3 Een nieuwe li. B. S.? Het lied van Ciarens. BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang, No. 352, Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag December 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. B. e* W. van Leiden hei-ben bij den Gemeenteraad een beiangvijk voorstel ingedieaKi, om n.l. over te gaan tot den bouw van een nieuwe Hoogere Burger school voor Jongens. A's plaats voor de tiieuwe school zal het Raamlanid worden bestemd. De bouwkosten beloopen .f200.000, waarbij nog komt de waar de Van het terrein. Het oude schoolge bouw aan de Pieterske kgrach' .kan dan feheel ter beschikking van Mathesis' cientiarum Genitrix worden gesteld. Een uitvoerige toelichting vergezelt dleze voordracht en de bouw van een nieuwe school wordt zoo smakelijk mo gelijk er in voorgesteld. De oud. school deugt nieteen verbouwing van f 30.000 ;wordt door de Commissie vpor het Mid delbaar Önder'wijs zoowel als door het bestuur van Mathesis onvoldoende ge acht. Een ander plan, dat volgen den directeur van gemeentewerken f70 al f80.000, volgens B en W. f 100.000 zal vorderen, kan wel in de oogen van de meerderheid der commissie, maar niet bij de minderheid en bij den inspecteur .van het M. O. instemming vinden, i Dat de door..B. en W. voorgestelde Verbetering een afdoende is, gelooven W«> gaarne. Toch rijst de vraag, zijn B. en W. niet te royaal en voorbarig geweest? De stand van onze geineentefinanciën is zoo rooskleurig niet. Rente en aflos sing van een kapitaal van 200.000 zal de begrooting jaren achtereen drukken en de lasten verzwaren. Het onderwijs drukt toch al zwaar g'-noeg op de ge meente. Hoeveel nieuwe scholen zijn in de laatste jaren gebou 'd en hoe wordt alles in 't werk gesteld het onderricht op te voeren Nu voor lager, dan weer voor middel baar onderwijs worden groote bedragen uit die .gemeentekas gevoteerd en vaii zuinigheid is niet veel sprake. Bovendien is door het rapport der In- eenschakelingscommissse een reorganisa tie van het onderwijs aan de orde geko- -men. De door de Commissie verkondigd'e denkbeelden bleven niet onaangevoch ten er kan nog een langen tijd verloo- pen, alvorens haar werk door de Kamer ter hand genomen wordt. Alles wijst er evenwel op, dat verandering zal komen. Rationeel er Is het daarom, met die kleinst mogelijke uitgavete volstaan, ook al is dan niet alles even comfortabel als men zou kunnen wenschen, dan nu een groot kapitaal uit tc geven voor een gebouw, dat later wel eens minder nut tig kon blijken te zijn. Men moet voorts afwachten, van wel ken invloed liet verhoogde schoolgeld ivoor de buitenleerlingen op het bezoek der H. B. S. zal zijn. Niet minder dan 65 leerlingen ujt omliggende plaatsen gaan hier op de H. B. S. voor JongenSu Ten slotte is een argument tegen het voorstel, het zich voort- urend uitbreiden yan het bijzonder onderwijs. Nu de le vensvoorwaarden voor het Christelijk onderwijs gunstiger zijn geworden, zien iwij het overal in bloei toenemen ten- koste van het openbare. FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. 6) „Dat is ongetwijfeld die man, van wien ,onze herbergierster gesprokc; idacht de markiezin. .,Hi; maak. zich ge reed om onze bagage naar he strand te brengen." De markiezin herinnerde, zie eie jman van Ciarens kwam. schom; zich bewust van het gevaar, Lat cr ;oor haar in gelegen was, de heri .tg n het .kasteel wakker te roepen, niet na- ;laten eenige slappen in de richting van |de schuur te doen Naar gelang zij deze meer naderde, v rd haar der en [schokkender, 'et kostut v n man [was dat van dc knechten van het kasteel. [Eensklaps stond ze stil. Ophoudend met fluiten, begon de man in het diale der istreek, te