BUITENLAND. Het lied van Garens. BINNENLAND. 2e Jaargang. No. 35» Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. algemeen overzicht. .Wanneer men de Enge'.sche bladen van verschillende gezindheid gelooven mag, dan vriiwej» bij de verkiezing op het oogenblik alle partijen. De een weet het al schooner voor te stellen als de ander. Een feit echter is, dat de oppo sitie een tweetal zetels gewonnen heeft waardoor ze echter de groote meerder heid niet kon te niet doen. Te midder nacht, gisteren, was de stad derhalve als volgt: 146 liberalen, 193 unionisten, 28 labours, 45 Redmondisten en 5 O'Brie- nisten. De liberalen winnen 13 zetels, de unionisten 19, de arbeiders-partij 4. Eindelijk schijnt er toch ook een eind te zullen komen aan het geschil in de sclieepsbouwkidustrie. Er is een schik king getroffen ter regeling van liet geschil op de seheepsbouwwerven, dat echter door een stemming van de arbeiders be krachtigd moet worden. Verklaren de ar- arbeiders zich vóór deze schikking, dan zal het ewrk op staanden voet hervat worden. Als nu maar weer niet, gelijk de vorige keer, de arbeiders den boel in 't hon derd gooien. In Portugal waar de stakingen aan de orde van dag zijn, heeft de regeering eenige sta- ki.igsbes uiten afgeko.K i^d ii.e.nend daar door de zaak eens netjes op pootjes te kunnen zetten» Dies decreteerden zij dat alle arbeiders, behalve staatsbeambten, recht van staking hebben. (Als ze nu maar niet, vanwege de vrijheid, gelijkheid enz., ongenoegen krijgen met eie staatsbeambten.) Een staking zal echter van tevoren aan gekondigd moeten worden. Het perso neel van ondernemingen, die voorzien in de allereerste behoeften van de samen leving, als waterleiding, gasfabriek enz., moet een mogelijke staking 12 dagen van tevoren aankondigen. Het uiibreken van een spoorwegstaking moet 8 dagen van tevoren bekend gemaakt worden. De ministers van oorlog en marine heb ben een commissie benoemd, die alge- meene soldijverhooging zal bestudeeren. Zouden die soms bang Zijn dat ook de soldaten en matrozen gaan staken? Spanje heeft besloten zoo spoedig mogelijk, liefst nog voor Januari de grendehvet aan de orde te ste.len. A;le andere onderwerpen behalve de begrooiing, die aan een wette lijk en termijn is gebonden, zullen voorloo- pig Op den achtergrond worden gehou den. Aangezien de republikeinen echter nog van plan zijn, breede beschouwingen ten beste te geven over het Ferrerproces, staat het ten zeerste te bezien of het voornemen der fegeering verwezenlijkt zal worden. Na langdurige conferentie tusschen Ca- nalejas en Graaf Romanones heeft n.l. de regeering goedgevonden dat dit door FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 12) .„lk zou wel met een potlood op een stuk papier wel eenige woorden van afscheid aan mijn zoon willen schrijven," sprak ■ze vervolgens. .,lk heb daarvoor het noodige bij me", antwoordde Piernic, haar een potlood en een blaadje papier uit het zakboekje ter hand. stellend, dat hij gebruikte om er de boodschappen van de menseden van C.a- rens in te noteeren. Maar het briefje mocht haar zoon eerst in handen ko men, als het vaartuig in volle zee zou zijn. „Zal dat mogelijk wezen?" vroeg me vrouw De Clarens. „Ik zal het beproeven." Het briefje hebbende geschreven, vouwde zij het dicht, schreef er het adres van haar zoon op en gaf het aan Piernic mede, met de woorden: „Ik hoop dat mijn zoon mij zal vergeven, hem te heb ben verlaten om terug te keeren tot jijn .vader." „O, mevrouw, als de. vergetelheid der de republikeinen voorgestelde debat vol gende week zal plaats hebben. Rodrigo Soriano en Melquiades Al varez zullen het woord voeren namens de republikeinen, Eduardo Dato, oud president van het Congres, zal optreden als