22 BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No, 36v. £cicbehe ©ou/taul -Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 c ingezonden mededeelingen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gr., bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkt (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboi betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Aan de R. K. Textielarbeiders en Arbeidsters te Leiden. Sinds eenigen tijd wordt er van ver schillende zijden getracht wat meer or ganisatie te brengen onder de Leidsche arbeiders en arbeidsters. En terecht. Zoo ergens, is in onze goe de stad 'n krachtig opbloeiend vere nigingsleven noodig. Ook hier bestaan misstanden, wier .wegneming noodzakelijk mag heeten. Ook hier 'n tekort, zoowel op geestelijk ah stoffelijk gebied. ie opruiming van misstanden, die zoo noodzakelijke lotsverbetering, die zoo hoogst noodige meerdere ontwikkeling van de beide volksklasse, zoowel in maat schappelijk als godsdienstig opzicht, zul len echter niet komen, dan tenzij er aan voorafga, tenzij er aan ten grondslag liggeeen krachtig verenigingsle ven. Ook hier geldt 't Arbeiders, Arbeidsters, he'pt U zeIve n Dit feit werd reeds ingezien in 1864 door Mgr. ^Emmanuel von Ketteler, Bis schop van Mainz. Toen in Duitsahland zich de eerste verschijnselen van al de ellende, die de moderne groot-industrie aan de arbeiders brengen zou, begonnen te vertoonen, verhief hij daar tegen zijn machtigen stem. Gelijktijdig dat Lasalle, een der grond leggers van het Duitsche socialisme, zijn geestverwanten opriep, riep Mgr. von Ketteler de Katholieke ar beiders op zich te vereenigen. Want toen reeds in 1S64 zag deze, door God buitengewoon begaafde man', als in een visioen wat er, zonder een krachtig vereenigingsleven, van den ar beider in de moderne industrie worden zou. Op bladz. 13 van zijn werkje „Hert vraagstuk der Arbeiders en het Christen dom", van welks tweede uitgave Dr. Lud. wig Windthorst een voorrede schreef lezen wij: „Het stoffelijk bestaan van den stand des hundwerkmans, staat in het nauwst veiband met het loon des arbeiders, zoo zelfs, dat de weinige uitzonderin gen hierop, niets aan den regel te kort doen. Dit loon nu regelt zich in onzen tijd naar de strengste, de onmisbare le vensbehoeften, dat wil zeggen, naar het geen de mensch aan voeding, kleeding en huisvesting volstrekt noodig heeft, opdat zijn physiek (lichamelijk) bestaan nie: vernietigd worde. De waarheid de zer stelling is door de bekende strijd schriften tusschen Lasalle en zijn tegen standers zoo openbaar geworden, cat al leen de bedoeling om het volk te mislei den, die bestrijden kan. Daarin ligt, ge lijk met het volste recht beweerd wordt, het gelieele vraagstuk der arbeiders." Met vraagstuk dus van het arbeidsloon. Meelt men geluisterd naar von Kette ler? Natuurlijk: Neen Noch de werkgevers, die rustig ihun eenmaal ingenomen standpunt bleven handhaven, door voor alles te zorgen zelf rijk te worden, en zich zoo weiijj^g mo gelijk om hun arbeiders te bekoinmei^n. Noch de arbeiders, die voortdurend geen gehoor gaven aan zijn roepstem. Onvereenigd bleven zij voortleven, wel mopperend en klagend, weil soms in op stand komend en tot geweldadig verzet overslaand, maar om toch steeds weer na neergeslagen te zijn, inplaats van zich te vereenigen, te gaan den ouden ,weg naar kroeg en danshuis. Zoo trach tend hun leed te verzetten. Zoo ging het in Duitschland, in België in Engeland. Ging het hier beter? Hebben ook de Leidsche Textielarbei ders niet altijd hun deel gehad in de zegeningen der moderne industrie? Heeft Cremer zijn lied over het vree- selijk lijden van jeugdige fabriekskin deren niet juist gedicht op Leiden En mogelijk was het in Leidien niet eens erger dan elders. Overal immers waar de arbediers onvereenigd