bliek te verlokken toe te treden tot een „internationale Yerceniging tot bestrij ding der Tube; e HetG' 'en Kruis' Ieder werke i ;i kring mede om de tuberculoselijdei i hen, die 'het vree zen te worden, ml dc handen van dezen onbeschaamde» w< zuiver te houden. Men meene niet ,dat het er weinigen zullen zijn. die ii door den statuten- vorm dcz r 1 mzensuijderij zullen laten vangen. Y/ie wel eens het „maandblad" de Wereldvraag van Eiiers heeft gezien met die listig n_. emaakte zinneloosheid, met beweringen van een hem verleende Godsgave, van miskenning door de Ko- ningiu, enz., die zal begrijpen, dat het aantal onnoozelen, ook in de koopkrach tige klassen, trots alle schoolonderwijs nog groot genoeg is, om de drukkosten van het blaadje goed te maken. (Ned. Tijdsch. v. Geneesk.) KORTE KRONIEK. Dezer dagen is te Amsterdam een overeenkomst gesloten tusschen patroons en gezellen in het goud- en zilversmids- vak te Amsterdam, waarbij een minimum loon van f0.25 per uur is vastgesteld, voor iederen gezel die genoegzame be kwaamheid in zijn vak zal blijken te heb ben verkregen. Bij twijfel of geschil hier omtrent zal uitspraak worden gedaan door 'n commissie'voor de eene helft uit patroons, voor de andere helft uit ge zellen bestaande. De voornaamste Am- sterdamsche fabrikanten zijn tot de over eenkomst toegetreden. Verwacht wordt, dat een zoodanige re- geiing ooit spoedig buiten Amsterdam zal worden aangetroffen. De gewone audiëntie van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel zal 30 Nov., dien van financiën en dien van oorlog'1 Dec., dien van koloniën en dien van marine 2 Dec. niet plaats*heb ben. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 29 November. De Sociale verzekering uit algemeen maatschappelijk en staatkundig oogpunt. Met een rede over bovenstaand on derwerp heelt de heer Mr. P. J. M. Aalberse, .id der Tweede Kamer, gister avond den door het plaatselijk comité van de K. S. A. georganiseerden cursus over Sociale Verzekering geopend. Dr. C. Meuleman, voorzitter van het comité, opende de vergadering, met een woord van welkom aan de niet talrijke aanwezigen, in wie spr. een trouwe kern hoopte te vinden, die in hun vereenigin- gen zouden ijveren voor meerder bezoek aan den cursus. Na korteiijks het doel van de te houden vijf lezingen uiteenge zet te hebben en gewezen te hebben op het groote nut voor de arbeiders van de kennis der sociale wetten, verkreeg Mr. Aalberse het woord. Spr.'s doel is dezen avond speciaal een korte inleiding te leveren van de overige avonden, waarin de onderdeelen der ver plichte verzekering zuilen worden behan deld. Om aan te toonen, hoe men geko men is aan het systeem der verschillende sociale verzekeringen, die in wezen één geheel vormen, omdat die verzekering tot object heeft dezelfde zaak, gaat spreker het ontstaan en de ontwikkeling van het arbeidersvraagstuk na, betoogend dat de sociale verzekering slechts is een rege ling van de uitbetaling en de besteding van het arbeidsloon. Spr. schetst de toestanden in de middel eeuwen en legt "daarbij nadruk, dat vroe ger door de gilden werd geaaaii, wat men nu van den Staat vraagt, als de re geling van het arbeidsloon en den ar beidsduur, de verzekeringen bij ziekte en overlijden enz. Wat men thans ais iels hoogst modern beschouwt, bestond in de 12e en 13e eeuw. Door de kassen der gilden kwam ook het verzet tegen haar opheffing. Het groote verschil van toen en nu is dat de