(Jit Stad en Omgeving. De Minister schetste daarbij in de eerste plaats de tegenwoordige verhou ding tusschen' het gouvernement en de Protestantsche kerk in Ned.-Indië, waar uit blijkt, dat de bestaande voorschriften' aan de overheid grooten invloed geven bij kerkelijke zaken. Scherp steekt hiertegen af de vrijheid waarin de R. K. Kerk zich mag ver- jheugen, die zich in' alle interne aange legenheden1 geheel vrij en onafhankie- llijk van de regeering kan bewegen. De Minister heeft daarom aan H. M. de Koningin voorgesteld de behande ling van dit ingewikkelde vraagstuk aan de commissie toe te vertrouwen en' hij hoopt dat het haar gelukken zal tot een' bevredigende oplossing te geraken. De voorzitter der Commissie, Mr. J. C. de Marez Oyens, wees in zijn ant woord' op de vruchtelooze pogingen, die igedtirende meer dan' een halve eeuw in het werk zijn gesteld, om de verhou ding tusschen Gouvernement en Prot. 'kerk te herzien. Spr. hoopte dat door den arbeid der commissie eene oplossing zal worden gevonden. KORTE KRONIEK. Bij de gisteren plaats gehad heb bende candidaatstelling voor den Am- sterdamschen gemeenteraad in district 11 (vacature Mr. E. M. Meijer, V.-D.) werden opgegeven' de heer M.r E. J. .Everwijn Lange (vrij-lib.), J. W. Smit, ,(R. K.), J. v. cf. Tempel (S. D. A. P.), K. A. F. Wackers (lib.), D. J. Wija- koop (S. D. P.) en Mr. Chr. H. van' Zeggelen (vrijz.-dem.) Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is de beraadslaging over 14o. Voorstel: a. tot den bouw van een nieuwe Jioo- gere Burgerschool, waarvan de bouw kosten niet meer zullen bedragen dan f 200.000. b. als plaats voor de school te bestem men een gedeelte van het Raamland aan den Hoogen Rijndijk. De heer Sijtsma ziet in het debat de bevestiging zijner meening, dat men te vlug met den koop der huizen in de Lok- borstsiraat is geweest. Spr. dankt voor het gunstig onthaal van zijn voorstel. Ten slotte houdt spreker vol, dat men beter had gedaan vooraf de Raad in comité generaal te polsen. De heer W i 1 d e b o e r merkt tegen over den heer Fockema Andreae op, dat de verwezenlijking der plannen van die ln- eenschaketingscommissie niet zoo veraf is, als men thans meent, Men zal dan een lyceum noodig hebben en dan is het nu ontworpen gebouw te groot voor een .H. B. S. De Voorzitter zegt, dat, wanneer eventueel een lyceum noodig is daarvoor het nu te stichten gebouw zal dienen. Wethouder Korevaar verdedigt zich tegen het verwijt over den aankoop der huisjes voor de H.B.S. Het gebouw blijft eigendom der gemeente. Als men nu door aankoop van omliggende panden de waar de van een gemeente-eigendom kan ver meerderen, kan men niet van nutteloozen aankoop spreken. Het voorstel wordt daarna van de agenda afgevoerd, tot nader orde. 15o. Voorstel van den heer Vergou wen tot verhooging van het schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool voor meis jes. 'De heer Vergouwen stelt vcor het schoolgeld te verhoogen vam; f 60 op f 80 per leerling. De heer Vergouwe n klaagt over den geringen tijd, die gegeven wordt om de stukken te bestudeeren. Spr. zal geen uit stel vragen, omdat zijn conclusie vast staat. Spr. wijst ver van zich af de verden king, als zou hij door zijn voorstel het openbaar onderwijs willen belemmeren. Omzetting der H.B.S. voor Meisjes in een school v. M.LLL.O. zou niet in het voor deel van het bijzonder onderwijs zijn. Het rapport van de Commissie van Joezacht op het M. O. is zeer eenzijdig; nieuwe gezichtspunten worden niet ont vouwd 't is slechts een uitbreiding van het vroeger ingediende rapport. De vershcillende conclusiën die uit de gevraagde voorlichting van de deskundi gen zijn getrokken, kunnen spr. niet be vredigen, omdat slechts brokstukken van de ontvangen antwoorden zijn gepubli ceerd. Waren de antwoorden in extenso medegedeeld, zou spreker beter kunnen oordeelen. Er is gebruik gemaakt van een enquête Van 1905. Sinds zijn de omstandigheden veel gewijzigd. In 1905 