dat wij naar hetgeen toen gezegd werdi verwijzen. Maatschappij van Nijverheid. 't Is een attractie te hooren verha-- len door een reiziger over zijn onder zoekingstochten in verre en vreemde lan den, en vooral als die reiziger bezit èn de beschaving en de wetenschap en de middelen om zich een' diepe kennis van volk en toestand eigen te maken én de kunst om zijn eigen kennis op bevatte lijke en aangename wijze aan anderen mede te deel en. Zij, die zoom attractie gisteren avond gingen zoeken in de kleine zaai van de Stadsgehoorzaal, zijn niet teleurgesteld.' Daar heeft de heer J. v. Nouhuys ge sproken voor de leden van de Maatschap pij van Nijverheid over Nederlandsch- Nieuw-Guinea. De opkomst was zeer talrijk de voor dracht verdiende het ten' zeerste. Spre ker gaf eerst een kort overzidht vam* de onderzoekingstochten voor de 20ste eeuw. Die tochten leverden' betrekkelijk niet zeer vele resultaten. Toen in het begin van de 20ste eeuw de Papoea's en de Engeischen gevaarlijk werden voor onze bezittingen heeft Ne derland de losse zendingspost aan de grens veranderd in drie vaste bevettiri- gen. Toen zijn ook .begonnen de groote wetenschappelijke expeditie's. In 1903 werd op initiatief van het Koninklijk Nederlandsch aardrijkskundig genoot schap een kustonderzoek gehouden. Naar aanleiding diarvan heeft de maatschap pij ter bevordering van letterkunde be treffende fndlë in overleg met het In disch genootschap in 1907 een expeditie uitgezonden. Deze expeditie stond on der leiding van den lieer Lorentz, die de zoologie voor zijn rekening had, den heer Versteeg als botanicus, en spreker, die de topographie, geneologie en mete- reologie op zien had genomen. Hoofddoel was verkenning van het gebergte. Interessant was het den spreker te hoo ren verhalen over zijn ondervindingen Hoeveel hulp zij b.v. hadden van de Da- jax^ een volk, dat voor korten- tijd nog slechts bekend was om het „koppensnel len". Hoe bijgeloovig dat volk is welk een moeite zij hadden om den menschen het geloof aan voorteekens eenigszins uit het hoofd ie praten. Spreker geeft ook een kort overzicht van de wetenschappelijke resultaten de zer tocht. De vraag van Engelsche zijde tot de regeering gericht om een expeditie naar Ned. N.-Guinea te zenden was een prik kel voor de Nederlanders om zelf weer een expeditie uit te rusten. Dit geschied de in 1909. Ook deze expeditie stomdl onder den heer Lorentz, en daaraan werd ook deelgenomen door Dr. v. Romer en spreker. Voor dat spreker deze tocht beschreef, liet hij ons vele lichtbeelden zien, waarbij hij in aangenamen vorm eenige ver"» .ringen gaf. Aanschouwe lijk leerden we nu kennen menschen en gewoonten van Nieuw-Guinea. 't Was hoogst interessant. De beschrijving van spreker's tweede onderzoekingstocht gaf ons in details de moeilijkheden, met welke de expe ditie heeft te kampen gehad. Toch hebben zij het doel bereikt: zij zijn gekomen op de bergen, waar de eeuwige sneeuw ligt! De Dajax wilde. I met alle geweld de sneeuw tusschen hun kleederen stoppen om jnee naar Borneo te nemen Maar na dit alles is aan den heer Lor rentz een ongeluk overkomenbij.de bergtocht is hij in een diepte gevallen. Na eenige weken kon de leider echter 'weer aan den tocht deelnemen. 't Zou ons te ver voeren om- alle bij zonderheden, die spreker ons beschreef hier mede te deelen. Aan het slot kregen we weer een aan tal mooie beelden te genieten. Het woord van den Voorzitter, die Wenschte, dat spreker, als hij aan de der de expeditie-tocht heeft deelgenomen, .weer hier van zijn ondervindingen zal verhalen, zal bij de talrijke aanwezigen zeker instemming hebben gevonden. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 7-l/2 "uur. 's avonds. St. Pe- truskerk. Lof met liefdadigheidspredika tie door den W.Eerw. Z.gel. pater E. No- termans, S. J„ leeraar aan het gymnasium te Katwijk-Binnen, waarna collecte ten bate der R. K. Par. Weezen. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw St. Josephs Gezellen Vereeniging, Rapen burg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker Dr. Gerard Brom. Onderwerp: De kinde ren van Benedictus. Donderdag, 51/2 uur 'savonds. Ge bouw R. K. Volksbond', Rapenburg. Bij- belsche geschiedenis met lichtbeelden, Voor kinderen, toegang tegen bewijs. 81/2 uur Catechismus met lichtbeelden voor alle Katholieken boven 16 jaar, toe gang vrij. Spreker de Weleerw. Pater J. G. Tesser, O. F. M). KATWIJK AAN DEN RIJN. In „Hótel de Roskam" had gisteren de algemeene Vergadering plaats der afd. Katwijk der 'Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, wel- Ice vergadering door 35 personen werd bezocht De voorzitter, de heer C. van jTol, opende de vergadering. Hierna kwam aan de orde: verkiezing leden voor het hoofdbestuur. Door het bestuur wordt voorgesteld den lsten Voorzitter, den heer E. H. Krelage, te jherfeenoemen en voor de vacature Kool hoven en Droog oandidaat te stellen d,e heeren de Graaf en van Meeuwen, waar mede de vergadering accoord gaat. Als afgevaardigden ter algemeene vergadering worden gekozen de heeren jac. v. d. Gug- ten en T. Noort, plaatsvervangend afge vaardigden de heeren C. v. Tol en G. de Ruijter. De voorzitter doet hierna me- dedeeling, dat bij hem is ingekomen een schrijven van den heer J. Braun te Noord- wijk-Binnen. Den heer Braun zou n.L te gen vergoeding van reis- en verblijfkosten voor de leden der afdeeling Katwijk een lezing willen houden over kunstmeststof fen. Besloten wordt hierop niet in te gaan. Voorts is ingekomen een schrijven van een comité dat voornemens.is den heer E. H. Krelage namens de verschillende af- deelingen een huwelijkscadeau en oor konde aan te bieden, welk comité gaarne zou vernemen of ook de afdeeling Katwijk 'hiervoor iets wil bijdragenvolgens ra ming zouden de kosten bedragen over alle 3300 leden 15 ct. voor huwelijksge schenk en 5 ct. voor oorkonde per lid, hetgeen voor de afd. Katwijk zou worden f 11Door den voorzitter wordt opge- -merkt, dat, vooral door de gemaakte kos ten tijdens de tentoonstelling te Haar lem de kas niet al te ruim is voorzien. De macht ontbreekt dus eigenlijk wel. Doch om blijk te geven van goeden wil, en om den naam Katwijk niet laten te ontbreken zou men zooveel als in vermogen is kun nen bijdragen n.l. f5. Hierover vragen verschillende leden het woord. De heer N. Bos wijst er vooral op, dat het de heer Krelage in de eerste plaats is, die als ijverig voorzitter waardeering verdient, en .stelt voor f 10 bij te dragen, het nog ont brekende zal door hem worden aange vuld. (Applaus). Hiertoe wordt besloten. Naar aanleiding van den door het hoofdbestuur uitgetrokken en steeds hoo- gér opgevoerde post voor de tentoonstel ling te Londen, wordt de vraag gesteld, of vooral door onze afdeeling hiertegen niet moet worden geprotesteerd, daar de ze som geheel gebruikt wordt voor recla me der Hyacinthen, hetgeen in het geheel niet in het belang is van onze plaats. Vooral op moment is het de tulp die re clame behoeft. Daar dit één der punten is die op de alg. vergadering te Haarlem aan de orde zal zijn wordt besloten, de afge vaardigden naar