s tiet lied van Clarens. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving 2e Jaargang. No. 357. Bureau OUDE SINGEL. 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, j 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Krachtig beleid. De Minister van Binnenlandsche Za ken- windt in zijn Memorie van Antwoord ;er geen doekjes om. Luister slechts even: De meening, als zouden gemeente-amb tenaren in rechtstreekschen dienst der yegcering staan, zoodat deze daarom voor hun pensionneering zou moeten zor gen „kan niet worden aanvaard." De minister „kan niet inzien," dat voor Raadsverkiezingen het evenredig stelsel zich in de eerste plaats leent. Incidenteele wijziging van de vcrdeeung der kiesdistricten voor de Prov. Staten acht Z. Exc. „niet urgent." Aan de bevordering der lijkverbranding is de heer Heemskerk niet van p an ook maar iets te doen; zelts zijn oordeel geeft hij niet over deze aangelegenheid. Herziening der Drankwet komt „voors hands" niet, d. w. z. .Z Exc. laat er zich niet aan gelegen liggen. Reorganisatie van zijn departement in verband met de voorstellen der Ineen- schakelingscommissie acht de minister „niet noodig." Het Gemeentebestuur van Naarden, dat van solliciteerende onderwijzers een om 't kort te zeggen roya.istische verklaring eischt, kreeg de duidelijke wenk, dat dusdanige eisch geen steun vindt in de wet. Het Rijk „kan zich vooralsnog niet be geven" in steun aan de Vereeniging Christelijke Bewaarschoolhouders. Dit is een bloemlezing uit ons ver kort overzicht der Memorie; haar na pluizend zal men wel meer van die .beslis te uitspraken vinden, want zij toont in haar geheel, dat de minister van binnen landsche zaken een kracntig beleid voert. .Hij legt geen beloften af, die hij niet weet te kunnen houdenhij vermijdt even zeer literaire omwegen als parlementaire doekjes voor het bloeden; hij zegt vier kant zijn meening enschroomt ook niet tegen geestverwanten in te gaan, zooals, om nog een ander punt te noe men zijn handhaving der leeszaal-sub- sidieering bewijst. We laten nu daar in hoeverre men het met Z. Exc. op de aangehaalde en andere punten steeds eens zal kunnen zijn, om slechts te constateeren, dat het kracht dadig beleid van den heer Heemskerk in ieder geval aangenaam aandoet. Men pleegt in de linker pers gaarne de „joligheid van den heer Heemskerk op. den voorgrond te schuiven en prijst er regelmatig zijn „geestige zetten". Zoo gaandeweg dreigt daardoor het goede pu bliek in den waan te komen, dat de pre mier zijn kracht vooral in de „moppen" zoekt. Dat is echter verre van waar. Ze ker, de heer Heemskerk „tapt" gaarne een „ui" en al van te voren heeft hij zijn gelaatsuitdrukking toont het onder 't spreken aan daar schik in. Maar de vroolijkheid is daarbij meestentijd geen doel, doch middel, want de mop pleegt de klap te zijn op de vuurpijl, welke in de richting van den tegenstan der wordt gelanceerd. Hoe zeker die klap aankomt, hoe prettiger hij het vindt en de kamer met hem. Deze wijze van debat:eeren des minis- FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 11) [Hoogst ontevreden liet Piernic dadelijk den wagen stilstaan, en mompelde: „O, maar u moet niet gedwongen ver trekken, beste mevrouw. Hoe groot ons verlangen ook zij, om u op het kasteel te zien, het hindert me zeer den schijn op mij te laden, u met geweld weg te voeren. Goddank, zoo u van plan veranderd zijt, ïs het nog tijd. Geef door een enkel woord uw wil te kennen, om met mijn heer uw zoon en mevrouw uw zuster scheep te gaan, en ik geleid u naar het strand, tegelijkertijd dat ik er de bagage heendraag." De vastberaden toon van den ouden man gaf aan mevrouw de Clarens haar zelfbeheersching terug. Begrijpend het' onlogische en buitensporige