Uit Stad en Omgeving. en Ter Laan (niet de heeren Van Lyn- tien en' Van Vlijmen). Voorts als finan- cieel-ad'ministratieve specialiteit de heer [_ambrechtsen Van' Ritthem, te Amster dam, die dns het eenige niet parlemen taire lid van de commissie zou zijn'. Het voornemen is tevens aan de com- tnissie enkele adViseerenÜe leden toe te Voegen. Door wijlen Mr. D. J. v. Heusde, te Gouda is aan de vereeniging tot oprich ting en expl. van volkssanatoria voor borstiijders in Nederl. gelegateerd een pom van f 20.000 vrij van' successiën en alle rechten. Het „Huisgezin" heeft ter gelegten1- heid van het eeuwfeest van St. Jan een feestnummer uitgegeven', dat behalve goedgeslaagde foto's en ieekeningen va,n 7-. D. H. Mgr. v. d'. Ven, kanunnik Brou- Nvers, de architecten Veneman en Hezen- frnans en de kathedraal, bijdragen in proza en poëzie bevat vaar H. J. M. Dofl*- jders, pr.pastoor C. C. .Prinsen'; A. van (DelftH. Mosmans C, ss. R. dr. L. J. (Sicking en anderen. LEIDEN, 12 December. De Leidsche Sterrenwacht. Bij nota van wijziging heeft de minis ter van binnenlandsche zaken een bedrag van f3550 op de begrooting voor 1911 aangevraagd ten behoeve van het vesti gen van een erfdienstbaarheid op een stuk grond, bij het onbebouwd blijven waarvan de Leidsche Sterrenwacht voor het doen van waarnemingen belang heeft. R. K. Par. Weeshuis. Gisteravond werd in' het R. K. Pa rochiaal Weeshuis aan d'e Hooigracht het (patroonsfeest gevierd' van den Eerw.1 overste, broed'er Ambrosius. De kleine zaal was tot in de uiterste hoeken' ge vuld met genoodigden1. Het feest, op touw gezet door den Eerw. Broeder Franciscus, mag in één woord uitstekend geslaagd heeten. Het toomeelspel „De twee broeders" of „De mensch wikt, imaar God' beschikt", werd prachtig uit gevoerd, en door het aanwezige publiek luide toegejuicht. Onder de pauze werd leen collecte gehouden', om de onkosten leenigszins te bestrijden. Daarna werden nog eenige voordrachten ten beste ge geven, door enkele leden van de tooneel- club „Vondel" on'derafd. van den R. K. Volksbond'. Ook deze voordrachten werden1" all en zonder uitzondering uitmuntend ten berde gebracht. Moge de broeder, 'overste nog vele jaren' Zijn patroonsfeest jh er denken en ons ajzoo nog meniglmaal zulk een genbtvollen avond' aanbieden'. De officier van gezondheid 2de kl. H. van Zanten, benoemd! bij het O.-I. leger, zal 17 dezer naar de koloniën ver trekken. De heer S, de Boer Az, penning meester van de vereening „Schoolkin- voeding" bericht gaarne goede ontvangst van een enveloppe inhoudende f 200. met bijschrift „Voor de kas voor Schoolkin dervoeding bij de naderenden winter S. K. V.", terwijl bij den heer P. C. G. A. Wijkmans is ingekomen f 8.34 van den feestavond van de Kappers en Barbiers- patroonsvereeniging „Hulp en Vriend schap" en 1.676 van den feestavond der Vereeniging „Eendracht is kracht". Tot hoofd der school voor M. U. L. O. te Aardenburg is benoemd de heer D. van der Lee, alhier. ROOMSCHE AGENDA. Maandag, 81/2 uur 's avonds. Ge bouw R. K. Volksbond* Buitengewone vergadering der St. Barbara Vereeniging. Spreker de WelEerw. pater C. Zuidgeest. Dinsdag8 uur. 'savonds. Lodewijks- kerk, Steenschuur. Apologetische cursus. I. Behandeling der ingekomen vragen. 