14 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving, 2e Jaargang, No. 362. Sfe C^icbelie ©ouAomt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiên: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1--5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. ALGEMEEN OVERZICHT. De rede van Redmond, waarvan' iwij gister gewaagden, geihouden' ten gunste van den protestantsohen kandidaat heeft bij 'de gister gehouden verkiezingen ïn Engeland (het gewenschte resultaat gehad. Met1 flinke meerderheid werd hij gekozen'. Op heden is de stand der partijen als volgt: 197 liberalen 240 unionisten, 36 Labours, 59 Radmondisten en 8 'P'Brienisteri. De liberalen winnen 19 zetels, de unionisten 23, arbeiders 4. De stand is op dit oogenblik dus weer ge lijk. Zooals men weet is er bin'nenkoïu te verwachten een bijlegging van de ar beidsgeschillen. Als een naspelletje ver melden de blacen nog het volgende wat een bewijs is voor de hardheid der mijn» werkerskoppen. Het hoofd der politie te Glamorgan ■heeft aan den gemeenteraad een crediet gevraagd van meer dan' 300 gulden om de 300 politiestokken, die bij gelegen heid van de mijnwerkersstaking in Zuid- y/ates, door de agenten' zijn stukgeslar gen, te kurtnen vervangen of te reparee- ren. Van staking gesproken; thans is offi cieel vastgesteld hoeveel de verliezen! voor de Spoorwegmaatschappijen be dragen gedurende de stakingsweek is Frankrijk geleden. Voor de westerspoorweg be droeg dit verlies 1.040.000, voor den Noorderspoorweg 971.000, voor den ;Middelandschen Zeespoorweg (P. L. 'M.) 490.000, voor den Orleansspoorweg 371.000; voor den Oosterspoorweg 320.000 en voor den Zuiderspoorweg 187.000, te zamen 3.38 millioen francs. Dat is betrekkelijk weinig. Daarbij moet echter in het oog worden' gehou- *den, dat bij de laatste vier spoorwegen slechts een klein' aantal beambten heb ben gestaakt. Het kan er anders wel bij door. Weer een nieuwe spoorwegstaking dreigt, doch nu in Amerika. De broederschap van-treinmachinisten heeft aan de vereeniging van spoorweg directeuren een ultimatum gesteld. De machinisten beweren ,dat 97i/o pet. van alle trein-machinisten op de spoorlijnen ten westen en zuidwesten van Chicago zich vóór de staking hebben verklaard, tenzij een loonsverhooging van 17 pet. wordt toegestaan. Men houdt het er voor, dat door par tijen nog nader zal worden onderhan deld vóór tot de afkondiging der staking .wordt overgegaan. Over het algemeen mag men den Ame rikanen voor te verstandig achten om zoo maar overhaast te beginnen daar zij .wel inzien dat het hun anders evenzoo slecht zou vergaan als de muiters in! Brazilië die alles verloren en niets gewoniiiejrt hebben. De laatste telegrammen' immers melden dat de bemanningen van de Mi- naes Geraes, de Sao Paulo, de Doodora en de Bahia zijn aan ljind gezet en op gesloten in het fort Villegaignon. ,De schepen zullen onttakeld worden en 'de bemanningen zullen worden vervangen. Overal heerscht kalmte. Het Braziliaansche gezantschap te Pa rijs heeft een van Maandag gedateerd telegram uit Rio de Janeiro ontvangen, 'dat zegt, dat de manschappen van liet bataljon, dat eergisteren aan het mui ten is geslagen, voor den krijgsraad ge bracht zullen worden. Toch blijkt de nieuwste muiterij een' fel oproer te zijn geweest waarbij, mag Imen de berichten uit New-York geloo- ven, onder de burgerij 200 dooden en "(gewonden en evenveel -onder de 600 Ynuiters zouden zijn gevallen. Aan re- 'Jgeeringisgebouwen heeft de beschieting yeel schade aangericht. De regeelrünig heeft nu-voor een tijd van dertig dagen jde krijgswet afgekondigd, welk besluit Öe Kamer, tot een buitengev zitting bijeengeroepen, met aljgeraeienc stemmen "bekrachtigde. Telegrammen die door de handen der censuur zijn gegaan, beweren, dat de regeering den toestand vast