e Ccicbohe ©au/ta/nt BUITENLAND, liet lied van Clarens. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 363. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag IS December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Hedennacht was de stand der verkiezingen in Engeland fcls volgt: 223 liberalen, 251 unionisten, _g8 labours, 62 Redmondisten en 8 O'- De liberalen wannen 19 ze- fels, de arbeiderspartij 14. De stand der partijen JUS 251, benevens 8 O'Brienisten, die vieesdh ïiodh visch zijn. Men vermoedt dat de jneerderheid der regeerlng zal zijn 122. Hoort men in alle landen slechts van yoetstootsdhe aanneming der begrootin gen die deriialve der vermelding niet waard zijn, nu en dan komt een werkelijk interessant geval voor. Dat is op het oogenbiik het geval met de lucifersbelas ting in Duitsehland en Frankrijk Zooals men weet bestaat in Duitseh land een zware belasting op de lucifers terwijl in Frankrijk de Staat den ver koop in handen heeft. Nu echter hebben beide landen een zware concurrent ge kregen in de nieuwe automatische aanste kers welke in de laatste tijden overal zoo populair geworden zijn: De Fransche mi- mister van financiën zal nu een wetsont werp indienen tot heffing van belasting op die instrumentjes. Kleine toestelletjes zullen belast wor den met 2.50 fr., zilveren met 5 fr. en gouden met 20 fr. Voor grootere model len wordt de belasting respectievelijk 5, 10 en 40 fr Deze belasting zal de vermindering tier opbrengst van de lucifersregie, tot een geschat bedrag van 28 millioen francs, moeten dekken. Ook in Duitsehland is men van plan 'n dergelijke belasting te heffen. Daartegen over staat dat men weer moord en brand' schreeuwt over de lucifersbelasting waar om door de vrijzinnige volkspartij de vol gende interpellatie in den Rijksdag is in gediend: „ls de Rijkskanselier bereid om, met het oog op de groote nadeelen, die de belasting op lucifers e.d. medebrengt voor de lucifersindustrie en de daarin WerkzaïTiê arbeiders, en eveneens voor de Verbruikers, voorbereidende maatregelen te nomen tot opheffing van de desbetref fende wet van 1 Juli 1909." Dit klinkt anders dan een nieuwe be lasting op de toestelletjes. Over de muiterij in Brazilië hebben gisteren gepubliceerde tele grammen meer duisternis dan licht ge bracht. Het bericht omtrent de ontwape ning en gevangenzetting in het fort Vil- legagnon van de bemanning der vier oor logsschepen Minas Geraes, Sao Paolo, Deodoro en Bahla, deed vermoeden, dat ook op deze schepen weer opnieuw mui terij was uitgebroken. Het blijkt even wel, dat niet de geheele bemanning de zer schepen aldus werd onschadelijk ge maakt, maar alleen diegenen, die aan de muiterij van 22 November hadden deel genomen, toen wel begenadigd werden, FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 17) „Niemand is jaloerseh op hem, mijn goede mevrouwveeleer is hij op een ieder jaloerseh. Een buitenkansje, dat een ander te beurt valt, beschouwt hij als aan hem ontstolen." „In elk geval," onderbrak de jonge jrrouw niet zonder eenig ongeduld, „laat mij alle vreugae van ue xerugKomsi on gestoord genieten, verzoek ik je. Morgen Ss het nog altijd tijd genoeg voor de zorg om de goeden van de kwaden te onder scheiden. Dezen avond overigens diat heb ik rijpelijk overwogen wil ik nie mand vaji Clarens zien, Raffut evenmin lals de overigen. Mijn eerst en eenig be- !zoek van heden zal bestemd zijn voor mijn iarmen markies, voor je goeden meester. Na op zijn graf te hebben neergeknield, ïal ik den geheeien avond in gebed blij ven en den ganschen nacht mij wijdén öan mijn herinneringen. Morgen, bij het laanbreken van den dag zal ik de deuren Van fret kasteel wagen,wijd open petten maar toch uit den dienst werden ontsla gen. Van uit het fort Villegagnon werden nu deze ontslagenen