2. •Conferentie: „Noemt de Katholieke Kerk zich met recht de heilige kerk?" Spr. de Weleerw. Jieer Th. M. P. Bekkers. Woensdag 51/2 uur. ;savonds. St Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 915 jaar. Spreker de Wel Eerw. heer .Th. M. P. Bekkers. Zondag 8 uur, 'savonds. St. Pe- truskerk. Lof met liefdadigheidsprediika- tie door den ,W;.Eerw. Z.gel. pater E. No- termans, S. J., leera^r aan het gymnasium yte Katwijk-bnnen, waairna collecte ten bate der R. K. Par. Weezen. AARLANDERVEEN. Mejuffr. H. J. Lemkes, alhier js te Zwolle geslaagjd' voor h et examen apothekers-essitent. GOUDA. De directeur der Rijks Hoogere Burgerschool alhier heeft aan de hoofden der scholen bericht gezonden, dat er in 1911 geen leerlingen op verklaring tot de lessen der R. H. B: S. zullen worden toegelaten. Alle candidaten zullen een schriftelijk werk voor Nederlandsch, rekenen en Fransch moeten maken, waarvoor ruimte van tijd zal gegeven worden. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der Iftaring waren hier d'e volgende: volle ftaring f 17—17.10—17.25—17.30, ijle haring f 13.7013.75, steurharin'gl f 14.35-15.65-16.05-16.20-16.50, voor makreel f 11.20-11.80-13.50-13.75, alles per kantje. De klerk d!er posterijen en' telegra fie, le kl. P. v. d1. Steen, wordt overge plaatst van hier naaf Amsterdam Itele- graafkantoor), onder intrekking zijner verplaatsing haar Zalt-Bommel. NOORDWIJK. Woensd'ag.avon'd zal door het St. Jeroensgilde een' Vergade ring worden gehouden in Café „Het For tuin", waa. op o.m. verschillende rekenin gen en' jaarverslagen der onderafdelin gen zullen worden behandeld. Öp deze vergadering zal een! lezing worden gehouden door den heer Th. J. B. Wilmer, die tot onderwerp heeft ge kozen„Het apostolaat en' de Pers". Tengevolge van' d'eze bijeenkomst, js de Vergadering der Afd. Noordwijk van' B. B. C. uitgesteld tot Donderdagavond. NIEUW VENNEP. De turfschipper R. alhier wilde Zaterdagmorgen in' de vroegte met zijn schuit wegvaren' om weder eene vracht turf te gaan halen, doch door het werken der watermachines was de waterstand zoo laag geworden' d'at zijn schuit zoo goed als geheel op het droge lag. Nu zou zekere B. R. hem een handje helpen om van wal af te ko men, maar óf deze nu zoo hard duwde, óf d'at de vaarboom niet al te best was, het resultaat was, dat hij pardoes van de schuit tuimelde en een meer moddjer- dan waterbad opliep. RIJPWETER1NG. De tooneelvereeniging „Eensgezindheid" afdeeling van Harmo- nievereeniging „Onderling Genoegen" heeft in studie genomen „Baas Sneider" tooverspel met zang in 5 bedrijven. De rollen zijn in goede handen. De heer J. R. van Grieken heeft de leiding van de 14 kabouters op zich genomen zoodat we zeker kunnen hopen, dat dit stuk prach tig zal worden opgevoerd. Verder het kluchtspel „Janus de Won derdokter" dat zoo vele malen elders, niet groot succes is opgevoerd en ook hier wel in den smaak zal vallen. De muziek zal verder het hare er wel toe bijdragen. VOORSCHOTEN. Het staat thans de finitief vast, dat de rederijkerskamer „St. Genesius" in studie zal nemen het schoone en leerzame drama, Don Garcia Moreno, en het bij gelegenheid van de viering van ons Jaarfeest opvoeren. Een Haagsche hengelaar, zich ver makende met hengelen in den Vliet alhier, had gister een niet onaardig buitenkansje een snoek te vangen, waar van het ge wicht op tien pond werd geschat. De milicien van der Marei van het 4e Regiment Infanterie is met verlofver- trokken in afwachting van herkeuring voor Gedeputeerde Staten. GEWESTELIJK GEMENGD. Vrijdagmorgen heeft de burgemeester van B o,d e g r a v en', de heer H. le Coul- tre, een brief