BUITENLAND. Het lied van Garens. BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 360. e Ccicbotve Sou/tomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag 13 December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 ce^t, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Niet schuldig, toch ver- oordeelen. Zoo iets heeft aangetoond, dat op het beleid der regeering geen aanmerkingen van beteekenis te maken zijn, dan waren het wel de politieke algemeene beschou wingen van dit jaar, waarvan zelfs „De Nieuwe Amsterdammer" ('s heeren Ke- telaar's orgaan) moest getuigen, dat ze 5,van al wat groot en forsch was gespeend zijn gebleven." Zelfs een mr. Drucker y,moest met allerlei betrekkelijk kleine .aanmerkingen komen", brengt het blad welwillend in herinnering. 't Ligt nu o.i. voor de hand, dat een man als genoemde afgevaardigde, beter Ihad gedaan te zwijgen als hij dan niets bijzonders wist. Genoemd orgaan denkt er echter anders over en geeft de schuld van mr. Drucker's begrootingsgepeuter aande regeering. Hoe dat zoo? Wel, de regeering blijft volgens „De Nieuwe Amsterdammer" o nieuw bakken wachter op de Christelijke tin nen! in gebreke „bij de practische uit werking der hooggeroemde Christelijke beginselen" en daaromkon de Gro ninger uitverkorene niets anders vinden 'dan vitterijen en haarkloverijen. Deze redeneering moge niet logisch wezen, vrijzinnig-democratisch is zij wel. En dun ook! ALGEMEEN OVERZICHT. Dagelijks kan men slechts vermelden, dat het steeds slapper gaat met de Engelsche verkiezingen, waarvan als frappant voorbeeld kan gel den dat, terwijl gedurende de geheels vorige verkiezing de stand hier en daar met de projecti'elantaarn den volke werd kond gedaan, en daartusschendoor de menigte werd bijeengehouden door bioscope voorstellingen, men nu reeds die voorstellingen den vijfden dag ge staakt heeft omdat er toch niemand kwam kijken. Tc middernacht waren Zaterdag alzoo gekozen 183 liberalen, 255 unio nisten, 32 labooos, 56 Redmondisten en 6 O'Brienisten. De liberalen winnen 17 zetels, de unionisten 21, de arbeiderspar tij 4. De liberalen hebben, zooals blijkt hun kleine schade weer ingehaald. In Brazilië is de muiterij weer :*t frisschen moed begonnen. Volgens een telegram uit Rio de Janeiro, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een bataljon marinetroepen, dat in eene kazerne, is ondergebracht op het eiland los Cobras, dat in de baai op ge- ringen afstand van de stad ligt, aan het muiten geslagen. Zij werden gesteund door den torpedovernieler Rio Grande do Sul. Na een heftig geschutvuur d)a,t om 5 uur 's morgens door de oorlogs schepen werd gericht op las Cobras, heb ben de muiters aangeboden, zich over te geven. De landbatterijen hebben de oorlogs- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 14) Men had het schip bereikt en daar de zee zeer kalm was, konden ce passagiers gemakkelijk aan boord klimmen. De ka pitein, staande bovenaan ie trap, heette hen met een kort woord welkom, eti zonder het antwoorc af tc wachten, gaf hij dadelijk bevel van onder zeil te gaan. Terwijl een matroos den jongen markies vergezelde, geleidde een andere lady Ros wald naar de voor haar be .temde hut. Daar aangekomen, na het k:eine valies, dat zij in de hand droeg, te hebben neer gezet, en nog voordat de raati jos zichlhadl kunnen verwijderen, vroeg zij levendig: Breng me naar de hut die mijne zuster is aangewezen." De m; 7ptte groote oogen op en ant oordd'. siechts door een ontwijkend gebaar. „Ja, de andere passagier herhaalde lady Roswald ongeduldig de dame, die in de eerste boot is gekoi en n et de kof fer en valiezen". „Ik eb el de ba gage aan boord zien Vv men, maar ik neb geen dame gezien, de schepen gesteund bij het vuren op las Cobras. Toen de muiters om 10 uur 