naar hun haardste den gezonken. De regeering trekt nu uit de provincie troepen samen in de hoofdstad. Zij wil het garnizoen op 12.000 man brengen. De pers heeft van de politie order ont vangen, verontrustende artikelen te ver mijden. M. a. w. wordt censuur op de dagbladen uitgeoefend. Het schijnt wel, dat overal onder de ïr.fuwkëa is een beweging gaande in het onderoTridèfefl- korps in Italië die verbetering in hun maatschappelijke en financieele positie beoogt. Deze be weging is in Venetië begonnen. Een telegram uit Napels aan den -„Po poio Romano" berichtte dezer dagen, dat de minister van oorlog de militaire over heid last gegeven had de onderofficieren onder wie een hevige opwinding be stond tengevolge van de kwestie van de verhooging van soldij, te bewaken. De minister had bevel gegeven al de verlo ven in te trekken om den onderofficieren te beletten protestbetoogingen te hou den. De bevelhebber van het legerkorps in Bologna, is te Venetië aangekomen, om persoonlijk een onderzoek in te stellen. Aan de militaire autoriteiten is van ter zijde meegedeeld, dat de onderofficieren van plan zijn in verschillende garnizoe nen een collectieve actie op touw te zet ten om verbetering te verkrijgen in hun financieele en maatschappelijke positie. Te Turijn hebben onderofficieren een vergadering belegd, waarin hulde werdi gebracht aan de kameraden te Venetië voor het genomen initiatief en een blaam werd uitgesproken over den minister van oorlog, wegens diens gebleken onver schilligheid tegenover de nooden van het onderofficierskader. Ook bij het marinepersoneel heersCht een ontevreden geest en is eenzelfde be weging gaande. Dat kan daar ook een fraaie boel geven. Ook in de Cortes van Spanje staan eerstdaags aardige dingen te be zien bij de behandeling van de z.g. gren- delwet. Volgens een bericht aan de „Echo de Paris" maakte men zich in regeerings- kringen uiterst ongerust wegens de door de conservatieven aangekondigde ob - structie. Öök" dë Spaansuhé pêrS höïïut Z'ich mSt de kwestie bezig: het katholieke orgaan „Gazetta del Note" verklaart, dat de ob structie zal gevoerd worden met een hardnekkigheid en volharding, als nog nimmer in de Spaansche Kamer is ge schied. Dat belooft wat. GEMENGD. Iii weerwil van officieele loogen- straffingen', meldt de correspondent van het „Ber.iner Tageblatt" te Sofia, wordt in Bulgaarsche politieke kringen beves tigd, dat tusschen Sofia en' Athene on derhandelingen plaatsvinden aangaande een politieke overeenkomst tusschen Bulagrije en Griekenland, doch er moet niet veel kans bestaan, dat de besprekin gen tot e|en gunstig resultaat zullen voeren. Hedenmorgen' zou de uitsluiting! van ketelsmeden geëindigd zijn en de werven heropend worden. De werklie den hebben' nl. met 13,715 tegen 1290 de schikking, onlangs te Edinburg op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van patroons en werklieden vastgesteld, aangenomen. - Het bulletin van de ko ningin van gisterochtend elf uur zegt, dat het herstel intreedt, de krachten' gaandeweg terugkomen en de algemeene toestand goed is. Er zal geen bulletin' méér wordeinl uitgegeven. In den gisteren gehouden Minister raad werd besloten de wet Briand aan het einde der week bij de Kamier in' te dienen'. Aangezien oorsponkelijk de ze indiening op Woensdag (gisteren) bepaald was, wijst dit uitstel er op, dat er nog wijzigingen in het ontwerp wor den aangebracht, waarschijnlijk naar aan leiding van de critiek der pers op de voorgestelde samenstelling der scheids gerechten. Volgens berichten' in de „Herald" is het onjuist, dat in Thessalië Venizelos de nederlaag heeft geleden. De afgevaar digden van Thessalië hebben hem hun steun toegezegd, indien hij de agrarische maatregelen, die op hun program staan, gunstig gezind is. Venizelos kan' in