29 BUITENLAND. Het lied van Clarens. 3> BINNENLAND. 2e Jaargang, No. 349. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD vpor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, leder j regel meer 10 cent. Graag op baantjes Onder dezen titel de „N. R. Courant" had beweerd dat de Katholieken zoo graag op baantjes zijn heeft „De Tijd" nu al eenige weken dagelijks een lijstje gegeven van de verschillende staatsbe trekkingen en de godsdienstige gezind heid van hen, die ze bekleeden, waaruit dan blijkt, en ten duidelijkste blijkt, dat de Katholieken al te misdeeld zijn. Het kan zijn nut hebben ook eens na te gaan hoe dit in de gemeente Leiden is gesteld. We zullen onzen lezers ook ge leidelijk op de hoogte stellen hoe de ver houding is in de verschillende takken van den gemeentedienst. Voor vandaag het volgende Algemeen Bestuur der Gemeente. niet-Kath. Kath. Burgemeester 1 0 Wethouders 4 1 Secretaris 1 0 Ontvanger 1 0 Commies-redacteur 1 0 Gemeente-secretarie Hoofd commiezen 3 0 Commiezen le kl. 4 0 Commiezen 2e kl. 4 0 Adjunctcommiezen 6 0 Klerken "2 0 Controleur gem. belasting 1 0 Concierge 1 0 Boden en Bediende 4 0 Archivaris 1 0 Ambtenaar bij het Archief 1 0 Concierge 1 0 Tijdelijke Beambte 0 1 Bevolkingsagenten 3 0 Ambtenaren van den Ge meente-Ontvanger 4 0 Marktmeester 1 0 Adjunct-Marktmeester 1 O Waagmeester 1 0 Totaal 46 2 ALGEMEEN OVERZICHT. De tritieke toestand die reeds eeni- den tijd heerschte in het Engelsche parlement is dan eindelijk opgelost De Koning heeft het besluit ondertee kend, dat het Parlement ontbindt en het nieuwe parlement tegen 31 Januari bijeenroept. Gister heeft de Koning het parlement gesloten met een redevoering waarin hij, na een herinnering aan den dood van koning Eduard zeide, dat de betrekkin gen met de mogendheden vriendschap pelijk blijven. De koning hoopt, dat het 'Haag-sche hof de visscherijkwestie tus- schen Canada en de Vereenigde Staten nu voorgoed heeft geegeld, en o_p een Iwijze geregeld, die de parijen goett moet stemmen. Hij drukt de hoop uit, dat Zuid-Afrika in geluk en welvaart Zal voortschrijden. Hij gewaagt van de bestuurshervorming in Indië. Hij dankt het Lagerhuis voor het geld, dat het mild heeft bewilligd o.a. voor de vloot en het ouderdomspensioen. Hij betreurt FEUILLETON. Een verhaal uit de Fransche revolutie. s,Misschien. Maar gij hebt het gezegd, Zuster, en ik maak er geen geheim van i Sk heb er altijd behagen in geschept ge vreesd te -orden. Dat was overigens zeer ^jnoodzakeü k. Beiden weezen en bezit sters van ecu aanzienlijk eigendom, wat (Zouden we bedrogen zijn geworden, als ik me even zacht en toegevend getoond had als gij! Zonder broeder zijnde, heb ;ik diens rol moeten vervullen, en dat heb ik gedaa :der eenige afkeerigheid. Om ;ons fortuin te verdeciigen en onze rang te behouden, was energie noodig. Die heb ik gehad. Ik 'handhaafde de orde !en de goede faam van ons huis. Ik ge loof dat noch gij noch ik daarover spijt behoeven te gevoelen." - „O, neen, zeker niet," riep mevrouw jde Clarens uil „Ik ben u alles verschul digd, mijn lieve lady, zelfs mijn al te kort {geluk. tusschen alle partijen, die zich fcanboden, hebt gij den eenigen .edelman de mislukking van de conferentie tot oplossing van de moeilijkheden tusschen Lager- en Hoogerhuis. Het hek is nu dus van den dam geno men en de verschillende partijen kun nen nu weer naar hartelust gaan pluk haren. Toch hebbeii zij hierop niet ge wacht, maar waren reeds aan den slag gegaan. Van rumoerige vergaderingen hooren we iederen dag. Ter illustratie het volgende: Zondagavond kwamen, na een te Cork gehouden vergadering van aanhangers van den Ierschen leider Redmond, dezen in botsing met de partijgangers van O'Brien en daarbij ging