ontvangen, die blijkens postmerk uit Leiden was verzonden en waarin hem werd v.erzocht bij een aange wezen plaats een' aanzienlijke geldsble- d'rag eenige honderden guldens wer den genoemd te deponeeren. Indien hij in gebreke bleef, zou hij word'em! vermoord'. De Leidsche politie \verd onmiddellijk met dit go val in kennis gesteld en hef is aan de recherche gelukt een'verdachte, die in een volkslogement logeerde, aan te houden, die later bekende den brief te hebben geschreven'. Het is een zekere van L., uit Leid'en' afkomstig, doch die reeds geruimen tijd zwervend is en meer malen in een rijkswerkinrichting werd' opgenomen. Het is dezelfde man, die ge- ruimen tijd' geleden' een dreigbrief aan den minister van financiën schreef, en daarvoor eenige maanden gevangenis-' straf heeft ondergaan'. Te Aalsmeer is brand ontstaan in een hooischelf op het erf van den vee houder de Vr., aan den Ringdijk' aldaar. Ongeveer 50,000 K.G. hooi ging geheel Verloren. Met dé uiterste 'krachtsinspan ning gelukte het nog twee hooischelven en het woonhuis, die in de onmiddellijke nabijheid stonden, te behouden. De brandspuit deed den' geheel en idjag diensteerst des avonds was men het vuur geheel meester. Alles was verzekerd. Als oorzaak van den brand wordt booibroei genoemd. Een treurig ongeval heeft de families Jansen' en Huigsloot te L a n g e r a a r in rouw gedompeld. Terwijl de ouders Zon dag naar de Hoogmis waren' en het oud ste kind van Jan Jansen, een lief knaap je van bijna vier jaar, aan de zorg eener tante was toevertrouwd, heeft de kleine in een' onbewaakt Qogenblik zich naar den stoep aan' den Ringsloot begeven, is te water geraakt en jammerlijk ver dronken. Door zijn tante werd de klei ne levenloos op het water drijvend ge vonden. De onmiddellijk ontboden (ge neesheer 'kon slechts den doodi consta- teeren. Zaterdagavond ontving een ingezetene van Bodegraven een telegram „Schoonvader plotseling overleden". Na tuurlijk hevige ontsteltenis in het huis gezin. Zondagmorgen werd de gewaande doode in de kerk afgelezen en begaf men zich zoo spoedig mogelijk naar het sterfhuis, waar bleek dat de man den besten welstand geniet en men met een zeer lage grap te dben had. De afzender natuurlijk onbekend'. Wederom is bij den landbouwer de B. te Nieuw Vennep gereedschap ontvreemd, toebehoorende aan een bij dezen werkenden arbeider. Reeds dade lijk rezen vermoedens op een in de na bijheid wonende werkman, doch de po litie kon niets yjtfiden, ook niets geen aap wijzing, hoewel zij een zeer nauwgezet onderzoek in'stelde. Kerknieuws, St. Jan fce 's Bosch. Gisteren is na een driedaagsohe voor bereiding plechtig gevierd het eeuwfeest van de teruggave van St. Jan. De geheeie stad was in vlaggentooi. De Kathedraal was uit- en inwendig prachtig in feesttooi gehuld en 's avonds electrisch verlicht. Om half elf werd door Mgr. van de Ven de Pontificale Hoogmis opgedragen. Om twee uur trok een processie door de stad, waaraan alle katholieke vereeni- gingen der stad deelnamen. Des avonds werd een pontificaal Lof gecelebreerd met Te Deum, waarbij ook alle civiele en mi litaire autoriteiten tegenwoordig waren. Kunst en Wetenschappen. Van de kunstwerken op de jongste internationale tentoonstelling te Brussel is door de Belgische regeering voor een harer Musea aangekocth van Mevrouw Therèse van Duyl-Schwartze haar zelf portret (in pastel.) Kameroverzicht, TWEEDE KAMER. De Min. v. Justitie heeft in zijn antwoord