neuriën, en wat hij ne riecle, *t liedi van Ciarens, dat had de markiezin geleerd in hetzelfde dialeqt, ya^i haar Zoo achten wij de mogelijkheid vol strekt niet uitgesloten, dat binnen korte- ren of lamgeren tijd Leiden een bijzonde re H. B. S. binnen zijn muren zal zien verrijzen. Dat er dan vele leerlingen van de gemeentelijke zullen afvallen, is ge makkelijk te voorspellen. Het voorstel van B. en W., zooals het den Raad1 .gedaan is, komt ons op dit oogenbük beslist onaanneemlijik voor. ALGEMEEN OVERZICHT. Steeds blijven de geruststellende be richten aanhouden over den toestand der Koningin van België. Blijkens het gisteravond uitgegteveK bulletin heeft de Koningin rust genoten in een kalm en slaap en is de ziekte in den loop van den dag regelmatig vermin derd. Zooals men weet wordt overal gebe den voor hare beterschap. Te Brugge hebben 6000 katholiekenl eene bedevaart gedaan naar het H„ Bloed, biddend1 voor de genezing ivan de koningin. De processie werd geopend door id!e vereeniging der Xaverianen en gesloten door Z.Hoogw. den bisschop van Brug ge, de eerw. hh. aartspriesters, den pas toor-deken, den gouverneur der provin cie, enz. Uit Luik werd een telegram naar Lae- ken gezonden, meldende dat in een der kerken 1500 Communiën waren opge dragen door de parochianen. De Turksche leening schijnt todh niet uit al haar windsels ge wikkeld. Volgens de „Echo de Paris" zou de Turksche regeering opnieuw met Frank- rijik in onderhandeling trachten te kot- men. De Fransche gezant te Constantinopel Bompard, zou naar Parijs zijn gereisd!, om het terrein te verkennen. Echter wordt weder uit officii Je bron dit bericht van de „E. d. P." tegen gesproken. Toch is het wel jammer dat het ge bouw der verwachtingen van de Porte op zoo zwakke grondvesten st)a<at, rte meer daar het weer dreigt op Kreta. Met 57 tegen 46 stem'men werd er be sloten een ander uitvoerend bewind te benoemen en aanstonds heeft de Natio nale vergadering zich aan het kiezen ge zet met het resultaat dat een nieuwe re- geering gekozen is, waarvan Seaulas Kund'uros en Milonelanos deel uitmaken. Muzelmansche afgevaardigden namen aan de stemming geen deel. De nieuwe ministers legden den eed van trouw in den naam van den Grielcschen koning af. Ontbindingsiberichten komen ook over die' Russische Doema De Octobristen moeten in een (geh eime zitting aan "den president der Doema hebben opgedragen den Tsaar in de eerstvolgende audiëntie mededeeling te doen van de obstructie, die de Rijksraad echtgenoot, die, 's avonds van de jacht terugkeerend, het zong, om zijne op het terras van het kasteel hem wachtende echtgenoot zijn komst aan te kondigen. Die herinnering, de zoetste van alle, wel ke zij tevergeefs poogde te vergeten, greep haar getveldig aan, zoodat zij bij het laatste vers zichzelve niet langer mees ter was. Al haar goede wil, om de raad gevingen van haar zuster op te volgen, verdween door het alvermogen van dit lied. En niet in staat haar ontroering te bedwingen, in een vurig verlangen, van Ciarens te hooren spreken, van 't oude kasteel', van 't park, van den vijver, van al les wat zij had liefgehad, van alles wat zij nóg liefhad, trad zij steeds nader. Toen ze de schuur bijna had bereikt, keerde de man, het zwak geluid van haar tegen den muur wrijvenden japon opvangend zich omMevrouw d,e Ciarens her kende hem onmiddellijk. „Piernic!" kreet zij. „Wat, jij hier, mijn Piernic! Herken je mij niet meer? „O, mevrouw de markiezin!.... O, onze mevrouw.... hoe is het mogelijk, dat ik u hier vind Vergeef me, dat ik u niet aanstonds herkende, ziet u, dat komt onic^t ik 2QQ heeiem^al piet yerw&ojijfo toont, dóór verwerping of vertraging van de behandeling