het zoo bar toe, dat tachtig personen gewond wer den en naar ziekenhuizen overgebracht moesten worden. De veiligheid laat in het hardhandige land van Albion wel te wenschen over. Zoo wordt nu weer bericht, dat ten einde de Engelsche ministers te bescher men tegen onverhoedsche aanvallen van suffragettes, manlijke zoowel als vrou welijke, de eerste minister en de voor naamste overige kabinetsleden, waarheen zij ook gaan, thans geëscorteerd worden door politiebeambten in politiek. Zelfs het kleine dochtertje van minis ter Churchill, geboren 24 Juli j.L, wordt op hare wandelingen met de kinderjuf frouw op den voet gevolgd door een detective. Bovendien staan de woningen der ministers onder strenge politiebewa king. In het geheel doen vijftig politie beambten dienst ter bescherming van de leden van het kabinet. Over de eedsaflegging aan den Ko ning van Griekenland door Kreta is de Turksche regeering uiterst ont stemd. Zooals men weet is er reed's door haar geprotesteerd, maar het ant woord luidde dat die eed niets om het lijf had en dat men hoopte dat de Porte zich door die houding van Kreta niett tot een vijandelijke daad tegen Grie kenland zou laten voeren. De „Agence d'Athènes" heeft op last der regeering van Griekenland de vol gende officiëele verklaring verzonden: De regeering koestert omtrent de gevol gen, die de opening der Kretenser Natio nale Vergadering in den naam van den koning van Griekenland kan hebben, geen vrees. Griekenland neemt een be slist correcte houding tegenover Kreta, Turkije en de beschermende mogendhe den in. De president der Kretenser regeering Maris heeft zijn ontslag gevraagd. Als reden daarvoor gaf hij aan, dat de par tij van Venzielos, waartoe hij behoort, met die van Kunduros is overeengeko men om samen te werken, en deze laat ste een program heeft opgesteld, waarin de instelling van autonomie wordt ge- ëischt Als tegenslag op de lasterpraatjes' over de Portugeesche Jesuiten verspreid heeft naar de „Köln. Volks- ztg." meldt, de provinciaal der verdre ven Jesuiten die thans te Madrid ver- blijft houdt een memorie tot het Portu- weten te onderscheiden, die geen neven bedoelingen had, den eenige, diie mij om mij-zelve zocht. Door me te raden den markies Clarens te huwen, hebt ge mij eenige jaren van zuiver geluk geschonken dat i,k ooit heb gesmaakt. Zonder den dood, die mij van mijn echtgenoot scheid de, „Ik heb het eerst aan u gedacht, mijn lieve markiezin," onderbrak lady Ros- wald, de droeve herinneringen afsnijdend, welke mevrouw de Clarens niet ophield telkens weer op te roepen; „maar als practisch persoon heb ik inijzelve ook niet vergeten. En voor zoover ik weet, heb ik zelf ook geen slechten levensgezel gekozen. Lord Rokwald is toch de trou we, liefdevolle echtgenoot, de vriend met het heldere, koele hoofd, de recht schapen en vastberaden man, de eenige dien ik kon beminnen." „En gelukkiger dan ik, bezit gij nog UW echtgenoot", zuchtte de markiezin. „Gelukkiger dan ik hebt gij een zoon," antwoordde lady Roswald op den harte- lijken toon welke zij altijd tegenover haar zuster aansloeg, tegenover haar, wier be schermster zij fn hare jeugd was ge weest." „Mijn zoon js de uwe, mijn beste JRos- WAld." geesche volk gericht, waarin hij tegen der voorloopige regeering van Lissabon zeer scherp protesteert, daar zij zijne or debroeders heeft verbannen, op geweld dadige en onwaardige wijze heeft behan deld' eii getracht heeft, ,hen verachtelijk te maken. Men heeft zelfs vrouwen van slechten levenswandel in de gevangenis sen binnengebracht, teneinde de paters in verdenking te brengen. Vooral komt de provinciaal op tegen de beschuldi ging der revolutionairen, dat de Jezuïe ten in het klooster van Campolido wa pens verborgen