■h&zsz BUITENLAND. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 365. ^cC^idUcK^ 2ou/tcHit Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratl» 17 bewijsnummer. contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. DÊCCmbcr Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden 1910. betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. inamaui Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GE1LLUS- TREERD ZONDAGSBLAD. V iYliddenstands-politiek. Sinds wanneer dateert de stevige ople ving der middenstandsorganisaties? We .meenen wel te mogen zeggen sinds Dr Kuvner den R. K. Middenstand te kennen "gaL dat hij eerst eenige Umke tee enen van zelfhulp moest geven, voor er van Nuis er van hoogerhand weer een woord gesproken, dat den middenstand een duidelijke aanwijzing is. Minister Re- ,gout (Justitie) heeft te kennen gegeven ide bestrijding der oneerlijke concurrente vooralsnog „iet ter hand te willen nemen, wijl ten aanzien dier bestrijding nog geen tommunis opinio onder de m.ddenstan- aeErbi?t"i'antwoord hierop in de pers wei herinnerd aan de uitspraak van het jongste middenstandscongres, dat een a.- gemeen stralartike'. gewenscht moet wor den geacht, maar is een derge.ijke uit spraak wel zóó vast een fundament, dat daarop een wet kan worden gegrond- De optimisten zuilen zeggen: stellig. De pessimisten zullen daarentegen vra gen, of he tdan nog nooit is voorgeko men, dat een congresuitspraak de a.ge- nieene adhaesie geenszins bezat of be- '"w'e zouden ons gaarne onder de opti- mi +cn scharen, doch nu van regeerings- vvepc een duidelijke wenk in de richting van meerdere voorlichting werd gegeven is het voor den middenstand zaak dien wenk op te volgen. Te eer vinden we hiervoor aan.eiding, waar .b.v. op het gebied van de bevorde ring der contante betaling waarover we" liet in principe toch allen eens zijn reeds aanstonds verschil van gevoelen bleek te bestaan, nu van ofiicieuse zijde een proeve van wetsontwerp op dit stuk werd gepubliceerd. Men kwam zelfs al met gansch andere denkbeelden aandra gen dan in dat ontwerp werden bell- cüiaamd. Nu zal men ons weliicht tegenwerpen dat deze twee zaken: oneerlijke concur rentie en contante betaling, thans niet met elkaar in verband moeten worden be schouwd. Toegegeven. Maar de po emiek over bedoeld orrtwerp toont toch aan, dat op het gebied der middenstandspoli- tiek nog een zekere gisting bestaat, welke eerst moet uitwerken, wil de wetgever met vrucht aan den arbeid kunnen gaan. Daarom: de ministerieele wenk worde niel in den wind geslagen. Katholieken, graag op baantjes. Volgens de Provinciale Almanak voor Zuid-Holland van 1910 telt de Gemeente Nieuwkoop 2687 inwor.ers, waaronder 1339 dus 50 pet. R. K. De verdeeUng der betrekkingen is als volgt: Niet-Kath. Kath. Burgemeester 1 0 (Wethouders 2 0 Secretaris 0 1 [Tij-d. Secretaris 1 Gem. Geneesheer 1 0 Veldwachters 2 0 (Nachtwaker 1 0 Gem. Opzichter 0 1 Onderwijzers 4 0 (Wegwerkers 1 1 Rijksontvanger 1 0 Postbeambten 4 0 Rijksveldwachter 1 0 19 3 Daarbij vatt op te merken, dat de Ge meen te-secretaris op politiek gebied tot de liberale partij gerekend moet worden. De verhouding is dus feitelijk 2 op de 20. De ingelanden van den polder Nieuw koop en Noorden, voor het grootste ge deelte bestaande uit Katnoiieken hebben daarentegen van hun macht geen gebruik gemaakt, daar van de 5 gekozen heem raden er twee niet katholiek zijn en de drie watermolenaars allen niet katholiek. ALGEMEEN OVERZICHT. De stand van gisteravond der Engelsche verkiezingen k ate volgt; Gekozeu 25^ liberajen, 264 Unionisten, 42 labours, 67 Redmonchsten 9 O'Brienisten. De liberalen winnen 22 zetels, de Unionisten 26, de arbeiders partij 