beantwoorden hoe «oioeien de leeraren zijn voorbereid en gevormd, aan wie- het onderwijs aan de geprojecteerde school wordt toevertrouwd? Vooral in dezen kring van aanstaande docenten is deze vraag zeer gewichtig. De voorwaarden tot het kweeken van goeue docenten moeten zoo gunstig mo gelijk zijn terwiji ze op heden, wat be treft de weg tot de bevoegdheid door acteëxanien, zoo opgunstig mogelijk is en ook die volgens de wet op ii.et H. O. slechts met groote restricties bevredi gend te noetmen is. Sinus 1803 is de wettelijke regeling- ongewijzigd gebleven, ofschoon het aan beden, protesten en voorstellen niet heeft ontbroken. Eindelijk in 1900 werd de z.g. jbie- voegdiheidscommissie benoenid wier be- vinuingen In een rapport neergeled de grondslag is gewetót voor het werk der latere ineenschakelings commissie. Slechts in hoofdlijnen wil spr. nu de in gediende voorstellen, bespreken. L»'e Staatscommissie onderscheidt tweeërlei akte van bevoegdheid, nl. voor Middelbaar en Voorbereidend H. O. Voor net Middelbaar onderwijè zullen 1 voldoende bevoegdheid geven 2 Midldel- bare akten of 1 Middelb. ïnèt de hooid- akte. Spr. zou een uitzondering willen ma ken voor de talen. Dat zou vakonderwijs moeten blijven, daar niet gemakkelijk iemand gevonden wordt die twee talen volkomen belieerscht. Voor liet Voorber. H. O. en liet taal kundig gedeelte der 5 jarige Midfdtlb'. Meisjesscholen worden akten voorge-, stelde hoofdzakelijk overeenkomende met acten M. O. en voor talen de acte BJ De acten zullen gelijke bevoegdheid geven als de diploma's der universitaire examens, alleen verlangt de commissie voor beide categoriën voorbereiding op de eenigc plaats voor wetenschappelijke opleiding, de Universiteit: Deze acten zullen dus zijn voortzetting der bestaan de acten M. O. doch in een verbeterde editie. Tot die samenkoppeling der acte studie met de universiteit komt de com missie door de totale verwaarloozing bij de wet op het M. O. van de volgende eischen, bij het H. O. behoorlijk ge regeld. Deze eischen zijnvoldoende alge- nieene ontwikkeling, voldoende voorbe reiding tot de vakstudie, voldoende we tenschappelijke opleiding en de noodi- ]ge paedagogische voorbereiding. -De staatscommissie stelt nu voor als normale voorbereiding het Lyceum, dat zich aansluit aan het universitaire on derwijs, met examens voor de faculteit, aangevuld1, zoo noodig, met personen daarbuiten. Wat het paed'agogieke punt aangaat zegt spreker dat dit voor ons land iets nieuws is. Gevraagd wordt om een cur sus in opvoedkunde tijdens of na de acad. opleiding gevolgd door praktische opleiding van ten hoogste 8 maanden aan bepaalde scholen. Hierbij eischt de Staatscommissie geen nieuwe examens maar getuigschriften. De proeftijd van 8 maanden kan, bij niet verkrijgen der getuigschriften met nog een 8 m. periode verlengd worden, waarna bij liet niet verkrijgen der getuigschriften de candi- daat voor goed als leeraar onbevoegd .wordt verklaard. Dit standpunt der commissie was vol gens spr. vooral uit een oogpunt vkn mensdhl,ievendheid te verklaren, daar toch gewaakt wordt voor de levenslan ge ergernis die een onkundig leeraar ziah zelf betrokkent, afgezien nog van de schade aan het onderwijs. Na een korte pauze besprak Spr. nog de indeeling en bevoegdheid der acade mische examens waarvan alleen het doc toraal wettelijke bevoegdheid verschaft en het doctoraat slechts \yetenschappe- lijke waarde heeft. Vervolgens wijst Spr. nog op het be- Jangrijke voorstel om aan hen» die vol ledige bevoegdheid in een vak heeft, bij een mindere bevoegdheid in een an der vak, het recht te geven dat vak te zijn geheel te onderwijzen1. Ten slotte waarschuwend voor al te jhooge verwachtingen in zake verwerke lijking van het streven ddr ineenschake- iingscommissie, (hierbij wijzend op de tegenstrijdigheid van de Mem. v. Antw. op Hoofdst. I en V der Staatsbegroo- ting) spoort Spr. aan gp krachtdadige actie van hen' die belang hebben Bij de reorganisatie, leeraren', studenten, zoo- Wel als de ouders die hun kinderen