middeleeuwen hadden een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, terwijl nu de sociale wetten in de Kamer moeten worden gemaakt. Met de zorgvuldig door minister Talma voorbereide Bakkerswet heeft men gezien hoe moeilijk dit wet- geven is. De Fransdie revolutie bracht de vrij heidsidee en daaruit ontstond weer, als reactie tegen het te ver doorgevoerde vrijheidsbeginsel, dat vrouwen en kinde ren naar de fabriek dreef en door de con currentie de loonen drukte, de moderne vakorganisatie. In de ontwikkeling toch van de groot-industrie lag een tendenz om te komen tot lager loon. Wat is nu een rechtvaardig loon? Van katholiek standpunt bezien meent spr. dat de arbeider als equivhalent voor zijn arbeid datgene moet ontvangen, wat hem in staat zal stellen hem en zijn ge zin behoorlijk te onderhouden, ook dan wanneer ziekte of de oude dag hem be let te werken. Als de maatschappij dus goed geregeld is, moet een werkman, die behoorlijk leeft, in normale omstandighe den verkeert en die zijn leven lang heeft gewerkt, niet de liefdadigheid behoeven in te roepen. In onze maatschappij is zulks nog1 geenszins het geval, zoodat niet ten vol le aande rechtvaardigheid wordt vol daan. Bij dc beantwoording der vraag, of de Staat hier een taak heeft te ver vullen, stelt spr. voorop fret doel van.' den Staat, dat tweeledig is, n.l. het be schermen van het recht en liet tot stand brengen, v^n datgene, jvgt [iet particu lier initiatief niet vermag en door Jiet algemeen welzijn gevorderd wordt. Als spr.'s theorie van het arbeids loon dus juist is, wordt onrecht aan den arbeider gedaan en moet de Staat dus ingrijpen. Hiervoor staan hem verschil lende middelen ten dienste, als de spaar- dwang, die in enkele gevallen wei helpt maar ons geen stap nader brengt tot de oplossing van het vraagstuk. De aanmoe diging van het particulier initiatief, ge lijk dat geschiedt in België en Frank rijk bij de ouderdomsverzorging, zou be ter zijn dan de verplichte verzekering, maar de resultaten zijn niet schitterend en tegen het stelsel bestaan verschil lende bezwaren. De idee van Stdats- pensioneering zet de geheele verzeke ring op zij en is niets anders dan Staats armenzorg. De eenige oplossing is de verplichte verzekering, door de tegen standers ten onrechte dwangverzekering genoemd. Haar grondbeginselen zijn naast wiskundige berekeningen, de zui ver Christelijke gedachtedraagt elkan ders lasten. De verzekering moet ver plicht zijn. Want al preken wij dag in, dag uit, met vrij groote zekerheid weten wij, zelfs al kan de premie uit het loon worden betaald, dat door de zorgeloos heid, die in den aard van den mensch ligt en grootér wordt naarmate zijn ont wikkeling lager is, nooit een algemeene verzekering zal komen. Ook dus, om dat het particulier initiatief onvoldoen de is, moet de Staat optreden. Hadden wij toestanden als in de mid deleeuwen, dan zou spr. de bevoegdheid van den Staat in deze niet steunen; de verzekering zou aan de gilden moeten worden overgelaten. Spr. is dan ook over tuigd, dat de verplichte verzekering vol strekt geen ideaal toestand schept en 't 't zou veel beter zijn als ze niet noodig ware. Daarom moeten wij er naar stre ven om te komen tot een publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie, die later veel bil lijker en veel goedkooper de verzekering zal kunnen voortzetten. Verschillende bezwaren tegen de ver plichte verzekering werden door spreker weerlegd. Zoo het