No. 368. ai BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang. cJ)a Seiche lie Son/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent. met Oelllustreerd Zondagsblad 5 cent. Wiiensdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen liandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. Eindelijk mag men dam de verkiezingen in Engeland als geëindigd beschouwen, waarbij mem tot de slotsom komt dat er niets ge wonnen noch verloren is en men nog even ver is als toen men begonmen heeft slechts stuivertje - wisselen ge speeld. Immers de unionisten winnen 2S en verliezen 29 zetels ,de liberalen win nen er 23 en verliezen er 26. Dear- beiderspartij wint 4 zetels van de unio nisten en 1 van de liberalen en verliest er 3. De Redraondisten winnen 2 zetels van de unionisten en 3 van de O'Brie nisten en verliezen er 2, die maar de O'Brienisten zijn overgegaan. Ter beter overzicht volgen *iier de standen in het oude en in het nieuwe parlement. oud. nieuw Liberalen 275 272 Labours 40 42 Kedmondisten 71 74 O'Brienisten 11 10 Regeeringspartijen 397 398 Unionisten -• 273 272 Meerderheid 124 126 Zooals men ziet is de meerderheid niet veel grcoter geworden en is liet zeer twij felaehtig of de regeering hiermede een program zal kunnen doorvoeren. Maar als men in 't oude zog wil blijven door varen, was dje heele verkiezingsromp slomp niet noodig geweest. De tijd zal 't leeren. Het parlement zal op 31 Januari bij eenkomen, inaar de plechtige opening door den Koning zai eerst plaats vimden op 6 Februari. De Spoorwegstaking in Frankrijk 'doet nog steeds hare gevol gen voelen. De burgemeester van Duinkerken heeft aan een journalist medegedeeld, dat de stad door het tekort aan goe derenwagens enorme schade lijdt. Op de kaden liggen 250000 ton goederen, die niet vervoerd kunnen worden. Men vreest dat de vreerïide schepen, die niet kunnen lossen ,naar Belgische haVens zullen gaan, hetgeen reeds geschied is met een schip dat 5 dagen iang inde haven heeft gelegen, zonder de lading te kunnen lossen. De secretaiis van de "K. v. K. begrootte de schade, die dehan- del van Duinkerken lijdt, op niet minder dan 100.000 frs. daags. Ook in de kamer, waar de we,erin- dienststelling der ontslagenen aan de or de is,, veroorzaakt zij veel humult. Som migen wilden cfe debatten uitstellen tot dat de spoorwegdienst weer normaal is. Andren wenschen dat de beambten, die zich niet aan daden van geweld of sa botage hebben schuldig gemaakt, onmid- delijk weer in dienst genomeQ zullen worden. Berteaux valt Briand aan, dat hij niet genoeg gedaan heeft om de sta king te vcokromen en vraagt weer in- dienststelling der beambten, die geen ernstige fouten hebben begaan. Briand antwoordde dat geen enkei ontslag zal gehandhaafd worden alleen om feiten van staking. Maar er zal geen kwestie zijn v.an een algemeiene amnestie. De re geering wil vooruitgang op sociaal ge bied ,maar zij wil ook handhaving der jorde. En op deze voorwaarde alleen zal zij aan het bewind blijven. Jaiirès wil, dat de Kamer wederin- dienststellïng zal eischen van alle spoor wegbeambten, zonder eenige retrictie. De regeering stelt de kwestie vian vertrouwen en aanvaardt een motie-Ra- bier van den volgenden inhoud: De Kamer neemt kennis van de ver klaring der regeering en vei ir mwt, dat de regeering op de staatssro orwegen zal overgaan tot herziening van e geval len van ontslag in een ruimen geest van welwillendheid en menscheüjkhUd en in denzelfden zin stappen zal doau bij de Spoorwegmaatschappijen Deze motie wordt met 405 tegen 90 'Stemmen aangenomen. De regeering wil vooruitg ing op so ciaal gebied zeide Briand, waarom we goede hoop kunnen hebben op het voorstel van graaf de Mun, in de kamer- jCfOmmissie voor sociale wetgeving be- loifiit om namelijk wettelijke invoering te krijgen