ieder geval rekenen op eene groote meerderheid en politieke kringen wachten met ongeduld zijne ver dere plannen af. Volgens latere berichten' zullen van de 364 gekozen afgevaardigden' |minstens 260 de politiek van Venizelos jbeslist steunen'. Maandag is het detachement genie, belast met de bewaking vanhet Neder- landsche paviljoen' op de Brusselsche tentoonstelling, naar Utrecht terugge keerd. Terwijl de overige 'militaire wachten reeds waren opgeheven', zijn de Neider- Iandsche soldaten gebleven, totdat het werk in het Hollandsche paviljoen ge heel en al was afgeloopen'. Andrew Carnegie heeft gister aan een commissie van trustees 10 millioen dollars in 5 pets. hypothecaire obli gaties doen toekomen. De rente hiervan haatfied worden, om de afschaffing van den oorlog te verhaasten. De trus tees hebben Root tot voorzitter gekozen'. Taft heeft het eerepraesidium aanvaard. De Zuiderspoorwegen in Frankrijk zijn over #een aanzienlijken afstand door een waterhoos weggespoeld. De stations Toulon, St. Tropez en Cegolin weigeren reizigers voor de stations tusschen St. Tropez en Hyères. In de Spaansche provincies Malaga, Sevilla, Valladolid, Badajoz, Lamora, Oviedo en Cönina zijn tal van dorpen overstroomd. De verbindingen zijn ver broken, de oogsten zijn vernield. De hon ger begint zich te dpen' gevoelen. Verscheidene vaartuigen hebben averij opgeloopen een is er vergaan. Vier ma trozen zijn verdronken. voor ieder, die mij zien wil. Dat is mijn wil, Piernic, en tot dat doel heb ik mijn aankomst hier uitgesteld tot den avondi." „Te deksel," riep Piernic, zijn paard plotseling doende stilstaan, „u stelt me wel laat in kennis van uw verlangen, me vrouw. We staan nu vóór den vijver en wellicht is uw komst al gesignaleerd." Piernic wierp een onderzoekenden blik links over de vallei, door een terrasvor- migen weg beheerscht, en op de pijnboo- men langs de helling. Overal' was het slit en eenzaam. „Komaan, het kan geen kwaad," merk te hij op. „Niemand heeft ons gezien, en wij kunnen dus handelen overeenkomstig ui »a.HllgUl. *r ,JX VI Z.1C31 WTU^ii^ uazn het kerkhof wenscht te begeven, zonder door iemand te worden lastig gevallen, moeten we, in plaats van over de hang brug vóór den ingang te gaan, bij het uit- loopen van de rivier in den vijver, de kan laten liggen, een omweg maken, door het bosah in te rijden, en hoogerop het wa ter passeeren over de brug van het park. Wij zullen zoodoende blijven achter de hoeve waar uw rentmeester woont, achter het kasteel, achter het kerkhof en de kerk door een gewoonlijk op cQt uur van den dag verlaten gedeelte van het landgoed over te steken." Wijl mevrouw ,de Qarens .een .teelden van goedkeuring had gegeven, mende Piernic zijn paard naar een nauwen weg, beschaduwd door boomen, dicht en hoog genoeg, om ongezien te blijven. Over het mos en het gras van een weinig beganen weg rolde de wagen zonder gerucht ver der. Geen enkel licht, geen enkele stem. De huizen van Clarens, verspreid, ver strooid in die vallei, aan de andere zijde van het kasteel en den vijver, waren allen met blinden gesloten. „Hier moeten we de meeste voorzor gen nemen", zei Piernic, nadat ze een poosje zwijgend hadden voortgereden, met gedempte stem, „want nu passeeren we de achterzijde der hoeve van Raffut 112ii gans enen naciu ucuiop, en terwijl men overal in den slaap beide oogen sluit, slaapt die man altijd met één oog open." Zij waren over de plek gereden om een soort van laan, achter de hoeve en recht uitloopend in een dicht bosch, toen het geblaf van een hond het passeeren van reizigers signaleerde en de stilte van den 'nacht verstoorde. „Heb ik u niet gezegd, dat men daar in woning altijd slechts met één oog slaapt", zei Piernic, „en dat men daar, mensch of beest, altijd op de loer ligt. Goddank, die ongelukshond