deze vergadering een vrij mandaat mede te geven. Niemand meer het woord verlangende, wordt overgegaan tot de verloting van 16 prijzen, waarna de vergadering door den voorzitter met een woord van dank aan de leden voor hun trouw'e opkomst gesloten. LISSE. De R. K. Kiesvereeniging „Lis- se" zal op Woensdag 4 januari, des avonds te 7 uur, in de „Witte Zwaan" hare jaarvergadering houden. De agenda vermeldt: jaarverslag secretaris en pen ningmeester, Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren J. Pijnacker, j. J. van Zoelen en A. H. Schrama. Verkiezing afgevaardigden „Haar.emmermeer", Katwijk-Leiderdorp en Prov. Bond. NOORDWIJK-BINNEN. Gisteravond vergaderde in café „Het Fortuin" het St. Jeroens-Gilde. Na opening door den Voorzitter den heer C. J. L. v. d. Meer, met den ge- bruikel ijken Christel ijken groet worden de notulen voorgelezen door den Heer C. G. J. Alkemade wegens onstente- nis van den Secretaris den Heer J. de Groot Jzn. Deze worden onvierandencfl vastgesteld. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester sluit met een ba tig saldo van f42.61. Den penning* meester wordt dank gezegd en gedechar geerd. De uitgelote aandeelen van het Fanfarecorps behooren aan de Heeren W. Duindam en L. J. Homan. Het periodiek aftredend bestuurslid, de Heer J. de Groot Jzn., wordt met vrijwel algemeene stemmen herkozen. Uit het jaarverslag der Ludwina Ver eeniging blijkt dat door haar zijn ver strekt 9447 later melk en 1803 eieren. De kas is echter in hulpbehoevenden toe stand, omdat veel wordt gevraagd. Een algemeen beroep op krachtdadigen steun in geld is hier zéér op zijn plaats^ het geen door den Voorzitter terecht wordt opgemerkt. Hij sprak den wenseBi mit dat de extra giften ruim moge vloeien'. Uit het verslag der Leesbibliotheek bleek dat in 'x afgeloopen seizoen waren uitgereikt 6018 boeken aan 213 lezers. Er wordt tevens een beroep gedaan tot meer werkeüjRen steun 'tot bevordering van deze kath. instelling en kath. lec tuur. Volgens den penningmeester is ook zijn kas zeer hulpbehoevend. De twee periodiek aftredende bestuursleden', de heeren P. de Groot en Jac. Krol worden met algemeene stemmen» herkozen. In verband met den slechten toestand der kas wordt door den Voorzitter toege zegd eene subsidie van f 20 waartegen niemand zich verzette. De heer Jac. de Groot meent dat er klachten zijn geu'c, over het uitreiken der boeken op Woensdag gratis en op Donderdag tegen' betaling, waardoor Donderdag gevraagde boeken niet aan wezig zijn. Deze klacht wordt terstond door den Voorzitter als ongegrond maar ook als onmogelijk verklaard, daar op beide dagen boeken inkomen en uitgaan. Na voorlezing van een prachtig sa mengesteld verslag door den Secretaris van „Utile Dulci", blijken de werkzaam heden van de vergadering afgeloopen en geeft de Voorzitter het woord ,aan! den Heer Wilmer, welke eene le?ing hield over „Het apostolaat en de Pers". In een schoon gestyleerde Jezing fee- spreekt de Heer Wilmer eerstens „Het apostolaat voor den leek." Dit apostolaat geldt voor allenIn den tegenwoordigen tijd zijn vele ka tholieken aan 't wankelen, vele dreigen te vallen en hun moet dus de hulpzame hand worden toegestoken. Dit moet ge schieden door de liefde, het edele en schoone werk der Christenziel. De tegen woordige geest des tljds worde geleid door Roomsche beginselen, welke door de priesters worden verkondigd, terwijl door de sociologen de toepassing wordt ver klaard, doch door ons allen moeten ze worden toegepast. Het apostolaat hetgeen als eerste bron heeft een