der wetsvoorstellen, die in de Doema zijin aangenomen. Zoo daar tegen geen ander middel kon /wórden aangewend, moet Goetsjkof den keizer voorstellen, de derde Doema te ontbin den. Goetsjkoff zelf is van meening, /dalt de derde Doema haar derde zittingsjaar niet zal overleven. De overstroontingsberichten uit Frankrijk blijven zeer pessimestisch. In Nantes zijn 3000 arbeiders buiten werktus- schen Toures en Luynes is het spoor wegverkeer stop gezet. De Maine is zoo snel gestegen, dat niet bijtijds maatre gelen genomen konden worden om de bewoners van de lager gelegen wijken van Angers uit hun huizen te helpen., Daar zitten nu 5000 personen opgeslo ten. Het gebied van de Corrère is er het ergste aan toe, het geheel e kanton Lar- che staat onder water. De vlakte van Montvalent, die door de lijn Parijs-Tou. louse wordt doorsneden, staat onder wa ter. De reizigers worden per auto ver voerd en aan de stations worden geen kaartjes meer uitgegeven. Ook de Rhone stijgt op bedenkelijke wijze. Te Caën staat de stad onder Water. De prefectlLteeft dringend om booten ge vraagd, om vele bewoners van de ban- lieue te kunnen redden, die door het wa ter afgesloten zijn. Het reddingswerk is zeer moeielijk. Een dergelijke over strooming is in bijna het geheele depar tement uitgebroken. De schade is be langrijk, de industrie staat stil. GEMENGD. Te Bodium hebben de besturen'van de oude mijnwerkersvakvereeniging, van de vakvereenigiiig volgens het principe Hirsch-Duncker en van de Poolsche vak- vereeniging samen 6 uur lang vergaderd' en de looneischen der mijnwerkers vast gesteld. Dit besluit is het begin van een lang van te voren vporbereide loonbe- weging van de mijnwerkers in het Roer gebied. De staking der bootwerkers te Havre is geëindigd. Gisterachtend zijn een kleine negenhonderd man weer aan den arbeid gegaan. De overigen wachten opwerk om te kunnen beginnen. Het noodweer op de Spaansdhe kust houdt aan. De Sar is buiten haar oevers getreden. De dorpen Patron en Cesures staan onder water. Te Allameida Sagra is de bliksem in de kerk geslagen, het vuur heeft zich over het geheele dorp uitgebreid, waardoor belangrijke verlie zen zijn veroorzaakt. De gouverneur van Macao, die ver dacht wordt van bescherming der gods dienstige congregaties is ontslagen en wordt vervangen door den rechter Joae Marqués Vidal. De rust is geheel hersteld. Een burgemeestersquaestie. De anti-revolutionaire wethouder van Overschie, de heer J. Post, kan het lang niet vinden met den burgemeester van u weer te zien!.... En dan... en dan... neemt u mij niet kwalijk, want ik zeg het zonder de minste bedoeling om u te be- leedigen... u is veranderd.... er is meer wit op uw wangen... en ook in de haren van u." „De vier jaren, die sedert den doodi van je meester verloopen zijn, hebben mijn verdriet niet verzacht, mijn goede Pier nic. En verdriet doet ons nog sneller ver ouderen dan de jaren! Maar zeg mij eens door welk toeval ben je hier?" „Dat is geen toeval, goede mevrouw. Ik kom hier eiken Zaterdag, voor een matig loon, groente en fruit vaji mijn buren op de markt verkoopen. Ik leei zooals ik kan, sedert ik geen werk meer heb op het verlaten kasteel." „Hoe! verlaten, Piernic!" riep me vrouw de Ciarens uit, die door dit wree- de woord een steek in haar hart voelde. „Och ja, verlaten. Toen na den dood van mijnheer den markies uwe zuster u en den jongenheer te Portvieux is ko men halen, was dat een tweede rouw voor de gansche vallei. Het kasteel bracht leven en hoop door de heele streek tot jn de verste woningen, zooals het hart het gt^wj; (d,qor Jtiet gansche dit dorp, den heer J. Bos, die, volgens mededeeling van den heer Post, hem in de 2 