woordvoerder der conservatieven. Hoewel nog niet zeker, is het toch vrij waarschijnlijk, dat ook de gewezen mi nisters Maura en La Cierva zich in het debat zullen mengen, temeer daar de re publikeinen hen ven een gereChtelijken moord willen beschuldigen. Op een bijeenkomst van conservatieven besloten de leiders collectief de verant woordelijkheid op zich te nemen voor de terechtstelling van Ferrer. Er is dus een hartstochtelijk debat te wachten, dat het huidige kabinet echter met de grootste kalmte te gemoet kan zien, daar het geheel buiten de quaestie staat, Het zal dan ook slechts tusschcn- beide treden wanneer de koninklijke re geering in het debat mocht worden ge bracht. Een slimmigheidje, wellicht ter verster king van eigen positie heeft Veniselos de minister-pretendent van Griekenland bedacht. Men herinnert zich misschien dat hij indertijd verklaard heeft, dat hij van plan is, de bekwaamheid van prins Constantijn, den troonopvolger, op mi litair gebied, niet ongebruikt te laten. Het opperbevel over het leger kan den kroonprins niet teruggegeven worden. De Atheensche correspondent van de Vos- sische Zeitung meldt nu, dat Veniselos van plan is een wetsontwerp in te dienen, dat den kroonprins het praesidium ver leent in den raad van Fransche instruc teurs, die het Grieksche leger zullen her vormen In de jongste nota had Turkije bij de mogendheden aangedrongen op een spoe dige definitieve regeling van de Kreta kwestie Volgens berichten uit Parijs is er wei nig kans, dat de mogendheden op dat verzoek zullen ingaan. De mogendheden zijn van oordeel, dat hun nieuwe toezeg ging nopens de handhaving der Turksche souvereiniteitsrechten voorloopig genoeg is. Het Kretenzer vraagstuk blijft alzoo in hetzelfde stadium, waarin het nu al zoo lang verkeert en dat zich in het kort aldus laat samenvatten: De Turksche souverei- niteit wordt door de Kretenzers met woor den afgewezen, doch de 4 beschermende mogendheden handhaven de rechten der Porte en zij zorgen er voor, dat de Kre tenzers hun woorden niet in daden om zetten. gemengd. Wij lezen in een buitenlandsch blad, dat koning Manuel en zijn moeder binnen kort van Woodnorton naar Cannes zullen gaan, om er de gasten te zijn van den hertog van Nemours. In de kazerne te Smyrna is cholera uitgebroken. Het aantal slachtoffers is groot. De Koningin van België zal naar ver schillende bladen melden, begin Januari naar het Zuiden gaan. levenden de dooden doet lijden, dan is mijnheer de markies gelukkig," zei Pier nic. „Niemand is meer levend in uw hart dan hij." Onder het uitspreken dezer naïeve ge dachte, geleidde Piernic mevrouw De Clarens en verwijderde voor haar de tak ken der wilgen. Op een helling van mos en zoden maakte hij van dorre bladeren een soort van zitplaats. Vervolgens, na eenige woorden van aanmoediging en de belofte van zoo spoedig mogelijk terug te keeren, begaf hij zich weer naar zijn paard, sprong op den wagen en hervatte zijn rit dwars over het veld naar zee. Het strand was verlaten. De oude man deed zijn wagen stilstaan op de plek, waarop de weg naar de herberg uitliep. Zijn paard latende grazen, trachtie hij het grijze gordijn der zee met scherpen blik te doorboren. Weldra zag hij de geheele zwarte bark in den over het water han genden mist Pieric haalde zijn kleine lan taarn van onder de hiel te voorschijn, sloeg vuur, stale de pit aan, en sloot weder het rood-glazen deurtje. Er zorg vuldig op lettend, dat de lichtbundel niet landwaarts scheen, maar steeds naar den kant der zee bleef gericht, begon hij met het lantaarntje te zwaaien. Het signaal werd opgemerkt, en onmiddell jk naderde het ya.a,riuig dq k^st. I^ecuis ^uohjedaar- De voormalige Sjah van Perzië en zijn familie zijn uit