aan de verschillende sprekers slechts eenige toezeggingen gedaan. De kunstnijverheid zal worden beschermd en Z.Exc. zal met Minister Heemskerk be raadslagen over vermindering van de drankgelegenheden in het Zuiden. Op het voorstel* van den heer Aalberse-om wettelijke maatregelen te nemen tegen oneerlijke concurrence antwoordde Z.Exc dat hij wilde wachten tot de meening omtrent strafrechterlijke regeling bij den middenstand! zelf wat meer bezonken is. De heer Duys kreeg nog een bittere pil te slikken om het „godsdienstig fanatis me" dat hij ter sprake 'had gebracht bij de kwestie van de kinderen van de wede de Rijk en voor zijn „criminaliteit in het Zuiden", .waarbij de minister opmerkte, dat de statistiek een wetenschap is, die niet door.onbekwame handen in een on samenhangende redevoering" moet wor den gehanteerd. „Zooals de heer Duys", dacht ieder voor zich. Bij de artikelen werd uitvoerig beraad slaagd over een amendement der socialis ten om de begrooting te verminderen met 3000 gulden, het salaris van een door de voorstellers niet noodig geadhten ambtenaar, die controle zal hebben uit te oefenen op de heffing der griffierechten. Maandag zou er gestemd wordenblijk baar met het oog op de onvoltalligheid van de zitting. j Het zwaartepunt van den dag was het debat over de Papendrechtsche straf zaak, dat is aangevangen, en waarin drie sprekers reeds het woord gevoerd! heb ben. De vierde, cje heer v. .Wijnbergen, zou Maandag aan het woord komen. Die drie sprekers waren de heeren Limburg, v. Hamel en de Savornin Lobman. De heer Limburg (V. D.) begon met te constate er en, dat na de uitspraak- van het Arnhepische Hof iede-re Neder lander een heiligen afschuw is ingeboe zemd om als getuige op te treden en diat niet de waarheid aan het licht is geko men, maar slechts is gebleken, dat half Papendrecht in het gekkenhuis thuis be hoort. De Papendrechtsche strafzaak, con cludeerde spreker, heeft én het prestige der psychiaters èn dat der rechterlijke macht doen lijden. Ook de heer v. Hamel (U. L.) wees erop, dat hij, ofschoon de psychiatrie in het rechtsproces niet absoluut uit den booze achtend, deze manier van psy chiatrisch onderzoek uit den booze acht. De rechter aldus spr. mag nooit vergeten, dat hij zich moet laten voor lichten door de psychiaters, maar dat de ze nooit in zijn plaats mogen beslissen. De heer De Savornin Lobman (Cih. H.), hield een interessant betoog, waarin hij uiteenzette den invloed van de moderne wetenschap, op de rechterlijke organisatie. Ook moet uit deze rede wor den vermeld het gedeelte, waarin spreker betoogde, dat bewuste partijdigheid bij onze rechterlijke organisatie niet voor komt, maar dat het toch wenschelijk is, waarborgen te hebben tegen onbewuste partijdigheid. Er is dus een krachtig protest opge gaan tegen de beslissing van het Arn- henische gerechtshof. De drie sprekers hebben zich niet ver moeid met het beknibbelen van kleine fouten in het juridisch proces, maar zij hebben de aandacht gevestigd op het feit, dat in deze rechtszaak is gedaald het zoo hoog noodige rechterlijke prestige. Het volk wenscht terecht een justitie, hoog staande boven alle partijdigheid ook de onbewuste, zooals de heer Loh-' man het uitdrukte partijdigheid wat betreft de uitspraken der psychiatrie. Nieuwe Uitgaven. Het Godsdienstig Leven. Wij zouden nog iets zeggen over „Het Godsdienstig Leven". 