in handen heeft en rekenen kan op het grootste gedeelte van leger en vloot. JHet bezetten van het eiland Das Cobras, waar de mui terij ontstond, is althans een goede tij ding: In Griekenland begint het er hoe langer zoo rooskleu riger uit te zien voor de regeering. Mel den de laatste telegrammen niet dat nu reeds de meerderheid vier vijfde is? Men mag dit als een' persoonlijke over winning beschouwen van Veniselos, die ervoor zorgde dat zijn candrdaten, afge zien vaar hun politieke gevoelens, regee- lCingsgezind waren. Alleen in Thessalië heeft de r egeering den nederlaag geleden. Voorwaar^ Veniselos kan tevreden zijn met dien uitslag, als deze voorspoed nu maar aaphoudt yvant het lastigste komt nog, als eerst de nu gekozen Ka mer maar zit. Echter, geen zorgen voor den tijd. Wij hebben er al weer op gewezen: Veni selos is een man' met een wil. GEMENGD. Koning Manuel, die tot nog toe op Wood Norton, het buiten" van 'den her tog van Orleans, heeft gewoond, zal bin nenkort zijn intrek nemen in fret huis, waar kaid Sir JHarry MacLean te Rich mond woont. MacLean men herinnert zich hem o.a. als gevangene; van Rai- soeli zal binnenkort weer eers 'naar Marokko gaan. Door Charles Gide, hoogleeraar in de faculteit der rechten aan de Univer siteit te Parijs ,is opgericht een „syn dicaat van verbruikers". Deze organisatie stelt zich ten' cloel den verbruiker d. w. z. iedereen' te beschermen tegen de inhaligheid van kooplieden en' fabrikanten^ die te duur en te slechte waar leveren voor het geld. Ingeval van nood zal het syndi caat, een boycot kunnen uitschrijven voor de een of andere koopwaar. De goedgeslaagde bierboycot i/i Duitsdhland, zoowel als de bqycot van het rundvlcesch in Amerika zullen dan tot voorbeeld dienen'. Uit Saloniki wordt gemeld, idat de cholera zich steeds meer onder de troepen uitbreidt. Dagelijks komen' er nieuwe gevallen voor, ook twee burgers zijn thans aangetast. 'In de Spaansche provincies Malaga en Leon duren de overstroomingen voort. Te Izate bij Malaga is een h,uis inge stort, waardoor 3 personeirt zijn gedood en 2 gewond. Er worden verschillende schipbreuken gemeld. De opvarenden' zijn echter ge red. Een Hollandsche stoomer is met averij te Ferrol binnengeloopen. In geheel Italië vreest men' voor overstroom i n'g en. Zeer ongerust is men te Matua, want de Mincio stijgt voortdurend en er is slechts weinig toe -noodig om 'in de stad een ramp te veroorzaken. In aller ijl werpt men dijken en versterkingen te gen het water op. Ook te Pavia vreest men ernstig voor een groote overstrooming, want de stad is vlak bij de samenstrooming van de Ticino en de Po gelegen en beide ri vieren zijn aan het stijgen. In de distric ten Mortizza, Calendasso, Malcantonei en Castel-Giovanni is de Po reeds bui ten hare oevers getreden'. Volgens de „Temps" zijn' alle spoor wegverbindingen in de provincie Porto Maurizo verbroken. Te Calbamza is een trein gederailleerd. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is Jhr. Mr. H. W. L. de Beaufort benoemd tot burgemeester der gemeenten Driebergen en Rijsenburg. Is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hellevoetsluis, J. A. Wagenvoorde, thans te Heusden; is benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Terschelling, J. P. A. Kater, thans commies der posterijen en telegrafie 2e kl. Is benoemd tot ingenieur bij de Staatsmijnen in Limburg de adjunct ingenieur J. M. F. E. Wintgens; is be noemd tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau de hoofdcommies bij de Staats spoorwegen op Jaya, A* 4 ffiprm. R.-K. Militairen Vereeniging. Men meldt ons uit V lissin gen. Voor de eerste maal had hier de winter- opdracht plaats der nieuwe leden der R.-K. Militairen-Vereeniging „St. Mau ritius", 33 in getal, terwijl 15 de opdracht hernieuwden. Deze feestdag was voorde R.