gehouden hebben. Dit protest zal tegelijkertijd te Rome en te Madrid worden gepubliceerd. De Duitsche Rijksdag heeft zich gezet aan de behandeling der scheepvaarttollen. Bij de eerste lezing zet te de rijkskanselier von Bethman Hollweg uiteen, dat het hier gaat om de vraag, in hoeverre zij, die deelnemen aan de scheepvaart, ook moeten deelnemen aan de kosten voor de verbetering van de na tuurlijke .waterwegen in den vorm van scheepvaarttollen. Staatsrechtelijk zijn moeilijkheden opgeworpen naar aanlei ding van art. 54 der Grondwet. Econo mische moeilijkheden vloeiden voort uit de verscheidenheid van belangen der dee- Ien van het rijk. Pruisen streefde er naar deze moeilijkheden uit den weg te ruimen Op economisch gebied werd de oplossing gezocht door een nieuwen staatsrechtelij ken vorm te geven aan de gemeenschaps' gedachte door 'het vormen van overeen komsten tusschen de staten onderling. Het wetsontwerp berust op een eenstem mig besluit van den Bondsraad. Ik hoop, zeide Bethmann Hollweg, dat ook de Rijksdag met de grondbeginselen van het ontwerp accoord zal gaan. Na behandeling van het ontwerp is de tijd gekomen, om te onderhandelen met die buitenlandsche staten, die belang 'heb ben bij de geopende Duitsche natuurlijke waterwegen. Wij zullen de onderhandelingen voeren op den grondslag van de gemeenschap pelijke belangen en van de vriendschap pelijke betrekkingen, die ons met de na burige staten verbinden. Wij zullen trach ten |deze staten te overtuigen, dat het door ons nagestreefde doel op het gebied der verkeerspolitiek en de daarvoor aange wende middelen ook in hun belang zijn. Wij hopen, dat wij langs dezen weg tot eene overeenkomst zullen komen, die voor een ieder dienstig zal zijn. De Pruisische minister van arbeid Brei- tenbach betoogde, dat het wetsontwerp slechts diende als middel om de kosten van de verbetering der scheepvaart te verzekeren en niet als bron van inkom sten voor de staten. De tollen zijn als maximum lager dan de in sommige stroomgebieden reeds bestaande. Am Zehnhoff (Centrum) zette uiteen, dat de verkooping der tollen in overeen stemming is met de billijkheid en de rechtvaardigheid'. Men kan rekenen op een toeneming van het verkeer. In deze meening wordt ik versterkt, doordat Rot-' terdam zijn haven driemaal en Antwerpen de zijne viermaal zoo groot maakte en doordat aan den beneden-Rijn nieuwe ha vens ontstaan. „Dat weet ik, en ik heb hem van gan- scher harte lief, onzen mooien, kleinen markies, hoewel hij door zijn aard-zelven veel meer uw zoon dan de mijne js?" „Meent ge?" „Ja, dat meen ik, en omdat hij op p gel ij let, Clarens, „daarom houd ik even veel, of liever nog meer van hem, dan in dien hij mijn eigen kind ware. Want als hij mijn zoon was, zuster, dan zou ik hem liever wat minder gevoelig en ver beeldingrijk, wat energieker en vastbe radener wenschen." „De lieve jongen is sentimenteel en zacht als ik en als zijn vader. Het is me een groote troost, in hem zijn armen vader terug te vinden. Lord Roswald is er om u te troosten, zuster, terwijl ik..." „Neen, mijn echtgenoot is ongelukkig hier niet," onderbrak lady Roswald nog maals willen beletten dat haar zuster herviel in de droefgeestige overpeinzin gen, waaraan zij maar al te veel toegaf. „Lord Roswald wacht ons te Londen... en wij zijn daar nog niet!" „Voorziet gij eenig gevaar voor onzen overtocht?" vroeg mevrouw de Clarens, en haar late ongerustheid bewees vrij wel het kleine aandeel, dat zij in dat ver trek en in de plannen van haar zuster h^d geha4 Kreth (conservatief) en Woelzl (natio- naal-liberaal) spraken zich voor de voor dracht uit. Frank (sociaal-democraat) zette uiteen dat het voorstel het koren duurder zou maken. Op de rechten van .Holland! en