4. Daar men echter van twee O - Brienisten niet zeker is en men gelooft dat zij zich weer bij Redmond zullen aanslui ten is bij deze verkiezing de macht der O'Brienisten feitelijk verminderd. In ver band met wat wij reeds gisteren me.dden over het komende parlement willen we nog eenige veronderstellingen van den „Daily News" correspondent m Hrt^'rogramma, dat in de troonrede wordt ontvouwd, zal vermoedelijk geen herfstzitting in beslag nemen. De wet gevende arbeid zal uitsluitend gewijd worden aan de Pariementwet en eenige kiesrechthervormingen, te weten bezol diging vaii de parlementsleden, vergoe ding van verkiezingsonkosten, afschaf.mg van het meervoudig kiesrecht en eendaag- sche verkiezingen. Home Rule voor Ierland en Wales zal niet begrepe nzijn in het programma der eerste zitting, ten van de redenen, waar om de herfst vrij moet zijn, is, dat de regeering gelegenheid moet hebben voor 1912 een Home Rule wet te ontwerpen. Heeft de Pariementwet de koninklijke bekrachtiging, dan zal het Hoogerhuis belet worden op eenigerlei wijze in te grijpen, door verwerping of wijziging, in de bezoldiging van Parlementsleden en vergoeding van verkiezingsonkosten. De andere hervormingen, als afsdiaf.ing van meervoudig stemrecht zouden tot 1913 kunnen wachten, maar zeker niet langer. De levensduur der Parlementen zal in het vervolg 5 jaar zijn, hetgeen beteekent dat wanneer de coalitie krachtig aaneen gesloten blijft, geen verkiezing noodig zal zijn, voordat het meervoudig stemrecht van de baan is. Men gelooft, dat de Par- lementswet afgekondigd zal worden voor de kroning. Er zijn geruchten in omloop over wijzigingen van het kabinet. Maai aan liberale zijde is men er sterk voor, dat dergelijke veranderingen eerst zullen plaats hebben, wanneer de Parlements- wet is afgekondigd. Elzas Lotharingen krijgt een grondwet. Volgens een tele gram uit Berlijn heeft de Boindsraart' het ontwerp-grondwet voor Elzas-Lo-) tharingen goedgekeurd. Het bevat de volgende bepalingen. De Stadhouder wordt door den Kei zer met mede-onderteekening van den rijkskanselier benoemd. Bondsraad en Rijksdag worden uit geschakeld als factoren voor de lands- wetgeving. De volksvertegenwoordiging zal uit twee Kamers bestaan. De Eerste Kamer zal bestaan uit 36 leden. 18 hunnen hebben zitting krachtens het ambt, dat zij uitoefenen of worden door hun be- roepsgenooten gekozen, de andere 18 worden door den "Keizer op voorstel van den Bondsraad benoemd. De Twee de Kamer zal gekozen worden volgens algemeen, direct en geheim stemrecht. Kiezer zijn de rijksonderdanen, die meer dan 25 jaar oud zijn, voor zooverre ze meer dan 3 jaar hebben ge woond in een gemeente van het kies district of er een jaar hebben gewoond en een stuk grond in eigendom hebben of een staand bedrijf of den landbouw uitoefenen, verder zij, die een o.penbaar ambt bekleeden, of als advocaat of in dienst van kerk of school werkzaaimi zijn. Kiezers, die den leeftijd van 35 jaar te boven zijn, brengen twee stem men uit, zij die ouder zijn' dan 45 jaar drie stemipen. Het aantal afgevaardigden ter Tweede Kamer bedraagt 60. Frankrijk begint in te zien dat men het uitwijzen der kloosterorden niet kan doorvoeren en.... voor de eerste maal is weer een' congregatie goedgekeurd. Het „Journal Officiel" bevat een de creet van 13 November, dat de 113 zus ters van St. Jozef van Cluny machtigt, te Cluny een nederzetting te stichten melt ziekenhuis en kweekschool. Het ledental mag niet meer bedragen dan 113, het moeten Franschen zijn, die sedert tien jaren onafgebroken in Frankrijk of z'ijn koloniën gevestigd zijn geweest. Der orde is toegestaan een stuk grond te koopen. De Katholieken hebben ook een auc- cesse te boeken in Zwitserland Bij de jongste presidents-verkiezingen voor den Bonds- en den natiofciaJ-eim» raad hebben de Zwitsersche katholiekieni een onverwacht succes gehad. Voor beide ambten werden mannen uit hun gelede ren gekozen nl. de hoofdredacteur van het „Luzerner Vaterland", Winniger en de president van het kanton Wall is J Kuntschen. 