. Naar wij ver nemen zullen op 28 December a.s. in deze gemeente veldoefeningen worden gehouden door een 60 tal Infanteristen uit Leiden. Den nacht daaropvolgende zullen zij doorbrengen in eenige iokalen der openbare school, in het dorp, om Donderdags wederom naar hun garnizoen terug te keeren. SASSENHE1M. Donderdag 12 Januari a.s. v.m. van 10 tot 12 uur, wordt ter secretarie dezer gemeente gelegenheid ge geven tot aangifte voor de loting der Nat Militie voor jongemannen geboren in 1892. WASSENAAR. Op de buitenplaats van H. M. de Koningin, niet ver van „Den Deijl" werd in den nacht een mooien mastboom afgehakt. Deze zal zeker hier of daar wel voor Kerstboom dienen. GEWESTELIJK GEMENGD. Te Wassenaar hoorde gisteravond ofnstreeks vier uur de wed. v. d. Kley een gestommel boven. Een der dochters gaat eens kijken en ontmoet op de trap een vreemdeling. Op haar geroep vloog deze het huis uit, doch werd terstond achtervolgt door de zoons, die op 't erf eenig werk verrichten. Op den weg stond nog een vreemdeling, die mede de bosschen invluchtte. Met behulp van de buren werden beiden personen gegrepen en,op geborgen. Het waren twee jongens de één van 17 jaar, de inbreker vierde juist zijn 18e verjaardag. Inmiddels werd de politie gewaarschuwd. De veldwachters begaven zich er heen en de dader bekende uit een kast en uit een kabinet horloges en andere kleinoodiën ontvreemd te hebben. Sommige voorwerpen had hij reeds over gegeven een doosje met goud was echter zoek. Dit had hij in 't bosch bij een struik verborgen. Er werd gezocht doch niet gevonden. Toen kwam Hek op 't appèl, de politiehond. De dresseur de Jong gaf de hond lucht aan de pet van den in breker en... toen vloog Hek den dief aan. Daarna gaf hij hem lucht aan de handen van den dader en in een wip had de hond hei doosje met de gouden voorwerpen te pikken. De beide jongelui werden natuurlijk naar „de kast" ge transporteerd. Het schijnt, dat de jongste niet medeplichtig is. Hij was in den waan, dat zijn metgezel oiri brood ging vragen en schijnt van het plan om te stelen niets te weten. De dader zelf is al meer met de justitie in aanraking geweest. De vrachtrijder Joh. Schreuders pas seerde Dinsdagavond met paard en kar retje op den Venneperweg nabij Nieuw Vennep eene handkar. Zijn paard schrok hiervan, en deed een geweldige zijsprong en kwam zoodoende in de Vennepertocht terecht. Met behulp van aldaar wonende menschen werd het paard uit het water gehaald en bleek geen letsel bekomen *e hebben. Anders was het met het rijtuig, daar was nog al vrij wat schade aange komen. De voerman kwam er met een nat pak en den schrik van af. Een bekende Leidsche venter, J. v. R. die niets kan laten liggen dan wat te zwaar en te heet is, ontvreemdde bij 'ii in gezetene te Woubrugge een wandel stok. De politie haalde de man spoe dig in en nam de stok in beslag. Gistermiddag omstreeks 3 uur had een ernstig ongeluk plaats in de manége van, het 2e Reg. Vel dart. te Leiden De milicien v. d. Zwet uit Lisse, had het ongeluk van zijn paard te vallen en een zoodanige slag van het dier op de buik te krijgen, dat hij inwendig gel- kneusd' werd. Door het achter hem loo- pende paard, kreeg hij een ernstige wonde aan het voorhoofd. Hij is opgeno men, en naar het hospitaal veryperd. Gisteravond ongeveer 10 uur werd de veldwachter Deegenaars van Z o er t e r w o u d e ter assistentie geroepen om dat een oud man op den Hoogen Rijn dijk ronddwaalde. Bij onderzoek bleek dat het een zekere v. d. W., 75 jaar, uit Voorschoten was. Hij voerde met zich een kruiwagen en een schop blijk baar had hij zich bezig gehouden met het zoeken van mest langs de straat. Door de zorgen van den veldwachter werd hij naar zijn woonplaast vervoerd. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Bij de marine-begrooting, Dinsdag, is natuurlijk Ds. Warners, de vlootpredi- kent ter sprake gekomen. De heer Lo fi rn an (Chr. H.) begon de disputen met zijn afkeuring te uiten over het stel sel, dat een vereeniging, uit landofficie- ren gevormd, den viootpredikant be noemt;.dit brengt allerlei onaangenaam heden medede minister zelf moet die benoeming voor zijn verantwoording ne men. Anders pog dacht de heer Hu gen- hol tz (S. D. A.