was het M. U. L. O. nog in wording; thans is het sterk uitgebreid. De resultaten van 1905 zijn dus geen bewijs meer voor den toestand van 1910. Vast staat, dat de methode van de H. B. S. in de eerste jaren voor vele leerlin gen niet geschikt is. Het rapport der commissie is slechts een bestrijding van hetgeen spreker ver leden jaar zeide, geen objectief onder zoek. De quaestie voor M. U. L. O. is van veel belang. Mr. de Ridder heeft erkend, dat voor Leiden een school voor M. U. L. O. noodig was. Spr. kon zich niet begrijpen de mede- deelingen van B. en W. over het ongun stige van het M. U. L. O., blijkenoliet feit, dat de meeste leerlingen van d!en heer Meijnen niet slaagden voor de 4e of 3e klasse H. B. S. Spr. komt tegen deze voorstelling op. Van de ,9. leerlingen van den heer Meijnen, die met toestemming- van het hoofd examen deden, slaagden er te Leiden 72 bleven achter. Bovendien slaagde er 1 voor Gouda en 1 voor Rol- duc, een even beste H. B. S. als de puike H. B. S. te Leiden. Spr. accepteert de resultaten van het onderzoek der commissie niet; zij heeft niet met de belangen van de stad reke ning gehouden. hooger staat het rapport van den in specteur, die de groote lijnen vat, waar om het in deze quaestie gaat. De grondslag van spr.'s beschouwin gen is steeds geweest dat de school te duur is. Daarom ging het en dat heeft de inspecteur gevoeld. Feitelijk zegt de in specteur, dat hij van het M. U. L. O. niets weet, zooals spreker met de woor den van het rapport aantoont. Men kan nog lang over deze quaestie redeneeren, maar spreker staat hier te gen onwil. Waar spreker nooit heeft bedoeld de school te treffen, kunnen we het rapport en de ingekomen stukken naast ons leggen. Spr. gelooft echter, dat in de toe komst den door hem aangegeven weg zal worden ingegaan. Spr. heeft eenmaal het voorstel ge daan, om het schoolgeld voor de meisjes H. B. S. op f80 te brengen. Spr. had n.l. becijferd, dat elke leer.inge de gemeente f158 kost. Nu dit bedrag volgens becij fering f180 is, had spr. beter gedaan een hooger bedrag b.v. f120 schoolgeld voor te stellen. Spr. wil het echter op 't oogenblik niet voorstellen. Doet een an der het, zal spr. het steunen. De Voorzitter verwerpt het ver wijt, dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest. Immers, B. en W. hebben de omzetting van de meisjes H. B. S. in een school voor M. U. L. O. niet aan de orde gesteld. Slechts het voorstel tot verhoo ging van schoolgeld is aan de orde. Spr. is geen onderwijsspecialïteit en kan dus alle argumenten niet weerleggen. Spr. gelooft echter, dat een H. B. S. voor meis jes voor Leiden van belang is. De heer Reimeringer verdedigt't rapport der commissie. Meisjes, die van een H. B. S. komen, onderscheiden zich door meerdere ontwikkeling op allerlei gebied, dan de meisjes, die een school voor M. U. L. O. hebben doorloopen. 't Kan ook niet anders, het onderwijs op een H. B. S. is geheel anders dan op een M." U. L. O. school. Spr. weerlegt verschillen de argumenten, door d. hr. Vergouwen te berde gebracht en wijdt vooral uit over de gebruikte leerboeken. De Voorzitter wijst er nogmaals op, dat omzetting van de H. B. S. in een M. U. L. O. school niet aan de orde is. Slechts wordt de verhooging van schoolgeld besproken. De heer M e u 1 e m a n deelt mede, dat de commissie voor het L. O. van oordeei was, dat omzetting van de H. B. S. in een M. U. L. O. school niet gewenscht is. Men meg ach echter afvragen, of de tijd niet is gekomen, dat de gemeente niet meer zulke sommen voor de H. B. S. voor Meisjes uittrekt als thans 'het geval is. Spr. stelt voor het schoolgeld op f 100 te bepalen. De betrokken ouders kunnen dit best betalen. De heer Fokker vraagt aanhouding tot de volgende vergadering. Dan kan de wethouder van onderwijs wellicht aan wezig zijn en van voorlichting dienen.. De heer CarpentierAlting vraagt inlichting over het schoolgeld in andere omliggende gemeenten. De Voorzitter zegt deze cijfers op 't oogenb'ik niet ter beschikking te heb ben. Het voorstel-Fokker wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daar de heer Meuleman in de volgende vergadering niet aanwezig kan zijn, zal het voorstel aan de orde komen in de eerste vergadering in Januari. 