30 wapenstilstand hadden aangevraagd, hield het vuren op. Het begon echter weer om 11 uur. Het aantal slachtoffers op het eiland is groot. Een heftig incident is voorgevallen tus- sdhen Peru en Bolivia. Ofschoon de telegrammen verschillend opgeven van wie de eerste vijandelijke daad is uitgegaan staat dit vast, dat ern stige oneenigheid heerscht waarschijnlijk over het stekelige Boliviaansche-Peruaan- sdhe grensgeschil over het Acregebied, dat men door de scheidsrechterlijke uit spraak van Argentinië in Juli 1909 had willen begraven, weer op. JHet Boliviaan- sche volk heeft deze beslissing, die het door zijn caoutchouc-wouden belangrij ke gebied aan de Acre of Aquiry, een bronrivier van de Amazone, aan Peru toe gewezen heeft, nooit erkend. Reeds in den zomer van het vorige jaar vreesde men voor een oorlog van Bolivia tegen Peru en Argentinië omdat het volle in de Boliviaansche hoofdstad, La Paz de ge zanten en de vlaggen van de beide ande re landen beschimpt had. Toch werd toenmaals de oorlog, die bij de erfvijand schap van de Chilenen tegen de Peruanen en de ijverzucht der Brazilianen tegen de Argentijnen licht tot een algemeenen Zuid Amerikaanschen krijg had kunnen wor den, door het ingrijpen dier ,Vereenigde Staten, gelukkig vermeden. Bij het laatste gevecht zijn 15 dooden gevallen. H,et incident zal door die ra- geering geregeld worden. De rede van Nathan de vrijmetselaars-burgemeester van Ro me is weder eens ter sprake gekomen. Bij de behandeling der begrooting in de Ita'iaansche Kamer heeft de geëxcommu niceerde priester Murri deze gelegenheid aangegrepen om nogmaals zijn haat tegen de Roomsche Kerk te uiten. Hij stelde o.m. een dagorde voor, waar bij de regeering uitgenoodigd werd door een wet 'de eigendommen der Kerk te „regelen", natuurlijk in den geest van Briand. Ook besprak de ex-abbé de rede van Nathan, daarbij natuurlijk voor den antii- clericalen burgemeester partij kiezend. De ongelukkige ontzag zich niet de Kamer uit te noodigen, den 14en Maart, den gedenkdag der stichting van het eene Italië, te vieren door een radicale oplos sing van de kwestie der scheiding van Kerk en Staat. Gelijk men weet zou over die onver kwikkelijke rede de senator generaal Pel- loux, een interpellatie in de Kamer hou den. Thans komt echter uit Rome het bericht, dat hij zijn interpellatie heeft in getrokken. ■Wat motief den senator tot dit besluit bracht ,is nog onbekend; alleen wordt ge meld, dat er eerlang een nieuwe open brief van zijn hand verschijnen zal, waarin hij zal trachten zijn houding te recht vaardigen. matroos eindelijk, ,,'t Zou echter mogelijk wezen, dat de dame aan boord is geko men, zonder dat ik het heb opgemerkt." „Breng mij naar den kapitein," beval lady Roswald, een stap vooruit doen de; maar een rollende beweging van het schip, nu in volle zee, noodzaakte' haar zich vast te grijpen. Wankelend volgde lady Roswald evenwel haar geleider tus- schen de op het dek manoeuvreerende matrozen door. Met volle zeilen stevende het vaartuig thans snel voorwaarts. Reeds scheen de kust nog slechts een lange op het water hangende wolk. De gedachten van Lady Roswald werden verwardzij meende te spreken, te handelen, te loo- pen, te ademen in een soort van benauw den droom. De matroos was stil blij ven staan; zij bevond zich nu tegenover den officier, die haar bij hare aankomst had begroet, en vroeg met door angst gesmoorde stem: „Waar is mijn zuster..., mevrouw De Clarens?" „Dat wilde ik u juist gaan vragen," sprak de kapitein „Lord Roswald; had me van drie passagiers gesproken, en ik heb er slechts twee." „Maar mijn zuster is toch aan boord," mompelde de ongelukkige vrouw, diie een koude rilling over haar leden voelde va ren. „Ja, ja, ze is stellig aan koordj" li£rna,m 2e, met meet Iiadry.k, Over