bleven, droe gen en dragen zij nog eenzelfde lot. Die algemeen heerschende toestand van diepe ellende der arbeidende klasse, die intusschen de niuaïsc ippij dcor de Ktseds toenemende verbittejmg der solks klasse en het steeds groeiend socialisme, met groote gevaren begon te bedreigen, deed Paus Leo XIII 27 jaar na von Ket- teler's woord de bekende Encycliek „Re- rum Novarum" uitvaardigen. Hoe 't er in 1891 in de werelduitzag wordt het best verstaan, wanneer wij af schrijven, wat Z. H. de Paus, aan hethe- gin van deze Encycliek, gericht tot heel de Katholieke wereld neer schreef. Wij lezen daar: Voor het welzijn der laagste Jclassen moet snel en op juiste wijze gezorgd worden, daar een zeer groot deel er van zich in ellendigen, druklcenden en on- waardigen toestand bevinden. Immers nadat de oude gilden in de vo rige eeuw waren vernietigd,4 zonder dat er in hunne plaats iets anders was getreden, toen d'e inrichtingen en de wetten van den Staat den godsdienst der vaderen haddien verdrongen, kwam het er toe, dat de loop der tijden de arbeiders aan de onmen- schelijkheid der machtigen en de teu- gelooze gewinzucht der uitzuigers mach teloos prijs gaf". Zo oschrijft Paus\eo XIII. Zijn woord vond weerklank in de wereld», meer dan 30 jaar terug het woord van Von Kettejer. Ier. In den onderstreepten zin ligt ander maal opgesloten de roep, die trouwens in heel deze encycliek weerklinkt: Arbeiders vereen igt U. En de Katholieke wereld heeït aan dat woord gehoor gegeven. Allerwege zijn ze opgericht de vereenigingen van Katho lieke werklieden. Doch wat ook de Paus vooral wil het herstel der oude gilden in den vorin der moderne vakver- e e n i g i n g bleef op menige plaats ach terwege of de arbeiders bleven er onver schillig buiten. Dat is een groot gebrek. De vakvereeniging toch is er bij uit stek voor aangewezen den stoffdijken toestand der arbeiders te verbeteren, zorg te dragen voor 'n behoorlijk loon, aan te dringen op 'n normalen arbeids dag, invloed uitoefenen bij het tot stand komen van het arbeidscontract, enz. Zonder krachtige vakorgani satie geen verbetering der t o e- s t a n d e n. Of dat ook in Leiden noodig is Hier zoo goed, als overal elders. Of is de toestand deilarhLidende be volking de textielarbeiders niet uitge zonderd in ons land dan zoo rooskleu rig? Dat kan blijken uit het feit, dat circa 60 pCt. der kinderen uit die volks klasse door de schoolartsen behept be vonden werden met een of andere ziekte, die in niet weinige gevallen i>n armoe- d e haar oorsprong vond. Dat kan blijken uit de 500 volkskin deren van deze stad, die gedurende de zen winter op kosten Uier liefdadigheid warm voedsel zullen ontvangen. Dat kan blijken uit het boekje van Mej. Sparnay, uit het leven van tuberculose lijders. 'n Boekje, dat u zegt, hoevele fabrieksarbeiders er vallen, als slacht offers van die ziekte. En hoe staat 't met de geestelijke ont wikkeling van ons arbeidend volk. Wij moeten echter voor heden ein digen, met deze uitneodiging R. K. Arbeiders vereen igt U. R. K. arbeiders bezoekt de propagan- </avergadering vcor vakorganisatie op DONDERDAG 29 DECEMBER. ALGEMEEN OVERZICHT. Hoe verder we komen, hoe meer het blijkt dat de toestand in de nieuw-bakken Republiek Portugal allesbehalve rooskleurig is. Men zou zich best kunnen begrijpen als de ministers, die met zulk een vuur het roer van staat in handen grepen, en het bijltje bij neerlegden. Want steeds duidelij ker wordt het hen, dat het gemakkelij ker is het volk op te ruien, dan het opge zweepte volk weer behoorlijk in het ga reel te brengen. De correspondent van de „Times" die reeds meldde dat in den vervolge de re geering door het republikeinsche comité, als een geimprowseerden raad-van state zoy worden ter £ijde gestae cL wa oa- der den duim gehouden, meldt nu dat het zelfde partijbestuur de