hen. De neutrale en liberale bladen heb ben bijna alle een vaste rubriek klooster- Schandalen: Er is evenwel geen .punt, iwaarop "de wereld zich zoo vergist. Als olie beschuldigingen' voor den -rechter konden komen, hoe schitterend zouden ekloosterlingem niet worden vrijge sproken. Men denke b. v. aan het ge ruchtmakend proces iri Italië voor 2 jaar. Maar de onkath. pers komt met verhalen' van verafgelegen, onbekende kloosters, die niet of bijna niet te coniroleereïr; zijn. De berichten dragen het schand merk der laster en eene wielerTe,ggii.ng, wordt doodgezwegen. Als niet-katholieken met Kath. kloos terlingen, en vooral onze liefdezusters, ;in aanraking komen hebben zij niets dan lof. Een reeks citaten vaii Schapen-' hauer, Rénau, Voltaire, dr. Mordghaus e. a. haalt spr. in dit verband aan. De wereld bestrijdt de kloosterlingen, omdat zij de grootste kracht zijn vam! de kath. Kerk. Daarom, wij zien het jn Frankrijk, Spanje, Portugal, be gint elke kerkvervolging met een aanval op de congregaties. Wie zal dan den invloed schetsen, die door woord en voorbeeld vam1 zoovele I mannen en vrouwen uitgaat. De Kath. Kerstavond der maatschappij diep ge zonken, maar heeft haar in alles ver anderd. De Kath. kerk heeft de kiem gelegd van de beschaving, die wij nu kennen. Spr. betoogde 'vervolgens uitvoerig, dat het ongeloof wel eem' vernis van be schaving aanbrengt, maar inderdaad het individu zedelijk lager doet zinken. De volgende Apologetische cursus wordt gehoude.n Dinsdag 27 December alsdan komt kapelaan' Duimel, als in leider op het onderwerp „De Onfeilbaar heid". St. Augustinus. Gisteravond hield de R.-K. Studenten Vereeniging „St. Augustinus" eene huis houdelijke vergadering, die .geheel dn be slag werd genomen door de besprekingen over de voorstellen tot wijziging van het Reglement. Lucifer. Maandag a.s. komt, blijk en's achter staande advertentie het gezelschap Rooyaards in den Schouwburg met Lu cifer. In alle bladen wordt Rooyaards voor zijne vertooning groote lof toege zwaaid. „De Tijd" schreef ervan Deze voorstelling was een ware ver rassing en gaf een uitstekenden kijk op de enorme werkkracht en het idealistisch streven van Willem Royaards. De Maasbode" De „Lucifer" heeft ons gisteravoin'd opnieuw bewezen' dat het spelen van Vondel's drama's de groote kracht toont, die hij in zijn' karakters heeft weten te leggen. Wij hebben deze opvoering be schouwd als een hulde aan onzen nooit- volprezen Joost van den Vondel. Als eigenaardigheid willen1 wij hier vermelden, dat in een tuintje aan het Plantsoen' reeds een viertal vergeet-mij- nietjes bloeien: ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 51/2 uur- 'savonds. St Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel- Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. Zondag 71/2 "uur. 'savonds. St. Pe- truskerk. Lof met liefdadigheidspredika tie door den W.Eerw. Z.gel. pater E. No- termans, S. J., leeraar aan het gymnasium te Katwijk-Binnen, waarna collecte ten bate der R. K. Par. Weezen. Dinsdag 8 uur 's avonds. Gebouw St. Josephs Gezellen Vereeniging, Rapen burg 52. Geloof en Wetenschap. Spreker Dr. Gerard Brom. Onderwerp De kinde ren van Benedictus. GOUDA. B. en W. stellen aan den raad voor de voorloopige concessie, verleend voor den aanleg en de exploitatie van tramwegverbindingen tusschen Gouda Utrecht en Gouda—Rotterdam, aan den heer J. H. Muller, ingenieur te 'sGra- venhage, met één jaar te verlengen de eerstverleende concessie loopt 13 