heeft op- gefro^den piet blaf fep m Jk zie dep Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is: lo. aan F. C. E. L. Koster, schout-bïj- nacht, eervol ontslag verleend als lid van de Staatscommissie, ingesteld bij Kon. Besluit van 13 Augustus 1909 no. 40, inzake het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van het ne men van fnadTfégd^pbm een geregelden toegang tot Nederland door het Noordzeekanaal te verzekeren, mede rekening houdende inet de in de toekomst te verwachten grootere schepen, en 2o. als lid der Staatscommissie be noemd W. J. G. Umbgrove, kapitein luitenant ter zee, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van tihef van den marinestaf en van de afdeeüng Defen sie aan het Departement van Marine; zijn benoemd tot subst.-griffier bij het kantongerecht te Amsterdam jhr. mr. B. R. C. M. de Roy van Zuiidewijn, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch, mr. J. C. Wu Evenblij, adv. en proc. te Am- stedram, tevens waarn. griffier, mr. Wi. J H.. Dons, adv. en proc. te Amsterdam, tevens waarn. griffier, en mr. J. H. Schol ten, adv. en proc. te Arnhem, tevens werkzaam als beëedigd klerk ter griffie van de arr. rechtbank aldaar. tot griffier bij het kantongerecht te Rotterdam, mr. C. Uiterwijk, thans subst. griffier bij het gerechtshof te Arnhem; tot subst.-griffier bij het kantongerecht te Rotterdam, mr. Th. Maassen, advo caat en procureur te Rotterdam en mr. L. Wi. M. Overes, werkzaam ter griffie van 'het tweede kantongerecht te Rotter dam zijn benoemd tot raadsheer-plaatsver vanger in het gerechtshof te Amsterdam, mr. F. Star Busmann, oud-raadsheer in gemeld cgllege; mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam; mr. D. Josephus Jitta, hoog leeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, en mr. dr. Slotemaker L.Hz., voorzitter van den Raad van Be roep (Ongevallenverz.) te Amsterdam; is aan den ingenieur bij de staatsmij nen in Limburg L. Davidson eervol ont slag verleend uit zijn betrekking. De Hanze. Ds 94® vergadering van den Bond yan R. K. Vereenigingen van den handeldrij- venden en industrieelen middenstand in het bisdom Haarlem „De Hanze", werd gisteren gehouden in café „De Pool", te Amsterdam. De voorzitter, de heer J. A. A. Ver beek opende de vergadering met jden christelijk en groet. Spr. heette den aftredenklen geestelijk adviseur Mgr. Konings, en den nieuwen adviseur, rector P. Stroomer, evenals den rechtskundigen adviseur Mr. P. J. M. Aalberse, (hartelijk welkom. Van de 20 afdeelingen waren er 19. vertegenwoordigd. Onder applaus der vergadering werd daarna door den voor* zitter den aftredenldien adviseur Mgr. Ko nings hulde .gebracht voor hetgeen hij in het belang van den Bond gedaan had. Vervolgens werd met eenige waardiee- rende woorden rector Stroomer geinstal-» leerd. Onder de ingekomen stukken was eep schrijven van den Bisschop van Haarletnl waarin deze als zijn stellige mee ning en uitdrukkelijk verlangen te ken- neir gaf, dat de plaatselijke afdieelin- gen zich niet rechtstreeks zouden aan-» sluiten de neutrale vereenigingen van middenstandsbond, maar den wenschl liHspraic uT; bestuur den ia- Vlped der „Hanze" zal vergruüt-^ met liet volle getal leden aansluiting1 tC zoeken bij den Ned. Aliddenstandsbondl Aan \de orde kwam de behandeling van de concept-statuten van het diocesaan informatie- en incasso-bureau. De heer S. J. Visser, voorzitter der afdeeling den Haag, zette het doel uit- een, n.l. het verstrekken van alle ver langde inlichtingen omtrent personen en firma's in' binnen- en buitenland en het invorderen' van achterstallige schul den. Het waarschuwt de afdeelingen voor de aanwezigheid en' de operaties; van flessch en trekkers en andere oplich ters, terwijl de afdeelingen zich verbiu- den aan het Bureau alle