24 BUITENLAND. Naar zijn land terugkeer BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 2e Jaargang No. 345. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2lft cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag November 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent, ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters 'naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ALGEMEEN OVERZICHT. Het laatste bedrijf vóór de ontbin ding is gisteren afgespeeld in de Crisis in Engeland met de debatten over de besluiten van Landsdowne, die weinig geanimeerd wa ren. Na de eerste redevoeringen van Landsdowite, die voorstelde zijn beslui ten in comité-generaal te behandelen en Lord Crewe, die klaagde over het uit stel der debatten over de veto wet, 'de wet was toch dood liep het huis geheel leeg. Het slot der debatten was tamelijk lusteloos. Ook het Lagerhuis beraadslaagde slechts kort over de bi/zonderheden der middelenwet, waarna deze werd aange komen. De Kiesrechtfuries fiebben nog niet uitgewoed. Onder be dekking van den waren mist vielen zij gisternacht om half 3 de ambtelijke wo ning van den eersten minister in Dow- ningstreet aan. Met steenen en andere Voorwerpen wierpen zij bijna alle rui ten in de benedenverdiepingen stuk. En kele vrouwen zijn in hechtenis genomen. Gister zijn er 15Ö kiesrechtvrouwen yoor den politierechter van Bowstreet gebracht. De minister van binnenland- sche zaken heeft beslist, dat alleen zij, die voorbedachte!ijk schade hebben ver oorzaakt, vervolgd zullen worden. Minister Birrell, moet, wegens de kwetsuur, hem door kiesrechtvrouwen toegebracht, in bed blijven. De wond bezorgt veel pijn. Ook gisteravond deden zij weer een poging, om het parlementsgebouw bin nen te dringen, wat echter mislukte en opnieuw talrijke inhechtenisnemingen ten gevolge had. Over den Opstand in Mexico zijn de berichten nog verre van gun stig, .ofschoon een te Frankfort a.d. Main ontvangen telegram deze zeer over dreven noemt. Ziehier welk nieuws de laatste telegrammen ons brachten. 5000 werklieden in een arbeiderskamp van de Mexicaansche Noordwesterspoor dicht bij Casas Grandes, in Chihuahua, dreigen in opstand te komen. De bur gemeester van Casas Grandes heeft te legrafisch om het zenden van troepen gevraagd. Het geheele gebied inden omtrek is feitelijk in de macht der opstandelin gen. Volgens geruchten die te New-York in omloop waren, zouden de opstande lingen Gomez Palacio hebben hernomen, en zich verder hebben meester gemaakt van Lerdo, Torreon en andere provincie steden in de vallei van de Naza. Het aantal dooden te Torreon is zeer aanzienlijk. Tweeduizend opstandelingen staan daar tegenover 600 man troepen. .Het heet dat vele opstandelingen zijn gesneuyeld. De opstandelingen zouden de troepen hebben teruggedreven, van ,wie er honderd zijtn gevangen genomen. Naar beweerd wordt, loopt de stad Chihuahua gevaar, door een opstande- lingeninacht van 8000 a 10.000 m:a^ te worden aangevallen. Naar luid van een telegram uit El Paso heeft er een zwaar gevecht pla- feuilleton." gevonden te San Jsidro, dicht bij Chi huahua. De tegenwoordigheid van Madero wordt gemeld uit de streek tusschen Tor reon en Monterey; hij bevindt zich aan het hoofd van een aanzienlijke krijgs macht. In tegenstelling hiermede het volgen de ,dat volgens blijkbaar geloofwaar dige berichten de Mexicaanse/ie r ;gee- ring in iedere stad terrein heeft gewon nen. Noord-Mexioo verwacht Madero, ^van wien geen nieuws is ontvangen. De 'opstandelingen zijn naar de bergen ge weken. blijkens een 'telegram dat Porfirio Diaz ontvangen heeft, heeft Mandero zich in een grensstad tot president van de voorloopige regeering van Mexico uitgeroepen. GEMENGD. r— Het aantal gewonden in het district Tonypandy bij den strijd van Maandag avond wordt