een goede opvoeding willen verschaffen, op dat de luide stem der publieke opinie er voor zal zorgen dat niet de arbeid •der commissie belande op de polders van hef Departement van Bin. Zaken. Nadat spr. nog eenige vragen beant woord had sloot de praeses der Leidsche StudL Ver. voor Paedogogiek, de heer y/. E. v. Wijk met een Kartel ijk woord van dank aan den spreker deze, niet zoo druk als de vorigemaal bezochte vergade ring. Bij Kon. besluit van 10 dezer zijn be noemd tot lid van den voogdijraad al hier de heer J. A. M. A. Grondhout en mejuffrouw D. M. J. Coebergh. Ingekomen: is bij den heer S. de Boer Az., penningmeester van „School kindervoeding" f5,66, gecollecteerd op het jaarfeest van die Tooneel- en°Zang- vereeniging „AdVendo". Het bestuur van s,Geloof en Weten schap" te Leiden, heeft zich aldus ge- gonstüueerdDr. JJk AL .Weebers, president; Mr. A. Tepe, vice-president; B. Holthaus, secretaris; L. v. d. Laan, 2e secretaris, en Mr. H. v. Wensen, penning meester. Dinsdag 20 December zal' dr. G. Brom komen spreken over „Kinde ren van Benedictus", terwijl het Bestuur over een lezing in Januari a.s. in relatie is getreden met prof. Knanpen uit Hees- wijk, die reeds daarvoor een toezegging heeft gedaan. ROOMSCHE AGENDA. D i n s d a g 8 uur. 's avonds. Lodewijks- kerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling der ingekomen vragen. 2. Conferentie: „Noemt de Katholieke Kerk zich met recht de heilige kerk?" Spr. de Weleerw. Heer Th. At. P. Bekkers. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis niet lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spreker de Wel- Eerw. heer Th. At. P. Bekkers. Zondag 8 uur, 's avonds. St. Pe- truskerk. Lof met liefdadigheidspredika tie door den W.Eerw. Z.gci. pater E. No- termans, S. J., leeraar aan het gymnasium te Katwijk-Binnen, waarna collecte ten bate der R. K. Par. Weezen. HILLEGOAt. De heer H. J. Post, on derwijzer aan de R.K. jongenschool alhier, is benoemd tot hoofd der nieuw te bouwen R.K. school aan de Lijnden bij Halfweg, In hare vergadering van gister avond stelde de R.-K. Debatingclub de tweede conferentieavond vast op Maandag 19 December a.s. De geestelijke adviseur der club, de Z.Eervv. Heer Cielon, zal spreken over het onderwerp: De gods dienst is noodzakelijk in de maatschap pelijke samenleving. De heer A. Sluis hield een inleiding over Bedrijfsorganisatie. Hij stelde zich deze voor als een organisatie die patioon en arbeider omvat, beide in afzonderiijke vereenigingen. Bij het debat werd, mede aan de hand van de belangrijke rede door dr. Kuyper bij de huidige be- grootingsdebatten gehouden, uitvoerig stilgestaan bij de beteekenis van het woord „Bedrijfsorganisatie." KATWIJK AAN DEN RIJN. Gisteren heeft de verhuring van 3 perceelen teel grond plaats gehad, toebehoorende aan het Hoogheemraadschap van Rijnland. De totale opbrengst per jaar bedroeg f 6405, of gemiddeld f 0.405 'per R.R. Bij de twee vorige verhuringen was de gemiddelde prijs resp. f 0.43 en f 0.326 per R.R. Er was ditmaal ook weer buitengewoon veel belangstelling. L1SSE. Vanwege de afd. van den Nederl. R.-K. Volksbond is gisterenavond wederom een ontwikkelingsavond gehouden. Als spreker trad op de WelEerw. heer T. A. Burwinkel, met het onderwerp „Kloosterorde-verdrijving". Spr. zette allereerst het goed, recht van bestaan der kloosterorden uiteen, en betoogde daarna het belang van het kloosterleven, vooral voor de katholieke kerk, om ten slotte in het licht te stellen het vele göede, dat in den loop der tijden de klooster orden voor de beschaving hebben ver richt. Een dankbaar applaus loonde den eerw. inleider. De volgende ontwikkelingsavond zal worden gehouden op Dinsdag lOJan. e.k. NOOTDORP. In de afgeloopen week hield de heer v. d. Berg van 's Graven- hage even als vorige jaren drijfjacht in den polder onderNootdorp en Zoetermeer. Na afloop van den jacht vergaderden de jagers het Café in „deZwaan" te Leidschen- dam alwaar de 'hazen werden uitgestald hun getal bedroeg 59, een cijfer dat den