argument, dat er geen armenzorg meer zal zijn, wordt door spr. aangetoond als niet steekhoudend. Dat de verzekering de prikkel tot sparen zou ont nemen, ontkent spr. beslist; de ervaring leerde immers, dat zij het sparen aanmoe digt. Spr. geeft toe, de kinderen van de ouders kunnen zorgen als deze oud cn behoeftig' zijn; wat zien wij hiervan in dc praktijk terecht komen? Bovendien zal het veel gemakkelijker vallen, als vader een pensioen, hoe klein dan ook, heeft Ten slotte is een groote strijdvraag, wie de premie moet betalen. A's de verzeke ring loon is, moet zij dan door den pa troon of door den arbeider worden vol daan. Spr. meent, dat al wat hierover in de wet bepaald wordt, theorie is. Waar de loonen goed zijn, zal de premie op de arbeiders drukken; waar ze laag zijn op de patroons, 't Is trouwens alleen een quaestie van den invoeringstijd, en spr. zou daarom patroon werkman en staat ieder een derde deel willen laten storten. Aan het slot zijner rede zegt spr. nog maals, dat men noodgedrongen tot sociale verzekering overgaat. Bij de sociale wet ten voelen wij, dat wij nooit komen tot een goede regeling van het bedrijf zon der bedrijfsorganisatie, waarvoor de Staat de groote lijnen moet aangeven. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door verschillende aanwe zigen gebruik gemaakt, waarna de voor zitter de vergadering onder dankzegging aan den spreker sloot. Prof. dr. H. A. Lorentz. Reuter seint uit Parijs; De Akademie van Wetenschappen heeft prof. dr. H. A. Lorentz alhier met groote meerderheid benoemd tot associé étranger, ter vervan ging van wijlen Kardinaal Schiaparelli. Tot directeur der Leidsche Stoom boot-Maatschappij „Volharding" is be noemd de heer G. C. van Nouhuys, zoon van den afgetreden directeur. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag, 51/2 uur, St. Josephs Gezellen Vereeniging, Rapenburg 52, Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden voor de kinderen der St. Petrusparochie van 9 15 jaar. Spreker, de Wjeleerw. Heer Th. Bergansius. Zondag 121/2 uur- Gebouw R. K. Volksbond. Verplichte vergadering afd. Leiden van den N. R. K. V. ALFEN AAN DEN RIJN. Naar de „Rsbd" verneemt, bestaat bij de gemeen tebesturen van Alfen, Aarlanderveen en Oudshoorn het voornemen om gezame- lijk een electrische centrale te-exploitec- ren. De omliggende genjeenten, waaron der ook Alfen, zijn uitgenoodigd om deze onderneming te steunen door te bevor deren, dat ook zij zich aansluiten aan het te maken net. BODEGRAVEN. Een paar honden j'oegen een tiental schapen van de heeren B. en N. in de sloot. Heel spoedig stonden de arme dieren in een bevroren vacht, zoodat de nadeelige gevolgen wel niet zullen uitblijven. Van het geval is aangifte gedaan bij de politie. HAARLEMMERMEER. Men had op gemerkt, dat de Ringvaart nabij Hille- gom sedert eenigen tijd op sommige plaatsen ondiep en moeilijk bevaarbaar was geworden. De politie, die ook overal het hare van wil hebben, kwam dit wel wat vreemd voor. Uit een door haar ingesteld onderzoek bleek toen, dat in de vorige maand een baggermachine van de Amsterdamsche maatschappij de Nieuwe Vaart nabij de Zandsteenfabriek te Hillegom had uit gebaggerd, terwijl „men" wist te vertellen, dat die bagger met bakken vol gemaks halve maar in de Ringvaart was uitgestort Werkelijk wist de rijks-politie een paar getuigen op te sporen en werd mitsdien van deze fraaie manier van handelen proces-verbaal opgemaakt, o.m. tegen