geschat op meer dan 300. De gevechten duurden vier uren. De Athenai, het orgaan van Veni- selos en de zijnen, schrijft, dat de re geering de Kreta-quaestie als een natio naal - Grieksche aangelegenheid be schouwt, opkomt voor de inlijving van Kreta en de volle verantwoordelijkheid voor de Kretapolitiek op zich neemt te genover het volk. Te Konstantinopel zijn alle staats scholen met het oog op het choleragevaar gesloten. De Porte heeft den gezanten verzocht, de buitenlandsche scholen om dezelfde reden te sluiten. Een heftig tooneel heeft zich voor gedaan in de Chineesche Rijksvergade ring, omdat de Groote Paad de voor stellen der vergadering over een paar quaesties naar het betreffende depar tement wilde verwijzen. Een lid verklaar de, 'dat de Raad de voorstellen van de vergadering voor het hoofd stootte en deze in haar voorrechten verkortte. Ten slotte werd een commissie benoemd om een ondubbelzinnig protest te ontwer pen om aan de Kroon aan te bieden. Volgens de officieele verslagen zal het Nieuwe Huis van Afgevaardigden te Washington bestaan uit 227 demo craten, 163 republikeinen en 1 socialist Het bulletin over den toestand van de Koningin van België van 8.30 heden morgen, luidt: De nacht was goed, de ziekte heeft haar gewoon verloop. Er doen zich geen complicaties voor. Men beweert, schrijft het „Handelsblad van Antwerpen", dat de Koningin den dag der opening van de Kamers reeds eenigszins ongesteld was. Toen zij naar het Paleis der Natie reed, beval zij, de spiegelruiten van haar rijtuig neer xe laten, opdat het volk haar zou kunnen zien. Dit zou de rechtstreeksche oorzaak ha- rer ziekte zijn geweest. Dit belet niet dat, zooals wij reeds zegden, de allereerste oorzaak moet wor den gezocht in de vermoeienissen bij het reizen naar de vorstelijke hoven, de ont vangsten, hare bezoeken in weer en wind in de tentoonstelling, enz. Uit het Duitsch van J. j 'erte luier. 10) Den volgenden dag zat Frans op zJjn Zóndegsch gekleed in zijn 'c mert;e op zijn bundeltje kleeren. Hij ha l nu weder het flmveelen pak aan en spc ie met den hoed, dien hij in de hand h d. Telkens wanneer hem een droevig ^dichte in viel sprong hij even _.p om aa^lijk daar op weder te gaan zitten. Hij had zijn Vertrek tot in den namiddag u.tgesteld en Wachtte nog steeds op iets wat hem zou jkunnen terughouden. Hij zat nog een ge ruime poos aldus troos1 >s ir ie verte starend en schrok eerst op toen de jon gen binnen kwamt die hem. na*. Jie\ gta.- Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot in genieur-verificateur van het kadaster in de 10e divisie ter standplaats Roermond tion zou vergezellen. „Wacht ginder maar tot ik kom," voeg de hij dezen toe. Drink aan het buffet maar een glas bier als het nog te vroeg is, en dat is voor je moeite," hij stak hem een geldstuk toe. De jongen greep haas tig het pak kleeren en snelde de trap af. De waardin had hij betaald en Victori- ne verwachtte hem niet meer. Hij kon dus vertrekken. Toen hij het huis van de weduwe passeerde, vertraagde hij zijn tred, en keek eens naar de vensters waar zich de zon in weerkaatste, stond even stil en ging toen met gebogen hoofd we der voort. Halfweg het station bleef hij op nieuw stilstaan en keerde hij zich om. De Kerk schilderde in de laatste stralen van de ondergaande zon. Het afscheid van zijn geboorteplaats, wan- peer men overtuigd is dat men die nooit meer zal terugzien, grijpt iemand altijd aan. Hij ging in'og even aan den kant van den weg zitten en drukte de hand op de borst, waar Jiij een kii^lle&de p.ijn ge- P. W. H. Paulussen, thans landmeter van het kadaster te Maastricht; in de 11e divisie ter standplaats 's Hertogen bosch G. B. H. de Balbian, thans landme ter van het kadaster te 's Gravenhage is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Heerenveen