heer v. d. Berg nog bij geen der vorige jachten heeft bereikt. UITHOORN. Met staatscourant no. 291 zijn verzonden de statuten der Naaml. Venn. „Uithoorn's Electra" Mij. tot leve ring van electrischen stroom alhier. Doelde levering van electrischen stroom voor verlichting en andere doel einden. Duur 30 jaren. Kapitaal f30.000, verdeeld in 30 aandeelen, elk groot f 1000, van welk kapitaal f 20.000 is geplaatst. Voor de eerste maal is tot directeur benoemd de heer jan Beijers, boekhou der alhier en tot commissarissen de hee- ren Cornelis Jan Strijland, mr. timmer man en aannemer en Hermanus van Tol, molenaar, beiden alhier. WARMOND. Gisteravond vergaderde in het lokaal „De Zon" de afdeeling War mond der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur. Aanwezig 34 leden. De -heer H. J. Kruzeman opende de vergadering. Door den secretaris v/erdeu de notulen gelezen welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de 121ste aigem. verga dering, welke 27 Dec. te Haarlem zal ge houden worden. Tot leden voor 't hoofd bestuur werden gesteund, de reeds door de afd. gestelde candidaten, voor de vaca ture, die ontstaat door het aftreden van L. W. Koolhoven, P. W. Voet, Overveen, en voor de vacature van W. G. Droog, W. H. de Graaff. Pnnt 10 van den beschrijvingsbrief lok te nog al eenige bespreking uit. Hierin stelt de afd. Lisse voor wijzigingen te brengen in het handelsreglement en het scheidsgerecht De afd. Warmond kon zich in geen geval vereenigen met de voorstellen en wijzigingen die de afdi Lisse wenscht, en meent deze zooveel mogelijk te moeten bestrijden, vooral om dat de voorstellen in hoofdzaak gebaseerd zijn om het recht van den kooper te ver- grooten en van den verkooper te verklei nen. De afd. gaat volkomen mee met het praeadvies van het hoofdbestuur behalve ten opzichte van art. 7, welke wijziging de afd. ook meent te moeten bestrijden. Punt 12 waarin de afd. Haarlem voor stelt jaarlijks een of twee tentoonstellin gen te houden van afgesneden narcissen bloemenj* zal door de afd. worden ge steund. AAet punt 13 kan de afd. zich vereenigen met het praeadvies van het hoofdbestuur. Met de overige punten ging de afdee ling accoord. Tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden gekozen de heeren G. Onderwater en W. V. Heijl. Als plaats vervangers werden gesteld de heeren G. B. de Vroomen en T. Machen. Hierna kwam aan de orde het verkiezen van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding. De heeren C. Papót en S. J. Schouten werden herkozen. De dekrietbespreking was ditmaal ook op de agenda geplaatst.' De voorzitter meende zulks te moeten doen, omdat men met de eerste proefneming nog niet de beste resultaten gehad heeft. Toch ech ter moest men blijven trachten, meende de voorzitter, om coöperatief groote partij en goed dekriet aan te koopen, om daar door te ontduiken den zwendelhandel, waardoor men zoo vaak bedrogen wordt. Hierover werd breed van gedachten ge wiss eid. Voorhands werden een paar leden op gedragen informaties te doen inwinnen en met personen hierover te onderhande len,. Niets meer te verhandelen zijnde werd door den voorzitter de vergadering ge sloten waarna men overging tot de ge bruikelijke verloting van eenige fraaie planten en gereedschap. GEWESTELIJK GEMENGD. „Aan den rol", Men kan jaren in Leiden gewoond hebben en nog nooit een „echte" student hebben gezien. Bij dit woord „echt" hoop ik niet, dat men zal gaan moraliseeren. Ik bedoel er mee, een, die 'sochends het lijntje al niet 'meer loopen kan en op zijn tijd den nacht tot dag maakt. Kortom die het fuiven een integree rend stuk vindt van een stud-bestaan. Dezen ochtend heb ik er een gezien. Het was aan het Leidsche station. Ik wachtte op de trein 11.2 naar Haar lem. Er was nog een mijnheer die wachtte. En nog een mijnheer. En nog een juffrouw die wachtte en die een saucijzebroodje bestelde Zoo maar droog-weg eeq saucijze broodje. Verder was er een hond, denkelijk van de restaurateur, welke weinig om het 't lijf hebbende kunstjes verkocht