van d'e z.ge „Engelsche arbeids week", d. w. z. de bepaling, dat de rustdag v,an Zaterdagmiddag één uur tot Maandagmorgen vroeg zal duren. De heer Fontaine, directeur van het Departement van Arbeid', betoogde, dat zulk een bepaling nooit kon worden vjastgelegd in een wetgeving voor vol wassen mannen. Voor nonnen en jeugdige personen was de Regeering echter bereid een der gelijke bepaling te maken. De commissie vereenigde zich echter met de zienswijze van De Mum en be sloot de bepaling bij wijze van amende ment in te voegen in het wetsontwerp ter regeling van den arbeidsduur van vol wassenen. Een eigenaardig bericht over de in1- menging van den Amerikaanschen presi dent Taft in de kloostervervolging In Portugal bevat, als correspondentie uit Rome, de „Memento" van Milaan'. Daarin wordt o. m. medegedeeld, dat, toen in de Vereen. Staten bekend was hoe de voorloopige Portugeesche regeering de Katholieke kloosterorden vervolgde president Taft aan den1 gezant der Ver eenigde Staten te Lissabon seinde, dat het Amerikaansche gouvernement pijnlijk getroffen was door dit optre'den tegen' de religieusen en dat zoo men hierme de voortging de Vereenigde Staten de nieuwe Portugeesche republiek piet er kennen1 zouden. Hierop moet toen de Portugeesche regeering kloosterlingen in vrijheid ge steld hebben. Het Chineesche voorparlement laat zich niet in de luren leggen. Het neemt geen genoegen met de weigering der Kroon (welke wij gisteren meldden.) om den Raad van State af te schaffen of te veranderen. Het voorparlement heeft thans een commissie benoemd, die een nieuw me morandum zal uitwerken, waarin' tegen enkele leden van den :vn S -.e beschuldigingen te berde worden ge bracht en nog eens met nadruk op de noodzakelijkheid wordt gewezen, den' Raad van State voo rhet volk verantwoor delijk te stellen. Wordt hieraan niet vol daan ,dan zal het voorparlement uiteen gaan. De verschillende sprekers uitten zich zeer gematigd, maar voor het eerst se dert het bestaan van het voorparlement, verzekert de „Lokal Anzeiger", is op den regent critiek uitgeoefend. GEMENGD. Het nieuwe Servische blad „Tribu- na", dat in betrekking staat tot het hof te Belgrado, deelt mede, dat de Servische troonopovolger Alexander zich zal ver loven met de 21-jarige dochter, Tatjana, van grootvorst Constantijn Constantino- vitsj van Rusland, een oom van den tsaar. Het Peruaansoh-Boliviaansch grens incident zal spoedig worden geregeld. Er wordt-een overeenkomst gesloten, waar bij wederzijds wordt beloofd den status quo aan de grens te handhaven. Het bekende Fransche Kamerlid, ab- bé Lemire, heeft een wetsvoorstel inge diend, waarbij het duel strafbaar wordt gesteld. Koning Alfonso van Spanje zal een bezoek brengen aan de Spaansche kolo niën in Noord-Afrika. Hij vertrekt den 5en Januari van Madrid, en zal den 6en te Malaga scheep gaan. De „Osservatore "Romano" publi ceert een schrijven van kardinaal Gru- scha namens het geheele Oostenrijksche episcopaat aan den Paus, waarin geluk wordt gewensoht met het Kerstfeest en de wensdh uitgesproken, dat spoedig de H. Stoel vrij moge worden van een druk, die zelfs in de uitoefening van het gees telijk gezag hinderlijk is. Volgens de „Neue Freie Presse" heeft dc Kretenzische volksvertegenwoor diging bij de beschermende mogendheden geprotesteerd tegen de uitdrukking „soe vereiniteit van Turkije," die in haar jong ste ntoa voorkomt en die in vroegere nota's niet is gebruikt. Verder wordt de wenscli te kennen gegeven, dat de mo gendheden in welwillende gezindheid den tegenwoordigen status zullen erkennen. Bij de behandeling van het Cade- nas-ontwerp in de SpaansChe Kamer, dienden de Carlisten gisteren een amen dement in, waarbij wordt voorgesteld dat de liefdezusters niet door de wet zuilen getroffen yvorden, In zijn antwoord verklaarde