Oostenrijk wordt, in weerwil van para graaf 6, inbreuk gemaakt. Het moet on aangenaam werken, dat deze Staten voor het feit worden gesteld. Wanneer de overeenkomst niet tot stand komt, zullen vreemde schepen dan tolvrij kunnen va ren? Bestaat het voornemen, Holland en Oostenrijk in het comité van den bijraad op te nemen? Kaempe (vrijzinnig) sprak zich tegen het voorstel uit. Kreth (cons.) verbeterde zijne op 1 April 1908 in den rijksdag geuite bewe ring, dat Holland binnen zijne grenzen slechts geringe uitgaven deed voor den Rijn en dus grootere voordeelen van Prui sen kreeg. Hij zeide thans, dat nu bewe zen is, dat Holland in de laatste 52 jaren grootere uitgaven voor den Rijn had ge daan dan Pruisen. De beraadslagen worden nog voort gezet. GEMENGD. De Koning van Noorwegen is bij den Koning van Engeland op Sar.dring- ham te gast, om tegenwoordig te zijn bij den 41sten verjaardag van koningin Maud, die Zondag gevierd is. De Servische Kroonprins gaat nu zoo goed vooruit, dat er geen bulletins meer uitgegeven worden. De cholera is, blijkens de jongste berichten uit Konstantinopel, in de laatste dagen aan het afnemen. Volgens de off. mededeelingen blijft de toestand der Belgische koningin bevre digend. De slmijkoorts waaraan dc vorstin lijdende is, verloopt tot dusver normaal, maar de ziekte is nu in het stadium, waarin nog onrustbarende wendingen kunnen voorkomen. Eerst over een dag of tien zal met groote zekerheid over den afloop der ziekte een oordeel geveld kunnen worden. Alle oorlogsschepen, die aan de Braziliaansche muiterij hadden deelgeno men, hebben zich gisteravond om zeven uur overgegeven. Er zijn nieuwe officieren op de schepen geplaatst. Er heerscht volkomen rust. Gisteren heeft bij Chihuahua een gevecht plaats gevonden tusschen 450 aanhangers van Madero en 600 man regeeringstroepen. De opstandelingen, die verslagen werden, kregen 12 dooden en verscheiden gekwetsten. De regeeringstroepen hadden geen doo den, wel verscheiden gekwetsten. In de fabrieken voor de bewerking van edele metalen te Hanau hebben Za terdag ongeveer 10,000 werklieden den arbeid neergelegd. Meer dan 60 fabrieken staan stil. Een aantal werklieden, die nog doorwerken, blijven in de fabriekenzij eten en slapen er. De Seine, die de laatste dagen aan het dalen was, is gisterenochtend, als gevolg van den zwaren regen en sneeuw val, weer gaan stijgen. Te Parijs werd een stijging van zes c.M. waargenomen die echter nog niets onrustbarends heeft. „Neen, ik voorzie geen gevaar," gaf lady Roswald beslist ten antwoord; 5,want ik heb mijne voorzorgen genomen. Zon der achterdocht op te wekken heb ik mijn goederen kunnen verkoopen en te gelde kunnen maken, alles wat te gelde te ma ken was. Noch op reis, noch daarginds zal het ons aan geld ontbreken. Van zijn kant heeft mijn echtgenoot alles zóó ge schikt, dat wij, te Jersey aangekomen, met het meeste gemak Engeland kunnen doorreizen. Er vait geen tijd te verliezen, maar wij hebben den tijd. Dezen avond zal de bark, die ons zal aan boord nemen, in de baai van Portvieux kruisen en op het gegeven sein een sloep afzenden. Met 'n beetje moed en flinkheid zal alles goed gaan... en zoo die u ontbreken, ik bezit ze voor drie." „Ik dank u," zegt mevrouw de Clarens met verstrooid en bekommerd gezicht, dat slecht past bij haar woorden, ,,'k dank u ten zeerste vooral wat gij doet voor mijn zoon en voor mij. Wij zullen u onze rust verschuldigd zijn, welke wij niet zou den kunnen genieten in ons door op roer en burgeroorlog verscheurd land." „Gij zult mij zelfs nog wat meer ver schuldigd zijn dan dat!" zei lady Ros wald. En glimlachend over de naicve ver- fea^ng van haar zuster, ging ztj voort; Uit Bordeaux wordt gemeld, dat de stijging der Garronne ernstige ongerust heid begint te wekken. Te Lyon is de Rhóne sedert Zaterdag twee meter ge wassen. Door de obstructie, gevoerd- door, Carlisten en integristen gedwongen, heeft Canalejas de behandeling van het Canadas-ontwerp veertien dagen uitge steld. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. Besl. is aan A. Plate en mrK N. P. van den Berg, eervol ontslag ver leend als leden van de Centrale Commis sie voor de Statistiek. „St. Raphael". Zondag hield de Raad van Afgevaar digden van het Ned. R. K. Secretariaat van spoorwegpersoneel St. Raphael ver gadering. Het voorstel tot contributiever- hooging en de daarmee in verband staan de aanstelling van een vrijgestelden pro pagandist werd aangenomen met 91 te gen 15 stemmen, 1 blanco. Bouw van arbeiderswoningen. De Haagsche gemeenteraad nam gis teren, na breedvoerige discussie zonder hoofdelijke stemming aan, het voorstel van B. en W., tot bestemming van een deel van het Kolenwagenslag in Sche- veningen voor den bouw van arbeiders woningen. Godsdienstzin der modernen. Hoe groot de offervaardigheid is der moderne Protestanten voor hun geloof verhaalt de Twentsche briefschrijver van „de Tijd" In Delden was een der beide predikan ten de moderne gestorven en nu be riep de baron van Twickel, die het col- latierecht heeft, een tweeden orthodoxen dominee. Toen de modernen deze keuze niet ongedaan konden krijgen, stichtten zij een vrijzinnige vereeniging; zij beslo ten zelf een gebouw op te richten en een dominee hunner richting te beroepen. Al les ging van een leien dakje. IX' vrij zinnigen, die godsdienst en onderwijs haast altijd voor niemendal gehad hebben, hadden nu een schoone gelegenheid om te toonen, dat zij ook wel tot geldelijke offers bereid waren, waar het gold hun heiligste beginselen. Maar ja wel! De be roepen dominee moest natuurlijk bezol digd worden en de meerderheid van de leden der nieuwe vrijz. vereen, besloot de nieuwe vrijzinnige vereeniging besloot, de kosten ervan pondspondsgewijze om te slaan en den hoofdelijken omslag der ge meente als maatstaf hiervoor aan te leg gen. Toen nu bleek, dat de incest gefor tuneerde leden voor het schoone doef jaarlijks veertig tot honderd gulden zou den moeten bijdragen, was OogenbÜkke- lijk het plotseling opflikkerende gods dienstige vuurtje gebluscht en stierf de pas opgerichte vereeniging weer een kal- inen en zachten dood. Een gevaarlijke oplichterij. De reeds meermalen veroordeelde kwakzalver H. J. Eilers te Oegstgeest heeft een circulaire verspreid om het pu- „Gij zult mij heel eenvoudig het leven te danken hebben, schoone markiezin. Of is u onbekend, wat hier gebeurt? Het is voldoende te emigreeren, of ook maar verdacht te worden van den wensch, dat te doen, om aangeklaagd, gearresteerd, en weldra veroordeeld te worden!" „Doch zouden we, onschuldig bevon den, niet weder in vrijheid zijn gesteld?"' „Onschuldig bevonden! Weder in vrij heid gesteld! O, zuster, beste zutser, wat een utopie! Gij leeft in het verleden en weet niets van het tegenwoordige. Des te beter met dat al... o ja, des te beter voor u, wijl ik er ben, om uwe illusiën tc behoeden tegen de wreede slagen der werkelijkheid. Herleef uw mooi verleden, lieve zuster, ik zal over uwe droomen waken... maar wat zult gij meer op uw gemak en vreedzamer kunnen droomen daargrrids, in Engeland, op ons mooi kas teel van Roswaldshire! Verre van dat ongelukkige Land, overgeleverd aan af schuwelijke tweespalt, ter prooi aan de gevaarlijkste proefnemingen der jacobein- sche secretarissen, voert ge uw zoon neemt gij het beste van uw fortuin mede. Gij zult dan ook deze politieke plaag zonder leedwezen zien voorbijgaan." (Wprdt yervolgt^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1