de Cholera op Madeira wordt geseind dat er tot heden 442 gevallen zijn, waarvan 136 met doodelijken afloop. Particuliere telegrammen uit Madeira bevestigen niet de berichten uit Lissa bon, volgens w.elke op Madeira totdusver 422-ziekte- en 136 sterfgevallen aan cho lera zijn voorgekomen. De berichten voe gen er bij, dat'de cholera alleen te Fun- Chal onder de Madeireezen heerscht. Dit is echter al bedenkelijk genoeg voor het verkeer, dat langs het eiland gaat. Ver schillende stoomvaartlijnen te Londen doen Madeira niet meer aan. De booten van de Union Castle moeten wel ten be hoeve van de post Madeira blijven aan doen, maar vervoeren er geen enkelen reiziger uit Europa heen, omdat de reizi gers er wel kunnen landen, maar de boo ten ze niet meer aan. boord mogen ne men. GEMENGD. Volgens een' beridit in de „Diario de Noticias" zou Miguel van Bragari- za, die zich thans in' Ootsenrijk be-f vindt, zijn aanhangers hebben omgeroe pen om een plan op te maken voor een uitgebreide propaganda in' Portugal. Reeds zou Joas Almeida, de leider d'er Miguellisten in' Portugal, naar Oostenrijk zijn vertrokken. Binnenkort zou ook te Lissabon een vergadering van zijn aanhangers plaats hebben. Uit Rome wordt aan den' Patriotei gemeld1: De anti-clericalein' hebben getracht de processie d'er Onbevlekte Ontvangenis te verstoren. De commissaris van politie riep hun toe„Eerbiedigt de vrijheid der meeningenHij liet vervolgens de op roerstokers terugdrijven. Het conflict werd hoe langer hoe scherper en de vrou wen uit het volk bombardeerden' der be- toogers van uit de vensters met huishou delijke gereedschappen. Ten slotte ver strooiden de grenadiers de betoogers. Volgens de „Kölnische Zeitung" heeft de Chineesche regeering de repu bliek Portugal erkend en' haar gezant opgedragen, onverwijld onderhandelin gen aan te knoopen over de regeling van de grens tusschen Makao en China. Een Christentnoord moet hebben plaats gevonden te Korak, ten Zuidwes ten van' de Doode Zee. Bedouïnen' zouden daar het garnizoen hebben gedood en' 100 Chritsenen ver moord'. De Bedouïnen hebben de stad bezet. Voor de tiende keer heeft de ver deeling der Nobel-prijzen' plaats ge vonden. Van de vier prijs winners waren aan wezig prof. Van d'er Waals, Amsterdam (natuurkunde)prof. Wallach, Göttin- gen (scheikunde)prof Kossel, Heidel- berg (geneeskunde). Zij ontvingen de hun toegekende prij zen uit handen van den koning, waarbij hun een' oorkonde en gouden medaille werd overhandigd. Voor de afwezigen Paul Heyse jnani de DuitsChe gezanlt, graaf von' Pückler de prijs voor litteratuur in ontvangsU „Voor zoover ik weet, niet." „U weet het misschien niet, maar zij is aan boord!" riep de dame nu driftig uit. „Ze is ons vooruitgegaan en aan boord gekomen met de eerste boot, die onze bagage heeft overgebracht." „Wie heeft de koffers der passagiers in de boot geladen?" riep d'e kapitein met een stem, die het geraas van het ma noeuvreeren en van den wind beheersch- te. De matroos, die op het strand met Piernic had gesproken, trad vooruit. „Ik kapitein," sprak hij. „Ik heb de ba gage aan boord gebracht, op verzoek van een man, die alleen op het strand was, en mij het afgesproken wachtwoord ge geven iheeft. In naam van zijn meesters gelastte hij mij, hier te blijven om over de bagage te waken. Niemand anders dan ik is in de boot gestapt. Ook heeft de man me een brief gegeven voor den markies De Clarens, wanneer hij aan boord van de bark zou wezen. Mijn dubbele zending heb ik trouw vervuld kapitein; niemand heeft die bagage aangeraakt, en zooeven heb ik mijnheer den markies den brief ter han dgesteld." „U hoort het, mevrouw," merkte de officier op. „Het zou wel kras zijn, zoo mevrouw uwe zuster aan boord was en ik het niet wist." „Maar waar is mijn zusterwaar is miia zi^tÊC dAöZ" riep lady Ros\yald Jtnejfc Na de plechtigheid vond een' feest plaats. De Nobelprijs voor den vrede is aan het internationale permanente vrede- bureau te Bern toegekend. Bij Crowsnest in de mijn Alberta, van de Westelijke Canadeesche mijnen, zijn 40 mijnwerkers bedolven. Midder nacht waren 20 hunner bovengebracht. Zeven man waren overleden, de overigen zijn er slecht aan tóe, sommigen zijn op zeer gevaarlijke wijze gebrand. Er zijn 20 dooden en 18 geredden, waarvan enkele ernstig gewond zijn. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit zijn' met ingang van 1 Mei 1911: 1. opgeheven de inspectiën der direc te belastingen', invoerrechten en .accijn zen a. te Ommen'b. te Kampen en c. te Valkenburg 2. ingesteld inspectiën der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen a. te Zwolle, 2e afdeeling; b. te Olden- zaal; c. te Maastricht, 2e afdeeling, en dl te Heerlenj zijn benoemd J. H. A. Bouman, in specteur der directe belastingen te Kam pen, tot inspecteur te Zwolle, 2e afdee ling; C. W. Bodenhausen, inspfecteufr te Enschede, tot inspecteur te 01den-_ zaalL. A. Alting Mees, inspecteur te" Valkenburg, tot inspecteur te Maastricht, 2e afdeeling is aan C. Geyl te Amersfoort eervol ontslag verleend1 als landmeter van het kadaster is J. van Zijverde»;, ontvanger der di recte belastingen en accijnzen te Amieidb, ontheven van zijn tegenwoordig beheer en belast met de waarneming der be trekking van' controleur d'er grondble- latsing is aan den' pntvanger der directe be lastingen H. J. van Mierop te Haarlem', eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend1 zijn bevord'erd tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 3e kl. J. Lely en J. L. Iijckel, beiden thans adjunct ingenieur van den Rijkswaterstaat is benoemd bij het wapeu' der cava lerie, bij het 4e reg. huzaren, tot luite nant-kolonel, de majoor R. G. B. van Overveldt, van het korps is benoemd tot officier v. gezond heid 2e kl. bij de zeemacht de heer B. M. van Driel, arts te Amsterdam is aan den officier-machinist le kl. bij den marinestoomvaartdienst H. den Hamer eervol ontslag uit den' zeedienst verleend1, onder toekenning van f2500 pensioen 's jaars. De Papendrechtsche Strafzaak. In de Tweede Kamer is Zaterdagmid dag bij de behandeling der BegroolXng van Justitie d'e Papendrechtsche straf zaak ter spreke gekomen. Mr. Limburg, mr. van Hamel en' mr. de Savornin Lohman voerden hierover het woord'. Men zie ons Kamerverslag. een wanhopige beweging uit. „Datmevrouw ,kunt u beter weten dan ik." „Hoe zou ik dat weten?" antwoordde zij, handenwringend. „Wij zijn verraden gewordendie man, die bestuurder van dien wagen heeft ons verraden(Hij heeft mijn zuster doen verdwalen, heeft haar wellicht bestolen, misschien wel ver moord... Het was een hinderlaag. Geef bevel, kapitein, dat men een boot uitzette en naar Portvieux terugkeere. Ik wil we ten, wat met mijn ongelukkige zuster is gebeurd. Ik kan haar niet overlaten aan haar lotKoeren we terug naar de baai en naar Portvieux, onverschillig tot wel ken prijs?" „Ik betreur ten zeerste, aan uw verlan gen niet te kunnen voldoen, mevrouw" zei de kapitein, blijkbaar aangedaan, doch zonder iets te verliezen van zijn koelbloe digheid, die zulk een zonderling contrast vormde met de wanhopige opgewonden heid eener vrouw, die in andere gevallen, zich zoozeer wist te beheerschen. „Mijn orders zijn formeel,, niet alleen de orders van lord Roswald, maar ook die der ad miraliteit. Zoo het slechts gevaarlijk ware weer naar Portvieux terug te keeren, zoo daarmede slechts mijn leven en het uwe werden blootgesteld, zou ik niet aarze len het te doen; maar ik ben verantwoor de^ voor bet ieyen j&Q mijn gapsqhe Hof van Arbitrage. Volgens de „Allgemeinc Correspon- denz" hebben de Russische regeering en de Porte een overeenkomst getroffen, over de betaling van de oorlogsschatting die Turkije aan Rusland verschuldigd is. Het geschilpunt zal in het volgend voorjaar aan de uitspraak van het jHaag- sche Hof van Arbitrage worden onder worpen. De kustverdediging. Sedert enkele dagen is, naar de „Avp."