Over het algemeen zou men kunnen zeggen, dat de geestelijke werkzaamheid van gérants en restaurateurs zich veelal werpt op de hondendressuur (dit terzij). In deze stille stilte dus van het Leid sche station waarin slechts de juffrouw het bestelde saucijzebroodje opat, ging met lawaaierigen stoot de deur open. Een jonge man trad binnen niet jong, niet oudpet in de oogen, struikelend over denkbeeldige stoven op de wacht- kamervloer, grijpend met handen naar een leuning, die er niet was. De kellner, rustig, lacht hem toe, de restaurateur lacht tegen den kellner, doch de blonde juffrouw van 't Leidsche sta tion lacht met een gullen breeden mond naar den pet. De struikelaar struikelt verder. Waneeer een doorsnee-jongedame, die zich karakteristiek had willen uitdrukken, hem had gezien, dan zou ze ongetwijfeld gezegd hebben„'t is een type". Misschien bewoog nu dit zinnetje in het brein van de juffrouw, wier mond het saucijzebroodje bewoog. „Waar is me koetsier?" roept de on gure pet, tot den kellner met een stem, waar niet in 't minst de gedweeheid schuilt, welke zijn toestand zou eischen. „Buiten mijnheer" glimlacht de rustige kellner, „hij staat al een half uur op u te wachten De man-met-de-pet keert zich om, maakt een ostentatieve schrikbeweging nu er door de deur, welke hij opent, juist een juffrouw binnentreedt wier vrij opzichtige kleeding een verschrompeld physionomietje overvleugelt. De schrikbeweging van den man was luid, was onwellevend, maar werkte co- misch als de minder oirbare mop van een komiek, waarover men zich 't oogen- blik er na schaamt te hebben gelachen. De deur is nog niet achter den ver vaarlijken gast toe, of de mijnheeren met een vies neusophalen vragen „Wie is tat?" „Wie is tie kwibus?' De rustige kellner glundert als vroeg men hem naar de gezondheid van zijn liefste kind „dit? dat is de eeuwige student Verleden maand hei-ie zijn semie gedaan en daar is 't-ie nou alle dag nog van aan den rol." De open monden v^n de twee vragers begrijpen niet: „zijn semi?" bauwt de een. De kellner, als volbloed Leidsch bur ger, die van prof en van lab en van propjes en van semi weet te praten, alle terminologie hanteert, herhaalt: „zijn semi-examen het-ie gedaan, zijn semi-arts en nou blijft ie maar door rollen". En toen, met een lachje, waarin de waardeering niet weg te drijven valt de waardeering van den Leidschen bur ger, trots de alom doorbrekende ethise stroomingen van geheel-onthouding, rein- leven, vegetarisme, theosophie enz., zegt en achter zich voelt hij de heele Leidsche burgerij„dat is nu^ nog eens een échte student, die is nou letterlijk nooit uitgefoven". (O. H. Crt.) De heer A. C., slager te Sassenheim kwam Maandagmiddag tot de minder aangename ontdekking, dat hein een portemonaie, inhoudende ongeveer f 13 ontstolen was. De poriemonaie had een oogenblikop een tafel in het achterhuis gelegen. Men vermoedt dat een landlooper de schul dige is. Van den diefstal is bij de politie aan gifte gedaan. De knecht van den veehouder van Egmond te Nieuwveen passeerde, gezeten op een paard, gisterenmorgen de kerkstraat op het oogenbiik dat de school kinderen aldaar speelden. Het paard werd schichtig, ging op de achierpooten staan, met het gevolg.dat het zijn menner tegen den grond wierp, en zelf achterover tuimelde. De toeschouwers zagen het paard een oogenbiik met de pooten in de lucht krabbelen. Van der L. verloor de tegenwoordigheid van geest gelukkig niet en was onmiddelijk weer meester van het paard, doch moest vrij ernstig verwond, door dr.Nout worden verbonden. R.