den werkman W. Br. te Hillegom, die dit zaakje grootendeels zou hebben opgeknapt. HILLEGOM. In de gisteren gehouden openbare vergadering van Ged. State11 van Zuid-Holland werd door Mr. Limburg verslag uitgebracht over het verzoek van de weduwe C. C. Saase geb. de Jong, te Hillegom om vernietiging van eenige voorwaarden, waaronder haar door het Bestuur van den Grooten Zilkenpolder eene vergunning is verleend in verband met den door haar voorgenomen aanleg van twee boezemwaterslooten, waardoor de Molentocht van den polder wordt gekruist. In deze bleek dat aan de bezwaren van adressante reeds was tegemoetge komen, zoodat haar zoon als naar ge machtigde ter vergadering aanwezig, ver klaarde haar verzoek in te trekken.. KATWIJK AAN ZEE. Op den pub!I7- ken afslag kwamen alleen eenige partijen steurharing en makreel. Er werd be steedvoor steurharing f9.45—11.30 13.301414.25 en f 15.20, en voor ma kreel f 11.05 per kantje. NOORDWIJK. De afd. Noordwijk van het FIoll. Bloembolienkweekers Genoot schap vergaderde gisteravond in Flora. Er was een f'.ink getal leden opgekomen. Na de gewone administratieve zaakjes afgehandeld te hebben, werden eenige punten besproken, door het hoofdbestuur geopperd. Er werd bijv. gevraagd, hoe men over het stichten van arbeidsbeurzen dacht, en of ze soms hier en daar (voor bloem bollenarbeiders) al bestonden. De afd. Noordwijk vond althans te Noordwijk de oprichting niet noodig. Wij vernamen, dat de afd. Hillegom een andere mee ning is toegedaan, en trachten zal, tot stichting te geraken. Het verkoopen per gewicht van tul- pen-partijgoed bleek te Noordwijk bijna niet plaats te hebben. Van de omstre ken van Andijk en van Tessel vernam men, dat het aldaar veel geschiedt. Er zijn bezwaren aan verbonden. Zoo zou den kleitulpen lichter zijn dan tulpen, op zand geteeld, terwijl een mud tulpen in de maand Augustus zwaarder is dan in Sept. en Oct. De afd. Noordwijkerhout heeft bij'het H. B. een eigenaardig voorstel inge diend: zij zou door een op te richten1 bond alle minderwaardige bollen willen laten opkoopen en vernietigen, om te voorkomen, dat dergelijk minderwaardig goed de markt bederft. De Heer H. de Groot vond 't een goed idee. 't Geid, dat ervoor noodig is, zou hij bijeen willen brengen dooir één gulden meer contributie te heffen. De Heer P. Alkemade Cz. wilde 25 cents per „Hond" heffen. 't Eerste voorstel vond bestrijding bij den Voorzitter, die een „uittocht" van leden vreesde. Na ampele bespreking, besloot men, dit punt nog wat aan te houden. Er werd over geklaagd', dat in „Het Kweekersblad" dezen voorzomer tulpen- prijzen uit het Westland waren bekend gemaakt, zóó laag, dat ze den toch al tragen handel nog trager gemaakt heb ben. Deze voorbarige berichten wensch- te men geweerd te zien, temeer, omdat het toch geen standaardprijzen kunnen zijn uit een streek, waar bollenteelt geen hoofdcultuur is. Dit punt zal op de Alg. Verg. van H. B. G. ter sprake worden' gebracht. De Noordwijksche beurs werd goed bezocht: 460 bezoekers waren er ge weest. Ook vele „handelaars" waren er steeds, 't Volgend jaar zal men weer beurs houden, nu het blijkt, dat deze in een behoefte voorziet. Tot nieuw lid nam men aan P. Vioen. De aftredende Voorzitter, de Heer G. van Parijs, werd herkozen. Besloten werd, dat de heer Brauw dezen winter een lezing zal houden over knustmest. Nog werden eenige punten van onder geschikt belang besproken, waarna de vergadering