-K. Militairen, zooals altijd, zoo luister vol mogelijk én kerkelijk én huiselijk. Na 's morgens njet de Heeren Com- misssarissen na eene H. Mis tot hun intentie tot de H. Tafel te zijn genaderd, volgde in de Vereeniging een gezellig ontbijt, waarop reeds in het vroege morgenuur volop van de muziek te ge nieten viel. Na de Hoogmis werd nog eene korte oefening gehouden in de kerk. 's Avonds onder het plechtig Lof, hield de F.erw. directeur der R.-K. Mil. Ver. een toespraak. Na afloop der treffende kerkelijke plechtigheid was het volop feest in het St. Vincentiusgebouw. De ZeerEerw. Heer Pastoor met de Kapelaans en den Hoog EdelGestrengen Heer P. A. T. Zanino, luitenant-kolonel, vereerden deze bijeen komst met hun zeer gewaardeerde tegen woordigheid. Parlementair Sluitingsuur. Het „Vad." schrijft over de kamerzit- zitting van gisteren: De heer van Bylandt had 't zich voor genomen en het zou lukkenJustitie moest gistermiddag ortder den knie. Het liep naar zessen, nog aldoor zaten er Kamerleden met paperassen voor zich veeg teeken voor een spoedig einde der lange debatten. Onze Kamerverslaggever telefoneerde het droeve nieuws aan de redactiebreek het verslag maar af, de rest in het cOh- tendblad, altijd een hard gelag voor een politiek blad, maar ook een courant kent een sluitingsuur. Over zessen.: de Kamer werd al leëger Bij de stemming over het amendement Duys c.s. kon men de hongerigen al zien wegloopen, zoodra zij hun „tegen" had den uitgebracht. (Vóór stemde bijna nieu- mand.) De heer Snoeck Henkemans een mo nument zij hem vereerd stelde zijn speech te kwart over zessen tot een vol gend jaar uit, maar de heer van Vuuren nog wel een oud-parlementair verslag gever, o, schande had een natuurlijk belangrijke tegenstrijdigheid ontdekt; weer vijf minuten. De Minister antwoordt, weer een paar minuten. De voorzitter laat zich een oogenblik vervangen; de kranige grijsaard had al van halftwee tot over zessen op zijn stoel gezeten zonder er af te komen. Dan gaan de laatste artikelen onder den hamer door. De Justitiebegrooting is aangenomen. De heer Limburg, die nog aanwezig is, neemtde honneurs waar, gaat den Mi nister gelukwenschen, vermoedelijk mede namens vele afwezigen... Maar ter staan nog een paar wetjes voor Minister Regout op het menu. En zoo waar gaat de heer van Idsin- ga nog het woord voeren (een paar mi nuten sledhts). De minister antwoordt: nog korter. Dan een aantal naturalisaties; maar aangezien er niemand bezwaar had, diat de heer X. en zooveel „anderen" tot land genoot worden gepronoveerd, verdwijnt zelfs het laatst-aanwezige lid, de heer v. Wijnbergen. De Kamer is leeg. Maar de voorzitter blijft meesterlijk in zijn rol. Vraagt bij iedere naturalisatie of ook iemand het woord verlangt er is niemand en zoo niet, dan sluit hij de „beraadslagingen" en wordt het ontwerp goedgekeurd. Zoo ging het een aantal malen en de Minister van Justitie, die bleef, was een beetje met zijn figuur verlegen, liep wat heen en weer, maar kwam niemand tegen. Het was afgeloopen; het laatste Justi- tiewetje was „zonder beraadslaging" aan genomen. De Voorzitter drukte den Minister lachend de hand, beiden hadden hun zin; de Minister is 'heden „vrij", de voorzitter kan vandaag aan een andere begrooting beginnen. Een regeling van den arbeidsduur een partieele desnoods, wordt steeds voorde „arbeiders" op het Binnenhof urgenter. Zelfs zonder avondzitting is gisteren de 8-urendag bereikt. Arme stenogra fen journalisten en.., iezer^, De Tubercuiosebloem. Men verzoekt ons plaatsing van fret volgende De vroeger aangekondigde regeling van den verkoop van de „tubercuiose bloem" voor 1911, die op 29 en 30 April en 1 Mei zal worden' verkocht, is nui in het tijdschrift Tuberculose geplubi- cetfrd. Aanvragen om ^le bloem