van haar ge drag, en gekalmeerd door de berisping van den grijsaard, bevestigde zij Laar on wrikbaar besluit. „Ik ben niet van plan veranderd", sprak ters maakt het zoo aangenaam, naar hem te luisteren, terwijl de schaduwzijde ervan onze landaard pleegt slechts ernst voor degelijkheid te houden wordt geneu traliseerd door des heeren Heemskerks onmiskenbaar prachtig talent, zooals dit nu weer uit zijn Memorie avn Antwoord naar voren treedt. ALGEMEEN OVERZICHT. Hedennacht 12 uur was de stand der verkiezingen in Engeland als volgt: 122 liberalen, 165 unionisten, 23 Labours, 34 Redhiondisten en vier Obrienisten. De liberalen winnen 11 ze tels, de unionisten 17 en de arbeiders partij 4. Eindelijk is toch ook weer de vroo- lij'ke noot gehoord bij de verkiezing. In Oost-Leeds heeft een vrouw gestemd ej. Frances Rushworth, een dames- kleermaakster. In Januari heeft zij het ook gedaan. Bij ongeluk heeft men haar voornaam Francis (de mannelijke vorm van Frances) gespeld, en zoo is zij op de kiezerslijst gekomen. Te Nottingham is de verkiezing zeer bemoeilijkt door overstrooming in de stad en den omtrek. Verscheiden kie zers zijn uit de eerste verdieping van hun huls in wagens gestapt om zoo naar de stembus te worden gebracht. Misschien is een ptni stercrisis in het zicht in Italië De Senaat heeft n.l. ieenige commis sies benoemd om wetsontwerpen te on derzoeken die reeds door de Kamer zijn aangenomen, welke commissies uitslui tend uit der regeering vijandige leden zijn samengesteld. Een soort van votum van wantrouwen, in ieder geval van vijandigheid dus. De ministerraad heeft besloten de Kamer te vragen1, zich nog eens uit te spreken'. Valt deze uitspraak ongunstig uit voor de regeering, dan zal zij aftreden. Berichten van allerhand ontevreden heid komen uit Griekenland. Het orgaan van den vroegeren /offi- ciersbond', de Chronos, verzekert, idat de zaken een1 geheel anderen loop n*e- men, dan de officieren bedoelden, toen zij rich van het gezag meester maak ten. Het kan gemakkelijk opnieuw tot een revolutie komen, schrift de Chro- nos en deze zou dan van grooteren om vang zijn dan de vorige. De bewind voerders zijn reeds vergeten, tegen wel ke wantoestanden de vorige revolutie gericht was. Ook is men niet best te spreken over de verkiezingscampagne en het yerkie- zings program van Veniselos. Zijn suc ces tijdens zijn' reis door Thessalië is dan ook zee rmatig geweest. Zijn pro gram heeft overigens noch in Thessa lië noch elders in! den lande veel in druk gemaakt. Het biedt weinig nieuws en is zeer vaag. Verder heeft Venise los, in weerwil van' d'e vaagheid van ze, „en ik blijf bij mijn besluit, je te vol gen naar Clarens, Piernic, koste wat het wil." „Dan, mijn beste mevrouw," zeide de oude knecht ernstig, zijn paard weer in zachten draf brengend, „als dat uw wer kelijke wil is, dan moet u niet doen, als of u het tegendeel wenschte." De markiezin voelde al het ware, dat in dit verwijt lag. Beschaamd over haar zwakheid, trachtte zij zich te verontschul digen. „Ik ben onredelijk, Piernic, ik weet het maar al' te goed; maar bedenk, dat ik in langen tijd, misschien nimmer meer mijn zoon en mijn zuster zal terug zien. De gedachte verscheurt mijn hart Is ze niet natuurlijk, en verdient ze niet al uw toegevendheid „O, zeker, beste mevrouw, heel zeker; maar het is niet genoeg te weten wat men wil, men moet ook handelen volgens het geen men wil. Gij hebt driemaai ongelijk met u zóó te kwellen: vooreerst omdat dit ons plan kan belemmeren en in ge vaar brengen, vervolgens omdat 'het u de tegenwoordigheid van geest ont neemt om te doen, wat u te doen valt, en eindelijk omdat niets uw vrees wet tigt. Het zal u altijd mogelijk zijn te Port- vieivc terug te Jkomen en