vaste geloofsovertuiging kan worden verdeeld in 3 deelen. Ie. Het gebed. In den tegenwoordigen tijd lacht men ons uit als men bidt, doch bidden in een sociale plicht, het gebed is de grondslag van sociale actie. Wij moeten werken alsof we alles kunnen en bid den alsof we niets kunnen. Het Liberalisme had den godsdienst terug gedrongen, maar dat mocht niet gebeuren en daarom heeft Z. ,H. Leo XIII met vastberaden-ban zeggenschap geëischtin de Maatschappij. Na Leo XIII heeft Paus Pius X zich tpt taak gesteld het werk van Z. H. Leo XIII voort te zetten. Hiervan getuige o. a. de decreten over de veelvuldige H. Communie. De H. Kerk heeft mannen noodig, mannen om te helpen strijden, geharnast door 't gebed ten einde niet op den vijand ten pletter te loopen. Wat niet is te bereiken door de kracht, is onfeilbaar te bereiken door het gebed. Het apostolaat kan ook worden be oefend door „Het voorbeeld". Woorden wekken, daden trekken. Het apostolaat is een werk van liefde, hetgeen de niet- katholieken en de ongeloovigen niet be- begrijpen. Wij moeten hen echter toonen hoe onbaatzuchtig onze liefde is. Liefde kenmerkt den christelijken adel. Een derde manier is „de daad". Ver gelijken we het apostolaat bij den mensoh dan noemen wij het gebed de spie ren, het voorbeeld het hart, de daad het hoofd; nemen we.een dezer drie weg, dan verkrijgen we een monster evenzoo met het apostolaat. We rrioeien arbeiden! door stoere en stugge kracht, en in den strijd tegen den vijand niet voor een hoogen muur terugdeinzen doch in het vijandelijk kamp binnendringen. Wij Katholieken zullen redding bren gen in de Maatschappij maar daarbij onszelven ten offer brengen. Het „Ora et labora" biijve de wachtspreuk van den christenstrijders. Wij moeten verdraagzaam zijn( de bur gerlijke verdraagzaamheid is een groote picht voor den Katholiek. Onze liefde moet zich uitstrekken tot allen. Wil het apostolaat vruchtbaar zijn, mag de ver draagzaamheid niet worden vergeten. Ge hoorzaamheid aan het hoogste gezag moet als een eerste plicht worden be schouwd. Gehoorzaamheid doodt niet, doch veredelt ons karakter. Zelfs een Dr. Windhorst beschouwde het ker kelijk gezag als eerstens gehoorzaam heid verschuldigd. De geestelijkheid is de tolk van het hoogste gezag, de rots van Petrus, waarop wij ons, Katholieken i veilig' gevoelen. De geestelijke leiden' de sociale beweging van onzen tijd en weten dat ze in den strijd moeten voor aan staan. Het is een vreugde te mogen verklaren dat deze eer toekomt aan Uwe geestelijk heid welke medë strijd Uw strijd, mede leeft Uw leven. Dit eerste gedeelte der lezing wordt onder luid applaus geëindigd. Na de pauze behandeld spreker: „de Katholieke Pers". Het verband tusschen het leeken apos tolaat en de Pers is gemakkelijk te zien'. De geloofsovertuiging noodig voor het eerste, moet worden gevoed door de Roomsche pers, doch wordt geldoiod door de liberale en neutrale Pers, het geen door Paus ën Bisschop duidelijk wordt verkondigd. Alle organisatie van onzentwege is i yd el zoo deze niet wordt gesteund door Roomsche lectuur. Als de bladen, die zich neutraal noe men, ook werkelijk neutraal zouden zijn zijn ze toch voor een Katholiek gevaar lijk. De neutrale bladen zijn oorzaak van lafheid, halfheid en flauwheid in den godsdienst. Een Katholieke courant noemt niet in elke kolom Christus naam; ze is op de eerste plaats nieuwsblad. Het woord Ka tholiek geeft de hoedanigheid doch het wezen is nieuwsblad. Katholieke bladen hechten evenveel waarde aan berichten enz. als aan hoofdartikels, waarin