16o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 19 April 1900, regelende de heffing van schoolgelden aan (het Gymnasium, de Hoogere Bur gerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. B. en W. stellen' voor te bepa len, dat het schoolgeld voor de bui tenleerlingen der H. B. S. f 90 per jaar meer bedraagt, dan voor de Leidsche leerlingen verschuldigd is. Voor gemeenten, die met Lei den overeenkomsten sloten, zal dit slechts f 60 zijn. De heer CarpentierAlting vraagt aanhouding, omdat dit voorstel nauw ver band houdt met het vóórgaande. De Voorzitter ziet dit verband niet in. Spr. is niet voor uitstel. Wethouder van der Lip voelt voor uitstel. Indien het schoolgeld niet werd verhoogd, zou er geen bezwaar bestaan tegen het verhoogd schoolgeld voor de buitenleerlingenin het tegenovergesteld geval wellicht wel. Een voorstel van den heer Carpentier Ailing tot aanhouding,van dit agendapunt wordt zonder hoofd, stemming aange nomen. De heer P. J. Mulder informeert bij de rondvraag of een adres is ingekomen van de bewoners van het Kort Rapenburg over den toestand hunner woningen. De Voorzitter antwoordt niets te heb ben ontvangen. De heer P. J. Mulder beveelt dan de belangen dier bewoners in de belangstelling van B. en W. aan. Daarna wordt de vergadering gesloten. LEIDEN, 9 December. ROOMSCHE AGENDA. Zondag, 7 uur 's ayonds. Kerk O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis (Harte- brug). Lof en liefdadigheids predikatie ten bate der R. K. Weezen, door den W.Eerw Heer A. van Dieren, van Naaldwijk. DinsdagS uur. 's avonds. Lodewijks- kerk, Steenschuur. Apologetische cursus. 1. Behandeling der ingekomen vragen. 2. Conferentie: „Noemt de Katholieke Kerk zich met recht de heilige kerk?" Spr. de Weleerw. Heer Th. M. P. Bekkers. Woensdag 51/2 uur. 's avonds. St. Jozefs-Gezellen-Vereeniging, Rapenburg. 52 Bijbelsche Gechiedenis met lichtbeel den voor de kinderen der St. Petrus pa rochie van 9—15 jaar. Spieker de Wel- Eerw. heer Th. M. P. Bekkers. BERKEL. De heer A. A. Tiggelman, onderwijzer aan de R.-K. School alhier, is als zoodanig benoemd te Breda. GOUDA. De gemeenteraad van Rotter- terdam benoemde tot onderwijzer aan de school voor gewoon lager onderwijs 3e klasse no. 61 de heer M. Goudswaard alhier. HILLEGOM. Tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool alhier is benoemd de heer W. A. Limonard, thans als zoo danig werkzaam te 's Heeren'hoek. KATWIJK AAN ZEE. Voor haring werd hier besteedvoor volle haring f 17 a f 17.05, ijle dito f 9.30 f 13.75, steur- haring f 13.75, f 14.30, f 15.05, f 15.60, f 16.30 ci f 17.15, voor makreel f 14.25, f 14.40 18.25 per kantje. LISSE. Een dronken woonwagenbe woner veroorzaakte Woensdagavond heel wat herrie aan den Engel en wel in 't café van den heer D. Deze wilde den Zigeuner niet tappen, omdat hij dronken was. Daarover woedend geworden trok hij een revolver en meende hiermee D. schrik aan te jagen. Op het leven, de kerel vloekte en tierde als een bezetene, kwamen eenige buren binnen loopen, waarop de druktemaker hei blijkbaar maar wijselijk oordeelde zijn biezen te pakken. In den tuin van het Piusgesticht zal een Druivenkas worden gebouwd van 25 m. 7Va m. groot, en wel voor de z.g. houden cultuur. NUORDWiJK. In de .groote zaai vuu café „net fortuin was gisterayuinu door net uestuur van H. ti. O. een open bare vergaueriug beiegd, die siecats ma tig oezoeut was. ïsauat ae voorzitter, de. heer G. j. G. v. farijs, tie vergadering nati geo pend, met een korte inleiding, werd' door hem het woord verieend aan den heer J. braun, uie eene lezing hieid over Kunstmest. bpr. begon met aan ie toon en, dat de planten op twee wijzen voedsel tot zien nemen, n.l. Ie door- het blader-, At door 't wortelgestel. 