er een gelegen- beloften, zich niet kunnen weerhouden van bombastische uitspraken', als zou het heil des volks van hem afhangen. De redevoeringen van Veniselos, die bo vendien' weinig redenaarstalent heeft, bevatten meermalen niets dan algemeen heden en oude koeien, die telkens bij eefn verkiezing te voorschijn worden ges liaald'. Bijna overal waar Veniselos sprak, zeide hij bijna woordelijk hetzelfde. Men' twijfelt er zeer aan, of het hem gelukken zal, in Thessalië een' partij te organi- seeren, waarop hij vertrouwen kan. Waar men echter de kuiperijen der Grieksche partijen kent, moet men niet te veel op zulke berichten vertrouwen1. Een bericht, waaraan wij ook schro- en ons volste vertrouwen te hechten, komt tot ons uit Parijs. Het handelt over niets meer of minder dan een Protest van den Paus. Het „Journal dés Debats" verneemt uit Rome, dat de H. Vader aan de ver schillende kardinalen heeft bekend ge maakt, dat aan de mogendheden, die di plomatieke betrekkingen met den H. Stoel onderhouden', een protest-nota zou gezonden worden tegen het feest ter herdenking van den 50sten verjaar dag van het feit, dat Rome tot hoofd stad van Italië werd geproclameerd. We laten dit bericht dus voorshands voor rekening van bovengenoemd blad. GÉMENGD. Oud-president Roosevelt doet weer van zich hooren. Of liever, zijn vrien den beginnen zich weer te roeren in zijn belang. In den staat Ohio worden po gingen gedaan om aanhangers te win nen voor een presidentieele candida»- tuur van Roosevelt in T912. Het Reichsgericht, bevestigde het vonnis van het Kammergericht, waarbij de Duitsche Rijksbank veroordeeld as de millioeneir van den ex-sultan Abdoel Hamid1, die bij haar gedeponeerd zijn', aan dezen terug te betalen. Wegens de kosten liep het proces slechts over de terugbetaling van 40.000 Mark, waarbij de Rijksbank als grond voor haar wei gering aangaf, dat de teruggave vart het depot door den Sultan, als gevan gene, onder zekeren druk was gevraagd. Nog voortdurend komen uit Frank rijk berichten van' sabotage. Zoo wer den dezer dagen', naar men uit Arras meldt, langs de spoorlijn naar Haze- brouck weer 55 telegraaf- en signaaldra den doorgesneden. Aan een delegatie uit den Belgi schen Senaat, die het adres van ant woord op de troonrede kwam overhan1- digen, heeft de Koning medegedeeld, dat de toestand der Koningin aanlei ding gaf tot volkomen tevredenheid. De Bulgaarsche afgevaardigde Pa- vioff heeft in de Turksche Kamer vree- selijlke onthullingen gedaan omtrent het lot der Bulgaren in Macedonië. Volgens zijn mededeelingen zijn er bij de po gingen om Macedonië te ontwapenen, 4980 Bulgaren gegeeseld pf gefolterd, met het gevolg, dat 64 onder hen voor- hun geheele leven invalide zullen blijh ven en' 11 zijn bezweken. De Belgische Kamer, heeft na een groot aantal vergaderingen en na alle amendementen der oppositie betreffen de algemeen stemrecht, unificatie van de kieswet, en leerplicht verworpen1 te hebben, met 65 tegen' 39 stemmen en 1 blanco, het adres van antwoord oj> de troonrede aangenomen. In de afgeloopen 24 uur zijn te FunChal (Madeira) 11 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen. Te Granada is een aardschok waar genomen, die een paniek onder de be volking heeft veroorzaakt. In Siberië en Turkestan heerscht hevige koude. Op de Transsiberische spoorlijn zijn ecnige treinen ingevro ren. Langs de Tasjkent-lijn zijn honderdi- Kirgiezen en 5000 stuks vee bevroren. In de steppen vindt men 9veral be vroren menschen en dieren. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besluit zijn' benoemd' bij de directie van de Rijkspostspaarbank tot klerk C. H. Poen en W. J. Kamphuis en tot bode de tijdelijke ambtenaren D. van der Maat en W. L. Hamels. Is P. J. Bosch benoemd1 tot burge meester der gemeente Schinveld. Zijn benoemd in de provincie Zuid- Holland1 tot hoogheemraad van' de Al- blasserwaard met Arkelbeneden de Zou- we, T. Veth Jz. te Papendrecht. Bezoek van staatshoofden, Naar aanleiding van de mededeeling van den minister van buitenlandsche zaken in de Tweede Kamer betreffende een eventueel bezoek van de staatshoof den van Engeland en Frankrijk aan Ne derland, verneemt de „N. R. Crt." dat dergelijk bezoek eerst in den' loop van den aanstaanden zoimjer zou te verwachten zijn, en dan weer, gelijk dat van den Koning en de Ko.- ningin der Belgen, te Amsterdam, de hoofdstad des rijks, omdat de koninklij ke paleizen in de residentie geen of eem minder geschikte gelegenheid bieden voor een ontvangst met meer of minder groot gevolg. Het zou echter in de bedoeling van de Koninklijke familie hier te lande lig gen, vóór de komst der staathoofden van de twee groote mogendheden, eerst nog het bezoek van den Koning en de Konin gin der Belgen met een contrabezoek te Brussel te beantwoorden'. De Militiewet. In de Memorie van antwoord van den Minister van Oorlog, deelt deze mede, dat uit de in te dienen militiewet zal: blijken, dat de minister 81/2 maand vol doende acht voor behoorlijke oefening, maar dan moet ook gedurende dien tijd zonder onderbreking behoorlijk kunnen worden geoefend. De verdediging der Schelde. Het katholeke Belgische blad „XXe Siècle" verleent plaats aan een verkla ring van een officier van den BelgL- heid te vinden, om naar Engeland over te steken. Ik kan, bij gebrek aan beter, meer dan één visscher, die er zich mee zou wil len belasten. Overigens herhaal ik u, zoo dra uw komst te Clarens bekend zal rijn, loopt u geen enkel gevaar. Iedereen heeft u lief. Alleen Jean Raffut zou uwe ver schijning niet kunnen bevallen, maar de ze „Wat 'n koppigheid, om Raffut zulke kwade bedoelingen te blijven toeschrij ven," zeide mevrouw Clarens, haar oogen afwisschend. „Ik verzeker je, Pier nic, dat die man, die ons alles verschul digd is, dat niet vergeten heeftof ten minste zich het zal herinneren, wan neer hij mij terug ziet." „God geve het, goede mevrouw, God geve het! Maar de tijd dringt. Nu we de herberg uit het gezicht hebben verloren, kunnen we het paard wel wat aanzetten, en langs korteren weg, dwars over de velden heen, het strand bereiken." „Ben je voornemens mij tot a ui het strand te brengen, Piernic?" „Weineen, mijn beste mevrouw." „Toch moet de bagage van mijn zuster die dringend noodige en kostbare zaken inhoudt, aan boord van de bark worden gebracht." „Natuurlijk, goede jnevroyw," schen generalen staf over het Ned1, kust- verdedigingteontwerp. Deze heeft, bij een oppervlakkige beschouwing daar van, geen bedenking. De gedachte even wel dat Vlissingen een basis zou kun nen1 worden, vanwaar Duitschland En geland ging bestoken, op veel geduch- ter wijze dan het zulks uit Wilhelms haven of Emden zou kunnen doen, maakt den zegsman der „XXe Siècle" zeer be angst. Hfij vreest dat Belgies noorde lijke buren „de waarborgen voor hun on- fhankelijkheid' zullen1 „gaan zoeken in geheime bepalingen van een overeen komst met hun machtigen buurman* Daartegen moet z. i. België zijn voor zorgen nemen, en wel door zich, ter» behoeve van de ravitailleering van Ant werpen, de middelen te verschaffen om „den doortocht der Schelde in ver eeniging met een bevriende vloot te for- ceeren". KORTE KRONIEK. De oude kathedraal ie 's-Hertogen- bosch wordt electrisch verlicht. Nog nooit is de St. Jan zoo mooi gezien, als nu zijn gothieke lijnen baadden in een zee van electrisch licht. Het oude en! het nieuwe vereenigen zich hier tot een harmonisch geheelvooral het hoogkoor is imposant schoon. Het „Anker" meldt, dat