Jan. af. HOOGMADE. Maandag-avond waren de leden der IJsclub „Hoogmade" alhier bijeengeroepen ter algemeene Vergadering. Door buitengewone omstandigheden wa ren Voorzitter en vice-Voorzitter ver hinderd, zoodat de secretaris de Verga dering opende en leidde. Na opening en voorlezing der notulen, die zonder aan merking werden goedgekeurd, kreeg de penningm. het woord tot het doen van rekening en verantfvvoording. De reke- Ining,- sluitende met een batig saldo van f350; werd door de heeren L. Borst en p. Zwetsloot Bz. m'agezien en onder dankbetuiging aan den penningmeester voor zijn getrouw, beheer, goedgekeurd. Het jaarverslag, uit den aard dpr zaak Zeer klein, meldde, dat het aantal le lden door vertrek was verminderd tot $1 heeren en 20 dames; in het Be stuur kwam geen verandering, terwijl ïn de plaats van den heer A. v. dl. Voorn, 'die bedankt had, tot baam'-commissaris Jwerd aangesteld de heer G. van: Tol. Het Bestuur-vporstel om xje j»ntri- butie voor dit jaar op de helft te stel len werd zonder 'eenige bemerking goed gekeurd. Vervolgens werd medegjedeeld een' be sluit van het Bestuur om bij voorkomen de gelegenheid dW W.eg dopr Hppgmade met zand te strooien', hetgeen door ,de Vergadering werd toegejuicht. De verkiezing van' 2 bestuursleden had tot uitslag, dat de aftredende heeren H. Meijer en C. G. van' Tol niet groote meerderheid werden herkozen'. De Se cretaris verklaarde zich onder dankbe tuiging voor het betoonde vertrouwen, bereid zijne herbenoeming aan te ne men terwijl den afwezigen Vice-Voor zitter van den uitslag der stemming zal worden kennis gegeven. Nadat bij de rondvraag nog eenige kleine bemerkin gen waren beantwoord en een yoor- stel om bij een volgende Vergadering onder de aantvezigen eenige prijzen uit te reiken was aangenomen, werd de vergadering gesloten: KATWIJK AAN ZEE. Op den publie ke» afslag werd besteed: voor volle pe kelharing f 17.30, voor ijle pekelharing f 13.60, voor steuiinarfng f 16.40, voor makreel f 16.30. De verkooping was in' het laatst zoo geanimeerd, dat eenigie kantjes ijle pekelharing en stukken Wer den verkocht voor f 13.65 per 'kantje. KATWIJK. Donderdag 15 December 's avonds te 8 uur vergadert de afdeeling Katwijk der Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur in hotel „de Roskam". Punten van behandeling zijn Notulen, Bespreking beschrijvingsbrief, Verkiezing afgevaar digden, Candidaatstelling Hoofdbestuur, Ingekomen stukken en Mededeelingen. Verloting. LISSE. De gemeenteraad vergadert op Vrijdag 16 December, des v.m. te 10 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. In structie voorden kassier van het gasbe drijf. 3. Vaststelling van het bedrag tot zekerheidsstelling van den kassier. 4. Be noeming kassier. 5. Af en overschrijving 6. Supp!. kohier van den Hoofd, omslag. 7. Reclaems inzake den Hoofd, omslag. NOORDWIJKERHOUT. Dinsdagavond vergaderde in het café van den heer P. Heemskerk de afdeeling Noordwijkerhout van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur. De vergadering, die vrij druk bezocht was, werd geopend door den voorzitter, den heer B. C. Vos. Door den secretaris werden alsnu de notulen gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Het le punt der agenda luidde: Bal lotage. De heer J. v. d. Berg Wzn. wordt tot lid aangenomen. Aan de orde is de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de 121ste algemeene vergadering welke te Haarlem zal worden gehouden. De aftredende leden van het H.