1 Met grootsche feesten werden deze blijde gebeurtenissen gevierd. Nog lang niet is het uit met den Opstand in Mexico. Weer moet generaal Navarro de op standelingen hebben geslagen. Niet minder dan 300 man zijn gedood of gewond. Vijfhonderd opstandelingen die terug trokken hebben versterking gekregen en een tweede gevecht js spoedig te ver wachten. De correspondent van de Associated Press in het leger van generaal Navarro zendt vandaar een bericht, dat indien 't waar is, het een ongunstig licht werpt op het optreden der Mexicanen. Bij een gevecht met de opstandelingen op Zondag 1.1. gaven de regeeringstroe- pen geen kwartier. Alle gewonden, die op het veld zijn gevonden, werden met de bajonet afgemaakt, terwijl er boven dien onder het gfctal dooden dat offi cieel werd opgegeven, dertig boierenj waren, die hun onschuld aan den opstand niet konden bewijzen en onmiddellijk doodgeschoten werden. De algemeene indruk is, dat de offi- ciëele berichten uit Mexico nog onbe trouwbaarder zijn dan steeds het ge val is in dergelijke omstandigheden in de Zuid-Amerikaansche staten, en aan een te .Washington ontvangen telegram, dat de opstand onderdrukt is, woiidt geen geloof gehecht. De regeering op Kreta schijnt eindelijk over haar schroom heengestapt (en heeft nu in het ofïiciëele orgaan de circulaire van de consuls der vier beschermende mogendheden geplu- biceerd, waarin deze namens hunne re geeringen ter kennis brengen van het Kxetenser Uitvoerend Comité, dat de beschermende mogendheden door hunne gezanten aan de Porte hebben laten ver klaren ,in antwoord op de bezwaren der Porte over de opening >Jer Kretenser Nationale Vergadering in naam van den Koning van Griekenland, dat de Turk- sche suzereine rechten op Kreta door de mogendheden erkend zijn en blijvkn.. Voor de Porte Jcan er dus geen aanlei ding bestaan, ian hetgeen in de Kreten ser Nationale Vergadering gezegd wor de eenige aandacht te schenken. Ook de betoogingen van de Kretenser ver gadering voor aansluiting bij Grieken land bleven zonder eenigen 'invloed op het besluit der mogendheden, om de suzereine rechten van Turkije te be schermen. Betreffende de toekomstige wijze van bestuur van Kretla zijn de mogendheden besloten die vraag te ge spreken, zoodra de gelegenheid daarvoor gunstig wordt geacht GEMENGD. - De Canadeesche regeering heeft'n uitnoodiging ontvangen om deel te nemen aan de kroning van George IV in Juni a.s. Sir William Laurier en de leden van het ministerie zijn uitgenoodigd tegen woordig te zijn bij de plechtigheid in Westminster Abbey en de regeering is gevraagd een 700 man troepen over te zenden, die mede zullen loopen in den stoet van den kroningsoptocht. De uitnoodiging is, naar van zelf wel spreekt, aangenomen, en de verschillende wapens van de Canadeesche weermacht zullen vertegenwoordigd zijn. Bij de beraadslaging over de „gren- delwet" verklaarde minister Canalejas, dat hij vast besloten was de onderhande lingen met Rome niet te hernieuwen, zonder dat hij van het land een bewijs van vertrouwen had gekregen door de goed keuring van de wet op de congregaties. De Landbouwraad voor^Bohemen stelt in een rapport vast, dat door het zich snel uitbreidende mond- en klauw zeer in Oostenrijk reeds 500.000 runderen en in Bohemen alleen 80.000 runderen ziek geworden zijn. De Landbouwraad protesteert tegen den invoer van