S. Reijnders, thans te Doesburg. Staking te Waalwijk. Zoolang de staking aan de Koninklij ke Stoomschoenenfabriek van den lieer A. van Schijndel te Waalwijk heeft ge duurd, reeds bijna 13 weken, hebben de stakers eiken morgen eene vergadering gehad. In den laatsten tijd is op voorstel van den algemeenen voorzitter van den Nederl. Lederbewerkersbond, den heer C. Roestenberg, van Kaatsheuvel, eLke vergadering geopend en gesloten met een kwartier zingen. De stakers wilden zich echter hiertoe nauwer vereenigen, zoodat thans onder hen eene liedertafel is opgericht. Een bestuur is reeds gekozen. Papendrecht en Steinmetz. Men schrijft van geachte zijde aan „De Tijd" Het Nederlandsche volk is in onrust over het optreden der psychiaters. Het blijft echter kalm bij de zaak Stein metz en toch schijnt zij nog ernstiger. Immers, in een „Gids"-artikel (Octo ber 1910 pp. 1145) wordt moord niet enkel vergoelijkt, doch aangeprezen. In 't bijzonder vestigen wij de aandacht van Z. Exc. den Minister van Justitie op het hier bedoelde artikel en durven vra gen, oï er geen termen zijn om een straf rechterlijk onderzoek in te stellen? Hoe dit echter zij, 't vervult ons met angst, dat eenerzijds de geloovigen van de Akademische leerstoelen worden uit gesloten en zijn thans de Katholieken anderzijds gedwongen hunne Akademi sche jeugd aan mannen als Jelgersma en Steinmetz toe te vertrouwen. De vrije wil geloochend, de zwakken vermoord! KORTE KRONIEK. Door het R. K. Bureau voor Ar beidsrecht, te Rotterdam staande onder leiding van het plaatselijk comité der Kath. Sociale Actie werden van 1 Ja nuari 1909 tot 1 Januari 1910 ruim 180 kwesties behandeld. Van de pl.m. 85 arbeidskwesties waren er ongeveer 55 toe te schrijven aan ontslag. Aan het Bureau waren verbonden 10 medewerkers, n.l. 3 meesters in de rech ten, 1 notaris, 1 kapitein, 1 hoofdonder wijzer en 4 secretarissen, die allen hun dienst belangeloos verleenden. De St. Jozefsgezellen vereeniging te Amsterdam heeft het voornemen een dag-ambachtsschool op te richten voor 160 leerlingen en vroeg, daarvoor f 4000 subsidie van de Prov. Staten. B. en W. van Amsterdam wenschten van gemeentewege geen subsidie toe te staan, omdat het volgens hen niet te ver wachten was, dat aan zoo'n school nog langer behoefte zou bestaan, nadat de derde ambachtschool van de vereeni ging voor den Werkenden Stand tzou gereed zijn. De inspecteur van het M. O. vindt dit nog niet zoo zeker. Hij wijst er oj>, dat het getal Katholieke leerlingen, dat de tegenwoordige ambachtsscholen be zocht, niet zeer groot is, en allicht zullen vele jongelieden, die thans om welke reden dan ook van het ambachtsonder- wijs geen gebruik maken, de te stichten school der St Josephsgezellen wel gaan bezoeken, wanneer men in aanmerking neemt den bijzonderen invloed die van het bestuur der school op de ouders der leerlingen zal uitgaan. De Regeering heeft op de begrooting voor 1911 f 11000 subsidie plus f2000 oprichtingskosten uitgetrokken doch niet tegenstaande dat oordeelen Ged. Staten van Noord-Holland het gedane verzoek buiten overweging te moeten laten, zoo lang de zekerheid niet bestaat, dat ook de gemeente een subsidie zal geven. voelde, daarna stond hij weder op en liep door. In de stad gekomen keek hij niet meer om. Hij was reeds op het postkantoor geweest, om te zeggen, dat hij vertrok en behoefde nu van niemand meer afscheid te nemen. De kerk luidde de avondgodsdienstoefening in. Hij nam den hoed van het hoofd en mompelde werktuigelijk een gebed. Toen hij genaderd was tot aan de ijzeren brug, waar hij den dag van zijn terugkomst, den eersten blik op het stille dorpje had geworpen, legde hij weder om de handen op de leuning en keek ook nu weder omhoog naar de lucht. De beukenboomen namen reeds een ge len tint aan, de naalden der lariksen en de