1 ox iiet groeien woruen vereisciit 10 grondstof 1 en, waar van 6 steecis in den grond aanwezig! zijn, doen 4 moeten worden toege voegd, resp. kali, zuurstof, siikstol en phosphorzuur. Spr. tounoe aan dat voor h.umustoe- voeging stalmest moest worden gebe- ziguuij de bespreking van verscnil- lencie soorten stalmest deed hij uitko men dat „onvervalschte beer" geen stik stof bevatte, terwijl een kruiwagen koe mest een gelijke waarde vertegenwoor digde van 35 ct. kunstmest. in het aanwenden van kunstmest staat de bloembollencultuur op een zeer moei lijk standpunt, daar nog weinig erva ring op dit gebied is opgedaan en in deze inplaats van vooruitstrevend te zijn zeer conservatief wordi opgetreden. Volgens spr. wordt in 'Zeeland de kunstmest op bevredigende wijze in de bloembollencultuur toegepast, terwijl in Noord- en Zuid-Holland het gebruik zeer toeneemt. Te Lisse en te Hillegom zijn dit jaar ook groote massa's h.ulp- meststoffen verkocht en aangewend. Voor voldoende resultaten' wordt aan bevolen groenbemesting, waarvan hij als stikstofverzamelaars aanbeveelt: zand- wikken en witte Lupinen. Nogmaals terugkomend op het ge bruik van stalmest, rijst de vraag: Is stalmest zuiver? welke vraag meestal ontkenhend1 moet worden beantwoord terwijl het zeer aanbevelenswaardig zou zijn (vooral) Friesche mest zoo mogelijk onder garantie te koQpen, daar hierin zeer veel wordt geknoeid. Na de bespreking van de wet van het minimum bij de plantengroei, pauseer de spr. eenige minuten. Vervolgens behandelde spr. de ver schillende groepen van huipmeststof- fen. Te. de stikstofgroep. waarvan hij aanbeveelt: Chilisalpater hetgeen ongeveer 15pCt. stikstof bevat. Met den aankoop hiervan moet men ech ter zeer voorzichtig worden te werk ge gaan, daar uit het laatste "Blauwboek der regeering blijkt, dat aan' de Rijks- proefstations in 1909 zijn onderzocht 28 monsters chilisalpeter, welke allen monsters keukenzout bevatten. Chili is echter op zandgronden niet aan te be velen, als te snel werkend'. Zwavelzure omonialc is een 2e groep doch verdient voigens hem de voorkeur bij chilisalpeter. 2e. kaligroep waarvan door hem' aan bevolen wordt patent kali, waaraan de meeste zandgronden ernstige behoefte hebben, wat in kleigronden meestal vol doende aanwezig is. 3e. Ph,osphorgroepsuperphosfaat wordt geacht als zeer noodzakelijke toe diening in de bloembollencultuur. Tho mas slakkenmeeli hetgeen' superphosfaat en kalk bevat, moet nooit tegelijk met stalmest worden toegepast. 4e. Kalkgroep. Volgens spr. bevatten de meeste der gronden in de bloem bollencultuur voldoende kalk, terwijl schuimaarde zeer tot toepassing is aan te bevelen. Spr. geeft nog een resumé van een viertal genomen proeven, waaruit zou blijken dat een toepassing van halve stalmest en halve kunstmest beme- ting een' derde minder zou kosten en dezelfde resultaten als geheele stalmest bemesting zou opleveren en daarom is aan te bevelen. Spreker eindigt zijne leerzame rede met een raadgeving tot bet nemen van proeven, en oogstte den dank van de vergadering bij monde van den voor zitter. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten'. WARMOND. Bij Prov. Blad is bekend gemaakt, dat voor deze gemeente liet ijken van maten en gewichten zal plaats hebben op 22 Mei 1911. Onze plaatsgenoot de heer F. H. C. Stein slaagde gisteren voor het voor bereidend examen voor den Ned.-lnd. administratieven dienst. WASSENAAR. Gisteirmiddag is al hier na een langdurige ziekte overleden, de heer J. C. Kramer, directeur van het Postkantoor. Is het overlijden' treurig voor de familieleden, ook de dorpelin gen zullen het sterven van den heer Kr. betreuren. Gedurende de 27 jaren, die hij hier was, heeft hij zich doen kennen als iemancl met grooten dienstijver, die aan strenge plichtbetrachting een zeer groote voorkomendheid en wehviüeind- heid jegens het publiek wist te paren'. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Niet veei nieuws heooen we gehoord1 bij ue verzeKenngsdeoaxien i was een iiemaiiiig van, ue grieven, aie we reeus meeiüere malen jieooen iiooren uiten, belangrijk waren ue inedeueeiingen van een minister, aai hij i voigeuu jaar ieinanu naar lingeiand zaï zenuen om een onderzoek 111 te stenen naar de werking eer ouderuomspenisoneering uat het oniwerp-wijzigmg der pnge- vaiienwet nog in uit jaar zal gereed komen. 1 ijuens de rede van den minister deed zich een incident voor, dai weer de heer buys (S. D.) op zijn verant woording heeft. Deze afgevaardigde in terrumpeerde Z.Exc. onopnoudeiijK, zoo uat de minister zich boos maaxte jen uitriep: „rioud toch je mond!" Toen ue heer Duys later weer eens interrum peerde, verzocht de voorzitter hem om te zwijgen, want „Er komt zoo geen einue aan." Deze onduidelijke wuor- uen van den voorzitter scüeen de minis ter te verstaan ais een onvriendelijk heid aan zijn adres en hij ging verstoord zitten. Nadat de heer Nolens (R. K.) had gewezen op ae oijjuiste voorstel linden in ae pers, dat n.l. de commissie vaji voorbereiding voor de ziekteverzeke ring haar taak ongemotiveerd lang uit stelt vroeg de voorzitter nog eens be leefd aan minister Talma, of hij nog ver der wilde gaan met het beantwoorden uer sprekers. De minister verklaarde aan het einde zijner zakelijke beschou wingen te zijn gekomen, en op de vraqg naar vrijstelling van premiebetaling dei- laagste loonen niet te zullen antwoor den. In de namiddag-vergadering werd door de heeren Duys (S. D.), Pas toors (R. K.), De Vlugt (A. R.) cn Marchant (V.-D.) bestreden het vak-examen, dat aan "de Rijksverzeke ringsbank geëischt wordt voor benoe ming tot klerk, en ook pleitten genoem de afgevaardigden voor lotsverbetering. Het gedrag van den heer Duys (zelf ambtenaar aan de bank) tegenover den minister (zijn chef) was allertreurigst. Hij bestreed het beleid van den minis ter door brieven van ambtenaren, door stukken, die hij door omkooperij moet gekregen hebben'. Ten laatste kwant aan de orde het wetsontwerp tot uitbreiding van het staatsmijnveld in Limburg met gronden waarin door particulieren het bestaan van kolenlagen is aangetoond'. De heer Nolens (K. K.J toonde dit punt degelijk bestudeerd te hebben. De zaak komt hierop ne'er: In' 1901 kwam de wet tot stand betreffende de staats exploitatie van mijnen, maar niemand dacht er toen aan, dat op een stukje grond' tusschen het bij de wet vastge stelde staatsmijnveld en de Duitsche grens ontginbare kolen zouden worden aangetroffen. Dank zij de ondernemings geest van eenige landgenooten, is daar wel degelijke steenkool gevonden. Nu wil de s'taat die grond zelf exploitee- ren, en stelt de heer Nolens voor de ondernemers te geven le. de vergoe ding van gemaakte kosten, en 2e. de vergoeding voor het prijsgeven hunner verwachtingen als vinders. Daarmede was ook de heer Janssen (R. K.) het eens. Waarschijnlijk zal Vrijdagmorgen de heer Nolens zijn' interessante rede vervolgen. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 December. De behandeling der begrooting win Landbouw, Nijverheid en Handel wordt voortgezet, steeds bij de afdeeling ar beidersverzekering. De heer van Vliet wees er op dat, waar de ziekteverzekering thans is inge diend, de ouderdoms- en invaliditeits verzekering bij den Raad ran State is en de algemeeme herziening der ongeval lenwet als aanstaande kan worden aan gemerkt, we op het oogenblik voldoen de op de hoogte zijn van de plannen van Alinister Talma op sociaal-vcrzekerings- gebied. Spreker vertrou>vde, met dr. Kuyper. dat in 1913 de sociale verzeke ringen tot stand zullen zijn gebracht; maar dan moet het beleid miet alleen opgeëischt worden van tU rijde vani het kabinet, doch moet evenzeer de Ka mer beleid toonen in de behandelings methode en tot flinke samenwerking bereid bevonden worden, zonder welke de sociale verzekeringswetgeving niet tot stand' kan