minister president Canalejas, dat volgens de Cade- naswet geen enkele liefdezuster Spanje zal moeten verlaten. Integendeel, haar ge tal kan zonder bezwaar toenemen, ver mits al wie geloften wil afleggen, in de bestaande kloosters kan treden. De wet wil alleen verhinderen, dat er meer kloosters bijkomen. Het „Hbl. van Antw." meldt: Onze teergeliefde koningin is gered! Door deze geiijkkige tijding heerscht er vreugde in aller harten, en de angst, die ons allen beving, heeft plaats gemaakt voor zoete hoop. Onze gebeden werden verhoord. Het is dus onze plicht erkente lijk te wezen. Te dien einde werd een damescomité gevormd, om als bewijs van dankbaar heid, een plechtige hulde aan God op te dragen. Eene mis van dankzegging zal worden gezongen op Donderdag 22 dezer, te 11 uur, in de hoofdkerk te Antwerpen. De Italiaansche bladen melden dat de ministerraad de lijnen heeft vastge steld van het ontwerp tot kiesrechther vorming. Het ontwerp bevat uitbreiding van het stemrecht en verplichte stem ming. Een telegram uit Port Liinon, Costa Rica, meldt, dat een eiland, gelegen mid den in het meer Slopango in Salvador, eensklaps tengevolge van een aardbeving verdwenen is. De 170 menschen, die op het eiland woonden zijn allen omgeko men. Van 864 gevallen van cholera op Ma deira hadden er 265 doodelijken afloop. Op elke duizend bewoners van Madeira zijn er acht door de ziekte aangetast. De bevolking is voortdurend oproerig. De voorloopige regeering der Portugeesche republiek zond doctoren, geneesmidde len en oorlogsbodems. De handel ligt stil. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besl. zijn bevorderd tot commies bij het Departement van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. C. de Graaf en mr. A. M. Snouck Hurgronje, beiden thans adjunct-commies. Arbeidsconflict. De directie der Koninklijke Weef- goederenfabriek te Hengelo heeft Dinsdag de vaders der scheersters, die op de fabriek werken, ten kantore ontboden om hun voor oogen te houden het onmoge lijke der eischen van de meisjes en werd hun verder gewezen op de onmiddelijke ge volgen, nu 48 meisjes het werk hebben opgezegd. Den volgenden dag, Woensdag heeft de directie met bedoelde 48 meisjes van wie er 30 minderjarig zijn, gesproken in gelijken geest, er aan toevoegende, dat van eenig toegeven der directie geen sprake kan wezen. Heden heeft de directie nu het volgende bekend gemaakt„Zooals bekend mag worden geacht, hebben 48 zettelsters het werk opgezegd tegen 27 dezer, hetgeen een belangrijke stoornis moet brengen in den geregelden gang der werkzaamheden. Wij zullen trachten de open plaatsen in de zettelkamer zoo spoedjg mogelijk te bezetten, maar vreezen wel, dat een en ander gedeeltelijken of geheelen stilstand van een of meer afdeelingen gedurende korter of langer tijd zal ten gevolge hebben". KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van' de mi nisters van financiën, marine, koloniën en binnenlandsche zaken zullen Donder dag 22, Vrijdag 28 en Zaterdag 24 De cember e.k. niet plaats hebben. LEIDEN, 21 December. De Kinderen van Benedictus. Gisteravond trad de heer dr. Gerard Brom van Haarlem voor de vereeniging „Geloof en Wetenschap", als spreker op, met het onderwerp: De kinderen van Benedictus. Spr. meende, dat de be schouwende orden bij de Hollanders niet erg in tel zijn. Wij zijn zoo gewoon aan paters, die ziah met de zielzorg belas ten, aan nonnen, die zich aan verple ging wijden, aan kloosterlingen, die een leven van zwaren maatschappelijken ar beid verkogea boyga den êeutondigeu choordienst. Hoe geheel anders is het contemplatieve leven! Dat bestaan is voor slechts weinigen weggelegd, om dat het een roeping van uitverkorenen veronderstelt. Maar men verbeelde zich niet, dat een monnik 'het tegendeel is van werkloos. Het „ora et