-B. worden herkozen, terwijl voor de ontstane vacature den candidaat van het hoofdbestuur wordt overgenomen. Het voorstel van de afdeeling Lisse, om wijziging te brengen in het handels reglement en het scheidsgerecht, vindt geen instemming. Wordt besloten dat de afgevaardigde in dien geest zal ant woorden. Met het voorstel van de afd. Haarlem om jaarlijks ook een of twee tentoon stellingen te hóuden voor afgesneden narcissenbloemen, kan de afdeeling zich best vereenigen. De begrooting welke door den Voor- zitfer in ontvangst en uitgaaf wordt voor gelezen, vindt uit den aard der zaak geen bespreking. Vervolgens is aan de orde de verkiezing van een afgevaardigde ter alg. vergade ring. Gekozen wordt de heer N. C. van der Zalm en tot plaatsvervanger, de heer J. Heemskerk Ezn., die zich hunne be noeming laten welgevallen. De vragenbus bevatte een brief om inlichtingen omtrent de Wilhelmina's ter tentoonstelling ingezonden en één om trent de op de tentoonstelling verworven medailles. Beide brieven worden ten ge- noege der leden beantwoord. Alsnu stelt de voorzitter de gebruike lijke rondvraag, welke echter niets op levert. Onder dank aan de leden voor hun trouwe opkomst, wordt nu de vergadering gesloten. NOORDWIJK. De gemeenteraad verga dert op Donderdag a.s. ten 10 uur. Agen da 1 Notulen. 2 Ingekomen stukken. 3 Adres van H. v. d. Putten verzoekend vernietiging van de openbare aanbeste ding van Het rijloon voor 1911. 4 Adres van J. Ruigrok Hz. betreffende gebruik van een gedeelte van den Heiligen Geest- weg. 5 Adres van Vreemdelingen Verkeer betreffende wijze van exploitatie van de electrische tram. 6 Adres van pachters van strand enz. betreffende beheer van Strand. 7 Verzoek om Petrus Hiep op te nemen in het Gasthuius.. 8 Missieven van B. en W van Velsen betreffende de oprichting van een watefleiding. 9 Regee- rings uitgaven 1910 10 Onderzoek geloofs brieven nieuwbenoemd raadslid. 11 Ver zoek van Erven W. H. v. Konijnenburg en J. v. Kan tot opheffing bouwverbod. 12 Benoeming gemeente geneesheer 1911 13 Buitengewone werken, 14 Reclamen Hoofd, omslag. NIEUW-VENNEP. Gisteravond ver gaderde de afdeeling van1 den bond van staatsipensioineering, waarbij ook een tooneelstuk werd opgevoerd, getiteld: „Oud en Arm". Veel publiek was ,tr niet bij tegenwoordig;. VOORSCHOTEN. De R.-K. Jonge Garde zal in Januari a. s. een algemeene ver gadering houden, waarin als spreker zal optreden de WelEerw. Heer Beukers, Rector van het Pensionaat O. I. V. van Lourdes (Bijdorp). De afd. Voorschoten van de Ned. R.-K. Volksbond zal in Januari vergaderen, waarin o.m. aan de orde komt de perio dieke aftreding van vier bestuursleden, de heeren C. H. Koek, vo ier, C. O. de Vroomen, 2de secretari van Post, le commissaris en de heer j. v. d. Bijlt, le penningmeester, die zich niet meer herkiesbaar stelt. WOUBRUGGE. De landbouwers alhier waren gisteravond door een commissie van „De Z.-H. Landbouw Onderlinge" opgeroepen. De opkomst was flink. De heer Mr. van Meerwijk van 's-Graven- hage voerde het woord en besprak waarom aansluiting bij bovengenoemde vereeniging. De heer T. P. Kleijn verkreeg daarna het wooord en gaf te kennen dat hij op vele punten met spr. het eens was, ook dat vrijwillige verzekering van den land- bouwarbeider veel voordeeliger is, dan dat het Rijk dien plicht oplegt en uit voert. Doch spr. verschilde met den inleider omtrent het oprichten van plaatselijke kassen, naar zijn oordeel werkte deze kassen veel voordeeliger dan één groote organisatie, waardoor weder een groot kapitaal aan administratiekosten te loor gaat. Ook liggen deze kassen meer in den aard van den landbouwer, hij is liefst baas op eigen erf. Aan het einde dezer besprekingen sloten drie arbeiders zich aan bij „De Z.