konden. De heer Veenstra sprak over land- bcuw-ongevallen verzekering. De heer de Klerk betoogde .dat in vergelijking met het buitenland' Ne derland, dat nog geen ouderdorasverze- kering heeft, een allerdroevigst figuur slaat. De Minister van Landbouw enz. begreep niet hoe men hem verwij ten kon het rapport van den heer Ëlink Schuurman te lang achterwege te heb ben gehouden. In antwoord op desbetreffende vra gen deelde de Minister mede dat hij voc;-nemens is in het a. s. voorjaar, iemand' naar Engeland te zenden om daar inzake de oudedomspensjontiecring! een onderzoek in te stellen. De Minister zal hiervoor zien te krijgen iemand, die 't met hem niet eens is omtrent den met betrekking tot ouderdomspensionneering te volgen weg. Natuurlijk zal tevens iemand moeten zijn, wiens onderzoek en rapport waarborg van deugdelijkheid biedt. Daarna trad AAinister in een me^r uit voerige verdediging van 2'jn beleid ten opzichte van de sociale Yerzekeringswet- geving. Behandeling van de^ziekteverze kering is zeer goed mogelijk vóór de on gevallenverzekering. De Minister deelde voorts mede dat waarschijnlijk nog dit har de herziening van de ongevallenwet naar den Raad van State zal worden gezonden. Naar onderbrenging van de landarbei ders in de verzekering-wetten zal de Mi nister-een onderzoek instellen. Hierna betoogde de Minister tegen over den heer IJuys, dat hij geen verlof van den heer Stork of'andere werkgevers noodig heeft om wetsvoorstellen in te dienen. Hij ziet daarbij noch naar den kant der werkgevers, noch naar dien der arbeiders. (De heer Duys interrumpeert hier herhaaldelijk, totdat de Minister hem, met een vuistslag op de tafel toeroept: „Och hou toch je mond!'' De Voorzitter verzoekt den spre kers om den Minister niet te interrum- peeren, „anders komt er nooit een eind aan." De Minister zal dan dea Kamer niet langer ophouden en gaat, zichtbaar boos, zitten. De Voorzitter merkt den Minister op, dat zijne woorden „anders komt er nooit een einde aan" niet bedoeld waren in verband met 's Ministers rede, maar bedoelden dat door het telkens interrum- peeren het debat verlengd wordt, hij vraagt of de Min. alsnog verder het woord verlangt. De Minister wenscht niet voort te gaan. De Voorzitter noodigde den Min. alsnog uit, zijn rede te vervolgen, om geen verkeerden indruk tc vestigen. De Voorzitter herhaalde met zijn woorden niets onaangenaams tegen den Minister bedoeld te hebben. De Minister behandelde dan nog kort een enkel punt, waar hij toch bijna geëindigd had met de zakelijke beant woording der sprekers. Spreker wenschte zich thans niet uit te laten ©ver zijn voornemens omtrent al of niet vrijstelling der lage loonen, waar het ontwerp ouder doms- en invalfditeits-verzekering nog bij den Raad van State is. De heer Schaper kwam er tegen op dat het in de Standaard wordt voorge steld alsof in de Tweede Kamer de af doening der wetsontwerpen wordt tegen gehouden. Laat dr. Kuyper dan hier niet afwezig blijven en laat die vorder dan zelf voorstellen doen die tot bespoediging leiden. De Voorzitter verzoekt,niet van een Kamerlid als van „dien man" te spreken. De heer Schaper zou den Voorzittei gelijk geven als dr. Kuyper aanwezig was. Maar nu hij er niet is, mag spreker het doen. Na dupliek van den Minister werd het algemeen debat over de arbeiders-ver zekering gesloten. Bij de verdere behandeling der begroo ting klaagde de heef Duys, dat de Mi* nister het ambtenaarspersoneel bij de Rijksverzekeringsbank heeft teleurgesteld in hunne verwachtingen, dat hij hun posi tie afdoende zou verbeteren. De heer Passtoors bepleitte de lotsverbetering der lagere beambten del Rijksverzekeringsbank. De heer de Vlugt constateerde evem eens de algemeene ontevredenheid on-i der de ambtenaren der Rijksverzekerings?1 bank. De heer Marchant achtte het ees groote fout bij de organisatie der Rijks^ verzekeringsbank. Dpt jiet bestuur in we#

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2