't is een Kerkboek, maar een Kerk boek, dat ook dienen kan als een goud mijn van wijze lessen voor de practijk des levens, dat is als een fontijn, waaruit opspringen klare lessen van levenswijs heid, helder-schilderende gedachten, uiterst geschikt voor overweging, 't Dient zich bescheiden aan als een boekje, maar, wat de veelomvattend heid van de inhoud betreft mag men het gerust noemen een boek. Wat den vorm aangaat: 't is een allerkeurigst model, en de ergsten vijand van een dik kerkboek vindt hier een geliefd exemplaar. Werkelijk 't is geen alle daagsch de- votie-bdekje waarop wij hier de aandacht vestigen. Trouwens èn de naam van den schrijver een aan de be kendste leden van de Sociteit van Jesus èn de naam van den eminenten vertaler staan er borg voor dat hier iets is ge leverd, ver-staande boven het gewone. Een korte nadere aanwijzing van de inhoud volge hier. Het eerste hoofdstuk van het eerste deel draagt tot opschrift: „Weet wat gij gelooft" en behandeld klaar en duidelijk de waarheden des geloofs, vervat in de twaalf artikelen, en de genademiddelen der Kerk. Het tweede hoofdstuk is ge titeld „Leef volgens uw geloof" en geeft zeer practische, frissche levensregels. Het tweede deel bevat een rijkdom van gebeden, in zeer kleine omvang. Voor wie zich niet heeft geabonneerd op „Het Kerkelijk leven" is in dit kerk boek eene bizondere aanbeveling dat de mis-gebeden tenminste de onveran derlijke en Latijn en Hollandsche hierin te vinden zijn. De Tabor. Een nieuwe tijdschrift. Wat is het doel? Om de retraite nuttig te kunnen laten werken, is het allernoodigst dat iedere maand aan de voornemens wordt her innerd door een z.g. recollectie-dag, waarop de retraitanten zich te zamen ver- eenigen ter overweging. Voor zeer vele is het echter een bezwaar dit gezamen lijk te verrichten, zij moeten 't ieder voor zich doen. Daarbij kan behulpzaam zijn het boekje „In en na de Retraite". Om dat dit werkje echter zeer beknopt is, verschijnt maandelijks de Tabor om in die leemte te voorzien. Dat is dus het eerste doel. Tweede doel is om den be langstellende vrienden te verhalen het werk der retraiten, vooral te Amersfoort en te Noordwijkerhout. Van de eerste aflevering is de inhoud: Ter inleiding; Wat is een retraiteDe eeuwige zaligheid. Voor hen, die eens de retraite hebben gehouden, is dit maandschrifje zeer aan bevelenswaardig. Ook anderen zal het nuttig en interersant zijn. Waarom dit tijdschrift wordt genoemd „De Tabor", Op de Tabor is Christus aan de apostelen' verschenen, en, gelijk de herinnering aan de Tabor de apos telen versterkte, zoo wil dit tijdschrift, als een herinnering aan de retraite, de daar verworven kracht doen bewaren. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Kon. West-Indische Maildienst. Bij het onderzoek van het wetsont werp tot goedkeuring van een contract met bovengenoemde vennootschap achtten sommige leden de voor haar bedongen uitkeering te hoog, waartegenover andere leden wezen op het verband tusschen deze regeling en het kosteloos gebruik van de vrachtschepen, waardoor behalve de 15-daagsche dienst eene wekelijksche nieuwe verbinding tusschen Nederland en Suriname over New-York wordt ver kregen. uebor.w Hof van Arbitrage. Algemeen had men in de afdeelingen met instemming ontvangen het voorstel tot vrijstelling van belasting bij invoer van geschenken ten behoeve van den bouw of de inrichting van bovengenoemd gebouw. Men stelde het op prijs, dat ook op deze wijze van waardeering zal blijken voor de stichting. Openbare Leeszalen. De heeren Van Vuuren (R.