-K. Kleermakersbond. Te Utrecht vergaderde Zondag de R. K. Kleermakersixmu „St. Gerarclus AAa- jeila". Alie aiueelingen waren tegen woordig. De bondsvoorzitter, de neer Van Diemei, opende de vergadering met oen Christel ijken groet en neette in het bijzonaer den nieuwbenoemden geest., adviseur, den W.Eerw. heer liasseibach, welkom. Spr. hoopte, dat Z.Eerw. vele jaren als adviseur in het belang van den bondi werkzaam mocht zijn. Kapelaan Hasselbach dankte voor de vriendelijke woorden van den Voorzitter en het ver trouwen, aat daaruit sprak. Overtuigd ais hij is, dat er vele wantoestanden 111 het vak bestaan, zal hij medewerken om- den bond tot groei en bloei te brengen. De Secretaris las vervolgens de notu len voor, welke onveranderd werden ge arresteerd. Het jaarverslag gaf een nauwkeurig overzicht van den vooruit gang der organisatie. Het ledental neemt gestadig toe. De afdeelingen Zwolle, Breda en Nijmegen traden tot den Bond toeden Haag zal spoedig vol gen.- De Bond' is aangesloten bij het Bureau van R. K. Vakorganisatie, welks Secretaris, de heer P. J. J. Hazevpet, de vergadering bijwoonde. Onder instem ming werd den secretaris dank gebracht voor zijn verslag. Het jaarverslag van den penningmees ter wees een klein batig saldo aap. Tot controle commissie werd' benoemd de afd. Zwolle en twee bestuursleden1. De periodieke aftredende bondsbestuurslie- den,nl. voorzitter en penningmeester, werden herkozen verklaard. De Secretaris hield daarna een lezihg over propaganda, die luide werd toege juicht. Hierna werd gepauseerd. Na de pauze werd, behoudens enkele kleine wijzigingen, het concept regle ment voor de weerstandskas onveranderd vastgesteld. Voorgelezen wordt een schrijven van wege het nationaal comité ter "bescher ming van de huisindustrie. Leiden vraagt, waarom de Bond niet tot de onderteekenaars behoort, te meer omdat men met den inhoud van het adres van den Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid geheel kan in stemmen. De Voorzitter antwoordt, dat de Bond in dezen niet erkend is. Daaronr stelt hij voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen en zelfstandig, in overleg, met het bureau voor R. K. Vakorganisa tie aan den Minister te requestrqeren. Aldus wordt besloten Een ampele bespreking ontstaat over het voorstel 's Bosch, betreffende contribu- tieverheoging. Zwolle verklaarde zich er tegen. Leiden, in beginsel voorstander, zag gaarne dat de contributieverhooging geleidelijk plaats vond, omdat vele af deelingen op zware lasten zitten. De Bosch wijzigt het voorstel aldus dat de contributieverhooging slechts de helft zal bedragen van hetgeen aanvankelijk1 door haar werd voorgesteld. Op de vol gende vergadering kan dan nader beslist worden. De voorzitter wijst er nog qp, dat het belang der organisatie .een goede contributie eischt. Het voorstel-'s Bosch wordt met, één na algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel afd1. Zwolle sprak de ver gadering zich uit voor toelating van die afdeelingen, welke niet bij een locale centjrale zijn aangesloten. Op voorstel der afd. Utrecht wordt f 50 m'eer pp de begrooting uitgetrokken' voor propa ganda. Leiden bepleitte krachtige actie in het bisdom Haarlem. Twee voorname plaat sen, Amsterdam en Rotterdam, zijn nog niet aangesloten. Het zuiden des lands geeft niettegenstaande er zoo herhaalde lijk op geschimpt wordt, een schitte rend voorbeeld. De voorzitter ging hier mede accoord. Met Rotterdam en Am sterdam zal spoedig aanraking wordeln gezocht. Bij de rondvraag werd door eenige af gevaardigden aangedrongen .op het op richten van een vakblad!, op meerdere publiciteit voor den Bond door de Kath. pers en gaf de heer Haze voet eenigte practische wenken, waardoor de organi satie krachtig kan worden'. Hierna sloot de voorzitter niet e. ó.jrd van opwek king de vergadering. Kameroverzicht. TWEEDE K\MER. Een meesterlijke rede lieeft de heer v. Wijnbergen (R. K.) gehouden, naar aanleiding van de Papendrechtsche straf zaak. Wat is geselden, is niets anders dan de consequente doorvoering van de loo chening der persoonlijke vrijheid, en deze loochening aldus spr. moet voeren tot het doen zetelen van den psychiater op den rechterstoel met het verlof om den rechter te dagvaarden alsdeskundige. Spreker toonde aan, dat men hier niet stond voor excessen, maar voor de een voudige toepassing van de moderne strafrechtsleer. Doch juist daardoor is die theorie in botsing gekomen met het gezonde oordeel van het volk. De heer van