- meldt, de door de Regeering toegezegde; nota met betrekking tot het voorgestelde Fonds voor de kustverdediging bij het Departement van Oorlog in behandeling. Volgens genoemd blad werd het ontwerp samengesteld door den chef van den ge- neralen staf en dien van den marinestaf^ terwijl niet volstaan is met een kort uit treksel te geven uit het geheime rapport van 1904, doch getracht is aannemelijk; te maken, dat aan de voorgestelde voor zieningen behoefte bestaat. Bestrijding oneerlijke concurrentie. Blijkens mededeeling van den Minister van Justitie bij de behandeling van zijn begrooting in de Kamer gedaan, zijn van hem nog geen maatregelen tot bestrij ding van de oneerlijke concurrentie te verwachten. Minister Regout nveent, dat er bij de betrokkenen nog geen communis opinio bestaat, waarom z. i. de zaak eerst nog meer moet bezinken. Arbeidsconflict. Naar aanleiding van verschillende grie ven, die de arbeidsters der zettelzaal van de Koninkl. .Weefgoederenfabriek, voor heen C. T. Stork Co., tc Hengelo (O.) hebben, t. vv. slechte grondstoffen, lage loonen enz., hadden zij vergaderd met de besturen der arbeidersorganisa ties toen eigen pogingen tot oplossing geen resultaat gaven. Besloten werd aan die besturen de zaak in handen te ge ven. Genoemde besturen vroegen eene conferentie bij de directie der inrichting aan, doch deze weigerde. Vrijdag avond vergaderden de arbeidsters wederom met de besturen, en werd met op 5 na alge meene stemmen besloten gistermorgen het werk met 14 dagen op te zeggen, overeenkomstig het arbeidscontract. De ze opzegging heeft geen gevolg, wannéér vóór 27 December a.s. de grieevn zijn opgelost. In de fabriek, die bij staking der 70 zettelarbeidsters zal moeten stoppen, wer ken pl.m. 1300 personen. KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van de mi nisters van oorlog en landbouw, nijver heid en handel, zullen de volgende week niet plaats hebben. I, De „N. Crt." rectificeert het be richt van de „Avp." de Staatscommissiej voor de Iegerbezuiniging aldus: Uit de Eerste Kamer zou in die com missie zitting hebben, behalve de heer 't Hooft, voorzitter, de heer Vermeulen, (niet de heer Reekers)uit de Tweede Kamer de heeren Duymaer van Twist, Marchant, De Geer, Van Vuuren, Verhey bemanning, en te Jersey moet ijk een politieken koerier overgeven, die hoege naamd geen vertraging duldt." t „En ik smeek u," riep opnieuw de ongelukkige vrouw, met gevouwen han den en aan de voeten van den kapitein neervallend, „ik bezweer u, terug tc kee ren, wat het ook moge kosten. Ik zal u daarvoor niet slechts alles wat ik aan boord heb geven, maar alles wat gij zult verlangen, zoo wij eenmaal in Engeland zijn. Ik kan niet, en ik wil niet mijn arme zuster verlaten. Bedenk, dat ik te midden van duizend gevaren opzettelijk van En geland ben gekomen, oin haar te redden! Ik kan u niet zeggen, met hoeveel moeite en na welke lange kwellingen ik met haar en haar zoon dit strand heb kunnen be reiken, welke liefkozingen en beden het mij heeft gekost om haar te doen beslui ten mij aan boord van de bark te vergezel-» len. Eii door 'n noodlottige gebeurtenis, welke ik niet kan verklaren is ze niet meer, bij mijblijft zij alleen achter, zon der geld, van alles verstoken, onder onze ergste vijanden. O, 't is om waanzinnig! te worden, als ik daaraan denk. Ik doe een beroep op uw medelijdenwerp mij in een boot, laat mij aan wal zetten."- (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1