scheidde. De anti-rev. kiesv. Nederl. en Oran je heeft besloten bij de a.s. gemeenteraads verkiezing met de Protestantsche kies- vereeniging samen té werken en de can- didatuur van den heer W. van Beelen te steunen. NOORDWIJKERHOUT. Tegen Don derdag- 1 Dec. a.s. des morgens om 11 uur is een openbare vergadering belegd door den Raad dezer gemeente. Maandag avond vergaderde in café „Het Wapen van Noordwijkerhout" de Noordwijkerhoutsche IJsclub. Waar schijnlijk tengevolge van het slechte we der, was de opkomst weinig talrijk tc noemen. De voorzitter, de vergadering openend heet de aanwezigen hartelijk welkom doch betreurt het, dat zoo weinig leden ter vergadering zijn gekomen. Hierna worden door den secretaris de notulen gelezen, die onveranderd worden goedge keurd. Aan de orde is de benoeming van 2 bestuursleden, volgens art. 5 van het reglement, luidendHet bestiiur, uit 7 le den bestaande, kan tot 9 worden uitge breid. De voorzitter noemt 2 leden, wel ke naar de meening van het bestuur, ge schikt zouden zijn. Daar enkelen er van overtuigd zijn, dat deze zich geen benoe ming zullen laten welgevallen, wordt er tot een stemming overgegaan. De uitslag ervan is, dat worden gekozen de heeren A. N. W. Vermin en j. Reijneveld. De laatste bedankt voor het bestuurslidmaat schap, de eerste neemt het aan, onder dank aan de leden, die op hem hun stem uitbrachten. Alsnu gaat men over tot de verkiezing van een 2e bestuurslid, waar toe wordt gekozen de heer H. de Klerk, cie zijn benoeming aanneemt. De nieuw benoemde leden worden door den voor zitter geluk gewenscht, waarna de pen ningmeester verzocht wordt rekening en verantwoording tc doen van het gehou den beheer. De club bestaat uit 1 dona teur van f10, 6 van f2.50, 62 van fl en 7 van 50 ct., terwijl van N.N. f0.85 ont vangen werd. Totaal ontvangsten f91.35 De uitgaven liepen tot een bedrag van f 13.751/2, zoodat in kas is f 77.5^/2'. De rekening wordt door twee leden onder zocht, die 'haar in orde bevinden. Hun wordt door den voorzitter daarvoor dank gebracht, alsook den penningmeester voor zijn accuraat beheer. De rondvraag levert niets anders op, dan dat één lid vroeg, waarom hij geen convocatiebiljet had ontvangen, en dat een ander lid op verlangen van meerderen- voorstelde, om een schaatsen verloting te houden. Na beantwoording dezer vra gen, sloot de voorzitter de vergadering. NIEUWVEEN. Toen j.l. Zaterdag de veehouder P. L. uit Leiden thuiskwam, miste hij f 2500, welke hij verloren had. Een dure dag voor onzen boer. WARMOND. De IJsclub vergaderde gisterenavond in de Tooneelzaal van de „Stad Rome". Bij ontsteltenis van de voorzitter werd de vergadering geopend en geleid door den heer F. Machen. Door de secretaris den heer Kruseman, worden de notulen voorgelezen en na een kleine aanmerking goedgekeurd. De heer L. Papöt, penningmeester, brengt verslag uit van den financieelen toestand van de Club. Het ledental be draagt 93 leden en 8 donateurSi Het batig slot bedroeg f 553.52, welk bedrag op den Spaarbank geplaatst is. De Voorzitter deed daarna mededee- ling van een besluit, genomen op de be stuursvergadering, n.l. om aan het alhier gevestigde Ondersteuningsfonds een do tatie van f 25 te doen, omdat het ba tig saldo de f 500 overschrijdt. Aan de orde komt een reglements-vvij- ziging, op de vorige vergadering door den heer C. M. v. Stein voorgesteld!. In stemming gebracht, werd het voor stel aangenomen. Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende leden de heeren J. Th. Kouwenhoven, J. H. Kruse- men, S. J. Schouten, P. S. van Rijn, en K. Breedijk herkozen. Voorts was een schrijven ingekomen van de Z.-H. IJsver- eeniging met het voorstel de werklieden van de IJsclubs te verzekeren tegen on gevallen bij de Amsterdamsche Maat- ■chappij Providentia. De premie be draagt 14 ets. per f 10 loon. Bij accla matie wordt dit punt goedgekeurd. Nog werd inededeeling gedaan, omtrent den grooten schaitstocivt door Zuid-Holland. De heer C. v. Stein kon hierover nadere bijzonderheden geven, gisteren medege deeld in de Leidsche Courant". Bij de rondvraag", verklaart de heer J. Heyl tegen de instelling te zijn, dat jaarlijks f 15 aan den baancommissaris wordt verleend. Het bestuur van tien leden konden z. i. zelf die f 15 wel ver dienen. De heer v. Stein onderschrijft het; voorstel Heyl, houdt hierover een warm pleidooi en zegt, dat hij op dit punt al wel tienmaal heeft gehamerd. Het resul taat was, dat het voorstel J. Heyl op de volgende vergadering zal worden be sproken. Na afloop deed de heer A. v. d. Bosch een lijst circuleeren, waarop vijftien le den teekenden, met het doel een nieu we vergadering te beleggen. ZWAMMERDAM. Aan den heer C. Dekker, arts alhier, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1911, eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van de gezondheidscommisie te Bodegraven GEWESTELIJK GEMENGD. Maandagmiddag ontstond te Wou- brugge brand ten huize van den Koop man K. O. en wel in een kleerenkast naast den schoorsteen. Op een onzicht bare plaats was, nu een 60 tal jaren geleden, in die schoorsteen en richel gemetseld die langzamerhand verbrand was zoodat door den sterken wind het vuur in de kast was gekomen. Met eenige emmers water was men de brand spoedig meester, doch de schade beliep nog p. m. f 40. De landbouwer v. W. te A b b e n e s (Haarlemmermeer) had jl. Vrijdag afspraak gemaakt met zijn beide gehuwde zoons om naar de veemarkt te Velzen te gaan teneinde afdaar zijn benoodigde koeien te koopen, doch hoe zijn beide zoons ook al wachten, vader kwam niet. Bijna zeker is hij naar Amerika gegaan zooals het onderzoek uitwijst. Huiselijke onaan genaamheden zijn de aanleidende oorzaak, en dit is nog te meer treuriger, daar hij reeds 27 jaar gehuwd was, en onder de welgestelde landbouwers kon worden gerekend. Ongeveer een week of 4 geleden had hij een familielid ook naar Amerika doen vertrekken* Onderwijs. Vrije en Ordeoefen ingeii. Rotterdam. Geëxamineerd 4 vrouwelijke candidates Geslaagd mej. E. H. Dekker, Rotterdam, E. Ranwerda, 's-Gravenhage, en M. Snijdoodt, Klaaswaal. De examens zijn heden geëindigd. Amsterdam. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames: J. J. M. Dirkzen, Bergen (N.-H.); G. J. H. Lobrij, Haarlem; W. M. Arlaud en J. O. A. van den Burg. Amsterdam, De examens zijn afgeloopen. Examens M. O. Den Haag, 28 Nov. Schoonschrijven (N). Opgeroepen 6 cand. Geëx. 5 Toe gelaten de dames H. C. Hanau en T. H. Van Lith, Utrecht. Kunst en Wetenschappen. Met Godsdienstig leven. Wel zelden zal er een kerkboekje en medfiatieboekje tevens verschenen zijn dat zich zoo juist en welberekend in alle op zichten aanpast aan de eischen van onze, dagen als het „Godsdienstig Leven",- van Tilman Pesch, van we'ke uitgave een tweede druk noodig werd omgewerkt en vermeerderd door Dr. R. van Oppen- Raay. Zoowel de gedegenheid als de gedronj genheid van inhoud (d.w.z. een