labora" is bij uit stek het woord van Benedictus, wiens genialiteit juist het evenwicht tusschen werken en bidden wist te bewaren{ En toch spreekt de bevooroordeelde wereld van de monniken als van parasieten der sa menleving. De Staat evenwel telt meer bevoorrechten onder zijn corps ambte naren dan de Kerk in haar vrijgestelde priesters. Van de abdijen der Benedictijnen noemt spr. Monte Casino, de moeder-stichting opgericht in de 6e eeuw, Cluney, datee rend uit de 10e en Cito uit de 11e eeuw. De Cisterciencers, afkomstig uit laatst genoemde abdij, worden door spr. het eerst behandeld en wel in verband met een bezoek dat spr. aan de abdij te An gel (België) bracht. Spr. schetst vooraf St. Bernardus' le ven en werken en toont dezen heilige als organisator, wetgever, man der practijk, en boetedoener. Lang voor de moderne St. Franciscus-vereering, werd de H. Be nedictus door de protestanten vereerd. Hij was een man, groot in alles. Het leven in het klooster is een voort durend bidden en arbeiden. Spr. gaat de dagorde van Achel na, vertelt op on derhoudende wijze van vader abt, van den musicus, van wien hij zoo heerlijk Gregoriaansch hoorde, van de ambachten der monniken enz. Spr. legt nadruk op de zware voorschriften der regels; de voe ding is strenger dan vegetarisch met ge regeld vasten. Zwijgend gaan de kloos terlingen 'elkaar voorbij. Toch zijn zij vroolijk en gezondvroolijk, door c en gerust geweten, gezond, door een door arbeid gehard leven. Hier valt economie te leeren en moraal. De leuze der kloosterlingen is: zooveel mogelijk voor ziel, zoo weinig mogelijk voor lichaam. Toen spreker aan den abt vroeg: Wat is nu het verschil tusschen Cisterciencers en Benedictijnen, antwoordde deze la chend: Wij zijn de boeren, zij de hee- ren. Na de pauze handelde spreker over die „heeren", aau wie hij in hun abdij in Oosterhout een bezoek bracht. Voor de Benedictijnen is Cluney het model voor hun orde. Twee eeuwen lang is deze abdij de bron van de wetenschap pen geweest, het hart van de kerk. Om de abdijen der Benedictijnen trokken ste den zich op als St. Gallen; universiteiten werden door hen gesticht (Parijs, Bologna Cambridge). De Benedictijnen danken hun ontstaan niet aan een bepaalde roeping, als b.v. de Dominicanen, die inzonderheid de we tenschap beoefenen. Hun roeping is uni verseel. Slechts de liturgie houden zij meer bijzonder aan zich. De monnik is arm, zijn klooster niet, want die moet aanmoezen geven en alle werken van barmhartigheid beoefenen. Het klooster is een soort constitutioneele monarchie; de abt wordt er levenslang gekozen. Spr. wijst voorts op de plechtige vormen, het aristocratische, dat de Benedictijnen over zich hebben en op hun kunst, in den laat- sten tijd vooral bekend door de school van Beuron. Spr. verhaalt dan nog van het klooster der Benedictinessen en staat stil bij de Benedictijner-abdij, die binnen korteren of Iangeren tijd te Egmond zal verrijzen. De Benedictijn zal ons geen bijzondere devotie's geven, maar wat hij ons geeft, is de volheid van ons goddelijk geloof. Voor zijn interessante voordracht vond spr. een aandachtig gehoor, dat hem door een hartelijk applaus voor zijn moeite loonde. De voorzitter, mr. A. Tepe, bracht den inleider dank, waarna de vergadering ge sloten werd. 3 Oct. Vereeniging. Onder voorzitterschap van den heer N. Brouwer had gisteravond in de kleine Stadszaal de najaarsvergadering plaats van de 3 Oct. Vereeniging. De secretaris, de heer Felix Driessen. bracht verslag uit over de jongst gehouden feestviering, welk verslag door geestige inkleedingen fraaiere siijl als gebruikelijk, bewees over welk een welversneden pen de ijverige secretaris te beschikken heeft. De penningmeester, de heer W. J. P. Suringac kraait Ier tafel de erekeujng en verantwoording over 19091910 wei] ke