te ver- koopen worden tot uiterlijk 25 Decem ber bij den secretaris van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tubercu lose verwacht en de opgaaf van het ge wenschte aantal bloempjes moet uiterlijk 31 Januari geschieden'. Het dagelijksch bestuur der Centrale Vereeniging heeft vorm e/i kleur van het bloempje vatsgesteld, maar deze zullen tot den dag der levering aan de verkoo- pende vereenigingen en copiité's geheim worden gehouden: jom misbruiken te voorkomen. Nederland en Engeland. De Correspondent van de „N. R. CL" te Londen seint: De wijze, waarop men in Nederland een mogelijk bezoek in het volgende jaar van den koning van Engeland aan de Ko ningin van Nederland heeft begroet, vindt hier weerklank, in een hartelijk antwoord van de per.s f De „Pall Mall Gazette" schrijft o.a. "dat tijdens den Boerenoorlog de Nederland- sche volksgeest zeer verbitterd was te genover Engeland. Men begreep in Ne derland het beleid van Engeland tegen over de Boeren verkeerd. Maar de vredes onderhandelingen van Engeland met de Boeren, en het latere optreden van Enge land in Zuid-Afrika hebfben een omkee ring in de gevoelens van Nederland tegen over Engeland teweeggebracht en hebben de vroegere sympathie tusschen Engel- sdhen en Nederlanders hersteld. Een be zoek van koning Eduard en koningin Ma rie aan Nederland zal deze internationale verzoening bevestigen. Koningin Wilhelmina zal liier, bij een beantwoording van het bezoek van het Koninklijk Paar van Engeland, een zeer geestdriftige ontvangst door het volk kun nen tegemoetzien. Behalve de natuurlijke wederzijdsche sympathiën der naties, bestaan er zeer belangrijke politieke gronden voor een goede verstandhouding van Engeland' en Nederland. Negen-urige arbeidsdag. B. en W. van Amsterdam hebben, ge lijk vroeger gemeld, bij den gemeenteraad aldaar een voorstel aanhangig gemaakt om den 9-urigen arbeidsdag voor alle ge meentewerklieden in .te voeren. De raadsleden Fabius (A. R.), Douwes (A. R.), Verschure (R. TC), .Ter Haar, (C. H.) en Posthumus Meijes (C. fi.) 'hebben naar aanleiding daarvoor het vol gende voorstel aan den Raad gedaan „De raad, van oordeel, dat er geen vol doende reden is om een algemeene ver korting van den arbeidsdag aan te nemen de mogelijkheid erkennende, dat voor sommige categorieën van gemeentewerk lieden loonsverhooging gewenscht is; noodigt B. en W. uit, omtrent dit laat ste een onderzoek in te stellen en even tueel de noodige voorstellen aan den raadi te doen". R.-K. Patroonsblad. Zooals reeds i s meegedeeld zal eerlang het R. K. Patroonsblad verschijnen onder hoofdredactie van prof. L. v. Aken, te Heeswijk. Tot de medewerkers zullen be- hooren de heeren: Mr. Dr. J. van Best, lid der Tweede Kamer, te Eindhoven; J. Deckers, inspecteur der Centr. Boeren leenbank, te Eindhoven; J. Hendrix, voor zitter van den Ned. Aannemersbond te Amsterdam, A. J. Dingemans, voorzitter van den Neclerl. Smedenpatroonsbond1 te Amsterdam en 'H. Blomjous-Kolkman, te Tilburg. KORTE KRONIEK. Mochten de meisjes, die aan de Ko ninklijke Weefgoederenfabriek te Henge lo (O.) het werk hebben opgezegd, bij haar voornemen blijven, dan wordt de fabriek stop gezet, en ruim 400 man zul len dan zonder werk zijn. In de afdeeling, waarin de meisjes werken, zijn de stuk loontarieven in den laatsten tijd niet ver anderd. De directie verzekert dat er in deze afdeeling geruimen tijd niet met die vlijt gewerkt wordt, welke men redelijker wijze verwachten mag en meent, dat hier in de reden moet worden gezocht van ^enigen teruggang der werklo on en, De gewone audiëntie van den mi nister van binnen!, zaken zal op Zaterdag 17 dezer niet plaats hebben. LEIDEN, 14 December. Heeft de Kath. Kerk het recht zich een heilige Kerk te noemen Dit onderwerp had de W.Eerw. heer Th. M. P. Bekkers