tijdens het bezoek van het Nederlandsch-In- disCh eskader aan Australië er zestig man van' de bemanning gedeserteerd is. Een marinier verdronk bij de poging tot desertie in de haven. In Den Haag is overleden <Je heer L. A. Martens, oud-president van de Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië, ridder in de orde van d'en Nederl. Leeuw, Het wagentje, datop Het Loo diens deed om het Prinsesje van uit het Palei? naar een tegen weer en wind beschui punt van het park te brengen, is heder herwaarts getransporteerd naar het Huis ten Bosch alwaar het in de remises i! geplaatst. De Raad der gemeente Helder be noemde eene Commissie van drie leden ten einde te trachten eene herziening to stand te brengen van de „Wet op dt verboden kringen" van 21 December 1851 (Kringenwet). Thans heeft die commissi! samenwerking verzocht aan de pl.m. 12! gemeenten, in de nabijheid liggende vai vestingen. De bedoeling is opheffing te verkrijgei van het belemmerde bouwverbod, voora met het oog op den vooruitgang de militair-technische wetenschappen. Da wel is afkomstig van 1814 en inderdaai zeer verouderd. „Dan begrijp ik je bedoeling niet." „Dat maakt niets uit, beste mevrouw. Laat u maar leiden zonder te begrijpen. Zooeven begreept u me ook niet, maar desniettemin hebt gij u te rechter tijd op mijn wagen bevonden, om met mij te vertrekken. Stel andermaal vertrouwen in mij." Mevrouw de Clarens vroeg nu niet meer. Zij zou het overigens niet hebben kunnen doen, want plotseling den groo- ten weg verlatend, had Piernic den wa gen op het met doorstruiken en schel pen bezaaide veld gestuurd. De bodem glooide naar het strand toe, en 't paardi krachtig met de zweep bewerkt, liep niet meer in draf, maar in ^alop, zoodat de wagen heen en weer werd geschokt. De rit geschiedde evenwel zonder gerucht op het dichte gras of op de sponsachtige aarde. Na eerst bang te zijn geweest, dat de wagen zou omvallen, was mevrouw De Clarens weldra gerust bij het zien, dat de knecht, ofschoon het den schijn had dat de wagen in onregelmatige zigzag-bewe gingen voortbolderde, het paard stuurde met veel vastheid en behendigheid. Als grondig kenner van het terrein vermeed hij 'eiken steen. Weldra hadden zij een wi.genboschje op de duinhelling feerejkt LEIDEN, 8 December. Oorlogsbegrooting. In de Memorie' van Antwoord Iezei wij, dat de gasverlichting van de ka zerne te Leiden 't volgend jaar ge heel of gedeeltelijk zal worden verbe terd1. Nog geene beslissing is genomen om trent de door de commissie yan onder Daar liet Piernic plotseling zijn wage stilstaan en voegde hij de dame toe: „Wij zijn nu halverwege het stram en daar de weg, dien ik volgde, korte is dan dien, welke de herbergierster aanduidde, heb ik een goed uur vooi sprong op de andere dame en den jonge markies. Dat is meer dan genoeg, oin a les goed te laten afloopen. Geef in slechts de lantaarn met rood glas, welk uw zuster u heeft ter hand gesteld, 01 aan de bark, die in zee kruist, het sein 1 geven. Vervolgens moet gij u in dit boscl je verschuilen en wachten totdat ik u kor halen. Zult u niet al te bang wezen?" „Neen", antwoordde mevrouw. De Ck rens, den voet op het veld zettend. „I ben een palttelandsche. Ik ben minde bang in een bosch dan in de steden, en i geloof werkelijk, dat men er ook minde gevaar loopt. Overigens hield je arm meester veel van avondwandelingen, Piei nic, en ik vergezelde hem altijd daarbi Ik zal zijn beeld in mijn herinnering t< rugroepen en dan niet bang wezen." Zij overhandigde aan Piernic de klein lantaarn, welke haar door haar zuster wa toevertrouwd, en zei hem het wachtwoor waardoor hij de matrozen van de bar zou kunnen herkennen. i Wordt Vei vu.gd,)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1