-H. Landbouw Onderlinge". Eerdaags zal ,te Hoogmade een vergadering van landbouwers worden gehouden omtrent bespreking van op richting eener plaatselijke kas voor vrij willige verzekering van den landbouw- arbeider. Te Woubrugge heeft een dergelijke bijeenkomst reeds plaats gehad en daar een voorloopig comité gekozen die samenwerking zal zoeken met de land bouwers te Hoogmade. GEWESTELIJK GEMENGD. Twee jongens van een jaar of 12, te Sassenheim, waren aan het vech ten. Een hunner gaf den ander met een fluit een slag tegen het hoofd, zoo dat een oog ernstig gekwetst werd en de knaap denzelfden avond nog naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden gebracht moest worden. Onderwijs. Examens M. O. 's-Gravenhage. Schoonschrijven (N). Opgeroepen 6 opgekomen 4 candidaten. Toegelaten de heeren C. J. van der Bijl, Utrecht, en W. Couzij, Amsterdam. 's Gravenhage. Wiskunde (K.L): 3 candidaten.- Geslaagd allen A. J. Drewes, Amtserdam E. Edinga, Deven ter, en Mej. E. R. C. Haze winkel, Arn hem. Schoonschrijven (N): 6 candidaten,toe gelaten de heeren' J. L. Staal, Utrcht H. J. Vrins, Tilburg, H. Wissels, Rot terdam en B. H. A. Wayers, 's Herto genbosch. Land- en Tuinbouw. Laodbouw-Comité. Eene buitengewone algemeene verga dering van het Nederlandsch Landbouw- Comité zal gehouden worden te 's Graven- hage op Woensdag 21 December a. s. te half elf ure in het vergaderlokaal van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De volgende punten worden aan de orde gesteld: 1. Is het met 'toog op de belangen van den Landbouw wenschelijk dat de ontworpen Ziektewet en Radenwet in den voorgedragen zin tot wet worden verheven? 2. Is het wenschelijk dat door het Comité stappen worden gedaan om nader hoofdlijnen uit te werken voor een ont werp der wet, als bedoeld bij het besluit van het Landbouw-comité .van 10 Juli 1908,waarbij alleen de verzekeringsp licht wordt opgelegd, doch onder de noodige waarborgen vrijheid gesloten wordt ten aanzien van de wijze van verzekering? Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Minister R eg 0 u t heeft bij de beant woording der verschillende sprekers be treffende de Papendrechtsehe strafzaak in scherpe woorden zich verzet tegen de plaats gehad hebbende practijken. De mi nister keurde af de publicatie van het psychiatrisch rapport en de uitlating van den Arnhemschen advocaat-generaal, dde in het openbaar zijn meening uitsprak over de veroordeeling van twee veldwach ters wegens meineed. Maar ook tegen het principieele in de behandeling kantte de minister zich. Het Nederlandsche volk zei-de Z.Exc. heeft bewezen, dat het niet gediend is van dien grooten in vloed der psychaters in de rechtzaal. In vloed wil ook de minister hij sluit zich aan bij zijn vroegeren leermeester den hr. van Hamel, toekennen aan de psychiaters, maar zulk een invloed als bij de Papen drechtsehe strafzaak acht hij absoluut uit den booze. Tegen een psychiatrisch on derzoek van getuigen verzet Z.Exc. zidh met klem. Waartoe dit voeren kan, blijkt wel hieruit, dat de bekende aanhan ger der moderne strafrechttheoriën von Liszt de getuigen gedurende zes weken in een krankzinnigengesticht ter observa tie wil opsluiten. De Minister spreekt op het einde van rede dg jbóog ujt, dat jtnen yertrpu,- wen zal