daartoe dien- stige inlichtingen te verstrekken. De statuten worden behandeld en goed gekeurd. Ten slotte kwam aan' de orde punt 7 der agenda, n.l. het voorstel van het hoofdbestuur tot het uitgeven van een eigen orgaan voor het diocees Haarlem. Dit voorstel werd door den heer Ver beek ingeleid. Spr. zette de redenen uit een, welke tot dit bestuursvoorstel had den geleid en' toonde de wen schielijk heid van en behoefte aan een eigen orgaan. Verder deelde spr. mede, dat de stemming ov£r dit voorste! tot eert volgende te houden vergadering zou worden uitgesteld. Na de rondvraag-, sloot de heer Ver beek de vergadering op de gebruikelijke wijze onder dankzegging aan de opge komen leden. Onder de talrijke aanwezigen behoor den behalve Mgr. Konings en Rector Stroomer de Z.Eerw. heeren P. Loli- meijer, pastoor van Amstelveen', Schip horst, kapelaan te Zierikzee, Hoosemans kapelaan te Rotterdam, F. Knittel, gees telijk adviseur der afd. Purmerend, dr. van Beurden;, geestelijk-a/dviseur der Bossche Hanze, de heeren mr. Aalberse, lid der 2e Kamer, Kellenaers, redacteur van de J,R. K. Middenstander" en van Zijp, lid van den Rottepd|amschen ge meenteraad. De Papendrechtsche psychiaters. Voor een week namen wij een bericht uit het „Hbl." over, waarin werd mee gedeeld, dat aan den1 heer van Elk on middellijk na de behandeling der Papen drechtsche zaak te Arnhem een' fraaie reclamebrochure toegezonden is vanhet klokkentoren van de kerk al. Het hek van het kerkhof is nooit gesloten. Moet ik ,u wachten?" „Neen, Piernic. Ik zal daar lang blij ven, en ik verlang er alleen te zijn gedu rende dat lang verbeide, lang gewensch- te uur." „U zult toch zeker niet onder den blooten hemel willen' slapen?" „Neen, maak je niet ongerust. Na mijn gebeden te hebben geëindigd, zal ik den weg naar het kasteel teruggaan. Ik heb den sleutel van de kleine vestibule aan den voet van den noordelijken toren. Daar door zal ik het kasteel binnengaan." „En zult u niet angstig zijn. zoo ge- X- -«>. jieci anccii, ia uiö sinds zoovele maanden verlaten woning?" „Waarom zou ik angstig wezen'. Met al wat daar is ben ik zoo vertrouwd. Het zal me zoet zijn egoistisch te genieten van het geluk, weer in' mijn huis te we zen. Bovendien, ik heb je eenige woor den gezegd Piernic, dat ik een som geld wil halen, die hier niet vergeten, maar welke opzettelijk achtergelaten werd bij ons vertrek. Dat geld bevindt zich in een geheime plaats, die mjj bekend i^. Hoe zou ik hier zonder dioir kleinen ;schat kunnen leven. Gij ziet dat ik om twee redenen: de eene een geheel vr- ie, de ,aAd,ere, eqn, geh.eel pr^cti^che, de^eu' nacht alleen' op het kasteel moet blij ven". De gedachte, mevrouw de Clarens te verlaten, hinderde den goeden Piernia „Zoo u niet bang bent," hernam hij, „wellicht zijn anderen het wél. Inder daad bang voor u. Verbeeld u, dat mei* u ontmoet, dan zal men u voor een spook houden, niets meer of minder. Zoo men slechts tusschen de giesloteiv jalousiërt door eenig licht zal zien', zal dat onge rustheid baren. De vrees is een slechte raadgeefster, een door schrik bevangen mensch redeneert niet en zou in staat zijn..." „y{(elrwj- Piemic. ik '"U,L '.'eör Jë| argumenién", hernam mevrouw de Clar» rens, „al heb ik een ernstig motief oirtl alleen op het kerkhof te willen wezen, ik er heb geen om je niet toe te staaaj mij te vergezellen op mijn nachtelijk be zoek aan het kasteel. Te minder om* dat je bescheiden bent en mijn stille overweging zult eerbiedigen. ".Wellicht zelfs zal het mij na die overpeinzingen niet Qnaaijgenaam zijn, iemand in mijn nabijheid te hebben. Je hebt me voor het overige zoodanige bewijzen van toe wijding gegeven, dat het ondankbaar van mij zou zijn, je te wantrouwen." (Wfirfit vervolgd

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1