vleesch uit Argentinië en Frankrijk en andere landen. Het rapport SjscnJ Êchajdejo.ossteliing jder Undboü- wers voor de hun door de veeziekte toe gebrachte schade. Roosevelt heeft Woensdag te Newha- ven zijn eerste redevoering gehouden se dert de democratische verkiezingsover winning in November. Hij verklaarde bij deze gelegenheid, dat hij aan de door hem voorgestane radicale politiek zou blijven vasthouden. Hij verlangde een wettelijke regeling der verhoudingen der groote corporaties door belangelooze ver tegenwoordigers van het algemeen belang en niet door lieden die er profijt van trokken. Deze verklaring wordt opgevat als een directie afwijzing door Roosevelt van de republikeinsche partij in haar te- genwoordigen vorm. Volgens te Berlijn ontvangen be richten is het proces tegen de muiters van het zeebataljon van het eiland Cobras reeds op Donderdag voor den krijgsraad begonnen. Volgens dezelfde berichten is de Braziliaansdie hoofdstad volkomen rsutig. Koning George van Griekenland moet zeer tevreden zijn over den uitslag der verkiezingen en het succes van Veni- selos. Het crediet van het land in Europa is daardoor dan ook verbeterd, terwijl het 'volk door een groote opkomst bij de stembus het prestige der regeering heeft verhoogd. De Ohineesche Rijksvergadering heeft in een bewogen zitting met groote meerderheid besloten aan de Kroon het voorstel te doen tot aflegging van de staart en invoering van Europeesche klee ding voor ambtenaren. Te Parijs bestudeert op het oogen- blik een Ohineesche commissie onder de alleszins deskundige leiding van den heer Deibier, de guillotine. Een geweldige orkaan woedde he dennacht in de Noordzee, in het Ka naal en in het grootste gedeelte van het land. Er vallen ook slagregens, die het dal van de Theems en van andere rivie ren steeds meer onder water zetten. In de Zuid-Engelsche havens is enorme schade aangericht. Hemelhooge golven beletten feitelijk te Dover het binnenloo- pen van stoomschepen, zoodat b.v. mail dienst naar Calais thans over Folkestone gMt Koninklijke Besluiten. Bij koninklijk besluit is J. A. Audier te 's Gravenhage met ingang van 1 Ja nuari 1911 benoemd tot 2de klerk bij het Kabinet der Koningin. i Een nieuw Koninklijk Paleis. De „Tel." verneemt, dat men1 ten stad- huize te Amsterdam voornemens is, in verband met de Paleis-Raadhuisplan-< nen ,H. M. liet terrein van de IJsclub aan te bieden, om daarop een Koninklijk paleis te doen bouwen. Daaruit blijkt, dat B. en W. er ap gesteld zijn het paleis op den Daim terug te geven aan zijn oude historische bestemming. Minister Regout naar het buitenland. De minister van Waterstaat, Regout, ging gisterenavond voor enkele dagen naar 't buitenland. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden stemming voor een lid van den gemeente raad in district II vacature-mr. E. M. Meijers) zijn uitgebracht 2327 geldige stemmen. Hiervan verkregen de heeren Mr. E. J. Evervvijn Lange, (V. L.) 590, J. W. Smit (R. K.) 727, J. v. d. Tempel (S. D. A. P.) 738, H. L. F. Wackers (lib.) 69, D. J. Wijnkoop (S. D. P.) 34, en Mr. C. H. van Zeggelen (V. D.) 169 stemmen. Er zal alzoo een herstemming moeten plaats hebben tusschen de heeren J< W. Smit (R. K.) en v. d. Tempel (S, D. A. P.) De nieuwe Reizigerstarieven. Zooals men weet treden 1 Januari 1911 in werking de uniforme tarieven voor alle Nederlandsche spoorweglijnen. Als belangrijkste wijzigingen kunnen kunnen worden aangestipt de volgende punten Afgeschaft zijn alle retourbiljetten, ver der wielrijderskaarten, speciale kaarten voor vervoer van. leden van weerbaarheids en scherpschutterskorpsen, goedkoope uitstapjes, speciale goedkoope uitstapjes tien-rittenboekjes, abonnementskaarten