bladeren van de berkenboomen waren ook reeds bruin geworden en hier en daar begonnen de bladeren reeds af te vallen. In Binegg luidden de klokken nu ook, en aan dit geluid paarde zich het bellen van de terugkeerende kudden In de lucht hoorde men voortdurend een gegons jen, ges,uj_s, alsjoJ er uit de groote LEIDEN, 24 November. Maria-Vereeniging. De tweede feestavond van de Maria- vereeniging is niet minder luisterrijk ge slaagd dan de eerste. Wederom was de zaal der St. Josephs Gezellenvereeniging tot in alle hoekjes gevuld. Als feestredenaar trad ditmaal op de W.Eerw. pater C. Zuidgeest O. F. M- die een lezing hield over het „kruis in onzen kruistocht" In een gloedvolle toe spraak ontwikkelde de eerw. redenaar een drievoudige gedachte: dat het kruis voor de drankbestrijders lo. hun beweeg redenen vermeerdert, 2o. hun liefde ver edelt en versterkt en 3o. aan hun pogin gen ondersteunt. De nie-drankbestrijders riep spr. toe: komt, schaart U ook on der de kruisbanier Doet mede aan 't groo te liefdewerk dezer dagen, komt en strijdt mede den goeden strijd. En zoudt gij nog vragen: Waarom? aan wijs spr. op het kruis. Het alcoholis me rooft voor velen de verdiensten van het kruis en werpt een smaad op het kruis dat in zijn oneindige liefde ons weder liefde vraagt en ons kracht en steun be looft. Onze maatschappij is ziek, door het lalcoholisme. Moge de kracht van het kruis, dat teeken van onzen grooten strijd*, de zieke maatschappij weer geven de ge zondheid eener waarachtige matigheid. De redevoering, met het vuur der over tuiging uitgesproken, werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en aan het einde daverend toegejuicht. Over de uitvoering kunnen wij heden kort zijn na de uitvoerige bespreking die wij er Dinsdagavond aan wijdden. Slechts willen wij op een tweetal puntjes nog even terug komen. Aller eerst frappeerde ons gisteravond het keu rige spel van de „Moeder der Winden," en haar vier zonen. Eerst genoemde voor al had een gelukkige voordracht en goe de uitbeelding in haar rol. Vervolgens hebben wij nog geen melding gemaakt van de fraai gerangschikte tableaux na enkele bedrijven, die'kapelaan van der Laar telkens met zijn gekleurd bios coop licht verlichtte, hetgeen niet naliet succesvol te werken. Alles te saam genomen heeft de tweede uitvoering de eerste zoo niet over troffen dan toch in alles geëvenaard. Leidsche IJsclub. Gisterenavond om negen uur hield deze vereeniging haar jaarlijksche leden vergadering in „Den Vergulden Turk". De opkomst was niet zeer talrijk. Om negen uur was nog slechts het bestuur aan wezig, terwijl later één lid verscheen. Na opening gat de Voorzitter, Prof. Dr. Kan, het woord aan den secretaris, hemelsklok tonen naar de aarde afdaal den, rein en schoon, zóó vol wijding, dat iedereen er naar luisteren moest. Frans hoorde deze echter niet en zag evenmin den zachten nevel van den naderenden nacht. Hij had het gevoel of hij met het scheiden aan zijn geboorteplaats ook afscheid moest nemen yan het leven Hij stond nog steeds in gepeins verdiept, altijd even droevig te moede. Ver van hier, duizend en nog eens duizend uren verwijderd lag Santa-Fé zijn nieuw va derland, waarheen hij zichi weder zou begeven. Over den bergkloof heen zag hij nog steeds de hutjes van zijn dorpje en evenals toen waren ook nu weder de ramen in een gouden weerschijn ge huld. De kruinen der bergen schitterden en de verder gelegen sneeuwvelden ga ven aan het geheel een spookachtig aan zien.... Eensklaps kwam de maan tevoorschijn achter een grooten dennenboom en be scheen zij de takken en naalden daarvan zopdat men. go;u meen,ep ,4at hij in br^nd ter voorlezing van de notulen van de vorige vergadering en van het jaarverslag. Een jaarverslag van een IJsclub, terwijl er geen ijs is geweest, is een zeer moei lijke taak. Dankbaar