verkiezingen zal leiden voor de nationale vergadering, die over de grondwet zal beraads'agen. Men verwacht ,dat de nationale verga ring in April zal bijeenkomen en de voor- loopige regeering dan verslag zal doen van haar werkzaamheden en de door haar genomen besluiten za! verdedigen. Te vens zal zij dan de aanneming vragen van een indemniteitswet. Nadat de nationale vergadering de grondwet heeft goedgekeurd, zal zij een wetgevende kamer uitmaken, ter vervan ging van het vroegere tweekamerstelsel. Het aantal afgevaardigden zal vergroot worden van 155 tot 200, met verkiezingen om de drie jaar. De wetgevende kamer zal den president van de republiek kiezen, die vijf jaar zijn ambt zal waarnemen en niet herkiesbaar zal zijn. De president zal tevens de voornaamste uitvoerende beambte zijn van de regee ring De voorlocpige regeering doet verder al haar best om eenige der door haar haar voorgestane hervormingen uit te voeren. Zij heeft alle uitzonderingswet ten afgeschaft, waardoor iedereen, die slechts verdacht werd, zonder verhoor kon gearresteerd worden ;zij heeft be paald da thuren een maand vooruit be taald moesten worden, in plaats van ze ven en een halve maand, als tot nu toe; zij heeft het stakingsrecht der arbeiders erkend, met eenige. beperkingen j zij heeft de stedelijke rechten op de levensmidde len verminderd en nog eenige andere po pulaire maatregelen van algemeen nut ge troffen. Men zou nu zoo denken, dat alles dan rustig zou zijn. Ho maar! De werklieden zijn met die stakingswetten allesbehalve tevreden en vooral de werklieden in dienst van den staat, leggen zich bij de beperking die hen treft niet neer. Kalm weg zeggen ze: „Als wij met z'n allen staken, doe je ons toch niets". De stakingen duren voort en steeds broeit men op meer stakingsplannen. De werkeloosheid neemt steeds toe en als minister Camacho tracht daarin te voor zien ,komt hij eerst recht in een lastig par ket. Nog pas liepen een 40-tal werkloozen die drie dagen lang afgescheept waren met het antwoord: de minister is bezet, de deur van zijn werkkabinet in. Ze had den nu een republiek en dan had ieder het recht den minister te spreken. En toen ze hun briefje hadden dat hen werk ver schafte aan het arsenaal, verkochten ze het aan andere werkwilligen. Zij waren liever lui dan moe. En zoo klaagt alles en de bandeloos heid neemt met den dag toe. Steeds toe nemende roering heerscht ook op Kreta waar de Christelijke afgevaardigden hun gebelgdheid over het antwoord der mo gendheden niet onder stoelen of banken steken en in hun protest spreken ze dan ook de hoop uit, dat de mogendheden de Kretenzers niet zullen drijven tot een ui terste verdediging van het recht en de internationale erkenning van de vereeni- ging met Griekenland. M. a. w. worden hier de mogendhe den met opstand bedreigd. Dit zou niet de eerste maal zijn, maar ze kunnen het toch niet tegen den strijdmacht van vier mogendheden uithouden Intussohen heerscht hevige opwinding onder het volk. Overal op Kreta vergaderingen, waar protestresoluties worden aangenomen te gen de nota der mogendheden en voor de vereeniging met Griekenland. Al deze moties worden den consuls toegezonden. Aan den anderen kant moet een verga dering van de Mohammedaansche Kreten zers zijn te verwachten, om te protestee ren tegen de beweging voor de inlijving bij Griekenland. Ook in Griekenland heeft de nota ont stemming gewekt. Het is dan ook niet prettig te merken dat de mogendheden de rechten van Turkije onverkort willen handhaven. Men vreest voor nieuwe ver wikkelingen, niet alleen op Kreta, maar ook in Griekenland en dat terwijl over eenige dagen het „Vrede op aarde" over de wereld zal klinken! Griekenland handelt in deze dan ook niet voorzichtig. Nu weer heeft de re geering tien Kretenzische onderoffideren tot de Grieksche onderoffirierenschool