Nov. j.l. gehouden raadsvergade ring zelfs moet hebben toegevoegd*, dat hij er zijn eer in stelde, hem, Post, zoo veel mogelijk in persoon en zaken te be- nadeelen. Thans is er weer een quaestie gere zen over het graven aan den Hofweg, het welk op last van den burgemeester wordt belet en waardoor aan de arme weduwe J. Post, ernstig nadeel zou worden be rokkend. De heer Post nam het voor de weduwe op, klaagde bij den burge meester, doch deze liet hem, volgens zijn mededeeling, ten slotte uit het gemeente huis verwijderen, gelijk ook in 1909 eens gebeurd is, toen hij zich tegen den bur gemeester beklaagde. De heer Post heeft thans bij den of ficier van Justitie te Rotterdam een klacht tegen den burgemeester ingediend wegens willekeurige benadeeling van ge zegde weduwe, welke ingevolge de koop- acten van 25 Nov. 1857 en 25 Febr. 1875 volkomen recht zou hebben bedoeld graaf werk te verrichten, dat thans vanwege den burgemeester belet wordt. En tevens heeft hij o. m. over de behandeling van den burgemeester een adres gericht aan den commissaris der Koningin in Zuid- Holland. De Papendrechtsche strafzaak. Het „Hbl." deelt een onderhoud me de met de verdediging in de P;apen- drechtsche strafzaak. Tegen het vonnis van het Arnhemsche hof zal harerzijds geen cassatie worden! aangeteekend. Voor den beklaagde heeft de uitspraak van het Arnhemsche Hof eigenlijk alles gebracht wat te wenschen viel. Hij gaat vrij uit; is niet ontoerekenbaar ver klaard, zooals het O.M. had geëischt, en het oogmerk dat hij zich van den beginne gesteld hadde politiemisstan- den te Papendrecht bekend te maken en te zorgen dat er zoodoende een einde aan kwam, heeft hij zonder twijfel inderdaad bereikt. Met de uitspraak van het hof is de ver dediging niet geheel tevreden. De con clusie van het Hof omtrent de „Papen drechtsche zaak", en dit is dus eigen lijk de conclusie der psychiatrische des kundigen, waarbij het Hof zich helaas geheel heeft neergelegd, is met die werkelijkheid geheel in strijd1. Volgens de verdediging is het nauwe lijks twijfelachtig of het openbaar mi nisterie zal cassatie aanteekenen. Reeds eene oppervlakkige studie van het arrest leert dat het Hof, in het eenmaal aange nomen systeem, Garsthagen slechts had kunnen veroordeelen. Het argument waarop hij ten slotte is ontslagen van rechtsvervolging, strijdt opmerkelijker-' wijze met onze wet, en met de vaststaan de jurisprudentie door hoogere en lagere rechtscolleges daaromtrent gegeven. (Van de zijde van den beklaagde was het argument dan ook niet aangevoerd' en de rechters hebben het uit eigen be weging opgenomen.) Het Hof handel de dus geheel inconsequent, door Garst- hagen op dezen grond van rechtsvervol ging te ontslaan. tot in de uiterste ledematen. Toen alle vensters van den voorgevel eenmaal ge sloten waren, scheen het ons toe, dat van die hoogte niemand meer naar ons zag, niemand meer over ons waakte. We voelden ons zoo alleen, en dat stemde ons verdrietig, we achtten ons voor ver geten. Er zijn nieuwe mannen gekomen met nieuwe denkbeelden. Men heeft naar hen geluisterd. De goede meester en de goede meesteres waren er niet meer om ons te zeggen wat geloofd en wat niet geloofd moest worden. Die mannen heb ben een hoop beloften gedaan. Men heeft er geloof aan geslagen, en nu gaat alles daarginds veranderen. „O, Piernic," kreet de markiezin ont steld, „o, mijn oude dienaar, als je eens kon weten, welke felle smart mij je woor den veroorzaken! Als je eens kon weten hoeveel verdriet en wroeging elk van je, toch zoo bescheiden, verwijten in mij doet ontstaan! Spreek me over Ciarens! Spreek me over iedereen! Heeft onze rentmeester Jean Raffut, in strijd met hetgeen