Weenen naar Meran (Tyrol) vertrokken. Prins en prinses Victor Napoleon Bonaparte zijn Dinsdagavond uit Floren ce te Rome aangekomen. Zij werden aan het station door Koning en Koningin ont- gen, die hen naar het Quirinaal begeleid den. - Het Fransche Staatsblad bevat een decreet van den nfinister van marine, waar in deze een wedstrijd uitschrijft van red dingstoestellen voor onderzeeërs, die de bemanningen in geval van een ramp in staa tstelien de oppervlakte te bereiken. Iemand, die onbekend wenscht te blijven heeft ÏOÜ.OOO fres. uitgeloofd voor het beste toestel. De overstroomingsberichten uit Frankrijk luiden zeer onrustbarend. In de departement Söne-et-Loire, Hérault en Gard is de toestand allerbedenkelijkst. De Rhone stijgt aanhoudend. De Water staat voorziet een peil van 7 M., dat is de hoogste stand, dien de rivier sedert 1856 heeft bereikt. De Allier en bijrivieren hebben de om streken van Vichy onder water gezet Alleen de Loire daalt. Te Nantes rijden de trams weer. Uit Sjanghai wordt aan de „Actua- lité" gemeld De vreemde autoriteiten en geneeshee- ren, die den gezondheidsdienst te Sjang hai organiseeren, stooten bij de bevol king op hevigen tegenstand bij hun be strijding van de pest. Men gelooft, dat de zieken door de Europeanen worden afgemaakt. De politie te Napels heeft in de wijk Mercato een opslagplaats van 50.000 bom men ontdekt. In het huis woonde een waschvrouw, die gearresteerd is. Naar luici van een telegram uit Lima (Peru) heeft een Boiviaansciie troepen macht een aanval gedaan op de Peruaan grensplaats Guayabal, waarbij zij velen doodden of wondden. Er zijn in allerijl Pe ruaansche troepen gezonden naar Guaya bal. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bur gemeester van de gemeente Eindhoven, P. H. van Mens, en tot burgemeester van Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijn gaarden H. A. van der Hoeven is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Appingedam G. j. van Mansvelt, thans te De Rijpe. Het standbeeld voor Tsaar Peter. Bij den gemeenteraad van Zaandam is thans het voorstel binnengekomen om te besluiten tot aanvaarding van het standbeeld van Tsaar Peter de Groote, aangeboden door Z. M. den Keizer van Rusland'. B. en W. deelen' in de voordracht dienaangaande mede, dat het stand beeld zal worden gegoten' in brons en zal rusten op een voetstuk van natuur steen met een grondvlak van 4.34 M. op voorzichtig de lantaarn uit, en naar zijn wagen teruggaande, nam hij Ihet paard bij den teugel, deed het over de bank van strandkeitjes stappen en begon alsdan, zonder iemands hulp, de koffers en de va liezen af te laden. Toen hij daarmede klaar was, had de bark, die ver genoeg van het strand was gebleven, om door den vloed niet op het droge te worden geworpen, gereefd en een bootje afge zonden. Een matroos roeide met krachti ge slagen naar het strand, en weldra had het bootje aangelegd. De matroos sprong aan land, trok de boot op. het droge, en Piernic snel ziende naderen, hield hij de zen, een pistool op hem richtend, op een afstand. „Ave, maris stella", zeide Piernic. „Amen", antwoordde de matroos, zijn wapen latende zakken. En nu alle wantrouwen in hem was verdwenen, vroeg de zeeman aan den knecht van mevrouw de Clarens: „Waar zijn de dames en de jongeheer? „Zij zullen aanstonds hier zijn. Ik ben hun vooruitgegaan. De dame heeft me gelast u te zeggen, de koffers in de boot te Iaden en ze aanstonds aan boord te bren gen. Een overrompeling is niet waar schijnlijk, want tot nu toe dreigt geen en kel gevaar den reizigers. Evenwel is de idajoie yaa meening, daj ia geyal yaa on- in het vierkant. Het monument is ont worpen door den heer A. Guilbert, ar chitect te Parijs. Door den gemeente-ar. chitect