#P.) er over; zeker de bestaande regeling deugt niet, maar ook vindt de afgevaardigde het een dwaasheid, dat de minister den predikant benoemt. Hij constateerde, dat de vloot niet zoo'n behoefte heeft aan geestelij ken zorg! 't Is waarlijk geen pluimpje voor onze Marine En als men den godsdienst op de vloot wil brengen, late men dit over aan het particuliere initiatief. De volgende liefelijkheid kreeg de mi nister nog te hooren de aanstelling van den predikant, waarvan volgens hem de behoefte niet is gebleken, is een gevolg van de noodzakelijkheid voor den Mi nister om de gunst te veryv erven der „fa natieke sectaristen ter rechterzijde". De heer De Meester (U. L.) had op zich .genomen te pleiten voor admiraal van den Bosch. En hij heeft dat gedaan in zulke schoo ne ebwoordingen als de admiraal nog stechts zelden zal gehoord hebben. Hij bracht den admiraal hulde, omdat hij zijn „overtuiging" niet heeft willen opoffe ren .aan zijn carrière". En toen de heer De Meester zijn lof rede had geëindigd, riep de heer 1 hom- son: „Wie de schoen past, die trekke hem aan". Dit Fijn-gevoelde gezegde doelde op het zitting nemen van dezen minister 1/1 het rechtsche Kabinet. De heer Lohman (Chr. H.) en met hem een aantal anderen drongen aan op de aanstelling van vaste marine-geestelij ken van regeeringswege. Ook het op treden der machinisten bij het vlcotbe- zoek ,aan Rotterdam, is ter sprake ge weest en vond wel afkeuring; maar werd toch vrij algemeen vergoelijkt. Woensdag is de minister aan het woord geweest. Breedvoerig heeft Z.Exc. de hee ren te woord gestaan, die de kwestie met den He'.derschen vlootvoogd ter sprake hadden gebracht. De minister wijst op het dwaze van het argument, dat de predi kant desorganisatie zou brengen ter wijl toch de vice-admiraal v. d. Bosch slechts over één feit heeft geklaagd, nl. over het lezen van dat bekende boek. De min. verklaarde onder rumoer in de ka- mer, dat Tiet hem nog niet duidelijk was, hoe de heer v. d. Bosch de zaak zoo heen kunnen opblazen. De toezegging van den min dat hij zal nagaan of het aanbeve ling verdient in de richting te gaan van hen die een door den minister aangestel- den predikant willen, werd ontvangen door den socialist Schaper met den uitroep: „Dat wordt nog veel erger en door diens partijgenoot Hugenholtz met: „Hij draait a's een to!". In den na middag is het nog tot een stemming ge komen over den dominé. De heer B o r- gesius (U. L.) stelde voor nog slechts 1500 ui: te trekken voor den predikant voor 'n half jaar salaris. In dien tijd moest de minister zijn nieuwe regeling gereed hebben. Met 48 tegen 33 stemmen werd dit amendement verworpen. De heer H u- genholtz, die blijkbaar nog eens een partijstemming wilde beleven vroeg stem ming over de schrapping van hc thee.e artikel 72 (subsidiën en verdere kosten in verband met de geestelijke verzorging) Het artikel werd echter aangenomen met 48 tegen 33 stemmen, ten laatste zij ver meld dat de minister zijn pantserbooten voor de verdediging der zeegaten heeft gekregen.- tol amendement legen het yoorshel yan den minister, welk amcndeiuenl digd werd door de heeren Jansen, co Thomson en nog nader werd bestreden de heer v. Wassenaar v. Catwijck, werti na onaannemelijk verklaring door den M.- nister verworpen met 46 tegen 32 slem- men. Van Links stemden tegen de Vrij- Liberalen de heeren Tydemau en v. Kar- nebeekvan Rechts vóór de heer de Ram (Katholiek). Te vijf uur werd de begrooting in stem ming gebracht en aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. Met de rechterzijde stemde voor de heer v. Kaj-nebeek (U. L.) Onder hoongelach van de linkei/.jde werd de minister door -de rechterzijde ge complimenteerd. In de avondzitting wordt „Binnenland sche zaken" voortgezet. Krachtig "werd op gelijksteiling van het bijzonder, niet 't openbaar onderwijs door de rechterzijde aangedrongen natuurlijk onder protest van de linkerzijde. Ook de opleiding van onderwijzers en de veieischten voor de hoofdacte zijn ter sprake gebracht .De heer Oosterbaan (A. R.) vroeg strenge bepa'ingeri tegen hen, die leerplichtige kinderen onder schooltijd in dienst hebben. De minister is slechts even aan het woord kunnen komen en moest na een gedeeltelijke beantwoording der sprekers zijn rede om half één afbreken. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid derRed ictie Mijnheer de Redacteur. In het verslag van „Lucifer" geeft mv recensent op het laatst een kleine ontboe zeming n.m.: „Want nu wegblijven was, waar wij roepen om edele tooneelkunst schande geweest." Het komt mij voor dat dit wat kras uitgedrukt is. Wij zijn in den Advent en bovendien in de laatste week voor Kerstfeest en daardoor zijn er katholie ken die zeer gaarne hadden willen genie ten van de opvoering van „Lucifer", doch uit bovenstaand oogpunt afwezig bleven,- in hoeverre dit nu schande is ,!sat hij liever ter beoordeeling aan de Eerw. H.H Geestelijken en zag daarover gaarne in uw blad van een dezer de opinie. Met is en blijft in mijn Oog toch loon cel- kunst. Met beleefden dank voor plaatsing, Achtend Een lezer. Uitvoeringen in den H. Adventstijd öndergeteekende verzoekt beleefd plaatsing voor de volgende regelen. Aan het einde van zijn verslag over Vondel's „Lucifer", te Leiden opgevoerd, schrijft de recensent„'t verheugde ons. gisteravond te constateeren, dat in den eivollen schouwburg zoovecle plaatsen in genomen waren -door Katholieken. W at., nu weg blijven was, waar wij rocj.-,- om edele tooneelkunst, schande ge weest." L.ever wenschte ik aldus te lezen Het speet ons gisterenavond te consta teeren dat in den eivollen schouwburg zoovele plaatsen ingenomen waren door Katholieken. Want nu wegblijven was, waar wij roepen om krachtiger godsdien- stg leven taiak geweest. Is liet niet inderdaad teleurstellend le moeten zien, hoe de aloude katholieke tradities wegsterven én de belangstelling in de kerkelijke tijden hoe langer hoe min- minder wordt. De geest van de Kerk is, dat de ge- geloovigen de tijden van Advent en Vaste niet in vermaak en feestvieringen door brengen, maar de were'dsche vermaken vaarwel zeggen en boetvaardigheid be oefenen, het gemoed zoo te stem men dat bij het groote Kerstfeest hét i:i id Jezus door zijne genade in de harten worde geboren. Men tracht thans door al lerlei middelen, als apologetische cur sussen, catechismusavonden met en zon der lichtbeelden, katholieke kringen, ehz. het geloof te doen herleven, de harten te veredelen, van de leer der kerk te door dringen, godsdienstige gebruiken te her stellen, maar als de gelegenheid zich voor doet om al die geleerdheid en uitleggin gen in de praktijk te brengen, dan zijn de goede uitkomsten verre te zoeken. Straks als het Driekoningenfeest ge passeerd is en in de geheele landstreek weer komedie gespeeld wordt en avond aan avond verslagen zijn te vinden in de couranten over uitvoeringen dan wordt er blijkbaar overvloedig geprofiteerd en Lei den doet zijn best om bovendien de bui- tenmenschen naar zijn veste te lokken! Konden dan in de H. Tijden van Ad!- vent en Vasten die voorstellingen van too- neel, zang en muziek niet beter onbe zocht blijven? Dan zouden de katholieken door afwezigheid veel flinker doen met te toonen dat het alsdan niet past. Dan zouden zij toonen doortrokken te zijn met den; hoogeren geest van het kerkelijk le ven,' waar erg veel over gepraat wordt; maar waarvan'in Advent en Vasten, weinig te ontdekken is. Met dank voor uwe plaatsruimte, RIJNLANDER. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 21 Dec. Avondvergadering. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van Binnenland sche Zake n, critiseerde de heer Van d e r Vliet, verwijzende naar de ge^ ringere bouwkosten van de psychiatri sche Klikiek van Dr. Bouman te Am1- sterdapr, de hooge kosten a~g<f

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2