men echter onbevreesd den Christus belijdt, vooral daar waar de godsdienst wond't aangetast, daar de overtuiging niet kan zwijgen. De aanval der werelid is gericht te gen het geloof. De mededeeling van 'een anti-katholieke leer door neutrale bladen, kweekt reeds verderf, hetgeen zeer te recht door het Kath. Schoolblad wordt gezegdde grootste vijand is de neutra le courant, vooral voor de opvoeding der jeugd. Neutrale kranten werken stelselmatig tot onverschilligheid voor ons H. Ge loof. De overtuiging van Paus en Bis schop is dat de geloofsovertuiging wondt vernietigd door de neutrale pers. Hoe moeten wij ons tegenover tde Kath. Pers gedragen. Wij moeten tze steunen1 le. door ze te lezen. Abonnlee- ren is niet voldoende, men moet ze wel degelijk lezen, hetgeen door den heer v. Vuuren in 't bijzonder is aangetoond op de laatste Katholieken dag te Haarlem 2e. Door adverteeren, en ten 3e. door het mededeelen van berichten» opdat het blad groote aantrekkelijkheid krijge. Hiermede is sprekers taak ten einde. Hij toont zich dankbaar omdat hij heeft mogen spreken voor een auditorium, waarin wordt gekweekt het vuur "der Roomsche overtuiging. Hoeden wij ons dan voor neutra,I'e lectuur welke nimmer gezond voedsel geeft voor onze ziel. De Voorzitter dankt den' spreker voor zijne kernachtige, pittigen leerrijke le zing en spreekt den wensch uit hem meer malen te mogen hooren. Wij zijn overtuigd dat de geheele ver gadering hiermede instemde wat ge toond werd door een daverend applaus. Gisteravond vergaderde in café Flo ra de afd. Noord wijk der alg. vereeniging voor Bloembollencultuur. Voorzitter was de heer C. G. Alkemade. Aanwezig 31 leden. Bij het binnentreden der zaal werden we aangenaam verrast door den aan blik van een twintigtal potten en mand jes bloeiende tulpen ingezonden door den heer J. Soetemou. Midden op .de groote tafel stond een pot Evt. Queen of the Scartets. Deze vooral trof onze aandacht, vooral niet het oog op den tijd des jaars; bovendien de roode tulpen van die grootte zooals ze daar stonden, wacht een goede toe komst. De voorzitter opende met een woord van welkom, waarna de notulen worden voorgelezen en onveranderd gearresteerd. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven, waaruit blijkt dat het huldeblijk aan den alg. voorzitter door de commissie daarmede belast is aangeboden terwijl de oorkonde spoedig kan worden verwacht. In de periodieke vacatures worden de aftredende heeren S. A. van Konijnenburg en J. de Graaf Lz. herkozen. Behandeld wordt de beschrijvingsbrief van de alg. vergadering. Bij punt 7 wordt instemming betuigd met de keuze van den heer J. H. Wentholt als secretaris-penningmeester. Het vast te stellen tractement f 1200, wekt eenige discussie, waarin vooral de heer J. Braun (ten gunste) het woord voerde. Bij stem-' ming vereenigde men zich met het prae- advies van het hoofdbestuur. Punt 9, waarbij f6000 wordt voorge steld uit te trekken voor 'i Krelagefonds, wordt eveneens aangenomen. Punt 10 behelst de voorstellen Lisse tot wijzignig van het handelsreglement, het reglement op het scheidsgerecht en art. 34 c der statuten. De heer J. Braun interrumpeert den se cretaris bij de voorlezing en stelt voor de voorstellen Lisse en bloc te verwerpen als zijnde allen ten nadeele der werking van het scheidsgerecht. De heer PA de Groot wenscht echter wlè behandeling. De heer J. Braun meent nu dat zijn voorstel in stemming moet komen, doch deze redeneering gaat niet op. Meerderen verklaren zich vóór behan deling. Over voorstel Lisse