hebben in zijn houding in dc zaak van Papendrecht. Hij weet niet de instem ming te hebben van den heer Duys, maar na diens heftige rede tegen de politic en de justitie is het den Minister veel aan genamer, dat hij de instemming van dezen afgevaardigde niet heeft. Later zeide de heer Duys (S. D. A. P.) zelf een „af rammeling" van den minister gehad te hebben. Hij gaat nu ook de terminologie van een straatjongen op zichzelf toepas sen. De heer Duys stelt ook een motie voor, waarin d en minister wordt ver zocht het rapport, dat het resultaat bevat van zijn onderzoekingen naar de Papen drechtsehe po'.itietoestanden, aan de Ka mer voor te leggen. Slechts de vijf so ciaaldemocraten stemmen vóór. De mi nister had verklaard, dat hij nu een einde wilde hebben aan die Papenrechtsche zaak, daar het noodig is, dat orde en rust in Papendrecht terug keeren. Daar is nog een motie-Duys gesneu veld. Het was er een tot schrapping van den post, uitgetrokken voor de geeste lijken in de Rijksopvoedingsgestichten te Amersfoort en Avereest. Deze motie had slechts zeven stemmen. Over deze kwestie heeft de heer Ruys de Beeren- brouclc (R. K.) een zeer principieele uiteenzetting gegeven. Hij vroeg den mi nister de toezegging dat de confessioneele gestichten hoofdzaak zullen blijven, en dat de Rijksgestichten zich zullen bepa len tot het tekort. In de rijksopvoedings gestichten zooals te Amersfoort en Ave reest is het onderwijs en de opvoeding beslist neutraal, en de geestelijken van wie sprake is (2 Roomschen en 2 Protestan ten) dienen om godsdienstonderwijs te geven. De heer Ruys kreeg de gevraagde toezegging van den minister. Gm tien minuten voor half 7 werd de begrooti.ng van Justitie aangenomen Slechts enkele leden waren nog aanwezig. Er werden toen nog enkele kleine wets ontwerpen behandeld. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. J, van de Rotte, Heerengracht 27. A. J. Casteleijn, Meutjessteeg 26a. E. Heemskerk, Oude Singel 144, dienstbode. J. J. Jonker, Apothekersdijk 8, student. Wed. D. Willijns, Stadhouderslaan 11. L. Caspers, Papengracht 23, chef-telephoniste. W. C. Warnaar, Langebrug 51, bontwerker. H. G. Westerman, Hópital Wallop verpleegster. G. A, Fijnvandraat, Breestraat 105. G. H. Boeschoten, Kaiserstraat 16 onderwijzeres J. van Vliet Haarletnmerstraat 188 kruideniers bediende. H. J. Mulder, Haarlemmerstraat 126. Wed. C. Verra en gezin Maredijk 92 a. A. H. M. Philipse Rembrandtstraat 25. J. Bakels en gez., Aloëlaae 8, beambte. A, Verhoef, Oude Rijn 138 A. A. Klitsie en gez,, Waardstraat 22, houtzager. D. Oudshoorn, Tweelingstraat 1 A. G. Schut en gez.. Aloëlaan 4, beambte Rijks- opv. gesticht. H. C. Colijn, Rijnsburger 36, dienstbode. M. W. Sparenberg, Doezastraat 41. W. j. P. Peters, Bovenwoningpoort 2, schoen maker. A, G. Govers, Volmolengracht 2 A, electricien. F, C. Ferwerda, Apothekersdijk 20, kantoor bediende. P.. Th. Bosch en gez., Heerenstraat 76, Ma rinier le kl. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. Mr. W. Nolen, Rotterdam, N.Haven 93. C. v. d. Sluis, Amsterdam, Polanenstraat 44. Mej. M. A. Witbreen, Utrecht, Vierstraat. Mej. P. J. C. Snijkerland, Zaandam bij Vroom Dreesman. J. W. A. Liitkemeijer, Dordrecht' F. W. H. van Baarn, den Haag. G. Wagenvoorde, Delft, Pootstraat 7. H. G. Kronenberg, Deventer. Wed. Rozier-Baars, Sloten, no. 9c. H. Houtman, Schiedam. Mej. J. At. A. Vlijmen, Rotterdam, Pupillenstr J, D. van Berkel, Leiderdorp, Voorstraat 47. W. Dirkse, Rotterdam Scheepmakerslaan. Mej. J. G. J. van Oordt. den Haag Fred. Hen- driklaan 46. C. Kruid, Nieuwkoop Zuideinde. C. G. Smit, Rotterdam Aert van Wesstr. 