herinnerde de ver slaggever aan het feit, dat de heer Straatsburg, bij gebrek aan ijs, twee keer zijn rolschaatsenbaan gratis ter beschik king had gesteld van de leden van de IJsclub. Als derde punt op de agenda stond de rekening en verantwoording van den penningmeester. Ontvangsten bedragen 1A76 gld., terwijl er een nadeelig saldo is van 863,50 gld. Dit is natuurlijk te wijten aan het gemis van entrée-geld, terwijl landhuur en andere kosten toch moeten worden betaald. De Voorzitter bracht zijn dank aan den penningmeester voor diens goede zorgen. Vervolgens had een bestuurskeuze plaats om te voorzien in de vacature van den heer Mattes, die ontslag had genomen wegens vertrek, en in de vacature van de heeren Mr. Beek huis en Dr. De Bruine Groeneveldt, wegens periodieke aftreding. In plaats van den heer Mattes werd gekozen kapt Makking, en de bovengenoemde aftredende leden werden herkozen. Bij de rondvraag informeerde de lieer Sytsma of er feestelijkheden zullen plaats hebben, als er ijs is. De Voorzitter ant woordde, dat het zoo zuinig mogelijk dit jaar moet gaan. Koken op gas. Op uitnoodiging van de Directie der Stedelijke fabrieken van Gas- en Eleo- triciteit, waren gisteravond verscheidene ingezetenen, hoofdzakelijk dames, in het gebouw van den R. IC Volksbond saam- gekomen ter bijwoning eener lezing over koken op gas". De aanwezigen werd het welkom toe geroepen door den heer N. W. van Does- burgh, directeur der fabrieken ,die het doel der bijeenkomst uiteenzette, leder een weet, dat gas goedkoop is en daar om wordt er vrij roekeloos mee omge sprongen, vooral bij het gebruik van gas- comforen. Daardoor komt het, dat men gas voor de keuken duur noemt. Spr< becijfert, dat minstens 50 pet. gas op de comforen verspild wordt. Voor de directie van de gasfabriek is het niet aan genaam, als het door haar met zorg toe bereide productie onnuttig wordt ver bruikt waardoor bovendien het gebruik van gascomforen wordt tegengegaan. Hierna verkreeg mejuffr. J. Oppen- heitner, leerares in koken en voedings leer aan de Openbare Werk- en Leer school te Amsterdam, het woord. Uitvoerig betoogde zij, dat het koken op gas veel goedkooper is dan het ge bruik maken van een kolenfornuis, spe ciaal in Leiden, waar het gas sicciits 51/2 c. per kuh. M. kost, tegen 7 c. inAm- sterdam en .Haarlem en 6 c. in 's Gra venhage. Er zijn echter een aantal zaken bij gasgebruik i n acht te nemen. Dc com foren moeten zuiver gesteld zijn, de gas- en luchttoevoer moeten goed geregeld zijn enz. Bij het gebruik van kookplaten moet men letten hoe dè pannen te plaat sen. Van het model der pannen hangt ook een zuinig gebruik af, kortom er volgde menige nuttige wenk, die de aan wezige huisvrouwen ter harte konden ne men. Spr. wees op de groote zindelijk heid en tijdsbesparing, besprak vervol gens de gasovens, welker gebruik zij uit eenzette en aanbeval, alsmede het ver warmen van strijkijzers op gas. Na afloop van haar voordracht, toonde stond. Wat was zijn geboorteplaats toch mooi, een zeldzaam mooi plekje Lang achtereen bleven zijn blikken op dit ver gezicht nisten. Hij had geen oogen ge noeg om zóó veel zaligheid, zoo veel lie- melsch schoon in zich op te nemen, of schoon dit alles hem tochi ook weder bitteren smart bereidde. Hij ging languit op den grond liggen en wachtte... op wie.... dat wist hij niet Hij dacht niet meer aan weggaan, hij wilde hier blij ven het kostte wat het kostte.... levend of dood. Zijn dorpje, dat hem weg liet trekken naar den vreemde, was hard als steen. Nu keek hij eensklaps omlaag ii< de schuimende beek. Kleine lichtjes flik kerden in het donkere water heen en we« der. Het geleek veel op een nachtelijke processie die zich bij het licht der fak kels voorwaarts bewoog. (Slot yolgt.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1