toegelaten. Wanneer zij deze school heb ben afgeloopen, worden zij vaandrig en frsd&i ^eer ia sU.eusk Zooals men weet was de opstand van October in Uruguay tegen een mogelijke verkiezing van Bat- tie tot president gericht, spoedig bij over eenkomst bijgelegd. Nu hebben dezer dagen de algemeene verkiezingen voor het parlement plaats gehad; en daarbij hebben de oppositie- mannen zich van stemming onthouden, zoodat vrijwel in alle districten de regee- ringscandidaten er met gemak gekomen zijn. Daar dezen nu op hun beurt den President moeten aanwijzen (in Maart) is de verkiezing van Battle vrijwel ver zekerd. Er schijnt n.l. tusschen het hui dige staatshoofd en zijn voorganger een geheime afspraak te bestaan, strekken de om het weder-optreden van Battle als president te verzekeren. De correspondent te Montevideo van de „Times" meldt, dat het bij de verkie zing in Uraguay overal rustig is gebleven daarentegen voorspelt hij ,dat het kort voor of na de definitieve verkiezing voor het presidentschap in Maart wel weer tot onlusten zal komen In Mexico duurt de opstand nog steeds voort. Een bericht uit Washington meldde: „Te Chihuahua is een trein vol ge wonde soldaten van de regeeringstroe- pen aangekomen He tbericht dat een trein met 500 man versterkingen, die Zaterdag van Chihua hua was vertrokken, bij Padernales door de opstandelingen aan stukken is gescho ten in den bergpas, die bekend staat als de Mal Paso, wordt bevestigd. Officieel wordt medegedeeld, diat er 21 dooden, 10 vermisten en 4 2gewonden zijn, o. w. kolonel Guzman, de comman dant. De verliezen der opstandelingen zijn onbekend.' Blijkbaar slaat een telegram uit New- York in de „Köln. Ztg." op dezelfde ge beurtenis. ,Het luidt „Naar uit Chihuahua wordt gemeld, hebben de regeeringstroepen een vergeef- schen aanval gedaan op den Mal Paso. De strijd hield twee dagen aan. De verliezen aan beide kanten waren zwaar." Voor eenige dagen werd officieel ge meld: De regeering is den toestand mees ter GEMENGD. Nauwelijks zijn de verkiezingen ge ëindigd, of men hoort weer van nieuwe dreigende ongeregeldheden in Wales, waar het in den laatsten tijd vrij rustig was en waar ezifs op verschillende plaat sen het werk zou worden hervat. Vol gens een bericht uit Cardiff trokken gis teren duizenden stakers van Mid-Khond- da naar Pontypridd, waar voor de politie rechtbank verschillende stakers, wegens vreesaanjaging en ongeoorloofde pres sie zouden terecht staan. Politie en troepen zijn te Pontypridd samengetrokken, om mogelijke ongere geldheden te voorkomen. Dn winkels in het plaatsje waren gisteren gesloten en gebarricadeerd. De Bulgaarsche minister van handel heeft zich eenigen tijd geleden jbij de beantwoording eener interpellatie tot de bewering laten verleiden, dat in .Bulga rije geen industrieelen arbeidersbevol king bestaat. Om deze bewering te weerleggen heb ben duizenden arbeiders een optocht Langs het Sobranjegebouw gehouden. Den minister-president en den voorzitter der Sobranje is een door 16000 perso nen onderteekend verzoekschrift over handigd, waarin een sociale wetgeving vraagd wordt. De geheele betooging ver liep in volkomen kalmte. De Spaansche Kamer heeft met 81 tegen 11 stemmen een amendement ver worpen, waarin bepaald werd, dat de Sa- lesianen buiten de grendelwet zouden, vallen. Telegrammen uit Barcelona melden dat daar rumoerige betoogingen gehou den zijn. Er zijn veertien personen aan gehouden, een persoon is gewond. Te Tientsin hebben 2000 studen ten een betooging gehouden voor het paleis van den onderkoning en verlang den, dat deze bij de kroon hun verzoek ara onverwijld een jjarleinent bijeen te roepen, zou steunen. Zij verklaarden niet eerder heen te gaan, voordat hun dit was toegezegd. De onderkoning gaf toe en de studente^ trokken iij optocht door de st^ci De tijding van de .aardbeving San Salvador, waarbij 170 menschen den zijn omgekomen, en een eiland z- zijn weggezonken, in de Ilopango-Iagi: wordt door den vertegenmoordiger v San Salvador te Londen tegengesproken Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot griffie bij het kantongerecht te Gouda, mr. 1 M. Driebeek, oud-rechterlijk ambtenaai. thans advocaat en procuratiehouder L Nijmegen is benoemd tot substituut-griffier bij dc arrondissementsrechtbank te Amsterdam mr. W. N. J. M. Smit, advocaat en pro cureur te Haarlem zijn met ingang van 1 Januari 1911 be noemd tot lid en voorzitter van de Cen trale Commissie voor de Statistiek dr. C. A. Verrijn Stuart aftredend lid tot leden L. Broekema, mr. C. Th. van Deventer, J. Hankes Drielsma, mr. Ph. Falkenburg, mejuffrouw dr. E. Kleerekoper D. Nanning, dr. W. H. Nolens, dr. A. J. van Pesch, jhr. mr. J. A. Stoop van Strijen, en mr. N. J. E. de Voogt, aftredende leeden E. P. de Monchy Rz., voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam mr. S. A. Nederburgh, oud-directeur van justitie in Ned.-Indiëmr. F. S. van Nierop, directeur van de Amsterdamsche Bank, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, te Amsterdam en dr. R. H. Saltet, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam is A. Woelders. te 's-Hertogenbosch, thans tijdelijk bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat benoemd tot bureelambte naar 3e kl. zijn bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 2e kl. J. H. Vos, thans opzichter 3e kl.tot bureelambtenaar 2e kl. G. A. J. Roogaard, thans bureelambte naar 3e kl. Afsluiting Zuiderzee. In de zitting der Provinciale Staien van Noord-Holland is besloten f 5000 beschik baar te stellen als bijdrage in de door de Regeering te maken onkosten van een meer uitgebreid plan met begrooting voor den aanleg van een gedeelte van de af sluiting van de Zuiderzee en indijking en droogmaking van het Wieringermeer. T elefoongesprekken. Bij Kon. besl. is bepaald, dat de kosten voor een interlocaal gesprek van 3 mi nuten, thans bedragend 30 ct. of van een dringend interlocaal gesprek van 3 mi nuten, thans bedragend f 1.—, worden verminderd tot resp. 20 en 65 cent, in dien de kantoren van aanvraag en be stemming van elkander gelegen zijn op een hemelsbreed gemeten afstand van ten hoogste 15 K. M., of zooveel meer als de Minister van Waterstaat in bijzondere gevallen noodig acht. Dit besluit treedt in werking 23 De cember a. s. Hoofden van Scholen. Dinsdag 27 December zal te Haarlem de Vereeniging van Hoofden van R. K. scholen in ons bisdom haar 80ste alge meene vergadering houden. Op de agenda komt voor „eenige mededeelingen naar aanleiding van het rapport der „Ineen- schakelingscommissie door den heer M. L van Gemert" en „Op welke wijze is het nadeel te ondervangen, dat het on derwijs op de kath. school lijdt door zwakzinnige, achterlijke, tuchtelooze of onverbeterlijke leerlingen? En op welke wijze dient met zulke leerlingen gehan deld te worden door den heer J. P, Doedens. Premiestelsel H. IJ. S. M. Naar wij uit de beste bron vernemen is de directie der H. IJ. S. M. binnen korten tijd van plan de premieregeling voor afgelegde K.M., en brandstoffen-en oliebesparing geheel te herzien. Bij de herziening zal rekening worden gehouden met de tallooze grieven die in den loop der jaren tot de directie door drongen èn van de vakvereeniging èn van de groepsvertegenwoordigers. Momen teel wordt volgens de lezing van h personeel het premiestelsel te willekeu rig toegepast en te veel gebruikt als straf- fenstelsel, zonder dat de getrofefnen het rechtstreeks als straf kunnen aanmerken, (L. en V.) Kath. Openb. Leeszaal. In de Weste Wagenstraat 53 te Rot terdam zal kort na Nieuwjaar eerr ka tholieke openbare leeszaal worden geopend,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1