gekiig oe a.le lijnen der aiaatsdiappijeu, abonnementskaarten, geldig op groep U der H. IJ. S. M. en Loodskaarten. Daarvoor in de plaats is gekomen een uniform tarief, bedragende per K.M.: voor de eerste kL 3.25 cent, voor de lie kl. 2.45 et, en voor de Ille kL 1.62i/j cent. Dit zijn enkele reisbiljetten, gel dig 1 dag. Voor kinderen zijn hierop bepaalde re- ducties toegestaan. Het buurtverkeer is geheel overeen komstig het bij de H. IJ. S. M. bestaande* alleen is het uitgebreid tot de Ie kl. Het tarief voor een reis heen en terug op den zelfden dag, bedraagt per K.M.voor de le kl. 5 cent, He kl. 33/t cent, IIIe kl, 2i/2 cent. Tusschen bepaalde stations zul len verkrijgbaar zijn tienrittenboekjes voor buurtverkeer. Geheel nieuw zijn de abonnements kaarten, geldig voor de op Nederlandsch grondgebied gelegen lijnen der H. IJ. S, M., Mij. t. E.. v. S. S. Ned. Central S. M. en de N.-Brab. Duitsche S. M., met uit zondering van enkele locaalspoor- en train wegen. De prijzen dezer kaarten bedragen voor één maand Ie kl. f50, He kl. f38* Ille kl. f25. Voor 12 maanden Ie kL f480 Iel kl. f360, Ille kl. f240, voor andere perioden naar verhouding. Behalve deze algemeene abonnements kaarten worden door de verschillende maatschappijen nog groepen- en traject- abonnementen uitgegeven. Verder worden uitgegeven (ook door de H. IJ. S. M.) kilometerboekjes en ki- Iometerkaarten. Het tarief voor rijwielen is thans bij alle maatschappijen gelijk aan dat zoo als het was bij de H. IJ. S. M.d. w.2V f0.20 per reis. De prijs der perronkaarten Is verhoogd tot f 0.05. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij naar delheden door de verschillen de maatschappijen verkrijgbaar gestelde „Inlichtingen" en „Tarieven." Geld voor sociale doeleinden. De „Revue politique parlementaire" brengt het resultaat van een op last van den Franschen minister van Buitenland- sche Zaken ingesteld onderzoek naar de gezamenlijke uitgaven door de verschil lende rijken aan sociale behoeften besteed. Ziehier een overzicht. Uitgave in Uitg. proc. van Absolute uit- per het algem. Landen, gaven in fres. inw. budget Engeland 300.000.000 6.65 6.65 pCt België 28.000.000 4.00 8.70 Denemarken 9.835.420 3.90 6.70 Zwitserland 6.000.000 3.75 4.00 Frankrijk 120.000.000 3.00 3.00 Noorwegen 3.296.861 1.40 2.25 Duitschland 80 909.368 1.25 2.15 Italië 21.000.000 0.62 0.94 Portugal 2.800.000 0.60 1.00 Oostenrijk 14.590.178 0.28 0.53 Nederland 1.370.301 0.22 0.30 Spanje 3.505.461 0-10 0.30 Hieruit volgt dat België op de tweede plaats komt voor de sociale uitgaven per inwoner en op de eerste voor de procents gewijze uitgaven op het budget. En wat maakt ons landje, dat zoowat een halve eeuw door liberalen werd ge regeerd, een mislijk figuur T elefoongesprekken. Eerstdaags is een Kon. besluit te wach ten, waarbij een verlaagd tarief voor interlocale gesprekken wordt vastgesteld tusschen kantoren, welke niet meer dan 15 K.M. hemelsbreed gemeten van elkaar gelegen zijn. In dit verkeer zullen alsdan de kosten van 3 minuten f0.20 en van een dringend gesprek van 3 minuten f0.65 bedragen. Perronkaarten. De prijs der perronkaarten is bij de H. IJ. S. M. met ingang van 1 Januari vast gesteld op 5 cent. Op de stations, waar voor de uitgifte van perronkaarten auto maten zijn opgesteld kan men van dezen datum af slechts door het inwerpen van twee 21/2 centstukken een perronkaart verkrijgen. KORTE KRONIEK. De gemeenteraad vam Haarle/mf heeft met alg. stemmen afwijzend be schikt op het verzoek der afd. Haarlem! van den Bond van Ned. Onderwijzer* om de hoofden van scholen het onderwijs in een der klassen hunner inrichting or te dragen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1