hij mij in al zijn brieven schreef, de hem gegeven orders niet opgevolgd! Heeft hij je in mijn afwez'glieid niet ge holpen, ju je ouderho.ud ie yoor^ej* De visscherijwet. Blijkens een mededeeling van den mï-i nister van Landbouw, Nijverheid en Handel in de gisteravond gehouden ver gadering van de Tweede Kamer zal de visscherijwet waarschijnlijk den len Juni 1911 in werking treden. t KORTE KRONIEK. Z. H. de Paus heeft den heer j< van der Drift, te Rotterdam, die zijn 40- jarig jubileum als Vincentiaan mocht her denken, begiftigd met het kruis Pro Ec clesia et Pontifice. Onder de onderscheidingen, die den heer F. Th. Everard zijn ten deel geval len op zijn jubilé, behoort ook zijn benoe ming tot commandant in de orde van den H. Gregorius den Groote, door Z. Ji. den Paus. Tot Geestelijk Adviseur van denl Ned. R. K. Bond van Handels- en Kan toorbedienden is door Z. D. H. den( Bisschop van Haarlem benoemd de Wel- Eervv. heer P. Stroom er, Rector te Am sterdam. Op den huize Herinckhave bij-Tub- bergen is overleden jhr. mr. L. E. F. J. von Bönninghausen tot Herinckhave, oud-burgemeester van Tubbergen en oud-lid van de Provinciale Staten van Overijsel. De overledene is 82 jaar oud! geworden hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. i LEIDEN, 2 December. Waterstaatszaken. In de Memorie van antwoord op de Waterstaatsbegrooting deelt de Minister o.a. mede Het muurwerk van het zuidelijk land- hoofd van de Postbrug onder Sassen h ei m, was nog geen uur voor dat de verschuiving plaats had geïnspec teerd door een ingenieur van den rijkswaterstaat. Zij vertoonde toen geener- lei werking, zelfs niet toen de brug door twee auto's werd bereden. De naaste aanleiding voor het ongeval is het drukke zandvervoer door de Leidsche vaart in breede zandbakken, door vrij groote sleepbooten gesleept, waarvoor de wijdte van de brug niet voldoende was en waardoor de toClral oude brug veel heeft geleden. De vernieuwing der brug zal spoedig plaats hebben. De verbreeding van den rijksweg van Leiden naar Amsterdam is een wenschelijke zaak, doch moet wachten op voltooiing der verbreeding van den weg van 's-Gravenhage tot het Huis den Deyl en op de verbreeding van den weg tot Leiden, waarvoor reeds opnemingen gedaan zijn. Bij Kon. besluit van 29 November, is, met ingang van 1 December, tot we deropzegging, benoemd tot Rijkskeur- meester in bijzonderen dienst alhier, dr. W. Stuurman, onder toekenning van eer vol ontslag als Rijkskeurmeester in bij zonderen dienst te Alkmaar. Gevonden voorwerpen. Heerenhoed, zilveren insigne, sleutels (vv. o. aan een ring), ijsmuts, dames- naaldparapluie, heerenparap'ule, kinder- „O, neen, niet al te best ten minste, mijn goede mevrouw. Hij geeft, maar niet als u. Zijn hulp doet aan een aalmoes denken. De boeren zijn fier. Het is niet altijd goed, hun diensten te bewijzen* ziet u... Jean Raffut weet dat niet... hij heeft niet getracht te leeren." „Maar hij gedraagt zich toch geheel volgens mijn wil?" „Uw wil niet kennend, kan ik niet zeg gen of hij er zich naar gedraagt; maar wèl kan ik u verzekeren, dat het hee- lemaal niet meer zoo gaat als in uw; tjd." „Houdt hij zich bezig met het domein? Onderhoudt hij het? Bebouwt hij de gronden?" „O ja, o zeker, hij houdt zich bezig met de gronden; daar zijn er zelfs, die meenen, dat hij er zich te veel mee be moeit! Men zou hem voor den meester houden... maar een meester bij lange na niet zoo gemakkelijk als mijnheer de mar kies zaliger!" „O, Piernic, hoe verontrust mij dat alles wat je mij mededeelt 1 jean Raffut ver zekerde mij in zijn brieven, dat alles uit stekend liep." (W.ordt .vervolgd,)!

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1