15. D. van Assen, Leiderdorp Voorstraat 40. Mej. A. M. Verkleij, Hattem bij den heer Alex Kokh. M. A. P. van Leeuwen den Haag, Voillant- laan 217. P. H. M. Middeldorp, Haarlem, Warmoes- straat 20. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Carolina Cornelia Maria, d. van T. J. B. Haan en M. J. Jossevel; Johannes z. van G. Langver en M. Sloos; Anna Amelia, d. van j. Groeneweg en A. A. KalkwarfCatharina Hendrica d. van F. W. van Deventer en C. H. GorreeJan z. van J. Kprswagen en M, Kooy Elisabeth d. van C. F. Piekaar en E. Bekooy Margaretha d. van A. Jansen en J. Bavelaar; Hendrik z. van H. Zwart en M. P. de Graaff Cornelis Geraraus z. van P. van Houten en J. C. v. d. Hulst; Jacobus z. van H. van der Leek en L. M. KorenhofHendrica Maria Agnes d. van C. P. den Hollander en H. Staphorst; Christina d. van J. I. B. den Hoed en C. E. Gordijn; Nicolaas z. van N. Laman en P. M. Smit; Cornelia Catharina d. van A. van der Velden en C. van RijnswouJannetje, d. van P. Vogelenzang en C. S. Geenjaar; Jan z, van W. Oudshoorn en G. E. van der Wilk. Getrouwd: 1. W. de Rijk, j.m. en W. J. Overvliet, jd. L. van Es. jm. en J. Gordijn, jd. L, Batelaan jm. en O. van der Kaaijjd. Overleden: L. F. Devilee z. 8 m.A. Molenaar z. 8 m.; W. v. d. Walle z. 8 m.C. H. Gout m. 73 j.M. C. Kok-Smagten w. 82 j. J Bedgen w. 76 j.; C. W. Oostveen-de Vos w. 78 j.B. van Dorp m. 36 j.A. Frauenfelder m. 82 j.; W. F. Tuinhof de Moed z. 17 j.;H. H. Rozier-van Ackeren v. 42 j.W. F. Cebol z. 61 j., J. N. van der Reijden z. 14 j. HAARLEMMERMEER. Bevallen: E. van Egmond geb. Lippus, z. J. van den Bosch geb. van Geest, z. H, Verhoeven geb. Jeliese, d. LEIDERDORP. Geboren: Gerrit, z. van D. v. d. Kwaak en J. E. van Leeuwen, LE1MU1DEN. Ondertrouwd: Piet van Dijk, jm., 24 j., te Amsterdam onlangs alhier, en Rinske Haringsma, jd., 30 j., te Amsterdam Faillissementen. Uitgesproken: H.J. Ooris, weduwe van J Tenback, koffiehuishoudster te Babberich, Curator; mr. Th. V. J, M, Feldbrugge, te Zeve naar. D. Veen, b tr.ctlsieiziger, Amsterdam Curator: mr. W. van Leen. D. Sealtjcl, zor.de beroep, thans te Antwe ircr(Ecrger!iout).Cuiator als voren. Geëindigd: H. Grijp srna en U. L. D. Stro band, kooplieden in mantt tacturen, te Heeren veen. J. Ph. Blom, te Amsierdam. M. Buitman, bakker en wink elier, (e Hattem. A. van der Heyden, buree list, te 's Hertogen bosch. Een raadsel opgelost. De „N. Crt." had dezer dagen een' aar dig primeurtje. Een harer 'lezers, een „postzegelverzamelaar gaf in dat blad zijn bevreemding te kennen over ilret feit, dat bij een postzegel ha irdelaar een vel van 50 postzegels lag uitgestald, nog voorzien van den rand, gompapier en afgestempeld in Roozendaa-I Octo ber 1910. Daarnaast nog een blokstuld van 4 zulke zegels, eveneens in Roozen- daal afgestempeld. De pientere inzender kon zich niet verklaren, hoe iemand in het bezit kon komen van een vel afge stempelde postzegels van f10. 'Maar toch, hij waagde er enkele ver onderstellingen. Oe postzegelverzamelaar, wren het blijkbaar aan fantasie mange, tj wil del zijn eigen veronderstellingen niet geloo- ven. Niet weinig voldaan liet Iret blad twee dagen later hare oplossing van het^phi- laletistisch" raadsel met deze verklaring voorafgaan, dat in dit geval ele werke lijkheid nog vreemder was dan de ver beelding zich zou kunnen uitdenken. De zaak zit namelijk zoo, zegt het blad, zoo positief mogelijk „Een geloovig r.