werd goedgekeurd. Zij sloot in ont* vangst met f 5221.90, in uitgaaf met f4879.17 batig saldo derhalve f342.73 De ontvangsten wijzen aan o.a. contri'bu* tie van 2610 leden f 2633; kaartenver- koop f 1129.15 subsidie gemeente f 1000 de uitgaven vermelden o. m. uitdeelingj haring enz. f 1929 middag- en] avondfeest en muziek f1149, vuurwerk f300, druk werken f237, diverse uitgaven f1462 Tot bestuursden werden herkozen de heeren F. L. Rollandet, W. Pera en F, Driessen. Aan het slot der vergadering had nog eene bespreking plaats over eenige on derwerpen van huishoudelijken aard,- meer bepaald in verband staande met de aanstaande 25-jarige feestviering van de vereeniging in 1911, teneinde,zoo moge lijk die nog luisterrijker en schitterender! te doen zijn dan hare voorgangs üer.i Als zoodanig zullen in' nadere over* weging worden genomen: vermeerde ring in het aantal leden, 'twelk in de laatste jaren belangrijk was achteruit gegaan en tot verkrijging waarvan op! de krachtige medewerking der leden een) beroep zal worden gedaan inzameling van extra geldelijke bijdragen; verdub beling van de contributie der leden over het vereenigingsjaar 1911. Met de gebruikelijke plichtplegingen; werd de bijeenkomst, die zeer weinigj talrijk was bezocht, door den voorzit ter gesloten. Tot kantoorbediende aan' het post en telegraafkantoor te Hillegom is be noemd de heer C. M. Kat, alhier. Het vervoer en d' eöpbrengst der, Rijnlandsche stoomtramweg Maatsch. bedroeg gedurende de maand Augustus 1910: Reizigers (aantal 108.005), op brengst f 18.858.41, goederen f 2300.94 diversen f 947.06 totaal f 22.106.41. Per dag-kilometer f41.36. Sedert 1 Januari 1910. Reizigers (aan tal 503.085), opbrengst f 79.901.061/2 goederen f 9035.36, diversen f4496.93; totaal f 93,433,351/2. Per dag-kilometen f22.30. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 5i/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond, Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden,1 vooralle Katholieken boVen 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. Q. Tesser, O. F. Ml Maandag, (Tweede Kerstdag) 8 uur 's avonds, gebouw R. K. Volksbond, op voering van de kinderoperette „Roza", de schoonslaapster, gevolgd door komi sche voordrachten. Dinsdag, 8 uur 'savonds St. Lode- wijkskerk. SteensChuur. Apologetische cursus, lo. Beantwoording der ingekomen vragen; 2o. De Onfeilbaarheid. Inleider den Weleerw. Heer J. Duijmal, kapelaan te 's Gravenhage. HILLEGOM. De vereeniging „St. Jozef* van R. K. Spoor- en Tramwegpersoneel besloot in haar December-vergadering tot het houden eener feestelijke bijeenkomst in Januari a.s. De heer G. den Dubbelden bracht ver slag uit van de vergadering te Rotter dam van den Raad van afgevaardigden, waarvoor de voorzitter hem dank bracht. Besproken werd het houden van retrai tes. Voor die van 5 tot 9 Januari e.k. te Noordwijkerhout gaven zich 2 leden als deelnemers op. KATWIJK, 24 perceelen teel- en bloem bollenland in de „Zanderij de Ridder" langs het Prins Hendrikkanaal te samen groot 3087 R.R. werden gisteren in de gemeentezaal verhuurd voor f 1280 op gemiddeld f 0.44 per R.R. KATWIJK AAN DEN RIJN. Onze groote ophaalbrug begint zachtjes aan berucht te worden. Gisteren vooral liep 't de spuigaten uit. Een schip met rails voor de electrische tram, dat gelost moest worden aan de Turfmarkt, mede door den zeer lagen waterstand, in genoemde brug aan den grond, en was, niettegen staande alle pogingen in het werk werden gesteld, niet vlot te krijgen, waardoor het verkeer, ook te land, van 's morgens 8.45 uur tot 's namiddags 4 uur geheel ge stremd was. Alleen voetgangers en wiel rijders konden door van de kwakel ge bruik te maken, huns weegs gaan. Niet dau nadat verbindingstukken tot een ge-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1