van Zaandam is het fundfr:e- ringsplan ontworpen. Alle kosten ,ook die der fundeering en plaatsing, zijn voor rekening van Z. M. den keizer, van Rusland, en gaat alles naar wensdh, dan zal het standbeeld einde Maart 1911 te Zaandam arriveeren. De Koningin in de Residentie. Omtrent de terugkeer van H. M. de Koningin in de Residentie, wordt ons nog gemeld In den Haag waren honderden naar het Staatsspoorstation gegaan om bij de aankomst van H. M. de Koningin tegenwoordig te zijn. Toen de koninklijke trein, met nieu we vlaggen op de locomotief onder de overkapping binnenreed, zat de Konin gin met haar kind op den schoot voor het raam van den salonwagen. Na het verlaten van den trein nam Eï. M. de Prinses van de kinderjuffrouw over en liet de kleine, wier blozend^ friscli gezichtje, allerliefst uitkwam in de geheel hermelijnen kinderkleeUing en onder een mustje of hoedje in pierette vorm van hetzelfde bont, aan Haar hand over het perron tippelen. Terwijl de juffrouw met het Prinsesje bleef wachten, trad H. M. op den' bur gemeester toe, naar wiens gezondheid H. M. dadelijk informeerde. Na vervol gens den opperstalmeester baron Ben- tinck en den luit.-generaal de Meester, gouverneur der Residentie te hebben aangesproken, keerde de Koningin we der tot haar kind terug en voerde het wandelende naar de wachtzaal en van d'aar naar het koninklijk rijtuig, dat aan den buiteniugang wachtte. Dat Ioopen van het Prinsesje naast de Koningin was een oogenblik van uit bundige vreugde voor de dichte menig te, die over de geheele Rijnstraat in 2 rijen opeengepakt stond, waartusschen de politie voor een vrije passage van' het koninklijke rijtuig ruim baan had1. Eerst toen H. M. met het prinsesje in de half geopende landauer plaats had genomen, en het rijtuig zich in bewe ging zette, daverden de hoera's van alle kanten en een druk ge wuif met zakdoe ken en hoeden was er gedurende gie- heel den tocht door de stad. Er werd den geheelen weg in zeer ma tigen draf gereden. Bij het paleis der koningin-Moeder stond1 een groote menigte te wachten, die de Koningin en Prinsesje luide en hartelijk toejuichte. Voor het koninklijke paleis en in de Heulstraat begreep de wachtende men- schenmassa door dit gejuich, dat de Ko ningin in aantocht was, hier werden hoera's aangeheven', reeds vóórdat het rijtuig te zien was. Alvorens uit te stappen, dankte de Koningin met een vriendelijke buiging voor het hartelijke welkom, haar toege roepen, terwijl het Prinsesje eenige oogenblikken glimlachend liet publiek toewuifde. Voor het paleis en iir het Noordl- raad, dat ten minste alvast gered zal zijn. Roei dus dadelijk met de koffers naar boord terug, en dit te eer, omdat de boot te klein is, om behalve de bagage, nog de passagiers te bergen. Eenmaal aan boord, moet gij de bagage, welke ik u hier overgeef, daar blijven bewaken, en een anderen matroos met de boot terug gezonden, om de passagiers over te bren gen. Dat zijn de bevelen van mijn mees ters. Haast u." Dat alles, op den natuurlijksten toon ter wereld gesproken, wekte niet den minsten argwaan in den geest van den matroos. Zijn kapitein had hem overigens geen bepaalde bevelen gegeven. Te vlug ger werd de bagage in de boot geladen wijl Piernic ijverig medehielp. Vervol gens vertrouwde de oude man aan den matroos het briefje van mevrouw De Clarens aan haar zoon toe, met de na drukkeüjke aanbeveling, om het den jon gen markies eerst ter hand te stellen, wanneer de bark weer onder voile zeilen was. Het bootje keerde naar het vaartuig terug en had dit reeds bereikt toen de oude knecht, op den uitkijk, twee scha duwen het strand zag naderen. Ze tege moet gaande, maakte Piernic zich bekend aan de dame en aan den markies. „Ik zie moeder