-katholiek had het Rijk voor f500 benadeeld, door ontdui king successiebelasting, een te lage aan gifte vermogensbelasting, of iets van dien aard. Hij gevoelde zich daarover terecht bezwaard en biechtte het kwaad dat hij had gepleegd aan den pastoor. Gaarne wilde hij het goedmaken', maar hoe moest hij dat aanleggen zonder zich te compiomiteeren tegenover de ambtenaren van den fiscus 1 Heer Pastoor een man met zeer geschoolde hersens wist raad! Hij gelastte zijn biechteling, voor het be drag dat hij de schatkist had tekort ge daan postzegels te laten afstempelen, ze dan aan een postzegelhandelaar te ver- koopen en de opbrengst voor een of an der kerkelijk doeleinde af te staan. Gp die wijze kreeg het Rijk wat des Rijks is, werd 's mans geweten ontlast en schoot er ook nog een voordeelt je voor de Kerk oyer. Is dit niet een meesterstukje van ca suïstiek?" „Si non e vére, e ben' trovato, als het niet waar is, is 't toch mooi gevonden. De redactie had dan ook de voldoening dal ihaar schitterende oplossing door de iheefe liberale pers circuleerde. Jammer maar, dat haar oplossing het aflegt. De „Maasbode" zegt n.l. het volgen de „Gewoonlijk zijn pastoors voor de „N. Crt." 'lieden van verdacht allooi, maar hier had het blad er nu eens een ontdekt, met „geschoolde hersenen", wat „Het Volk" in zijn eigen idioom aanleiding gaf om te spreken van een „gare pastoor". Onzerzijds vinden wij 't jammer, dat nu de „Nieuwe Courant" voor een keer eens een pastoor met „geschoolde hersens" ontdekt onder a! die sinistere individuen dat wij haar zelfs deze laatste illusie moe ten ontnemen, en haar openlijk moeten aanzeggen, dat de redactie door haar spe cialiteit in clericale zaken, of door haar particulieren Sherlock Holmes, of door de Haagsdhe ciromancienne en clairvo- yante, wier naamkaartje de redactie vaak zoo sierlijk in hare deftige kolommen' weet af te drukken, leelijk bij den neus is genomen. f iWij toch ontvingen van een bekend fi nancier het volgende schrijven: Hooggeachte Redactie, „Van een mijner kennissen kreeg ik onlangs een bedrag van circa f 800, met verzoek om hetzelve op eene wijze ter mijner keuze te restitueeren aan den Staat. Verder ging de opdracht niet,' evenmin als de uitleg over de zaak,: waarmede ik trouwens niets had te ma ken. Ik kocht postzegels van f10, liet ze vernietigen op het postkantoor en gaf de opbrengst aan de armen. Blijkbaar het blad met 50 stuks is van mij heeft de Antwerpsche koop man er eenige in Den Haag geplaatst en is het van a tot z gefantaseerd be richt in de „N. Crt." overgenomen in -de *,N. R. C." onder "het hoofdl: -„Een philatelistisch raadsel" daarvan het gevolg. Ik zeg van a tot z gefantaseerd* om dat noch pastoor noch biecht iets met de zaak te maken hebben, daar ik ;t igeld ontving van een zeer ontwikkeld cliënt, die mij geheel vrij liet en buiten advies van derden handelde. Met de meeste hoogachting. (volgde handteekening.,?)j .Wij zijn benieuwd of ook onze minder fantastische oplossing van het ^philate listisch raadsel" haar weg door de pers zal vinden. T Spijt ons voor de Nieuwe .Cou rant." dat in dit geval de door haar ge- raadpleegde specialiteiten geen blijk ga ven van zulke „geschoolde hersenen" als zij nu eens, noodzakelijk als 't voor de mise-en-scène was, aan een pastoor heeft toebedeeld." Ook deze geschiedenis klaitf inmiddels weer tot het rijk der fabels \vorden X$t* wezéfl,.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2