-K.), Brum- melkamp (A.-R.), Aalberse (R.-K.), Van Idsinga (C.-H.), en Van de Velde (A.-R.), hebben een amendement ingediend op de begrooting van binnenlandsche zaken, strekkende tot het niet toestaan van het crediet van f11,500, aangevraagd ten be hoeve van het steunen van openbare lees zalen. Zitting van Zaterdag 10 Dec. (Verv.) Bij de afd. rechterlijk macht besprak de lieer Limburg de Papendrecht sche zaak, die thans geëindigd is in een blij-ein'diend treurspel. Is het Ne- derlandsche volk nu bevredigd? Men moet ontkennend antwoorden. Wat het publiek thans wèl weet, is, dat als een burger nti getuigenis aflegt voor een rechtscollege, hij kans loopt aan de kaak te worden' gesteld tegen over het publiek. Dat is de fout geweest van de behandeling voor het Arnhemsche Hof. Wel is waar betrof het. hier nog! slechts getuigen a decharge, maar het kan ook zoo gaan' in de toekomst met de getuigen a charge. Spreker betoogde dat het psycholo gisch psychiatrisch intermeuzze te Arn hem zal geteekend' blijven' in onze ge schiedenis als de lof der zotheid in1 de 20e eeuween intermezzo, waarvan d'e slotsom is dat half Papendrecht een gek kenhuis is. De rechter-commissaris had moeten! overwegen die vraag of de getuigen' Ver plicht waren zich aan' het psychiatrisdh' onderzoek te onderwerpen. De rechter commissaris had', alvorens de kleyn'eli luyden uit Papendrecht in handen te ge ven van psychiaters, hen vooral moeten waarschuwen om' welke reden' zï| psy chiatrisch onderzocht moesten' worden. Spreker zette in verband hiermede uiteen, dat als men de psychologie van een strafzaak wil laten onderzoeken,., men zulks op geheel volledige wijze moet doen, door ook de getuigen a char ge in het onderzoek te bereikten. Hier is gehandeld geheel in tegenstelling met 15e wijze van handelen in andere recht zaken. Hij vraagt den' Minister in dë eerste plaats maatregelen te nemen dat een dergelijk psychiatrisch onderzoek'1 nooit meer zal plaats hebben dan met uitdrukkelijke medewerking der getui gen voorts zijn invloed aan te wenden, dat bij dergelijk onderzoek onomstoote- lijk vast staat dat het door de psy chiaters uitgebrachte raja port d'e inteliec- tueele eigendom blijve der politie en niet mag worden gepubliceerd dan met toe stemming des Ministers, en eindelijk dat •zulk een psychiatrisch onderzoek niet ontaarde in een psychiologisch onder zoek en vooral niet in een psychiologi sch e beschouwing d'er zaak. De loop der Papendrechtsche zaak heeft het prestige der rechterlijke macht ge schaad en tevens het element der psychiatrie in onze rechtspleging. Spreker meent verder dat in ernst geen honderd Nederlanders gelooven, dat de Papendrechtsche zaak niets is dan een complot tegen de politie, opgezet door een waanzinnigen querulant.Spreker waagt de veronderstelling dat hetzij reeds bij het begin der zaak, hetzij in den loop daarvan, bij het Openbaar Ministerie zich de gedachte heeft vastgesteld dat de zaak Gaisthagen geen anderen grond had dan een complot tegen de politie. Spreker betoogde verder dat de Papen drechtsche zaak het groote belang van van een goede samenstelling onzer rechterlijke macht heeft aangetoond en dat het jnoodig-is frissche krachten in de magistratuur te brengen, mannen met socialen zin en midden in het recht staande. De heer Van Hamel zette in ver band met de behandeling der Papen drechtsche zaak uiteen 1 e dat de rechterlijke