gisteravond ter be handeling op "den 5en Ajjologjetischeri cursusavond gekozen: Het resultaat der. vorige conferenties saamvattend, meen de spr. aangetoond te hebben, dat de kath. kerk heeft een goddelijke zending; bekleed is met goddelijk gezag en leeft door goddelijke kracht In aansluiting hiermede wilde Spr. de heerlijkheid der Kath. Kerk behandelen. Men inag daar voor niet den eisch stellen, dat de Kath. Kerk al haar volgelingen1 heilig maakt. Christus heeft in zijn vergelijking van den akkerman, die uitging om te zaaien, zelf aangegeven, dat het kwade zal leven in Zijn Kerk. Maar daarnaast treft men ontzaglijk veel goed aan van de Kath. Kerk gaat een bezielende kracht dit, zich uitend in een hooge zedelijke vierhef fing van haar volgelingen. Spr. onderscheidt 3 klassen lo. de aanhangers, die hun geloof heb ben beleden en verdedigd met hun leven nl. de martelaren en heiligen 2o. de aanhangers, die hun Leven heb ben toegewijd aan God en de evennaas ten ,ml. de priesters en kloosterlingen 3o. de verheffende zedelijke invloed^ die op de breede massa !s uitgegaan. Geloofshelden telt de Kath. kerk bij duizenden in alle eeuwen en onder alle volkeren. Spr. herinnert aan de vele mar telaren, oo kin ons vaderland, aan St. Bo- nifacius en de zijnen, aan de martelaren' van Alkmaar, Brielle, Roermond, aan do Delftsahen pastoor Cornelius Musius die alhier op het Pieterskerkhof gemar teld is. Gruwzame pijnen en folteringen hebben zij verduurd met onverzwakte trouw aan hun geloof. Niet uit fanatis me kunnen die duizenden dat gedaan hebben, noch uit zucht naar roem of voordeel. Het eerste, beste en meest overtuigende bewijs van de bezielende kracht der Kath. Kerk is gelegen in 'die vele bloedgetuigen, waarop geen enkele andere kerk kan wijzen. De heiligen zijn menschen geweest, die op heldhaftige wijze liefde voor Golcfi hebben beoefend en jegens den ieven- mensch betoomd. In een diep-godsldien- stig leven ligt zoo'm apologetische kracht. Er is geen godsdienst, geen kerk, geen levensbeschouwing, die zooveel brave, heilige menschen telt als de Kath. Kerk. Er gaat geen jaar voorbij of eert of meerdere heiligen vermeerderen de lange reeks. Men zou kunnen opmer ken ,dat de onkathQlieken beweren, dat wil de heiligen lichtvaardig vereeren. Maar men kan denken over het kath. leerstuk der heiligenvereering, wat men' wil, er is geen onkatholiek, die met ken nis van zaken op eerlijke gronden kan' volhouden, dat de heiligverklaring licht vaardig geschied. Spr. zet ten madere bewijze daarvan uiteen', op welk eenl zorgvuldige wijze een heiligverklaring wordt voorbereid. Vooral in onzen tijd zoekt men onder onze heiligen fi guren van zedelijke hoogheid. Om St Franciscus van Assisië heeft zich in de ongeloovige wereld een heele school vart bewonderaars gevormd. De heiligen worden ons benijd. In hun geschiedenis vindt men de geschiedenis der Kath. Kerk terug. Terwijl zij thans boven in den hemel God verheerlijken, is hun nagedachtenis hierbeneden een spre kend bewijs voor de heiligheid der kerk1. Bij hen sluiten' zich aan de klooster lingen en priesters. Zeker, zij zijn niet allen 'heiligen, onder hen zijn enkele afval ligen. Maar wat beteekemt dit aantal op de velen, die zich op voorbeeldige wijze geven aan de zielzorg, de missie en tal van liefdewerken-; die niet bevreesd zijn op te offeren de genoegens van liet! huisgezin door de gelofte van kuischheidy de genoegens en geoorloofde vermaken der wereld door de Gelofte van armoe de, ja die hun eigen wil verloochenen, door de gelofte van gehoorzaamheid,- Voor velen is het een offer van hun leven4 want de kloosterlingen sterven vlugger dan de gewone stervelingen. Zij putted echter kracht in het gebed. fieen achting heeft /Je wereld vojotf

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1