Wijnbergen hield ook de heeren voor oogen, dat hetgeen in deze strafzaak was gebeurd, niets anders is dan het practi sche gevolg van de door hen verkondigde theorieën. Aan het slot van zijn rede schetste spr. hei Christelijk rechtsbeginsel, dat in volkomen strijd -m€l de moderne strafleer steunt op de verantwoordelijk heid van den misdadiger. Niet sleclits is de heer van Wijnbergen verontwaardigd over de te groote 10I welke aan de psyciiiaters in dit strafpro ces is toegediend, maar ook over de keuze wat betreft de richting der personen. Men heeft een man als prof. Je'gersma, die alie wilsvrijheid loochent, het beslissend oordeel in deze kwestie laten nemen, en zoo heeft het Arnhemsche hof duidelijk de moderne psychiatrie willen invoeren in de strafzaak. De heer D u ij s (S. D. A. P.) heeft ook gesproken over de Papendrechtsche straf zaak, maar 't was weer een prachtstuk als propaganda rede voor de tribune. Ka'.m- zakelijk kaïi men deze rede allerminst noemen. De heer Borgesius (U. L.) wilde in een improvisatie antwoorden op de re de van den heer van Wijnbergen, maar voor verdere bespreking wenschte hij toch nog eens een dagje in Februari. De heer Du ijs kwam met het vreemde denkbeeld om nu de zaak af te inaketi, maar in Februari nog eens een weten schappelijke bespreking te houden, 'n Fraaie obstructie van de heeren! Gelukkig wees de heer v. Nispen Nijmegen, (R. K.) er op, dat dan in Febru ari weer een dagenlang debat zou ko men, en de heer Borgesius trok zijn voorstel in. In het verdere verloop van dit debat bracht de heer .O v. N i s p e n (R. K.) ter sprake het lastig vallen van ar- beidswillïge arbeiders gedurende de bouwvakstaking in het begin van dit jaar te Amsterdam. Met zeer veel genoegen hoorden wij den heer van Nispen aandringen op een betere bewapening en krachtiger optreden der politie in zulke gevallen. In eenzelfden geest was de rede van den heer De Vi s- se r (C. H.), die voor arbeiders, welke op eerlijke wijze hun brood willen ver dienen, het onbelemmerd recht opeischt om niet gehinderd te worden in de uit oefening van hun arbeid. De Kamerzitting werd bijgewoond op de gereserveerde tribune door Mr. j. A. v. H a m e 1 en enkele hoofdgetuigen met name v. E1 k, dr. Hoekstra en v. Walbeek. In de avondzitting wordt voortgezet de waterstaatsbegrootingaan de orde is de derde afdeeiing (spoorwegen). Er werd gesproken over gewestelijke en locale belangen, en het belangrijkste was zeker de stand van de spoorwegen in Zuid-Limburg. De Zondagsrust werd ook ter sprake gebracht, en sommige heeren (van liberale zijde) drukten hun vrees uit, dat die Zon dagsrust te ver zou worden gedreven en •de mensdlien 's Zondags niet meer uit zouden kunnen gaan. Ook werd de vrees uitgesproken, dat de Staat wel eens plot seling zou kunnen komen te staan voor de naasting van vele particuliere spoorwe gen De Minister verzette zich tegen het voorstel om van staatswege een tram-vertier aan te leggen; de minister acht het beter dit aan de gemeenten zelf oevr te laten. Kerknieuws. St. Jan te 's Bosch. We laten hier eenige bijzonderheden volgen van de plechtige viering van het eeuwfeest der teruggave van de Bossche Kathedraal. Om half 11 droeg Mgr. W. v .d. Ven, bisschop van Den Bosch, een pontificale Hoogmis op, daarbij geassisteerd als troost door mgr. van Gennip, deken van Bokstel, troondiaken waren mgr. Brou wers, deken en plebaan van SL Jan en mgr. Pompen, vicaris-generaal van het bisddm, als diaken en subdiaken fun geerden d eweleerw. heeren Lange en y? Hout, kapelaans der kathedraal, terwijl asisstenten waren een viertal theologan ten van' het Groot-Seminarie. Al die kanunniken der kathedraal en! tal van geestelijken en wereldsche auto-i riteiten, waaronder ook de burgemees-i ter woonden deze jplechtige Mis in het hoogkoor bij, terwijl dé reusachtige kerk verder stampvol was met geloovigen. Chn twee uur begon de groote pr<* cessie, waarvoor Z. D. H. Mgr. v. dl Ven door de geestelijkheid werd ,afgK

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2