macht steeds behoort te zorgen dat zij een in hare handen gestelde zaak, ook in hare handen houden; 2e dat de rechter steeds volkomen onbevangen en rustig zijn onderzoek behoort te doen; beide zaken zijn eerste voorwaarden om de achting van het publiek te blijven winnen. Wat de zaak zelve betreft betoogde spreker dat het eenvoudigste en zuiverste ware geweest, wanneer men het onder zoek had weten beperkt te houden tot Papendrecht, en de rechter te Dordrecht erkend had dat door Garsthagen in het algemeen belang gehandeld is. Dan zou den bij de verdere behandeling bij ver- schilfende andere colleges geen dingen zijn voorgekomen, die er de Papendrecht sche zaak van gemaakt hebben. Vooral komt het sterk uit, nu de Arn hemsche rechter heeft aangenomen dat de subjectieve meening dat men te goeder trouw denkt te handelen in het openbaar belang, voldoende is om van rechts vervolging te ontslaan. En dadelijk bij de eerste behandeling te Dordrecht heeft Garsthagen verklaard te goeder trouw te zijn geweest. Wat de quaestie van de psychiatrische hulp in de rechtspleging betreft, ont wikkelde spr. zijn standpunt dat die vaak onontbeerlijk en ook vaak een zegen is, maar de wijze waarop hier een psychio- logisch-psychiatrisch onderzoek van ge tuigen heeft plaats gehad is een nieuwig heid en was afschuwelijk, omdat in casu de getuigen als patiënten zijn behandeld. Volkomen sloot spreker zich aan bij de meening van den heer Limburg dat een contradictoir onderzoek had moeten plaats hebben. Hij noemde dit geheeie onderzoek ëen soort vivisectie op getuigen, waarbij echter evenzeer beperking moet betracht worden als waarop steeds wordt aangedrongen bij de werkelijke vivisectie. Ook spreker hoopt dat zich iets als te Arnhem gebeurd is niet meer zal her halen. Bij benoeming van rechters lette men niet alleen op hun kunde maar ook op de eigenschappen die hen in staat stellen voeling te houden met de volks begrippen. De heer Lohman meende daaren tegen dat de rechterlijke macht alleen rekening behoeft te houden met de heilig heid van het recht. Bewuste pariijdigheid bestaat bij onze rechters niet. De wetgever moet meêwerken om den rechters de onpartijdigheidsbetrachting te' vergemakkelijken. En de tegenwoordige, organisatie werkt die vergemakkelijking niet in de hand, gelijk spreker verder uiteen zette. Nu komt daarbij de nieuwig heid van de psychiatrische hulp, waarbij de getuigen aan een tweede novum, de inwendige gemoedstoestand van den mensch, waarmede rekening moet worden gehouden. Beslist ongeoorloofd nu achtte spreker het onderzoek van getuigen, gelijk te Arnhem heeft plaats gehad. En de rechter had hier geheel anders moeten optreden en wel ter bescherming van getuigen. Daarbij is het Arnhemsche Hof in de fout; vervallen het onderzoek van de toestanden in Papendrecht voor zijn rekening te ne-i men. Dat was de rol van het Hof niet, .Spreker vroeg maatregelen van den ML nister van Justitie om dergelijke onder, zoeken, waarbij de burgers als proefko* nijnen gebruikt worden, te verbieden. Hierna wijdde spreker nog beschou< wingen aan de rechterlijke macht in hei algemeen, waarbij hij ontkende dat e een klasse-justitie is. De rechter bescherrai alle klassen van de maatschappij. Spreke( betoogt dat vooral moet gewaakt wordei tegen verpolitieking van het recht. B moet voor hooghouden van de rechte! lijke macht beter gewaakt worden.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2