B art. 5 te wijzi gen, ontstaat langdurige bespreking. De heeren P. de Groot en N. M. Alkemade verklaren zich vóór de wijziging, terwijl de heeren Braun en v. d. Meer zich met het praeadvies van het hoofdbestuur ver eenigen. Bij stemming wordt het praead vies goedgekeurd. Ook het overige deel van het praead vies wordt goedgekeurd. Punt 11, voorstel Haarlem om meer dere veertiendaagsche tentoonstellingen van Narcissen bloemen te houden, wordt algemeen als zeer wenschelijk geoor deeld. Tot afgevaardigden worden benoemd de heeren J. Braun en C. Verweij, en tot plaatsvervangers de heeren G. J. G. van Parijs en W. de Ruijter. Bij de rondvraag verzocht de heer Ja cob de Groot de afgevaardigden op te dragen bij de behandeling der voorstellen Lisse op de a.s. alg. verg. te voren er op te wijzen dat een groot juridisch gevaar schuilt in de woorden „ter beschikking stellen van verkooper." (voorstel Lisse D art. 5) zulks zou kunnen veroorzaken „ac cepteeren zonder wettige redenen tot te rugname, indien men een knecht de bol len zoude doen halen. De heer H. G. v. Rhijn wenscht den afgevaardigden op te dragen te zien dat, indien niemand het hoofdbestuur interpel- leert over de onlangs in het .Weekblad voorgekomen hatelijke advertentie van 'n firma welke een meesterknecht verlangde zij alsdan zouden protesteeren tegen het plaatsen van dergelijke annonces. De heer J. W. Paardekooper vraagt of de betaalde prijzen der tentoonstelling al zijn ingekomen. De voorzitter ontken nend. Wel zijn de geldelijke prijzen ver rekend. De 'heer J. Braun geeft het Bestuur in overweging te trachten eene betere bol len expositie te verkrijgen, vooral wat later in den handelstijd. De vracht welke te Noord wijk soms voor één mand of zak moet worden betaald is enorm. Mees tens meer als de waarde. Het bestuur zal dit overwegen en op de volegnde vergadering ter sprake bren ts11- De heer W. de Ruijter is benoemd tot consul van den Alg. Ned. Wielrijders- Bond in plaats van den heer Dr. Kervel. NOORDWIJK AAN ZEE. De vereeni ging „Zeebad" vergaderde gisterenavond in Badhotel Konijnenburg. Eene reeks van punten van onderge schikt belang werden afgehandeld en het aftredend bestuurslid, de heer J. van Kan, (R. K.) met een kleine meerderheid her kozen. NIEUW VENNEP. Eergisterenavond vergaderde de R. K. Kiesvereenigingf. De voorzitter, de heer J. A. Overineeir opent met een toepasselijk woord de vergadering en geeft het woord aan den spreker van den avond, den heer E. .A Moerel. 'tWas spreker aangenaam voor een tweede maal alhier te mogen optre den. Naar aanleiding van zijn onderwerp „Roomsche menschen in onzen tijd", herdacht hij de Roomschen uit den vroe- geren tijd, en liet daarbij uitkomen, dat het toen vooral de liberalen het waren, die de lakens uitdeelden. Van kiesVer- eenigingen yvas geen sprake en de ver houding tot de Protestanten was ook een geheel andere. Sinds is veel gewijzigd geworden. De Roomschen zijn voor hun belan gen opgekomen en er op duidelj^e wij ze aangetoond, dat ook zij ontwikkeld zijn en bekwaam om gewichtige betrek kingen te bekleeden. Het praatje van liberalen en socialisten over de achter lijkheid der Katholieken is grooiendeels te niet gedaan door de feiten der prac- tijk. Spr. wees er op, dat de R. K. gees telijkheid veel in het werk stelt tot meerdere ontwikkeling, opdat men ^ge- wapend zij tegen de gevaren van dezen tijd, vooral wat berrett de slechte pers. Pamfletten en de z. g. neutrale bladen moesten door de Kath. worden geweerd en de eigen goede roomsche pers op de beste wijze gesteund. Op een geesti ge en dikwerf rake wijze betoogde spr., dat in ieder Kath. huisgezin ten minste een Kath. krant moet worden ge lezen. Uitvoerig zette spr. uiteen het nut tige en noodzakelijke van het samen gaan bij verkiezingen met de A. R. en""* Christ.