groote gave in een klein bestek) lokken bijzonder uit, waartoe het fraai-verzorgd uiterlijk van het boekje niet" weinig bijdraagt. Binnenkort komen wij er op terug en verwijzen u voorloopig naar dc adver tentie in dit blad van den uitgever C. L. van Langehuysen te Amsterdam, 't Oranjeboekje. Naar men ons mededeelt, zal 't Oranjeboekje, liederen voor Janmaat en Soldaat, voor School en Volk, begin Januari het licht zien. Kameroverzicht. TWEEDE KAMER. Dézen middag is Minister Heemskerk aan het woord kunnen komen ter beant woording der algemeene deöatea. Maar hij had slechts een kort tijdje ter zij ner beschikking, en moest zijn rede op schorten tot Dinsdag-ochtend. We hebben een kort, maar uiterst dui delijk betoog gehoord van den heer Nolens (R. K.) Spreker was dankbaar voor de bestrijding van de coalitiezij hij deze nog hechter gemaakt. Men moest zich niet inbeelden, dat de Katholieke partij ooit voor een andere partij-groe peering zal te vinden zijn. Zeker er zijn verschillen tusschen dc rechische groe pen, maar, zoo die verschillen er niet waren, was er homogeniteit, gelijkheid, en geen samenwerking. Hij juichte toe de beginselen van de sociale wetgeving door den minister verdedigd, maar wilde een opmerking maken wat betreft de behan deling van de verschillende verzekerin gen hoe kan de Ziektewet worden be handeld, zonder dat bekend is, hoe de met haar in verband staande wijziging der ongevallen-verzekering daarbij zal aansluiten daarom vroeg hij mededee- ling van de plannen der Regeering om trent de herziening der Ongevallenwet, voor zoover zij de ziektevierzelcerirj?; raakt. Minister Talma knikte bij dit verzoek, zoodat de verlangde piededeeling wel zal komen. Ook zeide spr. het te zullen betreuren, als voor 1913 de invaliditeits- en ouder- domsverzekering niet in het Staatsbladl zal verschijnen. De heer Nolens beantwoordde nog; den oproep van den heer Troelstra tot de arbeiders om zich aan te sluiten bij diens partij met de yerzekering, dat de Christelijke arbeiders zich nooit zullen! kunnen stellen op het standpunt van de klassenstrijd. Na deze rede was er, zooals we reeds zeiden, weinig tijd voor minister Heemskerk Z.Exc. begon met te weerleggen den o. a. door den heer, Troelstra geuiten wensch, dat de sala rissen der lagere Staatsbeambten tijde lijk zullen worden verhoogd met het oogi op de huidige duurte der levensmidde len. 't Zou '-n onmogelijkheid zijn tq. gaan bepalen, wanneer dié duurte zal: zijn geëindigd. De minister heeft zich' ook met nadruk verzet tegen de bewe ring, dat dit Kabinet conservatief jzou, zijn. In de avondvergadering is aan de or de de voortzetting van de behandeling van hoofdstuk X (Landbouw, Nijverheid en Handel). f Begint met een dispunt over de aan1, de in 1913 te houden nationale land-' bouwtentoonstelling uit te Jieeren rijks-1; toelage. De heer Bolsius (R. K.) wil die toelage verminderen meto2D.000 gulden. Dit amendement is echter ingetrokken,/ nadat de Minister het schitterende van'; de tentoonstelling had aangetoond het zal worden een tentoonstelling, zoo als sinds 1884 niet is gehouden; een/, volledig beeld van de NdderlandsdieJi landbouw zal worden gegeven. Toch zal, de post in stemming komen na verzet, van anti-revolutionaire zijde naar aan-; leiding van het op Zondag open zijn van;; de tentoonstelling. M i n i s t e r T a 1 m a,( verklaarde voor zich persoonlijk niet

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2