niet", zei laatstgenoem de, na zijn ojirustigen büjj .over het ia einde bleven de menschen nog eenigtej tijd wachten, blijkbaar in de hoop de Koningin en de Prinses nog even voor een der ramen te zien, doch toen de politie aftrok,, verspreidde zich lang- zamerhand de menigte. Nederland en Engeland. De berichtgever te Londen van hef „Hbl." seint: De „Times" bevat een hoofdartikel over Engeland en Nederland in verband met 's konings voorgenomen bezoek aan Nederland. Het blad wijst er op, dat de betrekt kingen tusschen beide landen vriend1- schappelijk zijn en dat de verlichte staat kunde, door Engeland in Zuid-Afrikai gevolgd, edelmoedige waardeering ge vonden heeft in Nederland. De „Times" wijst verder op het be lang, van deze vriendschappelijke be trekkingen', omdat de volkomen onaf hankelijkheid der kleine Europeesche staten hoofdvoorwaarde is voor de sta biliteit van het Europeesche evenwicht. De positie van Nederland is van groot belang voor Engeland. Dan is Nederland een wereldmacht door zijn overzeesche bezittingen. De „Times" bespreekt ten slotte de zeer belangrijke kwesties betreffende! de versterking van Vlissingen en de Rijntollen en eindigt met de verklaring! dat Britsche belangen en Britschea tra dities in gelijke mate betrokken zijn bij de welvaart en de onafhankelijkheid' van België en Nederland. Subsidieering Bijz. Bewaarscholen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren een voorstel van B. en \V. aan genomen, waardoor de voorwaarde van subsidie aan bijzondere bewaarscholen worden verscherpt en het subsidie ver hoogd. De door B. en W. voorgestelde wijzi gingen in de betrokken verordening om vatten in hoofdzaak de volgende pun ten: Voor elke klasseafdeeling waarin de school is verdeeld, zal voortaan ten! minste één gediplomeerde onderwijzeres aanwezig moeten zijn. De aanwezigheid van een speelplaats en een speellokaal wordt door de nieu we verordening geëischt. De subsidies zullen bedragen voor scholen met 60 tot 90 leerlingen f1230 en vervolgens opklimmende met f360, voor elke volgende 45 leerlingein of een gedeelte van dit aantal. Deze bedragen worden dan nog met f 100 verhoogd voor de verplichte helpster boven de 18 jaar, die boven het aantal verplichte bezitsters van een acte, eert zoodanige acte bezit. Voor de bestaande scholen is in eeni ge overgangsbepalingen met de tegen woordige omstandigheden van die scho len rekening gehouden. Installatie eener Staatscommissie. De Staatscommissie tot herziening van de bestaande verhouding tusschen het Gouvernement en de protestantsche kerk in Nederlandsch-Indië is Donder dag door den minister van Koloniënl geïnstalleerd. nevel gehulde strand te hebben laten rondweiden, waar alleen de schaduwbeel den van paard en wagen zich vaag aftee ken den. „Toen we aankwamen, merkte Pier nic bedaard op, „had de bark reeds haar bootje afgezonden. De matroos wachtte.; De dame vond het bootje te klein om ia ééns de bagage en vier personen te dra gen, zij heeft zich dus niet de koffers en valiezen dadelijk aan boord doen bren gen.' Lady Roswald, welke d.e vrees van be spied, gevolgd en gearresteerd te worden^ geen seconde had benauwd, van het oogenblik, dat zij de herberg ha-d ver laten, tot op het strand, maakte zich vol strekt niet ongerust over een bes.uit, dat zij zelve zou hebben aangeraden. Overi gens leidde Piernic, om haar te beletten na te denken, heel gauw hare aandacht af. Zijne hand als een luifel boven de oogen houdend, om beter in de duisternis tc kunnen zien, riep hij uit: „De boot js al aangekomen de dame is aan boord ge daan en de bagge is overgeladen, want daar komt hetzelfde bootje al aan om u te halen." (Wordt vervolgd^).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1