-Hist., opdat daardoor zou wor den bereikt, de algeheele vrijmaking en stichting van onze eigen roomsche scho len in al zijn vertakkingen en wij daardoor in staat zijn aan onze meisjes en jon gens, die begaafd zijn met talent, goed roomsch onderwijs t ekunnen verschaf fen, om tien op te leiden tot ware steun pilaren van de maatschappij, en van ons geloof, zoodoende zorg dragende dat de Roomschen bij alle actie op sociaal ge bied in de'eerste gelederen komen te staan. Na de pauze besprak de inleider naar aanleiding van een ingekomen schrijven van den bond van Staatspen- sioneering afde-eling Nieuw Vennep deze kwestie. Vooral door de Sociaal-demo craten wordt hierop met veel groote woorden aangedrongen e*n ook door de liberalen met Goeman Borgesius aan liet hoofd, is een manifest de wereld inge zonden' om op 65-jarigen leeftijd een pensioen te kx-ijgen van f3 in de week. Doch dp^r zijn naasten geestvvnvant de heer Treub, werd uitgerekend dat dit maar het bagatelletje van f 42 millioen' per jaar zo ukosien. Maar van waar moet dat geld komen Op zeer duidelijke y;ijze werd behan deld het ontwerp-Kuyper voor ouder- doms- en invaliditeitspensioen met ver plichte premiebetaling. Ten laatste kwam het min.-Heemskerk aan de beurt, en werd er op ge wezen, op hoe kleinzielige wijze dit door de linkerzijde wordt bestreden en be moeilijkt opdat door het rerchtsche mi nisterie toch maar zoo weinig mogelijk zal worden tot stand gebracht op het terrein van de sociale wetgeving. N aons te hebben gewezen op onzen plicht, oml lid te worden van de kiesvereeni ging en zoodoende steeds mannen van rechts te kiezem voor de Kamer en de Prov. Staten en vooralions niet te scha men voor ons geloof, eindigde spr. zijn mooie en leerrijke rede. Door den Zeereerw. heer Pastoor, werd een woord van dank gesproken aan den heer Moerel, en ons gewiezen op; het noodzakelijke om toch altijd te too nen dat wij Katholieken zijn. Daarna sloot de voorzitter de vergadering. SASSENHEIM. Woensdagavond hield de R. K. Volksbond eene verplichte ver gadering. Na de opening der vergadering imel gebed en het lezen der notulen wer* den eenige nieuwe leden geinstalleerdi De penningmeester van Hulp in Nood bracht het driemaandelijksch verslag uif waaruit bleek dat ingekomen <wa9 f 30.75, uitgegeven f 20.66, alzoo eeij voordeelig saldo van f 10.09. De Eerw. Adviseur hield vervolgens eene lezing over het ontstaan en de. werking der Jezuïetenorde, waarbij Zijs, Eerw. vooral stilstond bij den lasterlijke aantijgingen die de Jezuieten te verdu» ren hebben. Spr. vond een dankbaar gehoor en hem werd dpor den voorzit, ter dank gebracht voor zijn schoone ei leerrijke lezing. Door den heer Bader, afgevaardigd» van den Centralen Raad werd verslag uitgebracht der laatstgehouidlen verga' dering. Besloten werd om' aan het Nal Comité voor afschaffing van den nach^ arbeid in het bakkersbedrijf f 5 te zeti den voor steun'. De voorzitter deelde 'mee, dat de Eer waarde adviseur Woensdag 21 Dec. n.nf half 7 a.s. weder een cursusavond zaj geven en dat Zondagavond de onderafd „Ondersteuningsfonds" eene vergade» ring zal houden'. Niets meer aan 'de orde zijnde, werf de vergadering gesloten;, pa feet _zjngej van het bondslied;

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2